mint BEL THEUS EMON EËN S DE ZEEUW van Donderdag 19 Juni 1941 - Tweede blad. Japansche delegatie zal Batavia op 29 Juni verlaten. Uit de Provincie LEVENSGANG Het offficleele standpunt van Tokio. ZUID-BEVELAND. FEUILLETON WALCHEREN. OOR HET 3E VOLK EK MMES 0.90* 15* 1.05* 0* IMA lGER 0.75* 0.90* 5* erschenen: V, ESTER, HIËL, HO- )S, OBAD- ÏA, MAR- 'GEN, RO- •BUS t/m LRING. ste en de verklaring, ereeniging, iriftstudie. zeer aan- irbeeld uit mmentaar, eekeningen ts dat meer dezen tijd iar hebben naar uit- dt het ons Standaard. prospectus lichtingen ilaar of bij verschenen inzage in oekhandel. COK N.V., delaren HËN ATEN angenomen e- ;le jn. BATAVIA (Domei). Nu de onderhan delingen tusschert Japan en Neder- landsch-lndië definitief zijn mislukt, heeft Kenkitsji Josjizawa, de leider van de Japansche handelsdelegatie, den gou verneur-generaal, Jhr TJarda van Star- kenborch Stachouwer medegedeeld, dat de Japansche delegatie op 29 Juni met de „Nissyo Maroe" naar Tokio zal' te rug kee re overeenkomstig de van de re- geering te Tokio ontvangen instructies. In een onderhoud van een uur met de Nederlandsch-Indische autoriteiten heeft Josjizawa den aard der instructies van zyn regeering uiteengezet en definitieve eischen ingediend. Aangezien Neder- landsch-Indië, zoo verklaarde hy, de Ja pansche eischen ontweek, had het geen doel de onderhandelingen voort te zet ten. Bij deze bespreking waren ook aanwe zig de Japansche consul-generaal Isji- zawa, alsmede de heeren H. J. van Mook, directeur van het departement van Eco nomische zaken en J. E. van Hoogstra ten, hoofd van de afdeeling Handel van dit departement. TOKIO (D. N. B.) De woordvoerder van het bureau van inlichtingen van het Japansche kabinet heeft in een officieele verklaring uitvoerig het Japansche standpunt; uiteengezet met betrekking tot de handelsbesprekingen tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië. De regeering, zoo verklaarde hij, heeft zich in Mei van het vorige jaar tot de regeering van Nederlandsch-Indië 'ge wend om de levering te verzekeren van die belangrijke grondstoffen en goederen welke men met het oog op de bestaande toestanden van Nederlandsch Indië kon verwachten. De regeering van Neder landsch Indië heeft bij deze gelegenheid haar voornemen tot actieve samenwer king met Japan tot uiting gebracht. De in September van het vorige jaar gevoerde onderhandelingen zijn van zeer uitgebreiden aard geweest en hebben niet alleen betrekking gehad op de kwestie van den aankoop van grondstoffen, doch ook op de vraagstukken der uitbreiding van de algemeene handelsbetrekkingen, alsmede van de Japansche deelneming aan Nederlandsch Indische ondernemin gen, van het recht van vestiging voor Japanners en voorts op kwesties van scheepvaart en luchtverkeer. De woordvoerder wees er in dit ver band op, dat er tusschen andere mo gendheden en Nederlandsch-Indië reeds een luchtverkeer bestaalt en dat in het bijzonder Engeland en de Vereenigde 'Staten wat betreft hun deelneming aan ondernemingen in Nederlandsch In dië, vooral aan de petroleum-industrie, een opvallende activiteit aan den dag legden. Gezien van het gezichtspunt, dat aan derde mogendheden dus reeds uitgebrei de mogelijkheden zjjn gegeven om aan deze ondernemingen deel te nemen, wa ren de Japansche eischen, naar de woord voerder betoogde, dus slechts vanzelf sprekend. De voorstellen van Japan zijn volkomen vereenigbaar met de Neder landsch-Indische politiek, welke, volgens de verklaring van de regeering te Bata via is gericht op het welzijn en den voor uitgang van de bevolking. Met cfe toenemende versterking van de economische crisis heeft evenwel de hou ding van Nederlandsch-Indië het ver loop van de onderhandelingen steeds moeilijker gemaakt. Het antwoord, dat door de regeering van Nederlandsch-In dië op den 6en Juni is gegeven, was uiterst onbevredigend. Batavia behoudt zich het recht voor, telkens naar eigen goeddunken en te al len tijde de te leveren hoeveelheid goe deren te verminderen. Dit antwoord, zoo vervolgde de woord voerder, was niet geschikt om daarop een internationale overeenkomst te bou wen. De Japansche regeering heeft daar om besloten de onderhandelingen niet verder voort te zetten en haar delegatie uit Batavia terug te roepen. Het spreekt echter vanzelf, dat Japan aan zijn recht matige eischen vasthoudt. Het stakeni van de onderhandelingen heeft echter in geen ervkel opzicht in vloed op de normale betrekkingen tusi- schen Japan en Nederlandsch-Indië. Driewegen Dinsdagavond werd de algemeene ledenvergadering van het „Groene Kruis" gehouden. De voorzitter, Ds W. C. van Burgeier, sprak eenige woorden in verband met de moeilijkhe den waarmede de afdeeling te kampen heeft gehad. De penningmeester deelde mede, dat hij verslag moet doen over de jaren 1939 en 1940. Door omstandigheden was van de rekening 1939 geen verslag uitge bracht. Over 1939 werd ontvangen f742,71 en uitgegeven f615,59, aldus een batig saldo Van f 127,12. De ontvang sten over 1940 bedroegen f 468,57, de uitgaven f259,90, saldo f208,67. Medegedeeld werd dat de woning, ten behoeve van de vorige zuster, is ver kocht. Na aftrek van hypotheek met on kosten, blijft er voor de afd. een bedrag van f 902,50. Het bestuur vraagt machti ging om het geld te besteden voor nood zakelijke verbouw van het gebouw waar in -diet materiaal der vereeniging is op geborgen en voor het aanschaffen van materiaal ten behoeve der verpleging. Aldus besloten. Tevens zal een brochure samengesteld worden, waarin zal worden gewezen op het nut der vereeniging. Tot bestuursleden zijn de aftredende leden G. A. van Noort en P. Koeman her kozen. door J. VAN DEN BOSCH. 30) _o_ VHI. GROEIEND WESTVOORT. We moeten toch eens even re- Sjaan. Zóó gaat het niet langer. Bij gemeentelijke verordening moet om acht uur de winkel gesloten worden, iets, dat Gertjan maar zóó zóó vindt. Vroeger had je zooiets niet. Maar ja, dat is weer net wat voor de stad. Klaas en Sjaan vinden het uitstekend. Nie mand heeft er last van. De klanten hou den er rekening mee. En je hebt ten minste avonden, dat je rustig bij elkaar zitten kunt. Die anderhalve klant, die na negen uur kwam, vroeger, vader moet toch zeggen, dat daarvoor niet zooveel licht behoeft te branden. Je verbrandt me anders licht ge noeg, moppert Gertjan, die, al heeft hij niets meer met de zaak te maken, toch nog graag aanmerkingen maakt. Hy vindt het geld wegsmijten, om na win kelsluiting het licht in de etalage folio te branden. Al doen andere winkels dat, Daarna sprak de voorzitter het slot woord en drukte er zijn spijt over uit, dat er niet meer medeleven is. Het le dental bedraagt 153, waarvan aanwezig 11 leden. Oudelande. Maandagmiddag vergader den de Ingelanden van het Waterschap Baarland c.a., onder voorzitterschap van dijkgraaf P. van Wingen Mz. Bij de ingekomen stukken kwam o.a. ter sprake een van den Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst ontvangen schrijven, waarin salarisverhooging van alsmede toekenning van een aparte kin derbijslagregeling wordt bepleit voorde vaste arbeiders. Daar het bestuur het niet gewenscht acht, van de bestaande rijksregeling, tengevolge waarvan de vaste arbeiders reeds 6 pet. duurtetoeslag, benevens kin derbijslag ontvangen, af te wjjken, wordt besloten, op genoemd adres afwijzend te beschikken. Het jaarverslag van den ontvanger griffier wordt voor kennisgeving aan genomen. De rekening 19401941 werd goed gekeurd met een ontvangst van f 29828,63 en een uitgaafpost van f 26610,41. Voor de op te maken aan beveling voor dijkgraaf wegens perio dieke aftreding van den heer P. van Wingen Mz. werden de navblgende stem mingen gehouden. Eerste stemming eerste candidaat: Op den heer A. J. Bruggeman 16 stem- daarom heeft Klaas het toch niet te doen? En dan mag Klaas al zeggen, dat het eisch van den tijd is en dat het licht des avonds zeer goedkoop is, Gertjan vindt het geld verknoeien. En fin, Klaas en Sjaan moeten het weten. Intusschen Gertjan moet erkennen, dat de zaak goed gaat. Als hij cijfers verneemt over den omzet, dan moet hy zeggen, dat zijn vrees niet bewaarheid is. Wanneer het zóó blijft gaan, dan is de verbouwing verantwoord, eerlijk is eerlijk. Hij weet echter niet, nóg niet, dat Klaas den laatsten tijd ietwat bezorgd is het gaat niet goed met den verkoop bij den boer. Die vermindert. En dien wil hij niet missen, dien kan hij ook niet missen. Er moet iets op gevonden wor den, om daarin verbetering te brengen. De vraag is alleen, hoe. En wat is de oorzaak Hij kan er nog niet achter ko men. Maar feit is, dat de omzet bij de buitenklanten verminderd is, sinds hij zelf niet meer den boer opgaat, maar de bediende. Kan daarin misschien de oorzaak schuilen? Hij denkt het wel eens. Hy wil nu toch eens precies weten, hoe het er mee staat. De achteruitgang is nog niet in cijfers gedemonstreerd. Even acht uur, toen de laatste klant ver trok, is de winkel gesloten en nu komt Klaas met de bescheiden naar binnen, men en op den aftredenden dijkgraaf, den heer P. van Wingen 16 stemmen en 14 stemmen op diverse personen of van onwaarde. By de tweede vrye stem- ming verkreeg de heer Bruggeman 24 en de heer P. van Wingen 19 stemmen en 1 van onwaarde, zoodat de heer A. J. Bruggeman als eerste candidaat werd gekozen. Na twee stemmingen werd de heer P. van Wingen met 23 stemmen gekozen als tweede candidaat. Als derde candidaat werd eveneens na twee stem mingen met 33 stemmen gekozen de heer J. Steketee. De aanbeveling luidt dus als volgt: 1. A. J. Bruggeman, gezworene van het Waterschap Baarland en dijkgraaf van het Waterschap Ellewohtsdyk, wo nende te Oudelande. 2. P. van Wingen Mz., aftredend dijk graaf van het Waterschap Baarland, wonende te Oudelande. 3. J. Steketee, landbouwer, wonende te Baarland. Verder werd nog besloten tot het aan gaan van een kasgeldleening tot een be drag van f 4000,—. Domburg. Dinsdagmiddag had alhier de geitenkeuring plaats. Aangevoerd werden 36 geiten. Uitslag: Volbloed-lammeren: le pr. A. Trielier, 2e pr. J. de Visser. Niet-volbloed-lammerenle pr. H. v. d. Welle, 2e pr. A. Trieller, 3e pr. J. Lou- rense, 4e pr. A. Trieller, 5e pr. J. Lou- rense. Volbloed 1-jarige: le pr. J. de Visser. Niet-volbloed 1-jarige: le pr. J. Bim- mel, 2e pr. H. v. d. Welle, 3e pr. G. de Pagter, 4e pr. P. Provoost. Volbloed-2-jarige: le pr. J. Bimmel, 2e pr. J. de Visser. Niet-volbloed 2-jarige: le en 2e pr. A. Provoost Jz., 3e pr. A. Trieller Ouderë geiten: le pr. J. Pattenier, 2e pr. Chr. Louws, 3e pr. J. Bimmel, 4e pr. J. Pattenier, 5e pr. H. v. d. Welle. Oostkapelle. Dinsdag had alhier de jaarlyksche geitenkeuring plaats. Er was veel belangstelling. Aangevoerd waren 41 dieren, waaron der 16 lammeren. De volgende prijzen werden toegekend: Lammeren geboren 1941: le pr. A. Jobse, 2e pr. H. Maljaars, 3e pr. A. Wat- tel 4e pr. L. v. d. Broeke, 5e pr. W. Lou- werse. Klasse 1, 3-jarige en ouder: le pr. Jan Wattel, 2e pr. L. Sturm, 3e pr. J. Jobse, 4e pr. B. Corbijn,, 5e pr. J. Louws. Klasse 2, 2-jarige: le pr. J. Jobse, 2e pr. H. Janse, 3e pr. J. Hoef kens, 4e pr. B. Corbijn, 5e pr. W. Louwerse. Klasse 3, 1-jarige: le pr. Andr. de Kam, 2e pr. W. de Kam Andr.z. Stamboekgeiten: lë pr. H. Janse. JAARVERSLAG VAN DE VISSCHERIJ OP DE ZEEUWSCHE STROOMEN. Aan het jaarverslag over 1940 van de visscherij op de Zeeuwsche stroomen en zeegaten ontleenen wij het volgende: De oesterteelt was in het betrokken seizoen voor wat de handel betreft, min der dan in het voorgaande, terwijl geen zaaioesters naar het buitenland zijn ver zonden. Naar Engeland en Frankrijk had geen verzending plaats. België was de grootste afneemster, terwijl ook Duitschland groote hoeveelheden afnam. Onderling zijn nog verhandeld 1.353.795 stuks consumptieoesters en 27.401 kg. ongesorteerde oesters. In Maart is door enkele groote kwee kers een begin gemaakt met het op- koopen van zaaioesters tegen prijzen van f 6 tot f 25 per 1000 naar gelang van gewicht en qualiteit; in totaal zijn 1.980.000 stuks verhandeld. Het onderling verhandelde pannen- broed bedroeg 2.153.580 stuks tegen een gemiddelde prijs van f 2 per 1000. De totale verzending beliep 11.196.085 stuks met een gewicht van 803.036 kg. en een waarde van f 570.635. Vorig jaar bedroeg het aantal 13.604.176 (con sumptieoesters 12.916.680, zaaioesters 687.496), het gewicht 958.598 kg. (con sumptie 929.813 kg., zaai 28.785 kg.) en de opbrengst f 004.344 (consumptie zeggend: We moeten toch eens even rekenen, Sjaan. Zóó gaat het niet lan ger. Nadere verklaring is niet noodig. Sjaan heeft tegen den avond vernomen, dat Klaas den bediende vroeg, hoe het toch kwam, dat het dien dag zoo slecht was gegaan. Hy verkocht veel minder dan vroeger. De bediende weet het niet; hy haalt de schouders op. Ze koopen niet meer, afgeloopen. Klaas en Sjaan openen de boeken, gaan rekenen, vergelyken, met vroeger. Ze hebben een boekhouding van 't dorp én van de buitenklanten, 't Verschil is duidelyk genoeg te zien. Dat er over het geheel weinig of niets verschil is, zegt niets. Want in het steeds groeiend Westvoort komen nieuwe klanten. Dus moet de ontvangst grooter zijn. Ze is gelijk gebleven. Ergo is de buitenzaak gezakt. De boeken wijzen het uit. Ster ker nog dan Klaas gedacht heeft. Waar kan dat nu aan liggen? Ze zien den baas niet meer, dat is het, zegt Sjaan overtuigd. Je moet de lui kennen. Maar dat is toch gekheid! Ze krij gen toch dezelfde waar tegen denzelf den prijs, oppert Klaas, die hetzelfde denkt, maar er nog niet „aan" wil. Allemaal goed en wel, maar als je zelf niet komt, meenen ze, dat je het niet meer noodig hebt. f588.730, zaai f15.014). In totaal zyn dus uit Zeeland 1.720.595 oesters min der verzonden dan in het voorgaande jaar, doch de opbrengst was slechts f 18.095 lager, omdat de prijzen beter waren als gevolg van de te dien aan zien genomen maatregelen. Wegens de strenge vorst is in Ja nuari de oestervisschery niet uitge oefend. In alle districten ztfn alle Fransche oesters, zelfs die in diep water, dood-, gevroren. In het begin van Juni begonnen de kleine en eind Juli de groote oesters goed te groeien. Het eindresultaat was, dat de gewichtstoename van 25 tot 30 kg. bedroeg. Niettemin waren niet alle oesterkweekers hiermede tevreden en er werd geklaagd, dat de exemplaren van 130 kg. per 1000 niet meer opbrachten dan die van 95 kg. Doch voor het be drijf is het een uitkomst geweest, dat de groei en de gewichtstoename zoo goedwaren want dit heeft tot gevolg ge had, dat veel meer consumptieoesters zyn verhandeld dan waarop was gere kend. Ook het door de vorst gespaarde aantal Zeeuwsche oesters is bij de mees te kweekers nog meegevallen. By strenge vorst en zware storm wordt meestal ter stond gezegd, dat alles verloren is, doch men vergeet dan, dat de oesters tyd moeten hebben om zich weer los te ma ken van zand en vuil. De eerste Fransche zaaioesters wer den op 3 April uitgezaaid. Door Tholen, Yerseke en Bergen op Zoom zyn ruim 16.700.000 stuks op de Yerseksche Bank te water gebracht en in de Oosterschel- de (westelyk deel) 250.000 stuks, van zeer uiteenloopend gewicht van 12/15 tot 25/40 kg per 1000. Het aantal Fransche oesters, dat in het vorig jaar werd uit gezaaid was 13.500.000. Voorts zyn on geveer 1.523.000 Zeeuwsche oesters van 10/15 kg, 1.117.000 van 20/35 kg en 855.000 van 40/100 kg uitgezaaid. Aan pan-oesters zyn uitgezaaid op de percee- len 3.621.000 stuks en op de zeven ge plaatst 2.215.000 stuks. Nu bij wyze van proef het aantal uit gezaaide schelpen grooter was, is ook de broedval van slippers zeer toegenomen, vooral waar kokhanenschelpen zyn uit gezaaid, zoodat zulks niet dient te wor den herhaald. In totaal zijn op de Yer seksche Bank 4305 M3 en op de Greve- lingen 1900 M3 schelpen gezaaid. De aanslag was belangrijk minder dan ver leden jaar. De eerste zaai was het beste bezet, waarbij men in November van 1 tot 100 broedjes op 100 stuks schelpen aantrof. Aangezien de broedvangst door middel van met mosselschelpen gevulde zeven goede resultaten had opgeleverd, werden van Staatswege dit jaar 2537 stel, zeven tegen betaling van f 20 per stel ter beschikking van daarvoor in aan merking komende kweekers gesteld, het geen echter tengevolge van de slechte broedval tot gezinge resultaten heeft ge leid. De eerste pannen zijn op 28 Juni te water gelaten en wel door Yerseke, Tho len, Krabbendijke en Bergen op Zoom 2.336.950 stuks in de Oosterschelde (oos- telyk deel) tegen in het vorig jaar 3.336.950, in de Oosterschelde (weste lyk deel) 2.762.441 (v.j. 3.307.200). De eerst uitgezette pannen bleken het best aangeslagen te zyn (20 tot 70 broedjes per pan), terwijl de later geplaatste exemplaren minder broed vertoonden (2 tot 6 stuks). De gemiddelde aanslag was 15 voor het oostelyk en 20 voor het wes telyk deel. Door den Staat is aan de pan- nenleggers voor de te water gelegde pannen eert vergoeding gegeven. Ook in dit verslagjaar was de pannen- cultuur een goede werkverschaffing. BORGSTELLINGSFONDS VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verslag over het afgeloopen Jaar. Het kapitaal dezer stichting, dat hoofdzakelyk is ontstaan door een by- drage van de aangesloten gemeenten op een basis van 10 cent per inwoner, be droeg op 31 Dec. 1939 f 8.387,59, terwyi de verlies- en winstrekening over 1940 Achteruit boeren deen we niet, je ziet het, als je alles by elkaar neemt. Maar ik zou toch niet graag de boeren missen. a Laat Piet thuis, Klaas. We redden het hier wel. En ga er zelf weer op uit, zooals vroeger, adviseert Sjaan. Kind, je zegt precies wat ik denk. Maar dat heeft zyn bezwaren. Het is voor jou niet te doen, nu je het zooveel drukker hebt gekregen. Ik wen er wel aan. Het gaat al veel beter. Sjaan ziet nog wat bleek. Zes weken geleden is Dirkje geboren, zoo genoemd naar grootmoeder Tuininga. Die geboorte heeft Sjaan wat verzwakt. Die heeft haar sterker aangegrepen dan zij wel gedacht heeft. Maar nu gaat het aardig goed. Met den dag knapt zij op. Klaas even wel vindt, dat het te veel voor haar wordt, de zaak alleen te drijven met Piet, den bediende, terwijl hij „den boer op is". Maar de buitencliëntele laten schieten wil hij ook niet. Het gaat best, doch het blyft uitkijken. Zou het daarvan wel komen? vraagt hij. Weet jij een andere reden, Klaas? Neen, die weet hij niet. Het is vrij zeker. Ze redeneeren nog wat. Het eind is, dat voorloopig een compromis ge sloten wordt. Drie dagen in de week, het zyn de dagen, naar blykt uit de boeken sluit met een voordeelig saldo van f 7161,02. De provincie steunde wederom met een subsidie van f 1000 en de Kamer van Koophandel te Middelburg verleende een bydrage van f 750. Van de 66 gemeenten in het district met 154.861 inwoners zyn thans 12 ge meenten met 82.208 inwoners aangeslo ten, n.l. Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierikzee, O. en W. Souburg, Yerseke, 's H. Arendskerke, 's Heerenhoek, Dom burg, Bruinisse, Wemeldinge en Wol- phaartsdyk. Naast de teleurstelling, dat nog slechts een klein aantal gemeenten zich heeft aangesloten, is het toch verheugend, dat meer dan de helft van het inwoneraan tal van het werk van de stichting kan profiteeren. De u i t z e t c a p a c i t e i t z a 1 ook in 1941 zoodanig zyn, dat ongetwyfeld aan alle aanvragen van midden standers, voor zoover deze daarvoor in aanmer king komen, voldaan zal kunnen worden. I n 1940 zyn 63 aanvragen voor een borgstelling bin nengekomen, waarvan er 34 zyn toegestaan, n.l. 14 in Middelburg, 10 in Ier- seke, 6 in Goes, 2 in Zie rikzee,1 in Vlissingen en 1 in Bruinisse. Het bedrag dezer borgstellingen vari eerde van f 100 tot f 500, in totaal werd voor een bedrag van f13.725 borgstel ling verleend. De achterstand op de aflossingen' be draagt nu f 1.542,90, verdeeld over 58 posten. In procenten uitgedrukt is de achterstand bijna 5 pet. van de verleen de credieten (vorig jaar was dit ruim 7 pet.) Het jaar 1940 heeft een belangryke verliespost gebracht, doordat van ver scheidene credietnemers door oorlogs handelingen alle of byna alle bezittingen werden vernield of hun bestaansmoge lijkheid zooveel moeilyker was geworden, dat van aflossing geen sprake meer kon zijn. Het dagelijksch bestuur besloot dan ook acht credieten als oninbaar te ver klaren tot een gezamenlyk bedrag van f 2924,11. Ongetwijfeld zal de ryksby- drage in deze verliezen worden uitge keerd. In de vier jaar van haar bestaan heeft de stichting 92 credieten verleend en 204 aanvragen behandeld. In 1937 werd aan credieten verleend f4754,—, in 1938 f5967,—, in 1939 f 7860,— en in 1940 f 13.725,—. De styging van het aantal aanvragen in 1940 is niet geheel normaal te noe men. Op verzoek van de „Stichting Zee land 1940", welke stichting aan verschil lende door oorlogsmolest getroffen per sonen, credieten verleende, nam 't borg stellingsfonds de posten beneden f 500 in onderzoek en verleende, voor zoover dit in het raam van de doelstelling paste, aan deze personen credieten. Verder is een nieuwe categorie perso nen geholpen, n.l. verschillende mossel kweekers uit Yerseke. Deze men- schen behoefden een crediet voor het fi nancieren van den mosselexport naar België. Deze credieten zyn verleend voro één seizoen en moesten voor 1 Mei 1941 weer worden afgelost, omdat het mossel seizoen dan geëindigd was en het dage lijksch bestuur het beter achtte, dat de. gelden die tijdelyk in het bedryf konden worden gemist, weer werden terugge stort. Dit is dan ook gebeurd. Zoo noo dig kunnen betrokkenen het volgend sei zoen opnieuw worden geholpen. Het verslag twijfelt er niet aan, dat de naaste toekomst groote moeilykheden zal brengen voor de middenstanders en hoopt, dat het fonds ingeschakeld zal blyven om daar, waar dat mogelyk is, hulp te verleenen of van voorlichting te dienen. De actie in 1940 tot aansluiting van meerdere gemeenten heeft tengevolge gehad dat de gemeenten Wemeldin- ge.Wolfaartsdyk en Brui nisse zich aansloten als lid. die sterk verminderd zyn, zal Klaas er op uitgaan en dan biyft Piet thuis, om Sjaan te helpen. Het is te probeeren. Maar als het niet -gaat en je voelt je moe, dan eerlyk zeggen, hoor, merkt Klaas liefdevol op. Dan zullen we in een winkeljuffrouw moeten vervallen. Laten we daarmee nu nog wat wachten. Het kost alles geld. Ja, dat weet Klaas ook. Maar hy mag er zyn vrouw niet aan wagen, ho even, Sjaan lacht hartelyk: Kom, jongen, ik sterk met den dag aan. En aan zusje ben ik zoo langzamerhand gewend. Zoo'n eerste kindje, het is alles zoo vreemd. Maar het is fijn, zegt Klaas. En hij pakt Sjaan, om haar dan van schrik los te laten, want de bel gaat over. Wat kan er nu nog zyn? vraagt hij. Het is al negen uur geweest. Aan de deur staan mijnheer Partner Klaas kent hem van naam en gezicht, meer niet en Van Oeveren, een rus tend boer, die in Westvoort is komen wonen, in een van de pas gebouwde landhuizen. Hij is niet de eenige. Er ko men geregeld inwoners bij, uit de stad zelf en van elders. De bouwers hebben een goeden neus gehad. De woningen vliegen weg. Westvoort is van Maasland ook de mooiste woonwijk. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5