Slagschip „E zinken c| ismarek" tot ebracht. DITJES en DATJES. Binnenland Uit de Provincie Telegrammen Het streed tegen vier slagschepen. MIDDELBURG. GOES. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. „Zittenblijvers". vlcot echter is steeds bereid aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden. Zg fc in den Stillen Oceaan reeds alle V' dingen getroffen om er op los t. het bevel daartoe komt. AMERIKAANSCHE WAREN DOOR JAPANNERS IN BESLAG GENOMEN (D.N.B.) Volgens Amerikaansche be richten uit Saigon (Indochina) zijn al daar opgeslagen Amerikaansche goede ren, bestemd voor China, ter waarde van 10 millioen dollar door de Japan ners in beslag genomen. United Press meldt hierover uit Ma nilla, dat Eugene Head, de leider van de Amerikaansche handelsmaatschappij „American Far Eastern Trading Co.", welker waren tegelijk met die van een andere Amerikaansche firma, het „North American Syndicate", door het Japan- sche leger te Haifong in beslag zgn genomen, heeft verklaard, dat deze goe deren op grond van de Amerikaansche leening aan China waren verkocht. Het betreft in hoofdzaak metaalwaren, brandstof, motorolie en machines. Deze waren hebben, naar Head zeide, reeds byna een half jaar in Haifong opgesla- „GEVECHT TOT DE LAATSTE GRANAAT". (D. N. B.) Het slagschip „Bismarck" dat in zijn eerste gevecht tegen een Brit- sche overmacht de „Hood" tot zinken bracht en de „King George V" bescha digde, werd door een treffer in het voor schip in eigen snelheid geremd. Een torpedo uit een luchtaanval, die op den 24en Mei plaats vond, vermin derde de snelheid nogmaals. Vierhonderd zeemijlen ten Westen van Brest werd het schip op 26 Mei tegen 21 uur wederom door twee luchttorpe- do's getroffen, waarvan één roer en pro pellers vernielde Te 23.42 uur ontving het opperbevel, van den vlootcommandant, admiraal Lütjens, de volgende mededeeling: „Schip niet manoeuvreerbaar Wij strij den tot de laatste granaat. Leve de Führer". Vlootcommandant. In den strijd tegen de zich langzamer hand versterkende vijandelijke zeestrijd- krachten heeft het slagschip „Bismarck" doorgevochten, tot het op 27 Mei des voormiddags 't slachtoffer van de over macht is geworden. „BISMARCK" KWAM TEGENOVER VIER SLAGSCHEPEN TE STAAN. (D. N. B.) Over het laatste gevecht van het Duitsche slagschip „Bismarck" wordt in een mededeeling van het opper bevel van de weermacht nog het volgen de bekend gemaakt: In den strijd tegen de langzamerhand steeds versterkte vijandelijke zeestrijd krachten vocht het slagschip „Bismarck" in zijn onbestuurbaren toestand tot het eindelijk het slachtoffer is geworden van de overmacht van drie Britsche slag schepen, een vliegkampschip, verschei dene kruisers en torpedojagers. De Brit sche formatie zelf wordt sinds gister gen door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. De gedachten van het geheele Duit sche volk zijn vol trots en rouw bij zijn in het zeegevecht bij IJsland zegevieren den vlootvoogd admiraal Lütjens, bij het slagschip „Bismarck", zgn commandant kapitein ter zee Lindemann, en bg zijn dappere bemanning. WAARSCHIJNLIJK ZEER SPOEDIG EEN NIEUWE JACHTWET. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij heeft aan de hoofden van plaatselijke politie bericht, dat het niet onwaar schijnlijk is, dat voor den aanvang van de jacht in dit jaar de vigeerende Jacht wet 1939 zal worden vervangen. In ver band hiermede wordt verzocht niet over te gaan tot het uitreiken van jachtakten, welke geldig zijn voor het tijdvak van 1 Juli 1941 tot en met 30 Juni 1942, alvorens daarover van de zijde van ge noemd departement nader is bericht aan de hoofden van plaatselijke politie. UIT HET KAPPERSBEDRIJF. De persdienst van de N.S.B. meldt: De vakgroep kappers van het front van nering en ambacht, die zich, even als de katholieke en de christelijke kap- persorganinsatie, had neergelegd bij een ontwerp van tarieven en loonen, opge steld door den Nederlandschen Kappers- bond, deelt mede, dat zg zich genoopt heeft gezien, op haar besluit terug te komen. Als tarief in de laagste klasse acht de vakgroep van het front van nering en ambacht uit sociale overwegingen het volgende noodzakelijk (de tusschen haak jes vermelde cijfers geven het ontwerp van den N.K.B. aan) Hecren: knippen (25), scheren 20 ets (12V&V hasrwasscbep. 35 ct, enz,; da gen gelegen, in afwachting van een uit voervergunning voor China.- Japan heeft in September van het vorige jaar, al dus Head, der uitvoer van Amerikaan sche waren tot een waarde van een mil lioen dollar toegestaan. De overige waren, ter waarde van tien millioen dollar werden echter door Japan niet vrijgegeven voor den wederuitvoer, Volgens de S.P.T. stellen de Chinee- sche kooplieden thans pogingen in het werk om door middel van Amerikaan sche persoonlijkheden de in beslagne ming door de Japanners te verhinderen. Een ófficieele stap van Amerikaansche zijde heeft tot dusver niet plaats gehad en inmiddels is de Japansche marine reeds doende de in beslag genomen Amerikaansche goederen te verzenden. Blijkens een bericht van United Press zijn namelijk reeds eenige Japansche koopvaardijschepen, begeleid door mili taire vliegtuigen, te Saigon aangeko men om de in beslag genomen Ameri kaansche goederen in te laden. Van Ja pansche zijde wordt verklaard, dat de Amerikaansche firma's eigenlijk geca moufleerde Chineesche ondernemingen waren. Associated Press meldt uit Londen, dat aan den slag, waarin de „Bismarck" verloren ging, de grootste Britsche oor logsschepen hebben deelgenomen, waar onder de „Rodney", de „Nelson", de „King Beorge V" en de „Prince of Wa les", benevens een ongenoemd vliegtuig moederschip. BRITSCH-DUITSCHE ZEESLAG NOG NIET TEN EINDE. Het Alg. Hbld meldt: Het bericht, dat het Duitsche slag schip „Bismarck" verloren is gegaan, kwam voor de breede massa in Duitsch- land niet geheel onverwacht. Toen het opperbevel der marine Dinsdagochtend bekend maakte, dat de „Bismarck" reeds sinds Maandagochtend slag leverde te gen een Engelsche overmacht, begreep ook het publiek dat dit verontrustende bericht niet zonder reden werd gepubli ceerd en dat men het er als het ware op wilde voorbereiden, dat er misschien nog slechter nieuws zou volgen. Toch bleef men nog hopen, dat vice-admiraal Lüt jens zijn schip nog in een veilige haven zou weten binnen te loodsen. Het heeft niét zoo mogen zijn. De „Bis marck" is verloren en hoe zou het ook anders kunnen er heerscht rouw over dit verlies. Het slagschip heeft geduren de zgn kortstondig bestaan slechts één enkel gevecht geleverd en dit was tevens zijn laatste. Desondanks is de Bismarck sedert de ondergang van de „Hood" voor Duitschland een nationaal symbool ge worden en het schip zal ook in de toe komst meer populariteit genieten dan tot nu toe onverschillig welke andere een heid der nieuwe Duitsche marine ten deel viel. Intusschen is de zeeslag waarvan het verlies van de „Hood" en de „Bismarck" de belangrijkste episodes vormden, nog niet tenein de. De Duitsche luchtmacht heeft de taak op zich ge nomen, het Duitsche slag schip te wreken. Sterke formaties bommenwerpers zgn aan de kust van het Kanaal opgestegen om de eenheden van de Engel sche vloot, die zich vier honderd zeemijlen ten wes ten van Brest hebben ge concentreerd, te bestoken. mes: knippen 40 ct. (30), haarwasschen (kort) 50 ct. (30), onduleeren 75 ets (35), verven f3,50 (ï,75), enz. Volgens de vakgroep is slechts op deze tariefbasis een behoorlijke salariëe- ring van het personeel dat nu met het verval mee gemiddeld f 15,60 per week zou verdienen mogelijk te maken. In het heerenvak propageert de vak groep daarom reeds voor aankomende bedienden in de laagste klasse zaken een weekloon van f 6,50 tot f 8,50 (2,50 tot f 4,00)voor tweede bedienden f 10,00 tot f 15,00 (8,50 tot 11,00)voor eerste bedienden f20,00 tot f30,00 (13,50 tot 18,00). Op alle tarieven moet nog 10 pet, fooi berekend worden. In de beste soort zaak dient volgens de vakgroep een eerste bediende f 35,00 salaris te genieten, de Ned. Kappersbond acht f 25,00 voldoende. RIJKSCOMMISSARIS BENOEMT EEN LID VAN GEDEPUTEERDE STATEN Het lid der Prov. Staten van Limburg W. Quaedvlieg (N.S.B.) is door den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten (vac. Corten). „VREUGDE EN ARBEID". In het gebouw van hét Departement voor Volksvoorlichting en Kunsten te Den Haag is op initiatief van dit depar tement dezer dagen een persconferentie gehouden, waarop de heer H. J. Wouden berg, commissaris van het N.V.V. en de heer J. A. van der Werken, leider van de Werkgemeenschap ..Vreugde en Arbeid", mededeelingen hebben gedaan over „Vreugde en Arbeid". De heer v. d. Werken besprak o.a. de verschillende afdeelingen. „Schoon heid van den Arbeid" richt zich naar behoorlijke, frissche en reine kantoren, werkplaatsen en fabrieken.. De cultuur- afdeeling verzorgt ballet-, tooneel-, film-, cabaretvoorstellingen, concerten, enz. De afdeeling „Reizen en vacantie", die natuurlek met de moeilijkheden van onze dagen te kampen heeft, maakt het den arbeider mogelijk rust en algeheele ontspanning te vinden op plaatsen en op een wijze, die voor hem vroeger on bereikbaar waren. Een andere afdeeling weer, die voor lichamelijke ontwikkeling, brengt de sport nader tot den werker. En ten slotte heeft de afdeeling „Volksontwikkeling" het druk met de voorbereidingen van haar veelomvattend en gevarieerd werk. GROEN VAN PRINSTERER HERDACHT. Piëteitvolle plechtigheid bij zijn graf. Omdat het op 19 Mei j.l. 65 jaar ge leden was, dat Mr G. Groen van Prin- sterer overleed, heeft de Jongelingsver- eeniging op Geref. Grondslag „Groen van Prinsterer" Zondagmiddag een her denkingssamenkomst gehouden op het graf van dezen staatsman te Scheve- ningen. Nadat de leden zich rondom het graf hadden geschaard, las de voorzitter, de heer P. C. Maan, de woorden uit den op het grafschrift vermelden tekst (Openb. 7 917), in welken geschre ven is, dat het Lam al de tranen der genen, die uit de groote verdrukking komen, van de oogen af zal wisschen. Vervolgens sprak de heer Maan een rede uit, waarin hij o.m. zeide, dat Groen door zijn lijden en strijden altijd een eenigszins tragische figuur lijkt; zelfs in eigen kring was hij vreemd en hij heeft ook inderdaad veel tegenslagen gekend. Maar een leven, waarin Christus ge komen is, kan geen tragedie zijn. Zeker, Groen was niet populair, hij trachtte tevergeefs zijn volk te bereiken, waar om men hem ook genoemd heeft een veldheer zonder leger. Doch hij hield vast aan zijn belijdenis en die voor hun belijdenis staan komen nooit bedrogen uit. Indien wij gelijk Groen de wapen rusting des Geloofs aantrekken, zullen we immer sterk staan. JAPAN WIL COPRA UIT NED.-INDIë INVOEREN. Europapress meldt uit Tokio: De Japansche markt voor copra heeft den laatsten tijd belangrijk in beteeke- nis gewonnen. Voor 'de bereiding van spijsvetten en veekoeken is de copra van groote beteekenis en met het oog op deze vetverzorging wordt het ge- wenscht geacht, copra in voldoende hoe veelheden in te voeren. Tusschen de Japansche en Nederlandsch-In- d i s c h e regeeringsauroriteiten worden besprekingen gevoerd over den invoer van copra uit Nederlandsch Nieuw-Gui- nea, welken invoer men in Japan nog belangrijk wil uitbreiden en voor welk doel één der grootste Japansche scheep vaartondernemingen nieuwe scheepston- nage in de vaart wenscht te brengen. Tot dit doel is het aandeelenkapitaal van die maatschappij bereids uitgebreid. AMERIKAANSCHE BELANGSTELLING VOOR HET NED.-INDISCHE BEDRIJFSLEVEN. Europapress meldt uit Sjanghai: Blijkens de jongste cijfers over den in vloed van het Amerikaansche kapitaal in het Nederlandse h-Indische bedrijfsleven blijkt, dat Amerika voor meer dan 1.5 milliard dollar bg het Ne- derlandsch-Indische bedrijfsleven geïnte resseerd is en vooral de beide laatste ja ren versterkte belangstelling heeft ge toond. Bijna 50 pet. van het aandeelen kapitaal van de Nederlandsch-Indische olieondernemingen bevindt zich thans in Amerikaansche handen. Door den aan koop van plantages wordt ook de invloed op den rubberhandel grooter. Daarnaast wordt van Amerikaansche zijde levendige belangstelling getoond voor de verdere industrialisatie van Ne- derlandsch-Indië. De General Motor Corp. heeft b.v. in het afgeloopen jaar in haar bedrijven in Nederlandsch-Indië niet minder dan 5500 auto's afgeleverd. Naast directe interesse voor het Ne derlandsch-Indische bedrijfsleven koopt Amerika steeds meer voorraden rubber en tin van Nederlandsch-Indië op, het geen direct verband houdt met de oor logsindustrie in de Vereenigde Staten. HOND ZONDER PENNING. Tegen een persoon, die zijn hond, zon der dat deze een penning droeg, liet los loopen, is proces-verbaal opgemaakt. BALDADIGE KINDEREN De politie heeft een paar kinderen op gespoord, die een loodsje op het open terrein aan de Lange Delft hadden open gebroken en enkele gereedschappen er uit hadden genomen. De gereedschappen zgn hen afgenomen. WEER 'N FIETS GESTOLEN. Door den heer H., onderwijzer alhier is aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel. Hij had dit Maandagavond bg het Schuttershof even onbeheerd laten staan en een gauwdief profiteerde van die gelegenheid. De politie onderzoekt cfe zaak. ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGEN.' Alhier heeft zich een commissie ge vormd, die zich ten doel heeft gesteld, meer belangstelling te wekken voor den zoo sympathieken arbeid in het belang der onvolwagrdigen. Binnenkort zal deze commissie worden geïnstalleerd. Ze bestaat uit de volgende personen: Dr J. M. Plantegdt, voorzitter; J. Dirks, secretaris-penningmeester; A. Buys, J. Duvekot, P. J. Gegsen, dr J. F. O. Huese, C. K. Maartense, A. Minderhoud te Wil- helminadorp, A. de Roo en Mevr. Snoek, terwijl de burgemeester, Mr W. C. ten Kate het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. De woningbouw voor „Ons Streven/". De bouw van .de 34 woningen voor „Ons Streven" is reeds begonnen. Zater dagmorgen werd door den secretaris de zer vereeniging, dhr Ph. Haverhoek, de eerste steen gelegd. Spr. wees er op, dat het thans de derde maal is, dat „Ons Streven" den eersten steen legt voor een complex woningen. Zg heeft dus veel voor den woningbouw mogen doen. Spr. betuigde zijn dank aan den voor zitter van „Ons Streven", den heer A. Bugs, voor het initiatief, en aan B. en W. en den Raad voor de verleende mede werking. Spr. besloot namens het bestuur een enveloppe met inhoud aan te bieden voor opzichters en personeel. De heer A. Buijs wees op de prettige samenwerking tusschen architect, op zichters, aannemers, werklieden en de vereeniging, en sprak de hoop uit, dat het werk zonder ongevallen zou verloo- pen. Terneuzen. Doodelijk ongeval. Spelenderwijs geraakte het driejarig zoontje van den heer F. v. d. Wege on der een groentenwagen met het gevolg, dat een der wielen over den kleine reed. Toen het knaapje van onder den wagen werd gehaald, bleek het reeds overleden te zijn. Onlangs sprak voor het district Gro ningen van de Vereen, v. Chr. Onder wijzers de heer G. Meima, directeur van de Kweekschool met den Bijbel te Gro ningen over het practische onderwerp: „Zittenblijvers". Spr. wees op het bekende boekje van Dr Luning Prak, waarin deze becijfert, dat per jaar ongeveer y8 deel van een schoolklas blijft zitten. Slechts een veer tig procent doorloopt volgens dezen schrijver de lagere school zonder moeite, een tweede veertig procent doet dit met veel moeite en twintig procent haalt de eindstreep in het geheel niet. Voor het voortgezet en middelbaar onderwijs moet men de cijfers van zitten blijvers nog minstens verdubbelen. Het „zitten blijven" geeft den meesten kinderen een psychische schok en wordt licht de aanleiding tot minderwaardig heidsgevoelens en moedeloosheid. Ook voor de ouders geeft het blijven zitten van hun kinderen veel zorgen en moei lijkheden. Vaak wordt helaas het blijven zitten door de ouders geweten aan de schoof of aan een bepaalde leerkracht, waar door ze er voor hun kind ook nog niet de juiste lessen uit trekken. Een onderwijzer met een klas, waar in veel zittenblijvers voorkomen, heeft het moeilijk. Zijn klas wil niet vooruit. De achterblijvers drukken licht een ver keerd stempel op de anderen. De oorzaken van het doubleeren kun nen zijn, ten eerste geringe verstande lijke vermogens van den leerling. In ernstige gevallen behoort het kind op een school voor achterlijke kinderen. Ook karakterfouten kunnen de grond zijn van het blijven zitten. Koppigheid, weerbarstigheid, afkeer van den onder wijzer. Hier moeten school en huis samenwerken. Het kind mag nooit thuis gesteund worden tegen den meester, die de schuld van alles krijgt. Voorts zgn er als oorzaken: lichame lijke gebreken: doofheid, slecht gezicht, ziekte. Voorts het milieu, armoede, on verschilligheid der ouders enzoovoort. De schuld kan ook ten deele bij school of leerkracht liggenverkeerd aanbie den van de leerstof, ontactvol optreden, het gebruik van onjuiste methoden. Een euvel is ook, dat het leerplan van de eene school niet bij dat van de andere aansluit. Bij verhuizingen geeft/ dit groote last. Spr. zou den ouders den raad willen geven: verhuist zoo weinig mogelijk tij dens de leerperiode der kinderen. Voorts laten de scholen, vooral die in één en dezelfde stad, overleg plegen inzake leerstof en leerplan. Ons onderwijs is overladen met al te veel leerstof. Ook dit is een oorzaak van doubleeren. Middelen tot verbetering. Wat is nu de remedie? In het boven staande zijn reeds middelen tot verbete ring genoemd. Niettemin, bij klassicaal onderwijs is doubleeren nooit geheel te voorkomen. Extra hulp van de onder wijzers kan sommigen voorthelpen. Ech ter, de begaafden, die zich toch al vaak vervelen, mogen niet verwaarloosd worden. Velen willen het peil van deleerstof iets verlagen, komen tot een algemeene kernstof, waardoor velen mee kunnen Op Hemelvaartsdag hebben drie groote Christelijke jongelingsbonden hun Bondsdagen gehouden. Weliswaar wa ren het niet de massa-bijeenkomsten met tal van sprekers, zooals we dat de laatste jaren vóór den oorlog gewoon waren, maar toch kon gesproken wor den van uitstekend geslaagde, bezielen de en bemoedigende vergaderingen. Mis schien, zelfs principieel bezien, beter ge slaagd dan de massale samenkomsten. Volgende week hoopt weer een Chris telijke Meisjesbond zijn jaarlijkschen Bondsdag te houden. Het is om God voor te danken, dat in dezen oorlogstijd onze Christelijke jeugdarbeid voortgang kan hebben. Hij is van zoo onschatbare beteekenis. De geestelijke waarde is niet in cijfers vast te leggen. Alleen met de aantallen leden is dat mogelijk. Maar ook die zijn van belang. Het gezamenlijk aantal leden van de vrije jeugdvorming bedroeg op 1 Jan. 1940: 746.747. Hiervan behoorden 221.385 tot een Protestantsch-Chr. or ganisatie en 361.887 tot een Roomsch- Katholieke corporatie. Te zamen ruim 78 pCt. Zonder eenige zelfverheffing mag dus gezegd worden, dat door het Prot. Christelijk- en R.-K. volksdeel groote aandacht aan dat jeugdwerk is ge schonken en dat een groote schare jon gens en meisjes aan dat werk deel nemen. komen. Ook dan blijven er echter be zwaren. Men kan ook min of meer breken met het klassicale stelsel aan de hand van testproeven. Het klassicale onderwijs is te beter, naarmate het meer het hoofde lijk onderwijs nadert. Geheel breken met het klassicale stelsel is echter reeds om practische redenen in ons land thans niet mogelijk. Men kan een enkele vlugge leerling eens een klas laten overslaan, maar dit blijft een uitzondering. Het z.g. „Delftsche stelsel" wil klas sen voor meer- en minderbegaafden. In theorie was dit stelsel heel mooi. In de practijk viel het niet mee. Het Mannheimer stelsel werkte dit nog iets verder uit. Men kwam hierbij tot vier soorten van klassen, waarbij overplaatsing steeds mogelijk bleef. Bezwaren tegen dergelijke stelsels zijn: de zwakken missen de stimulans, die er van de meer begaafden kan uit gaan. Het systeem is alleen voor groote steden door te voeren. De ouders ver zetten zich ook vaak tegen plaatsing van hun kind in een „minerwaardige" klas. Ook het „Daltonstelsel" biedt voor Nederland geen oplossing. De heer Kuiper, inspecteur L.O. te Goes, wil het kind voor elk vak in een bepaalde klas laten zitten. Voor rekenen, waarin het kind goed is, bij voorbeeld in klas vijf, voor taal, waarin het zwak is, in klas drie. Het kind ver wisselt dus voor elk vak van klas. Dit systeem biedt inderdaad practi sche voordeelen. Het kind krijgt onder wijs, dat bij zijn peil aanpast. Het wordt voor elk vak afzonderlijk verhoogd en behoeft niet voor alle vakken te blijven zitten, omdat het in één of twee vakken achterlij'k is. De uitvoering biedt overigens ook moeilijkheden. Toch kan missel:/ n in deze richting iets bereikt worden. Het „zitten blijven" moet onze voort durende aandacht hebben. Op school vergaderingen en ouderavonden moet er over gesproken en naar verbetering ge zocht worden. We kunnen, aldus spr., onze leerlingen niet alle leed en schade van het dou bleeren besparen, maar als discipelen van den barmhartigen Hoogepriester zullen we helpen en ve.rzachten waar dit in ons vermogen is. HET AMERIKAANSCHE LEGER ONVOLDOENDE UITGERUST. Volgens een bericht uit New Orleans van Ass. Press, heeft generaal Monair aan journalisten verklaard, dat het le ger van de Vereen. Staten er dankbaar voor is, dat het nog niet behoeft te strij den, aangezien het nog niet voldoende is uitgerust. De gebrekkige uitrusting treedt vooral aan het licht bij de lucht macht. DE TOESTAND OP KRETA. De Engelsche Nieuwsdienst geeft in een bericht uit Cairo toe, dat de toestand op Kreta „ernstig" is en dat zich in de vlakte „zware gevechten' afspelen. ONS BIJKANTOOR TE MIDDELBURG TELEFONISCH AANGESLOTEN. Wij kunnen onze lezers en adver teerders te Middelburg en omge ving meedeelen, dat ons bijkantoor te Middelburg (Boekhandel Fanoy) weer telefonisch te bereiken is onder No. 28. Men neme hiervan s.v.p. nota.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2