Christelijk Dagblad voor Zeeland Talma's sociale arbeid". Hef verloop van de operaties. Vichy waarschuwt Engeland. DAGKALENDER. ZATERDAG 14 JUNI 1941 55e JAARGANG - No. 37 Krachtig optreden ten bate van voedselvoorziening. Med.-lndië en Japan. Slaolie of raapolie. Straf voor springstofaanslag. Wat de legerberichten melden. De gezant Cripps pleegt overleg met Eden. Bureaux Lange Vorslstraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg! Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraaf 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige edverlentlén 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine odvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. II „EEN HELD IN VOLLE WAPENRUSTING". Enkele weken geleden promoveerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tot doctor in de rechtswetenschappen de heer J. M. Vellinga, op een proef schrift: „Talma's sociale arbeid". Wy beginnen met onze blijdschap er over uit te spreken, dat aan dezen stoe- ren werker, die als predikant, Kamerlid, Minister en verdediger der Christelijk sociale beginselen zoo hard en intensief heeft gearbeid, een proefschrift is gewijd, en dat een jong jurist zich aan de bestudeering van Talma's arbeid, die voor ons land en volk van zoo groote beteekenis is geworden, heeft willen zetten. Wij hadden wei het boek van Smeenk „Een held. in voM wapenrusting", een werk, dat veel 'geert, maar toch niet op volledigheid aanspraak kan maken. Nu willen wij direct opmerken, dat ook het proef schift van Dr Vellinga geen volledige levensbeschrijving geeft. Het beantwoordt aan den titel: „Talma's sociale arbeid". Meer mag men er redelijkerwijze niet van verwachten. Het eerste deel van het boek handelt over: „Talma en de sociale beweging", het tweede over: „Talma en de sociale wetgeving", waarbij afzonderlijk zijn werk voor de sociale verzekering is be sproken. Vooral dit tweede deel is van belang, omdat speciaal hierin stof, die weinig bekend was, is verwerkt. In het voorwoord wijst de schrijver er op, dat het 12 Juli van dit jaar 25 jaar geleden zal zijn, dat Talma is heenge gaan. „Allicht zullen velen dan aan hem te rugdenken", zoo schrijft hij. „In krant en tijdschrift zal van hem gewaagd wor den. Eer en lof zullen hem niet onthou den worden. Het meest eeren wij Talma echter door studie te maken van zijn arbeid. Talma's strijd is niet verou derd. Talma past in onzen tijd. Zijn werk dient het onze te zgn. Zijn arbeid behooren wij ons daarom eigen te ma ken". Talma heeft voor de Christelijk soci ale beweging dikwijls onder zeer veel smaad en verdachtmaking ontzaglijk veel gedaan. Hij heeft de principieele lijnen getrokken, waarlangs kan worden voortgewerkt. Maar hij was ook een man van de daad. Hij heeft, toen hij daarvoor de gelegenheid ontving, ge tracht in de practijk om te zetten, wat hij principieel noodzakelijk achtte, ook al kreeg hij veel tegenstand te verduren. Hij heeft de basis der beginselen ge legd voor den socialen arbeid. Het heeft hem nooit verdroten, om duidelijk te ma ken, dat de waarde van den arbeid beter moet worden begrepen en dat er in het maatschappelijk leven een nauwe samen werking moet zijn tusschen patroon en arbeiders. Hij heeft het fundament gelegd voor de collectieve arbeidsovereenkomst en heeft aangetoond, dat werkgever en werknemer gelijkberechtigde partijen zijn, als het er om gaat onderhandelin gen te voeren over loonen en arbeids voorwaarden. In het sociale vraagstuk plaatste Tal ma steeds weer op den voorgrondg e e n barmhartigheid, maar recht vaardigheid. Hij ijverde krachtig voor de vrijheid van den arbeidenden stand. In een bro chure, waarover destijds veel is te doen geweest, heeft hij daaromtrent zijn denk beelden uiteengezet. Het ging hierbij om de vraag, welke positie de arbeider in het maatschappelijk leven inneemt. Is hij een vrije arbeider of als een slaaf gebonden? En hoe is de verhou ding van patroon en arbeider? Heeft de patroon gezag, waarom de arbeider hem gehoorzaam moet zijn, of moet men spre ken van leiding waarnaar de arbeider zich heeft te schikken? Talma conclu deerde het laatste. Zijn opvatting was, dat de arbeider en de patroon, naar ons geldend recht, twee vrije mannen zijn, tusschen wie een over eenkomst bestaat, waarbij de arbeider zich verbindt arbeid te verrichten en de patroon zich verbindt loon te betalen. De arbeider moet in volle vrijheid over zy'n arbeidsvoorwaarden kunnen onder handelen en hij heeft daartoe het recht. Zjjn sociale strijd is rechtsstrijd. Dit alles vindt men in den breede door Dr Vellinga uitgewerkt. Vandaar, dat zijn proefschrift van zoo groote betee kenis is. De historie heeft inmiddels bewezen, 1 dat Talma's opvatting over vrijwel de geheele linie als juist is erkend. In den strjjd voor hun vrijheid hebben de arbei ders gezegevierd. Wilde men van Marxistische zijde aan vankelijk niet weten van onderhandelin gen en een collectief contract met de werkgevers, de vijanden van de arbei ders, later heeft men ook daar zijn hou ding moeten herzien. De lezing van het boek van Dr Vellin ga stemt ons tot dank aan God, Die ons een man als de baanbreker Talma schonk. Maar het wijst ons ook op onze roe ping om voort te bouwen op het gelegde fundament. Die roeping komt tot ons allen, onverschillig of we werkgever dan wel werknemer zijn. Het A. N. P. meldt: Dat niet wordt geschroomd, krachtig op te treden, wan neer maatregelen, in het belang der voedselvoorziening genomen, worden overtreden, bewijst het volgende: Op een boerderij in Gelderland bleek men zich van die maatregelen weinig aan te trekken. Toen de eigenaar een gevorderd paard niet vrijwillig wensch- te te leveren, namen de marechaussee het, drie weken geleden, in beslag. En toen de runderen, die ingevolge de ver plichte veelevering moesten worden ge leverd, evenmin werden afgestaan, voer den tenslotte controleurs van den Cen- tralen Crisis-Controledienst drie dieren van het bedrijf weg. Inmiddels bleken nog meer zaken niet in orde, zoodat genoemde controleurs besloten, het geheele bedrijf aan een uit gebreide controle te onderwerpen. Zoodra men het erf had betreden, ver zocht men inzage van de administratie. Dit weigerden de bewoners, maar toen werd opgetreden moesten zij er spoedig mee voor den dag komen. Het werd hun toen duidelijk, dat het pleit verloren was en, teneinde den ambtenaren de vrije hand te laten, verlieten zij het bedrijf. Bij het onderzoek werden 25 varkens, welke niet aanwezig mochten zijn, aan getroffen. Al deze dieren werden in be slag genomen en naar een slachthuis overgebracht. Tevens werd een hoeveel heid van ongeveer 700 kg graan, die niet in voorraad mocht worden gehouden, in beslag genomen. Even krachtig werd opgetreden in het geval van een veehouder Tn Zuid-Hol land, in wiens veeboekje zeer sterk bleek te zijn geknoeid, waardoor hij in sterke mate de verdenking op zich had geladen zich aan frauduleuze slachtingen :e heb ben schuldig gemaakt Om dit in de toe komst onmogelijk te maken, besloot men tot vordering over te gaan Hierop heeft de Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid-Holland alle varkens, in het ge heel 117 stuks, namens de Nederlandsche Veehouderij-Centrale overgenomen. Door de intrekking van de varkens toewijzing is dezen veehouder de moge lijkheid ontnomen in de toekomst var kens te houden JOSJIZAWA VERTREKT 29 JUNI UIT BATAVIA. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De woordvoerder van het departement van voorlichting heeft gisteren in de persconferentie verklaard dat de regee ring definitieve instructies gezonden heeft aan den leider van de Japansche delegatie te Batavia. Het antwoord, zoo verklaarde hij, is opgesteld met inachtneming zoowel van de houding van Nederlandsch-Indië te genover Japan als van den internatio nalen toestand. De Jomioeri Sjimboen bevat een on derhoud met Josjizawa, waarin deze verklaart, dat er met Nederlandsch-In dië geen compromis meer mogelijk is. Hij acht het derhalve niet noodig, zich voor zijn vertrek naar Tokio waar van de datum zou zijn bepaald op 29 Juni a.s. met de autoriteiten van Ne derlandsch-Indië in verbinding te stel len. Gezien de starre houding van Ba tavia, wordt de toestand steeds moei- ljker. Domei meldt uit Tokio: Sommige vooraanstaande dagbladen dringen er bij de regeering op aan een krachtig standpunt in te nemen tegen over de Nederlandsch-Indische kwestie. Ook te Berlijn is men, volgens de „N. R. C." van meening, dat de oecono- mische onderhandelingen tusschen Ne- derlandsch-Tndië en Japan, gezien den huidigen staat van zaken tot misluk king zijn gedoemd. Uiteraard heeft men in Duitschland groote belangstelling voor deze onderhandelingen, daar het hier een partner van het driemogend- hedenpact betreft. De gevolgen van een eventueel af breken van de onderhandelingen kan men nog niet overzien, doch men neemt aan dat Japan eerst dan de laatste con sequenties zal trekken, wanneer de al- gemeene situatie in het Verre Oosten is opgehelderd, d.w.z. wanneer de defini tieve houding van Amerika in het hui dige conflict vast staat. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: In verband met het feit, dat de win keliers nog niet op alle, destijds bj hen ingeleverde bonnen no. 17 van de boter en vetkaart slaolie of raapolie hebben kunnen afleveren, worden zj tot en met 31 Juli a.s. in de gelegenheid gesteld, alsnog deze olie aan hun klanten af te leveren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de olie uitsluitend mag worden af geleverd aan degenen, die gedurende het tijdvak van 12 Mei tot en met 17 Mei j.l. bon 17 van de boter- of vetkaart bij hun winkeliers hebben ingeleverd. De geldigheidsduur van dezen bon blijft ongewijzigd, zoodat na 14 Juni a.s. op dezen bon geen boter of margarine meer mag worden gekocht. HEVIGE BRITSCHE AANVAL. Omtrent het verloop van de militaire operaties in Syrië op 12 Juni maakt het Fransche opperbevel aldaar, volgens een D.N.B.-bericht uit Vichy, bekend, dat aan de kust sterke Britsche strijdkrach ten de Fransche stellingen onder vuur hebben genomen. In het gebied van Merdzj Ajoem is een aanval van vijande lijke pantserstrijdkrachten op het Lita- ni-dal afgeslagen. In de streek van Damascus heeft de tegenstander ten Oosten van den weg van Soeaida naar Kissoejè een hevigen aanval ondernomen. In den nacht van 10 op 11 Juni heeft het Fransche lucht- wapen in het gebied van Sanamaja en aan de kust vijandelijke formaties zon der eigen verliezen doeltreffend met bommen bestookt. Engelsche vliegtuigen hebben opnieuw de haven van Beiroet gebombardeerd, naar het agentschap Ofi meldt. DRUK IS TOEGENOMEN. In het communiqué van het Fransche ministerie van oorlog over de situatie in Syrië wordt verklaard, dat de druk van den tegenstander de laatste 24 uur in alle sectoren van het front is toe genomen. Aan de kust kon hj tot in de nabij heid van Soeaida oprukken, waar de Fransche strjdkrachten ondanks de hevigste bombardementen zoowel van de land- als de zeezjde blijven stand houden. Bij Merdzj Ajoem kon de tegen stander in een Fransche voorpostenstel ling vasten voet krijgen. Ten oosten van den Hermon zijn felle gevechten gaande. „VERLOOP DER ACTIES VOOR FRANKRIJK GUNSTIG". Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P. te Berlijn: Gemeten naar de omstandigheden, waaronder de Fransche defensie in Sy rië op gang is gebracht, acht men in politieke kringen hier het verloop tot dusver van de acties voor Frankrijk gunstig. De vraag of de Franschen op den duur zullen zijn opgewassen tegen het aan stormen van de Engelschen, laat men hier open. Men noemt het echter op merkelijk, dat de Fransche tegenstand er een van 100 is. Een eventueele overwinning van de Engelschen in Syrië is volgens de opvatting in politieke krin gen te Berlijn zonder beteekenis voor den afloop van den oorlog. VICHY WAARSCHUWT LONDEN VICHY. (United Press.) Naar ver luidt heeft Frankrijk in een nieuw for meel protest tegen den Engelschen aan val op Syrië bij Engeland indirect de waarschuwing uitgesproken, dat Frank rijk gedwongen zal zjn, zijn samenwer king met Duitschland uit te breiden en te versterken, indien de Engelsche in vasie in Syrië niet wordt gestaakt. In de nota wordt opnieuw geconsta teerd, dat zich geen Duitsche soldaten in Syrië bevinden. Het A. N. P. meldt: De laatste dagen is in het bestek van een anti-Duitsch streven in Amsterdam- Zuid een misdadige springstofaanslag gepleegd op een dienstinstantie van de Duitsche weermacht, waarbij persoon- ljke en materieele schade is ontstaan. De uitvoering van den aanslag doet een nauwkeurige bekendheid met de plaatseljke omstandigheden veronder stellen. Het onderzoek van de Duitsche „Sicherheitspolizei" heeft uitgewezen, dat de verantwoordelijkheid voor den misdadigen aanslag rust op de in Am sterdam-Zuid wonende Joden in het bijzonder op de uit Duitschland hier heen gekomen Joodsche emigranten die sedert maanden een systematische en voortdurend toenemende anti-Duit- sche activiteit hebben ontwikkeld. Op grond hiervan heeft de „General- Kommissar für des Sicherheitswesen" krachtens de Verordening 33/40 van den Rijkscommsisaris op het intrekken van vermogens, bevel gegeven tot inbeslag neming van het stamvermogen („Grund- vermögen") van een aantal Joden. Tegelijkertijd zijn talrijke Joden in het bijzonder Joden die uit Duitschland zijn geëmigreerd gearresteerd. Zij worden naar een arbeidskamp gebracht. D.N.B. deelt uit Vichy mede, dat de tweede Fransche protestnota, die de Fransche ambassadeur te Madrid, Pietri, aan Sir Samuel Hoare heeft overhan digd, in den meest beslisten vorm is gesteld. Naar Reuter meldt heeft de Britsche regeering het Fransche protest van de hand gewezen en Vichy uitgenoodigd den Franschen troepen in Syrië instruc tie te geven den tegenstand tegen de Britsche maatregelen op te geven. DE ITALIAANSCHE DIPLOMATEN VERLATEN SYRIË. De correspondent van United Press te Alexandrette seint: De Italiaansche consul-generaal te Beiroet is met Italiaansche diplomaten aangekomen. Naar verluidt zullen alle Italiaansche diplomatieke ambtenaren uit Syrië worden terug geroepen. Ze gaan naar Istamboel om zich vandaar naar Italië te begeven. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In den handelsoorlog tegen Groot- Brittannië heeft de luchtmacht opnieuw successen geboekt. Gevechtsvliegtuigen hebben inhetSt George-kanaal vier bewapende vijandelijke koopvaardij schepen van in totaal 28.000 ton tot zin ken gebracht en in hetzelfde zeegebied en aan de Schotsche Oostkust vier ande re groote vrachtschepen beschadigd. Lichte gevechtsvliegtuigen hebben verscheidene vliegvelden inZuid- en Midden-Engeland met goed re sultaat aangevallen en daarbij twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. In het gebied van de Middellandsche Zee had een aanval van het Duitsche lucthwapen op H a i f a bijzonder succes. InN oord-Af rika geen b jzon- dere gevechtshandelingen. By pogingen van den vijand om Noor wegen binnen te vliegen, schoten ja gers twee Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. De vijand liet gisternacht op verschei dene plaatsen in West-Duitsch- 1 a n d brisant- en brandbommen vallen, waardoor verscheidene burgers werden gedood of gewond. Eenige woonhuizen werden verwoest of beschadigd. Bran den konden door den veiligheids- en den hulpdienst en door den luchtbescher mingsdienst spoedig worden gebluscht. Nachtjagers en luchtdoelartillerie heb ben vier van de aanvallende vliegtuigen omlaag geschoten. In den tjd van 9 tot 12 Juni heeft de vijand bij elkaar 37 vliegtuigen verloren. In hetzelfde tijdvak gingen 7 eigen vlieg tuigen verloren. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt: Onze jagers hebben Donderdag bij felle luchtaanvallen boven Malta acht Hurricanes neergeschoten. In de Egeische Zee hebben Engelsche vliegtuigen het eiland R h o d o s ge bombardeerd. InNoord-Afrika, aan het front van T o b r o e k activiteit der weder- zijdsche artillerie. Formaties van onze duikbommenwerpers hebben stellingen, luchtdoelbatterijen, barakkenkampen en troepen by Tobroek herhaaldelijk gebom bardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben we derom eenige bommen geworpen op ZATERDAG 14 JUNI. De vreeze des Heeren is rein, bestaan de tot in eeuwigheid; de rechten des Heeren zijn waarheid, samen zijn zij rechtvaardig. Zij zyn begeeriyker dan goud, ja dan veel fjjn goud; en zoeter dan honing en koningzeem. Psalm 19 10 en 11. Zon. Maan. op onder op onder 5.16 22.04 11.08 16 Juni: Laatste kwartier. 24 Juni: Nieuwe maan. ZONDAG 15 JUNI. Wat de menschen u ontvreemen, Laat den Zondag u niet nemen. 'tls een eenig kostelijk goed. Zondagsarbeid werkt God tegen. Zondagsviering brengt een zegen, Over wat ge een week lang doet. Zon op onder 5.16 22.04 Maan op onder 1.14 12.17 16 Juni: Laatste kwartier. 24 Juni: Nieuwe maan. Benghasi en naburige plaatsen. In Oost -Af rika is in den ochtend van 11 Juni een Engelsch-Indische vloot formatie voor A s s a b verschenen, heeft de reeds door onze troepen ontruimde stad gebombardeerd en haar bezet. In de zone van G o n d a r pogingen tot aanvallen op onze stellingen van W o 11 s j e. Zij werden volledig te niet gedaan en de vijand leed verliezen van honderden manschappen. Andere vijan delijke detachementen, gesteund door bommen en machinegeweervuur, hebben met talrijke strijdkrachten ons garni zoen van Debra-Tabor aangeval len. Zy werden afgeslagen, na tegenaan vallen achtervolgd en door onze jagers met machinegeweervuur bestookt. In het gebied van Galla en Sidama worden de bewegingen van onze troepen voortgezet, waarbij zij den vijand aan zienlijke verliezen toebrengen. ENGELAND VERLOOR IN MEI 57 VLIEGTUIGEN. BERLIJN. (D.N.B.) In de maand Mei hebben Duitsche jachtvliegtuigen aan het luchtfront boven Engeland in den strijd tegen Britsche jagers 57 overwin ningen behaald. Hierbij werden 41 Spitfire en 16 Hurri cane toestellen neergeschoten. De verliezen aan Duitsche jachtvlieg tuigen aan het Britsche front bedroegen in dezelfde maand 17 vliegtuigen. IN MEI 5400 PERSONEN DOOR LUCHTAANVALLEN GEDOOD. BERLIJN. (D.N.B.) Naar de Londen- sche berichtendienst meldt, zijn in En geland gedurende de maand Mei 5400 personen door luchtaanvallen gedood; 5200 menschen werden gewond. NIET NAAR MOSKOU TERUG? ,(S.P.T.) De Britsche ambassadeur te Moskou, Cripps, heeft een bespreking gehad met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Eden. Men neemt aan, dat Cripps ook Chur chill zal bezoeken. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: On der het opschrift„Cr ipps keert niet naar Moskou teru g", publiceert „Svenska Dagbladet" een commentaar van de „Times" op de Lon- densche reis van Sir Stafford Cripps, den Britschen ambassadeur te Moskou. Cripps, zoo schrijft de „Times',' is inder tijd naar Moskou gestuurd als een der flinkste en bekwaamste vertegenwoordi gers der openbare meening op den lin kervleugel van het Engelsche politieke leven, in de hoop, dat zijn benoeming een betere verstandhouding tusschen En geland en de Sowjet-Unie zou meebren gen. Deze hoop is niet in vervulling ge gaan. Cripps heeft het vertrouwen van den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken niet weten te ver werven. Men kan zich afvragen, of de buitengewone capaciteiten van Cripps niet beter in eigen land gebruikt kunnen worden. Engeland heeft immers drin gend alle beschikbare talenten noodig. DÉ SOVJET-UNIE EN TURKIJE. Het D.N.B. meldt uit Stamboel: Winogradow, de Sovjet-ambassadeur in Turkije, is in Stamboel aangekomen. Hg gaat over de Zwarte Zee naar Mos kou om rapport uit te brengen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1