Kerknieuws Onderwijs WEEK-ABONNEMENTEN Laatste Berichten Telegrammen tnbdwt en ptadUch Vereeniging van predikanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Hoe staat het met uw fietsbanden MIDDELBURG. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Spannum en Edens (toez.), J. Hoogenkamp te Hindeloopen. Geref. Kerken. Tweetal: te Echten (Fr.) cand. G. J. Grafe, hulppred te Roosendaal en cand. A. G. v. d. Stoel, hulppred. te Ameide (Z.H.). Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Ede, cand. G. Rijksen, leerend ouderling te Vianen. Unie van Bapt. Gemeenten. Beroepen: te Hengelo-Almelo (2e pred.pl., met standplaats Almelo), cand. H. D. Hoogwinkel, te Haarlem. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE. Na bevestigd te zijn door den consu lent, Dr J. Schelhaas van Tzummarum, deed Ds A. Bos, gekomen van Hooger- smilde, Zondag zijn intrede bij de Geref. Kerk van Harlingen, met een preek over 1 Petr. 2 45. Ds W. Broer, gekomen van Ame land, deed Zondag zijn intrede bij de Doopsgezinde gemeente te Warns, waar bij hij tot tekst had gekozen Hand. 4vs. 12a. Zondag nam cand. L. Hylarides, ber. pred. te Paesens, afscheid als hulp prediker der Ned. Herv. gemeente te Driebergen-Rijsenberg. Tekst was Matth. 28 20. Ds J. C. Koppert, Ned. Herv. pred. te Bladel (N.-Br.) neemt 20 Juli afscheid van zijn gemeente en wordt 27 Juli door Dr R. W. Oberman van Utrecht, te Ingen bevestigd. Ds A. N. Pijnacker Hordijk heeft Zondagmorgen Ds F. W. J. van der Poel, gekomen van Den Helder, in de Nieuwe Kerk bevestigd als predikant der Ned. Herv. Kerk te Zierikzee. 's Middags deed Ds van der Poel zijn intrede, waarbij hij het Woord bediende naar aanleiding van Efeze 3 17. De toespraak, die de nieuwe leeraar na afloop van de predicatie hield, werd beantwoord door zijn beide plaatselijke collega's, Ds J. J. Ph. Valeton en Ds A. N. Pijnacker Hordijk. Ds L. Trouwborst, gekomen van Brakel, heeft Zondag zijn intrede gedaan als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Aalburg en Heesbeen, met een preek over 2 Cor. 2 16 b. De nieuwe leeraar werd bevestigd door Ds I. Kievit van Baarn. DE ALGEMEENE VERGADERING. Heden is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht aangevangen de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeni ging van Predikanten van de Geref. Ker ken in Nederland. Om 1 uur opende de voorzitter, Prof. Dr F. W. Grosheide van Amster dam, de eerste zitting op gebruikelijke wijze en sprak vervolgens een openings woord. Spr. wees er op, dat het niet noodig zal zijn in den breede over de tijds omstandigheden te spreken, maar dat het even verkeerd zou zijn, te doen, alsof er niets bijzonders geschiedde. Een Christen voert geen struisvogelpolitiek. De predikanten staan in deze dagen voor bijzondere moeilijkheden. Met name hebben zij met trouw te prediken den eisch van Gods wet. Zij hebben dat te doen tegen het begeeren van veel ge meenteleden in, soms ook tegen hun eigen begeeren in. Juist in zulke om standigheden komt het er op aan, trouw te zijn en te bedenken, dat Gods Woord den predikant herder noemt, dat Chris tus zelf de Herder der kudde wil zijn. Vervolgens gaf spr. in het kort de redenen aan, waarom de vergadering niet op den gewonen tijd in de Paasch- week kon worden gehouden. Hij besloot met de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, inzonderheid den referent voor deze zitting en sprak den wensch uit, dat de vereeniging ook nu een ge slaagde vergadering hebben moge. Hierna verleende de voorzitter het woord aan Prof. Dr. G. van der L e e u, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen, om te refereeren over Kerk en Liturgie. Spr. ging daarbij uit van de volgen de gedachten: j «ij I. De eeredienst der kerk is een theo logische aangelegenheid in strikten zin, d.w.z. geen secundaire aangelegenheid, maar eene, die het hart van het dogma raakt. Eeredienst is handeling der kerk, d.w.z. ambtelijk handelen. Zonder ambt geen liturgie. Onder ambt is te verstaan het algemeen priesterschap der geloovi- gen, ons in den Doop geschonken, met de ontplooiing daarvan in de bijzondere ambten. II. Deze eeredienst kan niet naar willekeur worden veranderd of nieuw ingericht, maar is een levend organisme evenals het dogma, waarmede hij ten nauwste samenhangt. Hij begint, his torisch en theologisch, in de Opperzaal, waar Christus hem instelde. Van daaruit gloeit en ontwikkelt zich de boom, door Hem geplant. Ut. Een kerk maakt zich geen eere- dienst, maar treedt op een bepaald oogenblik der kerkgeschiedenis in den eeredienst der eene, heilige kerk. IV. Dit „oogenblik" kan zeer lang durig zijn, het kan bestaan in een heen- en-weer van positie en negatie, van tra ditie en reformatie. Vandaar de Litur gische Beweging, die niet een tijdstroo- ming is, maar een poging tot bijbelsch- existentiëel denken en handelen, ten on zent in reactie vooral tegen piëtisme en rationalisme. V. Voor het Gereformeerde deel der Kerk is dit „oogenblik" nog niet afge- loopen. Integendeel, alles wijst op een hernieuwde intrede in den eeredienst. De Lit. Beweging wil dus noch nieu wigheid noch repristinatie. Haar kracht en haar taak liggen in de hernieuwde handhaving van het Sacramenteel ka rakter van den eeredienst. VI. Bij deze hernieuwde intrede staan twee dingen op den voorgrond: lo. de plaats van het Heilig Avondmaal. Cal- vijn wilde terecht wekelijksche viering. De Avondmaalsbediening is het centrum van den eeredienst; 2o. de plaats van de prediking des Woords. De H. Schrift leert en existeert alleen in de bediening, die dus ook een Sacramenteel karakter draagt. Schitterende offervaardigheid. De actie voor de stichting van een vijfde predikantsplaats bij de Geref. Kerk van Rotterdam-Delfshaven is op een schitterende wijze geslaagd. De ker- keraad deed een circulaire uitgaan tot de gemeente waarin deze zaak nader aan de orde werd gesteld. Binnen acht dagen, zonder dat nog maar een bezoek was af gelegd, laat staan van een rondgang door de gemeente sprake was, was reeds aan verhoogde jaarlijksche bijdragen een bedrag van niet minder dan ruim f 7500 toegezegd. Dit bedrag is nu inmiddels gestegen tot f 9300. 253 leden der ge meente teekenden in voor een nieuwe bijdrage tot een totaal van f 3103, terwijl 685 gemeenteleden hun bijdrage verhoog den tot een totaal van f 6270. Aangezien de bewerking der gemeente nog niet haar beslag gekregen heeft, mag dus stijging van het eindbedrag nog worden ver wacht. AVON DM A AL-VIEREN. Over de viering van het Heilig Avond maal schrijft Dr C. N. Impeta in de „Kamper Kerkbode" o.a. het volgende: „Heerlijk, dat God de Heere in onzen zóó zeer bewogen tijd, ons de stille ge- loofsrust, genoten door wie aan den disch van Christus zich scharen, gunt en geeft Wij hebben tegenwoordig nauwelijks tijd om ook maar eenigszins te leven bij verledene dingen. Het kan voorkomen, dat men zich na één dag nauwelijks meer herinert indien men op een oogenblik er belang bij heeft, het zich te herinne ren: „Wat deed ik, waar was ik, met wien sprak ik gistermorgen?" Want het "heden is zóó gevuld met vaak hoogst- belangrijk nieuws en de toekomst dringt zich met zóóvele en zóó gewichtige vra gen op ons aan, dat het verleden als een glibberige aal ons aan de handen aan het geheugen ontschiet. Slechts de eigenlijke beoefenaren van de geschied wetenschap houden zich stelselmatig met het verleden bezig en weten dan in dien zij er de afwikkeling van Gods Raad in zien er lessen uit te putten voor het heden. Want onze God is de Onver anderlijke, in Zijn vonnis-vellen over het kwade, in Zijn vertroosting in smart, in het leiden aan Zijn hand door het leven, in het alle dingen doen medewerken ten goede voor Zijn volk, m het bereiken van Zijn beste doeleinden langs de beste we gen, in -het doen herboren worden van het rechte uit het kromme. Maar wij, gewone stervelingen, leven tegenwoordig in ons algemeen-mensche- lijk leven schier uitsluitend bij het veel bewogen heden en bij de raadselachtige, geheimzinnige toekomst. Maar nu komt God aan het Avond maal tot ons met de zoo vriendelijke noodiging: „Rust een weinig!" „En zie ook eens om naar het verle den! En geef er u een oogenblik tijd voor. Ik zelf leid nu uw gedachten terug. Naar Golgotha! Daar stierf Mijn menschgeworden Zoon voor uwe zonden. Daar is het volbracht!" Hier op aarde, in bangen oorlogstijd, zitten we midden in de ons omringende dingen in. Niets is hier volbracht. Op het ééne geweldige volgt het andere, nóg geweldigere. En alle gebeurtenissen zijn schakels van één keten, van een onover zienbare lengte. Deze schakels verliezen zich in grauwe vertenAlles wat om ons gebeurt lost zich op in één groot vraagteeken: Wat en hoe en wanneer zal het einde dezer verschrikkelijkheden zijn? Wij weten het niet. Niemand weet het, dan God alléén. En dat het niet-weten, deze raadsels waan/oor het volkerenleven ons plaatst, dat aldoor te doen hebben met zoo vele vraagteekens is vermoeiend. Van vra- gen-zonder-antwoord vindt onze ziel nimmer rust. Maar nu komt God tot ons. Onze Va der komt tot ons. Onze Heiland komt tot ons. En zij zeggen tot ons: „Er is wel rust rust te vinden. Zie gij dan terug. Zie te rug op wat' geschied is. En op wat, toen het geschiedde, een mijlpaal oprichtte in het algemeen-menschelijke leven. Vóór dien liep alles op dat feit uit. Nu, na dien, gaat alles van dat feit uit. Golgotha is het middelpunt van de geschiedenis en van de geschiedenis des heils. Rust in het daar geschiede uit. Het iB volbracht, j God Is verzoend, de Satan is beschaamd, zijn macht is er vernietigd, de schuld is geboet, de straf is gedragen, de zalig heid is verworven, de hemelpoort is ge opend! Het al is er volbracht!" GIFTEN EN LEGATEN. W(jlen mej. J. ten Wolde te Apeldoorn heeft aan de Chr. Geref. Gem. aldaar een bedrag van f 700 gelegateerd voor on derscheiden Chr. Geref. doeleinden, t Wijlen mevr. wed. L. Koenderink-Es- huis te Rijssen heeft aan de Theol. Hoo- geschool te Kampen een bedrag van f 200 gelegateerd. De kerkeraad der Geref. Kerk te Ouderkerk a. d. IJsel ontving uit de na latenschap van wijlen mej. de wed. J. M. Hoogendijk 14 aandeelen ad f 100 f 1400. RIJKS H. B. S. TE GOES. Voor het toelatingsexamen voor de Rijks H. B, S. te Goes slaagden de vol gende candidaten: Voor de le klasse: H. J. Bakker en A. Birkhoff, beiden te Goes; J. A. van Boven te Nieuwdorp; A. A. J. van Burg te Waarde; P. J. Busch te Borssele; Ca. PI. Buijze, Ca. Ja. van Dalseh, P. Duve- kot, allén te Goes; Aa. Ma. Na. Griep te Heinkenszand; G. J. Haasdonk, J.'J. Ph. den Hertog, L. H. de Jonge, allen te Goes; C. Klompe te Wolphaartsdijk H. Kuzee te Goes; W. A. van der Linde te Kortgene; J. Maas te KolijnsplaatJ. J. Mol te Oudelande; U. B. van der Mo len te Goes; G. W. Mortier te Kruinin- gen; C. van Muiswinkel en G. A. Odé te GoesM. Oele te 's GravenpolderJ. J. M. van Oeveren te Kortgene; J. G. Ouwendijk te Goes; J. L. Overbeeke te Baarland; C. Phaff, Ma. Na. Mo. Plan- teijdt, J. Polderman, A. J. L. la Porte, Ea. Mtj. Ma. Schrijver, J. F. Simmer- ling, Ta. Smits, J. A. Verboom, allen te Goes; T. Ca. Wouda te Kloetinge; Ea. Se. Zandee en G. Zweedijk, beiden te Goes. Toegelaten tot de 2e klas: M. P. Ka- relse te Kortgene. PROMOTIE DR A. P. MUYS. Gistermiddag is aan de Vrije Universi teit te Amsterdam op een proefschrift „De Briefwisseling van Paulinus van Nola en Augustinus", tot doctor in de let teren en wijsbegeerte gepromoveerd, de heer A. P. Muys te Leeuwarden. Als pro motor trad op Prof. 'Dr A. Sizoo. Dr Muys is 30 jaar oud. EXAMENS. Vrije Universiteit te Amsterdam. Geslaagd Prop. examen theologie: K. F. L. Legrand, te Amsterdam; W. F. v. Brussel te Delft; T. Spielker, te Den Haag; H. Willems, te Schiedam; P. A. Kruijswijk, te Den Haag (cum iaude) J. P. Boer, te Boskoop; P. Hainjé, te Den HaagG. P. Hartvelt, te Rotterdam J. A. Bouma, te Leeuwarden en F. D. Kraan te Den Haag. Geslaagd voor het eindexamen aan het St. Gertrudis-Lycium te Roosendaal afdeeling Middelbare Meisjesschool, Mej. A. M. Huijsman te Rilland-Bath. Te 's Gravenhage is voor het eerste deel van het notarieel examen geslaagd, de heer M. Nieuwdorp te O. en W. Souburg. den minister-preBident is een buitenge wone conferentie gehouden van de re geering en het Japansche opperbevel, met betrekking tot de bijzondere vraag stukken, waarvoor Japan zich ziet ge steld. In alle plaatsen waar agen- ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. ONZE EIGEN KRUIDEN VERVANGEN DE SPECERIJEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad meldt: Nu de uit het buitenland ingevoerde specerijen schaarsch zijn, dient de aan dacht meer dan ooit op onze inheemsche kruiden gevestigd te worden. Evenals de specerijen, maken zij .de spijzen aantrek kelijk door hun aromatische oliën. Zij werken niet prikkelend en hebl#en een gunstigen invloed op de gezondheid. De verschillende kruiden zijn in de stad moeilijk te verkrijgen. Doch zij, die in het bezit zijn van een tuin, een bal kon of een zonnige kamer, kunnen er heel goed zelf een kleine kweekerij op na houden, daar de meeste kruiden gemak kelijk in gewonen tuingrond, in bakken of in potten te kweeken zijn. Het is gemakkelijk altijd kruiden bij de hand te hebben. Daar de versche kruiden den meesten geur en smaak be zitten, komt het den er mee toebereiden spijzen zeer ten' goede, indien de kruiden vlak voor het gebruik geplukt kunen worden. In allerlei gerechten zijn kruiden te verwerken. Doordat de keuze ruim is en er talrijke combinaties van zijn te maken is er ook afwisseling in den smaak van een gerecht te brengen. Door het gebruikt van peterselie wordt niet alleen de smaak van het gerecht verhoogd, maar ook de voedingswaarde, daar peterselie rijk aan ijzerzouten en vitaminen is. Door koken verliezen de kruiden geheel of gedeeltelijk hun smaak en moeten voor het opdoen aan de spij zen worden toegevoegd. Alleen basilicum, boonenkruid, thijm en venkel kunnen zonder bezwaar met de spijzen worden meegekookt. Eenige voorbeelden van gerechten, in welke kruiden verwerkt zijn: De geurige soepen van basilicum, ker vel of dille. De peterselie- en kervelsaus, die aan menig gerecht, zooals gekookte visch, gekookt vleesch, aardappelen en maca roni meer smaak geven. De Basilicumsaus of de saus van boo nenkruid met witte of bruine boonen. De ieder welbekende marinade van azijn, pimpernel, thijm, dragon, prei en selderij waarin het vleesch eenige da gen kan bewaard worden. De in kruidenbouillon gekookte zoet- watervisch. De nu zooveel gegeten sla, die met allerlei kruiden-variaties bereid kan worden, b.v. kropsla met bieslook, kom kommersla met venkel of dragon, toma- tensla met dille. de boterhambelegsels, als sterrekers, waaraan wat citroen of azijn en suiker, toegevoegd is of wrongel (kwark) met fijngesneden peterselie, selderij, kervel of dragon met wat zout en citroensap. De van ouds bekende inmaak met dragon, venkel, pimpernel en andere kruiden. Door de kruiden te drogen of er krui- den-azijn van te trekken, kan men er ook 's winters nog van genieten. Een bekend gerecht is de kruidmoes, dies in sommige streken van ons land in verschillende variaties gegeten wordt. Het recept hiervan is als volgt (gere kend voor 4 pers. of man, vrouw en 3 of 4 kinderen): een liter karnemelk, zout, 100 gr. gort, wat pepermunt, ven kel, thijm, zuring, kervel, pimpernel, majoljjn en desgowcnscht bladeren van zwarte bessen. De gort een nacht laten weeken met 2 dl. water Daarna met de karnemelk in ca. 2 uur gaar koken. Voor het op- doen de fijngesneden bladeren en hst zout toevoegen. Het kruidmoes kan ook met stroop gebruikt worden. UITERSTE ZUINIGHEID GEBODEN. (V.P.B.) „De fietsbanden zijn nu eenmaal zoo schaarsch, dat distributie absoluut noodzakelijk is", verklaarde de heer S. de Hoo, directeur van het Cen traal Distributiekantoor, toen wij hem verzochten zijn oordeel te geven over de huidige bandensituatie in Nederland. „Iedere maand verdeelen wij een be paalde hoeveelheid bonnen over de dis tributiediensten; bij de bepaling van de hoeveelheid, die elk district krijgt toege wezen, wordt rekening gehouden met allerlei omstandigheden, zooals het aan tal inwoners, het aantal fietsen enz. Verder wordt deze hoeveelheid telkens aangepast aan de laatste gegevens, die hier binnenkomen over de behoefte aan banden in ieder district. Hoewel de dis tributiebepalingen vrij radicaal zijn ge steld, overtreft op het oogenblik het aantal aanvragers, die recht op nieuwe banden hebben, eenige malen het be schikbare aantal banden".' „Komen er veel \aanvragen binnen van menschen, die geen recht op nieuwe banden hebben?" „Tamelijk veel,, want velen, die niet onder de distributiebepalingen vallen en dit ook wel beseffen, probeeren het toch maar eens. Dat geeft onnoodig werk aan de distributiediensten, terwijl bovendien niemand door de mazen van het net kan heenglippen. Mijn indruk is, dat hef groote publiek den ernst van den toestand nog niet vol doende beseft. Men gebruikt de fiets over het algemeen nog te veel zonder dat hiertoe volstrekte noodzaak bestaat en verslijt zoo onnoodig zijn banden. En dat niet alleen, er wordt vaak te ruw met de banden omgesprongen. Tal rijke gevallen hiervan kan men dagelijks op straat zien: te hooge belasting, voor al van bakfietsen stoepen op- en af rijden plotseling remmen op te slappe banden rijden om maar enkele voorbeelden te noemen. Aan dezen toestand moet beslist een einde komen. De Economische Voorlich tingsdienst, Rijnstraat 24 te 's Graven hage, zendt kosteloos een boekje „Leef regels voor het rijwiel" aan ieder, die dat aan bovengenoemd adres aanvraagt. Ik hoop, dat vele Nederlanders dit boekje zullen aanvragen en de wenken ter harte nemen". „Worden de oude banden nog ge bruikt „Zooals U weet, moet men bij aankoop van nieuwe banden de oude, die versle ten zijn, inleveren. Van deze verplichting wordt vrijstelling verleend, indien men een nieuwe fiets koopt zonder in het be zit te zijn van een oude. Overigens ontvangt men bij aankoop van een nieuwe fiets de bijbehoorende banden slechts, als men daar recht op heeft. Van de oude banden worden weer nieuwe gemaakt, bij welk procédé meer dere oude banden noodig zijn om één nieuwe te vervaardigen. Hieruit blijkt nogmaals, dat de uiterste zuinigheid met de fietsbanden geboden is!" (Nadruk verboden.) ONTEIGENINGEN. Wederom heeft de algemeen gemach tigde voor den wederopbouw enkele ont eigeningen in de gemeente verricht en wel: le. de garage in de Korte Giststraat behoorende tot het voormalige Hotel de Abdij en de tuin van het hotel, zulks om dit later aan het Rijk te doen overgaan, en 2e een drietal stukjes tuin van de perceelen Lange Delft 111, 115, en 117 ten behoeve van de gemeente Middel burg. DE BOTERMARKT. Het Bestuur van de vereeniging Han- I delsbelang heeft zich met een circulaire gericht tot haar leden, met verzoek te willen mededeelen, welke wenschen zij eventueel hebben ter zake van het we der opbouwen van een speciale Boter markt. PAARDEN IN BESLAG GENOMEN. Gisteren (Dinsdag) zijn twee paarden in beslag genomen door ambtenaren van den crisis-controle-dienst en wel een van den landbouwer D. te Oudelande en een van den handelaar B. te Goes. Het betreft hier den verkoop van paarden, alvorens taxatie had plaats gevonden. JAPANSCHE KABINETSRAAD. TOKIO (Domei). In de woning van Hoofdschuddend zullen we af en toe onzen kou- senvoorraad aan een na der onderzoek onderwer pen. Kousen zijn nu een maal artikelen, die niet alleen punten kosten, doch ook duur in aanschaffing zijn en ons steeds weer nieuwe zorgen geven. Vrouwen en meisjes, die veel loopen en niet steeds evenveel zorg besteden aan het binnenwerk van van haar schoenen of de voeten niet zoodanig ver zorgen, dat de nagels niet te lang worden en zich geen harde eetplekken vormen, slijten hielen en teenen. Om kousen, die erg gestopt zijn, doch waarvan de beenen nog geen slijtage vertoonen, toch nog te benutten, kan men er kniekousen van maken. Afb. a geeft te zien op welke wijze een nieuwe voet aan het been geknipt is volgens 't knip- overzicht rechts. (Eerst van papier knippen!) De nieuwe naad wordt aan den binnen kant gestikt, daarna met de hand om gewerkt. Noodig is evenkei, dat de ma chine steek-los en niet te klein is ge steld. Langs den bovenkant wordt een zoom van 1 a 1 Va cM. geregen, waardoor men een elastiek haalt (b). Om de voeten van zijden kousen meer te sparen worden losse voetjes gemaakt van bestaande kousen-einden of van dun zijden tricot. De bovenkant wordt om- geslagen en gefestonneerd om omge- haakt (patroons links) (d). Indien de stop van kousen boven de 1 schoenen uitkomt, kan men aan beide kanten van den hiel uitnaadjes aan brengen, waardoor het lange eind iets naar omlaag gehaald wordt en de stop pen onzichtbaar zijn (c). Opdat de dubbele stof niet tegen den hiel kan drukken, knipt men deze weg en naait de nadeA met overhemdsche steekjes om.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3