U bespaart tijd en geld PU ROL Kerknieuws Onderwijs Laatste Berichten Adm. van „De Zeeuw" Goes 5 GASTRACTIE. Verkeersongevallen in April iheid, ook dat ïeeft een po- e functie, en tan de corri- iheel isschien min- wel over de /an 1816. In- God bezig de reorganisee- of noodig om de propagan- ;rstel minder >d ons, aldus nieuwe kerk- :ht te gebrui- ierop volgde, n. 1™ o-Bank N.V. jr. K. Heden 153V2 158V2 i 129 \o% 12954 9 385 226 225 104V2 9 259 2 200)4 6Ve 96 13 82)4 6 115 5 113 6 54 122 [4 1041/10 bv* 129 91V2 p 365 r 135Vt r 165 li 130 1)1 [OVz 69)4 fondsen ver- iden, gaf aan- ^mniing op de vooral scher- raar ook Ne- aren lager al zoo'n grooten ^ggingsfondsen welingelichte luwe staatsiee ik zulke vaste voor de deur legging Neder- op ƒ528.50. tvloeiende uit pulatiewinsten. de oude wet liewinsten niet [waren, terwijl verliezen con- jvan het inko- worden ge- ders. Specula- bet volle pond •omtrent in de ie beschouwin- lelezen, nemen pat daartegen- bij de bereke- p.komen mogen ukkelijk is be- oopige aangif- fcal moeten ge- aoeten vermel- |40 verkregen, buiten be- |w o r d e n g fe rn van den de- 941, zullen de 41 verkregen, |en belast. In- oogen, dat niet verkoop buiten aid, als specu- lemerkt. Onder de winsten |rkoop bin- lijk korten koop of by koop is ge- Iken). Vragen 1 in dit verband Jen tijd" moet ilijkt, dat deze kn gronden op pere goederen, op één jaar verkoop van op binnen- geheel buiten an vroeger het voor een ieder inota's van ef- jaren zorgvul- uidatiewinsten. |nis is ook het /insten, voort van bedrijf of nbelasting zul- heorie was dat vet het geval, daar nooit zoo zyn: de liquidatie de overdracht I Geref. Kerken. Beroepen: te Haren (2e pred. plaats) B. Timmer te Wagenborgen. Bedankt: voor Drachten (vac.-G. Staal), Chr, W. J. Teeuwen te Heerde. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te 's-Gravenhage-Oost, J. C. Maris te Sneek en C. van der Zaal, em.-pred. te 's-Gravenhage. Ds W. Aalders. Gistermiddag is aan de R. U. te Utrecht tot doctor in de Godgeleerdheid gepromoveerd op een proefschrift, geti teld: „Pascal als apologetisch prediker", Ds W. Aalders, Ned. Herv. predikant te Koudum (Fr.). Willem Aalders, die op 5 Mei 1909 te 's-Gravemoer, waar zijn vader, Ds J. C. Aalders, destijds predikant was, werd geboren, is in 1935 toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Na eenige jaren hulpprediker te zij geweest, aanvaardde hij op 9 Febr. 1936 het predikambt te Oosterzee en Echten en sedert 27 Nov. 1938 dient hij de Ned. Herv. Gem. te Koudum (Fr.). BOND VAN GEREF. MANNENVER. IN NEDERLAND. De 19e bondsdag. De 19e bondsdag van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen in Neder- zal, naar wij vernemen, Woensdag 23 Juli a.s. te Zwolle in de Buitensociëteit worden gehouden onder presidium van Ds M. B. van 'tVeer, Geref. predikant te Amsterdam-C. In de morgenvergade ring zal de bondsvoorzitter een rede hou den, getiteld: „Volharding" en komen verschillende houshoudelijke zaken, w.o. een voorstel van de aangesloten vereeni- ging „Calvijn" te Groningen van organi- satorischen aard, aan de orde. Ook moe ten er vijf bondsbestuurders worden ge kozen in verband met het aftreden van vier zittende leden en het overlijden van ds G. W. Akkerhuis te Maassluis. Het bondsbestuur heeft in deze vacature de heer M. van der Ven, die voor Zuid-Hol- land-Noord zitting heeft, candidaat ge steld voor Zuid-Holland-Zuid. Voorts heeft het de aftredende leden, de heeren Dr D. Kuijper te Harderwijk, M. van der Zwaag te Groningen en Ds Y. van der Zee te Amsterdam-West opnieuw gecan- dideerd. Voor de verschillende vacatu ren werden door onderscheiden instan ties voorts nog gecandideerd de heeren J. Aalberts te Beekbergen, M. F. van der Valk te Groningen, J. Faber te Haarlem, Ds C. P. Boodt te Leerdam, Ds H. Knoop te R'dam-Delfshaven, C. J. Moll te Spij- kenisse, Ds J. G. Feenstra te Schevenin- gen en Ds G. Meynen te Naaldwijk. In de middagvergadering zal als refe rent optreden Ds E. T. van der Born, Geref. predikant te Heemstede, met het onderwerp: „De mensch als mede-arbei der Gods". Ds H. A. Munnik, Geref. pre dikant te Zwolle, zal een opwekkende slotrede houden, getiteld: „Beproeft de geesten". Het jaarverslag. Aan 't 19e jaarverslag van den secre taris, den heer W. O. de Graaf te Benne- kom, ontleenen we dat de groei van den bond ook in het afgeloopen jaar niet stil stond. 33 nieuwe vereenigingen traden toe, terwijl 21 vereenigingen zich ont trokken. Het aantal aangesloten vereeni gingen steeg derhalve met 12 en be draagt nu precies 400. Het ledental steeg met 97 en bedraagt nu 8889. Het aantal kringen vermeerderde door de oprichting van den kring Gelderland met 1. De bond telt nu 7 provinciale afdeelingen. De vergaderingen der vereenigingen konden ongestoord voortgang hebben en het bezoek is zeer goed. Het orgaan van den bond „Geref. Mannenblad" verscheen elke maand en heeft nu een oplage van 10.000 ex. In het overlijden van Ds G. W. Akkerhuis ontviel den bond zyn voce- voorzitter en een zeer meelevend bonds- bestuurder. Enkele nieuwe schetsen- bunaeis werden als leidraad uitgegeven, terwijl in samenwerking met den Geref. Vrouwenbond een propagandafolder het licht zag. Met den Geref. Vrouwenbond en den Ned. Bond van Jongelingsver eenigingen op Geref. Grondslag werd een nauwer contact gelegd. DE EENHEID DER KERKEN. De classis Apeldoorn der Chr. Geref. kerk heeft in haar laatst gehouden ver gadering met algémeene stemmen een instructie van de kerk van Harderwijk verworpen, om uit te spreken, dat het niet op den weg der Chr. Geref. Kerk ligt verdere stappen te doen inzake een ver- eeniging met de Geref. Kerken, maar zich te houden aan het door de generale synode van 1937 aanvaarde rapport, ter wijl het gewenscht moet worden geacht dat het orgaan der Chr. Geref. Kerk zich onthoude van voorlichting in den geest van eenheid, aangezien dit een oorzaak van verdeeldheid in eigen kring kan worden. De uitscpraak van de classis luidde, dat deze zaak aan de competentie van de kerkeraden moet worden "overgelaten. DE POGINGEN TOT FUSIE DER LUTHERSCHE KERKGENOOTSCHAPPEN. Het College van Vertegenwoordigers der Herst. Evang. Luth. Gemeente te Amsterdam heeft, in verband met de po gingen tot fusie, aan de Synode van de Evang. Luth. Kerk, welke thans bijeen komt, het volgende schrijven gezonden: „Het College van Vertegenwoordigers der Herst. Evang. Luth. gemeente te Amsterdam, gehoord hebbende het ver slag van zijn rapporteurs ter raadsver gadering van Zaterdag 31 Mei j.l., waar ter kennis werd gebracht, dat er weder om fusiepogingen gedaan worden, over tuigd, dat een zeer groot gedeelte der gemeenteleden achter hen staan, besluit met algemeene stemmen onder uwe aan dacht te brengen, dat zij blijven handha ven, hetgeen vervat is in hun, aan Uwe Synode toegezonden en in de pers gepu bliceerd schrijven d.d. 7 October 1940. Ten zeerste zouden Vertegenwoordigers het betreuren, indien een fusie gefor ceerd zou worden, te meer, daar vooral in dezen tijd eenheid in eigen kerk het meest geboden is. Wil men echter desondanks in onze Herst. Evang. Luth. Kerk een scheuring teweeg brengen, dan zal ons College en meerdere gemeenteleden zich tot de Rechterlijke macht wenden en verwijzen zij U dienaangaande naar de Jurispru dentie van den Hoogen Raad in de be kende Scheveningsche Kerkzaak. Beleefd verzoeken wij U hen te willen mededeelen of, en hoe lang, nog steeds fusiebesprekingen door U of Uwe Syno dale Commissie worden gehouden op een basis, die door een zeer groot deel onzer gemeente nooit en te nimmer kan'wor den aanvaard. Dergelijke besprekingen verwekken in onze gemeente geregeld groote onrust, hetgeen allerminst bevorderlijk is voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk in onze kerk. Een gelijkluidend schrijven is gezon den aan de Alg. Kerkelijke vergadering der Herst. Evang. Luth. Gemeente". EEN SPECIALE ZIEKENHUIS PREDIKANT. Op de morgen te houden Part. Synode van de Geref. Kerken in de provincie Groningen zal aan de orde komen een voorstel van de classis Appingedam be treffende de aanstelling van een zieken-* huispredikant te Groningen. Van oordeel zijnde, dat de omstandig heden er thans toe dringen, te doen het geen in het rapport-Ds Oranje aan de classis Groningen in 1935 is uitgespro ken als te zijn een gemeenschappelijke taak, stelt de classis aan de Synode voor, met de kerk van Groningen in overleg te treden, dat deze in samenwerking en met subsidie van de kerken der provincie overga tot beroeping van een candidaat of predikant, die bijzonder tot taak zal hebben de geestelijke verzorging van Gereformeerde patiënten in de ziekenhui zen te Groningen. EEN VRIEND, DIE HEENWIJST NAAR JEZUS! In „Belijden en Beleven" schrijft Ds j F. E. Hoekstra van Velzen over de do- minè's van vroeger en nu, waarbij hij I tot de conclusie komt, dat de dominee een geheele gedaanteverwisseling heeft ondergaan en hij schrijft dan verder: „We willen menschen zijn gewone menschen! I Maar menschen met een taak, met een roeping! Zoo willen we vooral ook zijn voor onze jeugd! Niet de ongenaakbarenNiet de on- 1 begrepenen! Niet de predikers hoog in de lucht, die soms wel, meestal niet een woordje hebben voor de jeugd. Niet de menschen, die het altijd zoo druk hebbenzóó druk, dat het als jongere eenvoudig niet bij je opkomt, om eens naar den dominé te gaan. We willen zoo heel graag voor onze jonge menschen vrienden zijnver trouwde vrienden! Geef ons die kans toch. Stap eens naar je dominé toe, als je hart vol zorg isEn ga daar eens praten Je zult daar aantreffen een man... die, neen niet zoo maar het recepje klaar heeft voor jouw geval Zie bladzij zooveel in het recepten boek!! Je zult daar vinden eeneen mensch! Een mensch van gelijke bewe ging als jij bent. Een mensch, die bereid is om stil te luisteren naar je verhaal net zoo lang tot je heelemaal klaar bent. Die dan misschien niet eens zooveel zegt. Maar dit zal hij doenhij zal je wijzen op God. Hij zal je wijzen op Jezus Christus. Je moede ziel zal hij opbeuren met het troostend woord van den hemelschen Vader. Misschien dat hij ook met je bidden gaat... In ieder geval zal hij bidden voor jou straks als je weg bent. Hij is bang voor pose, begrijp je. En voor gewichtig doenerij. En als je dan weer op straat staat dan heb je een mènsch ontmoet een heel gewoon mensch in een colbertje, met een slap boordje om, net als jij Maar het was een mensch, die je wees op Jezus! Op den eenigen Steun voor doodelijk- vermoeiden, den Troost voor bedroefden, de toevlucht voor radeloozen! Je bent bij den dominé geweest. Bij den Leeraar? Neen, by den Her der! En het heeft je goed gedaan Omdat Hy heenwees naar Jezus!" Giftert en legaten. Prof. Dr G. M. den Hartogh, hooglee raar aan de Theol. Hoogeschool te Kam pen, ontving voor het Studiefonds van deze Hoogeschool uit Amsterdam onder de letters N. N. een gift van f 500. CHR. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Onder leiding van Ds J. K. F. Mantz van Rotterdam kwam de Bond van Ver eenigingen voor Christeiyk Nyverheids- onderwys te Utrecht in Jaarvergadering by een. In zyn openingswoord herdacht de voorzitter wylen Ds A. B. te Winkel, die een belangrijke plaats in den Bond heeft ingenomen en herinnerde hy aan den oorlog, die ook niet nagelaten heeft in vloed op het werk uit te oefenen. Spr. betreurde het, dat er in het afgeloopen jaar zoo weinig activiteit van den Bond was uitgegaan. Uitbreiding van het aan tal Chr. Nyverheidsscholen zal voors hands niet mogelyk zijn. De Chr. Land bouwscholen zijn, dank zij het contact met den C. B. T. B. toegetreden tot den bond. Spr. besloot met een opwekking om den arbeid in het geloof voort te zetten. Uit het jaarverslag van den secreta ris, den heer C. J. Chr. van den Ridder te Maartensdijk (U.) vermelden wij, dat het bestuur het noodig had geoordeeld het secretariaat in een vast bureau on der te brengen, waarvan Mr J. J. Han gelbroek, secretaris van den Schoolraad, de leiding op zich genomen heeft. Om de reorganisatie van verschillen de onderdeelen van het Bondswerk tot stand te doen komen, werden eenige com missies benoemd. Voorts wordt in het verslag gewag gemaakt van het feit, dat de Bond in 1940 in het bezit is ge komen van de twee opleidingen tot lee- rares met de akten N VII en N VIII. De jaarverslagen werden na korte be spreking goedgekeurd. De aftredende bestuursleden Mevr. Dr D. Bavinck-Schippers te Rotterdam en Mevr. Mr J. H. G. Schutte Struick wer den herkozen. Besloten werd tot wijziging van het Huishoudeiyk Reglement. In de middagvergadering hield Drs H. R. W ij n g a a r d e n van Amsterdam een referaat over: „Psychotech niek en Nijverheidsonder- w ij s". Na een omschrijving van deze begrip pen te hebben gegeven, zette spr. uiteen, hoe de psychotechniek met behulp van tests en werkmethoden het nijverheids onderwijs van dienst kan zijn en gaf hij een overzicht van de werkmethode en proeven, die de psychotechniek gebruikt om te kunnen vaststellen over welke ca paciteiten iemand beschikt. Op dit referaat volgde een geanimeer de bespreking. Examens. Te Utrecht slaagden voor het docto raal examen geneeskunde de heeren A. van Puyvelde te Terneuzen en G. C o 1 s e n te Terhole. Rijksuniversiteit te Utrecht. Voor het propaedeutisch examen in de Godgeleerdheid slaagde mej. H. B. de Neeling te Eefde (Gld.), vroeger te Middelburg. Voor het arts-examen 2e gedeelte is geslaagd de heer J. I. de Bruijne te Middelburg. Inspecteur van het onderwijs. Bij beschikking van den Secretaris- Generaal van het departement van Op voeding, W. en C. is Dr D. G. Noordijk te 's-Gravenhage benoemd tot inspecteur van het onderwijs in algémeenen dienst. Middelburg. By het gisteren in het Gasthuis gehouden examen voor zieken verpleging diploma A slaagden de zus ters A. van Dalen, G. W. van Kasteel en C. Kastelijn, allen opgeleid in het Gast huis te Middelburg. van het door hem zelfstandig uitgeoefen de beroep, winst maakt, is deze liqui datiewinst tot een bedrag van f 5000, belasting vrij. Het overige wordt als in komen belast in het jaar, waarin de opbrengst is verkregen. Wanneer de belastingplichtige daarom verzoekt, kan echter in zulke gevallen een spe ciaal tarief worden toegepast en wel zoodanig, dat het heffingspercentage niet minder dan 15 en niet meer dan 37% bedraagt. Dit zelfde tarief geldt ook nog in enkele andere gevallen, na- meiyk in die, waarin inkomen wordt ge noten, dat weliswaar in eens loskomt, maar in wezen in een reeks van jaren is verdiend. Besloten naamlooze vennootschappen. Wie bezitter is van aandeelen in een familievennootschap, zal er rekening mee moeten houden, dat, onder bepaal de omstandigheden, ook de winst, die hy behaalt door den verkoop van zyn aandeelen, aan inkomstenbelasting on derhevig zal zijn. Dat zal het geval zyn wanneer het betreft houders van aan deelen, die alleen, of tezamen met haar naaste verwanten (echtgenoote, bloed en aanverwanten in rechte linie, broers, zusters, zwagers en schoonzusters) in de laatste vijf jaren voor meer dan een vierde gedeelte van het nominaal ge storte kapitaal aandeelhouder zijn ge west. Aangkondigd is, dat er maatregelen in voorbereiding zijn, ter bevordering van liquidatie van die naamlooze ven nootschappen, die ook in een anderen rechtsvorm kunnen worden voortgezet. Gezien de vele zware lasten, die aan de naamlooze vennootschappen zyn en nog zullen worden opgelegd, is het waar- schyniyk dat welhaast alle bezitters van naamlooze vennootschappen van de geboden gelegenheid gebruik zullen ma ken en een anderen rechtsvorm zullen gaan kiezen. Verdere bijzonderheden. In de toekomst zal voor de berekening van het belastbaar inkomen, geen aftrek meer mogen plaats vinden van uitkee- ringen gedaan aan behoeftige ouders of kinderen. Deze maatregel is noodig ge weest omdat bij de toepassing van de loonbelasting het verrekenen van de af trek te gecompliceerd zou worden. Juist in dezen tyd komt het echter veelvuldig voor dat volwassen zoons een belangrijk bedrag van hun inkomen moe ten afzonderen voor de hulp aan hun ouders, die door omstandigheden op de zen steun zyn aangewezen. Vervallen is ook de vroeger toegesta ne aftrek voor premie van levensverze keringen. In het maandblad „Gasbelangen" tref fen we een artikel aan onder den titel: „De gastractie marcheert". Wij ontleenen daaraan: Toen de benzine schaarsch begon te worden, heeft men rondgezien naar ver vangingsmiddelen voor de aandrijving van motoren en als meest voor de hand liggende mogelijkheden heeft mij zich gericht op benzol, alcohol en gassen. De benzol wordt op alle cokesovenbedrijven en enkele teerdestilleerderijen en gas fabrieken hier te lande vervaardigd, maar is tevens grondstof voor de chemi sche industrie, zoodat slechts een klein deel van de gefabriceerde hoeveelheden voor motoraandry'ving beschikbaar is. De alcohol kan zoowel kunstmatig als uit graan worden vervaardigd, maar de calorische waarde hiervan verschilt ta melijk veel van die van benzine. Wat de toepassing van het gas aan gaat, moet men onderscheid maken of dit gas als geperatorgas in een gasfa- briekje aan boord dan wel als stadsgas in een centrale gasfabriek is vervaar digd. Het is bekend, dat het laatste kan worden afgeleverd zoowel onder lagen i druk in gaszakken als onder hoogen druk j in flesschen. Wij vernamen nog enkele cijfers om trent het aantal generatoren hier te lan de. Er zijn ongeveer 500600 stationai re zuiggasmotoren opgesteld, zoodat een ruime ervaring is verkregen met het vergassen van vaste brandstoffen. Het aantal generatoren voor turf, hout en anthraciet dat op auto's is opgesteld, werd onlangs geraamd op 65007000. Neemt men aan dat de uitrusting eif complete montage per auto ca. f 1500 kost, dan is daarmede een kapitaal van 10 millioen gulden, gemoeid geweest. Wat de verdeeling van de generatoren aangaat over de brandstoffen hout, turf en anthraciet, diene dat met de beschik bare hout- en turf-hoeveelheden tezamen ca. 30003500 auto's in bedrijf kunnen worden gehouden. Het restant is aange wezen op anthracietsoorten, waarvan zooals bekend is, speciaal die van de Domaniale mijnen en Willem Sophie in aanmerking komen. Als men voor de keuze staat om over de aanschaffing te beslissen van een anthracietgenerator, of de toepassing van hoogdrukgas, dan mag niet uit het oog worden verloren, dat bij generatoren het vermogen van den motor daalt tot c.a. 50 pet. en dat de motoren niet geheel ongevoelig zyn voor de onzuiverheden van het generatorstof zooals stof, teer en zuren. Dit getal ligt wat lager dan de tot nu gemelde cijfers, maar bij het in aanmerking nemen van den weerstand, de temperaturen en alle bijkomende om standigheden moet gerekend worden op de helft van het vermogen. Dit is voor een aantal wagens natuurlijk geen be zwaar, maar by het aanzetten en passee- ren hoort men dikwlqls de opmerking maken, dat de wagen zooveel trager is geworden. Er komen verschillende berichten binnen van de voltooiing en in-bedrijf- name van gastankstations. Zonder te dien opzichte geheel volledig te willen zijn, kan melding gemaakt worden van de opening van het gastankstation te Tilburg, waar reeds meer dan 100 deel nemers zijn ingeschreven. De A.T.O. en de B.B.A. rijden ieder met 10 bussen, publieke werken, de electrische centrale, de stadsdienst en een houthandel behoo- ren mede tot de regelmatige afnemers, welke per dag tezamen een hoeveelheid gas ontvangen, gelijk aan 1000 liter benzine. Omtrent de tijd, noodig voor den om bouw van een wagen, wordt vermeld, dat deze in 1 of 2 etmalen kan worden tot stand gebracht. Behalve het station bij de Philipsfa- brieken dat ook reeds in bedrijf is, zul len binnenkort in Brabant nog stations in werking worden gesteld te Nijmegen, Den Bosch en Breda. - Te Rotterdam werd op het terrein van het Gemeentelijk Gasbedrijf aan den Oudedijk een gastankstation in gebruik genomen, dat omstreeks half Mei door den directeur van het Gasbedrijf, den heer Ir J. F. Vader, met een korte rede werd geopend. Voorts werd op 20 Mei in gebruik ge nomen het persgasstaiion te Alphen a. d. Rijn, een terreintje aan den openbaren weg, behoorende tot het gemeentegas bedrijf. Zooals bekend, is het mothaangas (C. H. 4) zeer geschikt voor autotractis en biedt het zelfs enkele voordeelen ten op zichte van stadsgas. In Amsterdam waar een aantal gemeente-auto's voorzien is van houtgas- of anthracietgeneratoren, is een grooter aantal geschikt gemaakt voor het gebruik van lichtgas. Hiertoe behoo- ren wagens van de stadsreiniging, waar voor aan de centrale inrichting Bilder- dijkkade en den sectiepost Oost gaslaad- stations moesten worden ingericht. Van deze laadstations wordt tevens gebruik gemaakt ten behoeve van auto's van an dere gemeentediensten en -bedrijven en van een beperkt aantal particuliere wa gens. Het bleek aanbevelenswaardig deze stations niet alleen in te richten voor het laden van lichtgas, maar tevens voor het benutten van methaangas, dat uit den bodem kan worden gewonnen. Teneinde zekerheid te verkrijgen om trent de vraag of een voldoende hoeveel heid methaangas op een bepaald punt aan den bodem kan worden onttrokken, zijn op enkele plaatsen proefboringen verricht, o.a. op het terrein aan den Karperweg, waar een onderstafion voor het gemeente-energiebedrijf in aanbouw is. Deze boringen hebben tot een gunstig resultaat geleid, zoodat het wenschelijk is, aan dit gaslaadstation een inrichting voor beide soorten gas te verbinden. De Regeeringscommissaris voor Amsterdam heeft voor het inrichten van een laad- station aan den Karperweg en de voor bereidende kosten een crediet toegestaan. NOORD-BEVELAND. Wisesnkerke. Loop der bevolking. In de maand Mei deden zich de volgende veranderingen voor in de bévolking: Vertrokken: P. J. de Smit, naar Nieu wer-Amstel; Joh. Bakker naar 's Gra- venhage; P. J. de Kam naar O. en W. Souburg; C. W. van Haver naar Middel burg; J. Meeuwsen naar Axel; L. de Oude naar O. en W. Souburg; M. J. van Hee en gezin naar WolfaartsdijkP. J. Bosdijk en gezin naar Wemeldinge; M. Huige naar Wieringen; L. Huige naar WieringenB. A. Faasse naar Kortgene E. A. L. Tonsbeek naar Utrecht; C. W. de Vos naar Kortgene. Ingekomen: N. Filius en gezin van Kortgene; J. Schrier van Kortgene; J. Meeuwesen van Axel; M. G. de Looff van Bergen op Zoom; T. de Kraker van KortgeneW. van 't Sant van AxelJ. J. Bosselaar van Rilland-BathL. M. Blok van Kortgene; H. C. Marcusse van Haarlem; J. A. Begthel van Wieringer- meer. èezvnd MSÈ zuivert, g vwt ïltv fluid zuivert.geneest en verfraait POOS 30-60,TUBE ^SCT. Blijkens de recente gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft het aantal doodelijke verkeersslachtof fers voor de maand April 1941 een uiierst laag cijfer te zien, schrijft de K.N.A.C. Het aantal ernstig gewonden is zelfs lager dan het sinds den aanvang der publicatie dezer cijfers ooit is ge weest.. De cijfers voor de eerste vier maanden van het jaar zijn als volgt (tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar) gedood ernstig gewond Jan. 44 (27) 98 (146) Febr. 43 (44) 64 (120) Mrt 32 (45) 98 (133) April 28 (63) 79 (148) Bij de vergelijking met de cyfers van vorig jaar dient er rekening mede te worden gehouden, dat door de ijs- en sneeuwperiode in den aanvang van 1940 het verkeer toen grootendeels was lam gelegd. Opmerkelijk is, dat terwijl over het geheele land over de eerste 4 maanden van 1941 het aantal bij verkeersonge vallen gedoode personen daalde met 13 pet. ten opzichte van de eerste 4 maan den van 1940, het aantal daarvan in de groote steden met meer dan 100.000 in woners geheel gelijk bleef. Relatief steeg dus het verkeersgevaar in de groote ste den belangrijk, waaraan het feit niet vreemd zal zijn, dat daar het verkeer niet zoo zeer verminderd is, als wel ver anderd van karakter door vervanging van motorrijtuigen door andere vervoer middelen. In de eerste instantie zal dus vooral de verkeersopvoeding in de groote steden de volle aandacht verdienen. Het aantal ernstig gewonden vermin derde'in de genoemde periode in het ge heele land met 42 pet.; in de groote ste den met 38 pet. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3