DE ZEEUW WELKE BONNEN DEZE WEEK? TWEEDE BLAD LEVENSGANG Koop eerst een andere tandpasta De strijd tegen te hooge prijzen en tegen den sluikhandel. Binnenland FEUILLETON Vervroegde oproeping van lichting 1923 in Ned.-lndië. 5 Juni 1941 Dagblad „DE ZEEUW" VAN DONDERDAG 5 JUNI 1941, Nr 29. HET RESULTAAT NA EEN HALF JAAR WERKEN. In een dezer dagen gehouden perscon ferentie heeft de gemachtigde voor de prijzen, Mr H. L. Schokker, een uiteen zetting gegeven van de taak van zijn dienst en daarbij een overzicht gegeven van het resultaat, dat hij na een half jaar hard werken heeft verkregen. Ook kondigde hij nieuwe maatregelen aan, welke in het belang van den consument genomen dienen te worden. De gemachtigde voor de prijzen en zijn medewerkers zoo betoogde Mr Schok ker beschouwen zich min of meer als vrijgestelden van een leger van acht mil- lioen ongeorganiseerde consumenten, die zonder het ingrijpen van de overheid overgeleverd zouden zijn aan ontwrichte markten. Hierbij zouden zjj nauwelijks meer het noodige voor bevrediging der behoeften kunnen bemachtigen. De fun- damenteele rechten van deze acht milli- oen moeten worden verdedigd. Men zou het volk echter geen dienst hebben be wezen, wanneer het ingrijpen van de overheid er toe had geleid, dat de pro ducent niet meer in staat geweest zou zijn, zijn bedrijf in stand te houden. Ook voor de moeilijkheden van den producent moet dus een goed begrip bestaan en beiden consument en producent moeten concessies doen. De gevaarlijke spanningen, die eenige maanden geleden nog in het samenstel der prijzen optraden, zijn op 't oogenblik grootendeels bedwongen, zoo ging de heer Schokker verder. Men kan wel zeg gen, dat men het prijsniveau in de hand heeft gekregen. Sinds Februari werden 1330 tuchtbe- schikkingen gewezen met een totaal be>- drag aan boetien van f 640.000. Technisch geeft dit feit eenige voldoe ning, doch het ideaal is pas bereikt, in dien de inspecteurs der Prijsbeheersching werkloos zijn geworden, omdat er geen overtredingen meer zijn. De kracht kan niet liggen in de rol van wrekende ge rechtigheid, maar in een soepele, op bouwende coördinatie van de belangen van consument en producent. Nieuwe maatregelen. In de komende periode zoo zeide Mr Schokker zal in de eerste plaats getracht worden den kantigen 'indruk, dien het geheel der prijsmaatregelen nu nog geeft, weg te nemen. In verband hiermede zijn verschillende maatregelen in voorbereiding. Zij zijn er vooral op gericht den consument en den bonafiden kleinhandelaar te beschermen. Een be langrijke stap in deze richting is reeds gezet door 't prijsaanduidingsbesluit, dat op 24 Mei in werking is getreden. Op de zen weg voortgaande, is een regeling in voorbereiding, welke eenige, nog vrij ge bruikelijke vormen van ontduiking der voorschriften verbiedt. De goeden niet te na gesproken al dus mr Schokker zijn er nog tamelijk veel producenten en handelaren, die wei geren bepaalde artikelen te verkoopen of die voorraden achterhouden, omdat zij van meening zijn daarmede in de toe komst door een stijging der prijzen op meer lucratieve wijze handel te drijven dan op dit oogenblik. Dit is zeer onge- wenscht en onder de tegenwoordige om standigheden in geen geval toelaatbaar. De goederen welke er zijn, zullen in den door J. VAN DEN BOSCH. 19.) -o- Ietwat later zegt Tuininga, zijn vrouw is er ook bijIk heb Van Zanten je wei gering meegedeeld, Sjaan. Dat is afge- loopen. Waarop Sjaan met spanning wacht, komt niet. Over Klaas wordt niet ge rept. En, hoe veel moeite het haar ook kost, zij vraagt niet. Misschien komt er nog een moment, dat zij vader vermur wen kan. Wat gaat er om in het hart van dien boer, die toch wel weet, wat hij wil? Zelfs moeder Dirkje weet het ditmaal niet en zij is stom verbaasd, als de boer in de slaapkamer vraagt: Ik kan er op aan Dirkje, dat jij het niet aangemoe digd hebt, dat tusschen Sjaan en dien Bakker? Dat heb ik je toch gezegd, Peter? Ja. dat is zoo. Vervelend, dat het kind zoo halsstarrig is. Dat heeft ze .ook niet van een vreemde, Peter. Er volgt dan geen antwoord. Het on derwerp schijnt voor Tuininga afgehan- Maar als de boerin al lang slaapt, ligt do boer nog klaar wakker. Sjaan is niet handel moeten worden gebracht, waar er behoefte naar is en tegen de prijzen, wel ke er voor gelden. Een tweede maatregel, welke op dit terrein in voorbereiding is, betreft een verbod van gekoppelde verkoopen. Bijna iedereen heeft op het oogenblik al eens ondervonden, dat hij, wanneer hij bijv. een blik melkpoeder wilde koopen, dit slechts kon doen, wan neer hij zich ook een artikel aanschafte, waaraan hij op dat oogenblik allerminst behoefte had. Men begrijpt, dat derge lijke gebruiken niet geduld kunnen wor den. Vandaar, dat ook koppelverkoopen strafbaar worden gesteld. Bestrijding van den sluikhandel. Een tweede gebied, waaraan in de vol gende periode extra veel aandacht zal worden besteed, is dat van den sluikhan del. De gemachtigde voor de prijzen doelt hierbij niet uitsluitend op dpn sluik handel in het groot. Deze gaat met groo- te winsten gepaard en is uiteraard a-so- ciaal en zelfs misdadig. Vooral zal hij ook aandacht besteden aan heel eenvou dige overtredingen, als bijv. het koopen van een ei zonder bon voor een prys, wel ke wellicht slechts enkele centen hooger is dan de officieel vastges Lolde prijs. De huisvrouw, die er haar eer in stelt, onder alle omstandigheden haar gezin van het noodige te voorzien, zal er spoedig toe- geneigd zijn haar hart sterker te laten spreken dan haar verstand. Dit is eener- zijds wellicht begrijpelijk, maar men moet inzien, dat één illegaal ei per week en per persoon neer komt op acht milli- een sluikhandel eieren per week over het geheele land. Hetzelfde geldt voor aard appelen en bonnen en tal van andere eerste levensbehoeften. Daarom is ook de kleinste overtreding van de distribu tie-maatregelen en prijsvoorschriften verwerpelijk. „Zakenman en prijspolitiek". Behalve kwaadwilligen zijn er ook lie den, die de prijsvoorschriften overtreden uit onwetendheid. Zij verdienen niet in de eerste plaats straf, maar vooral een opleiding. Ook aan dit gebied, dat van de voorlichting en opleiding dus, wordt veel aandacht besteed. Om degenen, die iets met prijsvoorschriften te maken hebben, bij hun studie te helpen, is een brochure samengesteld, getiteld: „Za kenman en prijspolitiek". In groote lijnen is in deze fraai uitgevoerde en met tal rijke teekeningen verluchte brochure, welke door haar grooten inhoud den vorm van een boekwerk heeft aangeno men, alles te vinden, waaraan men zich dient te houden. De vrij moeilijke mate rie is in deze brochure zoo overzichtelijk en begrijpelijk mogelijk verwerkt. Het boekje is geheel gratis beschikbaar voor ieder, die de moeite neemt het by den dienst van den gemachtigde voor de prij zen te 's-Gravenhage aan te vragen. Nu de landbouwlooneni stijgen Er zijn ten slotte allerlei vragen ge steld aan den gemachtigde en zijn mede werkers. Zoo b.v. over den invloed van de verhooging der loonen van de land arbeiders op de prijzen der agrarische producten. Die zal eerst kunnen blijken in het najaar als de oogst aan granen binnenkomt en in dien tusschentijd is er gelegenheid om de vereischte maat regelen te beramen. Maar wat de prijzen der vettengroepen betreft, acht mr Schokker niet uitgesloten, dat er wel licht eenige verhooging van de prijzen noodzakelijk zal blijken. Maar dan moet toch altijd nog eerst worden nagegaan in hoeverre het noodzakelijk is, dat de verhooging van de loonen resulteert in zoo'n prijsstijging in den kleinhandel. En in elk geval zal als algemeene regel gelden, dat een onvermijdelijke prijsstij ging binnen de uiterste grenzen beperkt zal blijven. In' bepaalde sectoren zijn correcties noodig ten aanzien van sociaal-achter lijke verhoudingen. Doch een algemeene loonstijging zou hoogst gevaarlijk zijn. De schoenreparaties werden ter sprake gebracht. Medegedeeld werd, dat de schoenmakersvereenigingen de koppen bij elkaar hadden gestoken en prijzen direct het onderwerp van zijn overden ken. Het is Gerard. Hij heeft over zijn Jongen harde noten hooren kraken. Zon der dat één op de boerderij het weet, is er tusschen vader en zoon een vrij harde woordenwisseling geweest. Met opzet heeft de boer zijn vrouw er buiten ge laten. Ze behoeft niet te weten, althans nóg niet, dat de levenswijze van Gerard veel te wenschen overlaat. Hij is te vaak in de stad. En omgaand met lieden, die veel van wijntje en Trijntje houden. Als dat niet verandert, raakt hy zijn zoon kwjjt. En als Sjaan dan ook eens bal sturig worden zou en tegen zijn toestem ming toch trouwen met dien kruidenier, dan was hij twee kinderen kwjjt. En één van die twee was Sjaan, zijn- oogappel. Was het dan niet veel beter, zijn verzet te laten varen. Dan bleef er tenminste een goede verstandhouding met Sjaan. Al was het natuurlijk mogelijk, dat het met Gerard nog in orde kwam. Hij heeft hem in elk geval flink de waarheid ge zegd. Het moest uit zijn, anders kan hij de boerderij verlaten, afgeloopen. Zoo'n zoon wilde hij in elk geval niet hebben. Het beste was, dat Gerard naar een vrouw omzag en spoedig trouwen ging. Gerard had het beloofd. Hij wist, dat vader zijn bedreiging uitvoeren zou en hem eenvoudig niet meer als zoon erken nen. Tuininga had een meisje voor Ge- rad op het oog. Eén met „haar op de tanden". Zooéén moest hij hebben, om in het goede spoor te blijven. Misschien kwam het met Gerard nog in orde. Zoo hadden opgesteld, welke veel te hoog waren, zoodat het onvermijdelijk was geweest evenwicht aan te brengen. Er is nu een indeeling in 15 tariefklassen gemaakt. In elke zaak zal binnenkort een tarief moeten hangen. Over den prijs voor taptemelk blijkt nog gedokterd te worden, doordat de A. V. M., die met de uitvoering van de melkregeling is belast, nu en dan schijnt te vergeten, dat ze enkel uitvoerster is en zich ook met de prijsvorming wil be moeien. Het schijnt niet uitgesloten, dat de A.V.M. van haar optreden moeilijkheden kan en zal ondervinden. Doch daar de prijs der melk af boerderij moet worden verhoogd, zal de heele regeling binnen kort op de helling komen. Als resultaat van gestelde vragen kunnen we nog mededeelen, dat een winkelier, die cassabons placht af te ge ven, daarmede moet voortgaan, wil hij geen gevaar loopen wegens prysveran- dering vervolgd te worden. (United Press.) De regeering heeft de vervroegde oproeping bevolen van de lichting 1923 tot militaire opleiding bij de militie. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het D. N. B. meldt: Gisternacht vlo gen enkele Britsche vliegtuigen boven Nederland. De hier en daar neergewor pen brisant- en brandbommen richtten slechts onbeteekenende schade aan. GEMACHTIGDE VOOR HET BOSCH WEZEN ENZ. De secretarissen-generaal van land bouw en visschery en van handel, nijver heid en scheepvaart hebben benoemd tot gemachtigde voor het boschwezen, de houtvoorziening en de jacht Dr J. A. van Steyn, directeur van het Staatsboschbe- heer te Utrecht. Als zijn plaatsvervanger is aangewe zen Drs A. Kouwenaar, directeur van het rijksbureau voor hout, te Haarlem. WETHOUDERS NEMEN ONTSLAG. De beide wethouders van Maassluis, de heeren H. van Rossen Mz. en P. J. de Pagter, hebben den regeeringscommis- saris bericht, dat zjj ontslag nemen als wethouder. i IT WEER PAKJES NAAR EN VAN HET GEHEELE NEUTRALE BUITENLAND. Het A. N. P. meldt: Pakjes (tot een gewicht van 1 kg) kpnden tot dusver al leen naar en van Duitschland, het pro tectoraat Bohemen en Moravië en Elzas- Lotharingen worden verzonden. Dit wordt thans uitgebreid tot alle landen, waarmede postverkeer mogelijk is, voor zoover deze althans pakjes toelaten. Aangeteekende verzending kan geschie den, en eveneens, in de landen waar dit is toegelaten, expresse bestelling. Men wende zich alvorens tot verzending over te gaan, om inlichtingen tot de post kantoren. EEN CREMATORIUM TE ZWOLLE. B. en W. van Zwolle stellen den ge meenteraad voor een gedeelte van het landgoed „Kranenburg" te verkoopen aan de vereeniging voor facultatieve lijk verbranding ten behoeve van de stich ting van een crematorium. Dit crematorium zou gebruikt worden voor de Noordelijke en Oostelijke pro vincies. Rudolphstichting. Op Donderdag 12 Juni wordt te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Vereen, tot verzorging van kin deren „De Rudolphstichting". niet, dan wees hjj hem de deur. En dan Sjaan ook nog weg? In de afgeloopen maanden had zjjn vrouw, als het te pas kwam, kalm met hem gepraat: was het niet veel verstan diger als hjj zijn verzet varen liet? Die Klaas was toch een ordentelijke jonge man. Was dat nu zoo erg, dat die geen boer was? Hjj was werkzaam. Sjaan hield van hem. De boer moest ver standiger zjjn Den volgenden middag staat Lambert gereed, naar het dorp te gaan. Wat moet je gaan doen vraagt de boer, die het wel weet. Boodschappen halen by Gertjan Bakker, boer. „Och, dat gezeur. Het houdt maar op. Zeg by Bakker, dat hy zelf moet ko men, net als vroeger, 'tls wel een eind weg, maar telkens naar het dorp, dat is ook geen karwei. Handig doet de boer het voorkomen, alsof het van Klaas Bakker is uitgegaan, om niet meer op „Zandhoeve" te verschynen. De knecht doet de boodschap. „Je rolt er van omver", zegt Adriana, als ze het binnen meedeelt. „Wat zal er nu aan de hand zyn?" Maar Klaas is er niet over te spreken. Een mooie manier, moppert hy. Ik ga niet, basta. Moet Sjaan eerst maar eens schryven, wat er nu eigeniyk aan de hand is. Den eenen keer wordt je als een hond het erf afgejaagd, de an dere maal mag jp genadig komen. Ik ga niet. Dan maar een klant minder. De ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID 04 t/m. 8 Juni iy2 kg. 8 t/m. 15 Juni 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of y2 rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. Boter of margarine 18 17 t/m. 11 Juni 26 Mei t/m. 11 Juni Boterkaart: 250 gr. boter; Vetkaart: 250 gr. boter of margarine. Als boven óf 200 gr. sla olie. Brandstoffen 02 KF van kaarten M en N t/m. 30 Juni Een eenheid vaste brand stoffen. Brood of gebak 24 (Extra Rantsoen) 21 t/m. 22 Juni 24 Mei tot en met 7 Juni 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak, of 70 gram bloem of meel. 200 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood of 2 rant soenen gebak of 140 gr. meel of bloem. '97 51 t/m. 8 Juni t/m. 8 Juni een ei. Gort of gortmout of 25 t/m. 15 Juni 250 gram Havermout, havervlok ken, gort of grutten... 24 t/m. 15 Juni 250 gram 66, 76 67, 77 t/m. 1 (15) Juni t/m. 15 (29) Juni 100 gram. Thee of koffiesurrogaat 34 t/m. 22 Juni 250 gr, koffiesurrogaat of 40 gr. thee, Macaroni of vermicelli 26 I t/m. 15 Juni 100 gram. Maïzena, griesmeel, pud dingpoeder, sago, aardappelmeel, stijf- 27 t/m. 15 Juni 100 gram. 19 t/m. 8 Juni 1% liter. 52 t/m. 22 Juni 500 gram. Periode 10 t/m. 15 Juni Voor de keuken 2 liter. Rijst (-emeel, gries, -ebloem) of grutten- 32 t/m. 15 Juni 250 gram. K (textiel) t/m. 31 Aug. 50 gr. scheerzeep, tube of pot. 31 t/m. 8 Juni 1 kilogram. 17 t/m. 7 Juni 50 gr. vleesch of rant soen vleeschwaren of rantsoen verduurzaamd gevogelte. 17 t/m. 7 Juni y2 rantsoen vleeschwaren. 35 t/m. £9 Juni 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huish.zeep of 150 gr zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder. K bruine textielkaart A (alle tex- tielkaarten) Zomerjapon. Badcostuum of zwem broek. .Hü' WÈË en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre over treft. Tube 60, 40, en 25 ct. (Adv.) boer zal naar my toekomen en excuses vragen voor zyn ongehoord gedrag. Gertjan zwygt by dien uitval. Mis schien vindt hy, dat Klaas geljjk heeft. Dat is géén behandeling. Maar nu is moeder Maaike èr: Ik zou niet direct zoo'n besluit nemen, Klaas. Het is nog geen Donderdag. Denk er eens over na. Misschien komt er nog bericht van Sjaan Dat had Lambert dan natuurlyk meegebracht, moppert Klaas recalcitrant. Je weet niet eens, of Sjaan wel op de hoogte is, oppert moeder. Het kan wel van den boer afkomstig zyn of van de boerin, zonder dat Sjaan het weet. Ho even, jongen. Niet zoo hard van stal loopen. Je vraagt den Heere, om je den weg te effenen. Misschien wordt nu de weg gewezen en nu doe je zoo weerbarstig. Het is stil, als moeder die woorden geuit heeft En je moet ook niet vergen, dat Tuininga om excuses vraagt. Wees de mindere maar. Dat staat ons niet slecht. Ga jy nu Donderdag naar de „Zand hoeve", alsof er niets is voorgevallen. We kunnen dan verder zien. Die raad lykt me" toch niet slecht, Klaas, zegt Gertjan dan opeens. We we ten tenslotte toch niet, wat er op de „Zandhoeve" is voorgevallen. Jy hebt altyd vertrouwen in Sjaan gehad. Nu moet je niet zóó doen. Er verloopen een paar dagen. Klaas gaat van meening veranderen. Eigeniyk heeft moeder geiyk. En vader ook. Hy weet niets. Wie weet, wat hy Donderdag op „Zandhoeve" verneemt. Hy gaat. Niet rustig. Hy is nauweiyks op het erf, of Tuininga komt op hem af. Wat kom je hier doen vraagt die. Niet dreigend is zyn stem. Ik heb de boodschap gekregen, dat ik elke week weer komen moet, ant woordt Klaas, onthutst even. Maar hy spreekt ferm en kykt den boer open in de oogen, open en trouwhartig. Hm. En doe je dat dan? Ik zal de waarheid zeggen, Tui ninga. Ik heb eerst gezegd: Ik ga niet. Ik ben als een hond van het erf gejaagd, zonder reden, vind ik, en nu mag ik weer komen. Liever een klant minder, dan zulk een behandeling. En wat doe je dan hier, Bakker? Klaas begrypt niets van het geval. De boer is zoo vriendelyk als wat. Op die vraag kan hy moeilyk antwoord geven. De beweegredenen van zyn moeder ver staat Tuininga niet. En hy kan ook niet zeggen, dat hy zulk een hevig ver langen naar Sjaan heeft Maar de boer wacht geen nader ant woord af. Hy zegt: Bakker ik heb je wel wat onheusch behandeld. Vergeet dat maar, kerel. Zand er over, als je het goed vindt. De boerin is in de keuken. Koffie kun je er wel drinken. Voortaan verwachten we je elke week weer hier. Ik jaag je niet meer van het erf af. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5