DITJES en DATJES. Het mislukken van de handelsbesprekingen to Batavia. Wanneer verduisteren? Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. "N Koopt 't bij de Goessche Midza! ZUID-BEVELAND. THOLEN EN ST.-PHILIPSLAND. Afloop Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Burgerlijke Stand Telegrammen VERGADERINGEN VAN MINDER DAN ?0 PERSONEN Moeten aangegeven worden Indien *(j van een staatkundige veroenlglng uitgaan, Naar aanleiding van de Woensdag af gekondigde veracherping der bepaling op het vergaderrecht dlene nog het vol gende ter verheldering: Tot dusver waren alle vergaderingen waaraan niet meer dan 20 personen deel namen, vrq, De thans aangebrachte re dactiewijziging heft deze vrijheid op voor deze kleine vergaderingen, indien deze uitgaan van staatkundige vereenigingen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, benevens voor dergelijke bijeenkomsten waarop staatkundige onderwerpen be sproken worden, In al deze gevallen moet dus uiterlijk zeven dagen voordat de bij eenkomst gehouden wordt, daarvan een mededeeling worden gezonden aan den bevoegden procureur-generaal, fungee- rend directeur van politie, en moeten de deelnemers schriftelijk worden uitgenoo- digd. Alle overige kleine vergaderingen blijven vrij. VERGOEDING OORLOGSSCHADE MOTORRIJTUIGEN. In de Rijksregeling inzake de vergoe dingen voor oorlogsgeweldschaden aan huisraad, enz., worden in een apart arti kel (art. 8) ook de bijdragen geregeld wegens het verloren gaan van motorrij tuigen door oorlogsgeweld. De redactie van het artikel kon er toe leiden, dat enkele schade-enquête-com- missies slechts bijdragen toekenden wan neer het verloren gegane motorrijtuig voor den rechthebbende als onmisbaar moest worden beschouwd. De K. N. A. C. meende aan het bedoel de artikel echter een andere interpreta tie te moeten geven, waardoor de beper kende bepaling van de noodzakelijke on misbaarheid van het motorrijtuig niet zou gelden. Dezer dagen ontving zij van het De partement van Financiën bericht, dat dit zich met de interpretatie van de K. N. A. C. kan vereenigen, zoodat voortaan onafhankelijk van het feit, of het motor rijtuig voor den rechthebbende onmis baar was of niet in ieder geval een Rijks bijdrage kan worden verleend, wanneer het voertuig door oorlogsgeweld verlo ren gaat. F. BLOK t In den ouderdom van 82 aar is te Sneek overleden de heer F. Blok, wethouder dezer gemeente en een vooraanstaand figuur op verschillend gebied. De heer Blok had sinds 1904 met een korte onderbreking van twee jaar zit ting in den Gemeenteraad en was van 19191931 en van 1935 tot heden wet houder. Hij was een van de oprichters van den Frieschen Bond van Chr. Timmerlieden patroons en bestuurslid van de Onder linge Ongevallenverzekering der Bouw en aanverwante vakken te Utrecht. Als zoodanig had hq sinds de oprichting als lid-werkgever zitting in den Raad van beroep. Van „Boaz", de eerste Chr. Midden standsorganisatie in ons land, was de heer Blok eveneens bestuurslid en voor zitter. Hq gaf den stoot tot de oprich ting van de Boazbanken in ons land. De heer Blok was voorzitter van de afdeeling van Patrimonium te Sneek en heeft ook tal van jaren zitting gehad in het bestuur van den bond van A. R. ge meenteraadsleden in Nederland. In het Prov. Comité der A. R. partij in Fries land had de ontslapene eveneens zitting. De Geref. Kerk van Sneek diende hq als ouderling. VERBOD VAN BE- OF VERWERKING VAN KURK. De secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bericht, dat met ingang van 18 18 Juni zonder schrif telijke vergunning van den directeur van het Rijksbureau van hout, verboden is kurk te bewerken of te doen be- of ver werken. CEMENT BIJ DEU WEDEROPBOUW. Blijkens schrijven van den regeerings- commissaris voor den wederopbouw aan de gemeentebesturen is het in verband met de tijdelijke stagnatie van den aan voer van cement noodzakelijk, over te gaan tot een distributieregeling van ce ment. De bouwwerken van den wederopbouw zullen worden ingedeeld in drie klassen. Voorloopig kan alleen cement beschik baar worden gesteld voor klasse 1, maar omdat de tijd dringt is door den directeur van het Rijksbureau voor bouwmateri alen bij wijze van overgangsmaatregel bepaald, dat de aflevering van cement ongeacht den urgentie-aard van het be trokken werk voorloopig nog mag ge schieden ten behoeve van op het oogen- blik onderhanden zijnden woningbouw en van fabrieksbouw, voor zoover deze op 1 Jan. 1941 was aangevangen. Deze regeling betreft alleen den we deropbouw. COMMISSARIS VAN POLITIE TE APELDOORN. Op grond van art. 2, lid 1, eersten volzin van de verordening no. 108-1940 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied en gelet op het algemeen rijksambtenarenreglement, is Mr W. F. H. van Barrelo met ingang van 18 Juni eervol ontslagen uit den dienst als commissaris van politie te Apeldoorn en als commissaris van de rjjksjjeUÜs. JAPANSCHE PERSCOMMENTAREN. Domei meldt uit Tokio De Japansche bladen bespreken de terugtrekking van de Japansche delega tie uit Batavia. Zij laken Nederlandsch- Indië voor de mislukking van de han delsbesprekingen en dringen er bij de Japansche regeering op aan, haar po gingen voort te zetten om de gestelde doelen te bereiken. De Nitsji-Nitsji noemt het stopzetten van de handelsbesprekingen te Batavia geen verrassing, gezien de discriminee- rende houding van Nederlandsch-Indië tegenover Japan in het verleden. Het feit, dat Nederlandsch-Indië de door Japan uitgestoken hand heeft afgewe zen, zoo schrijft het blad, bevestigt slechts, dat Nederlandsch-Indië besloten is zich te vereenigen met Engeland en de Ver. Staten, welke er naar streven een groot deel van het Verre Oosten in een kolonialen of semi-kolonialen status te brengen. Wijzende op het feit, dat de Engelsch-Amerikaansche belangen een groote rol spelen in het bedrijfsleven van Nederlandsch-Indië, schrijft het blad het volgende: Het Japansche verzoek tot deelneming aan de ontwikkeling van de overdadige natuurlijke hulpbronneu van Neder- landsch-Indië en andere voorstellen in dien geest waren meer dan redelijk. Het feit, dat Nederlandsch-Indië in zijn jong ste antwoord op het Japansche voorstel zich het recht voorbehield, de aan Japan te verschepen hoeveelheid goederen op elk oogenblik naar eigen goeddunken te verminderen, toont aan, dat Neder- landsch-Indië van het begin af aan niet de minste bedoeling had met Japan tot overeenstemming te geraken. Het blad besluit zijn artikel als volgt: Nederlandsch-Indië kan handelen zooals het wil, doch het Japansche volk en de Japansche regeering zullen voortgaan met Nederlandsch-Indië te beschouwen als een deel van het Oost-Aziatische welvaartsgebied en zullen blijven hame ren op het consolideeren van de handels betrekkingen tuschen Tokio en Batavia, ten bate van de in Nederlandsch-Indië wonende zestig millioen inlanders. ZATERDAG 21 JUNI. 's Morgens tot 5.16 u. 's Avonds van 22.07 u. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 Juni kwamen in Nederland 249 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan in Zeeland 5, en wel: 2 gevallen van mala ria te Middelburg, 2 van roodvonk te Tholen en 1 van roodvonk te St. Maar tensdijk. GROOTE VISCHSMOKKELARIJ ONTDEKT. Door de waakzaamheid der douane te Hansweert is een poging tot een groote smokkelarij verhinderd. Twee Zeeuwsche schippers hadden zich door personen buiten de provincie, die bq den beruchten zwarten handel betrokken zijn, laten overhalen om niet minder dan tienduizend kilo kleine visch als garnalen, ansjovis e.d. over de Schelde te brengen naar België. Met veel voorzorgen was deze gewel dige hoeveelheid naar het landelijke en aan den Zuid-Bevelandschen Schel- deoever gelegen dorpje Waarde ver voerd, waar de schippers en hun per soneel het vrachtje innamen. De douane kreeg echter lucht van het geval en greep tijdig in. De schippers werden gearresteerd maar na het afleggen van een bekentenis, weer op vrije voeten ge steld. Ds visch is in beslag genomen. (D. v. Z.) VERKIEZING POLDER WALCHEREN Tot Commissarissen van den Polder Walcheren, vertegenwoordigende de eigenaren van het gebouwd, zijn giste ren bij enkele candidaatstelling herko zen de heeren K. J. van Loo en J. Osté. In de vacature ontstaan door het be danken van den heer L. Dingemanse werd eveneens bij candidaatstelling voor het ongebouwd gekozen de heer Z. Mal- jaars te Oostkapelle. DE PAARDENMARKT. Betreffende de paardenmarkt, die Donderdag te Middelburg gehouden is, kan worden gemeld, dat het aantal van 131 paarden en veulens gering is, want de vorige 10 jaren liep het aantal tus- schen 237 en 432. Toch viel het aantal gisteren voor ingewijden nog mede, waarbij niet ver geten mag worden, dat er paarden wer den aangevoerd, die in principe reeds waren verkocht, doch die nog voor de taxatie-commissie moesten worden ge bracht. De maximumverkoopprijzen voor eer ste klasse zijn voor éénjarige paarden f825, tweejarige f1125; van drie tot 10 jaar f1350 en ouderen f1200voor de tweede klasse resp. f 600, f 750, f 825 en f750. Gemeld kan worden, dat vele dieren verkocht sjjn. Dit geldt dan ook voor de veulens, die niet getaxeerd worden. Op 10 Juli zal alhier weder gelegen heid zjjn voor laten taxeeren; dit zal verder in Zeeland mogelijk zijn te HulHt 23 Juni en 21 Juli; te Goes 24 Juni en 22 Juli; te Oostburg 25 Juni en 16 Juli; te Kortgene 30 Juli en 28 Juli; te Zie- rikzee op 3 Juli; te Axel op 5 Juli, en te Tholen op 31 Juli. Het was druk met de Paardenmarkt. AFSCHEID ADMINISTRATEUR GASTHUIS. Donderdagmiddag had in het Gasthuis het afscheid plaats van den heer I. W. Bliek, die aanvankelijk twee jaar portier en daarna 34 jaar administrateur van het Gasthuis is geweest en steeds met groote toewijding zijn taak vervulde. Bij het afscheid heeft daarvan het eerste getuigd de voorzitter van het bestuur der Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, die bij zijn woorden van waardeering een enveloppe met inhoud voegde, daarna de secreta ris, mr A. J. van der Weel, die namens het administratief personeel twee al bums met foto's resp. van het oude en het nieuwe gebouw en een boekwerk aanbood. Daarna sprak arts L. J. H. Brongers, die namens bet verplegend personeel drie boekwerken aanbood, ter- wijl de heer L. Onderdijk dank bracht voor den grooten steun, dien hij als secretaris-penningmeester van de Ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging van den scheidende steeds heeft mogen ondervinden. VERHURING INDUSTRIETERREIN. De heer C. Pieters, betonfabrikant, heeft verzocht een terrein van ongeveer 3000 vierk. M. te mogen huren in de onmiddellijke nabijheid van zijn fabriek aan den Kleverskerkschen weg. Na verschillende onderhandelingen met de diverse pachters is overeenstem ming bereikt over een gezamenlijke grondstrook ter gezamenlijke oppervlak te van 4020 vierk. M. Deze gronden zijn in pacht bij J. Janse Jz. voor wat het deel benoorden den Kleverskerkschenweg betreft en bij Wed. J. Lorier en; W. Meliefste voor wat het deel bezuiden dien weg betreft. Als deze pachters hebben zich bereid verklaard afstand van de pacht te doen tegen een billijke schadevergoeding. Waar inwilliging van het verzoek van groot belang is voor de ter plaatse ge vestigde industrie en bovendien ten nauwste samenhangt met den weder opbouw der stad, adviseeren B. en W. den raad gunstig en stellen zij voor den grond te verhuren aan den heer Pieters tegen 15 cent per vierk. M. per jaar. Op grond van het bepaalde in art. 41 der pachtwet hebben B. en W. intus- schen ontbinding der pachtovereenkom sten aan de pachtkamer verzocht, die dan ook den datum van ingang der ont binding, de vermindering van de pacht prijzen en de eventueele schadevergoe dingen zal bepalen. MUZIEK OP DEN DAM. Donderdagmiddag gaf het Stafmu ziekkorps van de Duitsche Ordnungs- polizei van 4 tot half 6 een uitvoering op den Dam, bij de Graanbeurs, waar voor groote belangstelling bestond. Wat aan marschen en andere muziek nummers door het 55 man sterke orkest, inbegrepen de tambours en hoornblazers, werd gegeven, stond op hoog peil. BEGRAFENIS MEVR. ZURING— KOOPMAN. Gisteren had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van mevrouw H. ZuringKoopman, die op philantropisch gebied in onze stad een groote bekend heid had. De groote belangstelling aan haar graf en de vele bloemen bewezen wel, hoezeer zij in'breede kringen werd gewaardeerd. Toen de kist in het graf was neerge laten, heeft de heer A. de Roo, als voorzitter van de afd. Goes van het Cen traal Genootschap voor uitzending van kinderen er op gewezen, dat de overle dene gedurende de tien jaren, dat zij secretaresse der afd. was, zeer veel voor dit werk, waarin zij geheel opging, en dat zij met zooveel liefde en toewijding ver richtte, heeft gedaan. Hierna eindigde Ds Borgman met het bidden van het Onze Vader. ledereen doet 't Die waardering geldt niet alleen de premies, maar ook de geslaagde inkopen. De premie-uitkering van deze week bedraagt 1304.00 Zuid- en Noord-Beveland. 'eGravenpolder. Het woning vraagstuk. Donderdagavond ver gaderde de gemeenteraad. De voorzitter bracht verslag uit van de op 29 Mei ge houden vergadering van aandeelhouders der N.V. Waterleiding-Mq. „Zuid-Beve land". Op verlangen van Gedep. Staten werd een nieuwe schoolgeldverordening vast gesteld daar de gemeente anders niet voor een uitkeering uit 'sRyks kas in aanmerking kan komen. Verder kwam het gebrek aan woningen ter sprake. Alle leden waren het er over eens, dat er inderdaad behoefte aan en kele eenvoudige arbeiderswoningen be staat. Verschillende paartjes zijn ge dwongen hun huwelijk uit te stellen of moeten hun intrek bq familieleden ne men. De voorzitter weer er daarbij op, dat er verschillende woningen in gebruik zijn, welke feitelijk niet meer aan rede lijke eischen van bewoonbaarheid vol doen. Naar aanleiding van een desbetref fend schrijven van den inspecteur van de Volksgezondheid werd besloten om den gemeenteopzichter opdracht te geven tot het ontwerpen van een voorloopig plan voor den bouw van twee dubbele een voudige arbeiderswoningen. Naar aanleiding van een schrijven van den rijksinspecteur voor de luchtbescher ming werd besloten te bepalen, dat het arbeidsovereenkomstenbesluit niet van toepassing is op het personeel behooren- de tot de vaste kern van den luchtbe schermingsdienst. Aan den heer J. W. Geelhoed werd eervol ontslag verleend als agent der ar beidsbemiddeling wegens opheffing de zer betrekking. Bij de rondvraag vroeg de heer de Kraker of er geen mogelijkheid was, dat het vleesch van eventueele noodslachtin- gen in de gemeente wordt verkocht. De voorzitter antwoordde, dat dit niet geoorloofd is, aangezien geen gebouw tje voor nood3lachtingen aanwezig is. Woensdagavond werd alhier de eindles gegeven van den kookcursus en den vervolg-kookcursus van de Stichting .voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande. Den burgermeester werd door de leerares en de cursisten dank ge bracht voor de door hem bij het organi- seeren van dezen cursus verleende mede werking. De burgemeester sprak er zijn voldoening over uit, dat niettegenstaan de de gebrekkige hulpmiddelen de cur sus hier zoo uitstekend geslaagd is. Hij dankte de leerares voor de aangename wijze waarop zij de lessen gegeven heeft en hoopte dat de verkregen kennis aan de gezinnen ten goede zou komen. Aan de leerares, mej. Adriaansens, werd als blijk van waardeering en herinnering door de cursisten het wapen van 's Gra venpolder aangeboden. 's Heqr Arendskerke. Gemeente raad. Woensdag vergaderde de ge meenteraad voltallig. Gedep. Staten berichtten, dat voorloo pig over drie-vierde van de uitgaafposten der begrooting 1941 kan worden be schikt. Naar B. en W. werd om advies gezonden een verzoek van A. Smit om huur van een stukje grond aan de haven te Nieuwdorp. Besloten werd uit de gemeentekas be schikbaar te stellen f 2 per werklooze en f 1 per gesteunde kleine boer en tuinder, voor de verstrekking van extrahulp in natura. Dit zal de gemeente f 82 kosten en het Rijk zal dan f 184 bijdragen. Door een der leden werd opgemerkt, dat het jammer is, dat zich niet meer menschen hiervoor aanmelden. Besloten werd de woning nr 155 in wijk F (Graszode) onbewoonbaar te ver klaren. Vervolgens werd een verorde ning vastgesteld regelende het sneeuw ruimen en de bestrijding van de glad heid, door ijs, van de wegen. Voorloopig wordt ingetrokken het be sluit van 17 Febr. j.l. betreffende de uit gaven voor het geven van gymnastiek op de scholen. De voorzitter deelde mede, dat enkele brandputten schoongemaakt werden, by de school te 's H. Arendskerke en ook te 'sH. Hendrikskinderen. Aan de arbei ders bij dit werk werd het normale loon, n.I. 32 ct. per uur, betaald. Aan den agent der arbeidsbemiddeling wordt eervol ontslag verleend wegens opheffing dezer functie. Besloten wordt een bijdrage uit de ge meentekas te verleenen van f 10 voor eiken onderwijzer die de applicatiecursus in lichamelijke oefening bezoekt. De voorz. deelt mede, dat nog een paar brandputten gemaakt zullen worden, o.a. bij de R.K. school te Lewedorp. Na geheime zitting worden B. en W. gemachtigd om aan den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw voor schotten te verzoeken ten behoeve van herbouw of herstel van door oorlogsge weld getroffen woningen. Voorts werd besloten tot het afsluiten van een molestverzekering voor de eigendommen der gemeente. B. en W. werden verder gemachtigd tot een grondaankoop van 4, eventueel 7 h.a., grenzende aan de gemeente. Tenslotte werd besloten tot aanschaf fing van een nieuwe motorbrandspuit. Hiervoor werd aan B. en W. een crediet van f 10.000 verleend. Bij de rondvraag vroeg de heer Koo ning of ook de havenmeester kindertoe slag krijgt, Ook wees hij op een stuk weg te Lewedorp, dat in slechten toe stand verkeert. De voorz. beantwoordde de eerste vraag bevestigend. Aan den betreffen- Onlangs sprak op een Christeljjken schooldag in den Gelderschen Achter hoek de heer W. 't Hooft uitGoes over de geestelijke waarde van ons Ghriste- lqk onderwijs. Ik ga hier van deze rede nu geen verslag geven. Daarvoor leent dit hoekje zich niet bijzonder. Maar mq trof, wat de heer 't Hooft in zqn inleiding zei. Hij achtte in dezen tqd, waarin een cul- tuurstorm over de wereld gaat het voor naamste wat we te doen hebben, ons fundamenteel te bezin nen en te streven naar verdieping en belijning van het beginsel. Dat kan ver trouwen en zekerheid schenken, twee dingen, waarop het in dezen tqd in de allereerste plaats aankomt. Behartigenswaardige woorden! Als we dit tot elk terrein van onzen Christelijken arbeid uitbreiden en ons persoonlqk, in ons gezin en in onze ver gaderingen gaan zetten aan de princi- pieele, fundamenteele bezinning, dan hebben we ons een mooie taak gesteld. We zqn daarin in het gejaagde leven misschien wel eens tekort geschoten. Laten we dat tekort in dezen tqd nu in halen. Gode zij dank hebben we op vrijwel elk gebied studiebronnen, die ons kun nen helpen om tot op de fundamenten door te dringen. Als God ons en onze kinderen dan vertrouwen en zekerheid wil schenken, als gevolg van onze be zinning, ontvangen wij daarin een rqken zegen. den weg te Lewedorp is reeds een en ander gedaan, doch de toestand zal nog eens worden opgenomen. De heer Vermue vroeg maatregelen tegen het spelen van de kinderen in het plantsoen te Lewedorp. De voorz. zegde scherpe maatregelen tce, nu andere middelen niet gebaat hebben. Wemeldinge. Bij het zwem men verdronken. Gisteravond is alhier bij het zwemmen in de Ooster- sehelde de 13-jarige jongen J. Oudeman verdronken. Met een viertal vrienden van ongeveer denzelfden leeftijd was hij gaan zwemmen, doch geen van allen kon dit behoorlijk. Zijn vrienden tracht ten hem hulp te bieden, doch slaagdon er niet in hem te redden. BURGEMEESTER VAN PHILIPPINE BENOEMD, Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenland- sche Zaken van 19 Juni 1941 is E. F. A. Arbroscheer met ingang van 1 Juli a.s. tot burgemeester van Phi lippine benoemd. KORFBAL. Krabbendijke. De wedstrqd tusschen de korfbalverenigingen Vios I te Krab bendijke met een gecombineerd 12-tal van Zeelandia te Hansweert eindigde met een 31-overwinning voor Vios I. Yerseke. Donderdagmiddag werd aan besteed het bouwen van een café met woning, en een garage met woning ten behoeve van de heeren M. de Bel en H. Glerum. Inschrijvers waren: J. Luteijn resp. voor f 14.925 en f 12.800, samen f 27.725J. M. Goeman resp. f 13.614 en f 12.592, samen f 26.206fa. Blok te Rot terdam resp. f 11.845 en f 11.983, massa f 23.578. Gunning aangehouden. GOES. Geboren: Pieternella Veronica Maria d, v. Petrus Johannes Aertssen en Pieternella. Rooze; Adriana d. v. Jo hannes Gerard Gqzel en Paulina Rottier te Kapelle. Huwelijks-aang.Jacob Naber 36 j. jm. te Utrecht en Hendrika Jannetje Wisse 30 j. jd. Getrouwd: Simon Boone 44 j. en Pie ternella van Eijkeren 35 j.; Jan Jaco bus Dagevos 28 j. jm. te Zoetermeer en Pieternella van Hese 24 j. jd.; Jacob Hordijk 24 j. jm. en Elizabeth Gunst 21 j. jd. FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN KEEREN NAAR HUIS TERUG. BERLIJN (D.N.B.) Het eerste trans port van 1200 deelnemers aan den vori- gen oorlog, die als krijgsgevangenen van dezen oorlog op bevel van den Führer zijn vrijgelaten, is te Charlons-sür-Marne aangekomen. De terugkeerenden werden voorzien van kleeding, voeding, geld en levensmiddelen en zetten daarna hun reis naar hun woonplaatsen voort. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN TURKIJE. ROME. (D.N.B.) Naar Stefani meldt, worden te Ankara onderhandelingen tus schen Turkije en Duitschland gevoerd over het sluiten van een handelsover eenkomst, welke volgende week onder teekend zal worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2