NED. HERV. VERBOND TOT KERKHERSTEL, De nieuwe Inkomstenbelasting. Ker FINANTIEELE BERICHTEN. ZIUD-BBVELAND. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweedaagsche conferentie te Doorn. n. Zonder dat nu het door „Kerkher- stel" zoo onafgebroken aanbevolen ge neesmiddel bij den krankheidstoestand onzer kerk toepassing had gevonden, de den zich, nadat ten onzent de oorlogs toestand was ingetreden in MEI 1940, op verrassende wijze vele en velerlei ver schijnselen op Hervormd-Kerkelijk ge bied voor, welke algemeen den indruk wekten, dat onze kerk voortaan een sprekende Kerk mocht heeten. Gisteravond sprak dr R. B, Evenhuis KOERSEN vc J Hanaweert. Van dr B. H. Erne te Utrecht, ontving de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. een eenvoudige smeed ijzeren lichtkroon (handwerk) voor de consistoriekamer, als bewijs van erken telijkheid voor en tevens ter herinnering aan het tehuis, den Nederlandschen mi litairen tijdens de mobilisatie daar in de avonduren geboden. Kloetinge. Gemeenteraad. Te gen Donderdag a.s., des nam. te 6.30 uur is een vergadering van den gemeenteraad belegd. Op de agenda komen o.a, de volgende punten voor: 1. Voorstel tot intrekking der veror dening, regelende de tijdvakken, waar binnen landbouwverlof aan de leerlingen der O. L. school kan worden verleend. 2. Voorstel tot verbouwing van een schoollokaal tot gymnastieklokaal en tot inrichting van een speelterrein voor li chamelijke oefeningen. 3. Wijziging gemeenschappelijke rege ling van den keuringsdienst van vee en vleesch. 4. Wijziging algemeene politieverorde ning. 5. Verlenging rekening courant over eenkomst met de coöperatieve boeren leenbank. 6. Voorstel tot intrekking van het be sluit van 13 Februari 1941, waarbij ver boden werd op Maandagmiddag een sla gerswinkel voor het publiek geopend te hebben. 7. Wijziging veldwachtersverordening. 8. Wijziging gemeentebegrooting 1940 en 1941. lerseke. Aanbesteding uitge steld. De aanbesteding der woon- en winkelhuizen aan het Kerkplein, welke aanvankelijk was bepaald op 5 Juni 1.1., is, naar wij van officiëele zijde verna men, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Grafsteen gevonden. Bij de opruimingswerkzaamheden in het ver woeste kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk, is een groote grafsteen gevonden met het volgende opschrift: Anno 1547. Dye goede Cornelie Bartels overleet Den 8 avgvstii wert hier begraven eerste vrovwe, als elck wel weet van Willem Oliphant. dver Gods gaven Dye Heere wil haer siele laven. Hier binnen in dit graf o, vrienden leyt besloten Quyryn Vlasman, bekent van Rim- merswaal gesproten. En Grytken Jans de Haen syn Huys- vrouw leyt hier mede. Anna en Ester oock syn dochters. Op dees stede. Anno 1633. De steen is nog in zeer goeden staat en ligt tegen den Zuidelijken ingang. Vechtpartij. Op het kantoor van 't Cevemos alhier ontstond tusschen een agent van dit bureau en een schip per een woordenstrijd, welke in een vechtpartij ontaardde. Tegen den schip per B. is proces-verbaal opgemaakt. Verloting visscherjj- per- ceel en. Door het Visscherijbestuur worden een drietal perceelen op de Berg- sche Bank nu niet verpacht als ge woonte is, maar verloot onder de lief hebbers. De vaste pacht, resp. f250, f25 en f25, moet jaarlijks worden voldaan. Veere, Zondagavond hield de ring Walcheren van het N. J. V. en van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjesvereenigingen zijn jaarlijksche bijeenkomst in de Groote Kerk. De kerk was geheel bezet. Mevrouw N. P. Spij kerboer-van Walsum opende de bijeen komst. Mevrouw S. A. BakkerJonker, uit Meliskerke sprak over „Onze plaats in de gemeente". Ds M. L-. W. Schoch over „Onze plaats in de wereld". Tenslotte sprak Ds H. Bartlema een slotwoord. De redevoeringen werden door gemeen schappelijk gezang en zang van een koor afgewisseld. Oostkapclle. Brand. Maandagmor gen ontstond door onbekende oorzaak brand in de landbouwschuur van den heeren A. Goozen, waarin de varkens- fokkerij van den heer H. Lous gevestigd is. De schuur brandde geheel af. Een 3-tal varkens en 6 biggen kwamen in de vlammen om, terwijl nog een 4-tal andere varkens zoodanige brandwonden bekwamen, dat zij afgemaakt moesten worden, Wethouder F. Dieleman overleden. Axei, Gistermorgen is alhier overleden de oudste wethouder, de heer F. Diele man, Sedert enkele maanden was de heer Dieleman ongesteld, zoodat niet hij, maar de jongste wethouder als loco burgemeester optrad. Toch bleef de heer Dieleman zijn functie als wethoudor vervullen en is meermalen ten zijnen huize door B. en W. vergaderd. Do heer Dieleman had sedert 1919 voor de A.-R. party zitting in den ge meenteraad. In 1939 werd hy in de plaats van den heer Oggel tot wethou der gekozen. PROF. DR TH. L. HAITJEMA OVER „EEN SPREKENDE KERK, ZONDER REORGANISATIE?" Het Ned. Herv. Verbond tot Kerkher- stel hield gisteren en vandaag op ..Landszegen" te Doorn een conferentie. Als sprekers waren voor deze confe rentie uitgenoodigd prof. dr Th. L. Hait- jema van Groningen, die sprak over: „Een sprekende kerk, zonder reorgani satie?", dr R. B. Evenhuis van Scheve- ningen over „De komende classicale ver gaderingen" en dr T. Dokter van Ter- kaple-Goënkarijp over: „Een werkende kerk zonder dogmatische binding?" Rede prof. dr Th. L. Haitjema. Prof. dr Th. L. Haitjema, die als eer ste spreker gistermiddag het woord voerde en sprak over: „Een sprekende kerk zonder reorganisatie?" ontwikkel de daarbij de volgende stellingen. I. Dat de z.g. „reorganisatie-bewe ging" in de Ned. Herv. kerk gedurende de laatste vijftien jaren al breeder om zich heen ging grijpen, vindt voor geen gering deel zijn oorzaak in den weer klank, die haar getuigenissen steeds dui delijker vonden, zoolang zij zich toespit sten op de beschouwing, dat een nieuwe kerkorde met een nieuw stelsel van kerk- regeering hét middel bij uitnemendheid was om te geraken tot het doel, dat al leen maar geestdrift wekken kon, n.l. onze Kerk te zien worden tot een ge loofsgemeenschap, die beslist en karak tervol sprak. Hl. Verschillende conclusies werden reeds uit deze verrassende levensuitin gen onzer oude Volkskerk getrokken: Sommige vrienden der reorganisatie oor deelden, dat „Kerkherstel" naar allen schijn te doctrinair van één bepaalde geneesmethode het heil der Kerk had verwacht; de tegenstanders der reorga nisatie gaven te kennen, dat heel het „Kerkherstel"-streven nu voor goed door de feiten was achterhaald. IV. Omdat echter met voorbarige con clusies de waarheid nimmer gediend is, zal met kritische nuchterheid overwogen moeten worden, wat „een sprekende Kerk" eigenlijk is, en wat er na 10 Mei 1940 in onze Kerk blijkens hare levens uitingen eigenlijk veranderd is. V. Het spreken der Kerk verraadt zich op onmiskenbare wijze in de harmoni sche samenstemming van hare belijde nis, haar officieele getuigenissen en ver klaringen en hare verkondiging, d.w.z. plaatselijke gemeenten en algemeene Kerk, ambtsdragers, die op plaatselijk- kerkelijk gebied fungeeren, én organen der Kerk, die centrale leiding hebben te geven, moeten verantwoordelijk voor een zelfde boodschap willen staan, zal „de sprekende Kerk" in den vollen zin des Woords zich openbaren. VI. Doordat na Mei 1940 ook in ons vaderland de gemeenschappelijke nood aller Christelijke kerkgemeenschappen en Christusbelijders te midden van de groote omwenteling dezes tijds dieper dan te voren gevoeld werd, is er thans in onze Kerk grooter verlangea naar eenheid van spreken en handelen, waar bij gedurig weer op een duidelijk woord van de centrale kerkelijke leiding ge wacht wordt, dat wegwijzend zal kun nen zijn. VII. Daarnevens echter bleef in ons verward kerkelijk leven de geneigdheid onveranderd en onverminderd voortbe staan, om zich in de belijdenis-kwestie als kerklid of ambtsdrager geheel vrij blijvend te verhouden, o.a. door deze brandende kwestie els vorm-kwestie te duiden en het besliste, leidinggevende woord der Synode te waardeeren on danks den „orthodoxen" vorm, waarin het in ingekleed. VIH. Bij alle dankbaarheid over het positieve geluid, dat onze Kerk door middel van haar hoogste Bestuursin- stantie meerdere malen reeds heeft doen hooren, moet toch tevens met nuchteren zin door ons geconstateerd worden, dat het volkomen verantwoorde spreken der Kerk nog niet begon, omdat de Kerk nu eenmaal niet anders dan door reorgani satie haar gebondenheid in al haar orga nen en leden aan Christus en Zijn Geest en Woord tot ondubbelzinnige uitdruk king kan brengen, en daarmede de voor waarde scheppen voor de harmonieuze samenstemming van de tonen der offi cieele kerkelijke verklaringen, der klas sieke belijdenis en der geregelde Z<m- dagsche prediking op de kansels van al onze gemeenten. IX. Intusschen mag het „geluid ge ven" dat onze Kerk thans op verblijden de wijze telkens doet. zeker wel als symptoom gelden van haar wakker-ge- schrokken-zijn te midden van den nood van dezen tijd en mag daarom van hare ■meerdere beweeglijkheid gehoopt wor den, dat die van binnen uit zal bijdragen tot het loswoelen van de banden, die onzo Kerk in het keurslijf van de huidi ge reglementaire organisatie tot dusver gekneld hielden. van Scheveningen over „De komende classicale vergaderingen." Rede Dr R. B. Evenhuis. Het is volgens spr. merkwaardig, dat de a.s. class, vergaderingen geheel zul len gewijd zijn aan de predikanstracte- menten en pensioenen. De eerste drie door de synode aan de orde gestelde wetswijzigingen zullen in de kerk weinig tegenstand ontmoeten. Zij betreffen kleine veranderingen in het reglement op de kas tot aanvulling van het Rijksemeritaatspensioen en voor de algemeene weduwen- en weezenbeurs, alsmede een nieuwe regeling van de we duwen- en weezenbeurzen. Deze komen onder de controle der kerk en dat valt toe te juichen. Zeer belangrijk zijn de pas sinds eeni- ge dagen aan de classicale agenda toege voegde reglements-ontwerpen inzake de rechtspositie en bezoldiging van de pre dikanten in de Ned. Herv. kerk. Belang rijk nog niet zoozeer door een andere classificatie der gemeenten en gewijzigde verhoogingen en kindergelden. Maar be langrijk vooral door het feit, dat deze nieuwe regeling te zijner tijd metterdaad uitgevoerd zal worden! Immers, de dis pensaties verdwijnen en alle predikanten ontvangen het hun volgens de wet toe komende. Spreker noemt nog meerdere punten van gewicht: de verkorting van het gratie-jaar, het verplichte emeritaat op 65-jarigen leeftijd, de kerkelijke rege ling van de bezoldigde bij-betrekkingen der predikanten enz. Dit alles maakt de finitieve opname in den reglementenbun del wenschelijk. Aan veel strijd zou daar mede in de Ned. Herv. kerk een einde gekomen zijn. Ernstig bezwaar heeft spr. allereerst tegen het feit, dat de kleine gemeenten de dupe worden. Weliswaar worden hun een aantal uitwegen gewezen, b.v. com binatie, het benoemen van een predikant eener naburige gemeente tot hulppredi ker, enz. Gaan zij een van deze wegen niet, dan zijn zij practisch gedoemd te verdwijnen. Tenzij zij rijk zijn. Nog ernstiger bezwaren heeft spr. te gen het feit, dat de kerkelijke besturen een nog veel grootere macht krijgen dan zij reeds bezitten, indien deze reglemen ten wet worden. Zoo kunnen zij straks alleen reeds om financieele redenen twee in eikaars nabijheid gelegen gemeenten samenvoegen tot één gemeente, indien slechts één der kerkvoogden daartoe het verzoek doetZij kunnen ook predikants plaatsen opheffeü pn zelfs nieuwe buiten gewone predikantèplaalsen stichten. Dit alles beteekent CeA aanslag op het recht der plaatselijke gemeente, en is daarom niet aanvaardbaar. Tenzij deze reglemen tenbundel principieel geamendeerd wordt zal zij alle voorstanders van kerkherstel tegen zich zien en wordt de kans op aan neming gering. Spr. wekt de leden van Kerkherstel nog op ter classicale vergadering op de bres te staan voör het recht der kerke raden en ook dei* classicalé vergaderin gen zelve, dit laatste vooral gezien de dingen, die het verloopen jaar gebeurd zijn. Het werk der synode eischt onze medewerking, waar alleen dan, wanneer het uitloopt op reorganisatie der kerk. Zondar dat is alles nutteloos en vruch teloos, aldus besloot spr. Referaat Dr T. Dokter. Hedenmorgen werd de conferentie voortgezet. Dr T. Dokter sprak nu over: „Een werkende kerk zonder dogmatische binding?" Het reorganisatie-streven, aldus be gon spr., heeft in dezen tijd niets van zijn beteekenis verloren; de beweging is het meest gediend door bezinning op de grondslagen. De actie voor kerkherstel kan slechts haar basis hebben in de ge meenschappelijke erkenning van schuld. In menigen kring, die zich stelt achter het Verbond, leeft nog de gedachte, dat het er om gaat de vrijzinnigen er uit te krijgen; de les van Hoedemaker, dat het niet baat een arm te amputeeren als het geheele lichaam ziek is, is nog niet vol doende verstaan. Er is in dit opzicht voor „Kerkherstel" nog veel recht te zetten in eigen gelederen. Sinds de Meidagen van het vorig jaar valt er in onze kerk waar te nemen een ontwaken van een besef van schuld, waarvan het gevolg is meer openheid voor elkaar en de bereidheid met elkaar te spreken, zooals dat met name in de beweging „Gemeente-opbouw" aan den dag treedt. Dit gesprek tusschen de rich tingen is zeer zeker dikwijls aarzelend, tastend, onbevredigend. Het oude wan trouwen zal zich weer merkbaar maken. De rechtzinnige zal er den vrijzinnige van kunnen verdenken, dat hij in deze beweging den weg ziet om te komen tot een vreedzaam samenwonen der richtin gen. De vrijzinnige zal den rechtzinnige ervan kunnen verdenken, dat hij ondanks uiterlijke tegemoetkomendheid de inner lijke veroordeelende houding niet heeft prijs gegeven. Doch de beweging gaat voort. Is er een voldoende waarborg, dat dit gesprek in een sfeer van vertrouwen niet zal leiden tot een verdoezeling der prin- cipieele verschillen, en onze kerk in ster kere mate dan ooit het geval geweest is, zal worden een genootschap voor religi euze en zedelijke cultuur? Die waarborg kan alleen zijn het vrijmachtig welbeha gen Gods. Eer» kerk zonder binding aan het woord van haar Heer, aldua epr., ie geen kerk, al is zij nog zoo actief. Als zij werkelijk gehoorzaam is aan haar Heer, is zij dog matisch gebonden. Dan belijdt zij al, voordat zij een belij denis formuleerdeen wat de kerk vroe ger beleed was haar een wegwijzing om te komen tot de kennis van het woord van den Heer. Men kan gegrepen zijn door het woord van God, zonder dat er een helder inzicht is in de functie der belijdenis. Als de overtuiging juist is, dat de nieuwe kerkelijke actie, ondanks allerlei dat de mogelijkheid tot scheef groeien in zich bergt, een vrucht is van de ge loofsgehoorzaamheid, zal zij zichzelf voortdurend corrigeeren. Ieders spreken en handelen in de kerk dat voorkomt uit primaire geloofsgehoorzaamheid, ook dat van den „kerkhersteller", heeft een po sitieve en een corrigeerende functie, en is zelf weer onderworpen aan de corri geerende functie van het geheel Er wordt in dezen t(jd misschien min der geklaagd dan voorheen wel over de kluisters van de kerkorde van 1816. In tusschen is het woord van God bezig de kerk te reformeeren en te reorganisee- ren. Misschien is er nu geloof noodig om het te kunnen aanzien, dat de propagan distische actie voor Kerkherstel minder luid wordt. Wellicht wil God ons, aldus eindigde spr., zpo leeren de nieuwe kerk orde, als Hij ze schenkt, recht te gebrui ken. Na de discussie, welke hierop volgde, werd de conferentie gesloten. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Maandag 9 Juni. V. K. Heden V.K. Heden Kon. Boot 155 1537a 4 Nederl. 1940 I 100 1007s Ned. Scheepv. Unie 160% 1587a 4 Nederl. 1940 II 96 9672 Rotterd. Lloyd 131 129 4 Ned. 1940 II m.b. 99 Vz 99"/10 Mij. Nederland 130% 129% 4 Nederl. 1941 98 98% H. V. A. 389 385 3 Nederl. 1937 83Vi6 88 84 Javasche Cultuur 235 226 3—3% Ned. 1938 887s N. I. S. U. 240 225 3 Nederland 1937 I 907/io 9O»/10 Vorstenlanden 109% 1047a Koloniale Bank 182 179% Deli Maatschappij 259 259 Ned. Ind. Handelsbank 125% Senembah 202 200% Cert. Ned. Hand. Mij. 133 130 4% Bataafsche Olie 967s 96 A. K. U. 1327s 132% 3% idem 83 82% Berkel's Patent 64 6272 Amsterd. Bank 116 115 Cert. Caivé Delft 7172 71 Incasso-Bank 115 113 Fokker 17272 172 Rotterd. Bankverg. 126% 122 Cert. Leverbros 1117s 110 6 pref. Leverbros 104 1047 Philips Gloeilampen 1947s 193 De Twentsche Bank 1297 129 Pref. idem 144 143 Nat. Bez. de Schelde 92% 917a Kon. Olie 22678 2247a Ned. Gist en Sp. 368 365 Amsterdam, Rubber 24372 235 Van Gelder papier 137 1357a Bandar Rubber 205 197 Wilton-Feijenoord 169 165 Deli Batavia Rubber 19572 193% Hessa Rubber 131 130 Serbadjadi 119% 115% Amsterd. Ballast 191 V. I. C. O. 179 175 Bdaauwh. Veem 707a 69% Holl. Amerika Lijn 110%; 10972 Koersen van Cert. v an Ameri- der beleeningen op deze fondsen ver- kaansche Aandeelen, waarin heden handel heeft plaats gevonden, mogen ingevolge Art. 17 der Beursvoor- schriften niet worden gepubliceerd. Aan hen, die belang hebben bij deze koersen mogen ten kantore der bank instellingen e.a. inlichtingen worden verstrekt. Het weekeinde heeft geen oplossing ge bracht voor den verscherpten toestand, geschapen door het in Japansche oogen onvoldoende antwoord der Ned.-Indische autoriteiten. Dit tezamen met een ge rucht dat binnenkort de handel in Ame- rikaansche aandeelen geheel zou wor den stop gezet en dat de afwikkeling sneld zou moeten plaats vinden, gaf aan leiding tot een zwakke stemming op de aandeelenmarkt. Indische aandeelen gaven vooral scher pe koersreacties te zien, maar ook Ne- derlandsche aandeelen waren lager al nam de reactie daar, niet zoo'n grooten omvang. Daarentegen waren beleggingsfondsen beter gestemd, omdat van welingelichte zijde verluidt, dat de nieuwe staatslee- ning, waarover vorige week zulke vaste geruchten gingen, nog niet voor de deur staat. Participatiebewijzen Belegging Neder land werden verhandeld op ƒ528.50. Na 27 jaren van trouwen dienst, is op Zaterdag 31 Mei, de Wet op de In komstenbelasting 1914, het rijk der his torie binnengegaan, aldus schrijft drs J. Groot in de „Chr. Bouwvakpatroon". De tekst van deze wet, met alle juris prudentie, welke daaraan in den loop van jaren werd verbonden, is verhuisd naar den arehiefzolder, om daar te mid den van andere lijvige en stoffige foli anten, tot spoedige vergetelheid te ge raken. In de eerste plaats rijst nu de vraag of wij de fundamenteels wetswijziging, welke thans is aangekondigd, moeten betreuren, dan wel dat wij die moeten beschouwen als een welkome Pinkster- gave. In het algemeen is hierop geen antwoord te geven. Globaal gesproken, kan men zeggen, dat voor hem die een jaarinkomen geniet dat de grens van f 5000 niet te boven gaat en die zich overigens het hoofd mag noemen van een gezin met meer dan drie kinderen, de nieuwe wet een verlichting van lasten beteekent. Al naarmate het inkomen lager ligt en het kindertal geringer is, stijgen de nieuw opgelegde lasten tot een veelvoud van de voormalige. Veel meer dan vroeger het geval was, is deze nieuwe inkomstenbelasting, een belasting naar draagkracht, hetgeen uit den aard der zaak valt toe te juichen, omdat de redelijkheid ermede is gediend. Van belang is ook, dat de nieuwe wet het oude „bronnenstelsel" heeft opge geven en het „reëele stelsel" daarom in de plaats heeft gesteld. Men betaalt voortaan belasting over het geheele bedrag dat in een bepaald jaar is ver diend, zonder dat men zich daarbij, wat vroeger wel het geval was, behoeft af te vragen of aan den aanvang van het nieuwe belastingjaar, de bron waaruit in het verleden het inkomen is gevloeid, nog bestaat. De oude .bronnentheorie" heeft bij de toepassing van de voor malige wet op de inkomstenbelasting veelal tot onbillijkheden, ja soms zelfs tot bepaalde willekeur geleid, zoodat ook deze stelselwijziging als een positieve verbetering moet worden gezien. Wat de nieuwe wet eigenljjk onder „inkomen" verstaat? Onder inkomen'zal voortaan worden verstaan lo. De opbrengst van onderneming of arbeid. 2o. De opbrengsten voortvloeiende uit vermogensbezit. 3o, De opbrengsten uit hoofde van periodieke uitkeeringen. 4o. De opbrengsten voortvloeiende uit speculatie. Speculatiewinsten. Onder het regiem van de oude wet was het zoo, dat speculatiewinsten niet aan belasting onderhevig waren, terwijl daartegenover speculatieverliezen con- sequenterwijze ook niet van het inko men in mindering mochten worden ge bracht. Dit wordt nu anders. Specula tiewinsten worden voor het volle pond belast en hoewel wij daaromtrent in de tot dusverre gepubliceerde beschouwin gen nog niets hebben gelezen, nemen wij als vaststaand aan, dat daartegen over speculatieverliezen bij de bereke ning van het belastbaar inkomen mogen worden afgetrokken. Uitdrukkelijk is be paald, dat voor de voorioopige aangif te, welke thans spoedig zal moeten ge schieden en die dus zal moeten vermel den het inkomen in 1940 verkregen, speculatiewinsten buiten be schouwing moeten worden ge laten. Bij de vaststelling van den de finitieven aanslag voor 1941, zullen de speculatiewinsten in 1941 verkregen, echter wel degelijk worden belast. In tusschen houde men voor oogen, dat niet alle winsten door in- en verkoop buiten het normale bedrijf behaald, als specu latiewinsten worden aangemerkt. Onder dit begrip vallen alleen de winsten behaald bij een verkoop bin nen een betrekkei ij k korten tijd na den aankoop of bij verkoop, die voor den aankoop is ge schied. (Termijnzaken). Vragen wij ons dan verder af wat in dit verband onder betrekkelijk korten tijd" moet worden verstaan, dan blijkt, dat deze termijn voor gebouwen en gronden op twee jaar en voor andere goederen, vreemd geld en effecten op één jaar is vastgesteld. Koop en verkoop van binnenlandsche obligaties op binnen- landsche beurzen blijven geheel buiten beschouwing. Meer nog dan vroeger het geval was, zal het dus voor een ieder zaak zijn in- en verkoopnota's van ef fecten gedurende enkele jaren zorgvul dig te bewaren. Liquidatiewinsten. Van bijzondere beteekenis is ook het feit, dat voortaan de winsten, voort vloeiende uit liquidatie van bedrjjf of beroep, door de inkomstenbelasting zul len worden gegrepen. In theorie was dat ook onder de vroegere wet het geval, maar in de praktijk kwam daar nooit iets van terecht. In den vervolge zal het zoo zijn: Wanneer iemand door de liquidatie van zijn bedrijf, of door de overdracht Ger-ef Beroepen plaats) B. Timme Bedankt Staal), Chr, W, Chr. G Tweetal: t< J. C. Maris te Sne em.-pred. te 's-Gr Ds W is a Ni Gistermiddag Utrecht tot doctor gepromoveerd op teld: „Pascal als Ds W. Aalders, Koudum (Fr.). Willem Aalders, 's-Gravemoer, waa Aalders, destijds geboren, is in Evangeliebediening Kerk. Na eenige zij geweest, aanvé 1936 het predika Echten en sedert de Ned. Herv. Gen BOND VAN GE IN NEI De 19e De 19e bondsda Geref. Mannenver zal, naar wij verr Juli a.s. te Zwolle worden gehouden Ds M. B. van 'tV te Amsterdam-C. ring zal de bondsvi den, getiteld„I verschillende hous een voorstel van d ging „Calvijn" te satorischen aard, i ten er vijf bondsbf kozen in verband vier zittende leden ds G. W. Akkerhi bondsbestuur heef heer M. van der V land-Noord zitting steld voor Zuid- heeft het de aftrec Dr D. Kuijper te H Zwaag te Groning Zee te Amsterdam dideerd. Voor de ren werden door ties voorts nog ge J. Aalberts te Beeli Valk te Groningen, Ds C. P. Boodt te I te R'dam-Delfshav kenisse, Ds J. G. F gen en Ds G. Meyi In de middagver rent optreden Ds Geref. predikant t( onderwerp: „De mi der Gods". Ds H. dikant te Zwolle, slotrede houden, g geesten". Aan 't 19e jaarv taris, den heer W. kom, ontleenen we bond ook in het af{ stond. 33 nieuwe toe, terwijl 21 ver trokken. Het aanta' gingen steeg derha draagt nu precies 4 met 97 en bedraagt kringen vermeerder van den kring Ge! bond telt nu 7 pr< van het door hem z< de beroep, winst datiewinst tot een belasting vrij. Het komen belast in opbrengst is verk belastingplichtige kan echter in zuil ciaal tarief worde zoodanig, dat he niet minder dan 15 37% bedraagt, ook nog in enkele melijk in die, waari noten, dat weliswa maar in wezen in is verdiend. Besloten naam! Wie bezitter is v familievennootschap mee moeten houderF de omstandigheden, by behaalt door aandeelen, aan derhevig zal zijn. wanneer het betref deelen, die alleen, naaste verwanten en aanverwanten zusters, zwagers de laatste vijf jarer vierde gedeelte vai storte kapitaal aan west. Aangkondigd in voorbereiding z van liquidatie van nootschappen, die rechtsvorm kunnen Gezien de vele zwar naamlooze vennoots zullen worden schgniyk dat :oo2 di ink D in ei 13, opge well

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2