Duitschland, Finland en Roemenië in oorlog met Sovjet-Rusland. Christelijk Dagblad voor Zeeland Een rechtvaardige schadeloosstelling. DE NIEUWE BONNEN. DAGKALENDER. MAANDAG 23 JUNI m\ 55e JAARGANG - No, 44 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Oproep van Hitier tot het Duitsche volk. - Nota van Von Ribbentrop. - De krijgsverrichtingen. RUSSISCHE AFPERSINGEN. Bureaux Lange Vorsfslraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraar 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers eenf Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regsi Overige edvertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine odvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder ietter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Als men zijn oor te luisteren legt in de kringen van de gedupeerden, ontkomt men niet aan den indruk, dat het met de regeling van de defensie- en oorlogsscha de om van de uitbetaling nog maar niet te spreken nog niet vlotten wil. Nu zal ieder, die deze materie objec tief wil beoordeelen, hoe sympathiek hij ook staat tegenover onze landgenooten, die door het oorlogsgeweld zoo zwaar zijn getroffen, en hoezeer hij hen ook royaal zou willen helpen, moeten erkennen, dat het hier waarlijk een moeilijk probleem is, dat meer dan één kant heeft. Voor o n b i 11 ij k e critiek en het bezigen van krasse, dikke woorden zullen .wij ons daarom moeten hoeder- Maar ook al willen wij dit met na druk voorop stéllen er is, naar het ons voorkomt, toch wel reden om met eenige billijke verlangens naar voren te komen. Het is met deze groep gedupeerden zooals het meestal in het leven gaat. Feitelijk zouden ze, als het mogelijk ge weest was, onder den verschen indruk van hun ellende en ontbering, moeten zijn geholpen. Toen voelde ieder met hen zóó mee, dat we het in die weken meer malen hebben hooren uitsprekende last voor die, gelukkig kleine, groep moet geheel het volk dragen. Er werden zelfs toen bepaalde ideeën aan de hand ge daan, die dit nader uitwerkten. Maar hoe langer het geleden is, dat de ramp plaats vond, des te „zakelijker" is men gaan redeneeren. Toen moest toch vooral voorkomen worden, dat iemand door de verwoesting of beschadiging van zijn bezittingen „beter" zou worden. Toch willen wij het pleit voeren, voor een honderd procent schade vergoeding. De gedupeerden zijn getrof fen door handelingen, die plaats vonden in den strijd voor het vaderland. Hun schade is onze schade. Hun leed is ons leed. Dien last moeten wij, als Ne- derlandsche volk, gezamenlijk dragen. Moeilijkheden met de materiaal-voor ziening zijn er. Deze kunnen wij niet uit de wereld helpen. Maar deze raken niet de hoofdzaak. Die is zooals gezegd, dat de gemeenschap heeft te zorgen voor een algeheele schadeloosstelling. Wij mee- nen nog altijd, dat de overgroote meer derheid van ons volk dit zóó aanvoelt. Nu zijn er loffelijke pogingen gedaan, om het getroffen bedrijfsleven weer op gang te brengen door credieten. Maar meer dan een voorloopige oplossing is dat niet. Een crediet, vooral een rente dragend crediet, is geen schadevergoe ding. Het crediet dient in ieder geval, tot de definitieve verrekening plaats heeft, renteloos te zijn. Er zijn nog meer moeilijkheden. Eén daarvan geldt speciaal Middelburg. De huizen waren daar zeer goedkoop voor den oorlog en zooals men weet, wordt de schadevergoeding naar de verkoopwaar de op 10 Mei 1940 berekend. Voor dit geld kan men thans onmogelijk weer op bouwen. Als Zeeland echter ook na den oorlog blijft wat het in de laatste tien tallen van jaren steeds geweest is de eenige provincie, waarvan de bevolking vrijwel niet toenam! dan, zoo vreest men, zullen de dure huizen, die men nu zou willen bouwen, al heel spoedig weer een groot stuk van hun waarde verlie zen. In Rotterdam moet dat gevaar veel minder groot zjjn. Er wordt daarom in de kringen der gedupeerden voor geijverd, om zooveel mogelijk de vervangingswaarde vergoed te krijgen, maar in Den Haag meent men, dat dit niet billijk en ook om fi nancieels redenen niet mogelijk is. Hoe het zit het verschil tusschen da uitkeeriüg. die men van het Rijk ont vangt en de herbouwkosten zal op een of andere wijze overbrugd^ moeten wor den, b.v. door credieten of hypotheken op billijke voorwaarden. In het belang van de gedupeerden zal het zijn, de bouwkosten zoo laag moge lijk te houden, o.a. door combinaties te vormen en gezamenlijk te bouwen. Het is ons bekend, dat er in die richting reeds stappen zijn gedaan. .Ten slotte nog een enkele opmerking over de vergoeding van het meubilair. Deze is gekoppeld aan de huurwaarde van het verloren gegane pand, een op lossing, die zelyer niet ideaal is en aan leiding geeft tot groote onbillijkheden. Reeds de commissie-Zwagerman heeft daarop eenigen tijd geleden gewezen. Zoo krijgt de een te veel en de ander te wei nig. Maar bepaald stuitend is, dat in min dering wordt gebracht hetgeen aan de gedupeerden is verstrekt door comité's voor hulpverleening. Stellig zal vrijwel ieder, die het vorig jaar iets afstond voor de gedupeerde landgenooten en hij, die van het bijeen gebrachte iets ontving, hebben gedacht, dat dit een geschenk was, om in den al- lerergsten en allereersten nood te voor zien. Maar wie zal hebben vermoed, dat dit een voorschot in natura was op hetgeen later aan meubilair zou worden gegeven? Nogmaals, wij zijn ons goed bewust van de moeilijkheid der opdracht, om een oplossing te vinden, die in alle gevallen rechtvaardig is, maar toch hopen wij, dat op sommige punten correctiê zal worden aangebracht en vooral, dat de gedupeer den spoedig weten, waar ze aan toe zijn. Minister dr Goebbels heeft Zondag ochtend vroeg te 5.30 uur een oproep van den Fuehrer aan het Duitsche volk voorgelezen. Hieraan ontleenen wij het volgende: Door zware zorgen gedrukt, tot maan denlang zwijgend gedoemd, is thans het oogenblik gekomen, waarop ik eindelijk kan spreken. Toen het Duitsche Rijk op 3 Septem ber 1939 de Engelsche oorlogsverklaring ontving, werd de Britsche poging ieder begin van een consolideeren, en daar mede een opgang van Europa, door den strijd tegen de sterkste macht van het continent te verijdelen, herhaald. Zoo heeft Engeland eens in vele oorlogen Spanje te gronde gericht. Zoo voerde het zijn oorlogen tegen Holland, zoo bestreed het met behulp van geheel Europa later Frankrijk en zoo begon het, omstreeks de eeuwwisseling, met de omsingeling van het Duitsche Rijk en begon in 1914 den wereldoorlog. Slechts door zijn eigen innerlijke on- eenigheid heeft Duitschland in 1918 ver loren. De gevolgen waren verschrikkelijk. De opheffing van ons volk uit nood en ellende en smadelijke miskenning stond in het teeken van een zuiver in nerlijke wedergeboorte. Op de eerste plaats Engeland werd 'hierdoor niet ge troffen of ook maar bedreigd. Desalniet temin begon toen onmiddellijk de nieu we, van haar vervulde omsingelingspoli- tiek tegen Duitschland. Van binnen en van buiten kwam het tot de ons be kende complotten tusschen joden en de mocraten, bolsjewisten en reactionairen, welke alleen ten doel hadden, het op richten van den nieuwen Duitsehen volksstaat te verhinderen, het rijk op nieuw in onmacht en ellende te storten. Reeds in 1936 heeft Churchill gezegd, volgens de verklaring van den Ameri- kaanschen generaal Wood in een com missie van het Amerikaansche Huis van afgevaardigden, dat Duitschland weer te machtig werd en derhalve vernietigd moest worden. In den zomer 1939 scheen voor Engeland 't tijdpunt gekomen de nieuwe voorgenomen vernietiging met de herhaling van een uitgebreide om- singelingspolitiek tegen Duitschland te beginnen. Nooit heeft het Duitsche volk tegen de volken van Rusland vijandelijke ge voelens gekoesterd. Alleen, sedert meer dan 20 jaar, heeft een joodsch-bolsje- wistische clique van machthebbers uit Moskou getracht niet alleen Duitsch land, doch geheel Europa in brand te steken. Niet Duitschland heeft toen ge tracht zijn nationaal-socialistische we reldbeschouwing naar Rusland te bren gen, doch de joodsch-bolsjewistische machthebbers in Moskou hebben steeds weer gepoogd ons en anderen Europee- schen volken hun heerschappij op te leggen en dit niet alleen langs geeste lijken weg, doch op de eerste plaats door middel van de militaire macht. Ik heb daarentegen sedert 20 jaar ge streefd met een minimum van ingrijpen en zonder eenige verstoring van onze productie te komen tot een nieuw-socia- listische orde in Duitschland. Het was voor mij in Augustus 1939 een zware stap mijn minister naar Moskou te zen den om daar te pogen de Britsche om- singelingspolitiek tegen Duitschland tegen te werken. Ik heb dit slechts ge daan in het bewustzijn van mjjn ver antwoordelijkheid tegenover het Duit sche volk en voor alles in de hoop, ten slotte toch te komen tot een duurzame ontspanning en misschien de van ons geëischte offers toch te kunnen ver minderen. Terwijl nu Duitschland te Moskou plechtig verzekerde, dat de betrokken gebieden, behalve Litauen, buiten elk politiek belangengebied van Duitschland lagen, werd nog een speciale overeen komst getroffen voor het geval, dat het Engeland sou lukken Polen werkelijk tegen Duitschland ïn den oorlog te hitsen. Da gevolgen van deze, door mijzelf gewensehte en in het belang van het Duitsche volk gesloten verdragen, wa ren, in het bijzonder voor de in de ge troffen landen levende Duitschers zeer zwaar. Veel meer dan een half millioen Duitsche volksgenooten, allen kleine boe ren, handwerkers en arbeiders, werden bijna op staande voet gedwongen hun vroeger vaderland te verlaten. Toch zijn nog duizenden Duitschers verdwenen. Het was niet mogelijk iets van hun lot of van hun verblijfplaats te ontdekken. Ik heb over dit alles gezwegen, omdat ik zwijgen moest, want het was toch mijn wensch een definitieve ontspanning en zoo mogelijk een duurzame overeen komst met dezen staat tot stand te bren gen. Reeds tijdens onzen opmarsch in Polen maakten de sovjet-machthebbers plotseling, in tegenstelling met het ver drag, ook aanspraken op Litauen. Ik heb mij in deze nieuwe Russische eischen geschikt. Dit was evenwel slechts het begin van steeds nieuwe afpersin gen, welke steeds werden herhaald. De overwinning in Polen, welke slechts door Duitsche troepen werd bevochten, was voor mij opnieuw aanleiding een vredesaanbod te doen aan de Westelijke mogendheden. Door de internationale en joodsche oorlogsophitsers werd dit van de hand gewezen. De reden van deze weigering vond reeds toen zijn oorzaak in het feit, dat Engeland nog steeds hoopte een Europeesche coalitie tegen Duitschland te kunnen mobiliseeren, met insluiting van den Balkan en Sovjet- Unie. Derhalve besloot men in Londen mi nister Cripps als ambassadeur naar Mos kou te zenden. In den herfst van 1939 en in het voor jaar van 1940 lieten zich de eerste ge- i volgen merken. Terwijl Rusland zich ge reed maakte niet alleen Finland, doch ook de Baltische staten militair onder zijn juk te brengen, motiveerde het dit optreden plotseling met de even leugen achtige als belachelijke bewering, dat het deze landen moest beschermen tegen een bedreiging, óf deze bedreiging moest voorkomen worden. Hiermede werd alléén Duitschland be doeld, want geen andere macht zou in het Oostzeegebied kunnen binnendrin gen, of daar oorlog voeren. Toch moest ik zwijgen. Terwijl Duitschland in het voorjaar van 1940 zijn strijdkrachten in den- zin van 't zoogenaamde verdrag van vriend schap ver van de Oostelijke grenzen te rugtrok, ja zelfs dit gebied voor een groot deel geheel van Duitsche troepen ontblootte, begon reeds in dezen tijd de opmrasch van de Russische strijd krachten in een mate, welke slechts kon worden opgevat als een bewuste drei ging tegen Duitschland. Van Augustus 1940 af meende ik, dat het in het belang van het rijk niet meer te verantwoorden was, onze, reeds zoo dikwijls verwoeste Oostelijke provincies onbeschermd te laten tegen deze gewel dige opmarsch van bolsjewistische divi sies. Hiermede ontstond, wat de Britsch- Sovjet-Russische samenwerking beoog- ne, n.l. het binden van zoo sterke Duit sche krachten in het Oosten, dat vooral in de lucht, een radicaal beëindigen,van dert Oorlog in het Westen niet meer te verantwoorden was voor de Duitsche lei ding. De dreigende aanval van Rusland te gen Roemenië moest ten leste slechts dienen een belangrijke basis niet alleen voor Duitschland, doch voor het geheele economische leven van Europa in han den te krygen of toch minstens te ver- BEKENDMAKING VAN HET DEPARTEMENT VAN LAND BOUW EN VISSCHERIJ. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbjj vermelde rantsoenen. Bon „20 Vleesch"24 Juni t/m 1 Juli, per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of één rantaoen vleeschwaren. Bon „20 Worst, Vleeschwaren": 24 Juni t/m 1 Juli, per twee bonnen één rantsoen vleesch waren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-, rund-, kalfs-, paarden- en scha- penvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartlkelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. nielen. Juist het Duitsche rijk heeft se dert het jaar 1933 met oneindig geduld getracht de staten in het Zuidoosten van Europa als handelspartners te winnen. Wij hadden derhalve ook het hoogste be lang bij hun inwendige staatkundige con solidatie en orde. De inval van Rusland in Roemenië, de koppeling van Grieken land aan Engeland, dreigden ook deze gebieden binnen korten tijd tot een alge meen oorlogstooneel te maken. Tegen onze beginselen en gewoonten in heb ik op dringend verzoek.van de toenmalige Roemeensche regeering, die zelf schuld droeg aan dezen gang van zaken, den raad gegeven om des vredes wille toe te geven aan de Russische af persing en Bessarabië af te staan. De Russische leiding ging nu nóg een stap verder. De Duitsche regeering bezit thans de belwijzen, dat Rusland om Joegoslavië definitief in den oorlog te brengen, cfe toezegging deed via Saloniki wapens, vliegtuigen), munitie en ander oorlogstuig tegen Duitschland te leveren. Dit geschiedde bijna op hetzelfde oogenblik, toen ik zelf nog aan den Ja- panschen minister van buitenlandsche zaken, Dr Matsoeoka, den raad gaf, een ontspanning met Rusland tot stand te brengen, steeds in de hoop, daarmede den vrede te dienen. Slechts den snellen opmarsch van on ze onvergelijkelijke divisies naar Skolpje, benevens de inneming van Saloniki zelf hebben de bedoelingen van dit Russisch- Angelsaksische complot verhinderd. De Servische vliegerofficieren vluchtten naar Rusland en werden terstond als bondgenooten ontvangen. Slechts de zege van de asmogendheden heeft voorloopig verijdeld Duitschland dezen zomer in een strijd van maanden in het Zuidoosten te verwikkelen en intusschen den opmarsch van de Russische legers steeds meer te voltooien en hun oorlogsparaatheid te doen toenemen om dan samen met En geland en met steun van de verwachte Amerikaansche leveranties het Duitsche rijk en Italië te kunen worgen en dood te drukken. BRITSCH-RUSSISCHE COALITIE. Met behulp van verdwaasde, onrijpe figuren uit de legionnaire beweging, slaagde men er in, in Roemenië een staatsgreep te ensceneeren, die ten doel had het hoofd van den staat, generaal Antonescu, ten val te brengen en in het land een chaos te verwekken. Terstond na de mislukking van deze onderneming werden de Russische troe penconcentraties aan de Oostelijke grenls van Duitschland nogmaals versterkt. Tankformaties en parachutetroepen werden in steeds grooter aantal dreigend dicht bij de Duitsche grens gebracht. De Duitsche weermacht en het Duitsche va derland weten, dat nog tot voor enkele weken geen enkele Duitsche gepantser de of gemotoriseerde divisie aan onze Oostelijke grens lag. Terwijl ik mijn best deed om een laat ste poging tot pacificatie op den Balkan te ondernemen, en in samenwerking vol wederzijdsch begrip met den Duce, Joe goslavië uitnoodigde toé te treden tot het driemogendhedenpact, organiseer den Engeland en Sovjet-Rusland ge meenschappelijk dien coup, deze Joego slavische regeering in één nacht ten vai MAANDAG 23 JUNI. De Heere is mgn Herder, mg zal niets ontbreken. Pa. 23 1. Zon op onder 5.17 22.07 Maan op onder 4.47 20.34 24 Juni: Nieuwe Maan. 2 Juli: Eerste kwartier. te brengen. Want nu kan aan het Duit sche volk worden meegedeeld, dat de Servische coup tegen Duitschland zich niet slechts onder Engelsch, doch vooral onder Russisch vaandel voltrok. MOLOTOFS REIS NAAR BERLIJN. Om allerlei problemen definitief op te lossen, en tevens duidelijk te kunnen vaststellen, wat het standpunt van Rus land tegenover Duitschland was, bene vens onder den druk van de steeds krachtiger mobilisatie aan on es Ooste lijke grens heb jk den heer Molotol' uit- genoodigd ta Berlijn te komen. De Rus sische minister van buitenlandsche za ken wenschte nu opheldering van, res pectievelijk een toestemmend antwoord van Duitschland op de volgende vier yra- gen: 1. Zou de Duitsche garantie aan Roe menië in het geval van een Russischen aanval op Roemenië ook tegen Sovjet- Rusland gelden? Mijn antwoord: De Duitsche garantie is algemeen en verplicht ons onvoor waardelijk. Maar Rusland, aldus ver volgde ik, heeft ons nooit verklaard, dat het behalve Bessarabië, nog eeniger- lei belangen in Roemenië bezat. 8. Rusland voelt zich opnieuw door Finland bedreigd. Rusland is besloten dit niet te dulden. Is Duitschland bereid, Finland geenerlei bijstand te verleenen en vooral de Duitsche troepen, die ter af lossing op weg waren naar Kirkenes, ter stond terug te trekken Mijn antwoordDuitschland heeft nog steeds geen politieke belangen in Fin land. Een nieuwe ooriog van Rusland te gen het kleine Finsche volk kan door de regeering van het Duitsche Rijk be schouwd worden als niet langer te ver dragen, zulks te meer, daar wij nooit hebben kunnen gelooven aan een bedrei ging van Rusland door Finland. Wij wil len echter in het geheel niet, dat de Oostzee nogmaals oorlogstooneel wordt. 3. Is Duitschland bereid toe te staan, dat Sovjet-Rusland zijnerzijds een ga rantie aan Bulgarije geeft en met dit doel Russische troepen naar Bulgraije zendt waarbij hij Molotof wilde verklaren, dat zij niet voornemens wa ren naar aanleiding hiervan bijvoorbeeld den koning terzijde te schuiven. Mijn antwoord: Bulgarije is een sou- vereine staat en ik wist niet, dat Bulga rije aan Sovjet-Rusland evenals Roeme nië aan Duitschland om een garantie had verzocht. Bovendien moest ik daarover raadplegen met mijn bondgenoot. 4. Sovjet-Rusland heeft onder alle om standigheden vrije doortocht door de Dardanellen noodig en verlangt ook tot £ijn verdediging de bezetting van enkele belangrijke steunpunten aan de Darda nellen, respectievelijk de Bosporus. Heeft Duitschland daartegen bezwaar of niet? Mijn antwoord: Duitschland is ten allen tijde bereid zijn toestemming tot een wij ziging van het statuut van Montreux, ten gunste van de staten aan de Zwarte Zee te verleenen. Duitschland is niet be reid in te stemmen met de inbezitneming door Rusland van steunpunten aan de zeeëngten. Al werd ik nu door hun onschuldighe den gedwongen steeds meer te zwijgen, toch is thana het oogenblik gekomen, waarop verder toezien niet slechts een zonde door nalatigheid zou zijn, maar een misdaad jegens het Duitsche volk, ja, tegen ganseh Europa. Thans staan omstreeks 160 Russische divisies aan onze grens. Sinds weken wordt de grens voortdurend geschonden, niet slechts bij ons, maar in het hooge Noorden evenzeer als in Roemenië. In den nacht van 17 op 18 Juni heb ben Russische patrouilles verkenningen gedaan op Duitsch gebied en zij konden eerst na een vrij langdurig vuurgevecht worden teruggedreven. Duitsch volk. Op dit oogenblik voltrekt zich een opmarsch, die in uitgebreidheid en omvang de grootste is, die de wereld tot dusverre heeft gezien, in vereeniging met Finsche kameraden staan de strij ders der overwinning van Narvik aan de Noordelijke IJszee. Duitsche divisies on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1