Slapeloos? Gemengd Nieuws Een Japansch-Russische handelsovereenkomst. Berlijn en Vichy. Het Japansche antwoord aan Nederlandsch-lndië. Binnenland IWjrUicvicLt'ó Wanneer verduisteren? Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. Neemt een wijs besluit, Kiest Goessche Midza-zaken uit! f 406 OO aan premies. ZUID-BEVELAND. Het Chr. Nat. Vakverbond. Ingeland weet, dat deze oorlog hard zal zijn en verwacht, dat h^j lang zal duren. De hoofdstukken en wederwaardighe den van den oorlog kunnen noch voor speld, noch afgemeten worden. Engeland zal er naar streven te land en ter zee met alle middelen weerstand te bieden. Het zal ok voor de hoogste beproevingen al was het ook voor een inval in eigen land, niet terugschrikken. HET BR1TSCHE RIJK ZET DEN OORLOG VOORT. (D. N. B.). Volgens den Britschen be richtendienst is te Londen officieel be kend gemaakt, dat bij een gedachten- wisseling van Churchill met de vertegen woordigers van de Dominions en de „ge allieerde regeeringen", die in Londen is gehouden, besloten is den oorlog tegen Duitschland en Italië voort te zetten tot de overwinning is behaald. MINISTER BEAVERBROOK VERWACHT KRACHTIGER LUCHTAANVALLEN. (D. N. B.). „W ij hebben alle reden ons voor te bereiden op verdere, sterkere lucht aanval 1 e n", zoo heeft de Britsche minister van staat, Lord Beaverbrook, die in deze kwaliteit voor de eerste maal in het Hoogenhuis sprak, verklaard. Hij gaf uiting aan de meening, dat Engeland is voorbereid op deze versterkte aanval len. CRIPPS TE LONDÈTO. (D. N. B.). Cripps, de Britsche ambas sadeur te Moskou, is, naar de Engelsche berichtendienst meldt, in Londen aan gekomen, waar hij besprekingen zal voe ren met Britsche regeeringspersoonlijk- heden. Hij zal slechts enkele dagen in Londen blijven en dan weer naar zijn post terugkeeren. Domei meldt, dat fusschen Japan en de Sowjet-Unie een handelsovereen komst voor den tijd van vijf jaar is ge sloten. De Japansche ambassadeur te Mos kou, Tatekawa, en de volkscommissaris van buitenlandschen handel Mikojan, hebben sedert 17 Februari onderhan deld over een handelsovereenkomst en een ruil- en betalingsverdrag. Naar het agentschap Tass meldt, zijn van weers kanten concessies gedaan; de onderhan delingen zijn met succes bekroond. De ontwerp-overeenkomsten zijn op 11 Juni geparafeerd. De overeenkomst behelst de meest- begunstigings-clausule voor de in- en uitvoerrechten, voor scheepvaart en vrachten, voor douane-aangelegenheden, voor tonnagerechten en voor loodsen. In het eerste jaar exporteert Japan naar Rusland voor 30 millioen yen ruwe zgde, zijden cocons, machines, waaron der werktuigmachines, kamperfoelie, enz. De invoer van Rusland ter hoogte van hetzelfde bedrag bestaat o.a. uit petroleum, mangaanertsen, platina en meststoffen. Naar Domei meldt, is in de Japansch- Russische handelsovereenkomst een goederenruil ter waarde van 60 millioen yen per jaar bepaald. DUITSCHLAND ACHT FRANKRIJKS GOEDEN WIL ALLEEN NIET VOLDOENDE. Het Alg. Hbld. meldt uit Berlyn: De rede van Darlan is op zijn minst voor de breede massa, zoowel binnen als buiten de Fransche grenzen, op een te leurstelling uitgeloopen. Dat Frankrijks tweede man juist op dit oogenblik voor de microfoon trad, zonder de woorden Syrië, Engeland en Amerika ook maar in den mond te ne men, werd ongetwijfeld allerminst van hem verwacht. Te Berlijn is Darlans radiotoespraak intusschen een goed onthaal te beurt ge vallen. Berlijn wil er den nadruk op leggen, dat de strijd in Syrië een zuiver Fransch-Engelsche aangelegenheid is, die Frankrijk zelf moet trachten op te lossen, zooals men in het algemeen alles aan Frankrijk overlaat, wat niet recht streeks de Fransch-Duitsche betrekkin gen betreft, dit natuurlijk met het voor behoud, dat Frankrijks streven naar een goede verstandhouding en nauwe sa menwerking met Duitschland primaire voorwaarde blijft. Het lijdt geen twijfel, of aan deze voorwaarde heeft Darlan in zijn rede ab soluut voldaan. Het feit, dat de regeering van Vichy klaar staat het streven naar een Euro- peesche vernieuwing in elk opzicht te steunen, is echter op zich zelf in de oogen van Berlijn nog niet voldoende. De nieuwe ordening in Europa, zooals die den mogendheden van de spil voor oogsn staat, moet n.l. noodzakelijker wijze op een fiasco uitloopen, wanneer zij niet door de overtuiging en zelfs door het enthousiasme der Europee- sche volkeren wordt gedragen. Deze nieuwe ordening uitsluitend met een sterken arm te verwezenlijken is on denkbaar. En nu onthult men geen geheimen, wanneer men zegt, dat er aan die over tuiging onder de Fran- Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Japansche regeering heeft giste ren de Instructies voor Josjizawa, welke gedurende de laatste dagen zijn vast gesteld, naar Batavia verzonden. De keizer heeft Matsoeoka ontvangen om zich te doen inlichten over de Ne- derlandsch-Indische kwestie en over de besluiten van de regeerinf met betrek king tot de terugroeping van Josjizawa. De „Jomioeri Sjimboen" beschuldigt volgens Domei de Nederlandsch-Indische autoriteiten van gebrek aan oprechtheid, hetgeen, naar het blad betoogt, de aan leiding is voor de Japansche regeering, tot terugtrekking van haar delegatie uit Batavia te besluiten. Het blad interpreteert even wel het terugroepen van de Japansche delegatie als een stap van de Japansche regee ring om Nederlandsch-lndië een laatste kans te geven zijn houding te herzien en niet als een verbreking van de di plomatieke betrekkingen met Batavia. Naar de meening van het blad zal Josjizawa opdracht krijgen van zijn re geering, de Nederlandsch-Indische auto riteiten er aan te herinneren, dat er voor Ned.-Indië een ongelukkige toestand zou kunnen ontstaan, indien dit nu maar dadelijk tot de conclusie zou komen, dat het terugtrekken van de Japansche de legatie uit Batavia beteekent, dat Japan zijn naar het Zuiden gerichte politiek opgeeft. sche bevolking nogal een en ander ontbreekt. Tegenover een minderheid, die al haar heil verwacht van een Engelsche over winning, staat eveneens een minderheid, die eerlijk en oprecht en vooral doelbe wust de zijde der spilmogendheden kiest. Tusschen deze twee polen zweeft de inerte massa, die wil afwachten, die eerst de kat uit den boom wil kijken en daarna klaarstaan om met den overwin naar samen te gaan, onverschillig of die Duitschland-Italië of wel Engeland- Amerika heet; want dat Engeland het alleen zoover kan brengen, gelooft fei telijk geen sterveling meer. De uitwerking op het Fransche volk van den gematigden wapenstilstand wordt voor een groot deel weer teniet gedaan door den grooten nood, waaron der de gemiddelde Franschman lijdt en dien hij halsstarrig blijft toeschrijven aan den bezetter. Ten slotte wordt er in deze nog een afzonderlijk hoofdstuk geschreven door de Fransehen, vooral door de Fransche troepen, in Frankrijks overzeescne ge westen. Hoe eigenaardig de toestand in het overzeesche Frankrijk is, wordt wel best geïllustreerd door het feit, dat bepaal de Fransche gewesten zoowel door De Gaulle als door Vichy als partijgangers worden beschouwd. Ofschoon men zich te Berlijn geens zins ongerust maakt over de houding welke de strijdkrachten in de groote Fransche bezittingen in Noord-Afrika eventueel zouden aannemen, bleek des ondanks meermalen uit de Duitsche pers dat men in Duitsche kringen toch ook geenszins geestdriftig was over de stem ming aldaar. Het is logisch, dat misschien ook Duitschland, maar natuurlijk in de eer ste plaats Frankrijk, streeft naar een vrede, zooal niet de jure, dan tenminste de facto, te stellen in de plaats van den wapenstilstand. Doch even logisch is het, dat Duitschland in deze niet bereid zal zyn een uiteindelijke beslissing te nemen, zoolang niet de overgroote meer derheid der bevolking van het Fransche moederland en alle Fransche krachten in de overzeesche gebieden zich doelbe wust achter maarschalk Pétain en gene raal Darlan hebben geschaard. ROODEKKUISBUREAU VERPLAATST VAN GENEVE NAAR LISSABON. (S.P.T.) Het hoofdkwartier van het Amerikaansche Roode Kruis deelt mede, dat het Europeesche bureau, dat te Genève was gevestigd, naar Lissabon is verplaatst. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat van Lissabon uit een sneller en doel treffender distributie van de Amerikaan sche zendingen medicamenten en andere artikelen ten behoeve van de door den oorlog getroffen bevolkingen mogelijk is. OOK DE BELGEN ONTVANGEN TEXTIELKAARTEN. Men is in België thans bezig met de uitreiking van textielkaarten. De Belgische textielkaart voor vol wassenen is tachtig punten rijk. Een damesmantel vergt 45 punten, een japon 21 en een paar kousen 4 punten. De heeren moeten voor een costuum het volle pond: 80 punten inleveren, voor een overhemd 40 en bijvoorbeeld voor een das 1 punt. REGEERING VAN BOLIVIA AFGETREDEN. (S.P.T.) De Boliviaansche regeering is afgetreden. In het verzoek aan den president om ontslag wordt verklaard, dat de regee ring, met het oog op de huidige politieke situatie wenscht heen te gaan om den president de gelegenheid te geven nieu we medewerkers te benoemen, Pemjaranda, heeft het ontslag reeds aanvaard, onder dankzegging voor de den lande bewezen diensten. EEN CREMATORIUM TE ZWOLLE. De gemeenteraad van Zwolle heeft met 14 tegen 10 stemmen goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om een gedeelte van het landgoed Kra nenburg te verkoopen aan de Vereeni- ging voor Facultatieve Lijkverbranding voor f11,750, ten einde hier een cre matorium te stichten. ANNE DE VRIES. De bekende schrijver ernstig ziek. Anne de Vries, de bekende auteur van „Bartje", „Bartje zoekt het geluk", „Hilde" en andere werken, is ernstig ongesteld en lijdende aan ontsteking der galblaas. Hoewel de algeheele toestand zich, sedert de laatste dagen, iets gunstiger laat aanzien, mag toch de mogelijkheid niet uitgesloten worden geacht, dat ope ratief ingrijpen alsnog noodzakelijk zal worden geoordeeld. BOMMEN OP ONS LAND. Gisternacht vlogen er tamelijk veel Engelsche vliegtuigen boven ons land. Het resultaat was in verhouding echter zeer gering. In een stad in Zuid-Limburg liep een 30-tal woonhuizen glasschade op. Van de burgerbevolking werd één persoon zwaar en werden twee minder zwaar gewond. In een andere stad kre gen rails wat schade, doch zoo gering, dat het verkeer niet onderbroken is ge weest. (A.N.P.) COMMISSARISSEN BELASTING. Wij brengen in herinnering, dat in de Nederlandsche staatscourant No. 106 van 4 Juni 1941 een eerste en een twee de beschikking van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Financiën voorkomen tot uitvoering van het be sluit op de commissarissenbelasting 1941. Het voornaamste punt van deze Uit voeringsbesluiten komt voor in de twee de beschikking, waarvan art. 1 als volgt luidt: Het lichaam, dat commissarisloon heeft toegekend, waarvan ingevolge art. 9 van het Besluit op de commissarissen- belasting 1941 belasting verschuldigd is, behoort binnen 10 dagen nadat deze beschikking in werking is getreden (dat is 4 Juni 1941) bij brief aan den Inspec teur der Directe Belastingen of dien der Registratie, onder wiens inspectie de loonbelastingkaarten overeenkomstig art. 12 van het Besluit op de Loonbelas ting 1940 worden bewaard, een opgave te verstrekken van de namen en de adressen van de commissarissen aan wie een in het eerstgenoemde artikel bedoeld commissarisloon is toegekend en van het bedrag van het aan ieder van deze commissarissen toegekend com- misarisloon. bevorderen een goede nachtrust.Buisje75ck ZATERDAG 14 JUNI. 's Morgens tot 5.16 u. 's Avonds van 22.04 u. AANBEVELING GEMEENTE SECRETARIS VAN ZIERIKZEE. Voor de vacature van gemeentesecre taris in de plaats van den heer P. F. Wittermans, die om gezondheidsredenen heeft bedankt tegen 1 Juli a.s., worden door B. en W. aanbevolen: 1. de heer F. Naerebout, commies-griffier ter secre tarie van Zierikzee en 2. de heer J. C. Lunenberg, commies ter secretarie van Zierikzee. DE HERBOUW VAN MIDDELBURG. Gisteren ontleenden wij het bericht aan het Dagl v. Zeeland, volgens het welk het thans vast zou staan, dat de bouw van 145 woningen aan 't Zand zal doorgaan. Naar wij thans vernemen, is dat wel zeer voorbarig, want er staat ten dezen aanzien nog niets vast en er zullen nog heel wat moeilijkheden te overwin nen zijn alvorens definitief tot den bouw kan worden overgegaan. De botermarkt. Het aantal boerinnen, dat met boter naar de tijdelijke markt in de Graan- beurs komt, neemt weer toe. Dit is te begrepen, nu de marge tusschen den prijs, dien zij aan kooplieden mogen vragen en dien, welke de kooplieden aan de consumenten mogen berekenen, 18 cent bedraagt, zoodat verschillende pro ducenten trachten direct aan de verbrui kers te verkoopen en van hen de bonnen in ontvangst nemen. HET OPBOUWWERK. Door vele getroffenen zjjn bij de daar voor ingestelde lichamen credieten voor den wederopbouw aangevraagd en tot nu toe werd reeds voor een bedrag van f 70.000 toegezegd. Verschillende panden zyn in herstel. Men mag verwachten, dat de verdere opbouw van Vlissingen zich in regelmatig tempo voltrekken gaat. Do Goessche Midza geeft U winsten naar alle kant. Deze week Zuid-Noord-Beveland. a Invoer van Fransche zaaioesters toegestaan. Yerseke. Donderdagmiddag werd aan de zoogenaamde „Fransche oestereora- missie" door de Visscherijcentrale te Den Haag bericht, dat de uitvoer van Fran sche zaaioesters vanwege de Fransche regeering was toegestaan. De commis sie voornoemd besloot evenwel, daar het seizoen te ver verstreken was, om niet meer op dit aanbod in te gaan. De oes ter is momenteel op zijn zwakst en tegen den zaadval, zoodat bij een treinreis van eenige dagen het risico te groot is. De oesters zouden dood aankomen. Gisteren bracht de algemeen ge machtigde voor den wederopbouw, Dr Ir Ringers, met zijn secretaris, Dr Ir Z. IJ. v. d. Meer en enkele andere heeren we derom een bezoek aan deze gemeente. Wilhelminadorp. Woensdagavond werd door het hoofdbestuur van den Wilhel- minapolder de jaarlijksch terugkeerende plechtigheid gehouden, welke bestaat uit het uitreiken van legpenningen aan ar beiders, die 25 jaar in den Wilhelmina- polder gewerkt hebben. Deze legpennin gen worden dan gecompleteerd door een bronzen voetstuk, indien de arbeiders op 65-jarigen leeftijd gepensioneerd worden. De uitreiking vond ditmaal onder groote belangstelling plaats in de ruime, nieuw-gebouwde aardappel-sorteerloods. Aanwezig waren o.a. de directeur van den Polder, Dr Minderhoud, en burge meester Jhr. v. Doorn, inet hun echtge- nooten. Voordat het hoofdbestuur, be staande uit de heeren B. C. D. Hane- graaff (voorz.), B. G. v. Beuningen en F. v. d. Willigen uit Rotterdam tot de uitreiking overging, werd de heer R. de Groene, inspectiechef, met zjjn personeel als ontdekkers van de tweede nieuwe aardappelsoort „Wilpo" gehuldigd en werd hem als blijvende herinnering een boekwerk aangeboden. De heeren L. Kranenburg, J. Dale bout en G. Jeremiasse ontvingen daar na de zilveren legmedaille. Bronzen voet stukken werden uitgereikt aan de hee ren J. v. d. Kreeke, P. de Regt en H. M. v. d. Vliet. Aan de eerste vrouwelijke candidaat, mej. F. Merison, werd eveneens een leg penning uitgereikt voor haar 40-jarigen dienst als brugwachtster. De heer Hane- graaff sprak bij de verschillende uitrei kingen een toepasselijk woord, terwijl de muziekvereeniging „De Echo" en de kin- derzangvereen. „Zanglust" voor muzi kale opluistering zorgden. Zanglust zong o.m. een, door haar directeur, den heer J. H. Tamminga, gedicht en gecompo neerd lied, dat een stormachtig applaus ontlokte. Beide vereenigingen ontvingen van het hoofdbestuur een gratificatie. Nadat de gehuldigden een woord van dank had den gesproken, begaven allen zich naar de woning van den directeur, waar men onder het genot van de traditioneele ver- •verschingen nog eenigen tijd gezellig bij een bleef. Nisse. Gemeenteraad. De Gemeenteraad wijzigde opnieuw de veld wachtersverordening en de algemeene politieverordening, de laatste in verband met opruiming van sneeuw en ijs. Verder werd de begrooting 1940 ge wijzigd door het nieuwe belastingstelsel tot een bedrag van f 2288. Deze nieuwe belastingwijziging is een voordeel voor de gemeente van f 1056.42. De rekening Burg. Armbestuur 1940 werd goedgekeurd. Ontvangsten bedra gen f 4126,73, uitgaven f 2736,95, goed slot f 1389,78. Verder is in overweging genomen, uit- Verslag over 19391949. Het verslag van het Chr. Nat. Vak verbond over de jaren 1939 en 1940, dat waarschijnlijk als gevolg van den oor logstoestand, minder uitvoerig is dan zijn voorgangers, begint met een inleidend woord van den secretaris, Fuykschot, die in herinnering brengt wat prof, mr Die penhorst in de vóór den oorlog laatst gehouden algemeene vergadering heeft gezegd omtrent de positie van de vakbe weging in de zich wijzigende maatschap pelijke verhoudingen, en waarbij de op merking gemaakt wordt, dat het woorden waren die op het oogenblik dat ze uit gesproken werden actueele beteekenis hadden, doch door den loop der gebeur tenissen nog méér beteekenis hebben ge kregen. De maatschappelijke verhoudingen wij zigen zich. Daarom bleef en blijft de christelijke vakbeweging, getrouw aan haar beginse len, moedig de toekomst tegemoet gaan. Ze durft, zoo schrijft de secretaris, den nieuwen tijd aan. Ze staat niet verlegen tegenover de doorbraak waaraan het individualisme ten gronde is gegaan. Ze blijft standvastig in haar streven een maatschappelijke ordening tot stand te brengen, die eenerzij ds den arbeidenden stand verheft tot een volwaardig deel van het bedrijfsleven, anderzijds het waarachtig belang van de volksgemeen schap beoogt. De secretaris memoreert dan verder de veranderingen die hebben plaats ge vonden, niet alleen bij de vakbeweging maar ook op sociaal-wetgevend ter rein, terwijl voorts een overzicht gegeven wordt van den stand der beweging, haar ledental en financiën. In enkele andere hoofdstukken wordt aan dacht geschonken aan de werkloozen- zorg, crisismaatregelen, zorg voor jeug dige en volwassen werkloozen, mobilisa- tiezorgen, jeugdwerk, vakontwikkeling en sociale scholing. De bladzijden 49 tot en met 67 zijn gewijd aan de chr. besturenbonden en in een apart hoofdstuk wordt gewag ge maakt van „velerlei anderen arbeid" door het verbond verricht. Natuurlijk ontbreken in het verslag ook niet gege vens betrekking hebbende op wettelijke aangelegenbeden en wordt eveneens de arbeid ten dienste der t.b.c.-bestrijding genoemd. Wie een indruk wil krijgen van wat de christelijke vakbeweging in Nederland is, hoe uitgebreid haar arbeidsveld is en wat zij in de twee verloopen jaren heeft tot stand gebracht, kan dat alles in dit verslag vinden. Moge het haar gegeven worden, om te midden van alle veranderingen, die bezig zijn zich op maatschappelijk gebied te voltrekken, nog veel nuttigen arbeid te verrichten. God stelle haar ook verder tot rijken zegen. voering te geven aan een gedeelte van het bestratingsplan 1938, door trottoirs aan te leggen in dat gedeelte waar nog geen trottoirs aanwezig zijn, indien de bewoners van de aangrenzende percee- len hun medewerking daartoe willen ver- leenen. Bevolking over de maand Mei: In gekomen: Leijntje Weststrate, zonder beroep, van 's H. ArendskerkeElizabeth de Wilde, zonder beroep van Heinkens- zand. Vertrokken: Cornells Westdorp, zon der beroep naar Goes; Dirk Ch. Ouwe hand, stuurman, naar Vlissingen; Cor nells Vroonland, landb., naar Oudelan- de; Laurens Mathijse, molenaarsknecht naa Gapinge gem. Vrouwenpolder; Adri- aan Anthonische met gezin, los werk man, naar Driewegen. Jongetje onder de tram. In de Putschelaan te Rotterdam is de drie-jarige C. R. op de treeplank van een stilstaande stoomtram geklommen. Toen de tram zich in beweging zette, viel het knaapje er af, waardoor het rechterbeen onder de wielen verbrijzeld werd. Het ventje is in ernstigen toestand door den G. G. en G. D. naar het Zuiderziekënhuis vervoerd en daar ter verpleging opge nomen. (A.N.P.) Ontploffingsramp in Ser vië. Belgrado, 11 Juni (D.N.B.). Een zwaar ontplotfingsongeluk heeft zich voorgedaan in een Servische opslagplaats avn buitgemaakt materiaal in de mid- deleeuwsche citadel van de Servische stad Semendria (Smederovo). Het onge luk heeft eenige honderden dooden en gewonden geëischt onder de burgerbevol king. De stad heeft ook te lijden gehad. De schade gaat echter niet uit boven den gebruikelijken omvang. De citadel zelf bleef in zoofdzaak behouden. De autori teiten van de Duitsche weermacht heb ben, gesteund door Servische hulporga nisaties, overal terstond hulp geboden. Vischvergiftiging. Woens dagavond werd de veertigjarige mej. Th. te Maastricht door haar broer bij zijn thuiskomst dood in haar woning aange troffen. Het onderzoek wees uit, dat de dood waarschijnlijk het gevolg is van vischvergiftiging. Bij het gezin V. hier ter stede vertoonden vier leden Woens dag vergiftigingsverschijnselen na het van paling, welke in de stad was ge kocht. De politie heeft een ernstig on derzoek ingesteld naar de omstandig heden van deze vergiftigingsverschijnse len en naar de herkomst van de visch. (A.N.P.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2