WELKE BONNEN DEZE WEEK? I oem, waar- imkaart be- tal bonnen met „resér- rorden aan- 1 aardappe- ersen" van eneden vier slechts de voor aard- diversen" VELAND. tournooi. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Idsegahuizen, cand. B. J. Geerling Jr. te Velp. Onderwijs Gemengd Nieuws De brandstofdistributie. Burgerlijke Stand 16 Juni 1941 Dagblad „DE ZEEUW" Telegrammen Marktberichten rnld, dat de e boter- iter tijdstip htlngen bben en de voor kip- len komen, n van zich- ronend per- te brengen, leningen op ngen, waar- chte aantal de boekjes blijkt, ont- n i e t, zoo- akje losse s, die alle welke voor e uitreiking gaan en er zen. Daarbij dat moge broodkaart kleiner ge- innen, welke men, dat is ood. >d ongeveer dus op een n half brood t blijven er 1 100 gram gesplitst in ;ummer zul- iven op vier elk op één lat dit beter belangrijke ionkaart al- eind, terwijl bonnen, met nigd zijn op •t voor kin- halve pap- ans bestaat, ivoering van ;ring. Mocht en aan losse waar tegen, averbodig er sn, dat men /erlies. Ver- senmaal niet zijn boekje wijt. Hier is aen. Wolse heeft an den Ge- N JONGE. erdag j.l. te en als volgt: -1. I 0—2. band 20. (zwart), met den zet partij echter en leidde. In trtij had An- ijkheden te der, hetgeen t zijnlinker- wikkeld was. zijn aanval- ïl. De kroon- ihter ter ver gevaar te be- moeilijke po- L van Ander waardoor hij had te over- en het klas- te kennen en racht, dat er n. In 't eind- zich van de ak naar dam artij, waarin :kend positie- n tegenstan- te. Anderson dat hij zich hersteld had. rd (zwart), gemakkelijke loo reeds op afruil deed, erstand van speelde Deur- ioch het was n den Zeeuw kans op her- Dsten zet gaf and (zwart), gezet had om rnooi te ver- gelmatig, liet opsluiten en Bedankt: voor Broek op Langen- dyk, P. W. Sprayt te Mijnsheerenland. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Hilversum, J. Fraanje te Barneveld. Rem. Broederschap. Beroepen: te Rotterdam (vac. G. J. Hoenderdaal), J. H. Mispelblom Beyer te Leiden. Beroepbaar verklaard. De classis Breukelen der Geref. Ker ken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer E. Ver burg te Abcoude, cand. aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Hulppredikers. Tot hulpprediker der Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam (voor de oude binnenstad), is benoemd J. van Ben- them, oud-w.n. pred. te Cheribon. Vereen, van Predikanten van de Geref. Kerken. Op de jaarlijksche algemeene verga dering van de Vereen, van Predikanten van de Geref. Kerken in Nederland, wel ke Woensdag 25 en Donderdag 26 Juni a.s. onder presidium van prof. dr F. W. Grosheide van Amsterdam in het Jaar beursgebouw te Utrecht wordt gehou den, zal in de eerste zitting, Woensdag middag, Prof. Dr G. van der Leeuw, hoogleeraar aan de R. U. te Groningen, refereeren over: „Kerk en liturgie". 's Avonds wordt een besloten bijeen komst gehouden waarin de huishoudelij ke zaken worden afgedaan en de heer N. Baas, straatprediker te Amsterdam, een causerie houden zal over: „Evangelisa tie in de groote stad". Donderdagmorgen refereert Dr K. Sietsma, Geref. predikant te Amster dam-Zuid, over: „De worsteling om het intellect" en 's middags in de slotzitting Ds P. N. Krayswijk, van Hilversum, over: „Het Verbond en de prediking". GEREF. TRACTAATGENOOTSCHAP „FILIPPUS". De algemeene vergadering. Onder presidium van Prof. Dr G. M. den Hartogh van Kampen kwam het Geref. Tractaatgenootschap „Filippus" te Arnhem in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergade ring op gebruikelijke wijze met een ope ningswoord, naar aanleiding van Hnd. 8. Hij herdacht met een enkel woord den overleden secretaris, den heer A. Boot te 's-Gravenhage. Aangezien de algemee ne vergadering om de twee jaar gehou den pleegt te worden en verleden jaar niet kon doorgaan, liepen de verslagen over drie jaar. Dat van den secretaris, Mr P. J. Klaver van Amsterdam, maakt melding van een totaal van 1.376.888 verspreide geschriften, en 121.210 ex. ka lenders, waarvan 98.500 voor evangeli satie-doeleinden. In samenwerking met de plaatselijke evangëlisatiecommissies te Rotterdam werd in Mei 1940 gratis lectuur aan de getroffen bevolking uit gedeeld. De rekening van den penningmeester, Ds J. Mulder, Geref. predikant te Leeu warden, sloot over de jaren 1938,1939 en 1940 met resp. f 16.903,71; f 13.815,82 en f 14.530,08. Gratis werden verspreid totaal 238.856 geschriften. De verslagen werd goedgekeurd en de peningmeester van zijn beheer gedechar geerd. Ds E. I. F. Nawijn, Geref. predikant te Apeldoorn rapporteerde over de trac- taatverspreiding onder de hoogere stan den en b|j bijzondere gebeurtenissen in het persoonlijk leven. Ds H. A. Wiersinga, Geref. predikant te Leiden werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de vacature wijlen A. Boot ge kozen werd Ds W. A. Willemse te Rot- terdam-Charlois. Ds J. Douma, em. predikant te Arn hem, sprak namens de Geref. Zondags- schoolvereeniging „Jachin" en Ds J. R. Goris van Apeldoorn, namens het Ver band van Geref. Evangelisatiecommis sies, de vergadering toe. De voorzitter sprak vervolgens een op wekkend slotwoord, aansporend den ar beid voort te zetten, waarna Ds J. J. Be rends, em. predikant te Amersfoort, de vergadering met dankgebed sloot. Bond van Chr. Geref. Meisjesvereen. in Nederland. De elfde bondsdag van den Bond van Chr. Geref. Meisjesvereenigingen in Ne derland zal, naar wij vernemen, Woens dag 25 Juni a.s. te Utrecht in de Chr. Geref. Kerk worden gehouden onder presidium van mej. M. A. Klomp van Haarlem. In de morgenvergadering ko men de huishoudelijke zaken aan de orde. In de middagvergadering zullen het woord voeren ds H. Janssen, oud- leger- en vlootpredikant in algem. dienst te 's Gravenhage, onderwerp„De Heere regeert"; Mej. G. de Vlieger van Hoo- geveen, onderwerp: „Niet vertragen"; Ds J. Prins van Apeldoorn, onderwerp: „Levensblijheid in dezen tyd" en Ds P. de Smit van Utrecht, die een slotwoord spreken zal. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. W. H. Buys van Rotterdam-Z., meldt, dat het ledental met 74 terug liep. Drie vereenigingen onttrokken zich aan den bond en twee traden toe. Het aantal prov. afdeelingen bleef op 2 en het aantal ringen op 11. Giften en legaten. De Diaconie van de Ned. Herv. Gem. van Thamen a. d. Amstel schonk aan de gemeente van-Rotterdam-C. een obliga tie ten name van de stichting „Zonne gloren" te Soestduinen groot f 1000. (4 pet.). Wijlen Mevr. de Wed. W. A. Insin- ger-Everwijn de Langer te Bennekom heeft totaal gelegateerd een bedrag van f 8500, n.l. aan de Heldringgestichten te Zetten, de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Bennekom en die van Wage- ningen elk f 2000; aan de diaconie van de Geref. Kerk van Bennekom en aan de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gem. te Wageningen voor den wederopbouw der kerk elk f 1000 en aan den Diaconessen- arbeid te Bennekom f 500. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Chr. Onderwijzérs en onderwijzeres sen in Nederland en de Overzeesche Ge westen heeft in de vacature, die in zijn midden ontstond door het plotselinge overlijden van den heer J. Nauta te Am sterdam, in overleg met het bestuur van de Amsterdamsche afdeeling,. de volgen de candidaten gesteld: J. A. van Benne kom, H. Huting en S. Klein, allen te Am sterdam. De afdeelingen hebben de ge legenheid tot 15 Juli a.s. dit tal aan te vullen met door hen te stellen candida ten. Examens. De heer A. C. Barentsen te Middel burg is aan de R.U. te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. Aan de Gemeente-Universiteit van Amsterdam is bevorderd tot doet. in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „De phasenovergangen van zware ammoniumbromide en -jodide bij lage temperaturen", de neer D. Tolle naar, geb. te Zaamslag. stuurde het op'nog meer verwikkelingen aan. Het werd daardoor een ingewikkel de stand, waarin vele combinaties kon den voorkomen. Reeds op den 15den zet had De Jonge succes tegen zijn gerouti- neerden tegenstander. Hij deed een lok- zet en Strooband liet zich verschalken. De val was weliswaar niet bijzonder diep, doch goed uitgelokt. De Jonge verkreeg hierdoor een dam. Strooband speelde toen in feite een verloren partij, doch hij zette door en probeerde door allerlei middelen nog iets te bereiken. De Jonge gaf hem echter geen kans meer en haal de de volle buit binnen. De stand is thansAnderson en Lente 5 punten; Boogaard, De Jonge en Stroo band 4 punten; Deurloo 2 punten. Door deze uitslagen is de spanning dus nog toegenomen. Weliswaar hebben An derson en Lente een kostbaren voor sprong, doch zij worden nu op den voet gevolgd door drie andere spelers. Alleen Deurloo is uitgeschakeld. A.s. Zaterdag wordt te Goes de laatste ronde gespeeld met de volgende partijen: Anderson— Strooband; LenteDeurloo; en Boo gaardDe Jonge. De kansbestaat, dat twee of meer spelers gelyk einrügpn, KORFBAL. Goes. Zaterdagmiddag is Togo I tegen Volharding I in het veld getreden, welke wedstrijd, die met de rust nog dubbel blank was, in een 40-overwinning voor Volharding eindigde. Togo n speelde tegen Unitas H. Deze wedstrijd eindigde in een 40-overwin- nmg voor Togo n, nadat de rust met 1 0 was ingegaan. Een kwartier voor het einde wist Togo H de stand tot 4—0 op te voeren, wat zeer zeker verdiend was. Togo Hl speelde een uitwedstrijd tegen Volharding Hl. Ook deze wedstrijd werd door de Togo-naren gewonnen, nadat vlak na het begin de stand op 20 ge bracht was en waar geen verandering meer in kwam. Waarde. Korfbal. Zaterdag speel de Waarde tegen V. I. O. S. I van Krab- bendijke een wedstrijd welke eindigde met 31 in het voordeel van V.I.O.S. I. Hevige brand in Den Bosch. Zaterdagmorgen is de hout zagerij- en schaverij van de aannemers firma H. W. P. Venroy aan de Citadel laan alhier door een hevigen brand in de asch gelegd. Even voor half zes ontdek ten een surveilleerende politieagent en de wacht van den arbeidsdienst, die in het nabijgelegen oude kruithuis een ma gazijn heeft, hevige rookontwikkeling en vlak daarop groote vlammen. De brandweer was zeer snel met vol ledig groot materiaal onder leiding van opperbrandmeester Drijver aanwezig. Met 13 stralen, waarvan zes op de wa terleiding en zeven op de Zuid-Willems vaart eenerzijds en de rivier anderzijds, werd het vuur energiek aangepakt. Na een uur van hard werken had men het vuur volledig onder de knie en kon met de nablussching worden aangevangen. De schade is zeer aanzienlijk, te meer daar de firma slechts zeer laag is verze kerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. (A. N. P.) NEDERLAND MOET MEDE VOORZIEN IN HET TEKORT DER EUROPEESCHE EENHEID. I Wjj lezen in het Vaderland: Bij de komende kolenvoorziening en men zal goed doen met zich dit klaar en duidelijk te realiseeren gaat het niet er om, hoeveel Nederland verbruikt en voortbrengt, maar om de vraag, hoeveel continentaal Europa produceert en con sumeert. Onze kolenpositie staat in het teeken der oorlogseconomie. Deze oorlogs-eco- nomie heerscht niet alleen in Duitsch- land, doch betrekt geheel Europa in haar invloedssfeer. In zijn rede, welke commissaris-gene raal Dr Fischböck op 3 Mei j.l. in Maas tricht heeft gehouden, heeft hij ten aan zien van de kolenvoorzineing opgemerkt: „Limburg produceert voldoende om de gehoefte van geheel Nederland te dek ken. Het Europeesche continent heeft evenwel niet voldoende om zijn geheele behoefte te verzorgen, omdat de aan voer van Engelsche kolen stop ligt. Duitschland produceert ook meer dan het noodig heeft, maar andere landen hebben te weinig of geen kolen. Deze landen moeten dus door de kolenprodu- centen verzorgd worden. Nederland kan daarbij niet op het standpunt staan, dat het alleen voor zichzelf heeft te zorgen, maar het moet meehelpen in de Euro peesche eenheid". Dit is nu eenmaal een realiteit, waar over elke discussie verloren moeite moet worden geacht. De instelling van het Europeesche clea- ringsysteem brengt mede, dat wij op on ze beurt weer kunnen profiteeren van producten van elders, waaraan zich bjj ons een tekort voordoet. Voorspellingen wat onze kolenvoorzie ning in den komenden winter betreft, zijn natuurlijk niet te geven. Het eeniige wat zeker is, is, dat wij ons op eer» toestand hebber» voor te bereiden, waarin zuinig en economisch stoken een allereerste eisch zal zijn. Reden tot optimisme ten aanzien van de verwarming onzer huizen is er niet, maar al moet er rekening worden ge houden met een zorgelijken toestand, daarom behoeft men nog niet tot pessi misme te vervallen. Twee belangrijke fac toren geven hoop, dat een redelijke toe stand ons deel zal worden, n.l. ten eer ste het begrip dat van Duitsche zijde voor onze moeilijkhèden aan den dag wordt gelegd en ten tweede de zekerheid dat ook de Nederlandéche overheid voor onze belangen op de bres staat en binnen het raam der gegeven feiten het beste er van tracht te maken. Brand in een potten- fabriek. Zaterdagmorgen is bij het drogen van turf brand ontstaan in de pottenfabriek te Hoogezand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de brandweer niet kon verhinderen dat de fabriek uitbrandde. De schade wordt door verzekering gedekt. (A.N.P.) Dreigbrievenschrijver gearresteerd. De Haagsche re cherche heeft Vrijdagavond een dreig briefschrijver gearresteerd, die van een 'rentmeester f 5.006 had geëischt. Dezen rentmeester, die in dienst is van een zeer rijke dame, was een brief toegezonden, waarin vóór Vrijdag van hem een bedrag van f 5000 werd gevraagd. Hij moest het geld doen in een enveloppe, gemerkt met de letters A-Z en dezen bezorgen aan een kiosk op een der Haagsche stations. In dien dit niet zou gebeuren, zou het voor den rentmeester onaangename gevolgen hebben. De rentmeester stelde de politie van den dreigbrief in kennis en twee recher cheurs gingen naar het station. Een van hen trok een stofjas aan en ging als „verkooper" in de kiosk dienst doen, terwijl de ander met een koffer in zijn hand in de nabijheid als „reiziger" rond wandelde. Vrijdagochtend acht uur meldde zich een jongeman, die vroeg naar een brief, gemerkt A-Z. Tot zijn schrik werd hij onmiddellijk gearresteerd. Het bleek te zyn de 26-jarige teekenaar T. uit Rot terdam. Hjj is in verzekerde bewaring gesteld. De stakingen in Amerika. Van bevoegde zijde te Washington ver neemt de New-York Times, dat de sta kingen in de Ver. Staten sinds het be gin van het jaar een verlies van 2.370.716 werkdagen in de wapenbedrijven veroor zaakt hebben, Dit cijfer omvat echter slechts uitsluitend orders van het mini sterie van oorlog. Een dergelijk overzicht bezit men niet van het ministerie van marine. Het blad meent echter, dat ook de orders van de marine op eenzelfde wijze den nadeeligen invloed van de sta kingen ondergaan hebben. Het cijfer om vat evenmin de schade, welke door de stakingen veroorzaakt zijn op de werven voor koopvaardijschepen. (D.N.B.) Van 411 Juni. O.- EN W.-SOUBURG. Geboren: Christina Suzanna Maatje d. v. W. P. Huibregt en M. Lampert. Ondertrouwd: L. J. van Splunder 25 j. en W. J. Verhage 21 j. Getrouwd: J. Russchen 24 j. en M. van Hemert 20 j. ARTIKEL Aardappelen Bloem Boter of margarine Brandstoffen Brood of gebak Eieren >4.» ».»-• O* Gort of gortmout of grutten Havermout, havervlok ken, gort of grutten... Kaas Thee of koffiesurrogaat Macaroni of vermicelli of spaghetti Maizena, griesmeel, pud dingpoeder, sago, aardappelmeel, stijf sel Melk Peulvruchten Petroleum BON DUUR HOEVEELHEID 06 9 19 20 02 KF van kaarten M en N 24 (Extra Rantsoen) 22 36 45 44 67, 77 68, 78 Rijst (-emeel, gries, -ebloem) of grutten- meel Scheerzeep Suiker Vleesch Vleeschwaren Zeep 34 54 55 21 52 11 43 K (textiel) 42 19 19 35 K bruine textielkaart A (alle tex- tielkaarten) t/m. 22 Juni t/m. 13 Juli t/m. 29 Juni t/m. 29 Juni t/m. 30 Juni t/m. 22 Juni t/m, 22 Juni t/m. 22 Juni t/m. 22 Juni t/m. 10 Augustus t/m. 10 Augustus t/m. 15 (29) Juni t/m. 29 Juni (13 Juli) t/m. 22 Juni 1% kg. 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. Boterkaart: 250 gr. boter; Vetkaart: 250 gr. boter of margarine. Een eenheid vaste brand stoffen. 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak, of 70 gram bloem of meel. 200 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood of 2 rant soenen gebak of 140 gr. meel of bloem. een ei. 250 gram 250 gram 100 gram. 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. t/m. 10 Augustus t/m. 10 Augustus t/m. 22 Juni t/m. 22 Juni t/m. 10 Augustus t/m. 13 Juli t/m. 31 Aug. t/m. 22 Juni t/m. 23 Juni t/m. 23 Juni t/m. 29 Juni 100 gram. 100 gram. 1% liter. 500 gram. Voor de keuken 2 liter. (Kaarten M en O). 250 gram. 50 gr. scheerzeep, tube of pot. 1 kilogram. 50 gr. vleesch of rant soen vleeschwaren of rantsoen verduurzaamd gevogelte. rantsoen vleeschwaren. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huish.zeep of 150 gr zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder. Zomerjapon. Badcostuum of zwem broek. Overleden: J. P. Kloeg 73 j., wed. van F. W. Arnoldus; F. Giffard 78 j., we duwnaar van K. Jobse; L. Breel 78 j., weduwe van J. Bal jeu. (P.Z.C.) Van 714 Juni. YERSEKE. Ondertrouwd: David Hen drik de Leeuw 25 j. jm. én Bastiana Johanne Steketee 26 j. jd. Gehuwd: Pieter Weststrate 20 j. jm. te Wemeldinge en Anthonia Maatje Wilhelmina Minnaard 19 j. jd. Overleden: Anna Maria van der Jagt, 38 j., echtgenoote van Siemon Vla ming; Janna Pekaar, 61 j., ongehuwd. (I- C.) Van 512 Juni. KRUININGEN. Ondertrouwd: Cor- nelis Meyaard 26 j. en Maria Catharina Johanna van de Vrede 21 j. (I. C.) WlfeSEKERKE. Geboren, 10 Juni, Ma ria Suzanna, dv. Leendert van der Heijde en Adriana Pieternella Stouthamer. (N.-B.) KORTGENE. Geboren, 10 Juni, Cor nelia Jacoba, dv. Marinus de Loof en Jacoba Adriana Augustijn. (N. B.) Over de maand Mei. KLOETINGE. Geboren: Gerardus Adriaan Johannes z. v. M. Lamers en P. M. Korstanje; Cathalina Tannetje d. v. W. P. Dieleman en A. Goeree. Overleden: Pieternella Goetheer 74 j., echtgenoote van Jacobus van der Pias- se; Adriaan Korstanje, 49 j., ongeh.; Cornelia Adriaantje Reinhoud 49 j., ongeh.; Abraham Toorenaar 45 j., echt genoot van Catharina Pladdet; Jacobus Mallekoote 90 j., echtgenoot van Elisa beth de Kraker. Gehuwd: Gerard de Jager 28 j. jm. en Neeltje Kole 25 j. jd.; Johannes Korstanje 25 j. jm. en Anna Sonke 23 j. jd.; Leendert Koppejan 28 j. jm. en Leuntje Dina Reyerse 19 j. jd. DUITSCHE LUCHTAANVAL OP BRITSCH CONVOOI. BERLIJN (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren over dag aan de Syrische kust een aanval gedaan op een vrij sterk Britsch kon vooi. Daarbij werd een lichte Britsche kruiser vernietigd en een zware Britsche kruiser beschadigd. De Duitsche vliegtuigen keerden zon der verliezen op him uitgangspunt terug. MIDDELBURG. Veiling van 13 Juni. Mithlothiams groote 4046, id. drielin gen 3436, Spinazie 1024, Postelein 1225, Moskrul 1518, Zuring 24, Stoksnijboonen 851.15, Doppers 70 80, Andijvie 1024, Rabarber 4.80 6, Waspeen 1227, Prei 1218, alles per kg.; Peen 1013, Sjalotten 511, Selderie 26, Rammenas 1115, alles per bos; Peterselie 512 per chip; Bloemkool 214, Kropsla 0.52, Kom kommers 614, alles per stuk; Aard beien 2.202.60 per kg. GOES. Veiling van Vrijdag 13 Juni. Groenten: Dubb. Princesseboonen 108, Peulen 6384, Lamsooren 46.50, Pos telein 2527, Rabarber 6, Spinazie 19, Zeekraal 1316, Nieuwe Aardappels 3335, id. drielingen 30, id. kriel 19, alles per 100 kg.; Selderij 25, Worte len 13, alles per 100 bos; Bloemkool 3 14, Kropsla 0.101, Koolplanten 0.06, Komkommers 5.6014, alles per 100 stuks. KAPELLE. Veiling van 13 Juni. Kruisbessen 14, Aardbeien 1.261.75,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3