WELKE BONNEN DEZE WEEK? Rechtszaken Burgerlijke Stand ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Moe-Loom-Lusteloos Tlli/n/imdOcó werken stimuleerend en opwekkend. Bommen op Haifa en Alexandrië. De uitbreiding van dan oorlog. 23 Jurii 1941 Dagblad „Oï~ ZfcEUW" Duun y2 rantsoen vleeschwaren. ieraeke. Cr edict voor kleine panneboeren. Er z(jn wedei om maatregelen getroffen tot eredietvcrlee- ning aan de panoestercultuur. Dit crediet zal worden verstrekt aan die kleine panoesterkweekers, die daar aan behoefte hebben. Het crediet zal bedragen 2Yz cent voor elke pan, die dit seizoen voor het col lecteeren van oesterbroed in de Schelde wordt uitgezet. De credietverleening zal worden uit gevoerd door de Visschersleenbank al hier, met hulp van de Nederlandsche Visschery centrale. Deze maatregelen zijn van groot be lang, aangezien zij het uitzetten van pannen door hen, die daartoe anders financiëel niet in staat zouden zijn (o.a. door de slechte uitkomsten van verleden jaar), ongetwijfeld belangrijk zal sti- muleeren. De oesterstand is wegens gemis van aanvoer van Fransche zaaioesters dit voorjaar, ver van gunstig. De invoer van een beperkte hoeveelheid Noorsche zaaioestertjes heeft aan dit feit zeer weinig kunnen veranderen, omdat deze noch voor den broedval noch voor de consumptie voorloopig kunnen dienen. Derhalve is het een eerste vereischte de Zeeuwsche oestercultuur met eigen middelen zooveel mogelijk op peil te houden, waarvan een intensieve beoefe ning van de panoestercultuur een belang rijk onderdeel is. De maatregelen zijn nog juist bijtijds genomen, aangezien volgende maand met het uitzetten der pannen in het water een aanvang moet worden gemaakt en vooraf nog een bewerking der pannen noodig is. Kapel le. Alhier is een Korfbalvereeni- ging opgericht met aanvankelijk 22 leden. In het bestuur werden gekozen: A. Herselman, voorzitter; mej. Jac. Noussen, secretaresse en mej. Koos van Willegen Jacd., penningmeesteresse. Zaterdag a.s. zal de eerste vriend schappelijke wedstrijd gespeeld worden door de vereenigingen „Zeelandia" van Hansweert met die van Goes. De hengelsport wordt druk beoefend. Alhier komen vele hengelsportliefhebbers naar het Kanaal van Zuid-Beveland. Niet alleen van Ka- pelle maar ook velen uit uit Goes en andere gemeenten, probeeren een maal tje visch te bemachtigen, wat in dezen tijd bijzonder welkom is. Domburg. Gevonden voor werpen. Kop van electrische rijwiel lamp door J. A. Vader, Noordweg C 52; Blauwe Overall te bevragen gemeente secretarie; een zilverbon te bevragen gemeente-veldwachter. Gemeenteraad. Maandag 30 Juni a.s. zal de raad 's avonds bijeen komen ter behandeling van een korte agenda, welke vermeldt wijziging der gemeentebegrooting 1940, gunning^ der bergplaats aan de Singel naar aanlei ding der ingekomen biljetten en wijzi ging besluit aangaan geldleening. HAIFA'S SNELLE OPKOMST ALS HAVENPLAATS. ROME. V.P.B. Er is niets verwonder lijks in gelegen, dat na Alexandrië, het voornaamste steunpunt van de Engel- sche vloot in de Middellandsche Zee, in het Noorden van Palestina Haifa, de voornaamste havenstad in dit gebied, door de luchtvloot is aangegrepen. Im mers, men weet dat in Haifa de petro- leumleiding, die de petroleum uit Mosoel en Kerkoek aanvoert, uitmondt. In Hai fa bevinden zich ook de groote raffina derijen, die speciaal voor de Engelsche vloot en het Engelsche luchtwapen wer ken. Haifa en Alexandrië behooren dus, wat de petroleum betreft, btf elkander, want de petroleum wordt in hoofdzaak in ruwen toestand naar Egypte ver voerd, waar zich eveneens groote raf finaderijen bevinden. Haifa kan zich niet in het bezit van een gunstig gelegen haven verheugen. Vroeger moesten de zeeschepen op de reede buiten de haven hun lading lossen op lichters. Sedert 1933 echter zijn er nieuwe havenwerken aangelegd; en van dien tijd af spreekt men van den strate- gischen driehoek in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee: Cyprus HaifaAlexandrië. Haifa, weinige tientallen jaren gele den nog een van die havennesten, welke men pleegt aan te treffen in het Nabye Oosten, heeft zich in dien korten tijd vrij sterk ontwikkeld. Hij heeft een spoor wegverbinding zoowel met Syrië als met Jeruzalem. Achter .Haifa verheft zich de „Karmel'dat oorspronkelijk „tuin" beteekent,' tot een hoogte van 550 meter. Hier begint de hoogvlakte in het Noor delijke deel van het West-Jordaangebied in Palestina. Van hieruit is ook de op- marsch van de Engelsche troepen be gonnen, welke langs de kust oprukken in de richting van Beiroet. Vervolg van pag, 1. Een tweede belangrijk gebied ls dat van Zuid-Kaukasië met zijn olie- en mi- neralenrijkdom. De beheersching daar van zou voor Duitschland een zaak van gewicht zijn, wat geen nadere toelich ting vereischt. Het Chr. Sociaal Dagblad maakt o.m. de volgende opmerkingen: Eind Augustus 1939 hebben wij ge wezen op de omstandigheden in Europa. Engeland en Frankrijk stonden tegen over Duitschland en schenen daarbij de hulp van Rusland te zullen krijgen, ter wijl daartegenover wellicht Duitschland de medewerking van Japan zou kunnen verwachten. Maar Rusland trad niet met Engeland en Frankrijk in verbond, doch sloot een niet-aanvalspact met Duitschland. Sindsdien is de oorlog over ons we relddeel gekomen. Rusland stond er hui ten en scheen met Duitschland op goe den voet te staan. Duitschland heeft van deze onthou ding van Rusland bepaalde voordeelen gehad. Het heeft zijn opmarsch naar het Westen kunnen maken, Frankrijk tot capitulatie kunnen dwingen en vervol gens in de laatste maanden, door zijn opmarsch in den Balkan, Engeland van het vasteland van Europa kunnen ver drijven. Thanswoedde de worsteling om het Suez-kanaal. Inmiddels is daarin thans een ingrijpende wijziging gekomen. De Duitsche leiders hebben geconstateerd, dat Rusland geen betrouwbare vriend was en de gesloten overeenkomsten heeft geschonden. Duitschland heeft zich daar om thans allereerst tegen Rusland ge keerd. Het is een titanenworsteling, welke thans is ingezet. Rusland heeft de kracht van zijn massa's en de ruimte van zijn gebied. Maar Duitschland heeft zijn eveneens zeer omvangrijke legers, die bovendien de best geschoolde en de best bewapende ter wereld kunnen geacht worden, wel ker snelheid reeds meermalen een op lossing geforceerd heeft, die elks bewon dering moest wekken. Tusschen die twee gaat thans de wor- stéling. De inzet er van is hoog. Het gaat er om: zal het bolsjewisme of het nationaal-socialisme in de toe komst een belangrijke rol in Europa gaan spelen. Slechts van één ding hebben wij ze kerheid. Ook bij dezen nieuwen stand van za ken zijn wij in Gods hand. Hij weet, wat goed voor ons is. Als de gebeurtenissen van dezen tijd ons soms overstelpen, dan kunnen we als Nederlandsche Christenen troost zoe ken in het lied, dat ons volk reeds eeuwen vertroostte het bekende 14e cou plet van het Wilhelmus: Oorlof, mijn arme schapen, Die zijt in grooten noot, U Herder sal niet slapen, Al syt ghij nu ve^stroyt Tot Godt wilt u begheven, Sijn heilsaem Woordt neemt aen, Als vrome Christen leven 't Zal hier haest zijn ghedaen. In een extra-nummer van „Volk en Vaderland" noemt de leider der Nat. Soc. Beweging, I r. A. A. M u s s e r t, in een artikel, dat het opschrift draagt: „Eindelijk, Europa zui vert het Oosten", het binnentrekken der legermachten van Duitschland, Roemenië en Finland in Rusland „de grootste daad, die Hitier als strateeg, als bouwer van het nieuwe Europa en als idealist tot nu toe heeft verricht.- Het is op één na de laatste phase van de wereldrevolutie, die in gang is" Ir Mussert herinnert aan hetgeen hij in December 1939 schreef, toen Rusland in Finland was binnengedrongen, en hij vervolgt: „Anderhalf jaar zijn sindsdien voorbij gegaan. Anderhalf jaar waarin militair en politiek door Duitschland en Italië alles gedaan is wat mogelijk is om een solidair Europa te bouwen. De grootste vijand daarvan, ja de macht, die groot geworden is door het aanwakkeren van de verdeeldheid in Europa, n.l. Enge land, is practisch van het geheele vaste land van Europa verdreven. De vormen van het nieuwe Europa teekenen zich al duidelijk af, de solidariteit groeit- met den dag en dus kan het niet anders of dit Europa moet in het Oosten beveiligd worden. Rusland stond en staat aan de over zijde hand in hand met de kapitalis tische en Joodsche machten in Enge land en Amerika. Met Engeland en Amerika maakt het deel uit van den ring, die Europa moet verstikken. De ring, die van Groenland loopt over Ame rika en Afrika naar Mesopotamië en van daar over Rusland naar de Noordelijke IJszee. Europa, of juister gezegd, het in het Oosten actieve deel van Europa, zal dien kapitalistischen-bolsjewistischen ring doen springen." „Aan ons aller deur klopt de vraag: Zijt gij vóór de Engelsche plutocraten, de Amerikaansche Joden en vrijmetse laars, de Russische bolsjewieken óf zijt gij vóór Duitschland, Italië, Roemenië, Finland, dus vóór Europa, dus vóór eigen vaderland? Telegram van Ir Mussert. Ir A. A. Mussert heeft het volgende telegram aan den Führer gezonden: „In dit beslissende uur, waarin de strijd van het natlonaal-socialistische en fas cistische Europa tegen zijn bolsjewistt- schen doodsvijand begonnen is, is het mij een voorrecht aan u, Führer aller Ger manen, de plechtige gelofte te kunnen afleggen, dat de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland onverpoosd en krachtig haar taak zal voortzetten het Nederlandsche volk te winnen voor de nationaal-socialistische idee en daarmede voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdende kameraden meld ik U, dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtreffen en dat zij zich in zullen zetten voor de gemeenschappe lijke overwinning. God bescherme U en geve aan Uwen strijd Zijn onmisbaren zegen. Mussert." KERK EN JEUGD. 't Is vanzelfsprekend, dat de kerk niet alleen maar belang stelt in het eigen vereenigingsleven en de desbetreffende organisaties der kerkelijke jeugdvereeni- gingen, maar ook het vreenigingsleven aanmoedigt, helpt en steunt met gebed en liefde, met raad en daad zoo schrijft A. L. de B. in „Luctor et Emer- go", het orgaan van den Bond van Chr. Geref. J. V. Daar hebben onze kerkelijke jeugd- vereenigingen recht op, als zelfstandige vereenigingen onder toezicht van den kerkeraad staande, waar de jeugd nu door eigen studie en onderzoek in onder linge sfeer zich zoekt te bekwamen, on der der zegen Gods, om straks ook ac tieve leden der kerk te kunnen zijn. Naast de saambindende en behouden de kracht, die er van een goed georga niseerd kerkelijk jeugdwerk kan uitgaan, waardeere en stimuleere het het onder zoek der schriften, de studie der begin selen, de geestelijke vorming van eigen jeugd. Hiertegenover staat nu de roeping van de jeugd zelf. De kerk heeft recht op de liefde en volle belangstelling der jeugd. Niet dan tot groote schade van eigen leven kan men zich nu onttrekken aan al deze zorg en bemoeiingen van de kerk ten opzichte van het geestelijk wel zijn der jongeren. Zeker, er wordt uit den kring der jongeren nog al eens critiek geleverd op de kerk. Maar liefdelooze critiek is ge makkelijk genoeg en volkomen ten on rechte, indien men zelf begint eigen roe ping te verzaken door slordig of zeer ongeregeld zijn plaats in te nemen in het midden der gemeente onder de be diening van Gods Woord, door als het maar eenigszins kan het huisbezoek te ontloopen of een gesloten, onverschil lige houding aan te nemen, door elk persoonlijk contact met den predikant en de ambtsdragers zooveel mogelijk te mijden en het catechiseeren te verwaar- ioozen. Door een dergelijke afkeerige en on verschillige houding maakt men het zelf de kerk onmogelijk om voortdurend te arbeiden aan eigen geestelijk welzijn. Daarom, indien wij iets van onzen doop verstaan, van de voorrechten daar in geschonken en van de verplichtingen daarin op ons gelegd voor den Heere en Zijn dienst, hebben wij ons getrouw te stellen onder de bearbeiding der kerk in prediking en onderwijs, met een bid dend hart om dien zegen van Gods Geest, dat wij straks van harte als een levend lid der kerk tot Gods eer een plaats in haar mogen innemen. Politierechter te Middelburg. Zitting van 24 Mei 1941. De volgende personen werden gedag vaard: J. A. J., 36 jaar, orgeldraaier te Vlis- singen, wegens beleediging van den ma rechaussee S. S. J. Willems. Eisch en uitspr. f 15 b. of 10 d. J. D., 18 jaar, zonder beroep te Se- rooskerke (W.), wegens diefstal van een rol prikkeldraad, toebehoorende aan J. Maas. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. C. J. D., 29 jaar, bakker te Middel burg, wegens mishandeling van Frans Janse. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. G. K„ 23 jaar, autogenisch lasscher te Middelburg, wegens mishandeling van C. Klap en M. Taelman. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. A. J., 63 jaar, werkman te Middel burg, wegens verduistering van 252 kg. erwten, welke hij onder zich had om deze erwten te lezen. Eisch 3 weken gev.straf. Uitspr. 14 d. gev.straf. L. O., 19 jaar, werkman te Middel burg, wegens diefstal van een wiel van een kruiwagen, toebehoorende aan J. Ton. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. M. van G., 23 jaar, timmerman te O.- en W.-Souburg, wegens 1. mishandeling van A. van der Weele op 1 Mei 1941; 2. vernieling van eenige ruiten,, toebehoo rende aan A. van der Weele. Eisch en uitspr. 14 d. gev.straf. Van 1421 Juni. OOSTKAPELLE. Geboren: Ludovi- ces Antonius Marinus z. v. Petrus Moerland en Adriana Braat. ARTIKEL BON HOEVEELHEID 07 t/m. 29 Juni 2 kg. 9 t/m. 13 Juli 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of y2 rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. Boter of margarine 19 20 t/m. 29 Juni t/m. 29 Juni Boterkaart: 250 gr. boter; Vetkaart: 250 gr. boter of margarine. Brandstoffen 02 KF van kaarten M en N t/m. 30 Juni Een eenheid vaste brand stoffen. Brood of gebak 23 t/m. 6 Juli 200 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood of 2 rant soenen gebak of 140 gr. meel of bloem. 37 99 t/m. 29 Juni t/m. 6 Juli een ei. Gort of gortmout of grutten 45 t/m. 10 Augustus 250 gram Havermout, havervlok ken, gort of grutten... 44 t/m. 10 Augustus 250 gram 67, 77 68, 78 t/m. 29 Juni t/m. 29 Juni (13 Juli) 100 gram. Thee of koffiesurrogaat 46 t/m. 20 Juli 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. Macaroni of vermicelli 54 t/m. 10 Augustus 100 gram. Maizena, griesmeel, pud dingpoeder, sago, aardappelmeel, stijf- 55 t/m. 10 Augustus 100 gram. Melk 22 t/m. 29 Juni 1% liter. 57 t/m. 6 Juli 500 gram. 11 t/m. 10 Augustus Voor de keuken 2 liter. (Kaarten M en O). Rijst (-emeel, gries, -ebloem) of grutten- 43 t/m. 13 Juli 250 gram. K (textiel) t/m. 31 Aug. 50 gr. scheerzeep, tube of pot. 56 t/m. 6 Juli 1 kilogram. 20 t/m. 1 Juli 50 gr. vleesch of y2 rant soen vleeschwaren of y2 rantsoen verduurzaamd gevogelte. 20 t/m. 1 Juli 35 t/m. 29 Juni 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huish.zeep of 150 gr zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder. K bruine textielkaart A (alle tex- Zomer japon. Badcostuum of zwem- Van 1923 Juni. VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. C. Vader 25 j. en H. E. Lagaaij 22 j.H. Broodman 22 j. en C. A. Weijermans 22 j.; G. J. Timmerman 19 j. en M. de Rid der 19 j.; A. Kranendonk 29 j. en L. van Flierenburg 30 j.C. W. L. Bom 22 j. en M. P. Barentsen 19 j.P. Bostelaar 33 j. en G. Quite 23 j. Getrouwd: P. van der Male 23 j. en A. Timmermans 19 j.P. A. Hintzen 20 j. en E. C. M. Luijk 23 j. (P.Z.C.) KORTGENE. Geboren: 17 Juni, Izaak Geerard, zv. Cornells Eliza van Velzen en Lena Boot. Gehuwd: 12 Juni, Jan Bastiaan van Gilst, 32 j. en Elisabeth Maria van Gilst, 29 j. Anthonij Verburg, 27 j. en Paulina Janse, 23 j. Overleden: 16 Juni, Jacob Schrier, 82 j. man van Jozina Kórteknie. Juni 27 Serooskerke, woonhuis enz., Her- togs. 27 Kruiningen, Inboedel, v. Dijke. Waarde, bouwland, v. Dissel. Goes, vendutie, de Kok. Juli. 2 Kruiningen, perc. Wei- en Bouw land, v. Dissel. 2 'sHeer Arendskerke, Café-inventa ris, Jonkers. 3 Middelburg, huizen met erf, Batten. 3 Hansweert, huis, schuur en erf, v. Dijke. Donderdag 26 Juni 1941. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 1 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO. I Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerk- comité). 8.25 Gram. (9.159.25 Voor de huisvrouw). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Gram. 12.00 Celesta-ensemble. 12.40 Almanak. 12.45 BNO,: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 1.40 Gram. 2.00 De Arnhemsche orkestvereeniging en soliste. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Gram. 4.30 Cyclus „Muziekcentra in het verleden" (met gram.). 5.15 BNO.: Nieuws-, economische en beursberich ten. 5.30 Orkest Eloward. 6.15 „Afbraak en opbouw van Handel en Nijverheid: I. Het recht van staken", causerie. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 BNO.: Vragen van den dag. 7.15 De Ramblers. 7.45 Cyclus „Sport en lichameiyke op voeding". 8.00 BNO.: Nieuwsberichten. 8.15 Omroepsymphonie-orkest. 9.00 Na beschouwing over den Pfitzner-cyclus. 9.10 Gram. 9.30 Berichten Eng. 9.45 Dansmuziek (gram.). 10.00—10.15 BNO.: Eng. uitz.„National features of the Netherlands". HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO.: Nieuwsberichten. 8.15 Gram. 10.00 Mor gendienst (voorbereid door de Chr. Ra dio-Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Ensemble Jack der Kinderen en gram. 12.00 Berichten. 12.15 Munodi-ensemble. 12.45 BNO-.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroeporkest en de Romancers. 3.00 Orgelspel en zang. 3.30 Vreugdestonden aan ziekensponden. 4.00 Gram. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Chr. lectuur (voor bereid door de Chr. Radio-Stichting). 5.15 BNO.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Cello, piano en gram. 6.15 Gram. 6.45 Reportage. 7.00 BNO.: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gram. (7.307.45 „Ik was er zelf bij", causerie). 8.00 BNO.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Concert voor de Duitsche Weermacht. 9.40 Voor den boer. 9.55 Gram, 10.00 BNO.: Nieuwsberichten; sluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 6