gNOERWiJSINRICHIINSEN MET INTERNATEN GELDBELEGGING te GOES Het Vrouwenhoekje Radioprogramma TE ZETTEN SMITS1 WONINGBUREAU DE KERSEN Yz 1. taptemelk, 20 g. (2 afgestreken eetlepels) aardappelmeel of maïzena, 30 g. (1 Yz afgestreken eetlepel) boter, wat zout, een bouillonblokje of wat aroma, 1 eetlepel dikke tomatenpuré, een thee lepeltje geraspte ui. Overgooiers van verschillende stofjes Rustige omgeving, gelegenheid voor sport. Tennisbanen. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERESSEN („De Christelijke Normaalschool te Zetten"), 4-j. c. Toelating tot 1ste kl. met M.U.L.O.-dipl. Voor enkel 1.1. met dipl. Gymn. of H.B.S. 5-j. c. is nog plaats in de 2de kl. H.B.S. met 3-J. o. Tevens opl. voor KWEEKSCHOOL EN HUIS HOUDSCHOOL. HUISHOUD-LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL (Christine Hermine School). Opl. voor leerares b. h. Landbouwhuishoudonderwijs, dipl. Kinderverzorgster voor den Centr. Raad v. Kinderuitzending, dipl. huishoudkundige, enz. Regeling der Internaatsgelden in overleg. MAXIMUM 750,p. j. Inlichtingen en Prospectus b\j de resj». Directies. Op goeden stand te koop: 30 solied te bouwen middenstandswonlngen en 29 arbeiderswonin gen, in prijzen f4800.—, f4900,f 6000.—, f 6100.—, f 6300.— en f 6500.— plus geringe kosten. Deze panden zijn zoowel voor eigen bewoning als voor geldbelegging in elk aantal te koop. Volledige inlichtingen hieromtrent zijn te verkrijgen bij de Heeren Notarissen te Goes, bij den bouwkundige Baarends, Oostsingel 12, telefoon 2972 te Goes: dhr. C. J. Sinke, Hotel „De Koophandel" telefoon 2068 te Goes en bij GROOTE MARKT 10, BREDA TELEF. 2001 Bouwkundige en beëedigd makelaar. Hoofd-verkooper van N. V. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Organisatie van het bedrijfsleven, instelling van een Bedrijfsgroep voor de Houtindustrie. Verplichte aanmelding. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart van 31 October 1940, betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, is aan voornoemden Secretaris-Generaal de be voegdheid gegeven bedrijfsorganisaties op te richten, te ontbinden of te vereenigen en die voorschriften uit te vaardigen of maatregelen te treffen, welke voor bovenvermelden opbouw noodig zijn. In het eerste Uitvoeringsbesluit daaropvolgend is een Organisatie commissie (Commissie-Woltersom) ingesteld, welke tot taak heeft alle voorbereidende maatregelen te treffen, geschikt en noodig om een zelfstandige organisatie op te bouwen. Door de genoemde Organisatiecommissie is bij haar besluit van 26 Mei 1941, opgenomen in de Ned. Staatscourant van 4 Juni 1941, No. 106, ingesteld de Bedrijfsgroep Houtindustrie met de navolgende vakgroepen en ondervakgroepen: Notaris J. C. KRAM te Kapel Ie is voornemens op WOENSDAG 25 JUNI 1941, 's avonds 7 uur (wett. tijd), in het café Korstanje te Wemeldinge, pu bliek te verkoopen: wassende in diverse boomgaarden te Wemeldinge, van Mevr. de Wed. L. Dominicus, de Erven van dhr P. Lindenbergh Az., Fam. Houte kamer, dhr C. A. de Zeeuw, dhr C. C. de Zeeuw e.a. Koopers moeten zijn aangeslote nen „E". Breeder bij biljetten. Voor de Gemeenten Kortgene, Kats, Colijnsplaat, Wissenkerke en Kamperland, worden Adver- tentiën en Abonnementen aan genomen door Mej. Wed. G. DE MOOR te Wissenkerke. Notaris J. TERPSTRA te Mid delburg is voornemens WOENSDAG 25 JUNI 1941, des nam. 2 uur, t.v.v. en ten huize van Mejuffr. de Wed. A. SPRUIJT te Serooskerke, Oostkapelscheweg B 28, publiek a contant te ver koopen: 2 Melkgeiten, Wiedmachine, Zaaimachine, Kruiwagen, Trekrijf, Rolblok, Aardappelmolen, Zeis, Klgfhamer, Keggen, Boomhouweel, Bijl, Slijpsteen, Ladder, Trap, Geeselstoel, Windmolen, Graanzeef, Bascule, Gewichten, Meelkistje, Aardappelkistjes, Zakken, Vorken, Spekstandaard, Klaverruiters, Tar- westroo, Mutserd, Haardtuig, eenig Timmergereedschap. EENIG HUISRAAD, als: Kabinet, Tafel, Stoelen, enz. 12 PERCEELEN VELD VRUCHTEN, als: Erwten, Boonen, Tarwe, Man gels, Bieten, Gerst en Aardappelen. Notities bij den bode Kesteloo en den Notaris. 1. Vakgroep Balkenzagerljen, met ondervakgroepen: a. Balkenzagerljen Buiten- landsch Naaldhout; b. Balkenzagerljen Binnen- landsch Hout; c. Balkenzagerijen Buiten- landsch Hardhout. 2. Vakgroep Deurenindustrie. 3. Vakgroep Houtbereidings-in- dustrie. 4. Vakgroep Houten Emballage Industrie, met ondervakgroe pen; a. Houtwolindustrie; b. Kistenindustrie c. Botervathoutindustrie d. Algemeene Vatenindustrie e. Kuipersbedrijven; f. Sigarenkistenindustrie. 5. Vakgroep Huishoudelijke Ar tikelen-, Speelgoederen- en an dere Houtwaren Industrie. 6. Vakgroep Klompenindustrie. 7. Vakgroep Kurkindustrie met ondervakgroepen a. Kurkenindustrie; b. Kurkplatenindustrie. 8. Vakgroep Lucifersindustrie. 9. Vakgroep Meubelindustrie en Meubelstoffeerderljen, met ondervakgroepen a. Meubelindustrie en Meu- belstoffeerderijen, hoofdza kelijk werkend voor den Handel; b. Meubelindustrie en Meu belstoffeerderljen, hoofdza kelijk werkend voor de consumenten. 10. Vakgroep Parket- en Hard- houtvloerenindustrie. 11. Vakgroep Schaverijen, met de ondervakgroep: Loonschaverijen. 12. Vakgroep Scheepsbouwindu- strie. 13. Vakgroep Timmerfabrieken. Secretariaat Mr F. H. A. de Graaff, Keizersgracht 517, Amsterdam. Mr F. H. A. de Graaff, Keizersgracht 517, Amsterdam. J. P. de Haan, Museumplein 10, AmsterdamZ. J. P. de Haan, Museumplein 10, AmsterdamZ. Mr F. H. A. de Graaff, Keizersgracht 517, Amsterdam. Mr D. F. Pont, Visschersdam 5, AmsterdamC. Dr C. Visser, Phoenixstraat 26, Delft idem. idem. idem. idem. idem. idem. Mr F. H. A. de Graaff, Keizersgracht 517, Amsterdam. Mr P. C. Klomp, v. Diepenburchstr. 61, Den Haag. Mr F. H. A. de Graaff, Keizersgracht 517, Amsterdam, idem. C. Visser, Javastraat 58, Den Haag. Mr F. H. A. de Graaff, Keizersgracht 517, Amsterdam. Mr F. H. A. de Graaff, Schotersingel 9, Haarlem. idem. idem. Mr F. H. A. de Graaff, Keizersgracht 517, Amsterdam. Mr F. H. A. de Graaff, Keizersgracht 517, Amsterdam, idem. Adm. A. Vos, Nassaulaan 13, Den Haag. J. C. van Ommeren, Keizersgracht 517, Amsterdam. Mr F. H. A. de Graaff, Keizersgracht 517, Amsterdam. Mr F. H. A. de Graaff, Keizersgracht 517, Amsterdam. 14. Vakgroep Triplex- en Fineer- industrie. 15. Vakgroep Borstelwarenindu- strie. Aanmeldingsplicht. Alle in Nederland gevestigde ondernemingen (zoowel natuurlijke als rechtspersonen), welke voldoen aan de in het besluit omschreven eischen, zijn verplicht zich bij de betrokken vakgroep aan te melden. Deze eischen zijn de volgende: 1. Voor de vakgroep Balkenzagerijen: Ondernemingen, waar fabriekmatig balken worden gezaagd, al of niet rond en/of vierkant behakt en/of bezaagd, hetzij van buitenlandsch naaldhout, hetzij van binnenlandsch hout, hetzij van buitenlandsch hardhout. 2. voor de vakgroep Deurenindustrie: Ondernemingen, welke per jaar minstens 6000 binnendeuren of 600 voordeuren fabriekmatig vervaardigen volgens eigen ont werp (niet volgens ontwerp van opdrachtgevers). 3. voor de vakgroep Houtbereidingsindustrie: Ondernemingen, welke fabriekmatig hout bereiden tegen bederf, tegen brand of ter veredeling. 4. voor de vakgroep Houten Emballage Industrie: Ondernemingen, welke fabriekmatig houtwol en/of kisten en/of botervathout enlof andere vaten en/of sigarenkistjes vervaardi gen, alsmede kuipersbedrijven met een jaarlijksche productie van 12.000 vaten of meer. 5. Voor de vakgroep Huishoudelijke Artikelen-, Speelgoederen- en andere Houtwaren Industrie: Ondernemingen, welke fabriekmatig huishoudelijke artikelen (met uitzondering van borstels) en/of speelgoederen, al dan niet van hout, en/of houten hakken enlof houten schoenleesten en/of hou ten schaatsen en/of houten sportartikelen en/of houten kleer hangers enlof kinderwagens en/of andere kleine houtwaren ver vaardigen. 6. Voor de vakgroep Klompenindustrie: Ondernemingen, welke hetzij machinaal, hetzij niet machinaal, klompen vervaardigen. 7. Voor de vakgroep Kurkindustrie: Ondernemingen, welke fabriekmatig kurken en/of kurkplaten, deze laatste van maalkurk en/of gebroken kurk, vervaardigen. 8. Voor de vakgroep Lucifersindustrie: Ondernemingen, welke fabriekmatig lucifers, onverschillig van welke soort, vervaardigen. 9. Voor de vakgroep Meubelindustrie en Meubelstoffeerderljen: On dernemingen, welke meubels vervaardigen, minstens 10 arbeiders in vasten dienst en een machinale installatie van tenminste 15 pk. in bedrijf hebben; alle ondernemingen, welke zich fabriekmatig bezig houden met het bekleeden en stoffeeren van meubelstukken en minstens 10 arbeiders in vasten dienst hebben, en alle onder nemingen, welke zoowel meubels vervaardigen ais zich fabriek matig bezig houden met het bekleeden en stoffeeren van meubel stukken, minstens 10 arbeiders in vasten dienst hebben en een machinale installatie van tenminste 15 pk. in bedrijf hebben. 10. Voor de vakgroep Parket- en Hardhoutvloerenindustrie: Ondernemingen, welke fabriekmatig houten vloeren anders dan van vurenhout vervaardigen, tenminste 10 fabrieksarbeiders in vasten dienst en een machinale installatie van tenminste 15 pk. in bedrijf hebben. 11. Voor de vakgroep Schaverijen: Schaverijen, ongeacht of daaraan een zagerij is verbonden en ongeacht of zij in loon werken, indien zij tenminste één vierzijdige schaafmachine bezitten. 12. Voor de vakgroep Scheepsbouwindustrie: Scheepswerven, welker houtbewerkingsafdeeling tenminste 10 volwassen werkkrachten in vasten dienst heeft. 13. Voor de vakgroep Timmerfabrieken: Ondernemingen met een fabrieksoppervlak met houtopslagruimte van minstens 300 m2, welke in het bezit zijn van tenminste de volgende machines: 1 cirkelzaag, 1 afkortbank, 1 vlakbank, 1 lintzaag, 1 kettingsfrais, 1 vandiktebank, 1 fraismachine, 1 pennenbank, 1 schuurmachine, 5 of meer volwassen werkkrachten in vasten dienst hebben en welker productie geheel of gedeeltelijk wordt verkocht, ongeacht of zq in loon werken. 14. Voor de vakgroep Triplex- en Fineerindustrie: Ondernemingen, welke zelf fabriekmatig triplex en/of meubel platen en/of fineer maken, het overfineeren van triplex hieronder begrepen, en dit niet tot andere producten verder verwerken. 15. Voor de vakgroep Borstelwarenindustrie: Ondernemingen en instellingen, waar doorloopend minstens 2 werkkrachten fabriekmatig borstelwaren vervaardigen. Aanmeldingsformulier. Voor de aanmelding is door den voorzitter der Bedrijfsgroep een formulier vastgesteld, dat aangevraagd kan worden aan het secre tariaat der bedrijfsgroep Houtindustrie, Keizersgracht 517, Am sterdam. Aan de ondernemingen, welke bij de betrokken vakgroep bekend zijn, zal het formulier in het vereischte aantal exemplaren binnen enkele dagen worden toegezonden. Ondernemingen, welke op 26 Juni nog geen formulieren ontvangen hebben, gelieven zich daarna zoo spoedig mogelijk eigener beweging tot het genoemde secrtariaat te wenden. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te Arnhem, die deze zaak berecht te, veroordeeld den verkooper, den man bij wien de partij was opgeslagen wegens :overtreding van art. 3 Prijzenbeschik king 1940 no. 1, tot f 150 boete; de op brengst van de koffie f8322, werd ver beurd verklaard. De tusschenpersoon, zelf handelaar in koffie en thee, zag zich beboet met f 10 en daarenboven werd de provisie van f 670 en zijn eigen voorraad- van ongeveer 125 pond koffie en 200 pond thee verbeurd verklaard. De derde, wiens provisie *500 ook al werd verbeurd ver klaard, kreeg daarbij nog een boete van f 100, terwijl de bemiddelaars zich tot boeten van f350 en f225 zagen veroor deeld, waarbij de Inspecteur voor de prijsbeheersching rekening hield met de bedragen, welke zij met deze sluikhan delaffaire hadden verdiend. Boerderij afgebrand. Woensdagmiddag is een boerderij aan den Kagerweg in den Zuidwijkermeerpol- der te Beverwijk door brand vernield. In korten tjjd stond de schuur in lichter laaie. Er ontwikkelde zich een dusdanige vlammenzee, dat bijna niets gered kon worden. De brandweer van Beverwijk was spoedig ter plaatse. Met groote fel heid grepen de vlammen om zich heen, die in de met riet bedekte boerderij een goede prooi vonden. In nog geen half uur was van de fraaie boerderij slechts een rookende puinhoop overgebleven. Spoe dig sloeg het vuur. over naar het woon huis en ook daar werd alles vernield. Met de grootste moeite konden eenige paarden, karren en wat huisraad worden gered. Overigens zjn alle landbouwge reedschappen en machines verloren ge gaan. Verzekering dekt de schade. ZOMERTIJD 5LATIJD. Wellicht zijn er hulsvrouwen, die mee- nen, dat zij dit jaar niet geregeld sla kunnen geven, omdat zij geen olie ge noeg hebben om ze als van ouds mee klaar te maken. De slasausen, die ver schillende fabrieken maken, zouden haar natuurlijk kunnen helpen, maar deze aullan velen te kostbaar zijn. Gelukkig slja aof die ook zonder bonnen bereikbaar zijn. De eenvoudigste manier om sla aan te maken, is wel de toevoeging van een scheutje karnemelkVoor den smaak hebben we verder het gebruikelijke uitje, wat zout en misschien mosterd en azijn of citroensap noodig maar karnemelk moet toch de sla eenigszins zacht maken. Een beter resultaat wordt verkregen met hangop of met yoghurt. De hangop bereiden we uit karnemelk, op de vol gende wijze: in een vergiet spreiden we een uitgespoeld, schoon servet uit (of een andere witte doek, die niet te los geweven is). Het vergiet zetten we op een pan of een emmer en dan schenken we de karnemelk in den doek. Het ge heel dekken we af met een bord of een deksel (maar dan een, waarvan de rand gaaf is, zoodat er geen roestvlekken in in den doek komen!) en over het deksel vouwen we de punten van den doek. Gieten we 's avonds de karnemelk in den doek, dan is den volgenden morgen het vocht er uitgelekt en kunnen we de „hangop" uit den doek scheppen. Yz liter karnemelk levert zooveel hangop, dat we er voor 2 dagen slasaus aan hebben. Ook yoghurt kan als slasaus gebruikt worden. Het resultaat is werkelijk zoo goed, dat het een proefneming meer dan waard is. Waar kwark te krijgen is, kunnen we deze met een scheutje melk verdund inplaats van hangop of yoghurt ge bruiken. Extra lekker kunnen we de yoghurt-, hangop- of karnemelksaus maken, door er een klein scheutje olie of fabriek matig bereide slasaus door te doen als we hiervan toevalig wat in huis hebben. Hebben we dit niet, dan passen we bijvoorbeeld het volgende recept toe: Sla (zonder olie) voor 4 personen. 2 kroppen sla, hangop van Yi liter kar nemelk, óf 4 eetlepels yoghurt, óf 4 eet lepels karnemelk, 1 uitje of preitje, wat mosterd, zout, eventueel een ei. Maak de sla schoon, maar gooi voor al niet meer weg dan noodig is. Ver wijder slechts de nerven van de buiten ste bladeren, de rest kan best mee gegeten worden. Wasch de sla eenige malen in ruim water en slinger ze daar na öaitwa is- Snipper het uitje of preitje en doe het bij de sla in de slakom. Klop die hangop, de yog hurt of de karnemelk glad met 2 vor ken of met een garde; voeg er wat zout eu mosterd aan toe en eventueel een eidooier (desgewenscht ook wat azijn of citroensap). Giet het slasaus je over de sla en dien deze op. Tomatensaus (voor 4 personen). (Re cept van Martine Wittop Koning.) Laat een klein stukje van de boter smelten en in de pan rondloopen; giet er de taptemelk in, laat die aan de kook komen en los er het bouillonblokje in op. Meng het aardappelmeel of de maï zena met een klein scheutje koud water tot een vloeibaar papje, giet dit roerende in de melk en laat de saus een oogen- blik doorkoken, steeds roerende. Neem de pan van het vuur, klop met een vork vlug de in kleine klontjes verdeelde boter door de saus, en daarna de tomatenpu- rée en het theelepeltje geraspe ui. Maak ze verder op smaak af met wat zout en misschien wat aroma. Havermout-koekjes. 80 gr. havermout, 2y2 dl. melk, 80 gr. bloem, 20 gr. suiker, wat geraspte citroenschil en een tikje zout. De havermout plm. Yz uur weeken in de melk, ze dan vermengen met de andere ingrediënten. Van dit beslag plat te koekjes maken en deze niet vlug licht bruin bakken in heet vet, olie of boter. (Hbld.) Zomerkleed!]. Voor vacantie-, fiets- en zeiltochtjes zijn gemakkelijke, vlotte jurken en pak jes van goed waschbare stof steeds de meest ideale dracht. Daar het hierbij hoofdzakelijk op sportieve, zomersche zonnige kleeding aankomt, waarbij het „gekleede" ele ment minder in het oog valt, kunnen we onze vacantie-garderobe zooveel moge lijk van resten, couponnetjes enz. maken. Zooals steeds staat „Beyer's Mode fiir alle" ook nu weer klaar om de dames te helpen. met leuke, eenvoudige blouses bewijzen ons in de vacantie goede diensten, vooral wanneer de rok van een niet al te lichte stof gemaakt wordt. Jurken met lijfjes van afstekend materiaal, soms gegar neerd met groote zakken, vragen weinig punten, daar de combinatie van een oude rok met een nieuw lijfje (of omgekeerd) heel goed mogelijk is. Ook met borduursels valt veel te be reiken. Een beetje vaal geworden effen zomerjurk kan weer als nieuw te voor schijn komen door de fleurige, kleurige geborduurde bloemen. Voor de middagtea zien we de meer gekleede modellen, met korte of lange mouw, van één of meer stoffen te ma ken. Blouses in grooten getale en vele va riaties, die ons ook een idee voor een lijf je van 'n jurk aan de hand kunnen doen, strand- en tenniskleeding, mantelpakjes, japonnen voor gezette figuren en kinder- kleeding vormen het eind van de lange reeks goede, doelmatige modellen van dit blad. Gooi nleta weg! Het waterglas, waarin men eieren heeft ingelegd kan nog gebruikt worden op den waschdag. Vuile doeken kan men zeer goed uitkoken in water, waaraan men per emmer twee kopjes van het in- maakwaterglas toevoegt. Ook kan men het gebruiken bij het af- wasschen. Een kopje op een teil is meer dan voldoende. Men voorkomt het stijf worden van het waterglas door het steeds afgeslo ten te bewaren. Het zacht maken van hard geworden rubber. Harde rubberringen kan men zacht maken door ze in een kommetje water te leggen waaraan men twee lepels glice- rine heeft toegevoegd. Heeft men geen glycerine bij de hand dan kan men de ringen ook leggen in water met een flin ke scheut ammonia. Badmutsen en gummi voorwerpen bergt men kurkdroog op, terwijl het sterk is aan te raden, ze aan den bin nenkant met talkpoeder te bestrooien. Badmutsen mogen nooit lang vochtig blijven liggen en moeten niet in een voch- tigea badhanddoek gerold worden, MAANDAG 23 JUNI 1941. HILVERSUM I. 415,5 m. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Dagopening (voorber. door het Vrijz. Prot. Kerk- comité). 8.25 Gew. muziek (gr.pl.). 8.45 Gram. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 11.00 Frans Wouters en zijn orkest (11.25—11.45 Declamatie). 12.00 Piano voordracht en gram. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Trioconcert en gram. 2.00 Omroeporkest. 2.30 Ensemble Bandi Balogh. 3.00 Vrou wenuitzending en gram. 3.45 Gram. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Gram. 6.30 Orgel spel. 7.00 BNO.: Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Rococo-octet. 7.45 Politiek week- praatje. 8.00 BNO.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berich ten Eng. 9.45 Gram. 10.00—10.15 BNO. Engelsche uitzending: „Things worth knowing about Holland". HILVERSUM n. 301,5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO.: Nieuwsberichten. 8.15Gram. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Chr. Radio-Stichting). 10.20 Gram. 11.00 Declamatie. 11.20 Zang met piano begeleiding en gram. 12.00 Berichten. 12.15 Salonrokest. 12.45 BNO.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Het Amusementsorkest en solisten. 2.00 Ste delijk Orkest van Maastricht, soliste en gram. 4.00 Musiquette. 4.30 Papoea- muziek", causerie met gram. 5.00 Voor jongens en meisjes (voorbereid door de Chr. Radio-Stichting). 5.15 BNO.: Nieuws-, economische en beursberich ten. 5.30 Gram. 6.00 Gesprekken met luisteraars (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomitè). 6.15 Omroep-Har- monie-orkest. 6.45 Reportage. 7.00 BNO.: Friesch praatje. 7.15 Pianovoor dracht. 8.00 BNO.Nieuwsberichten. 8.15 Gram. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.20 Voor den boer. 9.55 Gram. 10.00 BNO.: Nieuwsberichten; sluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 6