Hst Nsdërlandsöh Bijbeigencutsckap in het jaar IS4G 1 Onze kleine advertenties. Kerknieuws Onderwijs Q Q? O Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw WEEKABONNEMENTEN JL r Rheumatische pijnen Het Centraal bouwtoezicht op Zuid-Beveland. Ned. Herv, Kerk. Aangenomennaar Akkrum (toez.), M, L. Onnes te Baflo-Raskert. Qeref. Kerken. Tweetal: te Zetten, cand- J. C. Streef kerk, hulppred. te Loblth en cand. J. H. Teerink te Ermelo. Bedankt: voor Barendrecht (2e pred. pl.), H. J. Spier te West-IJsselmonde. Geref. Gemeenten. Tweetalte Werkendam, J. Fraanje te Bameveld en H. Ligtenberg te Kampen. Beroepen: te Hilversum, J. Fraanje te Barneveld. Ned. Prot. Bond. Aangenomen: naar Brielle, Mej. Da I. v. Drimmelen, Ned. Herv. cand. te Apel doorn. Beroepbaar verklaard. De heer D. G. v. Vreumingen te Hen gelo (O.), theol. doet. aan de R. U. te Leiden, is bevorderd tot proponent bij de Rem. Geref. Broederschap. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds S. Idema, die met emeritaat is gegaan, nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Winsum, met een preek over 1 Petrus 5 10 en 11. Zondag is Ds J. van Sliedrecht, ge komen van Eemnes-Buiten, door Ds I. Kievit van Baarn, bevestigd bij de Ned. Herv. Gemeente te Lage Vuursche. Ds van Sliedrecht deed zijn intrede met een preek over Ezechiël 3 17. Wegens het bekomen van eervol eme ritaat, nam Ds M. Wiersum Zondag af scheid van de Ned. Herv. Gemeente te Garnwerd. Tekst was Joh. 17 8. Ds C. Aalders, gekomen van Oude- ga, is Zondag door zijn broeder, Ds W. Aalders van Koudum, bevestigd als pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Wom- mels-Hijdaard. Ds Aalders had tot in- tree-tekst gekozen Joh. 1725. J. Zuidhoff. f In den ouderdom van 92 jaar is te Beetsterzwaag Zaterdag overleden de heer J. Zuidhoff, organist van de Ned. Herv. Kerk aldaar, welke functie de overledene ruim 73 jareh heeft uitge oefend. JAARVERGADERING VAN DEN ZENDINGSSTUDIERAAD. Onder leiding van Dr C. W. Th. Ba ron van Boetzelaer van Asperen en Dubbeldam heeft de Zendingsstudieraad zijn jaarvergadering gehouden. Nadat de secretaris, Ds H. D. J. Bois- sevain, het jaarverslag had uitgebracht,1 werd overgegaan tot bestuursverkie zing. Bij acclamatie werden herkozen: Dr C. W. Th. Baron van Boetzelaer van As- peren en Dubbeldam, Ds H. D. J. Bois- sevain, Jhr M. C. T. van Lennep en J. Schipper. Voorts werden gekozen: Prof. Dr J. H. Bavinck, hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en de Vrije Universiteit te Amsterdam, P. L. de Gaay Fortman (vacature Jhr Mr K. J. M. Huydecoper), Dr W. G. Harren- stein, Geref. pred. te Weesp (vacature Ds H. A. Wiersinga), H. J. W. A. Meye- rink, oud-directeur van de Chr. Holl.- Inlandsehe Kweekschool te Solo (vaca ture Ds J. Kriiger) en Ds D. Pol, Geref. pred. te Rijsoord (vacature wijlen Dr H. Kaajan). Aan het aftredende bestuurslid Ds J. Krüger werd het eere-lidmaatschap aan geboden. Giften en legaten. Voor de diaconie der Ned. Herv. gem. van Apeldoorn werd een gift van f 500 ontvangen. Geheel handelend in den geest van den overledene heeft het comité dat zich in de Ned. Herv. te Woerden gevormd had om een grafsteen te plaatsen op de laaste rustplaats van wijlen Ds W. de Lange, in leven Ned. Herv. predikant aldaar, het restant van het benoodigde bedrag, groot f 46, gestort in de kas van de Prov. commissie Zuid-Holland van de Confessioneele vereeniging, waarvan Ds de Lange voorzitter is geweest, zulks ten behoeve van den evangelisatie-arbeid op Voorne en Putten, die zoozeer de liefde heeft gehad van zjjn hart. Federatie van Ned. Herv. Jongeren. Behalve in Zeeland, worden in ver schillende andere provincies op den Tweeden Pinksterdag gewestelijke sa menkomsten gehouden vanwege de Fe deratie van Ned. Herv. Jongeren en wel voor Gelderland te Velp, voor Noord- Holland te Haarlem, voor Utrecht te Amersfoort, voor Friesland te Rijper- kerk en te Koudum, voor Overijssel te Raalte, voor Groningen en Drenthe te Groningen en voor Noord-Brabant en Limburg te Den Bosch. In de meeste plaatsen wordt deze bij eenkomst voorafgegaan door een mor genkerkdienst. In Zuid-Holland zal wegens plaatsge brek geen bijeenkomst plaats vinden, doch zullen twee kerkdiensten gehouden worden in de Nieuwe Kerk te Den Haag waar des morgens zal voorgaan Ds F. J. Pop uit Delft en des middags Dr R. B. Evenhuis uit Scheveningen. Kerktelefoon. De kerkeraad der Geref. Kerk van Naaldwijk heeft besloten tot den aanleg van een nieuwe kerktelefoon-installatie. Een lid der gemeente bood aan deze nieuwe installatie te bekostigen, welk aanbod dankbaar is aanvaard. DE NIEUWE VERTALING VAN HET OUDE EN NIEUWE TESTAMENT. In het jaarverslag van het Neder- landsch Bijbelgenootschap, gepubliceerd in het maandbericht van April/Mei, wordt opgemerkt, dat het verslagjaar 19401941 door de omstandigheden ge heel anders is dan alle voorafgaande 126 jaren van het Genootschap. En toch is het in den grond weder hetzelfde, want ook in dit jaar heeft het Genootschap weder naar zijn vermogen ten volle mo gen medearbeiden aan. de bijbelversprei ding en met dankbaarheid mag erkend worden, dat het daarvoor een goed jaar is geweest. Een groot deel van den arbeid werd dit jaar bepaald door den afloop van de mobilisatie en den oorlog. De bijbelvoorziening der gemobiliseer- den is voortgezet tot aan de demobili satie en als samenvatting voor den gan- schen tijd der mobilisatie kan vermeld worden, da" in dien tijd ter beschikking der gemobi liseerden gesteld werden: 6898 Bijbels, 38.269 Nieuwe Testamen ten en 80.282 Evangeliën en andere Bij belgedeelten, in totaal 125.449 exempla ren ter waarde van f21.257.74. Aan bijzondere giften voor dit doel werd in dien tijd ontvangen een bedrag van f 12.939,96, zoodat er derhalve nog een bedrag van f 8317,78 ten laste van de gewone rekening komt. Het heeft het bestuur getroffen, hoe achteraf bij de beschrijving der oorlogs dagen uitkwam, hoezeer de tijdens de mobilisatie uitgereikte Nieuwe Testa menten vele gevallenen op het slagveld vergezeld hadden. Terstond na de Meidagen kwam van verschillende zijden nieuwe arbeid voor 't Bijbelgenootschap. Velen hadden in die dagen ook hun bijbel verloren en het Bij belgenootschap werd de vraag gesteld hierin te voorzien; gelukkig heeft men geen enkele vraag behoeven af te wijzen en duizenden bijbels kunnen verstrekken. Dank zij de gelukkige samenwerking met den heer A. de Bruin, theologisch stu dent, van de Autozending, konden bij bels en kerkboeken op groote schaal worden verstrekt. Deze actie was nog gaande, toen daar nog weder een geheel nieuwe taak bij kwam, namelijk de bijbelvoorziening voor de vele arbeiders, die in het buiten land te werk gesteld worden. De erva ring van hen, die dezen arbeid verricht ten, was algemeen dat het zeer gewaar deerd werd en dat een Nieuw Testament in den regel gaarne aanvaard werd. Meer dan duizend bijbels en tienduizend Nieuwe Testamenten Werden op deze manier uitgereikt. Zelf heeft het Bijbelgenootschap door den oorlog ook verliezen geleden, want te Wageningen waren ter perse een nieu we dessendiaan- en een nonparelbijbel, alsmede een herdruk van het Eeuwfeest testament, wat alles verloren gegaan is. Het is echter te verwachten, dat dit ver lies door de vergoedingen van oorlogs schade grootendeels gedragen zal wor den. Inmiddels werd terstond een nieuwe oplaag van 30.000 exemplaren besteld en begin Maart werd hiervan het eerste ge deelte geleverd. Ten opzichte van den nonparelbijbel werd een regeling getroffen volgens wel ke er geregeld iedere maand tweedui zend exemplaren geleverd worden. Van den Galjardbijgel werd weder een oplaag van 30.000 exemplaren geleverd. De Lu- thersche zakbijbel kwam in November in 5000 exemplaren van de pers, waarbij tevens gemaakt werd een afzonderlijke uitgaaf in twee verschillende uitvoerin gen van het Nieuwe Testament en een uitgaaf van de Apocriefen. In het brailleschrift voor de blinden kwamen herdrukken van „Jezus van Na zareth" (twee deelen), van de brieven Titus tot Petrus, van de brieven Johan nes tot Openbaring, van Genesis (twee deelen) en van het Evangelie van Johan nes, samen zeven deelen. Van de nieuwe vertaling van het Nieu we Testament kwam de derde druk van de groote uitgaaf in 12.500 en de derde druk van de kleine uitgaaf in 50.000 exemplaren en bijna 100.000 exemplaren hebben nu reeds hun weg onder ons volk gevonden. Aan de Commissie voor de vertaling van het Oude Testament ontviel door den dood Dr Th. L. W. van Ravesteyn, terwijl Ds A. Klinkenberg en Prof. J. W. Geels wegens gezondheidsredenen moes ten bedanken. Van bijna alle boeken van het Oude Testament is de vertaling thans in ver schillende stadiën van bewerking en het zal zeker nog enkele jaren duren voordat de commissie met haar arbeid gereed zal zijn. De druk van de Friesche vertaling van het Oude Testament vordert helaas niet zoo spoedig als men wel zou wenschen. Thans is de vertaling afgedrukt tot 2 Koningen 9 14, terwijl er verder nog is gezet maar nog niet gecorrigeerd tot Job 10 13. Waar de Psalmen reeds in druk gereed zijn, is nu derhalve ongeveer twee derde deel van het Oude Testament in de Friesche vertaling afgedrukt of althans ter perse. Daar de verbinding met Indië verbro ken is, is de aflevering in Indië over 1940 geheel onbekend, zoodat daarover geen cijfers gegeven kunnen worden. Het eenige wat er in dit opzicht met betrek king tot Indië vermeld kan worden is, dat in de eerste vier maanden van 1940 uit het Bijbelhuis te Amsterdam naar Indië verscheept werden 32.755 exem plaren. In 1939 was de verkoop in Indië 114.119 exemplaren en er is geenerlei reden om aan te nemen, dat de verkoop in 1940 minder geweest zal zijn. Het verslag kan zich dit jaar dus al leen bezig houden met den omzet in Ne derland. Over 1940 was deze 145.898 exemplaren tegen 197.537 in 1939 en 87.206 in 1938. Zoowel dank zij deze stijging van het aantal afdeelingen tot 457, als ook dank zij de toename van het ledental in de reeds bestaande afdeelingen, vermelden de verslagen een toename van 2269 le den en begunstigers, zoodat het Bijbelge nootschap thans 37.457 leden en begun stigers telt. Met dankbaarheid vermeldt het ver slag tenslotte, dat in 1940 de volgende legaten werden uitgekeerd: Mej. L. Roe link f 2000 en Mr L. M. de Jong Schou wenburg f 2000. De algemeene vergadering. Op de algemeene vergadering, welke 18 Juni a.s. in de Doopsgezinde kerk te Amsterdam wordt gehouden, komt o.a. aan de orde de verkiezing van vier hoofdbestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren D. Crommelin, Dr W. G. Harrenstein, D. G. J. Baron van Heemstra en J. Hofman, van wie alleen Dr Harrenstein niet herkiesbaar is. Voorts moeten twee ondervoorzitters worden gekozen wegens periodieke af treding van de heeren D. Crommelin, en Dr W. G. Harrenstein, waarvoor de laat ste zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Eenige sprekers zullen inleiden de be handeling van het onderwerp: „De taak van het Nederlandsch Bijbelgenootschap in dezen tijd", terwijl mej. M. W. Bar- ger en Ds F. M. Kooijman zullen referee- ren over het onderwerp: „Wat kan het Bijbelgenootschap doen om met name de rijpere jeugd tot het lezen van den Bij bel te brengen". W. Renkema. Te Renkum is plotseling overleden de heer W. Renkema, hoofd der Chr. school aldaar. De overledene bereikte den leef tijd van 60 jaar. DE N.S.B. EN HET GYMNASIAAL EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. De, landelijke af deeling Voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs van het Opvoedersgilde der N.S.B. te Utrecht heeft een vergadering gehou den, waarin dr W. F. de Groot het on derwerp: „Het Opvoedersgilde en het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs" behandelde. Begonnen zal moeten worden, aldus spr., met een vereenvoudiging van de werkprogiamma's van de H. B. S. en het gymnasium. Ten aanzien van de beperking van de leerstof der belang rijkste vakken merkte spr. op, dat de scheikunde op de H. B. S. beperkt kan worden, hetgeen ook voor de natuur kunde en de techniek van de wiskunde vakken geldt. Daarbij zal-het tempo op H. B. S. en gymnasium aanmerkelijk verlangzaamd moeten worden. Voorts pleitte spr. voor meer onder- lingen samenhang tusschen de vakken. Een belangrijke vakgroep is de heem kunde (Nederlandsch, geschiedenis, aardrijkskunde, biologie met rassenleer, teekenen, kunstbespreking en muziek). De lichamelijke vorming moet een kernvak zijn, en het aantal wekelijksche lesuren voor de gymnastiek zal aan merkelijk vergroot moeten worden. De aansluiting van het lager- en mid delbaar onderwijs moet worden verbe terd, waarbij er naar zal worden ge streefd om door betere selectiemiddelen de leerlingen op dat schooltype te bren gen, dat in Overeenstemming met hun aanleg en belangstelling is. Er moeten voorts afzonderlijke jongens en meisjes scholen komen. In de didactiek en methodiek der vak ken zal een zoodanige wijziging komen, dat een grootere zelfwerkzaamheid en zelfstandigheid in het onderwijs wordt opgenomen; film en de radio hebben bij het onderwijs een taak. De lesroosters moeten zoodanig worden ingericht, dat er voldoende tijd overblijft voor de jeugdbewegingeen jeugdbeweging waarover de staat controle zal houden. HET DRAGEN VAN INSIGNES EN UNIFORMEN OP SCHOOL. Qe secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming heeft aan de be sturen der gemgenten, die gymnasia, lycea, hoogere burgerscholen, middelbare meisjesscholen, handelsdag- en avond scholen, kweekscholen voor onderwy- zcrfHessen), «"holen voor gewoon lager onderwas, uitgebreid lager onderwijs, voorbereidend lager onderwijn en buiten gewoon lager onderwijs en gesubsidieer de nijverheidsscholen in stand houden, medegedeeld, dat ook het dragen ervan niet-politieke insignes (behoudens de reeds vroeger bekend gemaakte uitzon deringen als speldjes van officiëel toe gestane collecten e.d.) voor onderwij zend personeel en leerlingen van scho len verboden is. Hetzelfde geldt voor alle soorten van uniformen of deelen van uniformen. Examens. Vrije Universiteit. Geslaagd doet. examen Rechten: K. J. Bolt te Woerden, G. Kloosterman te Garijp en P. H. Themen te Harderwijk. Voor het apothekers-assistent-exa men te Amsterdam is geslaagd J. de Swart te Goes. hebben een grondige pijnuitdrijvende werking. Vluchtelingen te Par ij s terug. Parijs, 27 Mei (D.N.B.). De eer ste extra-trein met 900 vluchtelingen uit de onbezette zone, die op grond van de nieuwe Duitsch-Fransche overeenkomsten na bijna een jaar in de bezette zone te- rugkeeren, is te Parijs aangekomen. Pont omgeslagen. Maan dagavond is de hulp-pont op het Apel- doornsche kanaal bij Wapenveld omge slagen, door baldadigheid van enkele jongelui, die op de pont stonden. Schip pers en voorbijgangers snelden te hulp en zijn er in geslaagd de 19 passagiers veilig op het droge te brengen. Het pontje heeft door dit ongeval ernstige schade opgëloopen. Mu ggenplaag. Evenals in andere jaren vliegen ook thans weer groote zwermen muggen boven den Af sluitdijk. Ook in de nabijheid liggende dorpen hebben de muggen hun intrede gedaan en alles is onder de muggen be dekt. Men gelooft niet, dat de muggen kwaadaardig zijn. De toestand in Wazi- ristan. (D.N.B.) De toestand in de provincie Waziristan blijft evenals voor heen uiterst gespannen. Ten Noordoos ten van Bannoe, in de omgeving van Koerramgarhi zijn troepen en opstande lingen met elkaar in botsing gekomen. Een andere botsing kwam voor in Khai- sora, in de nabijheid van Damdil, in Cen- traal-Waziristan. Het aantal slachtof fers is nog onbekend. Enkele kilome ters van Bannoe hebben de opstandelin gen de brug over den weg naar Tochi, in Beneden-Waziristan, opgeblazen en de telefoonleidingen vernield. Ernstig verkeersonge- 1 u k. (D.N.B.) In Upper-Sandusky (Ohio) is gisteren een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Een sneltrein is met een auto in botsing gekomen. Van de in zittenden van de auto werden negen per sonen gedood, onder wie vijf kinderen. NIEUWE REGEL'ING IN TUINBOUW- EXPORT. Er is dezer dagen een wijziging aange bracht in de regeling voor den export van de tuinbouwproducten. Bij de rui mer aanvoeren in het vorige jaar was bepaald, dat de helft van de producten welke ter veiling werden gebracht, voor het binnenland werd aangewezen en de andere helft voor export. Nu de voor- jaarsaanvoeren grooter worden, is deze maatregel weer toegepast. Wanneer van een product de aanvoer zoodanig is, dat de voorziening in de binnenlandsche be hoeften voldoende is gedekt, wordt de helft van den aanvoer geëxporteerd. In het algemeen blijkt het binnenland aan de genoemde hoeveelheid voldoende te hebben en bepaald is dan ook, dat in dien door verminderde vraag de gestel de prijzen niet meer betaald worden, een ruimer export kan worden toegelaten. (Telegr.) DE KOSTENVERDEELING. Met ingang van 1 Jan. 1940 werd, zooals bekend, de regeling van het bouw en woningtoezicht voor geheel Zuid-Be veland (24 gemeenten) toevertrouwd aan het Bureau van Gemeentewerken te Goes. Daarvoor zouden de betrokken ge meenten aan Goes vergoeden in totaal tien cent per inwoner en per jaar, in dien zin, dat door elke gemeente ver schuldigd was een vast bedrag van vijf cent per inwoner, terwijl het restant werd omgeslagen naar verhouding der I in het afgeloopen jaar verleende bouw vergunningen, waarvan de kosten f 750 en meer bedragen. Uit de thans bekend gemaakte gege vens blijkt, dat er in 1940 voor het ge- heele eiland met uitzondering van In alia plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Goea 221 bouwaanvragen werdan be handeld voor de kleinere werken bene den de f 750 en 95 voor de werken bo ven de f750 (de z.g. grootere werken). Op 31 Dec. 1939 bedroeg het aan tal inwoners van Zuid-Beveland (zonder Goes) 42.841. De totale kosten van den dienst bedroegen dus voor de buiten gemeenten f 4284,10. De vaste bijdrage hier in is f 2142,05. Ditzelfde bedrag moest verdeeld wor den over de 95 grootere bouwaanvragen, waarvan de bouwkosten per geval f 750 en meer bedroegen, zoodat voor elk de zer gevallen betaald moest worden 22.55 gld. Dit komt hierop neer, dat het bouw en woningtoezicht op Zuid-Beveland over 1940 voor de aangesloten gemeen ten heeft gékost vijf cent voor eiken in woner plus f 22.55 voor elke grootere bouwaanvrage. Het treft wel heel bijzonder dat juist het eerste jaar onder zulke buitengewo ne omstandigheden moest worden ge werkt. In normalen tijd zouden ongetwijfeld veel meer aanvragen voor grootere wer ken zijn ingediend, waardoor met een lager bedrag had volstaan kunnen wor den. Daarbij komt nog, dat door de oor- logsgeweldschade het aantal grootere werken het hoogst was in de getroffen gemeenten en die het meeste moesten opbrengen. Wemeldinge was er dan ook al vlug bij met een bezwaarschrift, waarin aan gevoerd werd, dat deze gemeente, naar verhouding van het zielenaantal het hoogst is aangeslagen, n.l. met een be drag van f 414,31 of 17 cent per inwo ner. En het gemeentebestuur van Ierse- ke gaf bij voorbaat uitdrukking aan de vrees, dat Ierseke, wanneer in 1941 druk gebouwd wordt, aan het eind van dat jaar onevenredig veel te betalen zal hebben. De directeur van het bouw- en wo ningtoezicht op Zuid-Beveland, de heer Rothuizen, heeft naar aanleiding hier van toen een gedocumenteerd rapport gezonden aan de Commissie van advies voor het centrale bouw- en woningtoe zicht en verschillende zijden van het vraagstuk belicht en enkele andere ma nieren van heffing uitgewerkt. Eerst berekende de heer Rothuizen wat iedere gemeente zou hebben moeten betalen,indien vastgehouden was aan den eersten opzet: een vaste bijdrage van tien cent per inwoner voor iedere gemeente. Wemeldinge, Kapelle en-Ierseke wa ren dan goedkoop uit geweest; plaatsen als Baarland, Ellewoutsdijk, Nisse, Oudelande en Ovezande, waar in 1940 geen grootere werken geschiedden, zou den dan 'tkind van de rekening ge worden zijn. Een bevredigender verhouding geeft het, wanneer naast het vast bedrag, de kosten van het toezicht worden omge slagen naar het aantal van alle bouw vergunningen (ook de kleinere), maar strikt rechtvaardig is het ook al weer niet voor de gemeenten waar in hoofd zaak kleinere werken plaats vinden, zoo dat het niet te verkiezen is boven het stelsel van nu. In de geldende regeling is volgens den heer Rothuizen op recht vaardige wijze rekening gehouden met den arbeid die aan de uit te voeren werken wordt besteed. De heer Rothuizen voelt aan ook het meest voor handhaving daarvan. Alleen wanneer door de omstandigheden het aantal grootere werken nog meer zou terugloopen en over nog minder ge meenten verdeeld zou zijn, dan was het tijd een andere oplossing te zoeken. De heer Rothuizen beveelt tenslotte de heffing van legesgelden voor de bouw vergunningen aan. Hier en daar ge beurt dit reeds en maakt het de kosten voor de gemeenten lichter. De inspecteur der Volksgezondheid heeft zich namens de Commissie in groote lijnen met het standpunt van den heer Rothuizen vereenigd en wenscht voor dit jaar zeker geen wijzi ging in de regeling. Ook jhr de Ranitz deelt de meening dat bij verdere vermin dering van het getal bouwvergunningen het bestaande stelsel tot onbillijkheden leidt, in dat geval is hij ook voor wijzi ging van den omslag. Wij vestigen de aandacht op de p belangr ij ke verlaging van S het tarief voor de kleine adver- tenties in „Vraag en Aanbod". Deze kunnen nu eiken dag wor- den geplaatst. De prijs voor hoog- stens 5 regels bedraagt slechts ƒ0,55 bij vooruitbetaling. Iedere regel meer 11 cent. Maximum 8 f? regels. Onder letter of nummer 10 cent verhooging. je Maakt gebruik van deze goed- i koope aanbieding! I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3