Kerknieuws Onderwijs Laatste Berichten Marktberichten Telegrammen Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Oldebroek (vac. J. Lek- kerkerker), J. R. Cuperus te Doornspijk; te Idsegahuizen, cand. B. J. Geerling Jr hulppred. te Velp. Geref. Kerken. Beroepente Ruinerwold-Koekange (2e pred. pl.), cand. C. Verspuij, hulp pred. aldaar. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Op 29 Juni a.s. wordt cand. P. Dijk stra door Ds P. Siega, em. pred. te Win schoten, ingeleid tot zijn werk als voor ganger der Ned. Herv. Evangelisatie te Winschoten. Zondag heeft Ds J. H. Donner van Broek op Langendijk, cand. A. G. Honig Jr bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Siegerswoude. Ds Honig deed zijn intrede met een predikatie over Openb. 14b en 5a. Na bevestigd te zijn door Ds F. Slomp te Heemse, deed cand. J. J. van Wageningen Zondag zijn intrede bij de Geref. Kerk van Enter. Tekst was Rom. 1:16 en 17. Hulppredikers. Benoemd tot hulppred. in de Ned. Herv. Kerk te Groningen (wijk 5), mej. A. W. Reneman en voor wijk 8 mej. J. Th. Mulder, beiden aldaar. Ds H. P. Stegenga, em. pred. te Bussum, heeft bedankt voor de benoe ming tot hulpprediker in de Ned. Herv. gemeente te 's-Graveland. DS D. A. BRINKERINK f In den ouderdom van 82 jaar is te Arnhem overleden Ds D. A. Brinkerink, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Dirk Adrianus Brinkerink werd in 1859 geboren en in 1884 candidaat in Gronin gen om 21 Juni 1885 te Rockanje in het predikambt te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1887 naar Twisk (N.-H.), welke standplaats hij in 1890 met Neede verwisselde. In 1896 verbond hij zich aan de gemeente van Bovenkarspel, waar hij' is werkzaam ge weest tot 1 Oct. 1925, toen het Prov. kerkbestuur van Noord-Holland hem eervol emeritaat verleende, waarna Ds Brinkerink zich metterwoon te Arnhem vestigde. DS H. HANGELBROEK t In den ouderdom van 68 jaar is te Wirdum overleden Ds H. Hangelbroek, Geref. predikant aldaar en een vooraan staande figuur op het gtebied van de Zen ding in Friesland. Hendrik Hangelbroek werd 16 Aug. 1872 te Uithuizen geboren en studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen. Op 15 Juli 1900 werd hij te Vijfhuizen in het ambt bevestigd. In 1904 vertrok hij naar Borger en sedert 22 Dec. 1912 diende Ds Hangelbroek de Geref. Kerk van Wirdum. In 1922 benoemde de classis Leeuwar den der Geref. Kerken Ds Hangelbroek tot zendingsdeputaat als opvolger van wijlen ds J. D. v. d. Munnik. Al spoedig werd hij scriba van deputaten. Ook van de Friesche Zendingssynode was hij vele jaren scriba. In 1933 benoemde de gene rale synode van Middelburg Ds Hangel broek tot lid van het college van gene rale zendingsdeputaten. Vorig jaar heeft Ds Hangelbroek zijn 40-jarig jubileum herdacht. Dr A. van IterSon. De nestor van de Ned. Herv. predikan ten van Dordrecht, Dr A. van Iterson, heeft in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd tegen 1 October eervol emeritaat aangevraagd. Ds Joh. Rauws. Op 2 Juni a.s. herdenkt Ds Joh. Rauws, oud-Zendingsdirector der Samenwerken de Zendingscorporaties den dag, waarop hij 40 jaren geleden het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds Rauws werd 2 November 1874 te 's-Gravenhage geboren, waar hij de Nor maalschool volgde. Hierna bezocht hij het gymnasium te Delft, om aan de R. U. te Leiden theologie te gaan studeeren. In 1900 candidaat geworden in Zee land, bevestigde zijn catechisatie-leer meester, wijlen Dr F. van Gheel Gilde- meester, hem in zijn eerste gemeente, Aduard (Gr.), welke gemeente hij in 1905 met Beilen verwisselde. Toen hij in 1908 benoemd werd tot director-secretaris van het Ned. en Utr. Zendings-Genootschap, kreeg hij eervol ontslag als predikant en vestigde hij zich te Rotterdam, terwijl Ds Rauws in naar Oegstgeest verhuisde, waar hij zich geheel aan het werk der Samen werkende Zendingscorporaties wijdde. Of dit terrein heeft Ds Rauws zich buiten gewoon verdienstelijk gemaakt en daar door aller achting verworven. Een ongeval hem in 1938 overkomen, was oorzaak, dat hij ontslag moest vra gen als Zendingsdirector. Naast deze functie heeft Ds Rauws nog verschillende andere functies be kleed, o.a. voorzitter van het Chr. Nat. Zendingsfeest. Interkerkelijke bijeenkomsten. Gisteravond is in de Ned. Herv. Kerk te Enkhuizen een interkerkelijke alge- meene ure van verootmoediging en ge bed gehouden, waarin als sprekers op traden Ds J. Visser Kz. (Ned. Herv.), cand. A. J. Bos (Geref. hulppred.), Ds C. Ch. G. Visser (Evang. Luth.) en Ds B. P, de Vries (Doopsgez.). Te Leiden zullen op de Vrijdagen vóór en na Pinksteren in de Evang. Luth. kerk gebedesamenkomsten worden ge houden, In de eerste samenkomst voeren het woord Dr R. C. Harder (Geref, mis3. pred.) en Ds K. H. Kroon (Geref. pred. in H. V.), terwijl in de tweede samen komst spreken zal Ds D. J. Vossers (Ned. Herv.) en Ds N. Bieger (Evang. Luth.). Hedenavond wordt te Zwolle een ge meenschappelijke bijeenkomst gehouden in verband met het naderende Pinkster feest. Als sprekers treden op Dr J. Thijs (Geref.), onderwerp: „Christus en de Heilige Geest"; Ds J. B. Groenewegen (Ned. Herv.), onderwerp: „De Heilige Geest en de Kerk" en Ds H. A. Munnik (Geref.), onderwerp: „De Heilige Geest en de wereld". Het orgel wordt bespeeld door Ds W. F. ten Rouwelaar (Evang. Luth.). Geref. Trnctaatgenootschap „Filippus". Op Vrijdag 13 Juni zal het Geref. Trac- taatgenootschap „Filippus" in restau rant „Royal" te Arnhem zijn jaarlijksche algemeene vergadering houden, welke geheel een huishoudelijk karakter draagt Aan de orde komt o.a. de verkiezing van twee bestuursleden in de vacatures van Ds H. A. Wiersinga, die periodiek aftreedt, en het overleden bestuurslid, dhr A. Boot. Voor laatstgenoemde vaca ture zijn candidaat gesteld de heeren Ds N. Willemse te Rotterdam-Charlois en G. Bos te Kampen. DE GROOTE KERK TE 's-GRAVENHAGE. Restauratie van het orgel. Een der grootste orgels van Neder land, dat in de Groote of St. Jacobskerk te 's-Gravenhage, in 1881 gebouwd door den bekenden Utrechtschen orgel maker J. Fr. Witte, vertoonde, reeds eenigen tijd gebreken, die aan slijtage waren te wijten. Ook voldeed het klankbeeld, dat in den ietwat stij ven en orkestralen geest van dien tijd was ontworpen, niet aan de klankidealen van dezen tijd. In verhouding tot zijn omvang was het orgel weinig geschikt voor de weergave van orgelmuziek van Bach en diens voorloopers. Daar het orgel echter vap voortreffe lijke materialen is vervaardigd, en de kern van het geluid zeer wel te hand haven bleek, heeft de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente niet geaarzeld over te gaan tot een grondige herstel ling en vergrooting van de klankvarië teit van dit instrument. Volgens bestek en onder toezicht van den Nederlandschen Klokken- en Orgel raad is de uitvoering van die restaura tie thans opgedragen aan de Firma G. van Leeuwen en Zonen te Leiderdorp. Behalve alle werkzaamheden, die met het wegnemen van de slijtage verband houden, omvat het restauratieplan o.m. uitbreiding der manualen tot g3 en van het pedaal tot fl, verbetering der speel tafel, ombouwing van verscheidene min der bruikbare registers (o.a. van 3 door slaande tongwerken tot opslaande), uit breiding van het aantal sprekende regis ters van 55 tot 61 stemmen, en gron dige herintonatie van het pijpwerk in het barokke klankkarakter. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal deze restauratie begin Maart 1942 voltooid zijn. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesvereen. De algemeene kringdag van bovenge noemde organisatie zal, naar wij verne men, Woensdag 9 Juli a.s. in het gebouw voor Chr. Soc. belangen te Utrecht wor den gehouden. Na afdoening van ver schillende huishoudelijke zaken zal Jkvr. C. M. van Asch van Wijck refereeren over: ..Onze verantwoordelijkheid als kerklid". Met een Bijljelbespreking, die onder leiding van Jkvr. C. M. v. Asch v. Wijck zal staan, wordt de dag beslo ten. Christelijke Schooldag. Behoudens nadere goedkeuring zal de jaarlijksche Christelijke Schooldag in den Achterhoek op 11 Juni te Ruurlo worden gehouden. In de middagverga dering val de heer W. 't Hooft, rustend schoolhoofd te Gpes, spreken over het onderwerp„Geestelijke waarden van het Christelijk onderwijs voor heden en toe komst". Bond van Chr. (M.) U. L. O.-scholen. Naar wij vernemen is de uitgestelde jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond van Chr. (M.) U. L. O.-seho- len thans bepaald op Woensdag 10 Sept. a.s. te Utrecht in het gebouw voor K. en W. In deze vergadering zal de voorzitter van den Bond, Ds J. C. van Dijk, die het voornemen te kennen gegeven heeft, om gezondheidredenen te willen aftreden, af scheid nemen van den bond. Vrije Universiteit. Nu de tijd is aangebroken, waarop aan de Gymnasia en H. B. S.-en de eindexa mens worden afgenomen, wordt voor hen, die bijna hun studie aan deze in richtingen voltooid hebben de vraag ur gent, wat er na het eindexamen moet gedaan worden. Een van de moeilijkheden die er be staan is de studie in de exacte vakken aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De jongste faculteit Van deze universi teit biedt gelegenheid tot studie in de Wiskunde, Natuurkunde en Scheikunde f in verschillende combinaties van hoofd en bjjvakkén. Voordat echter vage verlangens in con crete plannen omgezet zullen worden, zal menigeen verdere inlichtingen willen hebben over alles wat deze studie be treft. De Natuurfilosofische Faculteits- vereeniging aan de Vrije Universiteit wil gaarne al deze inlichtingen over studie richtingen, financieele offers, studie beurzen, Hospitium, etc. verschaffen. Men wende zich hiervoor tot den ab- actis van de Natuurfilosofische Facul- teitsvereeniging aan de Vrije Universi teit: J. Blok, De Lairessestraat 174, Am sterdam-Zuid. DE TOEPASSING VAN HET BENOEMINGSBESLUIT. Het is den secretaris-generaal van Opvoeding enz. gebleken, dat er bij de toepassing van het besluit van 8 April j.l., betreffende benoeming en ontslag van onderwijzend personeel aan open bare en bizondere scholen nog eenige vragen zijn gerezen, ten aanzien van welke hij het, ter verzekering van de noodige uniformiteit, wenschelijk acht de inspecteurs van het lager onderwijs, aan wie de uitvoering van het besluit goeddeels is gedelegeerd, over zijn ziens wijze in te lichten. Deze vragen gelden in de eerste plaats de benoeming van religieuze leerkrach ten, waarbij in sommige gevallen de voorschriften betreffende de in het al gemeen voorgeschreven oproep van sol licitanten in daarvoor aangewezen bla den, en eventueel ook die betreffende de indiening van en voordracht, niet be hoeven te worden in acht genomen. De benoemingsvoorschriften behooren wél te worden inachtgenomen voor de benoeming van een leeken onderwijzer tot hoofd van een school, als onder c. bedoeld, en in het algemeen ook voor elk wenschelijk geoordeelde bevordering van onderwijzer (es) van bijstand tot hoofd eener school, ook al is de onder wijzer (es) bij hetzelfde bestuur in dienst. Betreffende tijdelijke benoemingen geeft de secretaris-generaal het volgen de te kennen: Bij detacheering voor vier maanden of langer behooren de benoemingsvoor schriften te worden toegepast, tenzij de scholen staan onder hetzelfde bestuur. Hetzelfde is het geval, bij verlenging van een tijdelijke aanstelling, indien de tijdelijke aanstelling door de verlen ging, een termijn van vier maanden be reikt of overschrijdt; (Deze opmerkin gen gelden echter niet voor plaatsver vangers van afwezige leerkrachten.) Oproep en voordracht zullen mede niet achterwege mogen blijven, indien het wenschelijk wordt geacht om een tijdelijke aanstelling om te zetten in een vaste benoeming, tenzij bij de tijdelijke aanstelling de benoemingsvoorschriften reeds zijn nageleefd. De secretaris-generaal heeft er geen bezwaar tegen dat een nieuwe oproep niet wordt geplaatst, indien de oproep reeds op of vóór 9 April j.l. is ge schied. Examencommissie Akte L.O. Land- en Tuinbouw. In de commissie, welke dit jaar be last is met het afnemen van het exa men ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der landbouw kunde en in de beginselen der tuinbouw kunde, vermeld onder r en r bis in ar tikel 2 der wet van 17 Augustus 1876 (Staatsblad no. 127), is benoemd: tot lid en voorzitter: ir D. S. Huizinga, inspecteur van den landbouw en het landbpuwonderwijs, te 's-Gravenhage; tot leden en ondervoorzitter o.a. ir A. W. van de Plassche, 's-Gravenhage; tot leden o.a. ir B. Bosma, Goes; dr ir B. de Hoogh, Winterswijk; R. W. Janssen, Roosendaal (N.-Br.)C. Zwa german, Middelburg. Bepaald is, dat de examens zullen worden afgenomen te Wageningen. Examencommissie Nijverheidsonderwijs. De commissie, in 1941 belast met het afnemen van de examens ter verkrij ging van de akten. Na en Ns, de aan- teekening op de akte Ns voor het ver vaardigen van fijn huishoud- en lijfgoed en de verklaringen en de getuigschrif ten, bedoeld in artikel 38 der Nijver heidsonderwijswet, zal zitting houden te Amsterdam en 's-Gravenhage. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitster: mej. J. F. Beu- mer, inspectrice van het nijverheids onderwijs, 's-Gravenhage; tot lid, ondervoorzitster en secretares se: mej. O. A. van Loghem, Rotterdam. Voor het machinisten-examen te 's-Gravenhage is geslaagd de heer J. C. Louwerse te Colijnsplaat. VERKEERSONDERWIJS OP DE LAGERE SCHOLEN. Dit jaar 742 deelnemers. Uit een rapport van de commissie voor Verkeersop voeding en Verkeersonder- wijs van de „Vereeniging voor Veilig Verkeer van Enschede en omstreken" te Enschede blijkt, dat reeds vijf jaren het verkeersonderwijs door deze Commissie sterk wordt gepropageerd, terwijl zij, die propaganda stimuleert door de instelling van een Verkeersexamen, dat in nauwe (samenwerking met de politie-autoritei- ten wordt georganiseerd. Gedurende de jaren 1937 tot en met 1940 hebben aan dit examen deelgenomen, resp. 934, 939, 813 en 655 candidaten. Voor het examen in 1941, dat dezer dagen wordt afgenomen, hebben zich 742 deelnemers aangemeld, wat onge veer 75 pet uitmaakt van de totale be zetting van de betrokken leerjaren der scholen. Een merkwaardige bijzonderheid is voorts, dat van alle bezitters van het diploma, dat bij het met goed gevolg afleggen van het examen wordt uitge reikt, door de Commissie een kaart systeem .wordt bijgehouden, waarop wordt aangeteekend, wanneer later door de politie een overtreding wordt gecon stateerd, terwijl bij herhaling zelfs tot terugvordering van het diploma kan worden overgegaan. Tot op heden is dit echter, ondanks het aantal van ruim 2400 geslaagden, niet voorgekomen. VLISSINGEN. Tal van Vlissingsche families zijn thans weer teruggekeerd, meldt het D. v. Z. Allerlei leegstaande woonhuizen worden, het een na het ander, weer be woond. Deze maand Heeft het aantal in gekomen personen voor het eerst na het uitbreken van den oorlog het getal der vertrokkenen weer overtroffen. Door het vertrek van de leerlingen der Zee vaartschool is Vlissingen evenwel tijdelijk een aantal gasten kwijt ge raakt. GOES. Verbond van Chr. Meisjesvereenigingen. Woensdagavond hield de Ring „Goes en Omstreken'-' van het yerbond van Chr. Meisjesvereenigingen een druk be zochte ringvergadering in „De Prins van Oranje" te Goes. De presidente, mevr. van der Waa te 's-Heer Arendskerke, opende de bijeen komst met gebed en sprak een welkomst- waard, waarna de vice-presidente, mevr. Zandee, een Bijbeloverdenking hield over een gedeelte van Handelingen 2. Na de verslagen sprak cie Verbonds- presidente, mevr. Sickesz over: „Zeden en gedragingen van het meisje van vroe ger en nu". Spr. schetste de houding van het meis je van de 17de, 18de eeuw en het tegen woordige meisje. Dat het spreekwoord: „De tijden veranderen en wij met hen" niet altijd waar is, toonde spr. duidelijk aan. Ook nu staan wij aan dezelfde ge varen bloot. Spr. maande aan eenvoudig, waardig en zonder uiterlijk vertoon den weg te gaan, die God ons voorhoudt in Zijn Woord. Na deze boeiende rede volgde de pauze en daarna een opstellenwedstrijd, een verslag van een Leidsters-conferentie en werd er een film vertoond. De goed-ge- slaagde avond werd met dankgebed ge sloten. ZUID-BEVELAND. VERGADERING WATERSCHAP KRUININGEN. Kruiningert. Woensdagmiddag verga derden de Ingelanden van het Water schap Kruiningen onder voorzitterschap van Dijkgraaf A. J. Lindenbergh. Aan wezig 37 personen, uitbrengende 38 st. De voorzitter wijst op het afgeloopen jaar als een periode van groote beroe ring; gelukkig is de toestand van den polder reeds veel beter, terwijl hij hoopt dat ook de ruilverkaveling verbetering brengen zal. Hij herdacht den pas over leden werkman Jan Houtman, dien Spr. één uit duizend noemt. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer W. de Groof op dat in deze no tulen niet voorkomt het besluit dat de werklieden ook een extra uitkeering zou den krijgen evenals de opzichter. De voorzitter zegt dat het bestuur meent dat de opzichter wél, doch de werklieden niét hiervoor in aanmerking kwamen. De werklieden hebben 50 pet. verhooging voor hun extra werk gehad en de opzichter heeft veel bijzonder werk verricht bij het bouwen van het gemaal. Hij is persoonlijk tegen deze extra uit keering, gezien ook de gebeurtenissen nadien en het ondergrondsche gedoe daarbij. Burgemeester de Mul zegt dit voor stel vorig jaar zelf gedaan te hebben, doch het bedrag aan het bestuur over gelaten te hebben. Hij meent ook dat de arbeiders in die dagen wel veel gepres teerd hebben en men mag zich niet laten beïnvloeden door latere gebeurtenissen. Het voorstel de Groof wordt hierop met 16 voor en 22 tegen verworpen. De heer de Groof zegt pijnlijk getrof fen te zijn door een ingezonden stuk in de Kruiningsche Courant en noemt dit vuil gedoe. Hij vindt het jammer voor de menschen die er nu door getroffen zijn. De voorzitter licht de loonkwestie na der toe. Als men het stuk leest zou men denken dat de opzichter heelemaal niet deugde, terwijl van bestuurszijde en ook van andere zijde hem lof toekomt. Medegedeeld wordt, dat de sluiswach terswoning hersteld kon worden en daar om geen nieuwe woning is gebouwd. Met veel bezwaren is deze herstelling vol tooid, behalve het electrisch licht, waar voor geen materiaal is. De suatiegeul is hersteld en de schade' aan wegen en wa terwegen opgemaakt en door de schade- commissie goedgekeurd. Een voorschot van f 25.000 is ontvangen. Na veel gewrijf wordt het delfwerk nu door de Ned. Heide-Mij uitgevoerd. De storm van 14 Nov. bracht groote schade aan de steenglooiïng. Ook de bouw van het gemaal ging niet naar wensch, doch dit is thans klaar. De totale kosten der inundatie bedroegen f 37000. De schulden van het waterschap bedragen f 63150. Ingekomen is een schrijven van de Breede Watering om de vergoeding voor uitwatering te Hansweert van f 1 te verhoogen tot f25. De voorz. zegt, dat dit een accoord is van jaren her. We zjjn niet verplicht hiervoor meer te geven. Daarna doet de ontvanger-griffier J. H. J. Poley rekening over 1940'41, waaraan wij het volgende ontleenen: De ontvangsten bedroegen in totaal f59942,34, waaronder goed slot vorig jaar f 12150,40, dijkgeschot f 19103,99 en inundatieschade van het Rijk f 25000. De uitgaven waren in totaal f 64366,55, waaronder kosten stichten gemaal f 30437,04, vernieuwing steenglooiïng f 1254,95, waterleiding, heulen en dui kers f7715,84. Op een vraag van dhr C. Minnaar antwoordt de voorz., dat het gemaal (de geleden schade inbegrepen) f 56.361,82 heeft gekost en aannemende, dat het Rijk alle schade vergoedt, komt het ge maal op rond f 32000. De rekening wordt goedgekeurd. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Woensdag 28 Mei 1941. Groenten: Rabarber 6.407.50, Stoof- sla 36, Spinazie 4.107, Witlof 13— 25, alles per 100 kg.; Radijs 1.201.60, Rammenas 6.50, Sjalotten 5, Wortelen 14, alles per 100 bos; Bloemkool 5.50 18, Kropsla 1.104, Komkommers 13 17, alles per 100 stuks. MIDDELBURG, 28 Mei( 1941. Kleine veiling. Nieuwe aardappelen 20-32, Spi nazie 5-7, Postelein 22-33, Zuring 4-6, Andijvie 25-32, Rabarber 6.40-8.00, Peen (was) 25-27, Kroten 4, Prei 20-25, p. kg. Bloemen: Calciolaria's 9, Geraniums 14, per stuk. Narcissen 2-2.5, Seringen 4-9, Lelie der dalen 1-2, per bos. Peen 6-14, Selderie 7-12, Radijs 1.40- 1.60, Rammenas 5-9, per bos. Peterselie 25-30 per chip. Bloemkool 3-18, Kropsla 2-4, Kom kommers 8-17, per stuk. Aardbeien 40-55 per half pond. Kruiningen. Woensdag werd ten ver- .zoeke van de erfgenamen van wijlen de echtelieden L. Meeuwsen en Adr. de Bel ten overstaan van Notaris J. J. van Dijke verkocht: een huis met schuur cn erf op den Oostdijk, alhier. Hoogste inschrij ver was J. de Bat voor f 865. Kojper: Mar. Sinke Jz. te Oostdijk-Krabbendijke voor f 870. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN (D.N.B.) In den nacht van 2829 Mei zijn afzonderlijke vijande- I lijke vliegtuigen het Noord-Duitsche kustgebied binnengevlogen en hebben eenige brisant- en brandbommen gewor pen, waardoor slechts in één plaats heel geringe schade ontstond. Pogingen van de R.A.F. om in de vroege avonduren van 28 Mei het Fran- sche kustgebied en de Duitsche bocht binnen te vliegen, werden door het Duit sche luchtwapen met zware verliezen voor den vijand verijdeld. Twee Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire werden boven het Kanaal neergeschoten, alvorens zij de Fransche kust bereikten. Dicht onder de kust van Oost-Fries land werden drie Britsche Bristol-Blen- heim bommenwerpers tijdig ontdekt, toen zij het land in scheervlucht nader den. Ook zij werden .binnen 5 minuten tijds het slachtoffer van de Duitsche jachtvliegtuigen. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. BERLIJN. (D.N.B.) Gevechtsforma ties van het Duitsche luchtwapen heb ben in den afgeloopen nacht havens en fabrieken op het Britsche eiland met bommen van verschillend kaliber aan gevallen. ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN GEGAAN. BERLIJN (D.N.B.) De Londensche Berichtendienst deelt mede: De Britsche Admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen, dat de duikboot „Ask" overtijd is en (jat aangenomen moet worden, dat het schip verloren is gegaan. DUITSCHE ARTILLERIE BESCHIET ENGELAND. BERLIJN (D.N.B.)' Reuter meldt, dat vèrdragend Duitsch geschut aan de Fransche kust, kort na middernacht, met een beschieting over het Kanaal is begonnen. DE AANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN. (D.N.B.) De Britsche mi nisteries van Luchtvaart en Binnenland- sche Veiligheid hebben naar de Engel- sche Berichtendienst meldt, het volgende communiqué uitgegeven over de vijande lijke activiteit in de lucht in den afge loopen nacht boven Groot-Brittannië De vijandelijke activiteit in de lucht in den nacht van Woensdag op Donder dag is heviger geweest dan tijdens de voorafgaandenachten. Er werden hier bij op een aantal ver van elkaar verwij derd liggende gebieden bommen uitge worpen. In het bijzonder op het Noord- Westen, Oosten en Zuid-Oosten van het land. Hierdoor'werd schade in een zeke ren omvang aangericht en werden een aantal slachtoffers gemaakt. - In het Zuid-Oosten is een aantal per sonen dakloos geworden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3