Rede ven Mussolini over een jaar oorlogvoering. De besprekingen Japan-Nederi. Indie. De strijd in Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD Stipte naleving bepalingen distributie en prijsregeling. DAGKALENDER. Bonaanwijzing Boter. WOENSDAG 11 JUNI 1941 55e JAARGANG - No. 34 Tokio zal binnenkort standpnnt bepalen. Britsche druk in de richting van Beiroet en Damascus. Duitschland geheel aan de zijde van Vichy Griekenland wordt volledig door Italiaansche troepen bezet. Bureaux Lange Vorslslraat 70, Goes Poslrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraal 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteur.- A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra BI] contract belengri|ke korting 'Dit nummer bestaat uit 2 bladen. TOKIO (Domei). Binnenkort zal de regeering definitief haar houding be palen ten aanzien van het Nederlandsch- Indische vraagstuk door binnen een dag of twee hetzij een spoedvergadering van het kabinet te houden of een gecombi neerde bijeenkomst van de regeering en het opperbevel, zoo beweert men in wel ingelichte kringen. De autoriteiten van Buitenlandsche Zaken en de weermacht hebben gisteren op het departement van Buitenlandsche Zaken een gecombineerde vergadering gehouden ter behandeling en studie van het antwoord van Nederlandsch-Indië op de Japansche vooratellen. De autori teiten van Buitenlandsche Zaken ver wachtten spoedig concrete resultaten. In dit verband meenen politieke waar nemers, dat de betrokken autoriteiten tot de slotsom gekomen zijn, dat zij het antwoord van Nederlandsch-Indië ver werpen, daar dit aanzienlijk afwijkt van het Japansche voorstel. Vernomen wordt, dat de opvatting, die onmiddellijke terugroeping bepleit van Kenkitsji Josjizaka, den Japanschen vertegenwoordiger te Batavia, in regee- ringskringen veld wint. In bevoegde politieke kringen te Tokio aldus meldt S.P.T. ziet men in het staken der besprekingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië niet zoo zeer een teeken, dat Japan zijn pogingen opgeeft, dan wel het begin van een her ziening der Japansche houding en mo gelijk een overgang tot andere metho den. Tokio staat voor besluiten van groote draagwijdte en Matsoeoka zal thans moeten beslissen, welke koers moet worden gevolgd. Het doel van Japan is nog steeds van economischen aard, zoo wordt in deze kringen ver- j klaard. In genoemde kringen is men voorts van oordeel, dat de kwestie, waarom het in de eerste plaats gaat, niet zoozeer de vaststelling van de aan Japan te leveren oliequota is, dan wel de bepa lingen van het quantum rubber en tin, dat Japan jaarlijks uit Nederlandsch- Indië zal kunnen betrekken. In dit verband wordt gewezen op het feit, dat de Vereenigde Staten als koo- pers van deze grondstoffen in Neder landsch-Indië een voorkeurspositie wen- schen in te nemen. Nederlandsch-Indië dus wordt betoogd, moet blijkbaar in de eerste plaats rekening houden met de wenschen van president Roosevelt, ofschoon de Nederlandsch-Indische re geering zeer goed beseft, dat de Japan sche behoeften aan rubber en tin niet door Indo-China en Thailand alleen kun nen worden gedekt. Ten slotte wordt er op ge wezen, dat de Amerikaansche leveranties van oorlogsmate riaal aan Nederlandsch-In dië ge on gunstigen indruk in Japan h e b b e n ,g e w e k t. Domei meldt, dat de Tokohai, een uiterst rechtsche politieke groep, onder leiding van Seigo Nakano te Tokio een spoedvergadering heeft gehouden en haar houding nopens het Nederlandsch- Indische vraagstuk besproken. De aan wezige leden namen een motie aan, waar in by de regeering aangedrongen werd op onmiddeliyke terugroeping van Ken kitsji Josjizawa en terzydestelling van de vijandige gezindheid van Neder landsch-Indië, gesteund door Engeland en de Ver. Staten. D.N.B. meldt uit Tokio: Als resultaat van een conferentie van verscheiden uren op het departement van buitenlandsche zaken, waaraan ook Matsoeoka deelnam,, kan volgens Domei het terug roepen van Josjizawa en de geheele handelsdelegatie uit Batavia ieder oogenblik worden verwacht. Matsoeoka verklaarde, dat Japan een vastberaden houding moest aannemen ten aanzien van het probleem van Ne derlandsch-Indië. Ook ten aanzien van alle andere kwesties eischte hy een vast beraden gevoerde buitenlandsche poli tiek. (D.N.B.) Het Fransche ministerie van Oorlog heeft gisteravond omtrent het verloop van de militaire operaties in Syrië het volgende bekendgemaakt: De Britsche strijdkrachten tusschen de kust en Dzjbel Droes, die uit verschei- nen divisies, waaronder een pantserdivi sie bestaan, hebben haar aanvallen in de richting van Beiroet en Damascus her haald. Tusschen Dzjebel Droes en het Her- mon-gebergte zijn de Fransche garnizoe nen. van Kuneitra en Sjeik Meskin terug getrokken, nadat zy hun taak, den tegenstander op te houden, hadden ver vuld. Dinsdagochtend werd de tegen stander op de lijn Merez-Ayoem opge houden. In het kustgebied in het zuiden van den Libanon mislukte een poging van de Engelschen om den tegenstand der Fran sche troepen te breken. De Engelsche aanval werd door pantsereenheden en oorlogsschepen gesteund. Tegen Brit sche strijdkrachten, wien het gelukt was ten Noorden van de monding der Litani- rivier te landen, zijn tegenaanvallen aan den gang. Het Fransche luchtwapen heeft Maan dag vijandelijke troepenconcentraties in Zuid-Syrië met bommen bestookt en met succes ook deelgenomen aan het reeds gemelde gevecht tegen Britsche oorlogs schepen. Vier Engelsche jagers .werden neerge schoten. Britsche gevangenen hebben, naar in het communiqué van het Fran sche ministerie van Oorlog verder wordt gezegd, hun verwondering uitgesproken dat zij alleen te doen hadden met Fran- schen en niet met troepen van de As- mogendheden. Een gevangen Engelsche marine-officier was er van overtuigd, dat hi' in Duitsche handen viei. Na ar United* Press uit Beiroet meldt, zijn eenhe den van het Fransche luchtwapen in Noord-Af- rika. na een koene non- stopvlucht, in Syrië ge arriveerd. De Hooge Commissaris voor Syrië, ge neraal Denz, heeft een telegram aan de negeering van Vichy gezonden, waarin o.a. verklaard wordt, dat de tegenstand I die door de Syrische troepen tegen de aanvallende Engelschen geboden wordt, absoluut bevredigend is. Verder ontken de Dentz opnieuw de Britsche bewerin gen, dat Duitsche valschermtroepen in Syrië gearriveerd zouden zijn om de Franschen te steunen. Naar uit Vichy gemeld wordt, ver klaart men in militaire kringen aldaar, dat, in tegenstelling tot alle in het bui tenland door Engelsche propaganda ver spreide beweringen, de Fransche verdedigingslinie in Sy rië en de Libanon op geen enkel punt is bezweken en dat het front tegen over alle aanvallen heeft standgehouden. Bovendien loochent Vi chy het bericht, dat onder de Fransche strijdkrach- ten in Syrië talrijke ge vallen van desertie voor komen en dat een groot aantal soldaten naar de Engelschen zou zjjn over- g e 1 o o p e n. Naar te Beiroet verklaard wordt, zijn de Engelschen en de Gaulle-trpepen se dert Maandag niet verder vooruitgeko men. De Franschen hebben, naar zij be richten een aanzieniyk aantal leden van het Manchester-regiment en de Grena diers Guards gevangen genomen. Naar S.P.T. meldt, zijn de telefoon verbindingen tusschen Turkije en Irak verbroken als gevolg van een door de Fransche autoriteiten in Syrië uit mili taire overwegingen genomen maatregel. De telegrafische verbindingen zijn ech ter nog intact. BERLIJN. (S.P.T.) De vraag of en in welke mate Duitschland de Franschen in Syrië zal steunen vormt het voorwerp van vele gissingen in Beriy'nsche jour nalistieke kringen, maar van bevoegde zq'de konden hierover geen inlichtingen worden gegeven. „Frankrijk heeft by de bepalingen van den wapenstilstand het recht gehouden zijn koloniale bezittingen te verdedigen en het beschikt over de middelen om zich van dezen heiligen plicht te kwyten," zoo zegt men van bevoegde zgde. Men wijst op de Fransche successen, die weliswaar niet overweldigend zqn, maar die toch bewijzen, dat de Franschen zich kunnen veroorloven een zeker ver zet te bieden. Al staat Duitschland politiek en mo reel aan de zijde van Frankrijk in het ge- val-Syrië, toch is 't niet onwaarschyniyk dat, voorloopig althans, de berichten uit dat land er voor Frankrqk niet roos kleurig zullen uitzien. Duideiyke berichten over den toe stand in Syrië ontbreken op het oogen blik nog. Berichten over de reactie op de ge beurtenissen in Syrië in de landen, die er het meest by zqn geïnteresseerd Turkije, Rusland ontbreken nog ten eenenmale. BERLIJN (A. N. P.). Duitschland staat in de Syrische kwestie geheel aan de zijde var» Frankrijk. Het Duitsche standpunt te dien! aanzien is gebaseerd op de moreels, zedelijke en ethische zijde van dit probleem. Aldus werd gisteren in de Wilhelm- strasse Duitschiands houding tegenover de nieuwste actie van Engeland ge schetst. ANKARA (S. P. T.). In politieke krin gen alhier verklaart men, dat de hou ding van Turkije ten aanzien van het conflict in Syrië niet zal veranderen. Duitsche kringen te Ankara verzeke ren, dat Duitschland niets te maken heeft in het Fransche mandaatsgebied en niets wyst er dan ook op, dat de Duitschers voornemens zouden zijn in den stryd tus schen Syrië en de geallieerden in te gre pen. De N. R. Crt meldt uit Berlijn: Ten aanzien van den Engelschen aan val in Syrië is men in Duitsche politieke kringen nog steeds van meening, dat dit in de eerste plaats een aangelegenheid is, waarmede de regeering te Vichy zich moet bezig houden. Hieruit kan men concludeeren, dat het in de bedoeling van Duitschland ligt zich voorloopig niet in het conflict te mengen, al wil dit uiteraard niet zeggen, dat Duitschland in zijri passieve houding steeds zal blij ven volharden. De opmarsch der Engelsche troepen en het leger van den Franschen generaal De Gaulle in de Libanongebieden schy'nt na de vele berichten daaromtrent niet zonder succes te zijn. De voortroepen staan reeds voor Da mascus en de val van deze stad zal zeer binenikort te verwachter» zijn. In dit verband wijst men er hier ech ter op, dat naar gelang de Engelschen meer en meer naar het Noorden vorde ren en de Turksche grens naderen (dus Europeesch gebied) de politieke belang stelling van Duitschland voor het con flict in Syrië moet groeien. Er wordt niet verheeld, dat men de Vichy-regeering nauwelijks in staat acht Syrië op ook maar eenigszins afdoende wijze te helpen. Indien Damascus geval len is, is daarmede practisch ook het lot van Beiroet beslist. De mogelijkheid dat generaal Dentz zich zal weten te handhaven, zal daardoor zeer klein wor den. Twee redenen zouden Duitschland aan leiding kunnen geven zijn passief stand punt te verlaten: 1e. indien de Vichy-regeering Duitsch land om hulp vraagt. 2e Wanneer de Duitsche belangen door dert verderen! opmarsch der Engelsche troepen worden getangeerd. DE HOUDING VAN TURKIJE. Ook de houding van Turkije ten op zichte van het gebeuren in Syrië moet als van het allergrootste belang worden beschouwd, meldt de N. R. Crt. Men neemt te Berüjn, in tegenstelling tot Engelsche berichten op grond van de betrouwbare informaties aan, dat Tur- kpe het allerminst eens is met den En gelschen aanval in Syrië. Er zyn in Tur kye steeds meer stemmen te hooren, wel ke zeggen, dat het in 1939 gesloten bond genootschap met Engeland en Frankrijk door de resultaten van den strijd in de Middellandsche Zee en na hetgeen thans gebeurt, n.L dat de eene bondgenoot den vroegeren aanvalt, is overleefd. Ofschoon nog geen sprake is van een definitief standpunt van Turkije geven de berichten uit Turkije, waarover -men te Beriy'n beschikt, politieke kringen veel reden tot optimisme. Indien zulk een optimisme door de feiten zou worden ge rechtvaardigd en Turkye door den loop der gebeurtenissen naar de zijde van de mogendheden der spil wordt gedreven, dan moet men zich afvragen of Enge land met zijn actie tegen Syrië niet een groote fout heeft begaan. In de gisteren gehouden openbare vergadering van de Kamar van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam, heeft de waarnemend voorzitter, mr Chr. P. van Eeghen een korte toespraak gehouden, waarin hy er op wees, dat de voorschriften op het gebied van distri butie en prijsregeling ter wille van al- gemeene belangen aan het individu meer dan vroeger beperkingen opleggen. Dat de overheid het ontduiken van deze voorschriften niet onopgemerkt kan laten voorbijgaan, ligt voor de hand. Onlangs is dan ook de mogelijkheid be- langrgk verscherpt om langs straf rechtelijken weg deze feiten te bestrijden als daar zijn clandestiene slachtingen, sluik- en kettinghandel, prijsopdrijving en dergelijke inbreuken op distributie- en prysbeheerschingsbepalingen. Van deze repressieve maatregelen der over heid zal, naar men mag verwachten, een preventieve werking uitgaan. Op ons geheele volk en niet het minst op het bedrijfsleven rust de plicht de overheid in haar streven metterdaad te steunen. Het bedrijfsleven is het reeds aan den goeden naam, welken handel en nyverheid tot dusver in Nederland steeds gehad hebben, verschuldigd om voorschriften als de onderhavige, hoe ingry'pend ook, stipt en loyaal na te komen. Daarmede dient het de gemeen schap en verlicht het de taak van de overheid. Spr. deed een beroep op het bedrijfs leven om naar het bovenstaande te han delen. WOENSDAG 11 JUNI. De hemelen vertellen Gods eer, en het uitspansel verkondigt Zyner handen werk. Ps. 19 2. Zon. op onder 5.17 22.02 Maan. op onder 23.33 7.40 16 Juni; Laatste kwartier. 24 Juni: Nieuwe maan. BEKENDMAKING VAN HET DEPAR TEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat de volgende bonnen van de boter- en vetkaart zijn aange wezen voor het koopen van het daarbij vermelde rantsoen. Boter. Bon „19 en „20" van de boterkaart: 12 Juni t.m. 29 Juni a.s., 250 gram bo ter per bon. Bon „19 en "20" van de vetkaart: 12 Juni t.m. 29 Juni a.s., 250 gram boter per bon met 15 cent reductie per 250 gram. ROME (D. N. B.). Mussólini heeft gis teren, ter gelegenheid van het feit, dat het een jaar geleden is, dat Italië ging deelnemen aan den oorlog, een redevoe ring uitgesproken. De Duce verklaarde, dat met het oog op de gepubliceerde documenten geen twyfel kan bestaan, dat het tusschen Ita lië en Griekenland tot een afrekening moest komen. Sedert Augustus 1940 zoo zeide hij had ik de bewijzen, dat Griekenland niet eens meer den schyn van de neutraliteit handhaafde. Na en kele weken van betrekkelijke rust spitste zich in October de situatie opnieuw toe. Ik overtuigde mij er van, dat Grieken land inderdaad een sleutelgebied van Engeland in het centrale oosten van de Middellandsche Zee vormde 'en dat ook Joegoslavië een uiterst ondubbelzinnige houding aannam. De Joegoslavisch- Grieksche situatie behoefde een ophel dering, ten einde gevaarlijke verrassin gen te vermyden. De feiten hebben vol komen bewezen, dat mijn opvatting juist was. Daarom werd op 15 October met algemeene stemmen besloten iedere ver traging onmogelijk te maken en aan het einde van de maand te velde te trekken. Het begin van dezen veldtocht aan het eind van October eischte met het oog op de ravitailleering en verzorging een geweldige inspanning. De groote moei lijkheden van het jaargetijde in de maan den November tot Februari werden door de Italiaansche afdeelingen met waar lijk buitengewone discipline verdragen. Mussolini gaf daarna een overzicht van dezen manlijken veldtocht. Op 6 November gaf het opperbevel der bergdivisie Julia het bevel terug te trekken op Koritza. De bergdivisie Julia die nog .een dagreis van Metsovo verwij derd was, keerde terug naar de linie van voor den opmarsch en moest zich ver scheidene malen een weg banen in zeer zware en aan verliezen rijke gevechten. Met den terugtocht van de bergdivisie Julia begon het Grieksche tegenoffensief dat in November Koritza en in December Argyro Castro bereikte. Met de verove ring van Klissoera en het bereiken van de z.g. „linie der bergen" van de Chia- rista naar Spadari kan men de periode als geëindigd beschouwen, waarin de Grieken het offensief in handen hadden. Van dit oogenblik af brak iedere Griek sche aanval op den tegenstand der on zen. In de week van 9 tot 16 Maart, waarin het initiatief naar Italiaansche zijde overging, hield het Grieksche leger prac tisch op te bestaan als nog tot vechten bekwame strijdmacht, gelijk later door de Grieksche regeering zelf werd erkend. In April had het Italiaansche leger, ook wanneer intusschen niets anders zou zijn gebeurd, wat wijziging bracht op den Balkan, met mathematische zekerheid het Grieksche leger overweldigd en ver nietigd. Men moet toegeven, dat alle afdeelin gen van de Grieken dapper gevochten hebben. Bovendien moet men constatee- ren, dat het Grieksche leger zonder En- glsche hulp niet zes maanden lang tegen stand had kunnen bieden. Het word door de Engelschen gevoed, uitgerust en be wapend. Na vervolgens een overzicht te hebben gegeven van de gemeenschappeiyke ope raties der spilmogendheden op den Bal kan, zeide de Duce, dat de uitschakeling van Engeland een diepgaande wijziging van de politieke kaart in dit deel van Europa heeft doen ontstaan. Deze ver anderingen zullen een gunstig effect heb ben, waneer allen maat weten te houden. Onder stormachtiger» bijval var» de Kamer verklaarde de Duce, dat Grieken land behoort tot de Italiaansche levens- ruimte eni dat het land in overeenstem ming met het Duitsche opperbevel door de Italiaansche troepen is bezet. De Duce liet onder langdurig gejubel van de Kamer het licht vallen op de nauwe kameraadschappelijke samen werking tusschen Duitschland en Italië. Alle aanwezigen stonden op van hun ze tels en barstten los in stormachtig ge juich voor Duitschland en zijn Führer. Ten aanzien van Japan wees de Duce op de door den Minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, afgelegde ver klaring, dat Japan bij een aanval der Vereenigde Staten op de spil niet onver schillig zou toezien, vooral, naar Musr solini zeide, daar Japan precies weet dat ook zijn lot op het spel staat. Met betrekking tot Spanje zeide Mussolini Spanje kan er niet van afzien deze unieke gelegenheid aan te grijpen om het onrecht, dat vroeger jegens Spanje is gepleegd, weer goed te maken. Toch moet Spanje in volledige vrijheid zyn beslissing nemen. Italië zal nooit druk uitoefenen op Spanje. Omtrent de betrekkingen van Italië met Turkye zeide Mussolini, dat Ita lië de voor anderhalf jaar begonnen po litiek van overeenstemming en samen werking met Turkije ook thans nog als actueel beschouwt. Overgaande tot de Vereenigde Staten van Amerika verklaarde de Duce, dat een formeele oorlogsverklaring der regeering van Washington geenszins invloed zou uitoefenen op den tegenwoordigen toe stand, aangezien de Vereenigde Staten, zy het ook niet de jure, dan toch de facto reeds in oorlog zyn. Ook een volle dige interventie der Vereenigde Staten zou thans te laat komen en Groot Brit- tannië de overwinning niet meer kunnen verzekeren, maar hoogstens een verlen ging van den oorlog en uitbreiding van de oorlogstooneelen kunnen beteekenen. «mms

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1