Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - EERSTE BLAD. Syrië door Engeische troepen en door het leger van generaal de Gaulle aangevallen. - Er wordt reeds hevig gevochten. - Boodschap van Petain. Uit de legerberlchten: Overeenkomst Londen met Moskou. Binnenland Staatsfinanciën van Ned.-lndië. MAANDAG 9 JUNI 1941 55e JAARGANG No. 32 Bureaux Lange Vorstelraaf 70, Goes Posfrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkontoor Middelburg-. Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisfsfraaf 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige odverlentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine odvertenliën f 0.55 bi} vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Uit Vichy werd gisteren het navolgen de communique van het opperbevel in Syrië en Libanon verstrekt De Britsche troepen hebben Zondag vanaf 3.45 uur de Zuidelijke grenzen van Syrië en Libanon aangevallen. Zij zijn in contact gekomen met de voorhoe den, die den strijd overeenkomstig de op dracht hebben aanvaard. Het vliegveld Mezze in de buurt van Damascus is he denochtend door Engeische vliegtuigen gebombardeerd. Er werd geen groote schade aangericht. Er zijn geen personen om het leven gekomen. De Fransche hoogs commissaris van Syrië en Libanon, generaal Derit*, heeft het opperbevel over de Fransche troepen op zich genomen. De Engeische berichtendienst heeft bekend gemaakt, dat strijdkrachten van De Gaulle de grens van Syrië en Liba non hebben overschreden. Generaal Wil son voert het opperbevel der operaties. De Fransche regeering heeft een com muniqué gepubliceerd, waarin o.a. ge zegd wordt: „De Engelschen en de aanhangers van de Gaulle hebben Syrië aangevallen, dat volgens hun bewering door Duitsche troepen zou zgn bezet. Een zekere mijn beer Catroux heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin hy de bevolking der onder Fransch mandaat staande gebie den tot opstand tegen Frankrijk aan hitst. De Fransche regeering herhaalt nu, wat zü reeds verzekerd heeft, n.l. dat zich geen Duitsche troepen in Syrië be vinden. Engeland pleegt derhalve een nieuwe, ongerechtvaardigde aanvalshan- deling tegen het Fransche imperium. Wjj verdedigen dit imperium tot de uiterste grens van onze krachten." VERONTWAARDIGING IN FRANSCHE REGEERINGSKRINGEN. (D.N.B.) Het bericht over den aan val in Syrië heeft in Fransche regee- ringskringen verontwaardiging gewekt. Men wijst er o.a.' op, dat deze Britsche aanval door niets gerechtvaardigd wordt. Het betreft hier de voortzetting van het plan om den tragischen toe stand van Frankrijk uit te buiten en zyn imperium te bemachtigen. Evenmin al# er in Mers-el-Kebir, Haiti Dakar, Gabon, Nieuw-Caledonië Duit- schers waren, zoo zijn er ook thans in Syrië geen Duitsche soldaten en heeft zich er nooit een bevonden. De Gaulle, zoo verklaart men verder, heeft herhaaldelijk gezegd, dat hij niet tegen Franschen zal strijden. Deze be lofte is ook opgenomen in de overeen komst, die verleden jaar tusschen hem en Churchill is gesloten. Hij geeft dus een mooi voorbeeld, hoe hij zijn woord houdt. Verder wordt in Fransche regeerings- kringen gewezen op de proclamatie van den Franschen verrader, generaal Ca troux, alsmede op een verklaring van den Engelschen gezant te Cairo. Ca troux heeft in zijn proclamatie aan Sy rië en den Libanon volledige souvereini- teit en onafhankelijkheid beloofd, het geen bij verdrag tusschen hem en de vertegenwoordigers van Syrië en Liba non zou worden vastgesteld. De Engei sche gezant te Cairo, Lampson, heeft verklaard, dat de blokkade tegen Syrië opgeheven zal worden en dat Syrië on der het regiem van het Engeische pond zou worden geplaatst. In deze proclamatie is de werkelijke reden van den Engelschen aanval te le zen, n.l. de vastbeslotenheid van Enge land om de petroleum van Irak en zoo doende de kapitalistische belangen van de Londensche city te beschermen. De invasie in Syrië door Engeische troepen en door huurlingen van Engeland vormt op ondubbelzinnige wijze een vijandelijke daad tegen de Fransche souvereiniteit. Tenslotte constateert men in Fran sche regeeringskringen, dat men in alle kalmte en koelbloedigheid de ontwik keling van den toestand in Syrië tege moet ziet. DE EERSTE ENGELSCHE AANVALLEN. /P- N. B.). Omtrent het verloop der militaire operaties in Syrië en den Liba non zijn te Vichy tot dusver slechts wei nig bijzonderheden bekend geworden. Uit bevoegde militaire kringen in Vichy wordt bekend, dat de Engeische aanval len zoowel van Palestina als van Trans- jordanië zijn uitgegaan. Engeische strijd krachten hebben aangevallen in de rich ting van Merj Ayoum, terwijl concentra ties afvallige Fransche strijdkrachten in de nabijheid van Mafra worden gemeld. Het aanvalsfront strekt zich uit van Merj Ayoum in den Libanon tot in het zuidelijk deel van Djebel Druse. Het is echter geen aanaangesloten gevechts linie. Integendeel, de vijand tracht in af zonderlijke colonnes op te rukken. Engeische vliegtuigen hebben, naar ra dio-Ankara mededeelt, de olieinstallaties van. Beiroet gebombardeerd. HEViGE GEVECHTEN. (D. N. B.). Het Fransche ministerie van oorlog heeft Zondagavond om 22.30 uur het volgende officieele communiqué uitgegeven over den Engelschen aanval op Syrië. „Van Palestina en Transjordanië ko mende Britsche troepen en strijdkrach ten van De Gaulle hebben op 8 Juni des ochtends de Levantstaten (Syrië en den Libanon) aangevallen. Volgens de eerste berichten, die zjjn ontvangen, hebben sterke gemotoriseerde en pantsereenhe den, gesteund door artillerie de Syrische grens overschreden en trachten op te rukken op de naar Damascus leidende wegen. Onze troepen van alle wapen soorten, die door den niet te kwalificee- ren Britschen en Gaullistischen aanval niet verrast zijn, doen dapper hun plicht. De gevechten duren voort. Een Britsche zeestrijdkracht, bestaan de uit een pantserschip, twee kruisers en vijf torpedojagers, die ten Zuiden van Beiroet kruiste, heeft in de ochtenduren aan de Libaneesche kust een contingent betrekkelijk zwakke, met machinegewe ren bewapende strijdkrachten aan land gezet, welke zonder verwijl gevangen ge nomen werden. Het luchtwapen van den tegenstander heeft zonder succes de vliegvelden van Damascus en Aleppo bestookt en dat van Rayak met machinegeweervuur be schoten. BOODSCHAP VAN PETAIN. Maarschalk Pétain heeft een bood schap voor de Franschen in de Levant gericht aan den hoogen commissaris en opperbevelhebber in Syrië generaal Dentz. Franschen van de Levant. De landen, waar gij leeft en voor welker welvaart gij sedert lange jaren hebt gewerkt, zijn thans het voorwerp van een niet te kwa- I lifieeeren aanval. Deze aanval wordt 1 evenals in Dakar geleid door Franschen, die zich geschaard hebben onder de va nen van den opstand. Gesteund door de Britsche imperiale troepen schrikken zij er niet voor terug het bloed van hun broeders te vergieten; die de eenheid van het imperium en de Fransche sou vereiniteit verdedigen. Tegenover de smart, die door dit feit veroorzaakt wordt, kan het vrije Frankrijk in alle stelligheid den trots plaatsen niet het eerst de wapens te hebben opgeheven tegen zijn voormalige bondgenooten. Thans evenmin als in Mers-el-Kebir, in Dakar of in Sfax. Voor het geweld kwam de list. Sedert eenige dagen be weerde inderdaad de propaganda, die 'het voorwendsel smeedde voor den aan val, dat de Duitsche troepen in grooten getale in onze Levanthavens aan land gingen, dat Frankrijk op het punt stond Duitschland de gebieden te leveren, wel ker verdediging ons is toevertrouwd. Gij, die ter plaatse zijt, weet, dat alles onwaar is, gij weet, dat de enkele vlieg tuigen, cüe on deze gebieden een tus- schenlanding hebben gemaakt thans uit Syrië zijn vertrokken, met uitzondering van vjjf of zes, die niet meer in staat zijn om te vliegen. Gij weet, dat er geen enkele Duitsche soldaat noch in Syrië noch in den Libanon is. Gij zijt dus het voorwerp van een hoogst ongerechtig- den aanval, waartegen ons geweten in opstand komt. Eerst thans wordt de Fransche souvereiniteit in den Libanon voor de eerste maal bedreigd. Dat kunt CT van mij gelooven, uw hooge commis saris heeft het u ook reeds tweemaal ge zegd. Ik herhaal het voor u. Gij strijdt voor een rechtvaardige zaak, voor de zaak van de onaantastbaarheid van de t gebieden, die de geschiedenis aan het vaderland heeft toevertrouwd. Gjj zult ze weten te verdedigen. Mijn wenschen en die van geheel Frankrijk begelei den u. w.g. Pétain. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN NAAR DE OOST. MIDDELLAND- SCHE ZEE? Volgens United Press verluidt, dat een groot Britsch eskader, waarin zich o.a. de Renown en de vliegtuigmoeder schepen Ark Royal en Furious bevin den, op weg naar het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee is gezien. VERSCHIL VAN MEENING TUS SCHEN GENERAAL WAVELL EN GENERAAL DE GAULLE? (S. P. T.) Naar in diplomatieke krin gen te Ankara verluidt, zou generaal De Gaulle hebben gewezen op het belang van een onmiddellijke actie tegen Syrië en erop aangedrongen deze actie met Fransche troepen te ondernemen. Gene raal Wavell zou daarentegen van mee ning zfln, dat een afwachtende houding de ware bedoelingen van Vichy aan het licht zou brengen en de wereld het be wijs sou leveren, dat de Fransch-Duit- sche samenwerking zich ook op militair gebied uitstrekt, hetgeen dan de verkla ringen van admiraal Darlan en generaal Dentz voldoende zou ontzenuwen. Naar verluidt, zou de zienswijze van generaal Wavell de overhand hebben behouden en generaal De Gaulle zich hierop naar het Tsaadgebied zijn vertrokken. Voorts wordt in diplomatieke kringen van de Turksche hoofdstad vernomen, dat Londen ontstemd was over het be sluit van generaal Wavell en nu den Britschen opperbevelhebber in het Mid den-Oosten uitdrukkelijk heeft gelast handelend tegen Syrië op te treden. BEZETTING VAN MOSOEL-GEBIED DOOR PARACHUTISTEN. (D. N. B.) Uit Engeische bron ver luidt, dat de bezetting van Mosoel is ui- gevoerd door Britsche valschermjagers en luchtlandingstroepen. De Iraksche troepen hadden feilen te genstand geboden en eenige petroleum- bronnen hebben schade geleden. Sedert 48 uur is ieder telegrafisch verkeer met Irak verbroken. WAT BERLIJN MELDT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede In den strjjd tegen de Britsche koop vaardij heeft de luchtmacht ook gisteren veel succes gehad. Een lange afstands gevechtsvliegtuig bracht op 400 km ten W. van de Afrikaansche kust uit een sterk beveiligd convooi een vrachtschip van 3000 brt. tot zinken. Aan de Schot- sche westkust vernietigden de gevechts vliegtuigen twee groote koopvaardijsche pen van in totaal 27.500 brt. Twee ande re groote schepen werden in de Theems- monding aangevallen en zwaar bescha digd. Een lange afstandsbatterij van de marine beschoot vijandelijke schepen voor Folkestone. InNoord-Afrika aan beide zij den geringe activiteit van artillerie en patrouilles. De vijand vloog noch bij dag, noch des nachts het rijksgebied binnen. Gisteren werd bekend gemaakt: Een onderzeeër onder bevel van kapi tein-luitenant Hessier, heeft 21.250 brt. tot zinken gebracht. Daarmede heeft dit schip bij deze onderneming zeven vaar tuigen van 42.641 brt. vernietigd. Het luchtwapen heeft in den afgeloo- pen nacht aan de Westkust van Schot land drie gewapende vijandelijke koop vaarders van 21.000 brt. ton tot zinken gebracht. Twee andere groote schepen werden in de Schotsche wateren en op den Atlantischen Oceaan beschadigd. Een gevechtsvliegtuig vernielde aan de Oostkust van Engeland een vijandelijk patrouillevaartuig door voltreffers van bommen. InNoord-Afrika heeft Duitsch- Italiaansche artillerie Britsche schepen in de haven van Tobroek doeltreffend onder vuur genomen. Het Duitsche lucht wapen viel met succes vijandelijke artil leriestellingen en colonnes vrachtauto's aan. Overdag noch des nachts heeft de vij and gevechtshandelingen verricht boven Duitsch gebied. WAT ROME MELDT: In zijn weermachtsbericht no. 367 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Vannacht hebben onze vliegtuigen vliegvelden op M a 11 a gebombardeerd. In de eerste uren van den ochtend onder namen onze jachtvliegtuigen een aanval op het vliegveld van H a 1 f a r. Op den beganen grond staande vijandelijke ma chines werden in brand geschoten. Aan het front van Tobroek in N oord-Af rika werd een vijande lijke aanvalspoging verijdeld. Luchtfor- maties bleven de verdedigingswerken der vesting bestoken, waarbij branden ont stonden. Voltreffers kwamen neer op de barakken in de zone van Sidi el Barrani. InOost-Afrika zijn hardnekkige gevechten gaande in het gebied van Gal- la en Sidamo langs de rivier Omo-Bot- tego. In de streek van Gondar werd een poging van Soedaneesche afdeelingen om een van onze garnizoens te omsin gelen, verijdeld. Het 368e Italiaansche weermachtsbe richt luidt als volgt: In den afgeloopen nacht hebben onze vliegtuigen luchtbases op M a 1 t a ge bombardeerd. InNoord-Afrika valt te land niets te melden. De luchtmacht heeft herhaalde malen in den nacht van Vrij dag op Zaterdag en gisteren de batte rijen en militaire installaties van de ver sterking Tobroek getroffen, waar door brand en vernieling werd veroor zaakt. In de omgeving van S i w a wer den gemotoriseerde Britsche strijdmid delen gebombardeerd. Vijandelijke vlieg tuigen deden aanvallen op Benghazi en Derna. InOost-Afrika wordt de slag in het gebied van Galla en Sida- mo voortgezet. In het gebied van Gon dar wees het garnizoen van Wolsjefit opnieuw een uitnoodiging om zich over te geven van de hand en bracht den vij and na stoutmoedige uitvallen gevoelige verliezen toe. KONING BORIS BIJ HITLER. (D.N.B.) Hitler heeft in tegen woordigheid van den rijksminister van Buitenlandsche zaken, van Ribbentrob, Koning Boris van Bulgarije voor een be zoek ontvangen. (United Press) Het verzoek aan den Engelschen ambassadeur te Moskou, Cripps, om voor besprekingen naar Lon den te komen, volgde het sluiten van een Engelsch-Russische overeenkomst over de vrijlating van 350 zeelieden der Bel- tische Staten, die by de bezetting van deze Staten door Rusland in Engeland waren vastgehouden, op den 'voet. By de besprekingen verlangden de Russen dat Engeland de Russische an nexatie van de Baltische Staten de jure zou erkennen en aan Rusland de aan de Baltische Staten toebehoorende schepen met hun bemanningen, welke door En geland na de Russische annexatie wa ren vastgehouden, af zou staan. Enge land weigerde de annexatie van de Bal tische Staten te erkennen of de schepen terug te geven, doch heeft thans beslo ten den terugkeer van de zeelieden toe te staan. De Russen eischen nog altijd een de jure-erkenning van hun annexatie vóór zij bereid zijn economische en handels besprekingen te beginnen. Engeland daarentegen verklaart dat het niet in staat is deze erkenning uit te spreken. In goedingelichte kringen gelooft men dat geen concessie, welke de Engelschen den Russen zouden doen, Stalin zou bewegen een krachtiger houding ten op zichte van Duitschland in te nemen. Verder is men nog van meening dat er Eden veel aan gelegen is, uit de eerste hand iets over de Russische houding ten opzichte van het Duitsche voortdringen in het Nabije Oosten te vernemen. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft, dat de werkelijke reden van deze reis niet alleen is gelegen in den terugkeer van de Baltische zeelieden naar hun va derland, maar ook in de belangen van Engeland en Rusland die elkaar in het Naburige Oosten raken. Intusschen vraagt men zich af, hoe Cripps naar Engeland zal gaan, aange zien de reis over door Duitschland ge controleerd gebied moet worden ge maakt. VERZWEGEN VERMOGENS IN DEN HAAG. Het Generaal Pardon voor verzwegen vermogens en inkomsten is beëindigd en de resultaten zgn thans opgemaakt voor wat de belastinginspectie Den Haag betreft. In totaal hebben circa 600 Hagenaars van deze laatste gelegenheid voor am nestie gebruik gemaakt, om precies op te geven wat zij steeds te weinig heb ben opgegeven. Hierbij zyn enkele hooge posten, waaronder de hoogste verzwe gen vermogens een van zes ton, een van drie ton en enkele van honderddui zend gulden voorkomen. Dan zqn er nog enkele van 73.000, 70.000 en van 65.000 gulden, doch voor de rest zijn het meest kleinere bedragen ook wat de verzwe gen inkomsten betreft. (Telegr-) MAANDAG 9 JUNI. Gods weg is volmaakt; de rede des HEEREN is doorlouterd; Hij is een schild, allen die op Hem betrouwen. Psalm 18 31. Zon. Maan. op onder op onder 5.18 22.— 21.42 5.41 Vandaag volle maan. 16 Juni: Laatste kwartier. IN 1942 EEN BELANGRIJK TEKORT GERAAMD. SJANGHAI (D.N.B.) De begrooting van Ned.-Indië voor 1942 sluit met een belangryk tekort, naar uit Batavia wordt gemeld. Maatregelen tot dekking zijn nog niet genomen. Voor het loopende jaar wordt een ongunstige ontwikkeling van den buiten- landschen handel van Ned.-Indië, ver geleken met den gang van zaken in 1940, verwacht. Inzonderheid ondervindt de uitvoer belemmering van de schaarschte aan scheepsruimte. RADIOTOESTELLEN IN MEUBEL OPSLAGPLAATSEN. Ten aanzien van radiotoestellen, welke zich in meubelopslagplaatsen bevinden, zyn sinds gisteren de volgende voor schriften van kracht: Zoowel de eigenaar van een radiotoe stel, dat zich in een meubelopslagplaats bevindt als de exploitant van de betref fende opslagplaats zyn verplicht hier van onverwyid kennis te geven aan het hoofdbestuur der P.T.T., technische dienst radio, Scheveningscheweg 6, 's-Gravenhage. Verkeert de exploitant van een meubelopslagplaats in onzeker heid, of zich by de bjj hem opgeslagen Igoederen radiotoestellen bevinden, dan dient hy zich voor zoover mogeiyk hier over by de eigenaars dezer goederen zekerheid te verschaffen. De exploitanten van meubelopslag plaatsen dienen van nu af, wanneer zich onder de by hen onder te brengen goe deren radiotoestellen bevinden, er voor zorg te dragen, dat deze toestellen op zoodanige wgze worden geplaatst, dat controle op eenvoudige wijze mogeiyk is. Reeds eerder by hen ondergebrachte radiotoestellen kunnen biyven, waar zy zich thans bevinden. Verzegeling van radiotoestellen, ondergebracht in meu belopslagplaatsen, kan achterwege biy'ven. J. WOLTMAN OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is, 74 jaar oud, over- lenden Mr J. Woltman, oud-secretaris generaal van het Departement van De fensie. In 1917 werd Mr Woltman benoemd tot administrateur by het toenmalige de partement van oorlog als hoofd van de eerste afdeeling. In die functie heeft hij zich een uiterst bekwaam en voortvarend man betoond, waardoor op hem de keuze kon vallen voor het ambt van secretaris generaal. Op 1 Mei 1922 aanvaardde hij deze functie, welke hij tot 1 Januari 1933 bleef vervullen. Mr Woltman was lid van de centrale commissie voor georganiseerd overleg voor ambtenarenzaken, en lid van de centrale commissie voor de statistiek. LOGIESUITWISSELING. De N. R. V. schrijft: Daar onder de huidige omstandighe den het verkrijgen van logies tydens de vacantiemaanden wellicht hier en daar met moeilijkheden zal gepaard gaan en een beperkte logiesruimte vooral in het drukst van het seizoen, de uitvoering van vacantieplannen zou kunnen bemoeileken of zelfs geheel zou kunnen doen stran den, heeft de Nederlandsche Reisver- eeniging ten behoeve van haar leden be sloten een nieuw denkbeeld te verwezen- ïyken, n.l. dat van logieswisseling. Wanneer b.v. een lid uit Groningen eens een weekeinde of een week bij iemand op de Veluwe wil doorbrengen, dan stelt de laatste den Groninger daar toe in staat, waarna het Groningsche lid zich verplicht, om op zijn beurt den man van de Veluwe voor een gelijken tijds duur te ontvangen. Eveneens zullen er tal van ouders zyn, die gaarne hun zoon of dochter tydeiyk zouden willen uitwisselen met een kind uit een andere streek van het land. De N. R. V. stelt op grond van het bovenstaande haar leden in staat door middel van een in te vullen formulier hun wenschen in deze kenbaar te maken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1