De grondeigenaar: Werkveri uimi aars en de uiming. DE REDE VAN ROOSEVELT. Britsche troepen op Kreta teruggetrokken. Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BL Bonaanwijzing extra ei. DAGKALENDER. De Broodbon WOENSDAG 28 55e JAARGANG MEI 1941 - No. 23 De nationale noodtoestand afgekondigd. De Britsche vlootverliezen. Engelsche convoolen met succes aangevallen. Het Itallaansche weermachtsberlcht De spanning In het Verre Oosten Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 4445S Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Glststraait 34 en Noordweg 188. Directeur-Hoofdredacteur: A. DB LANGE te Goes. Abonnemenfitprij* 2,73 per kwarïM) Weekabonnementen voor Middeiburg Goes en plaatsen, waar een agent is aan gesteld f 0.21. Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiSn 3C cent per regel Ingezonden mededeehngen 60 cent per regei Kleine Advertentlëm f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zooals wij reeds publiceerden, is het ideaal van den dienst der werkverrui ming allen, die werken kunnen, aan werk te helpen en daardoor de volkswelvaart te bevorderen. Doch dit ideaal is nog lang niet bereikt. Met name op Walcheren en Tholen en in Oost-Zeeeuwsch-Vlaanderen zoeken nog vele handen werk. Doch het is niet enkel een belang der arbeiders, dat hier loonende arbeid komt, het uitvoeren van cultuurtechni sche werken komt de gemeenschap ten goede. Het is in het voordeel van de grondbezitters en van de bebouwers. Voor partiou 1 ieren is er ruim schoots gelegenheid hun eigendommen in behandeling te nemen. Het inpolderen van buitendgksche gronden zal wel ge reserveerd blijven voor groote lichamen, doch het ophoogen van lage, moerassige gronden, het opvullen van kreeken, het rooien van bosschen of houtopstanden is voor particulieren zeer wel te doen. Zoo is b.v. te Kloetinge een boom gaard aangelegd op een terrein waar eerst het houtgewas opgeruimd moest worden. Het egaliseeren van bouw-, wei- of tuingrond, het woelen van perceelen, waardoor de goede klei bovenkomt, het bezanden van andere, tengevolge waar van de structuur van de te zware klei verbetert, het doorspitten of draineeren van landerijen zijn vaak dringend nood zakelijk. Velen, vooral op Walcheren en Tholen, zien echter op tegen de kosten van b.v. egalisatie en drainage. In O. Zeeuwsch-Vlaanderen zouden ve len groot voordeel boeken, als zij konden besluiten hun laaggelegen moerassige gronden en kreeken te laten ophoogen met grond van het daarnaast gelegen bouwland, dat veel te hoog is en door de verlaging aanmerkelijk in waarde zou stijgen. De al te voorzichtigen willen eerst eens zien, welk voordeel een meer voor uitziende buurman heeft van ben der gelijk werk. Zij zien tegen de kosten op, zijn bang, de zeggenschap over hun eigendom te veel uit handen te geven. Hoe is nu de regeling? De Nederl. Heidemaatschappij heeft de leiding bij deze werken. Zij heeft bij de „ontginners" allerwege groote achting verworven, Dit lichaam is een vereeni- ging, die belangeloos werkt, en geen N.V., die winst wil maken. Onder leiding van het hoofdbureau te Arnhem streeft zij voortdurend naar verbetering van ons landbouwkundig apparaat. Daartoe is het land in districten ver deeld. Het district West-Noord-Brabant en Zeeland staat onder den hoofdopzich ter, den heer Verhagen te Breda, spe ciaal voor Zeeland geassisteerd door den heer Groot Obbink te Goes. Deze geeft ieder, die voornemens is cultuur-tech- .nische werken uit te voeren gratis advies en ontwerpt belangeloos plan nen, zonder dat de aanvrager zich hier door bindt. Zelfs wanneer het zoover is, dat de Rijksdienst voor de Werkverrui ming (voor Zeeland gevestigd aan de Loskade te Middelburg) subsidie heeft toegezegd, dan is men nog niet ver plicht tot uitvoering over te gaan. Is het werk tenslotte in uitvoering, dan heeft de eigenaar steeds het recht, den arbeid op elk door hen gewenscht tijd stip te onderbreken of stop te zetten! Egalisatie enz. zal gewoonlijk in den herfst aanvangen en vóór hot voorjaar geëindigd zijn, Mocht er echter onver hoopt stagnatie, b.v. door langdurige vorst, optreden, dan kan de eigenaar zijn land dus met het aanbreken van het gunstige seizoen toch in cultuur bren gen, door de voortzetting van het werk uit te stellen tot den volgenden winter. De subsidie die verleent wordt, is ge middeld 80 pet. van het verloonde be drag. De bijkomende kosten bedragen ongeveer 30 pet. van het totale loon. De eigenaar krijgt dus een bedrag van 50 pet. van het totale loon voor eigen re kening. Doch dit bedrag wordt in de praktijk gecompenseerd door de waarde vermeerdering van den grond. Grootere waarde, dus meer opbrengst. De eigenaar moet dus wel wat eigen kapitaal in de onderneming kunnen en willen steken, maar hij kan verzekerd zijn van een goede rente daarvan, die hem in den vorm van een meer-opbrengt toevalt en men belegt zijn geld dus vei lig in eigen onroerend bezit. Wellicht hangt menigeen te veel aan zijn bedrijf, zooals het in vroeger dagen goed gerendeerd heeft. Doch andere nieuwigheden op landbouwgebied zullen toch ieder geleerd hebben, dat het be drijf door allerlei hervormingen verbe terd kan worden. Het is gebleken dat in tensievere bedrijfsvoering noodzakelijk is, zeker in dezen tijd. Waarom zou men dit wel willen be reiken met kunstmest, machines en goed geselecteerd zaad, maar niet door ver betering van den grond zelf, waarvan de toestand vaak zooveel te wenschen overlaat, dat een groot gedeelte van de gewone moeite en kosten weer teniet gedaan worden! WASHINGTON (D.N.B.) President Roosevelt begon zijn aangekondigde redevoering met opnieuw de bewering te uiten, dat Duitschland naar de wereld heerschappij streeft en het Amerikaan- sche continent onder „slavernij" tracht te brengen. Dit is het principëele „feit", waarop de politiek van de Vereenigde Staten wordt opgebouwd. Met bijzonder toegenomen kracht heb ben de Vereenigde Staten en de andere Amerikaansche republieken thans hun weg in den toestand van dit oogenblik bepaald. Voor Amerika, zoo vervolgde Roose velt, is de vrijheid der zeeën, de vrijheid van den handel een levensnoodzakelijk heid, daar het niet alle goederen, welke het voortbrengt, zelf kan verbruiken. Indien Duitschland evenwel de overwin ning behaalt, zou de Amerikaansche productie van de wereldmarkt worden afgesloten, terwijl de „Nazi-goederen" j onbelemmerd Amerika zouden binnen- 1 komen. Dit gevaar is thans reeds zeer groot, daar het grootste deel van Europa en een deel van Afrika door de as- mogendheden militair is bezet. Wanneer het den asmogendheden ge- lukt, ook Dakar, de Azoren en de Kaap- Verdische eilanden te bezetten zou de oorlog den rand van het Westelgk-half- rond naderen. De techniek van dezen tweeden wereld oorlog plaatst de V.S. voor veel grooter vraagstukken dan in den eersten wereld oorlog. De vernietiging van koopvaardij schepen geschiedt thans over een veel grooter gebied dan toen, ja zelfs binnen de wateren van het Westelijk-Halfrond. De snelheid, zoo vervolgde Roosevelt letterlijk, waarmede de koopvaardij schepen tot zinlcen. worden gebracht, is drie maal zoo groot ais het vermogen van de Britsche scheepswerven om nieu we schepen te bouwen. Zij is meer dan tweemaal zoo groot als de Britsch- Amerikaansche productie op dit oogen blik. Wij kunnen aan dit gevaar met be hulp van twee gelijktijdige maatregelen het hoofd bieden. 1e. Door ons groot scheepsbouwpro- gramma te bespoedigen en uit te brei den, en 2e. door er toe bij te dragen de ver liezen op zee te verminderen.1 Wij hebben daarom onze patrouilles in de wateren van het Noordelijke en Zuidelijke deel van den Atlantlschen Oceaan uitgebreid en wij vergrooten deze patrouilles meer en meer met schepen en vliegtuigen. Het is algemeen bekend, dat de kracht van onze Amerikaansche vloot in het af- geloopen jaar aanzienlijk vergroot werd. Deze schepen en vliegtuigen stellen ons op de hoogte van de aanwezigheid van aanvallende schepen boven zee, onder zee en op zee. Onze nationale politiek is thans als volgt: 1e Wij zullen aan elke poging of be dreiging van Hitier om zijn heerschappij tot het Westelijk Halfrond uit te brei den, met alle ons ter beschikking staan de hulpmiddelen en met actieve tegen stand het hoofd bieden. Nadrukkelijk volharden wij in de vi tale noodzakelijkheid het „Hitlerisme" van elk punt. der wereld verwijderd te houden, waarvan men zich als steunpunt voor een aanval op de beide Amerika's zou kunnen bedienen. 2e. Van het standpunt der absolute noodzakelijkheid uit, zullen wij Groot- Brittannië elke slechts mogelijke hulp verleenen en evenzeer allen anderen, die het fascisme met geweld van wapenen tegenstand bieden. Alle andere maatregelen, welke noo- dig zgn om Groot-Brittannië de noodige aanvoeren te doen toekomen zullen ge nomen worden en alle andere methoden, welke gebruikt moeten worden, zullen door onze deskundigen bestudeerd en in daden omgezet worden. Vervolgens keerde Roosevelt zich te gen de tegenstanders van zijn politiek en kondigde hij aan, dat de Regeering alle haar ter beschikking staande middelen zal gebruiken om aan elke storing in de productie het hoofd te bieden. De president sloot zijn redevoering met de volgende woorden: Wij zullen niet aarzelen onze wapens te gebruiken om aan een aanval het hoofd te bieden. Daarom heb ik heden avond den onbeperkter: nationalen nood toestand afgekondigd en de versterking van onze verdediging tot aan de uiterste grenzen van onze nationale macht en be voegdheid verlangd. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met be trekking tot de distributie van eieren. Zooals reeds werd medegedeeld, zal tot een naderen datum wekelijks een extra ei beschikbaar worden gesteld. Ipi verband hiermede is thans bepaald, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 29 Mei tot en met Woensdag 4 Juni a.s. de met „41" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", recht geeft op het koopen van één ei. WOENSDAG 28 MEI 1941. Gjj aanschouwt de moeite en het verdriet, opdat men het in Uw hand geve; op U verlaat zich de arme, Gij zgt geweest een helper van den wees. Ps. 10 14. Zon. Maan. op onder op onder 5.27 21.48 7.33 23.28 2 Juni: Eerste kwartier. 9 Juni: Volle maan.. Aangezien door een verkeerde op maak van het bonnenlijstje in ons blad van Maandag en Dinsdag vergissingen zouden kunnen ontstaan, wijzen wij er nog eens op, dat alleen op bon 21 een dubbel rantsoen brood kan worden ge kocht. Deze bon is voor twee weken bestemd. Wij plaatsen hieronder de verbeterde opgaaf voor brood: Brood of gebak 18 (Extra rantsoen) 24 (Extra Rantsoen) 20 21 t/m. 24 (28) Mei t/m. 22 Juni t/m. '24 (26) Mei 24 Mel tot en met 7 (11) Juni 100 gram roggebrood ol 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak, of '70 grom bloem of meel. 200 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood of 2 rant soenen gebak of 140 gr. meel of bloem. (D. N. B.) In eeri officieel communiqué van het Britsche hoofdkwartier in het Midden-Oositieni wordt omtrent de opera ties op Kreta meegedeeld, dat de Duit- sohe troepen gisteravond terJ Westen van Kanea docr een nieuwen geslaagden aan val de bres in de Britsche verdedigings linies hebben verbreed, zoodat het nood zakelijk werd, de Britsche troepen te doen terugtrekken op achterwaarts ge legen stellingen. Tevoren was meegedeeld, dat het on mogelijk was gebleken nieuwe landingen van vijandelijke troepen door de lucht te verhinderen. Blijkens een D. N. B.-bericht uit Ber lijn, wórdt de bevolking van Kreta in Engelsche uitzendingen opnieuw opge wekt tot gewapenden tegenstand tegen de Duitschers. Het nieuwe Britsche pa rool voor de Kretenzers luidt, zich met geweren en ander oorlogsmateriaal te bewapenen en de Duitschers in de pan te hakken. Van Duitsche zijde wordt hieromtrent verklaard, dat deze oproep het volken recht schendt en de Kretenzers, als zij daaraan gevolg zouden geven, zich zou den blootstellen aan 't gevaar als franc- tireurs te worden behandeld. (D. N. B.) Minister Churchill heeft gisteren, naar de Londensche nieuws dienst meldt, in het Lagerhuis de ge vechten op Kreta „fel en ernstig" ge noemd. De vijandelijke druk neemt van dag tot dag toe. Het sterkst is hg op het westelijk deel van het eiland. Twee slag schepen en verscheidene kruisers der Britsche zeestrijdkrachten zjjn bjj de ge vechten om Kreta beschadigd. Hoe de gevechten op Kreta ook mogen afloopeh, zoo besloot Churchill, de hardnekkige verdediging van het eiland zal in de annalen van de Britsche oorlogsgeschie denis een bijzondere plaats innemen. j Volgens een bericht uit Lissabon van het Itallaansche persagentschap Stefanl is te Londen medegedeeld, dat de laatste dagen in de omgeving van Kreta twee kruisers, de „Gloucester"" en de „Fii", en vier torpedoboot jagers, do „Grey hound", de „Kelly", de „Cashimir" en de „Juno" tot zinken zjjn gebracht. Uit Berljjn meldt het D. N. B„ dat de havenautoriteiten te Alexandrlë koorts achtig maatregelen treffen om de Engel sche kruisers en torpedojagers op te ne men, die in gevechten by Kreta zwaar beschadigd zijn. AANVAL BIJ SOLLOEM AFGESLAGEN. Het opperbevel van de Duitsche weer- sche weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben ten Westen van Afrika veertien zwaar geladen vijande lijke koopvaarders van 77.600 brt. in to taal tot zinken gebracht. Op het eiland Kreta rukken de Duit sche troepen stelselmatig verder op, na succesvolle gevechten en de bezetting van verscheidene plaatsen. Het luchtwapen ondersteunde deze ge vechten door doeltreffende aanvallen van Stuka's op Britsche steunpunten, troe penconcentraties en kampementen. De luchtdoelartillerie schoot boven 'teiland een jager van het type Hurricane neer. Ten Zuiden van Kreta werd een groot transportschip zwaar beschadigd door bommen. In het Oosten van de Mid- dellandsche Zee hebben Duit sche Stuka's een sterke Britsche vloot- formatie aangevallen. Zij plaatsten vier bommen van zwaar kaliber op een vliegtuigmoederschip en verscheidene op twee kruisers. InNoord-Afrika bij Solloem is een plaatselijke Britsche aanval met pteun van pantserwagens afgeslagen. Formaties van het Duitsche en Itali- aansche luchtwapen deden succesvol aan de gevechten mee. Door scheeraanvallen op colonnes Britsche artillerie ten Wes ten van Dar-elNamra leed de vijand zware verliezen. Duitsche Stuka's brach ten voor Tobroek twee koopvaarders van 9000 brt. in totaal tot zinken en bescha digden een lichten Britschen kruiser zwaar. Rondom Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen een vrachtboot van 3000 brt. vernietigd en een grooten koop vaarder zwaar beschadigd. Andere lucht aanvallen richtten zich gisteren en in den afgeloopen nacht op haveninstalla ties aan de Britsche Zuid-Oostkust. Bjjzonder succesvol was bovendien een aanval op een fabriek van de vliegtuig industrie aan de Engelsche Zuidkust. De vjjand is overdag nog des nachts met vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. By de vernietiging van vyandeiyke vrachtbooten ten Westen iVan Afrika heeft de duikboot onder commando van luitenant ter zee eerste klasse Schütze zich byzonder onderscheiden door het tot zinken brengen van elf schepen van in totaal 56.200 brt. Ter aanvulling van het weermachts- bericht van gisteren verneemt 't D.N.B. De Duitsche onderzeeërs hebben in de tweede helft van Mei niet minder dan vier groote Engelsche konvooien uit el kaar gejaagd en ten deele vernietigd, waarbij nog een reeks doeltreffende af- zonderiyke acties komt. De berichten luiden als volgt: 16 Mei 8000 brt., 17 Mei 33.612 brt., 20 Mei 33.000 brt'. (konvooi tankbooten), 23 Mei 110.000 brt. (Noor- deiyk deel van Atlantlschen Oceaan en ten Westen van Afrika). Het totale re sultaat van den duikbootenoorlog tegen de koopvaardg is 262.212 brt. vernietig de vgandelgke tonnage. HEVIGE ACTIVITEIT VAN ARTIL LERIE BIJ TOBROEK. In zijn weermachtsbericht nr 356 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gisternacht hebben onze bombarde mentsvliegtuigen de vlootbasis La Va- letta op het eiland Malta aangevallen. In N o o r d-A f r i k a bijzonder hevige activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek. Onze luchtformaties hebben installaties in Tobroek gebom bardeerd, waarbij groote branden ont stonden. Tijdens het in het legerbericht van gisteren vermelde bombardement uit de lucht zijn nog twee andere vracht schepen getroffen en zwaar beschadigd. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de vijand een luchtaanval onderno men op Bengbasi. IndeEgeïsche zee hebben Brit sche vliegtuigen bommen geworpen op eenige plaatsen op de eilanden R h o d o s en Scarpanto. In O o s t-A f r i k a hebben onze troe pen in de streek van de meren (Galla- Sidamo) tegen vijandelijke afd.eelingen gestreden en hun zware verliezen toege bracht. Op den ochtend van 24 Mei heeft een van onze detachementen aan de ri vier de Baro een groote vijandelijke con centratie aangevallen en verslagen. In de zone van Debra-Tabor blijven onze troe pen op doeltreffende wijze het hoofd bie den aan den druk van den vijand. CHURCHILL BIJ DEN KONING. (D.N.B.) Churchill is gisteren naar de Engelsche berichtendienst meldt, door den koning in audiëntie ontvan gen. ENGELSCHEN TREKKEN BIJ SOLLOEM TERUG. (D.N.B.) De Britsche troepen zijn met bun voorste stellingen verder van Sol loem terugegetrokken. BIDSTONDEN VOOR DE DUITSCHE SOLDATEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In vele katholieke en evangelische kerken van het Duitsche rijk zijn Zon dag voor het eerst „bidstonden" gehou den voor alle in den strijd staande sol daten. Deze bidstonden zullen thans lederen Zon- en feestdag worden ge houden zoolang de groote gevechtshan delingen duren. GEEN NAVICERTS VOOR FRANSCHE SCHEPEN. (D.N.B.) De onderstaatssecretaris in het departement van buitenlandsche za ken heeft volgens den Londenschen be richtendienst in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de Britsche regeering in het vervolg geen navicerts meer zal ver strekken voor schepen der Vichy-regee- ring. Naar S.P.T. uit Sjanghai meldt wor den de Engelsch-Amerikaansch® verde digingsmaatregelen in den Stillen Oceaan door de bladen te Sjanghai druk besproken. De uitlating van den Brit schen vice-luchtmaarschalk Pullford, dat Engelsche luchtstrydkrachten ge- makkeiyk van het schiereiland Malakka en van Birma uit doeltreffende aanval len op Japan zouden kunnen onderne men, heeft sterk de aandacht getrok ken. Naar het Japansche telegraafagent- schap Domei meldt, heeft een vertegen woordiger van de persafdeeling van het ministerie van marine ten aanzien van de konvooieeringskwestie onder meer verklaard, dat de Vereenigde Staten moeten verwachten door een Ameri- kaansch konvooieeringssysteem in een oorlog te worden verwikkeld. In een der- gelgk geval zou Japan in zijn levensbe langen worden geraakt. De Japansche

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1