DE ZEEDW WELKE BONNEN DEZE WEEK? TWEEDE BLAD Batavia's antwoord Zondag te Tokio ontvangen Stoffelijk overschot van ex-Keizer Wilhelm II bijgezet. LEVENSGANG Binnenland Indrukwekkende plechtigheid. FEUILLETON 10 Juni 1941 Dagblad „DE ZEEUW" iy2 kg. B Yz rantsoen vleeschwaren. VAN DINSDAG 10 JUNI 1941. Nr 33. CONFERENTIE WAARAAN LEGER EN VLOOT DEELNAMEN. TOKIO. (D.N.B.) Zondag is de volle dige tekst van het antwoord van Bata via op de Japansche voorstellen te To kio ontvangen. Naar aanleiding hiervan vond gisteren een conferentie plaats, waaraan niet alleen het ministerie van buitenlandsche zaken en dat van handel en nijverheid, doch ook het leger, de ma rine, het plannenbureau en verschillende andere belangrijke afdeelingen deelna men. Naar in bevoegde kringen te Tokio verluidt, kan men vóór vandaag geen beslissing verwachten, temeer, daarhiei sprake is van een uitvoerig document, welks onderzoek geruimen tyd vereischt. Over den inhoud van het antwoord van Batavia bewaart men te Tokio even wel een volkomen stilzwijgen, hoe wel de pers van een „volledig onbevredi gend antwoord" blijft spreken. De „Nitsji Nitsji" meldt, dat met den volledigen tekst der antwoord-nota van de Nederlandsch-Indische regeering een boodschap van de Japansche delegatie te Batavia is ontvangen, waarin de re geering te Tokio om nieuwe instructies wordt verzocht. De geheele Japansche pers eischt dat de economische onderhandelingen met Nederlandsch-lndië worden afgebroken. Ze verklaart dat Batavia klaarblijke lijk in het geheel geen belang stelt in een economische samenwerking met Japan en tegenover Tokio een oneerlijk spel speelt, omdat het gelooft op de hulp van Amerika en Engeland te kunnen steunen. De „Tokio Asahj Sjimboen" verklaart, dat Batavia niet alleen de samenwer king met Japan van de hand heeft ge wezen, doch dat het zich tegeiykertyd heeft bewapend en een gemeenschappe lijk front van actie met Amerika en En geland heeft gevormd. De „Tokio Nitsji Nitsji" noemt de Ja pansche eischen het minimum van dat gene, wat Japan moet eischen en ver klaart dat Japan onmiddellijk maatre gelen dient te nemen om zijn rechtma tige belangen door te zetten. Neder landsch-lndië overschat, volgens het blad, het geduld van Japan. Domei meldt: De vertegenwoordigers van alle betrokken regeeringsdeparte- menten zjjn gistermiddag in een gemeen schappelijke conferentie bijeengekomen om de houding van Japan tegenover het antwoord van Nederlandsch-lndië op de Japansche voorstellen te bespreken. De conferentie duurde tot den avond. Voordat de gemeenschappelijke confe rentie begon hadden de hoofdambtena ren van het departement van buitenland sche zaken een gedachtenwisseling, waarvan het resultaat zou zijn geweest, dat zij in hun houding volharden. BESPREKINGEN IN EEN IMPASSE? TOKIO. (D.N.B.) In de gemeenschap pelijke conferentie der verschillende de partementen is het antwoord van Bata via besproken. Naar de „Tokio Nitji-Nisji" meldt, is men na beraadslagingen, die eenige uren duurden, tot de slotsom gekomen, dat onder de tegenwoordige omstandigheden er geen mogelijkheid voor over eenstemming met Neder landsch-lndië bestaat. Volgens een offioieuze mededeeling verwacht men, dat de leider der Japan sche handelsdelegatie te Batavia spoedig zal worden teruggeroepen. S. P. T. meldt daarentegen uit Tokio dat, naar in welingelichte Japansche kringen verluidt, Josjizawa, de bespre kingen met de heeren Van Mook en Van Hoogstraten zal voortzetten. Met hooge militaire eerbewijzen en in tegenwoordigheid van den Rijkscommis saris Rijksminister Seyss Inquart, als vertegenwoordiger van den Führer, ver scheidene generaals van de oude Keizer lijke en nieuwe Duitsche weermacht, alsmede van vele andere hooge Duitsche autoriteiten is gistermorgen het stoffe lijk overschot van ex-keizer Wilhelm II in de oude slotkapel van huize Doorn bijgezet, zoo meldt het A.N.P. Tot de genoodigden voor deze plech tigheid behoorden, behalve den Rijks commissaris, in de eerste plaats de Duit sche weermachtsbevelhebber in het be zette Nederlandsche gebied, de generaal der vliegers Pr. Christiansen, die het Duitsche luchtwapen vertegenwoordig de, verder admiraal Canaris, luitenant- generaal Hase en admiraal Densch, voorts Gesandte Bene, die den Rijksmi nister voor Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop vertegenwoordigde, de hö- here SS- und Polizeiführer luitenant-ge neraal Rauter, die aanwezig was na mens den Rijksführer der S.S. en chef van de Duitsche politie H. Himmler, de gevolmachtigde van den Rijkscommis saris in de provincie Utrecht, dr Joa chim en nog enkele andere leden van den staf van den Rijkscommissaris. Van de groote Keizerlijke familie wa ren er'35 leden naar Doorn gekomen.. De meesten van hen arriveerden in een ex- tra-trein. Behalve de vyf zoons van den overleden ex-Keizer, namelijk kroon prins Wilhelm en de prinsen Adalbert Eitel Friedrich, August Wilhelm en Os car waren er de dochter van den ex-Kei- zer, de hertogin van Bronswijk en vele door J. VAN DEN BOSCH. 23) _o_ Nou ja, dus Gertjan ietwat korzelig. Maar ik wil niet, als Scherpenhuize, die naar Nedervoort trekt. Ik wil hier blij ven, waar ik altijd heb gewoond. Nou, moeder Is vierduizend niet te veel vraaat die. Lavooy wil het wel voor mij taxee- ren. Hoe denk je er over? Het moet er toch van komen. We kunnen er eens over praten, meent moeder. We zijn er al druk over bezig, moe der, lacht Adriana. Ik zou er best wil len wonen. Groot genoeg voor ons drietjes. Dan weet Klaas tenminste ook wat. Het is zoo vervelend voor hem. Tja, de kogel is nog niet geheel door' de kerk. Gertjan, die ouwe conservatief, heeft later weer bezwaren gemaakt. Hij kan zich er nog maar niet mee ver kleinkinderen, tot wie ook behooren prins Louis Ferdinand met zijn echtge- noote, de vroegere prinses Kyra van Rusland. De rouwplechfigheid. Het eere-bataillon der weermacht, voorafgegaan door een militair muziek korps, stelde zich om kwart voor elf ter weerszijden van het voorplein van het slot Doorn op. De leden van de Keizer lijke familie en de genoodigden hadden zich intusschen in de vestibule van het slot, waar het stoffelijk overschot was opgebaard, verzameld. De Rijkscommissaris en de leden van zijn gezelschap arriveerden precies om half elf voor het poortgebouw. In de vestibule, aan den voet van de baar legde hij een krans, een persoon lijke hulde aan de nagedachtenis van den gestorvene. De leden van de Keizerlijke familie en de genoodigden stelden zich in de vestibule rond de baar op. De rouwdienst begon. Weer trad de Rijks commissaris naar voren en thans legde hij namens den Führer aan den voet van de baar een grooten krans. Generaal Christiansen legde vervolgens een krans namens den Rijksmaarschalk, generaal von Mackensen namens het oude leger, gesandte Bene namens den Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken en luite nant-generaal Rauter namens den Rijks führer der S.S. en chef van de Duitsche politie H. Himmler. Ook werden kransen neergelegd namens de vier onderdeelen van het Duitsche leger, den generalen staf, het luchtwapen, het leger zelf, en de oorlogsmarine. Het aantal kransen, dat eenigen, dat zijn huisje met winkel te gen den grond gaat, om als verjongd te herrijzen. Er is een heel kapitaal mee gemoeid. Klaas haalt het er niet uit, meent Gertjan. Die jongen kan er wel om lachen, maar wie even doordenkt, moet dat verkeerd vinden. En toch het komt er van. Klaas huodt er rekening mee. Een half jaar is hij nu zoowat verloofd. Ze willen over een maand of zes trouwen. In wonen kunnen ze niet. Dus óf ze moe ten apart gaan huizen óf vader en moe der moeten er uit. Het eerste, neen, dat niet. Wel, dan moeten zij weg, dat is logisch. Ja, het is nu al een half jaar ge leden, zoowat, dat Klaas weer op „Zand- hoeve" verscheen, na de kentering, die zich bij Tuininga voltrokken heeft. Hij is er kind in huis geworden, die Klaas. De menschen hebben heel wat pratens- stof gehad: wie heeft er ooit zooiets •gehoord; daar gaat me Sjaan van de „Zandhoeve" vrijen met Klaas Bakker. 'Dat wordt natuurlijk nooit wat. Let maar eens op: binnen een paar maanden is het afgeloopen. Die twee passen immers niet bij elkaar! Een boerendochter ach ter de toonbank, wie heeft het ooit zoo zout gegeten. Of zou ze niet achter in het hoofdgebouw was gebracht of op het voorplein lag, was niet te tellen. Het waren er stellig eenige honderden. Treffend was de hulde, die de burgers van Doorn aan de nagedachtenis van den ex-keizer hebben gebracht. Zy was op het voorplein opgesteld en bestond uit een groot bloembed, voorstellende een hermeiynen mantel met in het midden een goudkleurig kruis. Om elf uur begon de liturgische rouw dienst. Voorganger was de hof predikant D. Döhring uit Berlyn. Na dezen dienst werd de baar, welke gedekt was door den Keizeriyken standaard, door het manne lijk huispersoneel onder leiding van twee kamerdienaren naar buiten gedragen en op een auto geplaatst. Tromgeroffel weerklonk, het eerebataljon presenteer de het geweer. Toen het tromgeroffel op hield speelde het muziekcorps het ko raal „Jesus meine Zuversicht". Toen de baar voorzichtig op den wagen was ge dragen zette het eerebataljon zich in be weging. Het muziekcorps speelde het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden", en daarna „Harre meine Seele". Al deze koralen en ook die welke nog volgden, waren lievelingsliederen van den gestor ven ex-keizer geweest. De rouwstoet werd geopend door den generaal-adjudant Eschenburg, een der oude getrouwen van den gestorvene. Daarna volgden verscheidene kransen, welke gedragen werden door leden van de Duitsche weermacht. Hierna volgde de veldmaarschalkstaf van den overleden ex-keizer, welke op een kussen gedragen werd door gene raal graaf von der Goltz, en de ridder orden van den Keizer, eveneens op een kussen, gedragen door den vleugel-ad judant, graaf Moltke. Hierachter had de hofpredikant Döhring zich opgesteld. Dan volgde de wagen met het stoffe- ïyk overschot van den ex-keizer. Naast de wagen liepen de kamerdienaren en het manneiyk huispersoneel. Achter de baar schreed prinses Her mine, met naast haar de vroegere kroon prins. Hierop volgden de leden van de Keizeriyke familie en daarachter de Rykscommissaris en de andere genoo digden. Tydens den droeven tocht van het slot naar de oude kapel dicht by het poort gebouw speelde het muziekcorps treur muziek. Toen de stoet voor de kapel was aangekomen reed de auto met het stof- felyk overschot van den ex-Keizer voor het front van het eere-bataljon. Weder om weerklonk tromgeroffel en presen teerden de soldaten het geweer. Toen de baar van de auto in de kapel was ge bracht speelde het muziekcorps het ko raal „Ein feste Burg ist unser Gott Ter weerszijden van de baar, die in het midden van de kapel op een tapyt stond opgesteld, betrokken vier zoons van den gestorven ex-monarch, in de uniform van het oude leger en vier kleinkinderen in de uniform van de nieuwe weermacht met getrokken sabel de doodenwacht. In de kleine ronde ingang van de ka pel verrichtte de hofpredikant vervol gens de uitvaartceremoniën, welke hy besloot met het bidden van het „Onze vader". Daarna speelde het muziekcorps voor het laatst het koraal „Ich bete an die Macht der LiebeNauweiy'ks waren de laatste klanken verstorven of er volgde een eeresalvo, gegeven door een compagnie infanterie welke in de nabijheid van de kapel stond opgesteld. De plechtigheid was hiermede afgeloo pen. Prinses Hermine en de vroegere kroonprins onderhielden zich nog eeni gen tyd met den Rykscommissaris en de andere hooge autoriteiten. De leden van de Keizeriyke familie be gaven zich terug naar het slot. De ge noodigden verlieten Doorn. DE ONTBONDEN PADVINDERS ORGANISATIES. De voormalige penningmeesters van de by decreet van den Höheren S.S.- en Polizeiführer by den rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ontbonden padvindersgroepen worden by deze opgeroepen, om de onder hun beheer zynde geldbedragen van hun pad vindersgroepen, voor zoover deze nog niet door de politie-organen in beslag de toonbank komen? Je hoort wel eens iets mompelen. Wordt er niet beweerd dat Gertjan er uit gaat en dat de zaak verbouwd zal worden? Lavooy moet zich eens in dien geest hebben uitgelaten. Dat gebeurt natuuriyk met centen van Tuininga. Die Klaas is nog niet zoo dom. Geef hem de ruimte. Die weet wel, wat-ie doet. Dat hebben dezelfde menschen gezegd, die eerst beweerden, dat deze verloving in twee maanden „uit" zou zijn. Ja, ja, als menschen aan het kletsen raken Wanneer je je er nu iets van aantrekt, omdat je weet, een zuiver geweten te hebben, och, dan sterven de praatjes .vanzelf uit. En Klaas en Sjaan, die ze wel hebben vernomen, hebben er zich geen zier van aangetrokken. En toen zijn de twee fatale maanden verloopen en nog is de verloving niet uitgeraakt. Is het niet casuweel? Die meid van dè „Zandhoeve" méént het dan toch echt. Je zou zeggen: van zoo'n mooie boer- dery naaf zoo'n krot van een woning. Want het moet toch een praatje zijn, dat het huis verbouwd wordt. Gertjan moet gezegd hebben, dat verbouwen een klein kunstje is, maar dat geld er voor niet zoo eenvoudig te krygen is. Gelyk heeft-ie. Klaas doet veel beter, eerst ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID 05 t/m. 15 Juni 8 t/m. 15 Juni 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of Yz rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. Boter of margarine 18 17 t/m. 11 Juni 26 Mei t/m. 11 Juni Boterkaart: 250 gr. boter; Vetkaart: 250 gr. boter of margarine. Als boven óf 200 gr. sla olie. Brandstoffen 02 KF van kaarten M en N t/m. 30 Juni Een eenheid vaste brand stoffen. Brood of gebak 24 (Extra Rantsoen) 22 t/m. 22 Juni t/m. 22 Juni 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak, of 70 gram bloem of meel. 200 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood of 2 rant soenen gebak of 140 gr. meel of bloem. 53 88 t/m. 15 Juni t/m. 15 Juni een ei. Gort of gortmout of 25 t/m. 15 Juni 250 gram Havermout, havervlok ken, gort of grutten... 24 t/m. 15 Juni 250 gram 66, 76 67, 77 t/m. 1 (15) Juni t/m. 15 (29) Juni 100 gram. Thee of koffiesurrogaat 34 t/m. 22 Juni 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. Macaroni of vermicelli 26 t/m. 15 Juni 100 gram. Maizena, griesmeel, pud dingpoeder, sago, aardappelmeel, stijf- 27 t/m. 15 Juni 100 gram. Melk 20 t/m. 15 Juni 194 liter. 52 t/m. 22 Juni 500 gram. Periode 10 t/m. 15 Juni Voor de keuken 2 liter. Rijst (-emeel, gries, -ebloem) of grutten- 32 t/m. 15 Juni 250 gram. K (textiel) t/m. 31 Aug. 50 gr. scheerzeep, tube of pot. 42 t/m. 22 Juni 1 kilogram. 18 t/m. 15 Juni 50 gr. vleesch of rant soen vleeschwaren of Yz rantsoen verduurzaamd gevogelte. 18 t/m. 15 Juni 35 t/m. 29 Juni 150 gr, toiletzeep of 120 gr. huish.zeep of 150 gr zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder. K bruine textielkaart A (alle tex- tielkaarten)- Zomer japon. Badcostuum of zwem broek. zijn genomen, tot uiterlijk den 25sten Juni a.s. op het conto der groep 5 van de Handelsmaatschappy H. Albert de Bary en Co., n.v. te Amsterdam te stor ten. De personen of lichamen, die nog een vordering op de ontbonden padvinders- groepen hebben, worden opgeroepen deze vorderingen ter onderzoek in te dienen by den beheerder van de bezit tingen van de ontbonden padvindersor ganisaties, Waalsdorperweg 102, Den Haag, tot ulteriyk 1 Juli 1041. Vorderingen, welke na genoemden da den loop van zaken eens af te wachten, Kalm-an breekt het ïyntje niet. Als-ie getrouwd is, moeten er twee gezinnen uit leven, ho even. Als alles normaal is, biyven die twee niet met z'n beiden. Lavooy praat er wel van, maar je moet hem snappen: die wil natuuriyk een centje verdienen aan de bouwerij. Gert jan loopt er niet zoo gauw in. Die heeft meer van de wereld gezien Tja, die Westvoorters doen in niets onder voor andere plaatsen. Ze kun nen zoo heeriyk kletsen. Ze maken zoo eens even uit, wat Gertjan moet dóen en Klaas zyn zoon. En ze geven Tuininga groot geiyk, dat die zijn centen niet steekt in een zaakje, dat goed is, zeker, maarbiyft het goed? Och, wat weten de menschen weer veel. Veel en veel meer dan de be trokkenen zelf. Klaas b.v. heeft met Tuininga nog met geen enkel woord ge rept over de financieele zijde van de eventueele verbouwing. Om de eenvou dige reden, dat het feitelijk besluit nog niet is gevallen, en hij dus ook niet weet, hoe met vader en moeder de kwestie wordt geregeld. Hy heeft op „Zand hoeve" alleen gezegd, dat er plannen zijn, die hy hoopt te kunnen volbrengen Het liefst zou hy Sjaan in de nieuwe turn worden ingediend, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. DEPARTEMENT VAN VOLKSVOOR LICHTING EN KUNSTEN. Met ingang van 10 Juni is de heer N. O o s t e r b a a n, tot nu toe hoofd van de afdeeling perswezen, benoemd tot hoofd van de afdeeling algemeene pro paganda van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Met ingang van denzelfden datum is benoemd tot hoofd der afdeeling pers wezen van genoemd departement de woning brengen. Maar de kans daarop wordt geringer, nu ze trouwplannen in het nabye verschiet hebben. Als Klaas terugkeert van de „Zand- hoeve", waarheen hy Sjaan aan den avond van den annexatiefeestdag ge bracht heeft, deelt Adriana hem mede, dat vader sterk er over denkt, om het huisje van Scherpenhuize te koopen. Dus dan zal, oordeelt Klaas, de beslissing moeten gaan vallen. Als Sjaan weer eens hier is, moe ten we eens praten, zegt Gertjan den volgenden morgen tot Klaas. Jullie willen toch niet anders, dan moeten jullie de gevolgen ook maar dragen. Ik blyf het je afraden, om te verbouwen. Ik zou het nog eens een paar jaartjes aanzien. Dan kan het net te laat zyn, vader, meent Klaas. Als er een concurrent komt opzetten, die een flink pand bouwt, dan kan ik mijn biezen wel pakken. U ver geet dat de menschen een flinke zaak willen zien. De tyd is voorby, dat ze ge noegen nemen met een eenvoudig win keltje. Bovendien, ik wil uitbreiden. Er is nog veel meer te doen. Maar de ruim te ontbreekt. En Sjaan, die zoo gewend is aan een geriefelyk huis, als de „Zandhoeve", die kan ik toch niet (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5