DE ZEEUW LEVENSGANG TWEEDE BLAD Rechtszaken Gemengd Nieuws Geen mobiele pachten meer. FEUILLETON VAN ZATERDAG 21 JUNI 1941. Nr. 43. Pachtbureau opnieuw vastgesteld, over eenkomstig het prijsniveau van het jaar 1939. Verzuimt de verpachter de inzending dan is de pachter niet gehouden den pachtprijs te betalen. Door aan 't Pacht bureau dan v/eer te verzoeken een lagen pachtprijs vast te stellen kan de ver pachter de „zaak" weer op gang bren gen en moet de pachter weer onverwijld aan zijn verplichtingen voldoen. En zoo zal het met onze Centrale Keu ken ook gaan. Nu honderden klanten, later duizenden. Daar zal een tijd komen, dat deze keuken bestormd zal worden en het gek zal zijn als je geen vaste klant bent. Deze keuken moet men zien als een sociale instelling voor de geheele bur gerij, zonder onderscheid van rang of stand, zoo zei wethouder Kögeler het en zoo ging hij voort, men koopt hier zijn warme maaltijden niet uit armoede of gebrek, maar als goed Nederlander ter besparing van brandstof, wat zoo drin gend noodig is en tevens om de hoogste voedingswaarde te verkrijgen. De ge heele installatie is er op gericht dat alle verlies van voedingsstoffen wordt voor komen. Met de beperkingen die men zich in dezen oorlogstijd ziet opgelegd is dit van het allerhoogste belang. Onze volks kracht moet tot eiken prijs behouden blijven. Uit de zorg daarvoor is men tot instelling van deze keukens overgegaan. Laat ik met deze krachtige propa ganda voor deze keurige blanke inrich ting in het weelderig groen van ons mooie Molenwater-plantsoen moge ein digen en teekenen als je STENTOR. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 20 Juni. HIJ liet een ander zijn straf opknappen. Als verdacht van uitlokking tot op lichting moest, zooals reeds gemeld, te recht staan A. W., een 50-jarige koop man te Goes. De getuige K. zit thans in Veenhuizen, omdat „hij een glaasje bier heeft ge dronken". Hij bljikt, dat hij daar een jaar moet blijven, wegens dronkenschap bjj herhaling. Getuige verklaart nog na der, dat hij van de f 150 reeds vooraf f 30 ontving. Verdachte zegt, dat wat getuige ver klaarde, juist is. Behalve de f 150 heeft hij nog een keer f 20 aan hem gegeven, waarom getuige vroeg. De officier vraagt 2 mnd, gev. straf. Mr Kuipers is raadsman. Er zit in deze zaak volgens Spr. een komische, maar ook een tragische noot. Het onderwerp van deze zaak zou een kostelijk stuk voor de film zijn. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is geweest. Door dronkemanstaal van den vader van K. in een café is het uit gekomen. Pleiter vraagt vrijspraak, omdat bij verdachte niet heeft voorgezeten, den staat op te lichten voor het aan EL te verstrekken voedsel. Voor het ondenkbare geval, dat ver dachte toch veroordeeld zou worden, wijst pleiter er op: le. het is een geval uit de oude doos; 2e. het genoot groote publiciteit, want heel Nederland kent dit geval; 3e. verd. heeft bloot gestaan aan druk van getuige om geld; 4e. ver dachte moest op een ongelegen tijdstip de straf van 4 weken ondergaan, en kwam er daardoor toe getuige te vragen het voor hem op te knappen. De Officier repliceerende persisteert bij zijn eisch en is van oordeel, dat waar K. is veroordeeld wegens oplichting, het duidelijk is, dat degene, die dat uitlokte, daarvoor moet gestraft worden.. Uitspraak op 3 Juli 1941. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Verdachte J. de P., een 24-jarige vee koopman uit K o u d e k e r k e, heeft zich in het tijdvak van Januari tot Mrt 1941 schuldig gemaakt aan valsch- heid in geschrifte (vervalsching van koeienbonnen). Verdachte bekent hetgeen hem is ten laste gelegd. Hij heeft aan die verval- schingen ongeveer f 4500 verdiend. Aan verschillende benadeelden heeft hij on geveer f 2250 terugbetaald. De Officier achtte het bewijs van de valschheid geleverd. Wat verdachte deed was zeer ernstig en een flinke straf is gewenscht. Eisch: 6 mnd. gev. straf. Als verdediger van verdachte trad op Mr P. C. Adriaanse. Hij wijst er op, dat stateert Klaas met Bchrik. Het woordje „dood" wil hem niet over de lippen. Vader is in den hemel, Klaas, zegt Moeder Maaike, bijna onnatuurlijk kalm. Zoo ziet Klaas het. Moeder realiseert zich niet, wat er is voorgevallen zeker. Het ls een hartaanval geweest. Va der klaagde den laatsten tijd meer, maar hij wilde niet naar den dokter. Een dokter. De dokter moet komen. Die is al gewaarschuwd door buurman. Maar hy kan toch niets meer doen, zegt moeder. Vader is gestorven. Klaas doet zich hevige verwijten. Zjj hadden vader en moeder niet alleen jmoeten laten. Moeder coupeert het: Maar wat dan, jongen? We konden toch niet bij jullie inwonen? Dat moet niet. Niemand heeft dit kunnen denken. Het is zoo plotseling gegaan. Gisteravond was va der nog heel goed. Hij heeft nog wat ge maakt voor Gertjan. Dat wilde hij van daag brengen De dokter verschijnt, op den voet ge volgd door Adriana en Eversen. Alleen de dood kan worden geconstateerd. Hart verlamming. Ik ga het even Sjaan zeggen, zegt Klaas ontroerd. Hij begrijpt de kalmte van moeder niet. Die is voorgewend of onnatuurlijk. De reactie zal nog wel ko men. Hij vergist zich. Moeder Maaike weet precies, wat er aan de hand is. Zij is haar Gertjan kwijt. Het oogenblik, waarover zij samen wel hebben gespro ken, is er dan nu- En zij heeft niets verdachte terstond alles heeft bekend. Verdachte is een van de vele gedupeer den, Hij woonde te Middelburg en ver loor alles. Toen is hij tenslotte in den veehandel gekomen. Verdediger vraagt clementie voor zijn cliënt. De uitspraak wordt bepaald op Don derdag 3 Juli a.s, FAILLISSEMENT. J. Schout te O. en W. Souburg. Totaal passief f 6490,58, waarvan pre ferent f 1239,98. De baten zijn nog niet volledig bekend. Dames verdeelden de kas. De Zutphensche politierechter kreeg tegenover zich de penningm.esse van de damesbridgeclub „De Eendracht" uit Lochem, mevr. F. S. M. D.De R., die in December 1940 de kasgelden van de club zonder vergunning, onder de leden had verdeeld. Zij gaf de feiten toe, maar zeide in de vaste overtuiging te zijn geweest, dat de verdeeling geoorloofd was. Met meerder heid van stemmen was besloten tot li quidatie van de club en verdeeling van het kasgeld. De politierechter had het beter gevonden, wanneer de dames met de verdeeling nog maar even gewacht hadden, totdat men zich op de hoogte had gesteld van de betreffende bepalin gen. De officier van Justitie meende, dat hier sprake was van een misverstand en eischte vijf gulden boete, subs, vijf dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform. Grasdrogerijen uitge brand. Door tot nu toe onbekende oorzaak is Donderdagavond brand uit gebroken in de grasdrogerij van de N.V. Ontginnings-mij. Overijssel, staande op een afgelegen plaats in het Staphorster- veld. De brandweer van Meppel was spoedig ter plaatse, doch kon niet ver hinderen dat de grasdrogerij van binnen geheel uitbrandde. De kostbare installa tie, die ruim f 65.00G heeft gekost, ging grootendeels verloren. Deze grasdrogerij, die de tweede in Nederland was waarin grasmeel werd vervaardigd, werd vorig jaar in gebruik genomen. In de grasdrogerij op het terrein van de olieslagerij en graanmalerj „De Gaasp" aan het Weesper Zandpad te Weesperkarspel, is gisteren brand ont staan. Toen de motorbrandspuit arri veerde, kwam deze voor een ware vuur zee te staan. Onmiddellijk werd water gegeven, doch de geheele inrichting werd door het vuur vernield. On het oogen blik, dat de brand uitbrak was de gras drogerij in werking en vermoedt wordt, dat het grasdrogen onder te hooge tem peratuur is geschied, waardoor het z.g. grasmeel vlam heeft gevat. Frauduleuze slachtin gen te Vlaardingen. Dezer dagen heeft de Vlaardingsche politie frauduleuze slachtingen ontdekt. Bij on derzoek bleek, dat het slachten geschied de in een onbewoonbaar verklaarde wo ning en later in 'n keuken. De onbewoon baar verklaarde woning werd in zeer on- zindelijken toestand aangetroffen. Deze slachtingen hadden reeds van November van het vórige jaar af plaats gehad en sedert dien tijd waren ca. 50 varkens geslacht. Het vleesch werd na het slachten aan den man gebracht. Dinsdagavond zijn de beide hoofddaders De K. en V. gearresteerd. Een groot bedrag aan geld, overschot van hetgeen aan deze frauduleuze slach tingen was verdiend, is door de politie in beslag genomen. De K. en V. zijn ter beschikking ge steld van den Officier van Justitie te Rotterdam, terwijl tegen zes andere be trokkenen proces-verbaal is opgemaakt. Oplichter aangehou den. Een koopman uit Arnhem ver kocht aan een bakker in Nijmegen een groot pak vet, bestaande uit vijftig pak jes en vroeg daarvoor den prijs van on geveer vijftig gulden. Toen de bakker thuis kwam, bleek het vet te bestaan uit nat zaagsel. De dader kon gearres teerd worden. anders te doen dan te wachten, tot ook zij wordt weggenomen, om dan weer met Gertjan veraenlgd te worden in den hemel. Zjj hoopt, dat het spoedig zal zijn. Maar als de Heere het anders met haar vóór heeft, dan is het ook goed. Er is daar een oude vrouw, die volko men eenswillend is met wat God haar oplegt. Die rustig er by zit, met gevou wen handen, als de dominee in het sterf huis een korte predikatie houdt: „Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven, van nu aan, zegt de Geest Zal er nu 'n groote verandering komen Klaas en Sjaan, Adriana en Luppo heb ben overlegd. Maar zjj hebben buiten moeder gerekend. O neen, ze denkt er niet aan, haar huisje te verlaten en bjj een van hen te komen inwonen. Ze hebben elk hun gezin, bj Adriana is nu ook een jongske geboren onlangs, en een zaak. Laat moeder maar rustig blij ven, waar ze is. Alleen? Nu, ook goed. Maar als ze dat niet vertrouwd vinden, is er wel een meisje van middelbaren leeftijd, dat voor de huishouding en voor gezelschap kan dienen. En zoo is het gebeurd. Van een begrafenis naar een feest. Dat kan voorkomen, 's Levens gang is vaak grillig. Nauw een week nadat hij zijn vader heeft begraven, steekt Klaas zich in het feestkleed. En, vergezeld van Sjaan, wonen zij de opening bij van de christelijke school. Met voortvarend heid heeft de commissie gewerkt. De Amerika een dag later ontdekt. De United Press meldt uit Rome, dat de Italiaansche historicus en Columbus-onderzoeker Emilio Branchi als resultaat van een onderzoek dat tal van jaren duurde, bekend heeft gemaakt, dat hij in staat is te bewijzen, dat Co lumbus In het jaar 1492 een dag later in de Nieuwe Wereld is geland, dan de geschiedenisboeken tot dusverre vermei* den. Columbus heeft San Salvador den 13en October 1492 bereikt, terwijl tot dus verre de 12de October als dag van lan ding gold. „Daat het getal 13", zoo schrijft Branchi, „in dien tijd als dui- velsgetal gold, schreef de zeer vrome Co lumbus in het logboek, dat hij in San Salvador geland was op den „12den plus lsten October". Hij zond dit logboek naar het koninklijk hof in Barcelona, waar men zijn notitie foutief interpreteerde en dientengevolge bekend maakte, dat de ontdekking van het nieuwe werelddeel op den 12den October plaats vond. De conclusie van Branchi heeft in zooverre ook feitelijk actueel belang, dat In vele deelen van Amerika den 12den October als „Columbusdag" gevierd wordt; deze feestdag zou dus eigenlijk op den 13den October vastgesteld moe ten worden. Het drama te Lopik. De vrouw van den veekoopman v. d. R. te Lopik is Woensdag, volgens een bericht in het Utr. Nwsbl., tijdens afwezigheid van den man door haar zoon gewurgd. De zoon heeft zich van het leven beroofd. Oplichter gearresteerd. De politie te Diemen heeft een 24-jarigen man aangehouden, die er zijn werk van maakte, bij oud-militairen bezoeken af te leggen en hen dan in den waan te bren gen, dat hij wel iets voor hen zou kun nen bereiken. Ter tegemoetkoming in de onkosten vroeg hij telkens een klein be drag. Bij het verhoor op het politiebureau heeft hij een volledige bekentenis afge legd. Nicotine gedronken. De landbouwer de M. te Sevenum drunk bij vergissing uit een flesch met verdunde nicotine, inplaats van uit een flesch met koffie. Deze nicotine werd gebruikt voor het besproeien van fruitboomcn in een boomgaard. De man overleed na enkele oogenblikken. Aardbeving geregis treerd. Woensdag om 13 uur 15 minu ten 2 seconden hebben de seismografen van de Reichsanstalt für Eerdbeben- forschung in Jena een zware aardbeving geregistreerd, welker haard op een af stand van ruim 3500 km. lag. De haard zal waarschijnlijk hebben ge legen in den Noord-Westhoek van Iran, ten Zuiden van de Kaspische Zee. (D. N. B.). Sluikhandelaars ge straft. Het A. N. P. meldt: Een sluik handel-transactie van grooten omvang is in het begin van Maart gesloten te De venter, waar twintig balen, welke 2280 pond ongebrande koffie inhielden, in één keer werden verhandeld. Een handelaar te Apeldoorn had reeds in Juni van het vorig jaar deze balen ongebrande koffie doen opslaan in het eierpakhuis van een zijner relaties te De venter. De eierkoopman, volgens zijn zeg gen verontrust door vele inbeslagnemin gen, wilde in Februari van de koffie af en zocht dus een kooper dit alles zon der medeweten van den eigenaar. De bij dergelijke affaires bijna altijd opduikende „bemiddelaars" begonnen nu hun werk, allen op zoek naar een koo per. Vijf man schakelden zich in, voor dat de eierhandelaar in contact was met iemand, die bereid was de geheele partij ongebrande koffie af te nemen voor f 4.60 per pond. Koffie, welke het vorig jaar bij inkoop ongeveer 40 cent per pond had gekost, werd nu door den eierhandelaar verkocht tegen een prijs van f 3.65, waar op de „bemiddelaars" nog een provisie van f 0.95 per pond hadden gelegd. Nadat de koffie uit Deventer was weg gehaald, lekte de zaak echter uit. De Deventersche politie wist de er bij be trokkenen te achterhalen, behalve één der tusschenpersonen, die spoorloos is verdwenen. vereeniging was dra opgericht. En nu kan de school al worden geopend. Aan vankelijk zijn er drie lokalen. Met twee leerkrachten en een volontair. Maar op uitbreiding ls gerekend. De autoriteiten zijn aanwezig. Mijnheer Partier, de voorzitter der vereeniging, houdt een speechje, dat klinkt als een klok. En de wethouder van onderwijs voert het woord. En de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Maas land. Het personeel wordt geïnstalleerd. De school kan in werking treden. Sym bool van den groei van Westvoort, ook van christelijk Westvoort. Dit is het begin, zegt mijnheer Partier, als ze „onder ons" zijn. Wat bedoelt die nu? Het wordt duidelijk. We moeten niet alleen genoegen nemen met deze school. Er moet straks ook een kerk komen. Is dat niet te veel gezegd; te optimis tisch? De school is gemengd. Maar de kerk! Zullen er zooveel leden in West voort wonen? Als de groei nog ietwat aanhoudt, zeker wel, repliceert mijnheer Partier. Bovendien, als er een kerk komt, ko men er meer menschen, die nu nog teruggehouden worden om den afstand naar de stad. Wat denk je er van, Bak ker? (Wordt vervolgd.) WAT ZIJN MOBIELE PACHTEN? Mr W. Rip schrijft in „De Rotter dammer" Men spreekt van mobiele of verander lijke pacht wanneer de pachtprijs be staat uit een bedrag aan geld, dat afhan kelijk wordt gesteld van den gemiddelden verkoopprijs van met name in de over eenkomst genoemde voortbrengselen. Zoo zijn er pachtovereenkomsten waarin de hoogte van den pachtprijs afhangt van den melk- of kaasprijs. Veel opgang heeft het mobiele pacht stelsel in ons land niet gemaakt. Slechts in enkele streken van ons land (o.a. op het Kampereiland) komt het in betee- kenende mate voor. Op zichzelf ligt er de sympathieke ge dachte in om de hoogte van den pacht prijs te doen wisselen met de hoogte van de productenprijzen. Toch kleven aan het stelsel bezwaren. Het best slaagt het stelsel bij bedrijven, welke voor hun ren dement van slechts enkele producten aï- hankelijk zijn. Wordt dit aantal grooter dan is de keus reeds moeilijk. Ook komt het aan op de juiste ver houding tuschen pachtprijs en indexcijfer. Bovendien kan het stelsel, bjj stijging van den prijs der producenten, zonder dat de rentabiliteit van het bedrijf in dezelf de mate toeneemt, tot onbillijkheden lei den. Toch werd in artikel 3 van de Pacht wet het stelsel van mobiele pacht met name genoemd. Daar echter op de Pachtwet 't Pacht- prijsopdrijvingsbesluit is gevolgd, dat den prijs voor nieuw af te sluiten over eenkomsten afstemde op den pachtprijs van het jaar 1939, ontsnapte de jaarlijk- sche prijsbepaling voor de mobiele pacht aan de remmende werking van dit be sluit. Pachtovereenkomsten gesloten vóór 17 Augustus 1940 (de datum waarop het paehtprijsopdrijvingsbesluit in werking trad) inhoudende een mobielen pacht prijs, konden dus voor 1941 leiden tot de vaststelling van een veel hoogeren pachtprijs dan in 1939 gold. Bij pachtovereenkomsten met mobie len pachtprijs gesloten na dien datum kon het Pachtbureau de clausule voor schrijven: mits de pachtprijs niet hoo- ger gesteld wordt dan in 1939 gold. Met deze laatste toevoeging was natuurlijk het mobiele karakter van den pachtprijs in zijn wezen aangetast Teneinde blijkbaar elke onzekerheid uit te sluiten is een beschikking versche nen van de Secretarissen-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij en van het Departement van Justitie betreffende de wijze van ver pachting en de lasten van den pachter. In een overeenkomst kan als pachtprijs slechts bedongen worden een uitsluitend naar tijdsruimte bepaald bedrag in Ne- derlandsch geld, en niet meer een prijs afhankelijk van den prijs van producten of van andere factoren. De mobiele pacht is hiermede du9 ver boden. Ons inziens valt ook de deelpacht onder dit verbod. Alleen in bijzondere gevallen kan het Pachtbureau uitzonderingen toestaan. Indien in overeenkomsten, welke reeds gesloten zijn, de mobiele pachtprijs voor komt, is de verpachter verplicht en de pachter bevoegd de pachtovereenkomst binnen twee maanden, bij het Pachtbu reau in te zenden. De pachtprijs wordt dan door het door J. VAN DEN BOSCH. 32) _o_ Had u vroeger zoo'n zaak, als ik nu? vraagt Klaas. De omzet in huis is tweemaal zoo groot. En dan Sjaan met zusje Hoewel Sjaan tegenstribbelt, zjj het dat het verzet steeds zwakker wordt, vooral als Klaas haar voorrekent, dat het kin, en zeker kan, als het debiet nog toeneemt, besluit Klaas: er komt een winkeljuffrouw, die op de hoogte van za ken is. Nu gaat Klaas met een geruster hart van huis. Sjaan hoeft nu alleen toe zicht te houden. Het is een goed besluit geweest. Het geval kan uit. Bovendien, ruim een jaar nadat Klaas besloot, weer zelf den boer op te gaan, verschijnt de wereldburger, die Gertjan wordt gedoopt. Neen maar, de oude Gertjan Bakker heeft een klein zoon, naar hem genoemd. Natuurlijk is 't een wonderkind. Zulke gaan er geen der tien in een dozijn. U verwent den jon gen schromelijk, klaagt Sjaan. Wat moet er toch van terecht komen? Stil meisje. Ik kan het niet lang meer doen. De levenslamp gaat lang zaam uit, zegt Gertjan. Ik ben dankbaar, MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Het andere onderwerp waar wij het zoo druk mee hadden de vorige week was de Centrale Keuken. De nieuwe Centrale Keuken werd ge opend. De wethouder van bedrijven en onderwijs sprak de officieele openings rede uit. De burgemeester, mede tegen woordig, verrichtte ten slotte de offi cieele opening entoen ging men een lintje doorknippen, enzNeen, net mis, toen ging men natuurlijk lekker eten. Stel je voor, je opent een centrale keuken en je zou na de officieele ope ning een lintje gaan doorknippen, of met een vergulde sleutel de keukendeur ope nen! Zooals gezegd, dit alles heeft men na gelaten en Iets beters gedaan. De opperkok in groot tenue, de onder kok niet minder, ze hebben hun beste beentje voorgezet en de mooist gesteven koksmuts opgezet en ze hebben de da mes en heeren van het gezelschap laten smullen, dat het een lust was. Ze hebben handig geprofiteerd van de omstandig heid dat tegenwoordig de meeste men schen een gezonden eetlust hebben. En ze hebben een reclame gemaakt voor hun inrichting, die iedere andere reclame methode ver in de schaduw stelt. Een openingsverslag in de courant is goed, een huis aan huis reclame, speci aal voor deze inrichting, ia uitstekend, maar een eterij in deze inrichting is het beste van allemaal. Het bewijs daarvoor is in de laatste week geleverd. Het aan tal afnemers is n.l. sinds de opening met meer dan 100 percent gestegen. Maar het kan nog stijgen. Want de capaciteit van deze keuken is 4000 porties. En het meest voordeelige èn voor de inrichting èn voor de klanten zou zijn, als de zaak op volle kracht zou werken. We spraken er over of dit in Middel burg wel te verwezenlijken was. Of een vierde der inwoners werkelijk keuken klant op het Molenwater zou worden. Of in de naaste toekomst werkelijk 1000 keukenkacheltjes op nonactief zouden komen en in de plaats daarvan een groot vuur 4000 maaltijden tegelijk zou berei den. Daar zal eerst nog iets voor overwon nen moeten worden, n.l. deze verkeerde gedachte, dat het iets zeer geks is om in de rij te gaan staan voor een maaltje warm eten, waarvoor men den vollen prijs betaalt. Is dat iets geks? Zoo ob jectief bekeken schijnt het me toe, hee- lemaal niet gek te zijn, als men op aan dringen van de Overheid zelf, zijn maal tijden bereid koopt en daarvoor den vol len prijs betaalt. Niets meer en niets minder. En dacht je nu, dat ik beelemaal gek ben, zoo hoorde ik kortelings een dame huismoeder zeggen, en ze maakte er nog de bekende beweging van vinger-voor hoofd bij ook, om op 't Molenwater om een pannetje eten te gaan Maar diezelf de dame gaat wel een half uur in de rij staan voor een stukje ongekookt vleesch. Dat je hoogstens na een paar minuten wachten een warme maaltijd, plus heer lijk gebraden vleesch koopt, lijkt me nu juist het tegendeel van iets geks te zijn. Maar och ja, we moeten dit vreemde, wat alleen vreemd is omdat het nog nieuw is, ons nog eigen maken. Wie zou er twintig jaar geleden aan gedacht hebben om als fatsoenlijk Mid delburger gebakken aardappelen zoo maar op straat te eten. De patates-frites kraampjes zijn verschenen en eerst wat schuchter, doch later vrijmoediger heb ben we allemaal onze tong wel eens ge brand aan dit warme baksel. dat ik nog een kleinzoon zien mag. En ook, dat jullie het goed maken in de zaak. Ik had er een zwaar hoofd in, maar het gaat best. Klaas heeft het goed in gezien. En ik ben blij, dat hij niet te grootsch is, om zelf den boer weer op te gaan. De levenslamp gaat langzaam uit. Hij zegt niet te veel. De lui van Westvoort, tenminste de oorspronkelijke bewoners, want er zijn er nu al zooveel nieuwe bij gekomen, dat je de vroegere nauwelijks meer kent, zien het. Ze zeggen het tegen elkaar: Gertjan Bakker heeft zjjn lang- sten tijd gehad. Er komt een moment de kleine Gertjan is dan zoowat een jaar en Dirk je loopt al als een haas door het huis en den winkel dat Klaas 's nachts wakker wordt, omdat er hevig gebeld wordt. Op informatie uit, verneemt hij van een bewoner in de buurt van vader en moeder, dat hij direct naar zijn vader komen moet, want er is iets niet in den haak. De boodschapper verdwijnt, iets later gevolgd door Klaas, die zich haastig in de kleeren heeft geworpen. Ook Sjaan is opgestaan. Neen, ze zal nog niet mee gaan zij zal wachten op nader bericht. Klaas vindt zijn moeder rustig zitten bij het bed. Zij is nauwelijks gekleed. Het is ook zoo schielijk gegaan. Gertjan is wakker geworden en hjj heeft gehijgd: „Zoo benauwd, zoo benauwd". Maar moedervader iscon-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5