Christelijk Dagblad voor Zeeland Hitler en Mussolini confereeren. DAGKALENDER. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - EERSTK BLAD. Eerst Loonbelasting, dan Dividendbelasting, ten slotte een voorloopige aanslag. Distributie van vaste brandstoffen. Kolanhonnen 1S40-S41 - vervallen. De strijd op Kreta geëindigd. - Wapen stilstand in Irak. - Rede van Darlan. Krachtige rede van Oarlan. DINSDAG 3 JUNI 1941 55e JAARGANG - No. 27 Bureaux Lange Vor«t*tr«at 70, üoe« Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Qtrtrtrnat 34 en Noordweg 158. Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes. Abonnementsprijs f?-73 per kwartaal Weekabonnementen voer Middelburg Goes en plaatsen, waar een agent is aan-, gesteld f 0.21. Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige ».dv{rteitt[gn cent uer eegsf ingezonden wcdesfesWnger 4# eent ptr »rge! Kleine Advertentiën 0.55 bij vooruitbetaling Advertentien onder tetter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Van bevoegde zijde ontvingen wij een toelichting op het besluit tot invoering der inkomstenbelasting-1941. Het tarief is naar Nederlandsche be grippen hoog, maar het maakt in be langrijke mate onderscheid tusschen ge huwden en ongehuwden en tusschen Rin- derlooze en kinderrijke gezinnen. Het is een eenvormig tarief voor het geheele land, zonder classificatie en zonder op centen. liet z.g. „reëele stelsel met voor heffing op afrekening" is aanvaard. Dit is het stelsel, waarbij de belastingplich tige ten slotte altijd betaalt over een inkomen, dat hij werkelijk gehad heeft over een zeker jaar, maar waarbij de fiscus reeds in den loop van het jaar probeert het grootste deel van de be lasting binnen te krygen. Dit zal geschieden ten deeie door mid del van de loonbelasting, ten deeie door middel van een binnenkort te verwach ten belasting op binnenlandsche dividen den en ten deeie door middel van voor loopige aanslagen. In de tabel, die elders is opgenomen, kan men zijn belasting aflezen. Evenals bij de loonbelasting zijn ongehuwden van 65 jaar en ouder met gehuwden gelijk gesteld, evenals jongere ongehuwden uit wier vroeger huwelijk een kind is gesproten. De reductie wegens kinderen verdwijnt bij de zeer hooge inkomens geleidelijk. Ongehuwden zijn nooit meer inkom stenbelasting verschuldigd dan 65 van hun geheele inkomen, voor de andere belastingplichtigen bedraagt het maxi mumpercentage 55. Tot bij een inkomen van f 12.000 is het tarief van de in komstenbelasting nagenoeg gelijk aan dat van de loonbelasting. Het tarief begint voor ongehuwden met f 475 in komen, voor gehuwden zonder kinderen bij f775, voor personen met twee kin deren bij f 1175, voor personen met vijf kinderen bij f 1975 en voor personen met zeven kinderen bij f 4525. In al deze ge vallen bedraagt de belasting over een vol jaar f 16. Uit deze cijfers blijkt, hoe zeer het gezin is ontzien. In menig ge val zal de belasting lager zijn, dan onder de oude inkomstenbelasting het geval was. De werking van het nieuwe stelsel is in het kort aldus, dat de belastingplich tigen in den loop van 1941 op huti sala rissen, loonen en pensioenen, enz. loon belasting afgehouden zien worden. Dat voorts van de dividenden, welke na een zekeren datum zullen worden uitgekeerd, dividendbelasting afgehouden zal worden in den loop van hetzelfde jaar en dat de belastingplichtigen voor hun overige inkomsten in 1941 een voorloopigen aanslag zullen ontvangen, gegrond op de inkomsten van 1940. Na afloop van 1941, dus in 1942, zul len de belastingplichtigen moeten aan geven of opgeven hoeveel inkomsten zij in 1941 hebben gehad. Over dat inkomen zal de belasting worden berekend en van deze belasting zal worden afgetrok ken hetgeen ingehouden is aan loonbelas ting en aan dividendbelasting, terwijl tevens zal worden afgetrokken het be drag van den voorloopigen aanslag. Dezje vo&rloopige aanslag zal in 1941 eerst v r y laat in het jaar tot stand komen. De belastingplichtigen, die zulk een aanslag kunnen verwach ten zullen er dus verstandig, aan doen hun personeele be lasting wat vlugger af te be talen dan 2ij anders gedaan zouden hebben. Afwikkeling oude belasing. De belasting over de laatste vier maanden van het belastingjaar 1940/41 der oude inkomstenbelasting wordt ge heel met de belastingplichtigen ver rekend of aan hen teruggegeven. gedeeltelijk, namelijk voor de loon- rekkenden, berust deze verrekening of eruggaaf op het besluit op de loon- sting. Voor zoover dit het geval is, wordt een ontheffing verleend, welke op den ouden aanslag inkomstenbelasting (1940/41) wordt afgeboekt, of anders wordt teruggegeven. Voor het overige gedeelte dit betreft dus de inkomsten niet uit loon wordt de ontheffing af geboekt op den voorloopigen aanslag in de nieuwe inkomstenbelasting over 1941. De oude aanslag 1940/1941 moet dus voor zoover hij niet betrekking heeft op loon, geheel worden betaald. Hier bij valt nog op te merken, dat de be lastingadministratie voor belastingplich tigen, die boven hun loorr niet meer dan f 500 andere inkomsten hadden, de ge heele ontheffing verleent, alsof ook deze inkomsten loon waren. Dit is voor haar eenvoudiger en zeker niet in het nadeel van den belastingplichtige. Algemeene bouw. Het groote verschil met vroeger is, dat meestal niet meer van belang is, of men in een gegeven geval te maken heeft met slechts één bron van inkomen (b.v. één bedrijf) dan wel met een aan tal verschillende bronnen (b.v. twee af- zonderlyke bedrijven). Tot het injcomen rekent het besluit al datgene wat: lo. Opbrengst is van onderneming of arbeid, of 2o. opbrengst is van vermogen, of 3o. behoort tot de inkomsten in den vorm van periodieke uitkeeringen, of 4o. behoort tot de inkomsten uit spe culatie. Evenals vroeger worden erfenissen, legaten, loterijprijzen, door amateur sportbeoefenaars gewonnen prijzen en andere baten van dien aard niet tot het inkomen gerekend. De wet op de inkomstenbelasting 1914 ging er van uit, dat tot het inkomen slechts behoorde datgene, wat opbrengst is van een bron van inkomen. Anders gezegd, datgene, wat op een bepaald oogenblik genoten werd, moest een oor zaak hebben; die langer bestond dan dat eene oogenblik. De nieuwe regeling heeft deze opvatting niet geheel verlaten. W e 1 huldigt zy een ruimer stand punt, doordat z y ook bepaal de baten uit speculatie tot het inkomen rekent. Het besluit bevat eenige uitzonderin gen op den regel, dat het inkomen eerst wordt genoten wanneer het in geld be schikbaar komt. (Het rentegevend wor den wordt in het algemeen met beschik baar komen gelijkgesteld.) By het bepalen van de winst van een bedryf of van een vrij beroep worden n.l. geldvorderingen, welke nog niet op- eischbaar zyn, toch in aanmerking ge nomen. Dividenden in den vorm van aandeelen worden met andere dividenden gelyk- gesteld, datgene wat voor werknemers wordt gestort in een werknemersspaar fonds wordt geacht, door hen te zijn genoten, ook al kunnen zij er nog niet aan komen. Winstbedrijf of vrij beroep. Het besluit maakt met zoovele woor den onderscheid tusschen winst uit land- bouwbedryf en winst uit niet agrarisch bedryf. Deze onderscheiding is voor de in komstenbelasting eigenlijk niet van be lang. Zy kan slechts worden verklaard in verband met de mogelykheid van een nieuwe zakelijke belasting op het be drijf, waarbij de bedrijfswinst een der grondslagen zal zijn. De landbouw zal waarschijnlijk buiten deze belasting vallen. De winst van alle bedrijven en van alle zelfstandig uitgeoefende beroepen wordt overigens beheerscht door dezelf de bepalingen. Ook bij een beroep als dat van den arts en dat van den advocaat en bij het ambt van notaris spreekt het besluit van „winst". In de gevallen waar in de winst uit een volledige boekhouding kan worden bepaald, zijn de balansen het uitgangspunt voor de winstbereke ning. In de overige gevallen wordt uit den omzet de brutowinst afgeleid, en vervolgens uit de brutowinst de netto winst. (Zie vervolg pag. 2.) De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart bekend, dat gedurende het tydvak van Zondag 1 Juni 1941 tot en met Maandag 30 Juni 1941 de met „02 K. F." gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zyn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoelein- den op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zyn aangewezen, recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Gedurende bovengenoemd tydvak ge ven de met „Generatoranthraciet vijfde periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 hl. (max. 57 kg.) anthracietnootjes V of 50 kg. turfcokes, terwyi de met „generatorturf vijfde pe riode" gemerkte bonnen gedurende dit tydvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. BIJZONDERE REGELING VOOR HET ZOMERVERBRUIK. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat byzon- dere maatregelen worden getroffen inza ke de bevoorrading van de handelaren in vaste brandstoffen. lm verband hiermede wordt bepaald, dat met ingang van Zondag 1 Juni geen vaste brandstoffen meer mogen worden afgeleverd op bonnen en toewijzingen, welke aan verbruikers zijn verstrekt en welke dienden voor verwarming in het stookseizoen 19401941, ook al zijn deze bonnen en toewijzingen bij den leveran cier vóór den afloop van den geldigheids duur ingeleverd. Dit zyn dus alle bonnen van de A- kaarten zoowel voor haarden en kachels, als voor centrale verwarming, alle peri odebonnen en alle toewyzingen welke vervallen vóór of op 30 Juni a.s. De aflevering van vaste brandstoffen bljjft toege staan: le. op de bonnen „01 k. f." en „0 2 k.f." van de kook- kaarten, en 2e. ou de bonnen voor generator-anthraciet en generatorturf. De verbruikers in de groepen B, C en D, die een toewyzing voor zomerverbruik hebben ontvangen, dienen zich, indien op deze toewyzingen op 1 Juni nog geen vaste* brandstoffen zyn afgeleverd, te wenden tot den plaatselijken distributie- dienst, welke op deze toewyzingen een distributiezegel plakt en dit zegel af stempelt. Hierna mogen tegen inlevering van deze van een zegel voorziene toewijzin gen bij een handelaar alsnog de op deze toewyzingen vermelde hoeveelheid vaste brandstoffen worden betrokken, terwijl de handelaren deze toewyzingen ook ter inwisseling tegen aanvullings- of tegen verzameltoewyzingen by de distributie diensten kunnen aanbieden en zich op deze wijze herbevoorraden. De handela ren zijn verplicht de toewijzingen, welke de verbruikers uit deze groepen reeds tbanB bij hen hebben ingeleverd, zonder dat de verbruikers hierop brandstoffen hebben ontvangen, ter zegeling door den distributiedienst aan de verbruikers te rug te geven. De verbruikers in de groep E, die de hun voor Mei toegewezen hoeveelheid op 1 Juni a.s. nog niet hebben ontvangen, vallen niet onder de bovenstaande rege ling. Zy dienen zich tot de brandstoffen- commissie te wenden met het verzoek om met dit feit rekening te houden by de toewyzing van de volgende periode. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat alsnog gedurende het seizoen de af levering van vaste brandstoffen zal wor den toegestaan op de toewyzingen, die thans vervallen zyn verklaard. Men nadruk wordt er derhalve de aan dacht van alle betrokkenen op gevestigd, deze toewijzingen niet te vernietigen, of anderszins onbruikbaar te maken, doch deze zorgvuldig te bewaren. Krachtens de bepalingen van de vaste brandstoffendistribuitiebeschikking 1940 (IH) is men hiertoe bovendien wettelijk verplicht. HITLER EN MUSSOLINI AAN DEN BRENNER. (D. N. B.) De Führer en de Duce zijn Zondag aan denl Brenner bijeengekomen en hebben in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, een onderhoud gehad over den po- litieken toestand. Het onderhoud heeft eenige ureri geduurd. De besprekingen werden, gevoerd in den geest van de hartelijkste vriendschap waarby de volledige overeenstemming van opvattingen van de regeeringsleiders der beide verbonden landen tot uiting kwam. UIT DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: De strijd' om Kreta is geëindigd. Het geheele eiland is! van den vijand bevrijd. Duitsche troepen hebben Zondag het laatste steunpunt van de verslagen Brit ten, de haven van Sfakia bezet. Bergtroe pen hebben in het bergland ten Noorden van Sfakia het laatste Britsche verzet neergeslagen en daarbij weer 3000 ge vangenen gemaakt. In het zeegebied tusschen Kreta en Alexandrië hebben Duitsche gevechts vliegtuigen met drie voltreffers een Brit- schen torpedojager, welke deel uitmaak te van een vlootformatie, vernietigd. Duitsche en Italiaansche gevechts vliegtuigen brachten in de haven van To- broek vijf vry kleine transportschepen tot zinken en beschadigden met goede uitwerking vyandelyke luchtdoelBattery- en. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtui gen bestookten in den afgeloopen nacht de Britsche ravitailleeringshaven Man chester met talryke brisant- en brand bommen. Hevige ontploffingen en uitge breide branden veroorzaakten nieuwe groote verwoestingen in industriebedrij- ven en opslagplaatsen, Andere luchtaan vallen waren gericht op havens aan de Zuidwest- en Zuidkust van Engeland. Ten Zuidoosten van Aberdeen en ten Noorden van Schotland vernietigde het luchtwapen twee vyandelyke koopvaar dijschepen met tezamen 6000 brt. en be schadigde een ander groot koopvaardij schip op ernstige wyze. Noch overdag, noch des nachts hebben gevechtshande lingen van den vyand boven het gebied van het Duitsche ryk plaats gevonden. In zyn weermachtsbericht no. 362 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: InNoord-Afrika hebben Itali aansche en Duitsche luchtformaties voor anker liggende schepen en havenwerken in Tobroek aangevallen. Vyf kleine vaar tuigen werden tot zinken gebracht en verscheidene luchtdoelbatteryen werden midscheeps getroffen. Een benzine-op- slagplaats geraakte in brand. In den nacht van 1 Juni hebben Britsche vlieg tuigen Benghasi gebombardeerd. Een vyandelyk toestel werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. Op K r e t a hebben de Italiaansche troepen in samenwerking met de Duit sche eenheden de gestelde doelen bereikt. In O o s t-A f r i k ais de toestand ongewijzigd gebleven. WAPENSTILSTAND IN IRAK. Naar uit Bagdad wordt gemeld', heeft zich daar na het vertrek van Rasfjid Ali el Kaillani een veiligheidscommissie ge vormd, die een wapenstilstand met de Engelschen heeft gesloten. - De Britsche berichtendienst meldt, dat de vroegere regent van Irak, Abdoellah, in Bagdad is aangekomen. NA KRETA CYPRUS? De voordeelen, die Londen steeds in de positie van Kreta heeft gezien, zullen ons ten goede komen, schrijft de Deut sche Allgemeine Zeitung. Suez zal bin nenkort in den actieradius van het Duit sche luchtwapen liggen, dat van de steunpunten op Kreta af opereert. De Berliner Lokal Anzeiger schryft: het bezit van Kreta tezamen met de Ita liaansche Dodekanesus sluit de Britten voor eens en altyd af van den toegang DINSDAG 3 JUNI 1941. En het zal zyn, dat een iegelyk, die den naam des Heeren zal aanroepen, zalig zal worden. Hand. 2 21. Zon. Maan. op onder op onder 5.12 21.55 14.01 2.19 9 Juni: Volle maan. 16 JuniLaatste kwartier. tot de Aegeische Zee en de andere ge bieden van het Oosten. Kreta ligt als een versperrende vesting tusschen de Griek- sche eilanden en de kust van Noord- Af rika. De Londensche correspondent van de United Press ontleent aan de Manches ter Guardian: „Wy hebben den vyand groote schade toegebracht. Indien wij echter Kreta zouden verliezen, moeten we ons bereid houden op een onmiddel lijk volgenden aanval van dezelfde soort op Cyprus. Zouden de steden van dit eiland beter zyn toegerust voor den af weer van een aanval van valschermja gers dan Herakleion?" DE BETEEKEN1S VAN WINANT's KOMST NAAR WASHINGTON. United Press meldt uit New-York: De New York Daily News schryft over de aankomst van den Amerikaan- schen ambassadeur te Londen, Winant, dat deze aan Roosevelt een rapport komt overbrengen „dat zoo geladen is met internationale dynamiet, dat het niet eens aan een diplomatieken koerier toevertrouwd kon worden". Winant zou ook een boodschap van Churchill over brengen. DE ONBEGRENSDE NATIONALE NOODTOESTAND IN DE VEREEN. STATEN. United Press meldt uit Hydepark: Roosevelt is met de practische uit voering van zyn proclamatie over den onbegrensden nationalen noodtoestand begonnen, door den minister van binnen landsche zaken Ickes tot bewapenings coördinator voor het petroleumbedrijf te benoemen. Ickes is daardoor prac- tisch dictator geworden over de olie industrie van de Vereenigde Staten. GEREDDEN DER „BISMARCK" IN BRITSCHE HAVEN. (D.N.B.). Associated Press.meldt uit Londen, dat de geredden van de „Bis marck" in een ongenoemde Britsche ha ven aan land zijn gezet. BUITENGEWONE FRANSCHE MINISTERRAAD. (D.N.B.). Naar men in Fransche poli tieke kringen verneemt, zal de Fransche ministerraad vandaag in buitengewone vergadering bijeenkomen. NIEUWE AANVAL DER ENGEL SCHEN OP SFAX. (D.N.B.). De Tunesische havenstad Sfax is opnieuw door de Engelsche luchtmacht aangevallen. Het voor anker liggende Italiaansche s.s. „Isarco" is met bommen bestookt. Het D.N.B, meldt uit Parijs: Admiraal Darlan heeft een uiteenzet ting gegeven van de Engelsche politiek jegens Frankrijk. Wanneer men zoo zeide hij aan de laatste maanden terugdenkt, dan is er geen week voorbijgegaan, waarin niet een Engelsche aanslag op de Fransche marine is geschied. In totaal zijn sinds den wapenstilstand 134 Fransche sche pen door de Engelschen opgebracht en niet, zooals zij beweren, gecontroleerd en dan weer losgelaten. Dit alles bewijst, dat Engeland tegen over ons tot een piratenoorlog is over gegaan. Engeland wil de Fransche macht ter zee vernietigen, het Fransche moeder land van zijn koloniën scheiden en Frankrijk van de rest van de wereld isoleeren. In het geheel is voor Frankrijk 792.000 ton met een waarde van 120 milliard frank verloren gegaan. Darlan herinnerde ook aan den over val van Britsche oorlogsschepen op den gestranden Franschen kruiser Dunkerk- que die op 7 Juli 1940 getorpedeerd en met machinegeweren beschoten werd, waarbij 200 Fransche matrozen, die hun gesneuvelde kameraden de laatste eer wilden bewijzen, om het leven kwamen. Dat waren dezelfde mannen, die zich kort tevoren in Duinkerken, Cherbourg, Le Havre en Brest hadden opgeofferd om den terugtocht van Britsche solda ten te beveiligen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1