Extra broodrantsoen vervallen. Christelijk Dagblad voor Zeeland ZEGEN VERPLICHT. mma ZATERDAG 21 JUNI 1941 55e JAARGANG - No. 43 EERSTE BLA Verbitterde gevechten om Damascus. - Schepen tot zinken gebracht. - Luchtbombardementen. Het Duitsch-Turksch vriendschapsverdrag. Wat de legerberichten melden: Bon voor Peulvruchten. Ratificatie van Duitsch- Turksch verdrag. Sluiting consulaten der V. S. In Duitschland geen „vergelding". DAGKALENDER, Binnenland >rnn 1ftaft_t1ft.il, mn Loo»*» Hof, Kjtty, vfin .Tflfi, tffln ,T Scbftf'ft» b\)i* y^n kugure, v«n gonette du Ma id.; 7, Bandola, 8. Idéale van vnd.; 9. Ruda nan, Zaamslag; ikker, vnd.; 11. kinderen H. i van Coegors, 1; 13. Llys van vnd.; 14. Ella, irpe; 15. Sonja slman Jz., vnd.; sbeke, van kin- 17. Monna, van 18. Monna, van )b. 1936—1931) in Freule, van I. Kate, van K. s de Kieldrecht, 4. Dorma van nan Jz., vnd.; lamer, Axel; 6. van A. van ie, van Jac. de van denzelfde; n C. de Munck, la Lys van 't Mz., Zaamslag; n denzelfde. 1941. 6.45 Gram, ram. 7.45 Och- ieuwsber. 8.15 Ensemble Jack Je huisvrouw), o.). 12.00 Het nak. 12.45 BNO 40 Gram. 2.20 Dellezing (voor- Stichting). 4.20 ng. 5.15 BNO: )er. 5.30 Drgel- >r denbinnen- Bandi Balogh. den dag. 7.15 rkest. 7.45 Voor 'ieuwsber. 8.15 50 Chr. Oratio- Sted. Orchest Engelsch). 9.45 bij" (opn.). he uitz.: Dutch M. 6,45 Gram, ram. 7.45 Och- ieuwsber. 8.15 ling (voorber. kcomité). 10.20 1.). 10.50 Gram. (opn.). 12.00 en zijn orkest, n. ber. 1.00 Ho en gram. 1,40 Utr. Sted. Or- van het plat- chest en solist, am. 5.00 Bijbel oor het Vrijz. BNO: Nieuws-, ianovoordracht. ivina. 6.45 Re- ingsch praatje, ontmoeten el- BNO: Nieuws- racht. 8.30 Re- i. 9.55 Dagslui- Chr. Radio ieuwsberichten. 1941. M. 8.30 BNO.: Gram. 11.15 co-octet (in de iedjes). 12.45 lische ber. 1.00 mor Sibbekun- 1.15 Het Ne gram. 2.00 De iy Sisters. 2.45 Amende. 4.00 pianobegel. en /oor de jeugd, nt reicht ihrer /oor leden van 8.00 BNO.: si van den dag 'hilharmonisch ram. met toel. de knorhanen —10.15 BNO.: American sees M. 3NO.: Nieuws- lio-Vroegdienst jz. Prot. Kerk- ïorgen zonder nt gij Uw Bij door de Chr. [inderkoor „De uws- en econo- Melodisten en di Balogh. 2.00 nuziek". 2.15 ■kest, solist en rv. Kerkdienst Radio-Stich- uitslagen. 5.35 clamatie. 6.20 6.45 Sport ieerd program- er. 8.15 Gram. tiengd oprette- Radiotooneel. hten; sluiting. Bureaux Lange Vorsfslraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige odvertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cenl per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het is altijd, en zeker ook nu, nood zakelijk, ons goed bewust te zijn van de voorrechten, die ons door God geschon ken of nog gelaten zjjn. Het gevaar van de sleur is zoo groot. Ook het gevaar, dat we iets pas gaan waardeeren, als we het moeten missen. Denk maar om een voorbeeld te noemen aan onze gezondheid. Hoe vaak gebeurt het niet, dat we pas, als we ziek te bed liggen, den rijken zegen zien van het eiken morgen gezond mogen op staan en ons werk kunnen aanvangen. Het zien van de zegeningen, het echt daarvoor dankbaar zijn, zal ons ook lei den tot een met beide handen aannemen en tot een trouw besteden daarvan. Dat wij in dezen fel bewogen tijd eiken Zondag den dienst des Woords in ónze kerkgebouwen hebben, dat onze jongens en meisjes geregeld ter catechisatie kun nen gaan, dat onze jeugd, naar den eiseh der Doopbelofte, Christelijk onderwijs mag ontvangen, dat onze Christelijke jeugd- en maatschappelijke organisaties haar belangrijken arbeid regelmatig kun nen voortzetten om maar niet meer te noemen is dat in dezen oorlogstijd niet zóó'n groote weldaad, dat wij er God ootmoedig voor zullen danken? Zal onze houding daartegenover dan die van on trouw zijn Gelukkig onze jeugd, die in het Chris telijk gezin, op de Christelijke school, op catechisatie en in eigen organisatie, lei ding, voorlichting en vorming heeft ont vangen en dezen steun nog altijd mag be zitten. Misschien waardeert deze of gene dat nu nog niet zoo ten volle, maar later zal hij er zeker dankbaar voor zijn en er Gods zorg over hem in zien. Ook de ouders dienen dat alles zich bewust te zijn en hierin met hun kinde ren mee te leven. Wij willen in dit verband een kwaad signaleeren, dat hier en daar nog wel voorkomt. Sommige ouders zijn zoo licht geneigd om een deel van hun verant woordelijkheid op anderen af te schui ven. Men redeneert dan zoó, dat de do- miné, de kerkeraad, of de vereeniging dit of dat moet doen en intusschen is men zelf laksch. Hoevele jongens en meisjes vertrek ken niet naar een andere gemeente, zon der dat de ouders in dezen ook maar iets gedaan hebben. Zij hebben niet geïnfor meerd naar de omgeving, waarin hun kind komt. Zij hebben geen inlichtingen gevraagd aan predikant of een ander adres. Het eenige, waar misschien om gedacht wordt, is het opvragen van het doopattest of de attestatie van de kerk, waartoe men behoort. Maar hoevelen richten tot den predikant in de nieuwe gemeente een persoonlijk schrijven, ten einde te vragen om aandacht aan hun kind te schenken? Hoe dikwijls komt het niet voor, dat jonge mensehen al eenigen tijd in dienst betrekking werkzaam zijn, zonder dat de plaatselijke predikant er iets van af weet? Zoo iets was vroeger in de gar nizoenskerken geen zeldzaamheid en wie weet hoe het straks zal gaan, als de Ar beidsdienst onze jongens oproept? Zul len onze vaders en moeders dan allen hun eenvoudigen plicht verstaan? Br mag ook wel eens op worden ge wezen van hoe groot belang het is, dat wordt toegezien, waar de kinderen op een voor hen zoo belangrijken en beslis- senden leeftijd een dienst zoeken. Hieraan wijdde het orgaan van den Chr. Boeren- en Tuindersbond onlangs een artikel, dat wel in hoofdzaak over land- en tuinbouw handelde, maar dat toch ook voor andere kringen wat te zeg gen heeft. „De vader, die zijn zoon „bij den boer doet" en de moeder, die een plaatsje zoekt voor haar meisje, mag aldus de schrijver van het artikel wel toezien, waar zijn (haar) kind terecht komt. Ze hebben niet daar de beste stee, waar men goed geld gaat verdienen en waar het „goed is van eten en drinken", maar wel in dat gezin, waar men leeft bfl Gods Woord. Van zulk een boerengezin gaat kracht uit ten goede, ook op het perso neel. Er z\jn hóógere waarden dan arbeid en brood. Deze wereld gaat voorbij met haar vol heid, maar wij verwachten de stad, die fundamenten heeft. Ons vaderland is niet hier, maar el ders, waar het Vaderhuis is met de vele woningen en of we boer of arbeider zijn, boerin of dienstbode, knecht of meid, als we Jezus liefhebben, zingen we in harte lijke eensgezindheid hetzelfde reislied: Wij reizen met elkander; Wij wand'len hand aan hand; D'een zij tot troost den ander Op weg naar 't Vaderhuis." VAN DE FRANSCHEN WORDT VEEL GEVERGD. (D.N.B.) Volgens de laatste van het Syrische oorlogstooneel ontvangen be richten worden op het oogenblik verbit terde gevechten geleverd voor de Syri sche hoofdstad Damascus. De Engelschen hebben zich sedert twee dagen in dit gebied geweldige in spanning getroost, zij werden echter door de Franschen teruggeslagen. Daar de Engelsche vloot weer voor de Libaneesche kust is verschenen, heeft dit den toestand van de in dit gebied in den strijd geworpen Fransche troepen opnieuw bemoeilijkt, aangezien de En gelschen met hun scheepsvuur systema tisch de Fransche stellingen aan de kust bestoken. Voorts wijst men er op, dat van de Fransche troepen, doordat zij voortdu rend aan den strijd moeten deelnemen, door het heete klimaat buitengewoon veel wordt gevergd. United Press meldt uit Vichy: Offi cieel wordt uit Beiroet gemeld, dat een Britsch-Indische brigade het enkele kilo meters ten Zuiden van Damascus gelegen vliegveld voor korten tijd heeft ingeno men, maar door een Franschen tegen aanval is verdreven. De Franschen heb ben bij die gelegenheid 160 gevangenen gemaakt. Voorts wordt gezegd, dat de haven van Beiroet de twee laatste nachten en ook tweemaal Donderdag overdag door de Engelschen uit de lucht is gebombar deerd, zonder dat ernstige schade werd aangericht. FRANSCH LEGERBERICHT. (D.N.B.) Het Fransche legerbericht van gisteren heeft den volgenden tekst: De Britsche inspanningen zijn gisteren zonder succes gericht op Damascus en Merdsj Ajoem. De Indische en Engel sche troepen, wien het gelukt was in de streek ten Zuiden van Damascus verder op te rukken, zijn door onze pantseraf- deelingen aangevallen en teruggedreven. Daarbij werden 400 gevangenen ge maakt. In de bergachtige streek van het Noor den van den Libanon is op 19 Juni des middags een op Merdsj Ajoem gerichte aanval afgeslagen. In den loop van deze actie maakten wij 80 gevangenen. Aan de kust zetten de Britsche vloot- eenheden de beschieting van onze stel lingen voort. SPANNING TE LONDEN. (D.N.B.) Terwijl geheel Engeland met de grootste spanning op de overwin- ningsberichten van den val van Damas cus of Beiroet wacht, hebben volgens de Londensche pers de Britsche militaire instanties gisteren den geheelen dag we derom gezwegen: niets nieuws uit Sy rië. Pas in den avond werd in een commu niqué bekend gemaakt, dat van den val van Damascus of Beiroet in het geheel geen sprake kan zijn, maar dat integen deel bij de gevechten langs de kust in de richting van Beiroet de z.g. troepen van De Gaulle het zeer moeilijk hebben. Woordelijk wordt in dit communiqué gezegd: De troepen van De Gaulle hou den stand in hun stellingen aan de kust, ofschoon zeer zware tegenaanvallen door de troepen van Vichy worden uitgevoerd, die in aantal zelfs superieur zijn. MINISTER HUNTZIGER RICHT DAGORDER TOT TROEPEN IN SYRIË. (D.N.B.) De opperbevelhebber van het Fransche leger, de minister van oor log generaal Huntziger, heeft den Fran schen hoogen commissaris in Syrië, ge neraal Dentz, een dagorder doen toeko men voor de onder zijn bevel strijdende Fransche troepen. Generaal Huntziger verzekert daarin, dat de geheele Fransche bevolking met de grootste belangstelling den strijd in Syrië volgt en zegt ten slotte: na ons ongeluk levert gij, soldaten van den Le vant, het bewijs, dat het Fransche leger zijn eer bewaart en de beschermer blijft der Fransche eenheid. Het Fransche le ger van het moederland is trotsch op u. Van alle kanten krijg ik verzoeken van uw kameraden, die met u willen mee strijden. Op laakbare wijze tot dezen broederstrijd gedwongen, schrijft gij een der fierste bladzijden in het boek van onze historie, volgend op de bladzijden van rouw. Soldaten van den Levant, houdt stand! STRIJD VOLGENS VICHY VOOR DE ENGELSCHEN ZINNELOOS GEWORDEN. (A.N.P.) De Britsche aanval op Syrië heeft na het sluiten van het Duitsch- Turksche vriendschapsverdrag volko men zijn beteekenis verloren, zoo ver klaarde men in politieke kringen te Vichy. Zoolang Engeland nog hoop kon heb ben Turkije in zijn front te scharen, had Engeland er belang bij om niet alleen met de verovering van Syrië de Turk- sche positie tegenover Duitsche pogin gen om naar het Nabije Oosten te ko men te versterken, maar ook om een zoo snel mogelijke verbinding tot stand te brengen, teneinde aldus met een be- vrienden staat een gemeenschappelijke grens te bezitten. Nog in Syrië te blij ven na het Duitsch-Turksche vriend schapsverdrag is voor de Engelschen volkomen zinneloos geworden. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben in het zee gebied rondom Engeland een vracht schip van 2000 b.r.t. tot zinken gebracht en drie andere handelsschepen zwaar be schadigd. In den Atlantischen Oceaan vernielde een lange-afstands-gevechts- vliegtuig ongeveer 1100 km ten westen van Cadiz een vrachtschip van 3500 brt. Nachtaanvallen van gevechtsvliegtui gen waren gericht op de havenwerken van Great Yarmouth en een vliegveld inZuid-Engeland. InNoord-Af rlka geringe we- derzijdsche verkenningsactie. De vijand wierp gisternacht met zwak ke krachten op eenige plaatsen in W.- Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen, die slechts eenige woonhuizen beschadigden. Nacht jagers en afweergeschut schoten drie der aanvallende gevechtsvliegtuigen neer. Een groep van een gevechtseskader onder leiding van majoor Petersen en later van kapitein Fliegel, heeft sedert midden April 1940 door onafgebroken koene aanvallen op de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart rondom Engeland tot ver in den Atlantischen Oceaan in totaal 109 koopvaardijschepen van in totaal 636.000 b.r.t. in den grond ge boord en 63 andere schepen door bom- treffers zwaar beschadigd. In zqn weermachtsbericht no. 380 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: InNoord-Afrika duren de zui- verings-operaties aan het front van S o 11 o e m voort. Aan het front van T o b r o e'k heeft onze artillerie doel treffend op marsch zjjnde vijandelijke afdeelingen bestookt en verspreid. Onze luchtmacht heeft de verdedigingswerken enr inrichtingen van de vesting gebom bardeerd. Bovendien heeft zij herhaalde malen Britsche gemechaniseerde strijd middelen ten Zuiden en ten Oosten van Solloem getroffen. Er werden drie Hur ricanes neergehaald. InOost-Afrika heeft de vijand op 17 Juni met aanzienlijke strijdkrach ten een aanval ondernomen in de zone van Volchefit(Gondar). De aanval werd afgeslagen en de vijand liet meer dan 400 dooden en gewonden op het slagveld achter. Denzelfden dag probeer de hij ons garnizoen van D e b r a Ta bor te verrassen, maar er werd snel een tegenaanval ondernomen en de vij and werd uiteengedreven. ENGELSCHE AANVAL OP LE HAVRE AFGESLAGEN. Naar het D. N. B. verneemt, hebben Donderdag Britsche bommenwerpers, begeleid door talrijke jagers, getracht een aanval op Le Havre te ondernemen. Onmiddellijk stegen Duitsche jagers op, die zich op den veel talrijker vijand wier pen en de Britsche jagers uiteendreven, zoodat de bommenwerpers zich moesten verwijderen. De bommen, die zij lieten vallen, kwamen in zee terecht. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ge constateerd, dat de Duitsche luchtmacht bij de gevechten boven het Kanaal op 17 en 18 Juni 34 Britsche vliegtuigen heeft neergeschoten, terwijl slechts twee Duit- De «eoretaris-generaa! van het depar tement van Landbouw en VlsscheriJ maakt bekend1, dat, ter aanvulling van het aardappelranteoen, nogmaals een rantsoen peulvruchten beschikbaar zal wordert gesteld. Gedurende het tijdvak van Maandag 23 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. geeft de met „57" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Het koopen met dezen bon is reeds vandaag geoorloofd. De bon voor aardappelen (bon 07) geeft met ingang van a.s. week recht op twee kg. Het broodrantsoen is thans echter weer normaal. Het extra-broodrantsoen is komen te vervallen. Watde eieren betreft het volgende: bon 37 van de algemeens kaart is aan gewezen voor de week tot en met 29 Juni. Bon 99 krijgt een geldigheidsduur van twee weken, n.l, tot en met 6 Juli. Het is wenschelijk gebleken deze periode te verlengen, om ieder in de gelegenheid te stellen, het ei te koopen. De suikerbon geldt, evenals de vorige, in verband met het extra rantsoen, voor slechts twee weken. sche toestellen verloren gingen. De Britsche bewering, als zouden ge durende dezen tijd 14 Britsche toestellen en 25 Duitsche toestellen verloren zijn gegaan, is niet in overeenstemming met de feiten, aldus het D. N. B. DE BRITSCHE SCHEEPSVERLIEZEN IN MEI. Naar Reuter meldt, bedroegen de Brit sche scheepsverliezen in Mei 461.328 ton. De cijfers zoo wordt verder meege deeld omvatten 73 Britsche schepen (355.000 ton), 20 geallieerde schepen (92.000 ton) en vijf neutrale schepen (14.000). ANKARA (D.N.B.). Het wetsontwerp tot ratificatie van het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag zou gisteren naar het parlement worden gezonden. De uitwisseling der ratificatie-oorkon den zal de eerste week van Juli te Ber lijn geschieden. Omtrent de sluiting van het Duitsch- Turksche verdrag schrijft de Turksche afgevaardigde Nadi in het blad „Cum- huyriyet", dat het pact temidden van den oorlog een schitterende vredesge- beurtenis is, benevens een bewijs van de vriendschap van beide landen. Men moet de Turksche regeering gelukwenschen en den goeden wil van Duitschland waardeeren. Hitier en zijn medewerkers hebben een hoog te waardeeren succes behaald, doordat zij voor het nieuwe Turkije en zijn positie in het Nabije Oos ten begrip hebben getoond. Ook de Duit sche ambassadeur von Papen heeft met ernstige en onophoudelijke activiteit ge werkt aan de verwezenlijking van dit doel. De afgevaardigde Benidsje schrijft in de „Son Telegraph", dat Duitschland begrip toont voor de onafhanke- lijke nationale politiek van Turkije. Turkije geeft met dit vriend schapsverdrag uitdrukking aan zijn wil om vast te houden aan zijn politiek van nonbelligerentie en met alle staten vriendschappelijke betrekkingen te on derhouden. Turkije blijft de bondgenoot van En geland en versterkt zijn vriendschap met Duitschland. Turkije is vastbesloten buiten den oorlog te blijven en zich aldus te con- centreeren op zijn nationale zelfverdedi ging. BERLIJN. (A.N.P.) Naar aanleiding van de Duitsche nota, die den Ameri- kaanschen zaakgelastigde te Berlijn is overhandigd, verklaarde men in de Wil- helmstrasse, dat een optreden tegen de Amerikaansche consulaten al lang noo- dig was. De hoeveelheid materiaal over de voor den staat nadeelige machinaties der Amerikaansche consuls en over de leve ring van bepaald materiaal aan een speciale centrale te Washington, waar over het ministerie van buitenlandsche zaken beschikte, was zoo groot gewor den, dat een ingrijpen van Duitsche zijde ZATERDAG 21 JUNI. Het zaad zal Hem dienen; het zal den Heere aangeschreven worden tot in geslachten. Zij zullen aankomen, en Zijn gerechtig heid verkondigen den volke, dat gebo ren wordt, omdat Hij het gedaan heeft. Ps. 22 31 en 32. Zon op onder 5.16 22.07 Maan op onder 3.38 18.38 24 Juni: Nieuwe maan. 2 Juli: Eerste kwartier. ZONDAG 22 JUNI. Van U zal mijn lof zijn, in een groote gemeente; ik zal mijn geloften betalen in tegenwoordigheid dergenen, die Hem vreezen. Ps. 22 26. Zon op onder 5.17 22.07 Maan op onder 4.09 19.38 noodzakelijk leek. Men wees er in de Wilhelmstrasse op, dat de Duitsche re geering uit kieschheid en grootmoedig heid tot dusverre er steeds weer van af had gezien, dezen onverdragelijken toe stand tot het voorwerp van een ernsti- gen stap te maken. Men acht het echter begrijpelijk, dat, met het oog op de maatregelen, die de Vereenigde Staten inmiddels tegenover Duitschland hebben genomen, de over wegingen der Duitsche regeering zijn komen te vervallen en een regeling noo- dig leek. Ontkennend werd geantwoord op de vraag of de nota moest worden be schouwd als een „vergelding" voor de sluiting der Duitsche consulaten in de Vereenigde Staten, waartoe onlangs bevel is gegeven. Men wees er op, dat Duitschland op dezen Amerikaanschen maatregel heeft geantwoord met een protest. V.S. VERZOEKEN VRIJGELEIDE VOOR DE DUITSCHE CONSULS. (United Press.) Naar te New-York verluidt heeft de regeermg der Ver eenigde Staten aan de Britsche regeering voor de ambtenaren der Duitsche con sulaten in de Ver. Staten een vrijgelei de verzocht. Naar verder verluidt is de Ameri kaansche regeering op het oogenblik bezig met de voorbereiding van een nota, waarin het Duitsche protest van de hand wordt gewezen. OOK IN ITALIë MOETEN CON SULATEN DER V.S. WORDEN GESLOTEN. (D.N.B.) Officieel wordt te Rome me degedeeld: Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft Donderdag de ambassade der Vereenigde Staten een nota doen toekomen, waarin, onder verwijzing naar het feit, dat de houding en de activiteit van de Amerikaansche consulaten in Italië tot veel protesten aanleiding geven, wordt medegedeeld, dat de Ita liaansche regeering van de regeering der Vereenigde Staten uiterlijk 15 Juli de terugroeping verlangt van de Ameri kaansche consulaire ambtenaren en het consulaire personeel, alsmede de sluiting van de consulaten in Italië, in de ge bieden, die onder het Italiaansche opper gezag staan en in de gebieden, die door de Italiaansche troepen zijn bezet. De Italiaansche regeering heeft zich voor behouden ook de bureaux van de Ame rican Express Company in Italië te sluiten. DE SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN IN NOORD-HOLLAND. In verband met de door Ged. Staten aanhangig gemaakte samenvoeging van gemeenten in Noord-Holland, hebben de zer dagen conferenties plaats gehad van den secretaris-generaal van binnenland- sche zaken en de gemeentebesturen der groepen Venhuizen, Wijdenes en Schel linkhout en van de Langendijkgemeen- ten. In de betrokken groepen hebben alle gemeenten zich vóór samenvoeging uit gesproken. BURGEMEESTER VAN DUNGEN OVERLEDEN. Te Dungen is op 56-jarigen leeftijd overleden de burgemeester-secretaris dier gemeente, de heer P. A. van den Broek. Sedert 26 November 1919 be kleedde hjj het burgemeestersambt en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1