De uitbreiding van den oorlog DE ZEEUW van Woensdag 25 Juni 1941 - Tweede blad. R. V. lANBOD IHUIS fRAAGD. ind in LEVENSGANG Binnenland Wanneer verduisteren? Uit de Provincie kloetinge 33. Het sluitingsuur voor herbergen, koffiehuizen enz. VAN DISSEL ULI 1941, Torentgd) te „De Koren- nilie Mej. M. /arkoopen: ngen: WEI- EN ^ID, 3 H.A. 65 A. de betaling, rs en zy, die el uit te oefe- ks en zonder leiding zul- gegadigden n. oor 1942. erken voor ste, vrage Uitgevers ïorhoeve, jlle. rden opge- lentiën van ƒ0.55 bij iere regel 8 regels. Imer 10 et. kbles Hengst- [Hooigras en jrhooi. Koudekerke. |og voorradig üraanmaaiers te Grasmaai- )SE, Tel. 4, |r, Iten leer. |haduw ichtig, Ikwijt. ben kd. koffers In binnen Vnl WESSELS. loffer lsts. anger tn. B. W. Willem Jo- arles Pieter Jacoba de Cornelisse Passenier tna van der "d-Beveland. li 1941. Jen 12 gld. ibeien 30 lie) 70—76, 100 kg. sboonen 92, Postelein fer 100 kg.; Jen 5, Uien lies per 100 Jpsla 0.50 alles per Wij laten hier enkele beschouwingen uit verschillende bladen volgen. Het Vaderland schrijft o.a.: Wat velen sedert eenigen tijd ver wacht hebben is thans gebeurd. Wij we ten allen wij voelen het aan den lij vel dat Rusland niet genoeg geleverd heeft aan Duitschland om het economische leven tusschen de beide mogendheden tot normale ontwikkeling te laten ko men. Wat wij daarover, een paar weken geleden mochten hooren in den kring van de hooge Belgische ambtenaren, die naar Moskou gereisd waren om over graanleveranties te praten, was voor ons het stellige bewijs van Ruslands onwil. Zooals men met de, door hongersnood bedreigde, Belgen onderhandelde, zoo onderhandelde men ook met de Duit- schers. Zooals de toestand was kon hij niet blijven voortduren. Er diende ofwel een nieuwe regeling te komen, waarbij Rus land ten deele op crediet zou leveren, of wel het conflict moest worden uitge vochten. Wij wenschen te waarschuwen tegen de grootste vergissing, die de Neder- landsche openbare meening op dit oogen- blik zou kunnen begaan. Het spreekt vanzelf, dat de Engelsche en de Ameri- kaansche propaganda de zaak zoo gun stig mogelijk zal voorstellen voor Lon den en voor Washington. Men zal dit doen met een zeer eenvoudige redenee ring: Duitschland krijgt zooveel vijan den meer, het zal dus zooveel eerder verzwakt, wellicht zelfs verslagen wor den. In werkelijkheid staan de dingen er echter heel anders voor; wat thans aanvangt is zeer zeker geen kleine, noch gemakkelijke onderneming en over het leed en de smart, die millioenen men- schen zullen gaan treffen, moet men al lerminst lichtvaardig denken, maar aan het resultaat kan niet getwijfeld worden: Duitschland zal Oekrajina bezetten en tot een naar het Westen gericht land organiseeren, zooals het ook, over twee of drie, wellicht vier maanden, de be schikking zal hebben over de rijkdom men van den Kaukasus en over de stra tegische stellingen aldaar. Dit is een enorme winst. De macht van de Sovjet- regeering wordt thans heelemaal uitge schakeld zoo er al, meer naar het Oos ten, nog een Sovjetregeering blijft be staan. De Engelsche hongerblokkade kon Duitschland niet doen wijken; nu het machtige Amerika zich echter naast En geland schaart en er aldus een Angel saksisch blok gevormd wordt tegen Duitschland niet alleen, maar tegen heel Europa, moest men te Berlijn de voor- raadspositie verbeteren. Aanvankelijk had men gehoopt dit te kunnen doen door een steeds nauwere economische samenwerking met Rusland. De Russen hebben die hoop verijdeld. Thans dient het op andere wijze gedaan te worden. En het wordt gedaan. Het Alg. Handelsblad merkt op: De strijd, welke Zondag tusschen Duitschland en zijn bondgenooten eener- zijds, en Sovjet-Rusland anderzijds los barstte, is de culminatie van een staat kundigen en ideologischen ontwikke lingsgang, waarin het vroeg of laat tot een botsing komen moest. Een oogen- blik leek het alsof de nationaal-socialis- tische en bolsjewistische krachtlijnen uit Berlijn en Moskou, die dreigend op el kander aanliepen, zouden worden omge bogen, en alsof een gewelddadige snij ding zou worden vermeden, toen op 24 Augustus 1939 in Moskou het Duitsch— Russische non-agressie-pact door Von Ribbentrop en Molotov werd ondertee kend. Niet overal zal deze daad toen be- FEUILLET ON door J. VAN DEN BOSCH. 35) _o_ 1 De intieme kennissen van Peter Tui- nmga weten niet precies, hoe de vork aan den steel zit. Hg vertelt alleen, dat zijn zoon op de Universiteit in Amster dam ia Nu, dat kan de gemeentelgke zijn. Als gevraagd wordt, waarom hij met in Maasland gebleven is, antwoordt de gewezen boer; „Hij wilde liever in Amsterdam zijn; dat gaat zoo met de Sf» oa? ^Senwoordig; die wil van fiuis Peter Tuminga hoort niet, dat de menschen dan tegen elkaar zeggen: ,,'t Is dat die Flip een soliede vent is, anders zou je hem niet vertrouwen in Amster dam; maar ja, hij is Gerard niet." van Gerard weten ze, dat die heele- maal op het verkeerde pad is, sinds de vader „Zandhoeve" verlaten heeft. De Krachtige rem is weg. En Gerard gaat geleidelijk het pad weer op, dat hg, ge dwongen door zijn vader, verlaten heeft. F? ®Jn. vrouw bekommert hij zich ab- oluut met. Noch haar smeekbeden, noch haar dreigementen helpen. En tenslotte grepen zijn. Nu wordt door de jongste gebeurtenis sen een tip opgelicht van den sluier die dit alles twee jaar lang heeft bedekt. De Duitsche regeering heeft lang gezwe gen en zich in verschillende Russische eischen die haar onaangenaam moesten zijn, geschikt. Zoolang zij de handen niet vrij had als gevolg van den oorlog in West-Europa, rondom de Middellandsche Zee en op den Balkan, moest zij jegens Rusland geduld oefenen. Thans botst de Duitsche idee van een Eüropeesche levensruimte onder Duitsche leiding met geweld van wapenen op de Russi sche idee van een wereldrevolutie onder Russische leiding. Sovjet-Rusland kan de historische ex pansie-zucht in Europa blijkbaar niet onderdrukken, en Stalin is blijkbaar niet tevreden met het nationaal-communisme in één land zijn eigen en bezwijkt opnieuw voor de verleiding om ook de rest van de wereld willens of onwillens te bekeeren en te beheerschen. Daar tegenover stelt het Derde Rijk nu een militair Oost-Europeesch front, van Fin land tot Roemenië, van de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee; terwijl het jongste Duitsch-Turksche verdrag van vriendschap een garantie geeft, dat de Dardanellen niet tegen Duitschland zul len worden gebruikt. Zoo is, na bijkans twee jaar Europee- schen oorlog, in Oost-Europa een nieuwe strijd losgebarsten die eigenlijk reeds dreigde van het oogenblik af waarop twee revolutionnaire totalitaire stelsels tegenover elkander kwamen te staan. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant lezen wij De politiek van „vrede en neutraliteit", welke Rusland in 1939 afkondigde en sindsdien bij vele gelegenheden meer ge predikt heeft, was ook een politiek van „de vrije hand". De wereld heeft zoo het een en ander gezien van wat dat betee- kende: de stapsgewijze inlijving van de Oostzeelanden, de strijd met Finland, de inval in Roemenië, een diplomatieke ver klaring als die bij het binnentrekken van de Duitsche troepen in Bulgarije werd afgelegd, het sluiten van een vriend schapsverdrag met een Zuid-Slavische regeering, die zooeven de aansluiting van dit land bij het Driemogendheden-ver- drag ongedaan had gemaakt, dat waren alles voldoende aanwijzingen, dat Rus land de vrije hand, welke het Duitsche Rijk het liet, ruim gebruikte om zich op een eventueele botsing met ditzelfde Rijk voor te bereiden. Uit den oproep van Hitier weet men, dat Rusland nog veel verder gaande plannen had; zoowel in Roemenië als in Finland heeft het verdere gebiedsuitbrei ding beoogd; het heeft Bulgarije een be scherming willen opdringen, waardoor dit land in den weg van een Duitschen opmarsch naar het Zuiden was komen te liggen; helt heeft steunpunten aan Dardanellen en Bosporus geëischt. Maar bovendien heeft Von Ribbentrop de Rijksminister van buitenlandsche za ken, in zijn nota aan de Sovjet-regeering nog een extra boekje opengedaan van een en ander, dat achter de schermen voorgevallen is, waaruit men kan lee- ren, hoe driest en op het uitdagende af, Moskou dit dubbele spel heeft gespeeld. De Standaard schrijft: De eeuwen door heeft de strook lan- i den in Oost-Europa, gelegen tusschen de Centraal-Europeesche grootmachten en Rusland en Turkije, telkens weer con flicthaarden opgeleverd, die den vrede in Europa bedreigden. Sinds de tweede helft van de vorige eeuw was dit inzon derheid met den Balkan het geval. Het vriendschapsverdrag tusschen Sov jet-Rusland en Joego-Slavië, vlak voor dit laatste land door Duitschland werd be zet, wees wel op de bijzondere verbinding, die er ook nu nog tusschen Moskou en laat Clasien de zaak gaan. Dan moet Gerard het zelf maar weten. Het eind zal den last dragen. Zg is evenwel te trotsch, om te klagen tegenover haar eigen ouders en haar schoonouders. Die meenen dat het goed gaat op „Zand hoeve" al bespeuren ze wel, dat het hu welijk niet zóózóó is. Gaat het goed op „Zandhoeve"? Och ja, gezien de tijdsomstandigheden wel. Peter Tuininga gaat er zoo nu en dan eens een bezoek afsteken. Het is nog niet voorgevallen, dat Gerard dan niet thuis was. Het moet gezegd, dat hij zijn boerderij niet verwaarloosd nog. Zijn uit stapjes naar de stad, die hem veel geld kosten, beperken zich nog tot den markt dag en tot enkele avonden in de week, zoo nu en dan des Zondags. Hij klaagt alleen tegen zijn vader, dat het bedrijf niet best gaat. Nu, Tuininga begrijpt dat. Alle boeren hebben een har den dobber. Alleen de kapitaalkrachtigen kunnen het uitzingen. De Regeering heeft nu maatregelen genomen, die lang zamerhand een 'betere uitwerking heb ben. Maar verdiend, zooals vroeger, wordt er lang niet. Het bedrijf kan zoo wat uit, meer niet. En Gerard boft dan nog, want het is al een keer voorgeval len, dat Peter Tuininga hem de volle rente heeft kwijtgescholden. Dat doet een boer niet gauw, vooral niet een boer in de buurt van Maasland, Belgrado bestond. En een van de sterke grieven bij de Duitsche Rijksregeering is ook deze, dat Rusland, ondanks het in 1939 gesloten vriendschapsverdrag met Berlijn, sterke interessen op den Balkan bleef koesteren en niet genegen bleek met de hem in den schoot gevallen buit. genoegen te nemen. Rusland bleef zich inlaten met het Zuid-Oosten van Europa en bleek niet bereid zich daar te laten uitschakelen. De Dardanellen worden ook nu weer ge noemd in de proclamatie van den Führer van het Duitsche Rijk. De strijd, nu in het Oosten van ons werelddeel losgebarsten, werd, naar uit de publicaties blijkt, direct geforceerd door een opeenhooping van Russische militaire krachten aan de Duitsche grens. Tot een verkoeling tusschen de beide landen kon reeds eenigen tijd worden geconcludeerd. Het blijkt thans, dat de reis van Mo lotov ln November van het vorig jaar naar Berlijn op ultnoodiging der Rijks regeering ondernomen, het eigenlijke crisispunt is geweest in de Duitsch-Rus- sische betrekkingen. Levendige herinneringen aan territo riale verliezen, thans ongeveer een jaar terug ondergaan en door de omstandig heden gedwongen te dragen, doet bij dezen keer der gebeurtenissen de Roe menen teruggrijpen naar Bessarabië en Noordelijke Boekowina. Dat bijzondere gevoelens uitgaan naar het Finsche volk, dat na een half jaar lang gevoerden hel- denstrijd voor wreed geweld heeft moe ten zwichten en bij het vredesverdrag een gewond hart en een verminkt land over hield, ligt in den aard der zaak. Destijds werd in ons blad reeds opge merkt, dat niet verwacht moest worden, dat met dezen compromis-vrede de com munistische landhonger gestild zou zijn. Thans bleek, dat dit fiere land door Mos kou het lot van een algeheels liquidatie beschoren was. En ons oordeel over het vorige argument van bedreiging door Finland kan het zelfde blijven als toen maals in onze kolommen uitgesproken. Een in waarheid gigantische strijd is aan de reeds loopende gebeurtenissen thans toegevoegd. Moge God onze ver scheurde menschheid genadig zijn. In welke richting zal de hoofdaanval gaan, vraagt het blad. Naar de algemee- ne opvatting in Z.O. richting naar de Oekraïne en eventueel verder door de Kaukasus naar het meest Zuidelijke ge bied Van Rusland, het schiereiland, ge legen tusschen de Zwarte Zee en de Kas pische Zee. Twee rijke gebieden, het eene aan graan en het andere aan olie en koper, zouden dan de naastbije doel witten van het ingezette offensief zijn. Tevens zal wel alle aandacht geschonken worden aan de omgeving van de Oost- Zee, waarbij dan de Sovjet-marine aldaar machteloos zou worden gelegd. De Oekraïne was van ouds Europa's korenschuur. Het land der Zwarte aarde biedt rijke opbrengsten aan tarwe, sui kerbieten en'vlas en een felle doorstoot in deze richting is dan ook allerminst onwaarschijnlijk, daar het bezit hiervan met nog een op het veld staanden oogst, een belangrijke factor zou kunnen zijn in een kamp, die evenzeer van economi- schen als van militairen aard is. Een vraag van gewicht is daarbij ook de houding van de Oekraïnsche bevol king zelf. Het is steeds het lot der Oekraïners geweest verdeeld te zijn over meerdere staten. Dat de West-Oekraïners binnen de Sovjet-grenzen zijn gebracht, komt de eenheid der natie ten goede, maar of daarop prijs gesteld is, nu die eenheid onder de vlag met de sikkel en hamer is bewerkstelligd, is zeer de vraag. Heel de geschiedenis van het Oekraïnsche volk getuigt van den strijd tegen de Rus sische overheersching. De groote vraag is, hoe de bevolking zich zal houden, als op haar grondge bied de strijd ontbrandt. Waarschijn lijk mag worden geacht een opnieuw zich herhalen der historie en een her haald steun zoeken bij de Germanen, in casu de Duitsche weermacht. Vervolg pag. 2 Bijblad. maar Peter Tuininga is in een royale bui soms. Hoe dat komt? Ja, dat weet niemand. Zelfs moeder Dirkj'e niet. En die weet anders alles. De zaak zit zoo, dat de boer meent: wat niet weet, niet deert. Hg is er van op de hoogte dat zijn vrouw niets van speculeeren hebben moet. De boer vroeger ook niet. Maar hg is er ongemerkt ingerold en het gaat goed. Nu moet gezegd, dat zgn commis sionair 'n consciëntieus man is. Die laat Tuininga er niet opzettelijk inloopen. In tegendeel: hg waarschuwt hem steeds tijdig, stukken te verkoopen, als die nei ging tot daling verkondigen. En zoo „verdient" Peter Tuininga flink met er niets voor te doen. Zgn „winst" vergoedt verreweg het verlies, dat de boerderij oplevert, nu Gerard zoo moei- lgk zit in deze benarde tgden. En zoo is het verklaarbaar, dat Peter Tuininga goed gemutst is en zgn zoon niet al te dwars zit, hem integendeel helpt. Had hg nu geweten dat diens levenswijze ver van soliede was en dat Gerard weer vervallen was in zijn oude kwaal, vrij zeker zou de boer anders opgetreden zijn. Maar Ge rard weet dat alles handig te bemante len en prijst het in zgn vrouw, dat die niets vertelt, naar hem gebleken is. Het is zoo gemakkelgk mogelijk. Zg dreigt niet meer, zg smeekt niet meer. Ze leven naast elkaar, schier als twee vreemden. Per saldo vindt Gerard, dat de keus van DE UNIFORME REGELING VOOR HET GEHEELE LAND VAN KRACHT. Dezer dagen heeft de Hooge Raad een beslissing genomen van verstrekkende beteekenis door verwerping van een be roep in cassatie tegen een vonnis van de arrondissementsrechtbank te Zwolle van 23 Januari 1941, waarbij by verstek be vestigd werd een schriftelgk vonnis van het kantongerecht aldaar van 5 Decem ber 1940. Bg laatstgenoemd vonnis werd de caféhouder J. Brouwer te Genemui- den ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van overtreding van een bepa ling der algemeene politieverordening van Genemuiden, betreffende den slui tingstijd voor logementen, herbergen, koffiehuizen, slaapsteden, bierhuizen, tapperijen en andere huizen waar men gelagen zet. Zooals bekend wojdt o.m. het slui tingsuur en de Zondagssluiting voor de café's e.d. geregeld bg plaatselijke ver ordening. Intusschen is echter versche nen een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, waarin het begin en het einde van den tijd, gedurende welken o.a. be drijven tot het verschaffen van nacht verblijf en inwoning, herbergen, tappe rijen en andere voor het publiek toegan kelijke huizen, waar men gelagen zet, voor het publiek gesloten moeten zijn, voor alle dagen van het jaar worden vastgesteld. Direct na de verschijning van deze verordening heeft zich de vraag voor gedaan, of hiermede de bepalingen van de plaatselijke verordeningen buiten wer king werden gesteld. De verorde ning van den Rgkscommis- saris bepaalt b.v. als slui tingsuur 11 uur. Velen meen den, dat dit als grens was te beschou wen, zoodat de plaatselijke wetgever be voegd bleef het sluitingsuur te bepalen op b.v. 10 uur en dat dus ook de bepa lingen van algeheele sluiting op Zondag van kracht bleven. Genoemde caféhouder had op Zondag 17 November 1940 zijn koffiehuis open voor het publiek, zulks niettegenstaande de politieverordening van Genemuiden bepaalt, dat de café's aldaar op Zondag en eersten Kerstdag den geheelen dag gesloten moeten zijn. Een vervolging werd ingesteld, doch de kantonrechter ontsloeg verdachte van alle rechtsvervolging, welk vonnis in be roep door de arrondissementsrechtbank werd bevestigd. Het'hiertegen ingestelde beroep in cassatie is tenslotte door den Hoogen Raad verworpen, waarbij over wegende, dat bepalingen in gemeentelijke verordeningen omtrent den sluitingstijd van herbergen e.d. niet vereenigbaar zijn met de desbetreffende bepalingen uit de verordening van den Rijkscommissaris en dus geen toepassing meer kunnen vin den. Ongetwijfeld dus een beslissing van buitengewoon groot belang, aangezien hierbij is vastgelegd de uniforme rege ling dienaangaande voor het geheele land. In geïrieenltlenl, waar het sluitingsuur tot nu toe vroeger dan 11 uur was, «kun nen de herbergen open blijven tot 11 uur, terwijl eventueele voorschriften omtrent sluiting van de bedoelde inrichtingen gedurende den geheelen Zondag of een gedeelte van dien dag, eveneens buiten toepassing blijven. DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Acht burgers licht gewond. Gisternacht zijn hier en daar Britsche vliegtuigen in gering getal boven ons land gekomen. Zij hebben brisant- en brandbommen neergeworpen. De schade beperkte zich in hoofdzaak tot geringe terreinschade. Slechts werd in een zgn vader nog zoo slecht niet is geweest, al had die het anders bedoeld Zeker, Peter Tuininga, die er vroeger geen goed woord voor over had, voor dat bedrgf, speculeert. Zelfs op zijn ouden dag kan een mensch, die niet geremd wordt door de tucht van Gods Woord, domme dingen doen. Tuininga noemt ze niet dom. Hij vindt ze handig. Hij „ver dient" flink. Maar... hij spreekt er toch met niemand over. Zoowel zgn vrouw, als zgn kinderen verkeeren in de stellige meening, dat vaders geld goed en safe belegd is. Ze weten niet, dat de boer soms zoo goed als niets meer op de bank heeft, om dan in eenen weer te zwem men in het geld. De „tip" van zgn mede werker is goed geweest. Hij vertrouwt dien financier volkomen. Ach, waarom zal hg dat niet doen? Er is geen enkele reden voor wantrouwen. Elke week gaat Tuininga naar het kantoor in de stad, om te praten. En de man zegt onomwonden, wat hij doen en laten moet. Het is zelfs eenmaal voorgekomen, dat er een brief werd bezorgd, twee dagen nadat hij in de stad was geweest, met de mededeeling: kom zoo spoedig mogelgk. Waarom? Hij moest stukken verkoopen. Met spoed. Tuininga heeft even geaarzeldwaarvoor was dat nu noodig? De adviseur heeft de schouders opgehaald. „U moet het zelf weten, ik verzeker u, dat ze over een paar dagen kelderen gaan; wilt u het plaats in het Oosten des lands een sport- tribune licht beschadigd, waarbg een groot aantal naburige woonhuizen glas schade heeft opgeloopen. Ongeveer acht burgers werden door glassplinters licht gewond. DE LUISTERVERGUNNINGEN. Wie hun aangifte moeten herhalen. De luistervergunningen aan hen die een aangifteformulier hebben ingezon den, zjjn thans alle verzonden. Houders van een radio-ontvangtoestel die vóór medio Mei j.l. daarvan aangifte hebben gedaan en nog geen luisterver gunning hebben ontvangen, moeten op nieuw een aangifte formulier inzenden. Op de keerzgde daarvan moet de aan wijzing: Herhaalde aangifte worden gesteld. De aangifteformulieren, welke koste loos aan alle postinrichtingen verkrijg baar zijn, moeten na invulling en onder- teekenlng aldaar worden ingeleverd. NED. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Ongevallen-vergoeding. (A.N.P.) Het Ned. Perskantoor meldt, dat de Duitsche minister van Binnen- landsche Zaken bepaald heeft, dat in Duitschland werkende buitenlandsche arbeiders, die door een bedrijfsongeval mochten worden getroffen, op grond van de bepalingen, die voor Duitsche arbeiders gelden, behandeld zullen wor den en schadevergoeding zullen krijgen. Verder is in overleg met het „Ober- kommando der Wehrmacht" bepaald, dat lijken van buitenlandsche werklieden, die in Duitschland ten gevolge van een bedrgfsongeval mochten zgn overleden, volgens de bepalingen, die voor binnen- landsche arbeiders gelden, naar hun oorspronkelgke woonplaats zullen wór den vervoerd en aldaar ter aarde zullen worden besteld. De kosten worden uit rgksmiddelen voorgeschoten en zullen later door het bevoegde „Versorgungs- amt" moeten worden terugbetaald. Iede re nationaliteit wordt door een bijzon der „Versorgungsamt" behandeld. Voor Nederlandsche arbeiders is evenals voor Belgische het „Versorgungsambt" te Aken bevoegd verklaard. Voor ongeval len, die vóór 1 October 1940 gebeurden, kan geen vergoeding worden gegeven. REGEERINGSCOMMISSAR1S VAN ZAANDAM BENOEMT DRIE WETHOUDERS. Met ingang van gisteren heeft de Re- geeringscommissaris tot wethouders der gemeente Zaandam benoemd D. Oud, J. B. Ydenberg en A. v. d. Stolk. De heer Oud zoowel als de heer Yden berg zijn geen lid van een politieke par tij ir v. d. Stok is sinds 1933 lid van de N.S.B. DONDERDAG 26 JUNI. 's Morgens tot 5.18 u. 's Avonds van 22.07 u. VEEL LIEFHEBBERIJ VOOR KONIJNEN. De kongnenteelt is in de laatste maan den zeer toegenomen. De oorzaak hier van is licht te begrgpen. In dezen tgd van vleeschdistributie is een konijnen boutje niet te versmaden. De prgs van levende kongnen is dan ook bijzonder hoog. Kostte voor den oorlog een speen- konijntje van een week of zes 30 k 40 cent, thans vraagt men er een gulden en meer voor. Voor een volwassen dier, waarvoor vroeger f 1,50 betaald werd, geeft men nu 15 tot 20 gulden. Voor den werkman is dus het kweeken van kongnen een aardige bijverdienste. Vele stedelingen beginnen ook konij nen te houden. Zij hebben er echter niet altgd voldoende voedsel voor. Brood kan er niet op overschieten. Niet zelden eige nen zg zich gras of klavers van anderen toe, zoodat de eigenaars daarvan zich daarover bij de politie komen beklagen. verlies nemen?" Natuurlijk niet! Tui ninga heeft ze verkocht, zonder een cent winst. Maarals hg het drie dagen later had gedaan, dan zou hij geducht verloren hebben. Is die adviseur be trouwbaar of niet? Peter Tuininga is al enkele jaren op een groot dagblad geabonneerd. „Ik heb nu den tgd, om te lezen," heeft hg tot moeder Dirkje gezegd. De ware reden is, dat hg de financieele rubriek spelt. Een dagblad is niet voldoende. Zgn adviseur raadt hem ook enkele financieele bladen aan. Wanneer de boer zich aan de ver schillende adviezen houdt, kan hem niets overkomen, force majeur natuurlgk voorbehouden. Tegen het noodlot, niet waar? kan niemand op, o zoo. Peter Tuininga is de eerste jaren zoo verstandig geweest, zich inderdaad te houden aan de adviezen. Dus behoudt hg bij zijn speculatie een rustig leven en even rustigen gemoedstoestand. Maar hij denkt er niet aan, dat, wanneer iemand die koorts goed te pakken heeft en geen rem weet aan te leggen, hij „weg" is en goede adviezen in den wind slaat. Dan wenkt alleen het geld, dat stomme geld, dat al zoo menigeen ten verderve heeft gevoerd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5