Voorwerpen van tin, lood, nikkel en koper moeten worden ingeleverd. Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. DONDERDAG 19 JUNI 1941 55c JAARGANG - No. 41 Dit nummer bestaat üit twee bladen. - EERSTE BLAD. Vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Turkije - Britsoh offensief bij SoEloem afge slagen - Tegenstand der Franschen in Syrië. Britsche actie bij Solloem mislukt. Toenemende tegenstand der Franschen in Syrië. Duitsch tankschip door V.S. overgenomen Er zullen inleveringsbureaux worden opgericht. Waarde van metaal kan worden vergoed. Bureaux Lange Vorslsfraaf 70, Goes Postrekening -44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg! Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 CCMW Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige edvertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting WAT TUSSCHEN DUITSCHLAND EN TURKIJE OVEREENGEKOMEN IS. BERLIJN. (D.N.B.). Woensdag om 21.00 uur is te Ankara door den Duit- schen ambassadeur von Papen in op dracht van de rijksregeering en door den Turkschen minister van buitentand- sche zaken, Saragoglu, namens de Turk- sche regeering een vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Turkije onder teekend. Het verdrag heeft den volgenden tekst: Het Duitsehe rijk en de Turksche re publiek, bezield door den wenach de be trekkingen van beide landen te baseeren op wederzydsch vertrouwen en oprechte vriendschap, zijn onder voorbehoud van de tegenwoordige verplichtingen van beide landen, overeengekomen een ver drag te sluiten. Hiertoe heeft de Duitsehe rijkskanse lier tot zijn gevolmachtigde benoemd ambassadeur Franz von Papen en de president van de Turksche republiek den minister van buitenlandsche zaken Saragglu, die op grond van de hun ver leende volmachten de volgende bepalin gen zijn overeengekomen: Artikel 1. Duitschland en Turkije verplichten zich wederzijds de integri teit en onschendbaarheid van hun staats- gebied te eerbiedigen en geenerlei maat regelen te nemen, die direct of indirect tegen den anderen Verdragspartner zijn gericht. Artikel 2. Duitschland en Turkije verplichten zich in de toekomst om in alle vraagstukken, die hun wederzijdsche belangen raken, met elkaar in vriend schappelijk contact te treden, ten einde bij het behandelen van dergelijke vraag stukken tot overeenstemming te geraken. WELDRA ONDERHANDELINGEN OVER UITVOERING VAN DE OVEREENKOMST. (D.N.B.) Tegelijk met de onderteeke- ning van het Duitsch-Turksche vriend schapsverdrag zijn de volgende nota's gewisseld door de Duitsehe en Turksche regeeringen over de economische betrek kingen tusschen beide landen. „Met verwijzing naar de gelukkige sluiting van het Duitsch-Turksche ver drag van heden heb ik de eer ter ken nis van Uwe Excellentie te brengen, dat mijn regeering bereid is zooveel maar eenigszins mogelijk is de economi sche betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije te bevorderen met inacht neming van de mogelijkheden, besloten in de economische structuur beider lan den en met als grondslag de ervaringen, die de beide landen tot wederzijdsch nut met elkaar in den oorlog hebben op gedaan. De beide regeeringen zullen weldra onderhandelingen openen om zoo spoe dig mogelijk in een verdrag de grond slagen neer te leggen voor de uitvoering van deze overeenkomst." Voorts is' na de onderteekening de volgende verklaring door pers en radio van beide landen gepubliceerd: Met verwijzing naar de gelukkige sluiting van het verdrag geven de weder zijdsche gevolmachtigden uitdrukking aan den wensch, dat de pers van beide landen evenals de wederzijdsche radio in hun publicaties en uitzendingen steeds rekening zullen houden met den geest van vriendschap en wederzijdsch ver trouwen, die de Duitsch-Turksche be trekkingen kenmerkt. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsehe weermacht maakt bekend: De onder sterken inzet van pantser eenheden ondernomen pogingen van den vijand door ons front aan de Egyptische grens heen te breken en daardoor de omsingeling van Tobroek te breken, is onder buitengewoon zware Britsche ver liezen, vooral aan tanks, mislukt. De tegenaanval van het Duitsehe Afrikacorps, versterkt door Italiaansche troepen, eindigde met een volkomen over winning der verbonden wapens. De vijand is teruggeworpen en trekt achter uit. Leiding en troep hebben zich in dezen .driedaagschen zwaren strijd in de woe stijn op buitengewone wijze gedragen en geweldige prestaties geleverd. Het Duitsehe en het Italiaansche luehtwapen droegen aanzienlijk bij tot het succes. Duikbooten brachten in het Noorden en het midden van den A 11 a n t. i - schen Oceaan vijf vijandelijke han delsschepen, totaal metende 31.933 brt. tot zinken. Duitsehe jagers behaalden ook Dins dag bij luchtgevechten aan de kust van het Kanaal een beslissende overwin ning op het Britsche luehtwapen. Bij een poging van den vijand met gevechts vliegtuigen, krachtig door jagers be schermd, de bezette gebieden binnen te vliegen, werden 21 Britsche jachtvlieg tuigen neergeschoten. Het luehtwapen bombardeerde vlieg velden, afweergeschutbatterijen en ha venwerken in het oosten en zuidoosten van het Britsche eiland. Ten oosten van Sunderland werd een groot tankschip in brand geworpen. De vijand wierp gisternacht met zwak ke krachten in West-Duitsch- land brisant- en brandbommen, waar door verscheidene burgers werden ge dood of gewond. Materiëele schade ont stond uitsluitend in woonwijken. Nacht jagers en afweergeschut haalden twee der aanvallende vliegtuigen neer. Daarmee verloor de vijand gisteren en in den afgeloopen nacht te zamen 37 vliegtuigen. Drie onzer eigen vlieg tuigen gingen verloren. DE ENGELSCHEN TERUG OP HUN OUDE STELLINGEN IN LYBIë. Een door den Londen- schen berichtend i, e n s t be kend gemaakt communiqué van het Britsche hoofdkwar tier in Kaïro meldt, dat in Libye de Britsche strijd krachten in felle aanvallen geweken zp voor den v y a n d e- 1 ij ken druk en zich terugge trokken hebben op hun oude stellingen. De gepantserde Britsche strijdkrach ten, die voor Solloem zyn verslagen, zoo meldt Stefani, bestonden uit twee divi sies, welke dienst deden bij de defensie van Engeland en zeer kortgeleden naar Noord-Afrika waren overgebracht. Een van deze divisies was de bekende elfde divisie huzaren. Hoewel men nog niet juist den opi- vang kent van de zeer zware verliezen, die de Engelschen bij Solloem hebben geleden, raamt men het aantal Britsche tanks, dat vernield of in handen van de Duitschers is gevallen bij de Duitsch- Italiaansche omsingelingsmanoeuvre, op ruim 200. Ter aanvulling op het weermachts- bericht verneemt het D.N.B. het vol gende: Ofschoon de Britten met superieure pantserstrjjdkrachten aanvielen, lukte het hun niet om hetgeen zij ongetwij feld met deze operatie beoogden door het front der spilmogendheden heen te breken. Evenmin lukte het hun zoover op te dringen als noodzakelijk was voor het verwerven van verdere gunstige uitvals- posities. Integendeel moeten belangrijke deelen van de Britsche pantsertroepen als ver slagen worden beschouwd. Zij komen voor een verder gebruik niet meer in aanmerking. Het Duitsehe Afrika-corps heeft al zijn stellingen weer volledig in de hand. Zoowel in de verdediging als in den aanval bleken de in den strijd geworpen Duitsehe en Italiaansche for maties de meerderen van de sterke Brit sche aanvallende troepen. De vijand werd op vele, verschillende plaatsen verslagen met medewerking van in golven optredende gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het weermachtsbericht No. 378 van het Italiaansch opperbevel luidt: In den nacht van 18 Juni hebben de Italiaansche vliegtuigen de vliegvelden van Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika is de strijd voor Solloem geëindigd met een vol komen succes na drie dagen van hevige gevechten tusschen eenerzijds de ge pantserde Engelsche strijdkrachten, die gesteund werden door de beste forma ties der luchtmacht uit het Midden-Oos ten, en anderzijds de Italiaansch-Duit- sche strijdkrachten te land en in de lucht Nadat de vijandelijke aanval was ge broken, werd terstond met een onweer staanbare onstuimigheid door de Itali anen en Duitschers een tegenaanval ont ketend, welke de vleugels en de achter hoede van de aanvallers bedreigt. De Engelschen leden zware verliezen, vooral aan gepantserde strijdmiddelen. Veertien Britsche vliegtuigen werden neergehaald. Onze vliegtuigen zijn alle op hun punt van uitgangterug gekeerd. De resten van de vijandelijke strijdkrach ten probeeren terug te keeren tot het punt van vertrek. Zij worden achtervolgd door de strijdkrachten te land en be stookt door de Italiaansch-Duitsche luchtmacht. InOost-Af rika niets nieuws te vermelden. 'VICHY (D. N. B.). Het persbureau Ofi meldt uit Beiroet; De Fransche troepen hebben de ver overde stellingen versterkt en zich daar in vastgezet. De vijand heeft vruchte- looze tegenaanvallen ondernomen. Associated Press meldt uit Kairo, dat de Engelschen zich door het toenemende Fransche verzet in Syrië genoodzaakt zien hun strijdkrachten aldaar te ver sterken. Volgens de verklaringen van Britsche militaire kringen komt dit Fransche verzet vooral in hevige tegen aanvallen tot uiting. Het sterkst is de tegenstand in de streek van Damascus. De Fransche staatssecretaris voor de luchtvaart, generaal Bergeret, is op het oorlogstooneel van Syrië aangekomen. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van oorlog heeft Woensdag middag verklaard, dat de militaire toe stand op het Syrische oorlogstooneel zeer bevredigend is. Het Fransche tegenoffensief, dat se dert drie dagen op verschillende punten van het front aan den gang is, is over het geheel gunstig verloopen. Door afzonderlijke aanvallen werden in het bijzonder de verbindingen achter het front van den tegenstander bedreigd In het Zuiden van den Libanon, in het bijzonder in 't gebied van Merdsj Ajoem, dat door de Franschen heroverd is, wor den nog steeds verbitterde gevechten ge leverd. Daarentegen hebben de bij Saida (Sidon) in den strijd geworpen Austra lische troepen geen nieuwe aanvallen ondernomen, sedert de Britsche vloot zich verwijderd heeft van de Libaneesche kust. NEW-YORK. (D.N.B.) Het Duitsehe tankschip „Pauline Friedrich" (4645 brt.) is, naar de Amerikaansche pers meldt, officieel door de regeering der Vereenigde Staten overgenomen, terwijl da reparatie van de beschadigde machi nes is bevolen. Het in orde brengen van het schip zal waarschijnlijk maanden duren en on geveer 250.000 dollar kosten. DUITSCHERS MOGEN V.S. VOOR- LOOPIG NIET VERLATEN. WASHINGTON. (D.N.B.) Het minis terie van financiën en het ministerie van justitie hebben in een dienstorder aan de Amerikaansche douane- en im migratie-ambtenaren gelast, dat geen Duitsehe staatsburger de Vereenigde Staten mag verlaten, zonder tevoren de voorschriften van het ministerie van justitie over de blokkeering van buiten- landsch kapitaal te hebben vervuld. In het Verordeningenblad is opgeno men een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de inlevering van me talen. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. (1) Iedere beschikking over 1 zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindende voorwerpen, welke geheel of voor een overwegend deel uit koper, nikkel, tin, lood of iegeeringen daarvan bestaan, is verboden. Het bovenstaande is eveneens van toe passing op metaalvoorraden, tot het ge bruik waarvan door het rijksbureau voor Nonferrometalen goedkeuring niet is verleend. 2. Rechtshandelingen, welke in strijd met het in het eerste lid vervatte ver bod worden verricht, zjjn nietig. Met rechtshandelingen worden beschikkin gen, welke by wjjze van executie of be slaglegging geschieden, gelijkgesteld. Artikel 2. 1). De in het eerste lid van artikel 1 bedoelde voorwerpen en metaal- voorraden moeten worden ingeleverd. 2) Tot inlevering is verplicht hij die over het in te leveren voorwerp of de in te leveren metaalvoorraden beschikken kan, ongeacht of dezelve eigenaar, bezit ter dan wel houder (bijv. huurder, be waarnemer, expediteur en dergelijke) is en of deze een publiekrechtelijk lichaam, dan wel een natuurlijke of rechtsper soon is. Artikel 3. In het bijzonder moet wor den ingeleverd: 1. door overheidsinstan ties en bedrijvena) onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afvalstof fen; b) alle roerende metalen voorwer pen, welke gemist kunnen worden; c) alle eindproducten, welke zich bij han delsbedrijven (zooals warenhuizen, win kels) bevinden; 2) overigens: a) oud materiaal en af valstoffen afkomstig uit de huishouding b alle roerende metalen voorwerpen, wel ke gemist kunnen worden, z o o a 1 s asch bakken, bloempotten, -rekken, -vazen en -bakken, bonbonschalen, bronzen voorwerpen van eiken aard, borstelgarnituren, borstbeelden, emmers, eet- en drinkgerei, st.offers en blik, gongs, haardstellen en schoorsteengarnituren, kannen, ketels en bakken, gebakschalen, bekers, 'luchters, metalen vazen, afbeeldingen in metaal/ fruitschalen, rookgarni- turen, doozen, schalen, zeven, schrijfgerei en schrijftafelgarnituren, houders en standaards voor lucifers, presenteer bladen, t a f e 1 s t u k k e n va zen, vogelkooien en -stan daards en andere ge bruiksvoorwerpen. Arikel 4 (1) De verplichting tot inle vering geldt niet ten aanzien van; 1) openbare monumenten en gedenk- teekenen op graven; 2) kerkklokken; 3) voor den kerkelljken dienst be stemde gebruiks- en andere voorwerpen in kerken en kapellen; 4) orgels en hun onderdeelen; 5) museumstukkon; 6) hetgeen behoort tot eenige volks dracht; 7) ordeteekenen en eereteekenen; 8) gangbare munten; 9) voor overheidsinstanties en bedrij ven: a) alle voorwerpen, welke het in stand houden en de veiligheid van de techni sche bedrijfsuitoefening dienen en wel ker onmiddellijke vervanging onvoor waardelijk noodig zou zijn, voor zoover deze vervanging niet kan geschieden door voorwerpen, die niet ingeleverd be hoeven te worden; b) onbereid, onbewerkt en onafge werkt materiaal en afvalstoffen van el- ken aard, welke voor de geregelde voor ziening van het bedrijf noodig zijn en tot het gebruik waarvan door het Rijks bureau voor Non-Ferrometalen goedkeu ring is verleend; c) onbereid, onbewerkt en onafge werkt materiaal en afvalstoffen van el- ken aard, waarop voorschriften van het rijksbureau voor non-ferro-metalen be treffende de verplichting tot het houden van voorraad-boeken en tot aanmelding, alsmede betreffende de verwerking en de verplichting tot aflevering, van toepas sing zjjn en welke zich ten behoeve van 1 DONDERDAG 19 JUNI. Maar Gy, Heere! wees niet verre; mjjne Sterkte! haast U tot mijne hulp. .Ps. 22 20. Zon op onder 5.16 22.06 Maan op onder 2.46 16.35 24 Juni: Nieuwe maan. 2 Juli: Eerste kwartier. de metaalverwerking bij bedrijven op het gebied van den metaalhandel, van den handel in oude metalen of van de metaalwinning bevinden. 10) Overigens alle voorwerpen, welke bij voortduring gebruikt worden en wei- ker onmiddellijke vervanging onvoqr- waardelijk noodig zou zijri, voor zooyer deze vervanging niet kan geschieden door voorwerpen, welke niet ingeleverd behoeven te worden. (2) de in lid 1 omschreven voorwer pen vallen niet onder het in artikel 1 vervatte verbod. Artikel 5. 1). De verplichting tot in levering geldt wijders niet voor die yoor- werpen, welke 1) een hooge wetenschappelijke, ge schiedkundige of kunstwaarde hebben; 2) als antiquiteit en als handwerk als waardevol volksgoed te beschouwen zijn. .2) De in lid 1 aangeduide voorwerpen dienen door de in artikel 2, lid 2, ge noemde personen binnen den in artikel 8 aangegeven termijn bij het plaatselijk bevoegde inleveringsbureau, bedoeld in art. 7, lid 2 en 3, allereerst te worden aangemeld. 3). Het inleveringsbureau onderzoekt de bü aanmelding (lid) verstrekte gege vens. De in artikel 2, lid 2, genoemde personen dienen daartoe gelegenheid tot bezichtiging van een aangemeld voor werp ter plaatse te geven en hetzelve aan de met het onderzoek belaste per sonen op hun verlangen te overhandi gen, bij gebreke waarvan het voorwerp is te behandelen als hadde het onderzoek het hieronder in lid 6 te omschreven re sultaat gehad. (4) Mocht by het onderzoek blijken, dat het voorwerp op grond van het be paalde bij lid 1 niet onder de verplichting tot inlevering valt, dan dient een en an der bij de schriftelijke aanmelding (lid 2) te worden vermeld en dient hetzelve den aanmelder te worden teruggeven en door laatstgenoemde te worden bewaard. Is het voorwerp aan een met het onder zoek belasten persoon overhandigd, dan dient hetzelve onverwyid aan den aan melder teruggegeven te worden. (5) Biykt by het onderzoek, dat het voorwerp wel is waar onder de verplich ting tot inlevering valt, doch dat om re denen van biliykheid meer dan de me- taalwaarde vergoed moet worden, dan is het voorwerp indien zulks nog niet het geval is geweest onverwijld by het plaatseiyk inleveringsbureau in te leveren. Tegelijkertijd kan het in artikel 6 lid 2 bedoelde verzoek worden gedaan het aldaar voorgeschreven rapport kan door een schrifteiyke uiteenzetting van dengene, die het onderzoek verricht, vervangen worden. 6) Biykt by het onderzoek, dat het voorwerp onder de verplichting tot in levering valt, zonder dat nochtans een geval, als bedoeld in lid 8, bestaat, dan besluit het inleveringsbureau of de met het onderzoek belaste persoon tot inhou ding. In een dusdanig geval is artikel 6 niet van toepassing. Artikel 6. De tot inlevering verplich te persoon (artikel 2, lid 2) ontvangt, dien hq zulks verlangt, van het Rijk der Nederlanden de metaalwaarde van het ingeleverde voorwerp vergoed. (2) Voor ingeleverde voorwerpen kan in byzondere gevallen op verzoek een hoogere vergoeding worden uitgekeerd. Dat verzoek moet vergezeld gaan van een rapport van een beëedigd deskundi ge omtrent de waarde van het voorwerp. Artikel 7. (1) De inlevering geschiedt voor iedere gemeente afzonderlek. (2) Rijksduitschers, die niet ingevolge par. 5 van de eerste verordening tot uitvoering van de Ryksburgerwet van 14 Novem ber 1935 Jood zijn of als Jood worden aangemerkt, moeten de inlevering ver richten bij den met de uitvoering der metaallevering belasten „Ortsgruppen- leiter" van het Arbeitsbereich Nieder- lande" der Nationaal Socialistische Duit sehe Arbeidersparty. (3) Alle overige tot inlevering ver plichte personen moeten de inlevering verrichten bij inleveringsbureaux, welke vanwege de gemeenten uiterlijk op 10 Juli 1941 moeten zyn ingesteld. (4) Uiteriyk op 1 Juli 1941 wordt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1