De toestand in Syrië. Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. MAANDAG 16 JUNI 1941 55e JAARGANG - No. 38 Hardnekkige Fransch© tegenstand - Een artikel van Dr Goebbels over de actie in de SVIiddeliasidsche Zee - Kroatië toe getreden tot het Driemogendhedenpact. De Fransehe vloot uitgevaren. staat van beleg te beiroet. britsch antwoord op fransche protestnota. Uit de iegefberichten. Geen nieuwe Duitsche eischen gesteld aan Rusland. Nieuwe Duitsche actie in het Oosten der Middellandsche Zee spoedig te verwachten. Hooger rantsoen aardappelen. Petroleum voor kookdoeleinden. maandag 16 juni. Gebakrantsoen gewijzigd. Kroatië toegetreden tot Pact van Drie. Verklaringen inzake Turkije. Bureaux Lange Vorstsfraaf 70, Goes Posfrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisisiraai 34 en Noordweg 155 Zeeuw Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Famlileberlehten 33 cent per regel Overige edvertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting VICHY, 14 Juni. (D.N.B.) Ofi meldt uit Beiroet: De Britsche en Turksche radiozenders, alsmede de Amerikaan- sche zender Boston blijven nog steeds in grooten omvang valsche berichten verspreiden over de ontwikkeling van den toestand in Syrië. Radio Boston meldde Vrijdag, dat de oorlog in Syrië door de zegevierende bezetting van het land door de Engel- schen zijn einde nadert. De waarheid is echter, dat de vijandelijke strijdkrachten overal worden opgehouden en dat onze troepen op talrijke punten tegenaanval len ondernemen. De Londensche zender beweerde Vrij dag: „Wij staken den strijd en onder handelen zoo vaak wij kunnen. Wij wil len de steden en dorpen niet nutteloos vernielen". Onze soldaten, die nan de kust van Libanon een taaien strijd voor het behoud van hun stellingen leveren en vastbesloten zijn, zich tot hun laat- sten druppel bloed te verdedigen, zijn onder het trommelvuur van de Britsche vloot waarschijnlijk niet dezelfde mee ning toegedaan als Londen. Hetzelfde kan worden gezegd van de boeren in den Libanon en in Syrië, wier huizen door de Engelschen zijn vernield. De Londensche zender houdt de be wering staande, dat Fransehe officieren en soldaten in grooten getale hun posten verlaten om zich bij de troepen van de Gaulle te voegen.. Dit is onjuist. Radio-Ankara beweerde gisteravond, dat onderhandelingen zouden zijn be gonnen over de overgave van Damas cus en Boston verklaart zelfs, dat de hoofdstad van Syrië door de Engelschen is bezet. In feite worden de Engelschen sedert vier dagen door onze verdedigingsstel lingen bij Kissoue opgehouden. Te Berlijn vindt men niet belang rijk of de Pranschen hun verzet tegen de Britten kunnen volhouden, aangezien het eindresultaat van den oorlog daar door niet wordt beïnvloed. Wel constateert men te Berlijn met voldoening, „dat het Fransehe verzet heeft bestaan en nog bestaat". Wat de krijgsverrichtingen betreft verklaarde men in Fransehe militaire kringen te Vichy, dat er Zaterdag slechts geringe Britsche militaire bedrijvigheid was. De Fransehe vloot en de luchtmacht hebben een gemeenschappelijke aflei- dingsmanoeuvi e tegen de Britsche vloot onder nomen en met succes. Naar uit welingelichte kringen te Vichy volgens D.N.b. verluidt, is de Fransehe vloot thans uit Toulon ver trokken. S.P.T.,meldt uit Vichy: Als voorzorgs maatregel tegen eventueele infiltraties heeft de militaire gouvernur van Bei roet den verscherpten staat van beleg af gekondigd. Met het oog op de nabijheid van het strijdtooneel is de politie een onderdeel van het geregelde leger ge worden. Samenscholingen zijn verboden. Na negen uur des avonds mag niemand meer op de straat zijn, tenzij voorzien van een bijzondere vergunning. Het téle- foonverkeer voor particulieren is ge staakt. De overheid heeft een oproep aan de bevolking gericht, waarin deze wordt aangespoord haar dagelijksche rer-. ^.e kijven verrichten. In geheel kyrië zijn de verloven der gendarmerie en der politie ingetrokken. De gendar merie mag de kazernes niet verlaten en bevindt zich in voortdurend alarm. Naar. aanleiding van de antwoord nota van het Foreign Office op de door den Franschen ambassadeur te Madrid aan den Engelschen ambassadeur over handigde protestnota van de Fransche regeering verklaart men in bevoegde ansche kringen het volgende: De in de Britsche nota vervatte be wering, dat de Engelsche regeering zich vrij acht den vijand overal aan te vallen, waar hij zich bevindt, is ontoelaatbaar. Geheel afgezien hiervan echter mist de Engelsche aanval op Syrië iedere rechtvaardiging, daar Engeland zelf toegeeft, dat op het oogenblik van den aanval noch Duitsche noch italiaansche troepen in Syrië lagen. Wanneer de Britsche regeering wer kelijk, zooals zj beweert, het bloedver gieten wenscht te beëindigen, dan be zit zij hiertoe de mogelijkheid. Daar zij niet meer aan de bewering vasthoudt, dat zich Duitsche troepen in Syrië be vinden, behoeft zij niets anders te doen, dan haar dwaling te bekennen en haar troepen terug te trekken. ENGELSCHE HAVENWERKEN GEBOMBARDEERD. BERLIJN, 14 Juni. (D.N.B.). Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luehtwapen heeft, in den afgeloo- pen nacht havenwerken aan de monding van de Theems en aan de Britsche Zuid-en Oostkust, alsmede talrijke vlieg velden voornamelijk in Oost-Engeland gebombardeerd. In luchtgevechten bo ven de Noordzee en boven het Kanaal werden drie Britsche vliegtuigen neer geschoten. In het gebied van de Middellandsche Zee deden formaties van het Duitsche luehtwapen weer met goed succes aan vallen op de havenwerken van Tobroek en Haïfa. Duitsche en Italiaansche bat terijen bestreden met succes Britsche geschutsstellingen in het vestinggebied van Tobroek. De vijand liet vannacht op eenige plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. De burgerbe volking leed verliezen aan dooden en ge wonden. Nergens werd schade aange richt aan militaire of voor de oorlogvoe ring belangrijke inrichtingen. Lucht doelartillerie schoot twee van de aan vallende Britsche toestellen neer. De bemanning van een verkennings vliegtuig, bestaande uit den eersten lui tenant Budden, den tweeden luitenant Möller, sergeant Schlichting en sergeant Kühne, heeft zich door voorbeeldige uitvoering van de haar opgedragen taak bijzonder onderscheiden. BERLIJN, 14 Juni. (D.N.B.). Offi cieel wordt medegedeeld: De verliezen van de Britsche vloot aan lichte strijd krachten en hulpschepen hebben een aanzienlijken omvang aangenomen. Zoo heeft de Britsche Admiraliteit in het verloop van den oorlog tot 31 Mei den ondergang van 161 patrouillevaartuigen en mijnenvegers bevestigd. In Juni zijn tot dusver nog vier andere patrouille schepen als vernietigd gemeld, zoodat de van Engelsche zijde toegegeven verlie zen van deze patrouillestrijdkrachten tot een totaal van 165 eenheden zijn geste gen. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vier vij andelijke koopvaarders en een tankschip met een gezamenlijken inhoud van 29000 ton tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft met succes havenwerken en wapen fabrieken in het Zuiden en Zuid-Oosten van Engeland gebombardeerd. Bij het afweren van vijandelijke vliegtuigen, die het bezette gebied binnen trachtten te vliegen, hebben zich meermalen luchtge vechten ontsponnen, waarbij een vlieg tuig van het type Bristol-Blenheim is neergeschoten. In Noord-Afrika bedrijvigheid van ar tillerie en verkenningsafdeelingen bij To broek. Lichte Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen hebben 'de haven en verdedigingswerken van Tobroek her haaldelijk met goed gevolg aangevallen. Op een Britsche vliegveld hebben zij ver scheidene op den grond staande vlieg tuigen met bommen en machinegeweer vuur vernield. Een Britsche jager en drie gevechtsvliegtuigen ^ijn bij luchtgevech ten en door afweergeschut neergehaald. In het Middellandsche Zeegebied heeft een afdeeling Duitsche gevechtsvliegers op 13 Juni met succes een aanval gedaan op militaire instanties en een fabriek op het eiland Cyprus. Ter hoogte van Bei roet hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen een Britsch vlooteskader aangeval len en op een zwaren kruiser een voltref fer geplaatst. In den afgeloopen nacht hebben zwak ke vijandelijke afdeelingen op eenige plaatsen in West-Duitschland brisant bommen laten vallen, die echter slechts weinig schade aanrichtten. VESTING GIBRALTAR GEBOMBARDEERD. In zijn weermachtsbericht No. 874 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 13 op 14 Juni is de vesting Gibraltar gebombardeerd. In Noord-Afrika gingen Italiaansche bommenwerpers voort doelen in Tobroek te bestoken. Duitsche vliegtuigen bom bardeerden een vijandelijke luchtbasis. In Oost-Afrika heeft de vijand tijdens gevechten om Debra-Tabor, waarvan melding is gemaakt in het weermachts bericht van gisteren, aanzienlijke verlie zen geleden en wapens en munitie achter gelaten. LUCHTAANVAL OP ALEXANDRIE. Het 375ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: In den nacht van 13 op 14 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht de vlootba- sis Alexandria gebombardeerd. In Noord Afrika hebben afdeelingen van de Duit sche en de Italiaansche luchtmacht her haaldelijk de vestingwerken van Tobroek gebombardeerd, waarbij groote branden uitbraken. Boven Tobroek zijn twee Hur ricanes neergeschoten. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghazi en andere plaatsen in Cyrenaica. Twee En gelsche vliegtuigen zijn door Duitsche jagers neergeschoten, een derde toestel werd door het Italiaansche afweerge schut neergehaald. De bestuurder werd gevangen genomen. In het gebied van de Egeische Zee hebben Engelsche vliegtuigen bommen op het eiland Rhodus geworpen. In Oost-Afrika hebben wij in den avond van 10 Juni een vijandelijken aan val op de rivier de Baro, in het gebied van Gallo en Sidamo, afgeslagen. Onze bewegingen en die van den vijand wor den belemmerd door het slechte weer en den zeer slechten toestand der wegen. Bij Gondar beperkte activiteit der vijan delijke artillerie, die door onze artillerie bestreden wordt. In de Middellandsche Zee heeft een Italiaansche duikboot een watervliegtuig van het type Sunderland neergeschoten. Tijdens den strijd om Kreta heeft, naar thans blijkt, de onder bevel van corvet- ten-kapitein Logatelli staande duikboot een vijandelijk vlooteskader aangevallen en door twee torpedo's getroffen, een torpedobootjager werd tot zinken ge bracht. MOSKOU (United Press). Alle Russi sche Radiostations hebben eeri officieele verklaring uitgezonden,, waarin werd ge zegd, dat Duitschland geen nieuwe eischen heeft gesiteld1 eri dat er1 geen nauwere overeenkomst tusscher» Duitsch land en de Sovjet-Unie wordt beraamd. Sovjer-Rusland is overigens zeer te vreden over het feit, dat Duitschland zonder aarzelen het non-agressiepact handhaaft. De geruchten, die zeiden, dat men in Sovjetkringen van meening zou zijn, dat Duitschland een aanval tegen Rusland beraamde, zgn niets dan boosaardige fantasieën. ARTIKEL VAN DR GOEBBELS IN VOLKISCHER BEOBACHTER. Te Berlijn heerscht de vaste overtui ging, dat een Engelsche overwinning in Syrië geen invloed op den afloop van den strijd zal hebben. „Duitschland zal den oorlog winnen en daarom is het van wei nig belang dat Syrië tijdelijk in de han den van den tegenstander valt." In dit verband verdient het hoofdar tikel in den „Völkischer Beobachter", afkomstig van den rijksminister voor propaganda, dr Goebbels, bijzondere aandacht. „Als wij minister Churchill twee maan den geleden zouden hebben gezegd, dat Kreta begin Juni in onze handen zou zijn, dan had hij vermoedelijk gelachen en had hij zich waarschijnlijk niet eens verwaardigd hierop een antwoord te ge ven. Als wij hem nu zouden zeggen, hoe de situatie over twee maanden zal zijn, zal hij vermoedelijk weer lachen en ook nü weer zal hij verbaasd staan." De minister schrijft verder, dat Duitschland de anderen niet door woor den, doch slechts door feiten overtuigt. „Wij zullen deze feiten scheppen," zoo eindigt het artikel. Ofschoon de Duitsche officieele in stanties nooit mededeelingen over toe komstige plannen doen, blijkt het niet VAN 23 JUNI AF 2 KG PER WEEK. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en VisecherIJ maakt bekend, dat met ingang van Maandag 23 Juni het aardappel rantsoen zal worden verhoogd met een halve kg, derhalve van V/2 tot 2 kg per week. In verband met dezen maatregel zul len de detaillisten in de gelegenheid wor den gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzingen 2 kg in plaats van, zooals voorheen, 14/2 kg Per op de toewijzing vermeld rantsoen te betrekken. Naar aanleiding hiervan is bepaald, dat de plaatselijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. op toewijzingen, welke zijn geldig verklaard tot 23 Juni of een la- teren datum 2 kg per op de toewijzing vermeld rantsoen aan de detaillisten zuilen afleveren. Voor toewijzingen, wel ke zijn geldig verklaard tot 22 Juni of een vroegeren datum blijft de af te le veren hoeveelheid gesteld op iy% kg per rantsoen. NIEUWE BON. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 16 Juni tot en met 10 Augustus a.s. elke der met „11" ge nummerde bonnen van de nieuw uitge reikte bonbaart „M" en de nieuw uitge reikte bonkaart „O" recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoeleinden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat handelaren geen bonnen in ontvangst mogen nemen, welke nog niet zijn geldig verklaard. Behalve het risico dat bij ont dekken hiervan een strafvervolging kan worden ingesteld, loopen zij tevens ge vaar, dat zg op bonnen afleveren, die waarschijnlijk niet geldig zullen worden verklaard. Schippers, die een petroleumkaart voor kookdoeleinden hebben aange vraagd, kunnen zich tot den distributie- dienst van de plaats, waar zij in het be volkingsregister z(jri ingeschreven, wen den voor het ontvangen van deze bon kaarten. De petroleumkaart kan ook aan den schipper worden opgezonden, indien de betrokkene aan bedoelden distributie- dienst zulks schriftelijk verzoekt. Het adres, waarheen de bonkaart gezonden kan worden, dient de schipper duidelijk op te geven. De overige verbruikers, die een bon kaart voor petroleum hebben aange vraagd, zullen van de distributiediensten Laat de redenen m(jns monds, en de overdenking mjjns harten welbehageltfk zijn voor Uw aangezicht, o Haere-, mijn Rotssteen en mijn Verlosser! Ps. 19 15. Zon. Maan. op onder op onder 5.16 22.05 1.37 13.24 Vandaag: Laatste kwartier. 24 Juni: Nieuwe maan. een persoonlijke oproeping ontvangen voor het afhalen van deze kaart, voor zoover zij deze nog niet ontvangen heb ben. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij naakt het volgende bekend: Bij den aanvang van de distribune van gebak e.d. werden de hoeveelheden der verschillende gebaksoorten voor- 1 o o p i g vastgesteld. Het is echter in de practijk gebleken, da.t deze rantsoe nen te hoog waren, zoodat de bakkers niet in de gelegenheid zijn op de van hun klanten in ontvangst genomen bonnen weer een voldoende hoeveelheid bloem en meel te betrekken. In verband met het bovenstaande zijn de gebakrantsoenen gewijzigd. Een rantsoen gebak omvat in den ver volge voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daar achter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram. Biscuits of wafels 75 gram. Andere koekjes 75 gram. Speculaas 140 gram. Ontbijtkoek 140 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein korstgebak (b.v. aman delbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. boter letter) 500 gram. Taart of gebakjes 600 gram. De rantsoenen voor de andere gebak soorten dan de hierboven genoemde, wor den berekend naar de daarin verwerkte hoeveelheid bloem of meel. Daarbg komt een rantsoen overeen met 70 gram meel of bloem. Bovenstaande wijziging is vandaag in gegaan. Bon 9. Bon „9" van de bloemkaart: van 16 Juni t/m 13 Juli, 35 gram tarwebloem, tarwemaal, roggemeel, roggebloem of zelfrijzend bakmeel, dan wel 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. onwaarschijnlijk, vooral na de aanvallen op Alexandrië en Haïfa der laatste da gen, dat de gebeurtenissen, waarover de minister schrijft, zich in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee zullen afspelen. Speculaties over het waar, wan neer en hoe zijn overbodig. Of het nog gebeurt, vóórdat de Engelschen het ver zet in Syrië hebben gebroken, is een ge heim, dat de toekomst zal ontsluieren. PLECHTIGHEID TE VENETIE. VENETIE, 14 Juni. (Stefani.) De Ita liaansche minister van buitenlandsche zaken Ciano, is hier hedenochtend aan gekomen, alsmede de gezant Prins Bis marck als vertegenwoordiger van den Duitschen ambassadeur von Mackenzen en de gezant van Kroatië te Rome, Pe- titsj. Zij werden aan het station door hooge autoriteiten ontvangen. Zaterdag begaf de Duitsche minister van, buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, zich in den loop van den dag even eens voor een kort bezoek naar Vene tië. Uit Agram meldt D.N.B., dat- ook de leider van den Kroatischen staat, dr Pa- velitsj, met maarschalk Kvaternik en den Kroatischen minister van buiten landsche zaken Lorkowitsj, in den loop van den dag naar Venetië vertrokken. VENETIE, 15 Juni (D.N.B.) In het historische dogenpaleis te Venetië is Zondag het protocol geteekend, waarbij Kroatië tot het driemogendhedenverdrag toetreedt, 't Protocol werd geteekend door den Duitschen minister van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop, zijn Italiaanschen ambtgenoot, graaf Ciano, en de vertegenwoordigers der andere landen, die tot 't driemogendhedenver drag zjjn toegetreden. BERLIJN, (S.P.T.) De verklaring, die de Berlijnsche correspondent van het of ficieele Turksche persbureau uit Duit sche officieele bron heeft ontvangen, heeft aan vele geruchten een einde ge maakt. Duitschland, aldus is deze correspon dent gemachtigd te verklaren, heeft er nooit aan gedacht om van de Turksche regeering den! doorvoer' van troepen eni materiaal te eischen. Deze duidelijke woorden, de passage over Turkije in de laatste rijksdagrede van Hitier en de vriendelijke woorden in de jongste rede van Mussolini zullen, zoo meent men hier, het hunne er toe bijdragen tot de verbetering in de be trekkingen van de asmogendheden met een land, waar de bevolking nog steeds, onder Engelschen invloed, op de overwin ning van Engeland hoopt. BEPERKING VAN TREINREIZEN IN ROEMENIë. Met ingang van Zaterdag j.l. mogen burgers niet dan met bijzondere toe stemming gebruik maken van de Roe- meesche spoorwegen. Zulk een toestem ming kan alleen door de politie of de gendarmerie worden uitgereikt. De be paling geldt niet voor militairen in ac tieven dienst, voor reservisten, die in het bezit zijn van een oproepbevel, voor het spoorwegpersoneel en voor politie ambtenaren. SCHERPERE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN IN FRANKRIJK. Naar de secretaris-generaal voor Joodsche vraagstukken, Vallat, mede deelt, verschijnen in het staatsblad twee omvangrijke wetten, waarvan de eerste aanmerkelijke verzwaringen van de thans geldende Jodenwetten bevat en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1