DE ZEEOW ZenuvP'J" Uit de Provincie GOES. ZUID-BEVELAND. De Kinderbijslag. WALCHEREN. TWEEDE BLAD Dr Fischböck over de Ned. volkshuishouding. FEUILLETON LEVENSGANG VAN VRIJDAG 13 JUNI 1941. Nr 36. en al heeft het langer geduurd dan hy had voorzien, men heeft de werkloosheid met succes bestreden, ofschoon de Ne- derlandsche arbeiders aanvankelijk be zwaren hadden tegen werk in Duitsch- land, waar nog gelegenheid daartoe ge noeg is. Inzake de werkloosheid hangt alles af van twee factoren, n.l. de be reidheid van Nederlandsche arbeiders om te werken, waar daartoe gelegenheid is en verder van de organisatorische prestaties van de Nederlandsche auto riteiten op arbeidsgebied. In de ontwik keling van beide factoren heeft dr Fisch- böck vertrouwen. Vervolgens schetste hij de nieuwe op vattingen omtrent het financiëel beheer die in Duitschland heerschen, waarbij een vlotte circulatie lh den goederenkring loop primair is en waaraan de financiën ondergeschikt zijn. De door het verbruik van goederen vrij komende koopkracht moet in een geordende financiëele huishouding wor den afgeroomd door belastingen of door het opnemen van kort of langloopend crediet. Leeningen zjjn het minst pijn lijk voor de bezitters van die vrije koopkracht, doch deze weg kan alleen worden gevolgd, zoo lang men het geld ter beschikking van den staat wil stel len in den vorm van rechtstreeksche leeningen, maar ook door inleggingen bij allerlei geldinstellingen of door het koo- pen van schatkistpapier. Het komt er op aan, dat het geld op deze wijze vrij willig rechtstreeks of Indirect ter be schikking van den staat komt, waardoor dwangmaatregelen kunnen uitblijven. Dr Fischbök besluit zijn uiteenzetting als volgt: De nieuwe ordening in Europa moest door de definitieve Duitsche zege worden verzekerd. Tot dat tijdstip moet men aan het bereiken van dit doel mede werken. Zulks geldt ook voor de Neder landsche volkshuishouding, Indien zij wil leven. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 1 tot en met 7 Juni 1941 kwamen in ons land 235 gevallen van besmettelijke ziekten voor. Voor onze provincie bedroeg dit aantal drie, n.l. 1 geval van roodvonk te Vlis- singen en 2 gevallen van malaria te Mid delburg. Vertrokken: Cornelis D. 't Hooft, chemisch techniker, van Oostsingel 164 naar Geleen; Meier Jacob, electrien, van Lange Vorststraat 64a naar Eindhoven; Jacobus Houtepen, fruitkweeker, en echtgenoote, van Wilhelminastraat 94 naar Kapelle (Z.)Wed. van der Weele, geb. v. d. Heuvel, zonder beroep, van Wilhelminastraat 94 naar Kapelle (Z.) Pieternella Fritz, hulp in de huish., van 's-H. H. Kinderendijk 24b naar Vlissin- gen; Neeltje Brandes, winkeljuffrouw, van Scheldestraat 98 naar '§-Graven- hage; Paula R. J. van Bergen, zonder beroep, van Piccardtstraat 76 naar Ber gen op Zoom; Wed. Versprille, geb. Al- laart, zonder beroep, van L. Kerkstraat 6 naar Zaamslag; Lambertus G. J. v. d. Ven en echtgenoote, aannemer wegen bouw, van Prinses Julianastraat 25 naar Middelburg; Femke G. de Jong, Hoofd Openbare Fröbelschool, van Blaaubeenstraat 3 naar 's-Gravenhage Johannes F. M. van Oostveen, en gezin, zonder beroep, van Blaaubeenstraat 2 naar Vlissingen; Theodora E. G. M. Rasch, rijkstelefoniste, van Grenedier- straat 5 naar Amsterdam; Adriaan I. van Oostbeeke, ass. chef de reception Ned. Omroep, van Oostsingel 44 naar Soest; A. J. van Nijnatten en gezin, Uitvoerder Ned. Heide Mij, van 's-H. H. kinderendijk 69 naar Hoek; Tjitske G. Dijk, hulp in de huishouding, Westwal 30d naar Weststellingwerf; Cornelia Koole, dienstbode, van Nieuwestraat 35 naar Breda; Maria Hoek van Dyke, hulp in de huishouding, van Zuidvliet- straat 79 naar Eindhoven; Willemina M. van Liere, zonder beroep, van 's-Gra- venpolderscheweg 22 naar Bilthoven; Jacoba van Dalen, echtgen. v. Filius en dochtertje, zonder beroep, van Prin ses Julianastraat 25 naar Bergen (L.) Maria A. Vermeer, dienstbode, van Vio lenstraat 22 naar Colynsplaat; Laurina de Kam, geb. Van Willegen, zonder be roep, van Heernisseweg 82 naar Maas dam. Ingekomen: Bertus van der Ros, journalist, van Schiedam, Wilhelmina straat 94; Jacomina van der Hiele, dienstbode, van Krabbendijke, Willem Zelleweg 5; Cornelis Westdorp, zonder beroep, van Nisse, Kloetingscheweg 5a; Maria Lipiyn, dienstbode, van Kromme nie, 's-Gravenpolderscheweg 42; Lub- bertha Drewes, huishoudster van Ap- pingedam, Westwal 30d; Sjouke J. Hak, controleur Landbouw-Crisiswet 33, van Haarlem, Zuidvlietstraat 60; Nannie A. Dagevos, geb. Drydtyk, zonder beroep, van Ntymegen, J. A. v. d. Goeskade 47; Cornelia van Elsacker, dienstbode, van Wemeldinge, Wilhelminastraat 11; Ca- tharina J. de Jong, dienstbode, van Koog aan de Zaan, Heernisseweg 64; Maria A. B. Kaan, 1.1. verpleegster, van Katwijk, Oostwal 31Tannetje C. Hage, dienstbode, van Haarlem, Groote Markt 34; Jan H. Roolker, kantoorbe diende Landb:. Crisis Organisatie, van Rotterdam, Kamperfoelistraat 14; Ma ria N. J. Dingemanse, zonder beroep, van Krabbendijke, Westwal 30a; Helena C. Markusse, dienstbode, van Wissen- kerk, Korte Kerkstraat 13; Laura H. C. Melse, hulp in de huish., van Hilversum, Nieuwstraat 44; Cornelis Bakker en echtgenoote, boekhouder, van 's-Heer Arendskerke, J. A. v. d. Goeskade 17; Willem A. van den Ende, vakwerkman telef., van Breda, Wilhelminastraat 27; en Cornelis G. Meulenberg en echtgen., zonder beroep, van Rilland-Bath. Kloetlnge. Gemeenteraad. Donderdagavond vergaderde de Ge meenteraad voltallig. In overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs en het hoofd der school werd de verordening, regelende de tijd vakken waarbinnen landbouwverlof kan worden verleend, ingetrokken. In de plaats hiervan is een herfstvacantie ge komen, waarin dan de kinderen desge- wenscht kunnen helpen by het land- bouwwerk. D tijd waarin deze vacantie valt kan bepaald worden naar gelang van den stand der landbouwwerkzaam- heden. Besloten werd om een schoollokaal te verbouwen tot gymnastieklokaal, terwijl een speelterrein voor lichamelijke oefe ning zal worden ingericht. De voorzit ter deelde mede, dat de verbouwing van het schoollokaal eenvoudig zal zijn en dat het in te richten terrein gelegen is achter het Armhuis. Het is niet wel doenlijk om het bij de school gelegen speelterrein voor dit doel te gebruiken, aangezien het gewone onderwijs, dat in de school gegeven wordt, hierdoor ge stoord zou worden. Op een vraag van den heer Blom- maard over de betegeling van het speel terrein bij de school antwoordde de voorzitter, dat het plan daarvoor inder tijd niet is uitgevoerd wegens de oor logsomstandigheden. Een wijziging werd aangebracht in de gemeenschappelijke regeling voor den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, zulks in verband met de bijvoeging van een gedeelte der gemeente Schore bij de gemeente Kapelle, welke laatste ge meente eveneens in dezen keuringskring valt. De in de voormalige gemeente Schore wonende slagers blijven door deze wij ziging ressorteeren onder den keurings kring Kruiningen, zooals tot nu toe het geval was. Overigens werd deze gemeenschappe lijke regeling in overeenstemming ge bracht^ met de bepalingen der Gemeente wet op dit punt. Vervolgens werd besloten de Alge- meene Politieverordening op diverse punten te wijzigen. Op verzoek van het Departement van Binnenlandsche Zaken werden nieuwe bepalingen opgenomen in verband met het wegruimen van sneeuw en ys. Ook de bepaling omtrent de be bouwde kom der gemeente behoefde verandering in verband met de wijzi ging der gemeentegrenzen. Verder wer den nieuwe bepalingen vastgesteld be treffende de verdeeling der gemeente in wijken en betreffende de huisnumme ring. De huisnummering zal voortaan straatsgewijze geschieden. De nieuwe Het Christelijk Sociaal Dagblad geeft de volgende uiteenzetting over de ver traging van den kinderbijslag. „Wij hebben eenige weken geleden aan de hand van gegevens, ons ver strekt door het bestuur van de Midden- standsbedrjjfsvereeniging, uiteengezet, wat de oorzaak was, dat de klacht kon ontstaan, dat de uitbetaling der kinder toeslagen over het eerste kwartaal zoo lang op zich liet wachten. Het is onmo gelijk, dat alle toeslagen, ook in de toe komst, in de eerste dagen van het nieuwe kwartaal worden toegezonden. Het werk moet over eenige weken wor den „uitgesmeerd". Daarbij deden zich bij de eerste betaling, die van 1 April af kon beginnen, bijzondere moeilijkhe den voor, die extra-vertraging gaven. Wat voor de Middenstandsbedryfsver- eeniging gold, gold ook voor andere or ganen, die met de uitvoering der Kin derbijslagwet belast zijn. Dit biykt thans ook uit het „Contact orgaan" der Centrale Onderlinge. Daar in lezen wij: „In totaal moeten door de C. O. onge veer 24.000 lijsten worden verwerkt. De practijk wijst thans uit, dat wij ruim 2000 aanvragen p. week kunnen verwer ken, zoodat met 't verwerken van de kwartaalsaanvragen juist ongeveer een kwartaal zal zijn gemoeid. Deze moei lijkheid speelt natuurlijk slechts de eer ste maal, want kiest men steeds dezelf de volgorde van verwerking, dan krjjgt de betrokkene voortaan steeds om de drie maanden zijn uitkeering. Het zal voor een ieder bij eenig na denken duidelijk zijn, dat 24.000 aanvra gen, die niet regelmatig over een tijds periode verdeeld, doch alle tegelijk bin nenkomen, niet alle in een zeer kort tijdsbestek kunnen worden verwerkt. Alle arbeiders ontvangen echter in den loop van het loopende kwartaal hun uit- keeringen over het eerste kwartaal en verder regelmatig elke drie maanden. Tegen een dergelijke werkverdeeling kan ook weinig bezwaar bestaan, omdat de kinderbijslag geen loonsverhooging beoogt te zijn, doch een periodieke uit keering, die de arbeiders in staat moet stellen eens iets extra's te doen. Men bespaart ons veel werk en cor respondentie door de uitkeering rustig af te wachten en niet voortdurend brie ven te schrijven." Laat ieder er nauwkeurig op toezien, dat zijn kinderbijslaglijst tijdig wordt ingezonden en dan nauwkeurig ingevuld en voorzien van de noodige handteeke- ningen van zichzelf en van de(n) werk gever^), by wie(n) hij gewerkt heeft". huisnummering wil men spoedig invoe ren in verband met de op de uit te rei ken Persoonsbewijzen te vermelden adressen. Op een vraag van den heer Lankester of het de bedoeling is huisnummer plaatjes te bezigen antwoordde de voor zitter, dat de beste manier voor het aanbrengen der huisnummers gevolgd zal worden, doch dat plaatjes thans hoogstwaarschijnlijk niet meer in den handel zijn. De nog in de Verordening staande be palingen met betrekking tot winkelslui ting werden geschrapt, aangezien de Winkelsluitingswet hierin voorziet. i Vervolgens werd besloten om deel te nemen in een wachtgeldregeling voor scheepsofficieren en voor de grafische bedrijven. Het besluit van 13 Februari 1941 waarbij op verzoek van den Slagershond verboden werd om op Maandagmiddag een slagerswinkel voor het publiek ge opend te hebben werd op aandringen van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart thans weer in getrokken. Een wijziging werd aangebracht in de veldwachtersverordening, waarna de ge- meentebegrootingen voor het jaar 1940 en 1941 op verschillende punten werden gewijzigd. Tenslotte werd de pensioensgrondslag van den heer C. Zandee Az. als ambte naar van den Burgerleken Stand nader vastgesteld, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Krabbendijke. Loop der bevolking. Ingekomen: C. A. Heyblom, A 263, maréchaussée, van Rilland-Bath; B. Meeuwsen, C 50, landarbeider, van Kruiningen; A. Sluijter, A 263, maré chaussée, van Rilland-BathK. M. Schouwenaar, A 146, onderwijzeres, van Goes; C. L. Ots, A 368, landarbeider, van Rilland-Bath; J. F. Neels, B 110, zonder, van Hoek; C. Sep, A 321, con troleur CCCD, van Middelburg. Vertrokken: E. Lobbezoo, A 93, tuindersknecht, naar Tholen; M. Pijl, A 263, maréchaussée, naar Rilland-Bath J. A. J. van Maarseveen, A 263, maré chaussée, naar Rilland-Bath; J. A. Hoogesteger, A 397, dienstbode, naar Kapelle; E. van de Vreede, A 73, naar Amsterdam (dienstbode); J. Korstan- je, A 263, wachtmeester maréchaussée, naar Kortgene; D. van Loon, A 23, con troleur CCCD, naar Goes; J. van der Hiele, A 365, dienstbode naar Goes. Vrouwenpolder. Loop der bevolking over de maand Mei 1941. Ingekomen: N. Wattel, dienst bode, Dorp A 00, uit Middelburg, Sin gelstraat 5; L. Matthljsse, molenaars knecht, Gapingscheweg B 77, uit Nisse, Drieweg 145; P. Vermeulen en gezin, zonder beroep, Gapinge B no. 11, uit Serooskerke (W.), Rijkebuurtweg, B 113. J. J. Bakker, zonder beroep, Gapinge B no. 30, uit St.-Laurens A 1. Vertrokken: J. P. Dingemanse, dienstbode, van Gapinge, Meiwerfwegje, B 141, naar Meliskerke, B no. 29; P. Delbeke, zonder beroep, van Gapinge, B no. 85, naar Middelburg Brander(j- molengang, Geref. RusthuisL. de Ryke, landbouwersknecht, van Gapinge, B no. 116 naar Serooskerke (W.), B no. 116; W. S. Goedbloed, dienstbode, van Noord- dtjk, A no. 121, naar St.-Laurens, Noord- weg, B no. 6; H. Duvekot, dienstbode, van Dorpsdyk, A no. 51, naar Seroos kerke (W.), B no. 39; I. A. de Visser, en gezin, majoor bottelier K.N.M., van Dorpsdijk A no. 58, naar Vlissingen, Beatrixlaan 43. Koudekerke. Woensdagavond kwam de woningbouwvereeniging „Couburg" in algemeene vergadering bijeen op het ge meentehuis, onder voorzitterschap van dhr J. L. Dregmans. Verslag werd uitgebracht over het ex ploitatiejaar 19401941, waaruit bleek, dat alle woningen doorloopend verhuurd zijn geworden. Huurderving kwam alzoo niet voor. Bijzondere zorg werd besteed aan het onderhoud der woningen. Ver geleken met vroegere boekjaren werd ongeveer het dubbele uitgegeven. De woningen verkeeren in voldoenden staat van onderhoud en bijzonderheden deden zich niet voor. Met dankbaarheid werd geconstateerd, dat de gebouwen voor bijzondere schade werden gespaard. De balans per 22 Mei 1941, alsmede de verlies- en winstrekening over 23 Mei 194022 Mei 1941 werden vastgesteld. Het exploitatie-tekort bedraagt ruim f7800. Het wordt gedekt door bijdragen van het Rijk en de Gemeente. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer Jac. Maas en als lid van de com missie van toezicht de heer A. de Lan ge. Beiden namen hun herbenoeming aan. Behalve de te verrichten herstelwer ken, zal het onderhoud gedurende het loopende exploitatiejaar beperkt blijven tot het buitenverfwerk van zes wonin gen aan de Duinstraat. Besloten werd geen wijziging te bren gen in de verpachte tuingronden. Serooskerke (W.). Woensdagavond vergaderde de Raad. De volgende voor stellen van B. en W. werden z.h.st. goed gekeurd: Tot wijziging der verordening regelende de eischen voor benoembaar heid enz., van de gemeenteveldwachters; Tot wijziging der alg. politieverordening in verband met het opruimen van sneeuw en bestrijding van gladheid. Bij een voorstel van B. en W. om te rekenen van af 1 Mei 1.1. eervol ontslag te verleenen aan den agent der arbeids bemiddeling, dhr H. Clarisse, wegens het opheffen zijner betrekking, merkt dhr Goedbloed op, dat met ontslaggeven de gemeente niet klaar zal zijn. De voorz. beaamt dit, en zegt, dat hij volgens het Ambtenarenreglement recht heeft op Onder den titel Twaalf maanden Ne derlandsche oeconomie, schrijft dr H. Fischböck, commissaris-generaal voor financiën en oeconomie, in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden, onder meer het volgende: Evenals in den oorlog 19141918 verwacht Engeland in de eerste plaats resultaten van z(jn blokkade, die oor spronkelijk alleen voor het Duitsche Rijk was bestemd. Door de gebeurtenissen van Mei verleden jaar is Nederland bin nen dien kring getrokken en de Duit sche leiding is thans in staat, ook de oeconomische politiek van het Neder landsche gebied te bepalen. Ook thans schijnt men er in Nederland nog voor te willen zorgen, dat geen noodzakelijke goederen uit Nederland naar het Duit sche Rijk gaan, evenals vóór 9 Mei het geval was, toen er een organisatie werd gesticht om te garandeeren, dat geen voor Duitschland belangrijke goederen zonder toestemming van Engeland uit Nederland naar Duitschland zouden gaan. Daartegenover is het Duitsche stand punt ondubbelzinnig het volgende: De oeconomische oorlog, die overigens niet door Duitschland is begonnen, Is van Duitsohe zijde aanvaard en zal met alle oeconomische middelen, die Duitsch land ten dienste staan, worden gevoerd. Het spreekt vanzelf, dat de oeconomische krachten van de door de Duitsche weer macht bezette gebieden precies evenzoo voor den strijd, doch nu aan Duitsche zijde, moeten worden ingezet, zooals de veroverde kanonnen van het Neder landsche leger thans aan de Duitsche militaire oorlogvoering dienstbaar zijn. Dr Fischböck wijst er dan verder op, dat de doelstellingen van de Duitsche oorlogvoering evenals voor iederen Duit- scher, ook voor het Duitsche civiele be stuur in Nederland het eerste gebod vormen. Daarom kan men zich bij de Duitsche autoriteiten niet beklagen over de gevolgen van de Engelsehe blokkade en zoo mogelijk een voorkeursbehande ling vrpgen. Wanneer de in Nederland aanwezige benzine-voorraden ter beschikking van het Duitsche Rijk komen of de grond stoffen voor margarine ter verbetering van de Duitsche vetvoorziening worden gebruikt, dan komen klachten daarover precies op hetzelfde neer als klachten over het verlies van de uitrusting van het vroegere Nederlandsche leger. Het Duitsche bestuur in Nederland doet intuschen zooveel mogelijk om het Nederlandsche oeconomische leven binnen de getrokken grenzen, zooveel mogelijk te bevorderen. Van Nederland sche zijde verwachtte men, na Mei 1940 in verband met het gebrek aan grond stoffen, een belangrijke stijging van de werkloosheid boven het peil van 1940. Dr Fischböck had echter onmiddellijk vertrouwen in een betere ontwikkeling en spierpijn kunnen tot een kwelling worden. Neem* in zoo'n geval een "AKKERTJE" en de pijn valt van U afl door J. VAN DEN BOSCH. 26.) o Sjaan vergist zich niet. Eer het een week verder is, heeft Adriana gepraat met Gertjan en zyn vrouw. En toen is Eversen gekomen. Die twee zijn ver loofd. Adriana heeft beloofd, dat zy voor het jongetje een goede, tweede moeder zijn zal. En voor Luppo Eversen een vrouw, die trachten zal, zyn eerste vrouw te vervangen. Zy weet, dat zy een moei lijke taak op zich neemt. Maar zy doet het in de kracht en de mogendheid des Heeren. En zoo zullen Gertjan Bakker en zyn vrouw weldra met hun beidjes in het huisje aan het eind van het dorp zyn. Er wordt vastgesteld, dat het huwelyk van Adriana en Eversen over enkele maanden zal plaats hebben; een maand later of daaromtrent dat van Klaas en Sjaan. Er is nog even gesproken van tegelijk, maar dat had bezwaren. We zyn met z'n beidjes begonnen en we eindigen met zyn tweeën, Maaike, zegt Gertjan, die al het nieuwe by'na niet verwerken kan. - Maar we hebben mekaar, Gertjan, zegt moeeder. Gode zy dank, ja, zegt ook Gertjan. VH. MAASLAND. Natuuriyk: nieuwe heeren, nieuwe wetten In Westvoort zyn de onmogeiykste na men van straatjes en weggetjes. Er is eigeniyk maar één goede naam. Dat is Dorpsstraat. Maar die naam deugt niet in een stad. Dus neemt de gemeenteraad van het vergroote Maasland al heel gauw het besluit, om dien naam te doen ver dwijnen. De nieuwe naam ligt voor de hand: de weg, de bebouwde weg van de stad naar het voormalig Westvoort heet Heerweg. Het ligt dus in de rede, dat de Dorpsstraat voortaan Verlengde Heerweg heeten zal. Als er geen moei- lgker problemen bestaan En zoo krygen successievelyk alle straatjes en straten namen. De eene kant van de straten krijgt even nummers, de andere zyde oneven. Net als in de stad. Gertjan leest in een boek van een landstreek, die veroverd is en in bezit werd gehouden na den vrede. De bewo- ners moeten zich aanpassen by het land, dat nu het hunne is. Zy moeten de taal van dat land spreken en de gewoonten er van aannemen. Het gaat met strub belingen gepaard. Maar zij m o e t e n. Er is geen pardon. Zoo gaat het nu precies met West voort. We zyn in bezit genomen door de stad en we zullen stadjers worden, of we willen of niet. Hy moet het aanzien, dat het nummer van zyn woning veran dert. De dienst van gemeentewerken brengt het aan. De letter Westvoort was verdeeld in vier wykenA, B, C en D verdwijnt. Letters dat is dorpsch. En ze zyn stadsch. Als ze dat maar weten. De ouderen spreken nog van: het weggetje van Heemraad, zoo heet de boerdery, waarheen de weg leidt, maar de jeugd, die verwaande jeugd, zegt: Heeemraadsingel, zooals hét nu of ficieel heet. Je zou ze toch eigeniyk door elkaar rammelen, die jonge lui, diè zich verbeelden, dat er van het oude niets meer deugt Maar Gertjan/die dagelijks zijn tocht jes maakt met de boodschappen, zoolang Klaas nog niet getrouwd is, moet toe geven, dat de metamorphose geweldig is. Het zal werkelijk niet lang meer du ren, of er zijn méér nieuwe en ver nieuwde woningen dan oude. Allemaal huizen in den trant van die in de stad. En verderop en aan weerskanten villa- bouw. 'tls ongeloofelijk, zooals er gebouwd wordt. Dat moet spaak loopen, naar het oordeel van Gertjan. Die moeten toch bewoond worden. Maar 't gekste van 't geval is, dat hy overal bordjes ziet komen metverkocht of verhuurd. Dus die huizen worden wel bewoond. Waar ter wereld komen de menschen dan van daan? Wilt u eens opletten, vraagt Klaas, of er ergens menschen komen wonen? Een boel huizen zyn byna klaar. Dan moeten die een circulaire hebben. Da's ook weer de nieuwe tijd. Gert jan heeft er zyn geheele leven niet aan gedacht, laat staan het uitgevoerd, om naar een drukkery in de stad te loopen en opdracht te geven, om keu rige circulaires te drukken. Mooi zyn ze, dat moet hy toegeven. Ze kunnen tegenwoordig heel wat, ook in dat vak. Er is een plaatje by cliché, zegt Klaas deftig, maar dat is niks-voor Gertjan, hij zegt: plaatje en dan wordh een opsomming gegeven van verschillende ar tikelen, met prijzen er by. En dan deelt die jongen, wien het ook wel naar het hoofd geslagen schijnt, mee, dat zyn winkel binnenkort zal wor- herbouwd tot een modern pand. Gertjan schudt het hoofd: Klaas, Klaas, wees toch voorzichtig, ga je niet te veel verbeelden. Intusschen Gertjan let op. Hij is nog te veel zakenman, om het niet te doen. Nauwelijks merkt hy, dat ergens nieuwe bewoners gekomen zyn, of er is een circulaire bezorgd. En wat later gaat hy vragen om antwoord. En ze krygen klanten ook. Je levert toch wel goeie waar?, vraagt een mevrouw. Het is zooveel goedkooper dan in de stad, weet je. Ik doe hier myn leven lang zaken, mevrouw. U kunt informeeren over Gert jan Bakker en zyn waar, zegt Gertjan, die bijna verontwaardigd is: jawel, hy zal slechte waar leveren! Dat doen die mooie winkels in de stad wel, die hun waren niet zoo nauw bekyken. Het moet toch uit de lengte of uit de breedte komen, waar of niet? Gertjan Bakker.En hier staat K. Bakker, zegt die nieuwsgierige dame. Dat is mijn zoon, mevrouw. Hij gaat straks trouwen en dan ga ik er uit. O, zoo. Nu, ik kom eens in je winkel kyken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5