ATJES. Kerknieuws Onderwijs Ver. v. Chr. Volksonderwijs. Uit de Provincie Bond v^n Meisjasvereen. op Nederland. G.G. In Gemengd Nieuws Ver. v. Chr. Nat. Schoolonderwijs. Vereen, v. Chr. Onderwijzers(essen). Het L.O. en U.L.O. in 1940. Ds 23e Bondsdag. GOES. ZUID-BEVELAND. jgstjjd dikwijls vers: ïeest j vreest dagen". zorgen en vra- ie zou dat wil- wil allerminst n koud zouden en droefheid, leren getroffen nze roeping be- te zijn en ons et hen, die het t wordt er dik- imerd over ge- waarvan later jegrond waren. - ik denk spe- - die per saldo ken te zijn als )ed doen, onze rheid te bewa- redenen daar- tal veel te den- ismus ons zegt L Dit is: om tegenwoor- ioor welke Hij Iers alle schep- ïand nog on- ;rt, dat loof en vruchtbare en e en drank- ge- rijkdom en ar- niet bij geval, e hand ons toe- t woorden van ster voor diens rvolgens uiteen, rk der A. V. O. ig. Uit beschik- r op Noord- en onvolwaardigen aan werk ge want hieronder ichen en zij, die in de Invalidi- iige voorbeelden de A. V. O. in heden overwon- t vooral de eer- l zullen niet ge- k is het, dat in g wel een aan- itst zullen kun- it het de bedoe- i over het A. V. kt .teneinde de .ervan kennis te consultatiebu- terwijl men den semi-overheids- ieren zal behoe- leene bespreking -ak zijn vreugde iteijdt het voor- lanvaarden. Zijn an groot belang ken te zijn. man uit Vlis- ien buitendienst dat het consul- ijkste werk der n toelichting op reau. drong er op aan, ureau in te stel- rtense vroeg uancieelen opzet e heer Kloté als at deze nog niet hierover eerst >ofdbestuur ver- nnslotte als zijn 't beste is, dat igevens worden en overzicht van ca. vier weken vergaderen om a te stellen, ich hiermee ver fsloten. EVAL BIJ (G. idelaar J. M. uit weg tusschen g door een luxe lag gedood. Het •g overgebracht, •de onder drank hij met zijn fiets .st toen een auto naderde. De be- i een aanrijding MAAR PLEEGT maar F. F. uit bracht naar het Middelburg. Hij astige fraude In butie-ambtenaar. (D. v. Z.) IET LANGST. ot Oostende" een rijwiel is van- ig bij het station Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Poederoyen, cand. W. de Bruyn te Ederveen. Geref. Kerken. Tweetal: te Velp, W. C. van den Brink te 's-Gravenzande en K. Hart te Oostwold (Old). Bedankt: voor Mijdrecht, J. A. van Arkel te Diever. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor Zwolle, C. Smits te Sliedrecht. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds E. van Dijk, van 's Gravenhage, heeft de heer A. P. Lucas, voorheen lee- rend ouderling, bevestigd als predikant der Oud-Geref. Gemeente te Monster, met een preek over Mal. 2 47. Hulppredikers. Benoemd tot hulpprediker der Geref. Kerk te Beekbergen (met standplaats Hoenderloo), cand. L. Dorst te Apel doorn. Federatie van Ned. Herv. Diaconiën. In plaats van de jaarljjksche Zomer- conferentie van de Federatie van Diaco niën in de Ned. Herv. Kerk, welke dit jaar niet kan doorgaan, wordt er in de maand September te Utrecht een ver gadering gehouden, welke een sober ka rakter zal dragen. DE 78e ALGEMEENE VERGADERING Heden werd in „Krasnapolsky" te Am sterdam de 78e algemeene vergadering gehouden van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Aangezien de voorzitter, ds M. v. Grieken, em. pred. te Arnhem, door on gesteldheid verhinderd was, de vergade ring, die een geheel besloten karakter droeg, te presideeren, geschiedde zulks door den vice-voorzitter, ds T. Ferwer- da, Geref. pred. te Amsterdam-C. Ds Ferwerda opende de vergadering op gebruikelijke wijze en sprak een ope ningswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette en met een enkel woord doel en beteekenis der vereeniging, ook in dezen tijd, accentueerde. Hierna kwam het 81e jaarverslag van den secretaris, den heer R. Venema van Wassenaar, aan de orde. Het maakt mel ding van toetreding van de scholen te Deinum, Enkhuizen en Leimuiden. Die te 's Gravenzande en Diemen traden op nieuw toe. Die te Wetsinge-Sauwerd ont trok zich aan de vereeniging. Aangeslo ten zijn thans 619 scholen en 12 kweek scholen. Ds A. Klinkenberg J. Az., Herst. Ev. Luth. pred. te Amsterdam, trad af als lid der hoofdcommissie en werd ver vangen door Mr Dr E. P. Verkerk, bur gemeester van Boskoop. Het verslag van den penningmeester, Mr D. W. O. A. Schut te Amsterdam, werd, evenals dat van den secretaris goedgekeurd en den penningmeester werd voor zijn beheer gedecharcheerd. De verschillende inspecteurs deden en kele mededeelingen over hun werk. De aftredende leden van de hoofd commissie, de heeren Jhr Mr H. A. M. v. Asch v. Wijck te Doorn en Mr D. W. O. A. Schut te Amsterdam werden herko zen. Vervolgens werd de morgenvergade ring gesloten. In de middagvergadering hield de heer G. Meima, directeur der Chr. Kweek school te Groningen en inspecteur der vereeniging, een referaat .waarin hij en kele practische onderwjjsvragen besprak. Na de rondvraag werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. DE 49e ALGEMEENE VERGADERING Onder presidium van Prof. Dr W. J. Aalders van Groningen, is vandaag te Amsterdam de 49e algemeene vergade ring gehouden van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs. De voorzitter opende hedenmorgen om 11 uur de vergadering met het doen zin gen van Ps. 77 7, het lezen van Ps. 77 en gebed. Hierna^ sprak hij een openingswoord, waarin hjj er aan herinnerde, dat vorig jaar de vergadering een bijzonder ka rakter zou dragen als herdenkingssa menkomst van het 50-jarig bestaan der vereeniging. Het verheugt spr. dat de vereeniging nu vergaderen kan en de le den elkander daarbij kunnen zien en ver sterken. Spr. geeft als parool het woord uit, waarmede de Heiland Zijn discipelen uit zond: „Wees voorzichtig gelijk de slan gen, en oprecht gelijk de duiven" (Matth. 10 16). Een en ander schijnt onver- eenigbaar. Toch noemt de Heere het in één adem. Het moet dus kunnen. Het óf- of wordt hier opgegeven tot het én-én. Dit is geen goedkoop compromis. Het is de hoogste levenswijsheid als het ge schiedt onder leiding van den Heiligen Geeest. Het is niet de list, maar de be dachtzaamheid der slang, niet de dom heid maar de argeloosheid der duif, die worden aangeprezen. Het Evangelie brengt geen casuïstiek, geen gevallen- leer. Elk geval moet persoonlijk worden gezien in het licht van Gods aanwijzing. Het komt er tenslotte op aan, dat wij Hem willen gehoorzamen, zoowel met de wijsheid die Hjj schenken wil, alt met den eenvoud en de ruimheid v»n bedoe ling, zonder welke niets waarlijk gedijt. God sohenke ons, zoo besloot spr, ue kracht, persoonlijk en in ons werk, om het schijnbaar onverbindbare te verbin den, de voorzichtigheid der slang en de oprechtheid der duif, en zóó het parool van onzen Heer te volgen. Hierna kwam het 50e jaarverslag aan de orde en het verslag van den penning meester, den heer G. W. F. Baron Mac- kay van Den Haag, dat sluit met een eindcijfer van f 24.350.50 wat de verlies- en winstrekening, en van f 127.058,79 wat de balans betreft. De verslagen wer den goedgekeurd en de penningmeester voor zijn beheer gedecharcheerd. De con tributie werd opnieuw op het huidig be drag bepaald. De aftredende bestuursleden, de hee ren C. W, F. Baron Mackay, Jhr Dr L. H. Quarles van Ufford te Breukelen, Ds J. Nauta te Amersfoort, Prof. Dr Joh. de Groot te Utrecht, Ds W. Magendans em. predikant te Arnhem, en H. W. Tila- nus te 's-Gravenhage, werden allen her kozen. Na rondvraag werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Gistermiddag werd de slotzitting ge houden van de algemeene vergadering van de Vereeniging van Chr. Onderwij zers en Onderwijzeressen in Nederland en Overzeesche gewesten. Hierin kwam aan de orde het referaat van den heer A. vanAndelte Utrecht vice-voorzitter der vereeniging over: „Verhoogingen, practisch bezien". Refwees er op, dat wiè van verhoogen of zitten blijven spreekt, met een reeks van problemen in aanraking komt. Ref. behandelde zijn stof, daarbij uitgaande van het klassicaal stelsel. Aan de hemd van cijfers van Dr Luning Prak en de Onderwijsstatistiek gaf spr. een over zicht van het kwaad, om te concludeeren dat er veel zittenbljjvers in de scholen zijn; dat het gevolg daarvan een gewel dige „spreiding" is in bjjna alle leerja ren; dat de oorzaken van het zittenblij ven van velerlei aard kunnen zijn en dat dit zittenblijven psychologisch, paedago- gisch, didactisch en financieel moeilijk heden schept. Ref. besprak^ hierna de pogingen die zoowel in binnen- als bui tenland zjjn gedaan om tot verbetering van den toestand te komen, waarbij hij binnen het raam van het classicale stel sel ook zelve daarnaar zocht, waarbij bjj wees op de overdreven en overbelaste leerplans en gelegenheid vond stil te staan bij het Mannheimer en het Delft- sche stelsel, alsook bij de z.g. inhaalklas- sen. Na een slotwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. TWEE SCHOOLMIDDAGEN. De Scholenbond van de Chr. scholen in West-Brabant, Tholen en St. Filips- land organiseert dit jaar, in afwijking van de voorgaande jaren, twee School middagen. De eerste vergadering wordt Woens dag 18 Juni gehouden te Bergen op Zoom in het Evangelisatiegebouw, Wil lem n-straat. Spreker is de heer P. van Nes Czn. te 's Gravenhage, over het on derwerp: „Trouw moet blijken". De tweede vergadering is belegd te Breda, in het Café-Restaurant „Moder ne", op Woensdag 25 Juni met het on derwerp „De tweevoudige taak van de Chr. School". Spreker is Ds G. Bos, Ned. Herv. pred. te Den Haag. Aan de Mededeelingen van de afdee- ling Cultureele Statistiek van het „Cen traal Bureau voor de Statistiek" ontlee- nen we de voorlOopige cijfers betreffen de de aantallen scholen, leerlingen en leerkrachten bij het gewoon en uitge breid lager onderwijs over het jaar 1940. Het aantal scholen voor gewoon L. O. bedroeg 31 Dec. 1940 6991, zijnde tegen over het jaar 1939 een vermindering met 20 scholen, ontstaan door afneming van het aantal openbare scholen met 24 en een toeneming van het aantal bijzondere scholen met 4. In 1939 verminderde het aantal scholen met 10, terwijl in 1938 een geringe stijging van dit aantal met 7 kon worden vastgesteld. Het aantal leerlingen bedroeg op den teldatum I.143.378. Vergeleken met het vorig jaar beteekent dit een vermindering met 1010 leerlingen, dat is met 0.1 In 1939 vermeerderde het aantal leerlingen met 1274 (plm. 0.1 terwijl in 1938 een daling van dit aantal viel te constatee- ren met 1000 (0.1 Bjj het openbaar onderwijs verminderde het aantal leer lingen met 5398 (1.5 in 1939 even eens 1.5 in 1938 1.9 Het aantal leerlingen bij het bijzonder onderwijs steeg met 4388 (0.6 in 1939 0.8 in 1938 eveneens 0.8 Het aantal leerlingen der Prot. Chr. scholen steeg met 1202 (0.4 in 1939 eveneens 0.4 in 1938 0.3 dat der R. Katholieken met 4055 (0.9 in 1939 1 in 1938 1.1 Dat der overige I bijzondere scholen daalde met 868 (4.5 in 1939 2 in 1938 1.3 Het aantal hoofden en onderwijzers bedroeg op den teldatum 30.375. Tegen over 1939 beteekent dit een verminde ring met 101; voor 1939 werd een stij ging met 329 vastgesteld. Het aantal kweekelingen met acte aan wie de leiding van een klasse was opge dragen bedroeg 31 Dec. 1940 3621, dit is 626 meer dan een jaar tevoren. Deze vermeerdering werd v.n. veroorzaakt door demobilisatie van kweekelingen en van gemobiliseerde hoofden en onder wijzers, in wier plaats kweekelingen als tijdelijk onderwijzer, resp. hoofd waren aangesteld. De verschuiving van het openbaar naar het bijzonder onderwijs zet zich nog steeds voort. Het gemiddeld aantal leer- I lingen per onderwijzer bleef gelijk, dat per leerkracht daarentegen daalde eenigs- zins tengevolge van de toeneming van het aantal kweekelingen met klasse. Voorts blijkt uit de cijfers dat de ge middelde aantallen leerlingen per onder wijzer en per leerkracht elkander bij het openbaar onderwijs het meest nabij ko- pien, terwijl zij, voorzoover het de drie groote richtingen aangaat, bij de Prot. Chr. scholen het sterkst uiteenloopen. Bij het U. L. O. bedroeg het aantal scholen op 31 Dec. 1940 799. Vergeleken met 1939 beduidt dit een vermindering met 1 school, terwijl in dat jaar een ver meerdering met 9 scholen viel waar te nemen. De geconstateerde daling van 't aantal scholen werd veroorzaakt door de opheffing van de openbare U. L. O.- school te West-Terschelling. Het aantal leerlingen bedroeg op den teldatum 100.268. Tegenover 1939 is het met 519 gestegen, dit is met 0.5 ter wijl in dat jaar een accres van 167, dit is „van 0.2 kon worden vastgesteld. In 1939 bedroeg dit accres 2870, d.i. 3 Bij het openbaar onderwijs verminderde het aantal leerlingen met 405 (1.1 in 1939 2.4 in 1938 0.5 terwijl het bij het bijzonder onderwijs steeg met 924 (1.5 in 1939 1.9 in 1938 5.4 Het aantal leerlingen der Prot. Chr. scholen vermeerderde met 0.2 (in 1939 1.1 in 1938 4.9 dat der R. Kath. met 3.1 (in 1939 3.3 in 1938 6 dat der overige bijzondere scholen ver meerderde daarentegen met 3.4 (in 1939 7.3 in 1938 4.4 Het aantal hoofden en onderwijzers be droeg op den teldatum 3834. Tegenover het vorig jaar valt een vermindering met 1 te constateeren, terwijl het aantal in 1939 met 111 toenam. Het aantal kwee kelingen met acte, aan wie de zelfstandi ge leiding van een klasse was toever trouwd bedroeg op 31 Dec. 1940 246, dit is 24 meer dan in 1939. Ongetwijfeld is deze toeneming, evenals bij het gewoon L. O. een gevolg van de demobilisatie. Uit een en ander blijkt, dat het aandeel van het openbaar onderwijs eenigermate is afgenomen en dat van het bijzonder onderwijs overeenkomstig is toegenomen. De aanwezigheid van kweekelingen met klasse drukt het gemiddeld aantal leer lingen per leerkracht bij het bijzonder U. L. O. sterker dan bij het openbaar. Examens. Voor het le gedeelte van het arts examen aan de R.U. te Leiden is ge slaagd de heer A. Mi Timmerman te Sluis. BEGRAFENIS H.J. VERSLUIS. Gisteren vond op 'de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinéh" te 's-Gravenha ge in stillen eenvoud öe bijzetting in het familiegraf plaats van 't stoffelijk over schot van wijlen den heer H. J. Versluis, in leven rustend hoofd der Chr. schooi te S e r o o s k e r k e (W.). Het bestuur van de Chr. school te Se- rooskerke, aan welks hoofd de overle dene 27 jaar stond, deed zich vertegen woordigen door de heeren J. Geldof en C. Ton. Met de familie kwam in den stoet mee Dr A. de Bondt, Geref. predikant te Den Haag-West, die als wjjkpredikant tevo ren aan het sterfhuis een rouwdienst leidde, sprekende over Openb. 2117. Aan de geopende groeve voerde Dr de Bondt als eenige spreker het woord. Hij sprak in de eerste plaats een woord na mens het bestuur der Chr. School te Se- rooskerke, dat een woord van harteljjken dank moet zijn voor alles wat de over ledene voor de school aldaar is geweest. Hij diende haar met groote trouw en toe wijding vele jaren. Trouw was een karak teristieke eigenschap van den heer Ver sluis, aldus spr. Hij dacht klein van zich- zicf, omdat hij zoo groot dacht van God. In diepe afhankelijkheid van Hem ver richtte hij zijn arbeid. Een arbeid niet alleen onder de lammeren van Gods kerk in de school, maar ook onder de schapen van de kudde, want tal van jaren heeft de heer Versluis de Geref. kerk van Se- rooskerke als ouderling gediend. Ons past, aldus spr., dank aan God voor al wat Hij in dezen man gaf. Hij was een bescheiden figuur, die de dagen van druk voor het Chr. onderwijs nog heeft gekend Maar hij koos voor dat onderwijs zonder eenige aarzeling. Tenslotte teekende Dr de Bondt den overledene als een sierlijk lid van de kerk van 's-Gravenrage-West, die haar belangen op een biddend hart droeg. Spr. besloot met woorden van troost tot de nabestaanden en een heen- wijzen naar de sprake die ook van dit sterven uitgaat om daarna het Aposto- licum te zeggen. De oudste zoon, de heer W. M. Ver sluis van Hillegom, dankte voor de be toonde belangstelling, waarna de aanwe zigen op zijn verzoek zongen het lieve lingsvers van zjjn vader uit Psalm 118: j „De Heer is mij tot hulp en sterkte" enz. (Vervolg.) MIDDELBURG. CONCERT OP HET MOLENWATER. Morgen, Vrijdag, zal een aanvang worden gemaakt met de rij van 16 con certen op het Molenwater, waaraan zullen medewerken alle 5 plaatselijke Gisteren is in de Westerkerk te Utrecht de 23e bondsdag gehouden van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag in Nederland. De bondsdag droeg dit jaar een sober ka rakter en was alleen maar voor afge vaardigden van de aangesloten vereeni- gingen toegankelijk, zoodat in één ge bouw vergaderd werd. Voor hen, die reeds Dinsdagavond in Utrecht arriveerden, vond in het gebouw van K. en W. een wijdingssamenkomst plaats, welke onder leiding stond van den heer Ad. Kuiper, die een toespraak hield over „Uit den mensch of uit God?" De bondsdag werd gepresideerd door mej. M. Jonkhoff van Groningen, vice- presidente van den bond, aangezien de presidente, mej. M. Parmentier te Oegst- geest, van haar langdurige ongesteld heid nog niet geheel hersteld is. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 46 vs. 1 en 6, Schriftlezing en gebed, sprak de presidente een openingswoord uit, waarin zij de afgevaardigden, de le den van het bondsbestuur en van de commissie van advies een welkom toe riep en vervolgens wees op de beteekenis van het vereenigingswerk in dezen tijd. Hierna werden de jaarverslagen van secretaresse en penningm.esse goedge keurd en laatstgenoemde van haar be heer gedechargeerd. De bond telt thans 924 aangesloten vereenigingen met 24650 leden. Op voorstel van het bondsbestuur werd besloten om de contributie voor den bond op 10 cent per lid en per jaar te handhaven en de bondsdag 1942 te Arn hem te houden. De aftredende leden van het bondsbe stuur, de dames G. Akkerhuis, te Maas sluis, F. Jansen van Beek te Arnhem, M. Jonkhoff te Groningen en M. Parmentier te Oegstgeest werden allen met groote meerderheid herkozen. Na de rondvraag werd de morgenver gadering gesloten en vereenigde men men zich in de Handelsbeurs aan een gemeenschappelijke koffietafel. In de middagvergadering hield Ds B. A. Bos, Geref. pred. te Assen, een refe raat getiteld: „De beteekenis van Gods Woord voor nu". Ds C. Veenhof, Geref. pred. te Utrecht, sprak een opwekkend slotwoord over: „Rust én strijd". Met het zingen van Ps. 79 7 werd de drukbezochte bondsdag besloten. muziekgezelschappen. Het Middel- burgsch Muziekkorps zal onder leiding van den heer Joh. H. Caro de rij ope nen. Het programma, dat wordt uit gevoerd, zal zeker de echte muzieklief hebbers niet teleur stellen. DE CHRISTELIJKE ULO-SCHOOL. Gaarne willen wjj op verzoek met een enkel woord wijzen op de annonces, die in ons blad geplaatst worden, waarin de aandacht van de ouders gevestigd wordt op de Chr. ULO-school aan den Westwal alhier. Zij, die overtuigd zijn van de nood zakelijkheid, dat hun kinderen Christe lijk ULO-onderwjjs ontvangen, zullen zeker zorgen, dat hun kinderen op deze school geplaatst worden. Dat er op deze school hard gewerkt wordt en dat het onderwijs op hoog peil staat, blijkt wel uit de hooge percentages geslaagden (voor drie groepen zelfs 100 voor diverse examens. Ovezande. Gemeenteraad. Woensdag vergaderde de Raad. Afwezig weth. Rijk met kennisgeving. Daar de gemeenteveldwachter de heer A. J. Schelfhaut is overgegaan bij het Wapen der Marechaussée, wordt hem op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als bode en concierge van het gemeentehuis. Aan de vereen, het Groene Kruis afd. Ovezande-Driewegen wordt een subsi die toegestaan voor het jaar 1941 van f30. Nu een minnelijke schikking met den betrokken eigenaar is bereikt, wordt be sloten alsnog een gedeelte dijk met de daarop staande boomen aan te koopen voor wegsverbetering. Tevens wordt be sloten een overeenkomst aan te gaan met den Staat der Nederlanden voor de financiering van de uit te voeren wer ken voor de wegsverbetering nr 13a en 13e van het Provinciaal Wegenplan. Aan de politieverordening worden eenige nieuwe artikels toegevoegd be treffende het opruimen van sneeuw en ijs. De verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den veldwachter wordt gewijzigd. In verband met de meerdere kosten voor het aankoopen van gronden voor wegsverbetering wordt besloten hiervoor een geldleening aan te gaan. De rekening van den Vleeschkeurings- dienst 1940 wordt vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 2917,15. Op een verzoek van het Christelijk Schoolbestuur te Ovezande wordt beslo ten een voorschot te verleenen op de vergoeding ingevolge artikel lOlbis der L.O.-wet 1920 (vakonderwijzeres). Aan den heer P. J. Leenman wordt eervol ontslag verleend als agent der arbeidsbemiddeling met ingang van 1 Mei 1941 wegens opheffing ven det: be trekking. Bjj de rondvraag worden nog eenige vragen gesteld over het dempen van slooten en rioleering. Onderzocht zal worden in hoeverre hierin verbetering kan worden gebracht. Driewegen. Loop der bevolking over de maand Mei 1941. Ingekomen: Corne lia M. Leenman, van 's Gravenhage, Druivenstraat 16 naar Driewegen nr 165; Adriaan Anthonisse en gezin van Nisse nr 28 naar Driewegen nr 94. Vertrokken: Willemina Hannewjjk, v. Driewegen nr 147 naar Goes J. A. v. d. Goeskade 43; Klazina Paree, van Drie wegen nr 124 naar Ovezande A 94; Cor nelia M. Leenman, van Driewegen nr 165 naar 's Gravenhage, Druivenstr. 16. Wemeldinge. Met ingang van 3 Juni J.l. is de marechaussee P. Rijken alhier overgeplaatst naar de brigade Middel burg. Bjj de gem.-politie is als gevonden gedeponeerd, een jongensriem en een ge breid mutsje. lerseke. Loop der bevolking over de maand Mei 1941. Ingekomen: A. Nelisse en echtgen., grondwerker, van Overschie naar Dam straat 9; F. Capello, dienstbode, van 'sHeerenhoek naar Grintweg 38; J. v. Eenenaam en gezin, koopman in oesters en vischhandelaar, van 's-Gravenhage naar Damsfraat 42; A. van de Merwe, landarbeider, van Strijen naar Schutters hof 8; C. van Gorsel, ambt. arbeids bemiddeling, van Oostburg naar Grint weg 34; P. van Melsen, marechaussée, van Hulst naar Noordzandstraat 6; J. J. de Jonge, zonder beroep, van Dor drecht naar Julianastraat 32; W. Bernd- sen, brigade-commandant marechaussée en gezin, van Amsterdam naar Gr. van Zoelenstraat 9; J. J. Mieras, zonder beroep, van Utrecht naar Emmastraat 4; J. C. van Hekke, hulp in de huis houding, van Heinkenszand naar Spruit- straat 13; J. Sinke, dienstbode, van 's-Gravenhage naar Burg. Sinkelaan 14. Vertrokken: L. E. Paauwe, huishoud ster, van Nieuwe Kerkstraat 26 naar Kruiningen; J. Daane, mosselwerkster, van Gr. van Zoelenstraat 8 naar Vlie land. KAMER VAN KOOPHANDEL TE TERNEUZEN. Nieuw kantoor wordt vandaag geopend. Door de Kamer van Koophandel te Terneuzen is bjj gelegenheid van de in gebruik neming van het nieuwe kantoor, welke heden 5 Juni officieel plaats vindt, een fraai drukwerkje uitgegeven, dat de geschiedenis der Kamer bevat. We lezen daarin, dat ons land reeds Kamers van Koophandel bezat in de tweede helft der zeventiende eeuw. Ze kregen meer vasten vorm toen ons land in 1810 bjj het Fransche Keizerrjjk werd ingeljjfd. In 1815 volgde een reglement voor de toen nog slechts te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg enVlissingen gevestigde Kamers. Omstreeks 1890 was de zeevaart op Terneuzen tot groote ontwikkeling gekomen, doch daardoor werden ook verschillende behoeften gevoeld. De heer H. C. E. van IJsselstejjn deed in 1891 in den gemeenteraad het voorstel om ook te Terneuzen een K. v. K. te stich ten. Zjjn voorstel werd aangenomen en reeds in 1892 kon de constitueerende vergadering der Terneuzensche K. van K. plaats vinden. Ooch ook in het indu striestadje Sas van Gent kwam een K. v. K. tot stand en wel op 10 Nov. 1916. In 1917 werd het wetsontwerp tot het instellen van een Handelsregister in gediend. Tjjdens de behandeling dier wet werd een bepaling opgenomen, welke voorschreef, dat de inrichting en be voegdheid der Kamers in de toekomst bjj de wet zouden worden geregeld. De Kroon kreeg de bevoegdheid het aantal Kamers en de districtsindeeling vast te stellen. In 1920 werden in Nederland 36 Kamers ingesteld, w.o. één voor Z. Vlaanderen met zetel Terneuzen, zoodat de huidige Kamer dus kan beschouwd worden als een samensmelting van de oude Kamers te Terneuzen en Sas van Gent. Twintig jaar lang was deze Z.- Vlaamsche K. van K. gevestigd in het perceel aan de Lange Kerkstraat. Men weet hoezeer de Kamer steeds op de bres stond voor verbetering der ver keersregelen, de verbindingen van dit gewest over de Schelde e.d. Voortdu rend kwamen ook de belangen van de Terneuzensche haven aan de orde. In het boekje worden ook de overige werkzaamheden van de Kamer in den loop der jaren uitvoerig weergegeven. «3» Electrische taxi's. Den Haag krijgt de primeur van electrische taxi's. Het zijn driewielers, die een snelheid kunnen bereiken van 23 km. per uur en een actie-radius hebben van 70 km. Het autotje bevat een gelijkstroom-motor van 1 P.K. De N.V. Intern. Automobiel Mij. „Studebaker" heeft langen tijd proeven genomen en deze hebben na veel experi menteeren goede resultaten opgeleverd. Het is de bedoeling, dat er 25 wagentjes worden gebouwd en spoedig zullen deze dan na het verkrijgen van de vereischte vergunningen in exploitatie worden ge bracht Vrachtauto door trein gegrepen. Op den onbewaakter over weg op den Zwolscheweg onder Raalte is gisteren een vrachtauto, die in de rich ting Raalte reed, door een van Zwolle

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3