eerste bla Ei-Keizer Wilhelm overleden. Christelijk Dagblad voor Zeeland „Het sociale vraagstuk en de Christelijke religie." Commissarissenbelasting. DAGKALENDER. DONDERDAG 5 JUNI 1941 55e JAARGANG - No. 29 Familieberichten 33 cent per regel Overige odvertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bi| contract belangrijke korting Met „een rantsoen vleesch" gemerkte bonnen geven recht op 100 gram. Ambtelijke bekendmaking. Uit de legerberichten - Engelschen en Grieken op Kreta gevangen genomen - Vele luchtbombardementen - Voorbereidin gen op Cyprus. 't Bureaux Lange Vorsisiraai 70, Goes Posfrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisfsiraaf 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers cent Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DR KUYPERS REDE IN 1891. Zooals wij in ons artikel van Vrijdag j.l, opmerkten, heeft dr Kuypers rede ter opening van het eerste Christelijk- sociaal congres in 1891, getiteld: „Het sociale vraagstuk en de christelijke reli gie" de gewetens van vele christenen wakker geschud, en hen geplaatst voor hun roeping ten opzichte van den socia len nood van die dagen. Het is alleen maar te betreuren, dat niet allen naar hem luisterden en dat ook later, sommigen, toen redevoerin gen en conclusies van het eerste Chris telijk sociaal congres wat op Sta ach tergrond waren geraakt, maar deden alsof die uitspraken niet waren ge daan. En toch, dr Kuyper sprak geen woor den van eigen vinding maar beriep zich voor zyn uitspraken telkens op de Hei lige Schrift. Hjj wees er op, hoe de Btf- bel niet met pluimstrijkende woorden omgaat, maar scherp de tekortkomin gen der geldmachthebbers geeselt. By het woord van den apostel Jaco bus „Welaan nu, gij rjjken, weent en huilt over uw ellendigheden, die over u komen zullen. Zie, het loon der werklie den, die uwe landen gemaaid hebben, welke van u verkort is, roept, en het ge schrei dergenen die geoogst hebben, is gekomen tot in de ooren van den Heere Sebaöth", teekende hij aan: „Als zoo krasse woorden niet in den Bjjbel ston den, en iemand dorst ze thans eigener beweging neer schrijven, zou men hem een verkapt socialist schelden. De Hei lige Schrift is voor wie zijn hope op het geld en de geldmacht wil bouwen, dan ook een wanhopig boek." In de openingsrede van het congres zeide de spreker, dat wie over de sociale kwestie spreekt, daarmede twijfel uit spreekt omtrent de deugdelijkheid van het maatschappelijk gebouw waarin wij leven, en dat het gaat over de hechte grondslagen, waarop een beter bewoon baar gebouw kan worden opgetrokken. Kuyper teekende hierbij aan, dat er van algeheele afbraak geen sprake be hoeft te zgn, en dat de historie zich a 1- tg d laat gelden. Maar met wat opknappen komt men er zeker niet. „De schutting moet om het huis en de steiger voor den gevel." Met philantropie komt men er ook niet. Er is een sociale kwes tie en daarvoor is een andere inrich ting van het maatschappelijk gebouw noodig. Kuyper liet daarop volgen: „Wat nu de onhoudbaarheid van den socialen toestand betreft, gelijk die uit het individualisme der Fransche revolu tie geboren werd, daarover kan, dunkt my, onder christenmannen, niet wel ver schil van opinie bestaan. Zoo ge u nog een menscheiyk hart in den boezem voelt kloppen, en zoo ooit het ideaal van ons heilig Evangelie u verrukt heeft, moet ook in u elke betere aspiratie vloe ken tegen den actueelen toestand. Im mers gaat het zoo voort, dan wordt het al minder een hemel, en krygt het al meer iets van een h e 1 op aarde. ^7an den Christus raakt onze maatschappij los; voor den Mammon ligt ze in het stof gebogen; en door den rusteloozen prikkel van het brutaalste egoïsme wag gelen, geiyk de Psalmist klagen zou, de fundamenten der aarde." De weg tot verbetering werd door hem ook aangegeven: Wy moeten weer leeren inzien, dat onze vaderlandsche maatschappy „geen hoop zielen op een stuk grond is", maar een van God gewilde gemeenschap, een levend menscheiyk organisme, een lichaam met ledematen, staande onder de levenswet, dat we elkanders leden zÜn> en dat dus het oog den voet niet, noch de voet het oog ontberen kan. By dit gedeelte van de rede teekende Kuyper aan, dat het christendom bij uit nemendheid sociaal is, en daarvan biyk moet geven in de maatschappij. Met alle klem legde Kuyper den na druk op de majesteit van Gods gezag, en ^e..a^s°lute geldigheid van Zyn ordi nantiën voor het leven, dus ook voor de maatschappy. Zoo zien wij, dat deze rede niet alleen een historisch stuk is. De beginselen en de richtlijnen, die daarin werden aange geven, zyn nog de wegwijzers, die het juiste pad aangeven. BERLIJN (D. N. B.). De voormalige Keizer van Duitschland, Wilhelm II, is gisterochtend 11 uur 30 min. in huize Doorn overleden. Uit Doorn meldt D. N. B. verder: Over de laatste uren van den ex-keizer wordt nog bekend, dat na een voorbij gaande verbetering gedurende het week einde, welke een volledig herstel liet ver wachten, Dinsdag in de late avonduren een aanmerkeiyke verergering van den toestand intrad. Een longembolie veroor zaakte een snel verval van krachten, waardoor het van nature sterke lichaam van den zieke verzwakte en een diepe bewusteloosheid volgde, waaruit de ex- keizer niet meer ontwaakte. Toen de dood intrad toefden by het ziekbed de gemalin van den ex-keizer, Prinses Hermine, zyn dochter, de her togin van Brunswyk, prins Louis Ferdi nand, een neef en prinses Henriette, de echtgenoote van prins Frans Josef, even eens een neef. De laatste Duitsche keizer, Wilhelm II is op 2ï Januari 1859 als oudste zoon van dén toenmaligen prins Wilhelm en prinses Victoria van Groot-Brittannië, dochter van koningin Victoria van En geland geboren. Op 27 Februari 1881 trad hy in het huwelyk met prinses Augusta Victoria van Sleeswyk-Holstein-Sonderburg-Au- gustenburg. Op 9 Maart 1888 stierf zy'n grootvader, Wilhelm I. Diens opvolger op den troon werd de ernstig zieke kroonprins, als keizer Friedrich UI, doch reeds na honderd dagen bezweek deze aan kanker. Op 15 Juni 1888 besteeg kroonprins Wilhelm als Wilhelm II den troon. In de dagen der Duitsche ineenstorting begaf Wilhelm n zich op 10 November 1918 naar Nederland. Na den dood van de keizerin in 1921 trad Wilhelm II een jaar later in het huwelyk met prinses Hermine von Schoe- naich-Karolath. Sinds zijn vertrek uit Duitschland heeft Wilhelm II op een kasteel te Doorn gewoond. (D. N. B.) De bijzetting van het stof felijk overschot van den ex-keizer ge schiedt aanstaanden Maandagmorgen in de slotkapel van Doorn, die voor deze gelegenheid voorloopig wordt ingericht. Volgens den wensch van den overle dene is do kring der deelnemers beperkt tot de naaste familie. Toch worden ook enkele delegaties uit Duitschland ver wacht. MET TERUGWERKENDE KRACHT VAN 1 JANUARI 1941 AF. In het Verordeningenblad is versche nen een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Finan ciën betreffende de commissarissen- belasting. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. (1) Onder den naam van „Commissarissenbelasting" wordt een bijzondere belasting geheven van de belooningen hierna aan te duiden als commissarisloon door lichamen, val lende onder artikel 1 van het besluit op de winstbelasting 1940 (no. 83/1940), voor de werkzaamheden van hun com missarissen toegekend. (2) Onder commissarissen worden verstaan de natuurlijke personen en de rechtspersonen, die, onder welken naam ook, belast zijn met toezicht op het be stuur, ongeacht of zij bijkomstig ook aan de bestuurstaak deel hebben. Artikel 2. (1) Het commissaris- loon wordt opgevat en berekend volgens de artikelen 4, 5 en 6 van het besluit op de Loonbelasting 1940 (no. 224/1940) en de met betrekking tot die artikelen uitgevaardigde uitvoeringsvoorschriften. (2) Commissarissenbelasting wordt geheven over het totale bedrag van het commissarisloon, dat in een kalender jaar door den commissaris wordt geno ten van het lichaam. (3) Het commissarisloon wordt als genoten beschouwd, zoodra het is uit betaald, errekend of' op eenigerlei an dere wijze ter beschikking van den com missaris of van een derde is gesteld, dan wel zoodra het rentegevend is ge worden. Artikel 3. (1) Commissarissen belasting is niet verschuldigd, indien het commissarisloon in een kalenderjaar niet meer bedraagt dan honderd gulden. (2) De belasting bedraagt bij een commissarisloon van: 1e. meer dan f 100, doch niet meer dan f1000: 20 ten honderd yan het be drag, waarmede het commissarisloon f 100 te boven gaat. 2e. meèr dan f 1000, doch niet meer dan f5000: f 1C0, vermeerderd met 30 ten honderd van het bedrag, waarmede het commissarisloon f 1000 te boven gaat. 3e. meer dan f5000: f 1380, vermeer derd met 50 ten honderd van het be drag, waarmede het commissarisloon f 5000 te boven gaat. (3) Heeft de commissaris reeds eer der in hetzelfde kalenderjaar commis sarisloon genoten, dan wordt het ge voegd bij het nader van hetzelfde lichaam genoten commissarisloon en wordt de belasting, over het aldus ver kregen bedrag berekend, verminderd met de belasting over het eerder ge noten commissarisloon. (4) De belasting is, voor rekening van den commissaris, verschuldigd door het lichaam, en wel zoodra het commis sarisloon door den commissaris is ge noten. Artikel 4. Neemt het lichaam de belasting voor eigen rekening, dan wordt ook deze prestatie als commissa risloon beschouwd) Zij wordt in aanmer- king genomen door het overige commis sarisloon te verhoogen, en wel indien het overige commissarisloon bedraagt: le. meer dan f100, doch niet meer dan f 820, met een vierde van het be drag, waarmede het f 100 te boven gaat; 2e. meer dan f 820 doen niet meer dan f3620, met 180, benevens drie ze venden van het bedrag, waarmede het f820 te boven gaat; 3e. meer dan f 3620, met f 1380, be nevens een bedrag, gelijk aan dat, waar mede het commissarisloon f 3620 te bo ven gaat. Artikel 5. (1) De loonbelasting en de inkomstenbelasting worden slechts geheven over het bedrag, dat na de in houding wegens de commissarissen-be lasting overblijft. (2) Is de commissaris een aan de winstbelasting onderworpen lichaam dan geldt bij dit lichaam de commissa rissenbelasting over het hem opgeko men commissarisloon niet als een ont trekking aan het vermogen voor andere dan bedrijfsdoeleinden. Artikel 6. (1) Het lichaam is verplicht: le. De commissarissenbelasting in te houden volgens de bepalingen, welke gelden voor de loonbelas ting. 2e. Een loonbelastingkaart aan te leggen en een loonstaat bij te hou den indien een en ander niet reeds voor de loonbelasting geschied is of geschiedt. 3e. De ingehouden commissarissen belasting aan te teekenen op den loonstaat en, na aflopp van het kalenderjaar, op de loonbelasting- kaart 4e. De ingehouden commissarissen belasting af te dragen indien ook loonbelasting ingehouden moest worden, tegelijk met deze volgens de bepalingen, welke gelden voor de loonbelasting. (2) Het commissarisloon, waarover de commissarissenbelasting is berekend, en het ingehouden bedrag aan commis sarissenbelasting worden op de aangif te voor de loonbelasting, bedoeld by artikel IB, lid I, van het besluit op de loonbelasting 1940, afzonderlek vermeld. Artikel 7. Commissarisloon, dat krachtens erfrecht of krachtens huwe- ïyksvermogensrecht door rechtverkry- genden van den commissaris wordt ge noten, wordt voor de heffing van de commissarissenbelasting geacht door den commissaris te zy'n genoten. Artikel 8. De artikelen 21 tot en met 24 en 26 tot en met 40 van het besluit op de loonbelasting 1940 zyn voor de commissarissenbelasting van overeenkomstige toepassing. A r t i k e I 9. (1) De commissaris senbelasting wordt mede geheven van het commissarisloon, dat na den 31sten December 1940, doch voor-het in wer king treden van dit besluit door den commissaris is genoten. (2) Deze belasting is verschuldigd door den commissaris. Zij wordt geheven op den voet van de bepalingen, dien aangaande door den secretaris-generaal van het departement van Financiën uit te vaardigen. Artikel 10. (1) Dit besluit tre°dt heden in werking. (2) Het wordt aangehaald als „Be sluit op de commissarissenbelasting 1941". De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visschery vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de met „een rantsoen vleesch" ge merkte bonnen, welke onbeperkt geldig zyn, recht geven op het koopen van een heel rantsoen vleesch (honderd gram, been inbegrepen) of een heel rantsoen vleeschwaren, dus op een hoeveelheid, welke twee maal zoo groot is als kan worden gekocht tegen afgifte van een genummerden bon van de vleeschkaart. Evenzoo geeft een met „een rantsoen vleeschwaren" gemerkte bon recht op het koopen van een heel rantsoen vleeschwaren, dus op een hoeveelheid, welke tweemaal zoo groot is als kan worden gekocht •tegen afgifte van de voor vleeschwaren bestemde genummerde bonnen van de vleeschkaart, die slechts op een half rantsoen vleeschwaren recht geven. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR SCHEPEN. Aan schippers zal voor verwarmings doeleinden aan boord geen bonkaart J. of K. worden uitgereikt. Te zyner tyd zal een regeling worden bekend gemaakt op welke wijze schip pers in het bezit van brandstoffenbon- nen voor verwarmingsdoeleinden zullen worden gesteld. DONDERDAG 5 JUNI. Maak Uwe weldadigheden wonder baar. Ps. 17 7 a. Zon. Maan. op onder op onder 5.20 21.57 16.35 3.14 9 Juni: Volle maan. 16 Juni: Lafitste kwartier. Op grond van de verordening van den Rykscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied nr. 20 1941 wondt bepaald: 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den Rykscommis saris nr. 189 1940 wordt verboden: a. Het publieke baden in zee-, strand-, zwembaden en overdekte badinrichtin- KeE- b. Het betredes van publieke plant soenen an lokalen, evenais het huren van kamers in publieke logeergelegen heden (hotels, pensions, logementen) in zee- en strandbadplaatsen en andere dergoiyite plaatsen. Het bezoek aan paardenrennen als toeschouwer. Handelingen in stryd met dezen maat regel zyn overtredingen en worden met hechtenis van maximaal zes maanden en boete tot 1000 gulden of met een van beide gestraft, voor Zoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is bepaald. Deze regeling treedt heden in wer king. (D. N. B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Bij de gevechten op het eiland Kreta zijn voor zoover kan worden nagegaan, meer dan 8000 Engelschen en ca. 4000 Grieken gevangen genomen. Talrijke pantserwagens en kanonnen, alsmede groote hoeveelheden munitie, kleedingstukken en levensmiddelen kon den worden buitgemaakt. Het luchtwapen bombardeerde indu- striebedryven in het graafschap Essex en in Zuid-Engeland. Ten Noordoosten van de Orkaden heb ben gevechtsvliegtuigen een handels vaartuig wan 4000 brt. in den grond ge boord en voor de Noordkust van Schot land twee groote vrachtschepen zwaar beschadigd. In den nacht van 2 op 3 Juni plaatsten torpedovliegtuigen twee treffers op een middelgroot Britsch oorlogsschip. Effectieve aanvallen van het lucht wapen richtten zich in den afgeloopen nacht tegen de ravitailleeringshaven H u 11 en tegen haveninstallaties aan de Engelsche Zuid- en Oost kust. In Noord-Afrika levendige wederzyd- sche activiteit der artillerie voor To- broek. Afdeelingen Duitsche Stuka's en torpedovliegtuigen vielen op 3 Juni herhaaldeiyk doelen rondom Tobroek aan, vernielden in de haven een trans portschip en plaatsten treffers op een Britsche afweergeschutstelling. De vyand is noch by dag noch gedu rende den nacht boven het Duitsche rijksgebied geweest. In de periode van 29 Mei tot 3 Juni heeft de vy'and 20 vliegtuigen verloren. Gedurende dezelfde periode gingen 10 eigen vliegtuigen verloren. In zyn weermachtsbericht nummer 364 maakt het Itallaansche opperbevel het volgende bekend: In den afgeloopen nacht hebben onze vliegtuigen bommen laten vallen op de vliegvelden van het eiland M a 1 ta. In Noord-Afrika zyn opnieuw luchtaanvallen ondernomen op de basis Tobroek. Batterijen geschut en voor anker liggende schepen zy'n getroffen. Een schip geraakte in brand. Een ander schip is na een aanval ten Oosten van Tobroek in brand geraakt. In den nacht van 3 Juni heeft de vy'and een luchtaanval ondernomen opBeng- h a z i. InOost-Af rika blijven onze gar- nizoens en onze mobiele colonnes overal taai verzet bieden aan den vyand en over al een onvermoeide activiteit ontplooien. VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE VLOOT IN MEI. (D. N. B.) De verliezen der Britsche vloot hebben in Mei die van April nog overtroffen. Door de Duitsche weermacht zijn in Mei tot zinken gebracht: een Britsche slagkruiser, 7 kruisers, 11 torpedoboot- jagers, 7 motortorpedobooten, 3 hulp kruisers, 4 duikbooten en 6 patrouille- en wachtschepen. Door de Italiaansche weermacht zijn tot zinken gebracht: 5 kruisers, 2 duik booten en een torpedobootjager. Door de Duitsche en de Italiaansche weermacht zy'n in Mei twee slagschepen, twee vliegkampschepen en een groot aantal kruisers, torpedobootjagers en an dere lichte oorlogsschepen beschadigd. DAGORDER VAN VON BRAU- CHITSCH VOOR DE TROEPEN OP KRETA. De opperbevelhebber van het Duit sche leger, generaal veldmaatschalk von Brauchitsch, heeft aan de op Kreta in den stryd geworpen troepen van het le ger de volgende dagorder uitgevaardigd Soldaten. Kreta is vast in Duitsche handen. Gy, bergjagers, pionniers en stryders der andere wapens hebt teza men met de kameraden van het lucht wapen dit belangrijke steunpunt van den vyand in den kortsten tyd veroverd. By ongewoon moeiiyke terrein- en weersom standigheden hebben in zware gevechten en onder de grootste inspanning uw strijdkrachten, dapperheid en superiori teit wederom in de hoogste mate haar waarde getoond. Ik zeg u dank en weet, dat gy verder uw plicht zult doen, over al, waarheen het bevel van den Fiihrer u zendt. AANSTAAND LAGERHUISDEBAT OVER DEN TERUGTOCHT OP KRETA Naar de parlementaire redacteur van Reuter meldt, zal het Lagerhuis in zyn volgende vergadering een debat over den Britschen terugtocht op Kreta hou den. Churchill en Attlee zullen daaraan deelnemen. VOORBEREIDINGEN OP CYPRUS. (United Press). Op het oogenblik wordt Cyprus intensief voorbereid voor de verdediging tegen een aanval. De helft van de bevolking der steden op Cyprus is reeds naar het vasteland over gebracht. Men gelooft op Cyprus, dat een Duit sche aanval op het eiland moeiiyker zal zy'n dan de verovering van Kreta, daar de Engelsche luchtmacht de vliegvelden van Egypte en Palestina als betrekkelijk dichtby gelegen steunpunten kan gebrui ken. Het loeien van de alarmsirenes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1