Het vuur van het Pinksterfeest. Christelijk Dagblad voor Zeeland Wat de legerberichten melden: ZATERDAG 31 MEI 1941 55e JAARGANG - No. 26 EERSTE BLAD De onderhandelingen tusschen Ned.-lndlë en Japan. Operaties op Kreta naderen haar einde. De verdere plannen van Duitschland. Het genootschap „Nederland en Europa". DAGKALENDER. Bureaux Lange Vorstatraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg; Pa. Boekhandel J. J. PANOY, Lange Glototraat 34 en Noordweg 155. Directeurs-Hoofdredacteur: A. DB LANGE te Goes. Abonnementsprijs f 3-73 pc? kwartaal Weekabonnementen voer Middeifcirrg Goes en plaatsen. waar een agent fs aan-' gesteld f 0.21, Losse nummers 4 cent FamiMeberfchten SS cent per regel Overfgr odvertertiër 30 cent rrr regel Ingctondett ntpdefeSfnirar 40 eert per regc? Kleine Advirtontiën J 0,35 bij vonruitbetaWog AdvertenrtJën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. OP PINKSTER-MAANDAG ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. „Verdeelde tongen, als van vuur", wer den op het Pinksterfeest gezien. Het zat op een iegelijk van den Apostelkring. We lezen daar zoo gemakkelijk over heen. En toch, dat vuur-teeken heeft ons zoo veel te zeggen. Het vuur van den Heiligen Geest brandt uit: „hooi, stroo en stoppelen", dingen, die er in het Christenleven wor den gevonden, maar er niet in behooren. Daarom wordt op den Pinksterdag Petrus, die eens tegenover een dienst meisje zyn Heiland verloochende, een held, die voor een groote schare den Christus vrijmoedig predikt. Daarom, zijn verdwenen het ongeloof van Thomas, de hoogmoed en twistziekte van hen, die nog kort te voren dachten, dat ze meer waren dan de anderen. Ze waren nu één van ziel, bereid en gewillig om te dienen. Zoo moet er ook bij ons veel in dé vlammen van het Pinkstervuur opgaan, dat niet is naar de meening van den uitgestorten Geest. Maar dan zal ook die Geest ons ver warmen, ons bezielen, ons leiden. En heeft de kerk van Christus in onze dagen daaraan niet meer dan ooit be hoefte? Het is bij ons helaas dikwijls te dood en te koud. Dat is niet in orde. Dat mag ons niet met rust laten. Daarom is vóór alles geloof noodig. Dat beseften ook de op den Trooster wachtende discipelen. Zij waren biddend byeen. En op die biddende mannen wordt de Heilige Geest uitgestort. Ook nu nog wil God op zulk ootmoe dig smeeken Zijn Geest zenden. En dan zal blijken, dat een kleine vlam groote dingen kan doen. Misschien smeult het vuur wat bij ons. Asch en sintels hebben het bedekt: de vragen en zorgen van dezen tijd, de ge jaagdheid en de spanning van het leven, de vrees over de toekomst en zooveel meer. Dan is er uitwendig veel in orde. Dan roemen we over veel uiterlijke dingen, ook in ons kerkelijk leven en in onze Christelijke actie. Maar dan brandt het vuur niet. In deze dagen, waarin als het ware de geheele wereld in brand staat, moet ze ker het hart en het leven der Christenen in den brand des geloofs staan. Deze oorlogstijd predikt ons luide, dat niet de schiju, maar het wezen waarde heeft. Welnu, als onze harten brandende zijn, dan zijn we voor onze omgeving licht dragers, brandende kaarsen, gidsen op den weg naar het Vaderhuis. Het Woord van God hebben we uit te dragen, ook nü. Pinksteren roept ons op tot een heilige mobilisatie. Op Pink steren roept Jezus de Gemeente des Heeren op om den strijd aan te binden voor de eere Zijns Naams. Die bood schap komt ook tot ons. Ook wij worden geroepen tot gebed en tot arbeiden. Vooral in deze uiteengescheurde wereld hebben we onzen arbeid met groote trouw en in gehoorzaamheid aan onzen Koning te verrichten. De oeconomische onderhandelingen tusschen Nederlandsch-Indië en Japan zijn, zooals wy reeds meldden, in een critiek stadium gekomen. De correspon dent te Tokio van de „Deutsche' Allge- meine Zeitung" deelt daarover aan zjjn blad mede: nu bekend is, dat Neder landsch-Indië op de laatste Japansche voorstellen van 19 Mei in het geheel geen antwoord heeft gegeven, neemt men in Japan aan, dat de onderhandelingen, welke nu reeds ongeveer negen maan den duren, zullen worden afge broken. De geheele Japansche pers neemt in dit verband de gelegenheid waar om de regeering te Batavia nog voor de laatste maal te waarschuwen voor de van haar intransigente politiek en aan te kondigen, dat Japan niet van plan is de tactiek van het op de lange baan schuiven der onderhandelingen, welke Nederlandsch-Indië op de bevelen van Amerika en Engeland volgt, langer te dulden. De Nitsji-Nitsji schrijft b.v., dat de onderhandelingen al lang hadden moeten worden afgebroken. Japan heeft Neder landsch-Indië te veel respect bewezen, want Nederlandsch-Indië richt zich toch alleen maar naar de wenschen van de Vereenigde Staten en Engeland. Japan moet niet alleen aan het ge zonde verstand, maar ook aan de op rechtheid van Nederlandsch-Indië twij felen. Een dergelijke handelwijze kan Japan zich niet langer laten welgevallen. Ook de Asani vindt het noodzakelijk, dat de houding van Japan extra duide lijk wordt omschreven. Indien Nederlandsch-Indië nog over gezond verstand beschikt, worden de Japansche voorstellen niet afgewezen, of Engeland en Amerika dit wenschen of niet. Men kan Nederlandsch-Indië slechts den goeden raad geven aan de vredelievende bedoelingen van Japan tegemoet te komen en Japan's redelijke aanspraken niet af te wijzen. Tijdens de presconferentie van gisteren was, volgens de „N.R.C." de stagnatie in de onderhandelingen tusschen Neder- landsch-Indië en. Japan het hoofdthema. De woordvoerder verklaarde, dat Ja pan de van Nederlandsch-lndische zijde aangevoerde argumenten niet kan aan nemen. Japan heeft behoefte aan de grond stoffen van Nederlandsch-Indië. De hou ding van Nederlandsch-Indië laat wat betreft oprechtheid in den laatsten tijd zeer te wenschen. Nederlands c.h-Indië heeft vroeger beloften gedaan, wel- kehetthansnietwilnakomen. B.v. destijds heeft Batavia een ver drag met Japan over olieleveringen af gesloten en daarin voor de toekomst grootere leveringen beloofd. Deze meer uitgebreide leveringen verlangt Japan thans en Nderlandsche-Indië weigert dit. De belangrijkste fase in de onderhandelingen is nu be reikt. Wij wachten af, of de Nederlandsch- lndische regeering haar oprechtheid zal toonen ten aanzien van Japan, aldus de woordvoerder. Hij beschuldigde de Nederlandsch-lndische autoriteiten van gebrek aan oprechtheid, waarbij hij er op wees, dat zij in strijd met hun be lofte geweigerd hebben Japan sommige materialen te leveren. Bjj de onderhan delingen over de olie is men voorloopig DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: De op 20 Mei met een reusachtige landing vanuit de lucht begonnen ope raties ter verovering van het Britsche bolwerk Kreta, naderen haar einde. De vijandelijke tegenstand is overal ineen gestort. De in het Westelijk deel van het eiland gevormde aanvalsgroep, bestaan de uit valscherm- en bergtroepen heeft na zware gevechten bij groote hitte en de grootste terreinmoeilijkheden den vijand verslagen en uit elkaar gedreven. De vereeniging met de parachutisten by Rethymo, die zich meer dan acht dagen dapper gehandhaafd hebben tegen een vijandelijke overmacht, heeft zich vol trokken. Parachutisten veroverden hij taai verzet van den vijand de stad en het vliegveld Herakleion. De bevelvoerende generaal der Griek- sche strijdkrachten bij Herakleion heeft capitulatie aangeboden. Het Duitsche luchtwapen ondersteun de de gevechten door onophoudelijke aanvallen op terugtrekkende, vijandelijke marschcolonnes, troepenconcentraties en haarden van tegenstand. Formaties ge- vechts- en torpedovliegtuigen en Stuka's verpletterden in voortdurenden aanval Britsche en Grieksche afdeelingen. Onze operaties werden door Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten ondersteund, waarbij Italiaansche torpedobooten zich bijzonder onderscheiden door haar uiter mate dapper optreden. Bovendien land den Italiaansche troepen Woensdag op het oostelijk gedeelte van Kreta. Sinds dien trekken deze snel naar het Westen op. De overblijfselen van de uiteengesla- tot een regeling gekomen, zoo gaf de woordvoerder toe. Hjj voegde hier ech ter aan toe: wij wenschen meer olie en daaromtrent gaan de onderhande lingen met de Nederlandsch-lndische autoriteiten verder. De woordvoerder weerlegde de bewe ring, dat de rubber en de olie, die Japan van Ned.-Indië koopt, naar Duitschland en Italië worden gezonden. gen Britten vluchten, achtervolgd door onze troepen, naar de Zuidkust om zich door nachtelijke inscheping aan voort zetting van den strijd te onttrekken. Talrijke gevangenen zijn gemaakt, en omvangrijk materiaal buitgemaakt, waaronder talrijke pantser- en vracht auto's, 30 lichte en zware stukken ge schut, benevens groote voorraden. Duit sche en Italiaansche gevangenen zijn be vrijd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de straat van Caso Britsche zeestrijd krachten aangevallen en twee torpedo- bootjagers tot zinken gebracht. Stuka's vernietigden in de wateren rondom Kre ta twee koopvaarders van 1600 b.r.t. in totaal, benevens een kust- en patrouille vaartuig. In Noord-Afrika wederzijdsche bedrijvigheid van artillerie en verken ningstroepen bij Tobroek. Op zee rondom Groot-Britan- n i hebben gevechtsvliegtuigen ten Westen van de Pentland Firth een groo te vrachtboot met bommen zwaar be schadigd. In den afgeloopen nacht heeft het luchtwapen ondanks ongunstige weers omstandigheden haveninstallaties aan de Engelsche Zuidkust gebombardeerd. Een patrouillevaartuig, dat voor de Fransche kust door drie motortorpedo- booten werd aangevallen, heeft door ge schutvuur een motortorpedoboot tot zin ken gebracht en een andere zoo zwaar beschadigd, dat men verwachten kan, dat zij verloren is. De vyand heeft zich overdag noch des nachts per vliegtuig boven Duitsch ge bied gewaagd. By de gevechten op Kreta zijn Duit sche soldaten, nadat zij gewond waren, op zoo beestachtige wijze verminkt, als in den loop van dezen oorlog tot dusver slechts in den veldtocht tegen Polen is voorgekomen. De Duitsche weermacht zal met alle middelen zorg dragen, dat het fatsoen en de ridderlijkheid in den strijd bewaard blijven. Met de zwaarste straffen zal zij derhalve den troep, die voor deze barbaarsche verminkingen aansprakelijk is, of de schuldige bewo ners treffen. Er bestaat geen twijfel, dat de even onzinnige als leugenachtige be wering van den Britschen premier, Churchill, dat Duitsche soldaten in uni formen van den tegenstander uit vlieg tuigen zijn gesprongen, grootendeels schuld draagt aan deze beestachtighe den. HET ITALIAANSCHE WEERMACHT- BERICHT. In zijn weermachtsbericht no. 359 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 30 Mei hebben Ita liaansche luchtformaties de havenwer ken van La Valetta op Malta gebombar deerd. In Noord-Afrika activiteit van artil lerie en patrouilles in den sector van Tobroek. Italiaansche luchtformaties bombardeerden vijandelijke inrichtingen en schepen in de haven van Tobroek. Twee hulpvaartuigen en een schip van 2000 ton werden tot zinken gebracht. Een benzineopslagplaatswerd vernield. An dere luchtformaties bombardeerden con centraties van gemotoriseerde strijdmid delen en munitiedepots in de omgeving van een versterking. Italiaansche jachtvliegtuigen verdre ven Britsche toestellen, welke Benghasi probeerden aan te vallen. Twee vijande lijke machines werden neergehaald. Op Kreta overvielen onze landings troepen den vijand en maakten eenige honderden krijgsgevangenen, alsmede een aanzienlijke buit aan wapens en mu nitie. De krijgsverrichtingen worden met doeltreffende steun van de luchtforma ties voortgezet. Vijandelijke vlootstrijdkrachten, her haalde malen aangevallen door de Itali aansche luchtmacht in het Oostelijk bek ken van de Middellandsche Zee zoo als vermeld ifi het legerbericht van gis teren zijn bezig zich ijlings terug te trekken naar Alexandrië. Zij staan bloot aan voortdurende bombardementen van onze vliegtuigen. De vijandelijke torpedojager „Har- ward" werd door onze torpedo's ernstig getroffen en is in de lucht gevlogen. Men is bezig de drenkelingen te redden. Tot dusver werden 229 zeelieden uit het wa ter opgehaald, van wie 26 ernstig ge wond waren. Een redacteur van V. P. B. had dezer dagen een onderhoud met dèn zaakvoe- rend secretaris van het genootschap „Nederland en Europa", den heer K. W. Boekholt, over de nadere doelstellingen van dit genootschap, dat onlangs werd opgericht onder voorzitterschap van Prof. Dr G. A. S. Snijder. Men kan zich, aldus de heer Boekholt, niet aan den indruk onttrekken, dat wy op een keerpunt in de geschiedenis staan. Dit keerpunt treffen wy op nagenoeg alle gebieden der samenleving aan, waar- by men met het oog op het algemeen be lang van ons volk in het bijzonder moet letten op de economische, sociale en we tenschappelijke aangelegenheden. Wij bevinden ons in een oorlog, die, ongeacht den afloop, ongetwijfeld groo- ten invloed zal hebben op de economi sche en sociale verhoudingen in Europa. Het laat zich aanzien, "3at by de nieuwe ordening van Europa de hoofdrol toebe deeld zal worden aan het Duitsche Ryk. Hoe deze ordening zich zal voltrekken, staat uiteraard nog niet vast. In ieder geval staat het wel vast, dat wy ons reeds thans aan het studeeren moeten zetten op de vraagstukken, die zich bij deze ordening zullen voordoen; daaraan zal waarschijnlijk niemand kunnen twij felen. Deze studie is nu wat het genoot schap „Nederland en Europa" zich ten doel stelt. Daarbij bepaalt het Genootschap zich niet tot enkele onderdeelen op econo misch of sociaal terrein, maar het be- strykt zoowel de gebieden van landbouw, handel en industrie als van wetenschap, kunsten en verkeer, in het kort samen gevat: het geheele geestelijke en mate- rieele leven. De tyd dringt om met man en macht aan het werk te gaan teneinde een plaats voor Nederland in het nieuwe Europa te veroveren. Zy, die alsnog blyk wenschen te geven van hun belangstelling, kunnen dit doen door zich te wenden tot het Secretariaat van het Genootschap „Nederland en Europa", Nieuwe Havenstraat 36 te Den Haag. ZATERDAG 31 MEI 1941. Deze allen waren eendrachtelijk vol hardende in het bidden en smeeken, met de vrouwen, en Maria, de moeder van Jezus, en met Zyne broederen. Hand. 1 14. Zon. op onder 5.24 21.51 Maan. op onder 10.27 2 Juni: Eerste kwartier. 9 Juni: Volle maan. ZONDAG 1 JUNI 1941. En zij werden allen vervuld met den Heiligen Geest, en begonnen te spreken met andere talen, zoo als de Geest hun gaf uit te spreken. Hand. 2 4. Zon. Maan. op onder op onder 5.23 21.52 11.35 1.23 2 Juni: Eerste kwartier. 9 Juni: Volle maan. MAANDAG 2 JUNI 1941. En het zal zijn in de laatste dagen (zegt God) Ik zal uitstorten van mijnen Geest op alle vleesch; en uwe zonen en uwe dochters zullen profeteeren, en uwe jongelingen zullen gezichten zien, en uwe ouden zullen droomen droomen. En ook op Mijn dienstknechten, en op Myn dienstmaagden, zal Ik in die dagen van Mijn Geest uitstorten, en zij zullen profeteeren. Hand. 2 17 en 18. Zon. Maan. op onder op onder 5.22 21.53 12.47 1.53 Vandaag: Eerste kwartier. 9 Juni: Volle maan. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 55 cent bij vooruitbetaling. Ten Zuiden van Seracuse werd het tot een konvooi behoorend schip „Comte- Rosso" getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Het grootste deel van de opva renden is gered. In Oost-Afrika heeft de vyand, ge steund door vliegtuigen, opnieuw onze verschansing van Uolchefit, ten Noor den van Gondar, aangevallen. Onze troe pen deden een snellen tegenaanval, waar bij zy den vyand verdreven en hem zware verliezen toebrachten. DE ENGELSCHEN OP KRETA OP DEN AFTOCHT. D. N. B.) De stryd op Kreta is beslist. De Engelschen bevinden zich volkomen op den aftocht, aldus de jongste door het D. N. B. ontvangen berichten. Verscheidene duizenden Britsche en Grieksche gevangenen zyn volgens deze berichten binnen gebracht. Een groot aantal stukken zwaar en licht geschut, pantserwagens, auto's en oorlogsmate riaal werd buit gemaakt. Op 27 en 28 Mei werd de hardnekkige afweer van de Britsche em Grieksche formaties door de Duitsche troepen gebroken. Op 29 Mei achtervolgden de Duitschers in gloeien de hitte en ondanks groote terreinmoei lijkheden onvermoeid den verslagen vij and. ZEVENHONDERD GEVANGENEN BIJ HERAKLEION. (D. N. B.) In aanvulling op het be richt, dat de stad, haven en vliegveld van Herakleion stevig in Duitsche han den zyn, verneemt het D. N. B. nog, dat by de felle gevechten om deze aan de Noordelijke kust van Kreta gelegen be langrijke stad, meer dan 700 gevangenen gemaakt zyn. Voorts bemachtigden de Duitschers een groote buit aan auto's, pantserwagens en benzine. GEEN PAUZE VERWACHT. (S. P. T.) „De strijd op Kreta is be slist", aldus zegt men in Duitsche mili taire kringen. De Duitsche weermacht heeft een overwinning bevochten, die voor de toekomstige ontwikkeling in het Naburige Oosten van groote beteekenis kan zijn. In de Wilhelmstrasse is reeds aange duid, dat na de verovering van Kreta geenl pauze in het offensief in de Middel landsche Zee zai intreden. Hoogstwaar schijnlijk zal Duitschland onmiddellijk gebruik maken van de nieuwe posities in de Middellandsche Zee. In Engeland, aldus wordt verder van Duitsche zijde verklaard, verheelt men niet, dat het verlies van Kreta een ge voelige slag is, waardoor de toegang tot de Egeïsche Zee is afgesneden, een vloot- steunpunt verloren is gegaan en een sterke Duitsche basis is geschapen. Ofschoon de meeste nadruk valt op de militaire gebeurtenissen, verdient in dit verband toch ook de diplomatieke activiteit in het Naburige Oosten een oogenblik de aandacht. Hedenmiddag is in de Wilhelmstrasse verklaard, dat de onderhandelingen met Ankara voort gang vinden, mar nog niet zyn voltooid. (D. N. B.) Ter aanvulling van het weermachtsbericht verneemt D. N. B. de volgende bijzonderheden: Aangezien de Italiaansche troepen in het Oosten van Kreta oprukken, blijft het Engelsche bezettingscorps alleen nog het Zuiden van het eiland als weg over. Hier echter biedt de door rotsgebergten doorsneden, kantige en door de branding bespoelde steile kust geen mogelijkheid tot inscheping. De geheele Zuidkust van Kreta bezit slechts een enkele haven, Jerapetre. Deze is echter geheel verzand en slechts be vaarbaar voor kleine kustvaartuigen. Het Britsche bezettingscorps heeft dus geen mogelijkheid om van Kreta te ont komen, nog geheel afgezien van de har de slagen, die de Britsche vloot in de af- geloopep. dagen heeft gekregen. Met de bezetting van Kreta door de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten is de oorlogstoestand op de Middelland sche Zee als op slag veranderd. Kreta als vloot- en luchtsteunpunt der as-mo- gendheden is van Libye slechts 300 km van Alexandrië 500 km en van de Klein- Aziatische kust 150200 km verwijderd. De Engelsche vloot in het Oosten van de Middellandsche Zee is daarmede in den smallen driehoek AlexandriëHaifa Cyprus opeengedrongen en met haar is het Suezkanaal, de Achillespees van het Britsche wereldrijk, in de gevaren zone van de Duitsche luchtmacht geko men. Te Berlijn verklaart men volgens het D. N. B., dat de Britsche troepen op Kreta zich aan de Zuidkust van Kreta verzamelen, ten einde zich daar in te schepen. Van Duitsche zijde acht men de vooruitzichten voor een ontruiming echter zeer ongunstig. DE BRITSCHE OPPERBEVELHEBBER OP KRETA OMGEKOMEN. De zender van Kairo heeft volgens het D. N. B. meegedeeld, dat een vliegtuig,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1