Christelijk Dagblad voor Zeeland ER STË~B L A D DE KOLENVOORZIENINEL DAGKALENDER. WOENSDAG 25 JUNI 1941 55e JAARGANG - No, 46 Wat de legerberichten melden: Berlijn meldt groote successen in het Oosten. Geruchten over opstand in Litauen. - Verklaring van Eden - Hevige gevechten in Syrië. Geruchten omtrent een opstand In Litauen. Verklaring van Eden in het Lagerhuis, Groot luchtgevecht bij Damascus. Binnenland Bond van Chr. Geref. jMelsJesver- eenigingen in Nederland. Bureaux Lange Vorsfslreal 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gistsfraaf 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 eent Directeur-Hoofdredacteurs A. DE LANGE te Goes Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In gewone omstandigheden zouden we er zeker niet aan denken in het hartje van den zomer te gaan schrijven over de kolen-voorziening. Maar we leven nu eenmaal in oorlogstijd en dan wordt het abnormale normaal. Wij hebben allen in de afgeloopen we ken een gang naar de distributiekanto ren gemaakt om onze kolenkaarten in ontvangst te nemen. En menigeen zal een dankbaar gevoel gekregen heb ben, toen hij zijn bonnen in zyn bezit had. Maar a,l spoedig is van officieele zijde medegedeeld, dat weliswaar de uitreiking zoo vroeg heeft plaats gevonden om een deel van het rantsoen reeds in den zo mer te kunnen betrekken, maar dat dit niét beduidt, dat er op gezette tyden nu ook verdere bevoorrading zal kunnen plaats vinden, totdat de heele kaart, is opgesoupeerd. Uitdrukkelijk ia daarentegen 'vastge steld, dat-er af en toe nummers van de bonkaart ongeldig zullen worden ver klaard. Met nadruk is uitgesproken, dat er geen reden tot optimisme is met betrek king tot den winter, die ons wacht en dat wij voorbereid moeten zijn op een zorge- lijken toestand. In een redevoering welke hij onlangs te Maastricht uitsprak, verklaarde dr Fischböck o.a.: „Limburg produceert voldoende om de behoefte van geheel Ne derland te dekken. Het Europeesehe continent heeft evenwel niet voldoen de om zijn geheele behoefte te verzorgen omdat de aanvoer van Engelsche kolen stil ligt. Duitschland produceert óók meer dan het noodig heeft, maar andere landen hebben te weinig of geen kolen. Deze landen moeten dus door de kolen- producenten verzorgd worden. Nederland Familieberichten 33 cent per regel Overige advertenliën 30 cent per rage! Ingezonden mededeellngen 40 cent per regel Kleine odvertentlën f 0.55 bl| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct, extra Bij contract belangrijke korting kan daarbij niet op het standpunt staan dat het alleen voor zichzelf behoeft te zorgen, maar het moet medehelpen in de Europeesehe eenheid." Dat noopt; ons tot zeer zuinig en voor zichtig omspringen met hetgeen voor onze Nederlandsche behoeften beschik baar blijft, waarbij nog de normale transport-risico's komen, die eiken win ter (bevroren rivieren enz.) kunnen op treden. Men mag er over denken, zoo men wil, doch men moet zich de harde realiteit voor oogen stellen: Nederland is een bezet gebied en heeft daar ook in eco nomisch opzicht de gevolgen van te dra gen. Wjj zijn niet vrij in de beschikking over de voorraden, waarover ons land beschikt en de producten, welke ons land voortbrengt. Men moge dit prettig vinden of niet, wij hebben met het feit van deze Euro peesehe „ordening" rekening te houden. Wat onze brandstoffen betreft, kun nen wij dit doen, door in het a.s. najaar zoo laat mogelijk met stoken te beginnen, ook al krijgen we, zooals gisteren werd gemeld, dezen zo mer wat .kolen op enkele bonnen toege wezen. Verder door zoo zuinig en economisch mogelijk onze kamer te verwarmen en de meest warme kamer van onze woning (ook gerekend met de zon) tot huiska mer te bestemmen. Met klagen en morren komen we niets verder. De distributieregeling is zoo bil lijk mogelijk opgesteld. De groote hui zen, en vooral de groote gezinnen, zullen wat meer ontvangen. Het is onze taak met de brandstoffen, die tot onze be schikking komen, zoo verstandig moge lijk om te springen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat het in den a.s. winter zal spannen met de brandstof-voorziening. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Wie dezen zomer wat brandstof ver zamelen kan, doe het. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: In het Oosten ontwikkelen zich de operaties der Duitsche weermacht onder groote successen volgens de plannen. In de Engelsche wateren hebben gevechtsvliegtuigen een Britsch patrouillevaartuig tot zinken gebracht en twee vijandelijke koopvaarders ern stig beschadigd. Bij een Britsche poging om overdag het bezette gebied binnen te dringen zijn 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij deze gevechten gingen vier Duitsche vliegtuigen verloren. Een vérdragende battery van de ma rine heeft vijandelijke schepen in het Kanaal beschoten. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht havenwerken aan den mond van de Theems en in het Zu i d-0 osten van Enge land gebombardeerd. Groote branden braken uit. Britsche vliegtuigen hebben in den af geloopen nacht in Noor d-W est- Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, eeiiige burgers werden gedood of ge wond. Verscheidene woongebouwen wer den getroffen. Nacht jagers hebben één, marinegesehut twee gevechtsvliegtuigen neergeschoten. EEN SOVJET-LINIE DOORBROKEN. Duitsche troepen hebben in een krach- tigen aanval en na hevige gevechten een sterke Sovjet-kazematlinie van het Oos telijke front doorbroken. In zijn weermachtsbericht nr. 384 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noor d-A f r i k a Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bombardeerden gisteren de versterkingen en een concen tratie gemechaniseerde strijdmiddelen bij de vesting T o b r o e k. Als gevolg van de zuiveringsactie op het slagveld van S o 11 o e m bedraagt het aantal Engel sche pantserwagens, dat in handen der troepen van de spil is gebleven, thans 249, waaronder zich twaalf in volmaak ten toestand bevinden. InOost-Afrika: op 22 Juni werd een stoutmoedige aanval ondernomen door de troepen die deel uitmaken van het garnizoen van Wolsjefit onder bevel van kolonel Gonnella. Onze troepen drongen tot ver in de vijandelijke linies door en brachten den vijand zware ver liezen toe, waarbij gevangenen werden gemaakt en kanonnen, wapens en muni tie buitgemaakt. Drie Engelsche vliegtuigen hebben gis teren een vlucht boven Syracuse ge maakt, waarbij bet hospitaal van bet Roode Kruis getroffen en een vrouw ge dood werd. DE GROOTE OFFENSIEVE BEWEGING VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Het D. N. B. meldt: Ongeacht de ook op de andere fronten voortgaande gevechtshandelingen staan de gebeurtenissen aan het nieuwe Oos telijke front op den voorgrond. Terwijl in het bericht van het opperbevel van het Sowjetleger van 23 Juni een reeks bepaalde gegevens wordt verstrekt, houdt het Duitsche opperbevel der weer macht zich zeer gereserveerd. Dit is in overeenstemming met het gebruik, zoo als dat nog by alle groote gevechtshan delingen aan Duitsche zyde kon wor den waargenomen. Intusschen kan men uit de ontvangen berichten zien, dat de groote offen sieve beweging van de Duitsche weermacht tot dusver door de Sowjet- troepen niet kon worden tegengehouden. Ondanks den taaien tegenstand heeft het Duitsche leger door zijn onvergely- kelijke infanterie met haar geschoolde stoottroepen, gesteund door de pioniers en de artillerie en door de gepantserde strijdkrachten een diepe deuk geslagen in de Russische grensstellingen. Wanneer het legerberieht van de Sow- jets van enkele frontdeelen beweert, dat haar tegenaanvallen den Duitschen op- marsch hebben teruggeworpen, geschiedt zulks klaarblykelyk volgens de beroemde modellen, zooals wij dat reeds by onze vroegere tegenstanders in Polen, in het Noorden, in het Westen eri op den Bal kan hebben beleefd'. De volgende dagen zullen leeren, wie gelijk heeft gehad. In ieder geval kan er aan herinnerd wor den, dat het Duitsche weermachtsbe richt in de afgeloopen oorlogsmaanden steeds onaantasbaar en steekhoudend is gebleken. Het Duitsche luchtwapen heeft op de beide eerste aanvalsdagen in het Oosten een groot aantal vijandelyke vliegtuigen vernield en tegelyk ook op den grond strijdende troepen van den tegenstander aanzienlijke schade toegebracht en trans porten van allerlei aard en verkeersver bindingen in het opmarschgebied ge stoord. De Duitsche marine, welker eerste, koene aanvallen op de Oostzee en op de Zwarte Zee reeds lieteii zien, dat ook zij de voorwaartschö beweging van de strijdkrachten te land en in de lucht op de flanken naar vermogen steunt, is op nieuw actief in den strijd gebracht. Bij zonder opmerkelyk is daarbij het be trekkelijk zeldzame geval van het tot zinken brengen van een duikboot van den tegenstander door een eigen duikboot. Afgezien van de reeds gemelde mynver- sperringen op d e Oostzee, zijn thans door Duitsche zeestrijdkrachten ook bij zondere mijnacties uitgevoerd ter belem mering von de vijandelijke zeesteunpun ten, welke eveneens tot verliezen van den tegenstander hebben geleid. .Het totale overzicht over de gebeurte nissen der beide dagen doet zien 1. systematisch optre den der Duit'sche weer macht; 2. in eecige sectoren wan hopige tegenstand der Sow jet-troepen; 3. superioriteit van het Duitsche luchtwapen. Van de Duitsche weermacht kan ge constateerd worden, dat haar trefkracht, haar uitrusting en haar ervaringen be proefd zijn in den strijd. De eerstvolgen de dagen zullen toonen, welke afweer kracht de Sovjet-troepen vermogen te plaatsen tegenover deze ontketende Duitsche macht. Zooveel schijnt thans reeds zeker te zijn, dat van een syste matische offensieve beweging der Sow- jettroepen van hun kant tot dusver niets te bespeuren is. De wet van het hande lend optreden ligt by de Duitschers. DUIKBOOT BRENGT DUIKBOOT TOT ZINKEN. D. N. B.). Bij Windau aan de Oostzee heeft een Duitsche duikboot na een kort gevecht een Sovjet-duikboot tot zinken gebracht. S. P. T. verneemt uit Istanboel, dat de Zwarte Zee-vloot der Sovjet-Unie reed's Zondag in deri Bosporus is opgemerkt. Bijzonderheden werden echter niet medei- gedeeld. EEN WAARSCHUWING VAN DE PR A WD A. S. P. T. meldt uit Moscou: In een hoofdartikel van de Prawda wordt de bevolking der Sowjetunie ge waarschuwd, zich niet aan overdreven optimisme over te geven. Het blad schrijft o.m.: „De tegen stander is buitengewoon sterk en ge vaarlijk, de strijd zal de Sowjet groote verliezen kosten en de geheele Unie zal groote offers moeten brengen". JAPANSCHE VROUWEN EN KINDEREN VERLATEN MOSCOU (D. N. B.). De Japansche ambassade te Moscou heeft, volgens by het depar tement van buitenlandsche zaken ont vangen berichten, besloten de vrouwen en kinderen van de daar wonende Japan ners naar Japan terug te sturen. DEENSCHE GEZANT UIT MOSKOU TERUGGEROEPEN. (D. N. B.). Volgens een mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken te Kopenhagen heeft de Deensche regeering haar gezant in Moscou en het gezantschapspersoneel aldaar instructie gegeven naar Denemarken terug te kee- ren. HET SLOWAAKSCHE LEGER NEEMT DEEL AAN DEN STRIJD. D. N. B. De president der Slowaak- sche republiek, dr Tiso, heeft een oproep tot het Slowaaksche volk gericht, waar in hy de mededeeling deed, dat het Slo waaksche leger de grenzen van Slowa kije heeft overschreden om zich met de Duitsche troepen in den stryd tegen de Sowjetunie te vereenigen. BOMMEN OP DOBROEDSJA. Te Sofia werd officieel bekend ge maakt, volgens United Press, dat een onbekend gebleven vliegtuig boven den Zuidelijken Dobroedsja vier bommen heeft geworpen. Aan openbare gebou wen en eenige woonhuizen werd schade aangericht. Gistermiddag om 18 u. 40 is in Boeka rest luchtalarm gegeven, dat twintig minuten heeft geduurd. BERLIJN BEVESTIGT ZE WIET. (United Press.) Het Zweedsche blad „Nya Dagligt Aïlehanda" bericht, dat Lifausche opstandelingen in een radio uitzending hebben medegedeeld, dat, na dat in Litauen een succesvolle opstand tegen de Sowjet-Unie heeft plaats ge vonden, de steden Kowno en Wilna zich in handen der Litausche patriotten be vinden. Goedingelichte kringen deelen mede, dat men in Zweden Maandagmorgen om 10.25 uur Zweedschen tijd een radio uitzending uit Litauen heeft opgvangen, waarin Litauen tot een vrijen en onaf- hankelyken staat geproclameerd is. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Van officieuze zijde wordt gemeld: In het buitenland verspreide berichten over de beweerde uitroeping van een auto nomen Litauschen staat worden in Ber- lynsche politieke kringen niet bevestigd. Het D.N.B. meldt uit Berlyn: In het Britsche Lagerhuis is giste ren, naar de Engelsche berichtendienst meldt, een debat gevoerd over den poli- tieken 'toestand. Nadat minister-presi dent Churchill in zijn inleiding ver klaard had, dat hij hoopte nog in den loop van den zomer een oorlogsconferen tie van het empire bijeen te kunnen roe pen, ;heeft de minister van buitenlandsche zaken, Eden, gesproken over de betrek kingen tusschen Engeland en de Sowjet unie. Uitgaande van de bekende Angelsak sische propaganda-stelling, dat Duitsch land naar de wereldheerschappij streeft en ook de strijd tegen de Sowjetunie slechts een middel tot dit doel is, herin nerde Eden eraan, dat reeds in 1933 En geland met de Sowjet-regeering te Mos kou was overeengekomen, een verkla ring af te leggen, behelzende dat er geen belangenconflicten in de een of andere belangrijke kwestie van de internatio nale politiek tusschen beide mogendhe den bestonden. De toentertijd vastgestelde richtlijnen gelden, zoo verklaarde Eden, thans meer dan ooit. Engeland heeft bij talrijke ge legenheden in het verleden de mogelijk heid van een samenwerking met de Sowjetunie ter tafel gebracht en moge lijke hinderpalen getracht uit den weg te ruimen. In dit verband bestreed Eden. desondanks, dat er eenigerlei overeen komsten tusschen Engeland en de Sow- jet-unie betreffende den Balkan be staan, doch bevestigde aan den anderen kant echter het reeds door Churchill verkondigde feit, dat de Britsche regee ring met het oog op z.g. aanvalsplan nen van Duitschland zich met Moskou in verbinding had gesteld „voor het af wenden van het gevaar, dat de Sowjet unie bedreigde". Wanneer Cripps naar Moskou terug keert, zal hij fungeeren als adviseur en leider van de hulp,, die de Britsche re geering bereid is thans aan de Sowjet unie te verleenen. Hierover wordt thans onderhandeld. Naar „Stockholms Tidningen" meldt, kan het vertrek van de Britsche missie elk oogenblik plaats vinden. Omtrent de samenstelling zal men waarschijnlijk echter niets vernemen, voordat zij in de Sovjet-Unie is aangekomen. In offici eele politieke kringen te Caïro is men, naar S.P.T. meldt, van meening, dat een missie uit Egypte zal vertrekken. Omtrent den terugkeer van sir Staf ford Cripps naar Moskou meldt de Lon- densche „Star", dat de ambassadeur, die de heenreis naar Engeland over Zweden maakte, op de terugreis waarschynlijk een andere route zal volgen. De weg over Zweden is thans niet veilig genoeg meer. EEN BRITSCHE MILITAIRE MISSIE NAAR MOSKOU? Men verwacht, dat een technische, oeconomische en militaire missie binnen kort naar Moskou zal vertrekken. Reuter meldt, dat de Britsche regee ring zich de opvatting der Sovjet-regee ring heeft eigen gemaakt, volgens welke „in de komende periode van militaire samenwerking de hulp op gemeenschap pelijke en wederkeerige basis moet be rusten". De Australische minister-president Menzies heeft den volledigen steun van de Australische regeering toegezegd. Een soortgelijke verklaring heeft de premier van Nieuw-Zeeland Fraser afgelegd. (United Press). Officiéél wordt uit Beiroet bericht, dat bij een gevecht op korten afstand tusschen Engelsche en WOENSDAG 25 JUNI. Hjj verkwikt mijn zielHy leidt my in het spoor der gerechtigheid, om zyns naams wil. Ps. 233. Zon op onder 5.17 22.07 Maan op onder 6.18 22,12 2 Juli: Eerste kwartier. 8 Juli:Volle maan. Fransche marine-eenheden een Engelsch oorlogsschip zwaar is beschadigd. Dit zeegevecht speelde zich Maandagmorgen om 11.30 uur ter hoogte van Beiroet af. De Franschen leden geen verliezen. Verder wordt in officiëele berichten uit Beiroet gezegd, dat Maandagmiddag boven de woestijn bij Damascus het grootste luchtgevecht van de Syrische veldtocht heeft plaats gevonden. Brit sche gevechtsvliegtuigen deden met hun mitrailleurs een aanval op Fransche transportcolonnes en werden daarop aan gevallen door Fransche vliegtuigen, die vijf Hurricane-machines moeten hebben neergeschoten. Drie Engelsche vliegers redden zich met hun parachute. (D.N.B.) Het officiëele bericht over den militairen toestand in Syrië legt er den nadruk op, dat de Fransche strijd krachten haar tegenstand in alle sec toren van het front voortzetten. Aan de kust hebben Australische afdeelingen sedert verscheidene dagen aanvallen on dernomen bij Djezzin. De aanvallen wer den na verbitterde gevechten van man tegen man door de Franschetroepen afgeslagen. Hetzelfde lot ondergingen de Britsche aanvallen op Merdzj-Ajoem. In het gebied van Damascus werden aan vallen van den vijand tot staan gebracht. Bij Palmyra, in de Syrische woestijn, hebben formaties van het vreemdelingen legioen, kameelruiters en de luchtmacht in verbitterde gevechten uit Irak op rukkende gemotoriseerde eenheden van den vyand eveneeens tot staan gebracht. Op 23 Juni heeft de Britsche lucht macht verscheidene vliegvelden aange vallen en eenige toestellen op den grond beschadigd. Bij de zich hierbij ontwik kelende luchtgevechten werden zes Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Twee Fransche vliegtuigen keerden niet naar hun steunpunten terug. Door een nieu wen luchtaanval op Beiroet werd mate- riëele schade aan woonhuizen aange richt. Heden werd in de Chr. Geref. Kerk te Utrecht de elfde bondsdag gehouden van den Bond van Chr. Geref. Meisjes- vereenigingen in Nederland, die ditmaal een sober karakter droeg. De presidente, M e j. M. A. Klomp van Haarlem, hield een Openingsrede, waarin 'zij allen een hartelijk welkom toeriep en haar gehoor opwekte om als den dichter van Ps. 103 den Heere te loven en geen van Zijn weldaden te ver geten. De zegeningen in het bondsleven waren vele. De meeste vereenigingen konden hun vergaderingen geregeld houden en de afdeelings- en kringverga deringen konden hoewel beperkt eveneens doorgaan. Nieuwe vereenigin gen sloten zich aan, en het abonnemen tental op het orgaan is stijgende. Het is God die in het verleden en tot op heden geleid heeft en die wil blyven voorgaan en den weg wyzen in de diep-donkere toekomst die we tegenstreden. Zult gy, zoo vroeg spr. haar gehoor, trouw bly ven en den Heiland niet verloochenen? Ons levensschip zal nooit schipbreuk lijden wanneer wy het oog gericht hou den op Jezus Christus, die in eindeloos erbarmen Zyn licht onafgebroken laat stralen over de levenszee. Gods Woord moet daartoe steeds meer onderzocht met de bede dat God door Zyn Geest ons daaraan binden wil. Spr. besloot met een opwekking zich allen achter de kruisbanier te scharen en een licht te zijn dat anderen den weg wyst. In aansluiting daarop zong de verga dering: Houdt Gij mijn handen beide, met kracht omvat, enz. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van de secretaresse, Mej. W. H. van Rotterdam, ont- leenen we dat het ledental met 74 terug liep en 3 vereenigingen uit den bond tra den. Twee nieuwe vereenigingen traden toe. Het abonnementental op het orgaan van den bond „Belijden en Beleven" be weegt zich in stygende lyn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1