O V Tni/n/kwJtfefi Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Gemengd Nieuws Telegrammen Land- en Tuinbouw Zenuwpijnen De werkloosheid in Nederland. sedert 1924 ook dat van gemeente-secre taris, De heer Van den Broek maakte vai 1935 tot en met 1939 deel uit yan de Provinciale Staten van Noord-Bra- ban£. AANNEMING VAN LEDEN VAN DE N.S.B. WORDT STOPGEZET. Met ingang van Zaterdag 19 Juli wordt de N. S. B. gesloten voor de toetreding van nieuwe leden. Deze sluiting geldt tot nacler order. Wel wordt de gelegenheid openge steld, te worden ingeschreven als „sym- pathiseerende". Uit de ryen van de sympathiseerenden zullen te zijner tijd diegenen worden toegelaten als lid van de N. S. B., die daarom vragen en daartoe geschikt worden geoordeeld. verdrijven snel deze pijnen. Doos 10en50ct ZONDAG 22 JUNI. 's Morgens tot 5.17 u. 's Avonds van 22.07 u. MAANDAG 23 JUNI. 's Morgens tot 5.17 u. 's Avonds van 22.07 u. DE GARNALENVISSCHERIJ IN 1940. De garnalenvisscherij had in 1940 met buitengewone moeilijkheden te kampen. In het najaar deed de zeldzame om standigheid zich voor, dat in de zeega ten veel garnalen te vangen waren, het geen vooral op de Westerschelde zelden voorkomt. Ook de visschers van de bo venschelde vingen 200 tot 400 kg per dag, terwijl de prijs goed was, n.l. 17 tot 36 cent per kg. Hierdoor besomden deze visschers zelfs f 54.838 meer dan over het vorige jaar. Begin December werd de Belgische grens voor invoer gesloten, behalve voor Breskens. Brouwershaven waar werd geleverd door de Arnemuidsche visschers was nu geheel op het binnenland aan gewezen, doch een bezwaar was dit niet, aangezien al het gevangene gemakkelijk werd verkocht. Aan het einde van het jaar lag het bedrijf stil door de vorst. Van de gevangen 1.312.269 kg met een opbrengst van f 285.622, is aan de pelle rijen geleverd 540.807 kg (opbrengst f83.281). DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN PHILIPPINE. Zooals wij reeds meldden, is by be sluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche za ken van 14 Juni 1941 de heer E. F. A. Arbroscheer met ingang van 1 Juli 1941 tot burgemeester van de gemeente Phi lippine benoemd. De nieuwe burgemeester is voor Phi lippine geen onbekende, want hij is er geboren en getogen, terwijl hij reeds vele jaren de gemeente medebestuurde als raadslid en later ook als wethouder. De heer Arbrocheer was van 1 Sep tember 1919 af lid van den raad. Vanaf 1 September 1935 was hij wethouder. Hij is roomsch katholiek, doch bij geen en kele politieke partij aangesloten. MIDDELBURG. DE SUBSIDIE VOOR HANDELS ONDERWIJS. B. en W. hebben b\j de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten inlichtin gen gevraagd over de kwestie of voor leerlingen van de Handelsavondschool, die van buitengemeenten komen, aan de betrokken gemeenten ook subsidie kan worden gevraagd. Het antwoord luidde, dat vooralsnog ter zake van het handelsonderwijs geen bepalingen ten dien opzichte zijn ge maakt, maar dat men zou kunnen aan nemen om van de benoodigde subsidie alleen voor Middelburg te nemen een breuk, waarvan de teller het aantal leer lingen uit Middelburg en de noemer het totaal aantal leerlingen is. Dan kan het bestuur trachten ook van de andere gemeenten volgens denzelfden maatstaf subsidie te krijgen, waarbij niet vergeten mag worden, dat die gemeenten dit mogen verhalen op de ouders van de leerlingen, wat voor Middelbaar, Hoo- ger en Nijverheidsonderwijs niet toege laten is. Grondverkoop. B. en W. zijn het niet eens met de com missie van financiën, dat het onbillijk is aan mevrouw DekkerScholten f 2.50 per M2 te vragen voor grond achter haar pand Korendijk 54, omdat in 1939 voor dezen grond fl werd gevraagd in ver band met het verbeteren van de Dokha ven. B. en W. zien daarin niet een be straffing, omdat mevr. Dekker er toen niet toe wilde overgaan. De commissie voelt het wel zoo aan. Het betreft hier het maken van kosten voor verplaatsing van een scheidings muur, die verleden jaar vernield is, en die in 1939 een bezwaar voor de eigena res waren. DRUKTE OP HET DISTRIBUTIE KANTOOR, Wat nog niet vaak is voorgekomen sedert het begin der distributie, is dat er tm Sfftepping op feet dis tributiekantoor kwam, zoodat er gi«- teren bjj de uitreiking van de nieuwe bescheiden politie-assistentie moest ge vraagd worden. De oorzaak is, dat de uitgifte door de bepalingen van hooger hand omslachtiger is geworden, daar ieder verschillende ambtenaren moet passeeren en ook nog zyn handteekening moet zetten. VAKOPLEIDING EN ONTWIKKELING VAN WERKLOOZEN. Aan het verslag van de commissie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen over het cursusjaar 7 Octo ber 194030 April 1941 ontleenen wij: Het aantal deelnemers aan de cursus sen bedroeg 48, hoofdzakelijk jeugdige werkloozen van 16 tot 24 jaar. Daar het grootste gedeelte van de deelnemers in het bezit was van een diploma Mulo- school, R.H.B.S. of Handelsschool, wer den geen vakcursussen georganiseerd. De cursussen werden van Maandag morgen tot Vrijdagavond gegeven. Ge legenheid bestond om zich op niet- schoolsche wijze te bekwamen in de Ne derlandsche, Fransche, Duitsche en En- gelsche Handelscorrespondentie, geheel aansluitende aan de vooropleiding, door middel van de taken van het Instituut voor Individueel Onderwijs te Amster- dam. Ook was het mogelijk zich te be kwamen in het Boekhouden. Handels- rekenen en die vakken, welke opleiden tot het Middenstandsdiploma. Slechts 2 cursisten konden zich aanmelden voor deelname aan het examen, daar de kos ten van deelname te hoog waren en de commissie geen gelden voor examens mag uittrekken. De cursus Machineschrijven en Steno grafie had ook dit jaar groote belang stelling. Verschillende deelnemers heb ben reeds met succes examen afgelegd, terwijl aan het eerstvolgende examen wederom een 7-tal zullen deelnemen. Zij welke een technische richting ko zen, worden ook in de gelegenheid ge steld zich te bekwamen door middel van P.B.N.A.-lessen. In dit cursusjaar be droeg het aantal manlesuren van deze theoretisch-technische opleiding 2033, terwijl niet minder dan 667 lessen wer den uitgewerkt. In geen enkel cursusjaar zijn zooveel cursisten te werk gesteld als ditmaal. Niet minder dan 36 hebben op dit oogenblik een plaats op kantoor of het bedrijfsleven ingenomen. Velen van hen zetten voor eigen rekening de studie voort en zullen binnen niet te langen ty'd het gestelde doel bereiken. Het aantal cursisten bleek op 30 April te gering om het werk voort te zetten. Daarom werd besloten dit tijdelijk stop te zetten. Met September hopen wij dit werk wederom aan te vatten. De onkosten bedroegen in het cursus jaar 19401941 in totaal de som van f1375. Hiervan zal zeker door het Rijk het grootste gedeelte aan de gemeente Middelburg terug worden betaald. Een zeer gewaardeerd geschenk. De heer C. van der Weel, oud-raadslid, heeft aan de gemeente voor plaatsing in het te herbouwen stadhuis aangeboden een tweetal belangrijke penningen en wel ten eerste een uit 1600 dateerend koperen turflood voor de armen en ten tweede een bronzen, uit 1848 dateerende prijspenning van de Middelburgsche Tee kenacademie. Muziek op het Molenwater. Het was gisteravond weer vrij druk, toen het Middelburgsch muziekkorps op het Molenwater musiceerde. Dank zij de genomen maatregelen, was het er nu ook rustig, zoodat volop van de muziek kon worden genoten. GOES. ORGELCONCERTEN. Naar wij vernemen, zal de heer A. Kousemaker, organist van de Groote Kerk, dezen zomer weer eenige orgelcon certen geven in de Groote kerk en wel een serie van drie concerten. Het eerste concert vindt plaats einde Juli. VOETBAL. Vrijdagavond speelden „de Goes Vete ranen" op het sportterrein een wedstrijd tegen het L. C. O. elftal. Na enkele mi nuten reeds scoorde de L. C. O.. Na een half uur spelen was de stand 30 voor de L. C. O., terwijl even voor de rust de „Goes Veteranen" een te- genpunt maakten. Na de rust bleef de L. C. O. het spel in handen houden en maakte nog vier doelpunten. De „Goes Veteranen" scoorden nog eenmaal en de wedstrijd eindigde in een 72-overwinning voor het L. C. O.-elf- tal. ZlIID-BEVELAND. Kapelle. Het bestuur van de Veilings- vereeniging K. B.O. te Kapelle benoem de als keurmeester in de plaats van dhr J. A. Mol, welke wegens drukke werk zaamheden bedankte, dhr P. Oele, alhier. Nisse. Muziekavond. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal op Dinsdagavond a.s. in de Ned. Herv. kerk alhier weer een muziekavond worden geboden. Dit is het tweede van een viertal concerten, die zullen worden gegeven, ditmaal met medewerking van twee vioolsolisten. Het programma be staat uit twee deelen, het eerste deel Mendessohn en Handel, ter wijl het tweede deel uitsluitend mu ziek bevat van componisten op orgelge- bied (o.m. Jan Zwart). Kerkgebouw en orgel leenen zich uit stekend voor concerten als deze. Gaarne ^rekken, tot oen druk beaoek op. Slechts op goede en heerlijk liggende matrassen kunt U lekker en gezond slapen. De aankoop van matrassen is dus een zaak, die zorg en voor lichting vereischt. Besteedt Uw leveringsvergun ning dus goed. Komt U daarom eens bij ons, de matrassenspecialisten. WALCHEREN. Arnemuiden. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de marechaussée M. J. Stevens van hier overgeplaatst naar Veere. Biggekerke. Het bestuur van de plaat selijke afdeeling der Nederl. Vereen, voor Luchtbescherming was door zuinig be heer der financiën in staat, om beide scholen een flinke doos verbandmiddelen te schenken, om bij kleine ongevallen di rect de eerste hulp te kunnen verleenen. Oostkapelile. Diefstal van rjj- wielen. Dat het in dezen tijd niet aan te bevelen is om zijn rijwiel onbe heerd te laten staan, is den laatsten tijd hier gebleken. In twee maanden tijd zijn hier drie fietsen, welke door bezoekers van het strand onbeheerd in de duinen waren achtergelaten, ontvreemd. Eén er van was zelfs op slot, zoodat ook dit geen beletsel blijkt te zijn om diefstal te plegen. Donderdag was het de fiets van Mej. M. L. welke is meegenomen. Ondanks ijverige nasporing van de politie is er van de daders geen spoor te ontdekken. Men zij gewaarschuwd. Verdronken. Donderdag avond is de 18-jarige G. Engelen te Ulft bij het baden in den Ouden IJssel ver dronken. Uit de Waal by Nijmegen is opge- vischt het lyk van den 69-jarigen K. F. van M. uit Nijmegen, die reeds eenige maanden geleden, door de duisternis misleid bij het opstappen op de pont te water geraakte en verdrona. Donderdag is het driejarig zoon tje van den landbouwer C. te Maasniel achter de boerderij in een mestkuil ge vallen en verdronken. Een tweejarig jongetje te Raalte is in den gierput gevallen. Ofschoon de ouders het knaapje er heel spoedig kon den uithalen, mocht het den ontboden geneesheer niet gelukken, de levensgees ten op te wekken. Brand te Amersfoort. Gisternacht ontdekte een nachtwaker, brand in een gebakfabriek te Amers foort. Hy maakte alarm en terstond rukte de brandweer uit met volledig ma terieel. Onder leiding van den commandant werd het vuur krachtig bestreden. Aan gewakkerd door den Noordoosten wind nam de brand in korten tyd groote af metingen aan, zoodat de vlammen in verren omtrek zichtbaar waren. Met tal rijke stralen op de waterleiding en met motorspuiten van de brandweer van den luchtbeschermingsdienst en van de spoorwegen werd het vuur van alle kan ten krachtig bestreden. Omstreeks drie uur ontplofte met een hevigen knal een in de fabriek aanwezige groote flesch ammoniak. Behalve het nieuwe gedeelte aan de Koppelpoortzijde, is de fabriek nagenoeg geheel uitgebrand. Door snel ingrypen gelukte het, uit de kantoorge bouwen eenige waarderyke papieren te redden. De directie van de fabriek is tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. Twee mannen door gas sen bedwelmd. Bij het schoon maken van de looierskuipen bij de Bata- fabrieken te Best zijn Donderdagmiddag twee arbeiders door gassen bedwelmd. Eenige andere werklieden, die het zagen, schoten toe en daalden in de kuip af om hulp te verleenen, doch geraakten zelf door de gassen bewusteloos. Ey 24-ja rige arbeider bleek, toen het gelukt was hem buiten de kuip te brengen, reeds te zyn overleden. De andere arbeider gaf nog teekenen van leven. Met een zuur stofapparaat heeft men gepoogd de le vensgeesten weer op te wekken. Twee slachtoffers zyn naar het ziekenhuis te Eindhoven ter verdere behandeling over gebracht. Een hunner is spoedig na aan komst in het ziekenhuis overleden. Een derde werd vervoerd naar het gasthuis te Best. Nog enkele andere personen, die ook bedwelmd waren geraakt, kwamen na eenigsn tjjd bjj en waren vrjj sp®§dig hersteld. Het gebeurde heeft te Best diepen indruk gemaakt. Overval te Rotterdam. Woensdagmiddag is in een bankgebouw aan den Coolsingel t8 Rotterdam een kassier van een Rotterdamsche firma, de heer J. B., door een onbekend geble ven persoon aangevallen en beroofd van een bedrag van ruim f 35000. De kassier begeeft zich lederen mid dag naar de bank, teneinde geld in de safe op te bergen. In verband met een verbouwing is terzijde van het bankge bouw een houten hulpgang aangebracht. De portier sluit eiken dag om half vier de buitendeuren, omdat dan de bezoek uren voor het publiek ten einde zijn. De ze deuren kan men echter gewoon ope nen en Woensdagmiddag moet er zich iemand in dezen gang achter de tocht deuren hebben opgesteld, die den kas sier na zijn binnentreden heeft overval len. De kassier werd tegen den grond geslagen en verloor het bewustzijn. Toen hij korten tijd later bijkwam, bleek de enveloppe te zijn verdwenen. Een bezoe kers, die eenigen tijd later 't gebouw be trad, vond hem op den grond liggen. Bonnen achtergehouden. De politie te Bussum ontdekte eenige dagen geleden een fraude met distribu tiebonnen. Da N.R.C. vernam hierover de volgen de bijzonderheden: Een der op arbeids contract werkende ambtenaren van den dienst van sociale zaken had tot taak bonnen in ontvangst te nemen van on dersteunden, die in aanmerking kwamen voor levensmiddelen, welke door den dienst van sociale zaken verstrekt wer den. Deze bonnen moest de ambtenaar inleveren, opgeplakt op vellen, bij den distributiedienst. De ambtenaar heeft echter kans gezien regelmatig bonnen achter tè houden, die hij van de opplak- vellen afweekte. Hij verkocht ze daarna aan twee eveneens op arbeidscontract werkende ambtenaren van sociale zaken, die hiervoor weer hun klanten hadden. Da drie personen zijn gearresteerd en aan den officier van justitie overgegeven. De politie kwam echter een tweede geval op het spoor. Een ambtenaar van den distributie- dienst, die belast was met de uitgifte van bonnen, heeft kans gezien honderden boter-, vet- en andere bonnen achter te houden, welke hij verkocht aan een ambtenaar van sociale zaken. Deze ging hiermede handel drijven en gebruikte vooral zijn vrijen tijd om de bonnen te verkoopen aan ingezetenen van Bussum, Hilversum en zelfs van Amsterdam. Ook deze twee ambtenaren zijn gear resteerd en naar Amsterdam overge bracht. Allen hebben een volledige be kentenis afgelegd. Het onderzoek duurt voort. Schilder gevallen. Een 18- jarige schilder is gisteren uit de dak goot van een woning in de Dufaystraat te Amsterdam, op straat gevallen. Hij kreeg een schedelbreuk en is in levens gevaarlijken toestand in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. E e r e - d o c t o r a a t voor Roo sevelt. Naar de Londensche berichten dienst meldt, heeft de Universiteit van Oxford aan president Roosevelt het doc toraat honoris causa verleend. (D.N.B.) Ongeval. .Tijdens het zwemmen van eenige jongens uit Scherpenzeel in het z.g. Ganzenkampje van de Lunter- sche Beek onder Scherpenzeel, dook een 18-jarige jongen in te ondiep water, waarbij hij met zijn nek op den bodem van de beek kwam; hij bleef bewuste loos liggen. Een dokter constateerde nek- wervelbreuk. De jongen is naar het zie kenhuis te Amersfoort gebracht, waar hij is overleden. FRANSCHE VISSCHERS- VAARTUIGEN AANGEVALLEN. PARIJS (D. N. B.). De „Matin" ver meldt, dat twee Fransche visschersvaar- tuigen ter hoogte van het eiland Le Croix door eeu Engelscb vliegtuig rijn aangevallen. Eén van de vaartuigen is gezonken. De uit 12 koppen bestaande bemanning ging in een reddingsboot, welke door het andere vaartuig op sleep touw werd genomen. De kapitein van het gezonken vaartuig vertelde, dat de Engelsche machine her haaldelijk in scheervlucht bommen liet vallen, waarvan één de scheepswand openscheurde. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP DUITSCHLAND. BERLIJN (D. N. B.) De R. A. F. heeft vannacht in verscheidene plaatsen in Noord-West-Duitschland, welke militair en economisch onbeteekenend zijn, bri sant- en brandbommen laten vallen. In eenige plaatsen ontstond onbeteekenende schade aan huizen. Verscheidene bur gers werden gedood en gewond. DE STRIJD IN SYRIË. BERLIJN (D. N. B.). De Engelsche Nieuwsdienst meldt omtrent den strijd in Syrië, dat de strijdkrachten van De Gaulle, die in het kustgebied een hevigen strijd voeren met de Fransche strijd krachten, die sterk in de meerderheid zyn, zware verliezen hebben geleden. Voor de kust van Libanon hebben drie groote Fransche torpedojagers met de Britsche marine kat en muis gespeeld. Deze torpedojagers waren steeds weer heimelyk de kust genaderd, om de Australische batterijen sterk onder vuur te nemen. VERMINDERING DOOR WERK VERSCHAFFING EN AFVLOEI- ING VAN WERKKRACHTEN NAAR HET BUITENLAND, In het jongste nummer van Europa kabel komt een interview voor van Ir R. A. V e r w e y, waarnemend secreta ris-generaal van het Departement van Sociale Zaken. In het interview worden cyfers genoemd omtrent het verloop der werkloosheid onder de mannelyke be volking, die tot nu toe niet bekend wa ren. Er blykt uit, dat in Mei 1939 het aan tal werkloozen 253.000 bedroeg, en in April 1940, dus kort voor den oorlog nog 203.000. Na de capitulatie steeg het aantal snel tot 308.000, maar weldra kwam er een teruggang, die echter weer door een styging werd gevolgd, zoodat de stand in 1941 258.000 was, dus nog iets hooger dan vóór den oorlog. In April van dit jaar was er een vry scher pe daling tot 156.000, doch in Mei d.o.v. was er weer eenige stijging. Een factor is de uitbreiding van de werkverschaffing. De verhouding tus- schen gesteunden en tewerkgestelden is sinds November van verleden jaar het tegendeel van wat zjj vroeger altyd ge weest is. Het aantal gesteunden, dat zyn die werkloozen, die niet uit een vak bondskas geholpen worden, maar geheel afhankelijk van wat de overheid hun geeft, bedroeg einde Mei 42.616, terwyl er 58.262 opnieuw tewerkgestelden wa ren. Ten slotte is er de werkgelegenheid in Duitschland en Frankrijk. Er zyn niet zooveel Nederlanders naar Duitschland gegaan als Belgen, maar het is toch nog een vrij groot aantal geworden. Vanaf 20 Juni van verleden jaar tot 17 Mei j.l. zijn er 89.261 Nederlanders in Duitsch land te werk gesteld, ten deele in Duit sche en ten deele ook in Nederlandsche ondernemingen. Een deel daarvan is te ruggekeerd. Hoeveel, is moeilyk te zeg gen. Een zeer groot deel daarvan is in ieder geval nog steeds aan den slag in Duitschland. Daarnaast heeft men dan ook een toenemend aantal grensarbei ders, die dagelijks of wekelijks terug naar huis komen. Zoo heeft men er thans 47.100. Er zyn tenslotte, sedert 23 December 1940, ook nog19.653 Nederlanders, meestal bouwarbeiders, naar Frankryk gegaan. De meesten werken daar voor Nederlandsche ondernemingen. Ik wil me niet aan voorspellingen wa gen, aldus besluit Ir Verwey, het tekort aan grondstoffen voor onze eigen indu strie en aan materialen voor den weder opbouw zijn natuurlijk factoren, die tot stijging van de werkloosheid zouden kun nen leiden; daartegenover staat achter, dat wij door een steeds verbeterde ar beidsbemiddeling in staat worden ge steld van iedere werkgelegenheid ge bruik te maken. Ten slotte is er natuur lijk nog altijd de Duitsche arbeidsmarkt die nog wel voor langen tyd een onbe perkt aantal krachten schynt te kunnen opnemen. PLAATSING VAN BOERENZOONS BIJ DE NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. De Nederlandsche Heidemaatschappij deelt mede, dat voor de werkzaamheden in den Noord-Oostpolder vele arbeiders en ploegbazen noodig zullen zijn. De di rectie zal bij voorkeur ploegbazen ne men, die ook bekend zijn met het land- bouwwerk. Om hierbij ingeschakeld te worden, zal het zeer zeker aanbeveling verdienen reeds als ploegbaas of arbei der in den polder gewerkt te hebben. De Heidemaatschappij neemt jongelui, die daarvoor in aanmerking komen, als ar beider aan en bereidt hen verder voor bovengenoemde werkzaamheden voor. Uitdrukkelijk zy vastgesteld, dat nadien de jongelui zelf moeten solliciteeren bjj de Directie van den Noord-Oostpolder en dat zy ook door deze Directie al of niet aangenomen worden. Omtrent plaatsing heeft de Heidemaatschappij geen medezeggenschap, hoogstens kan zy een advies geven. De tydsduur, dat bij de Heidemaat schappij gewerkt moet worden, zal min stens drie maanden bedragen. Er bestaat gelegenheid tot aanmel ding aan het Landbouwhuis te Goes vóór Woensdag a.s. CHR. LANDBOUWWINTERSCHOOL TE HAARLEMMERMEER. Volgens de in dit nummer voorkomen de advertentie moeten nieuwe leerlingen van de Chr. Landbouwwinterschool te Hoofddorp zich aangeven voor één Augustus a.s. Dit is eerder dan andere jaren, omdat de mogelijkheid be staat, dat er voldoende leerlingen wor den aangegeven voor een dubbele eerste klas en er dan nog tyd moet zyn om een en ander te regelen. Jongens van 16 jaar en ouder, die la ter zelf graag een boerderij willen be- heeren, kunnen zich voor die toekom stige taak niet beter voorbereiden dan door het onderwijs aan een Landbouw winterschool te volgen. Ook met het oog op de uitgifte van boerderyen in de Zui derzeepolders is het van belang, dat zy het diploma van een Landbouwwinter school behalen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2