WELKE BONNEN DEZE WEEK? 3URG. IAN DER PEI1L Verplichte arbeidsdienst voor alle jonge Nederlanders. "Akkertje :n aanbod levensgang ENTIËN iMENTEN ingenomen oor chten Stand t OE ZEEUW van Dinsdag 27 Mei 1941 - Tweede blad. Hoofdpijn Wanneer verduisteren? Uit de Provincie inplanten n en Adverten- Zeeuw" worden or P. DE VOOGD, lostkapelle. OE alfvaars ïn Dienstplicht tusschen achttien en vier-en-twintig Jaar. Diensttijd een half Jaar, In den regel in het negen tiende levensjaar. FEUILLETON 27 Mei 1941 Dagblad „DE ZEEUW" ZUID-BEVELAND. iek worden, opge- advertentiën van egels 4 ƒ0.55 bij ig. Iedere regel [aximura 8 regels. )f nummer 10 ct. ïooging. DUT, Boomen, Za- /ijngaardstraat 35, EN iNNESCHERMEN. KE, Voorstad 33, 33. ELEN, Reparaties Stalling. Verhuren 5, per uur 0,35. intrum", Kromme elburg. ïERJONGEN, Ded kunnende fiet- el SCHOUT, Zand- slburg. KOOP: rekening. GAPINGE. KOOP: rekening. AAGTEKERKE. ,i. landeelen waren 3 veranderd met Alg. Norit Maat- zich Zaterdag j.l. ir vaste stemming zich ook heden gevolg, dat het agen een koera nten kon boeken, rks golden heden Nederl. f 549.50. Vlaandag 26 Mei. er 68, stoofsla itlof 10—31 gld. mmenas 68.50, erij 3.50 gld. p. kropsla 2.805, )olplanten 0.10 10, tulpen 11 gld s 0.50—0.60 gld. ing van 26 Mei. Postelein 2334, L628, Rabarber 0, alles per kg. 812, Peterse- tadys 1.401.80, per bos. opsla 25, alles r halve kg. ct. per 10; Cai ns 15, Begonia's nelis Gerrit z. v. versteeg en Cor- acobus Jan Wil- ijk Harthoorn en oose 23 j. jin. en inse 23 j. jd. d: 21 Mei, Jaeo- :e Wissekerke en k 22 j. jd. i, Pieter Willem (N.-B.) d April. iorenJannetje Sinke en J. S. 1. Sinke en J. M. 3 z. v. A. P. de 9 OOK VOOR MEISJES. Het gisteren verschenen verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende den Neder- landschen Arbeidsdienst. (Arbeidsdienst verordening.) Deze luidt als volgt: Artikel 1. (1) Alle jonge Nederlanders van bei derlei kunne, die in het bezette Neder- landsche gebied wonen of verblijf hou den, zijn verplicht hun volk in den Ne- derlandschen arbeidsdienst te dienen. (2) Zij, die tot den Nederlandschen ar beidsdienst behooren, vervullen een eere plicht jegens het Nederlandsche volk; het is de taak van den Nederlandschen arbeidsdienst, werkend in den geest van een ware volksgemeenschap, de Neder landsche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den handen arbeid bij te brengen. (3) Tot het bereiken van zijn doel ver richt de Nederlandsche Arbeidsdienst werkzaamheden, welke tot algemeen nut strekken. Artikel 2. 1) De Nederlandsche Arbeidsdienst ressorteert onder den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken. (2) De commandant van den Neder landschen Arbeidsdienst staat recht streeks onder den secretaris-generaal; hij voert het bevel, bepaalt de organisa tie en regelt de wijze, waarop de arbeids krachten worden aangewend, tevens leidt hij de opleiding en de opvoeding. Artikel 3. (1) De dienstplicht in den Nederland schen Arbeidsdienst begint op zijn vroegst bij het bereiken van den leeftijd van achttien jaar'en eindigt op zijn laatst bij het bereiken van den leeftijd van vijf- en-twintig jaar. (2) Zij, die den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt, kunnen zich als vrij williger aanmelden. (3) De diensttijd bedraagt een half Jaar, deze moet in den regel in het ne gentiende levensjaar val Hen. (4) Hij, die overeenkomstig het twee de lid als vrijwilliger dienist verricht, is in zooverre vrijgesteld van de vervulling zijner arbeidsplicht. Artikel 4. (1) De secretaris-generaal van het de partement van Algemeene Zaken be paalt: 1) Tot welk aantal dienstplichti gen worden opgeroepen, en 2) Tegen welk tijdstip zij worden opgeroepen. (2) De dienstplichtigen worden door recruteeringsbureaux van den Neder landschen Arbeidsdienst in overleg met de bevoegde plaatselijke autoriteiten op geroepen en gekeurd. (3) De secretaris-generaal van het de partement van Algemeene Zaken kan, zoo noodig in overeenstemming met den secretaris-generaal van het desbetref fende departement, bepalen, dat het ver vuld hebben van een diensttijd van een half jaar bij den Nederlandschen Ar beidsdienst voorwaarde is voor de toe lating tot bepaalde werkzaamheden. door J. VAN DEN BOSCH. 13) _o_ Bakker, ik zou je wel eens even willen spreken, zegt Tuininga, die in de keuken komt. Hij heeft hem het erf zien oprijden. Dat kan, Tuininga. De boer gaat hem voor naar hetzelf de vertrekje, waar hij met Sjaan heeft gepraat. Er werd beweerd, dat jij vrijen wil met Sjaan, zegt Tuininga. Ik heb dat onderzocht. En juist bevonden. Je hebt, naar ik heb bemerkt, Sjaan het hoofd wat op hol gebracht. Ze denkt zeker, dat ze zal overblijven. Nu, daar is wei nig kans op. Boeren genoeg. En Sjaan zal een boer trouwen en niet een krui denier. Ik heb niets tegen jou persoon lijk, dat moet je heusch niet denken man. Het is alleen, dat je burger bent, een kruidenier. Je hebt den stand uit het oog verloren, jongeman. Een boeren dochter met een kruidenier, dat gaat Wie uitgesloten zijn. Artikel 5. Van dienstneming bij den Nederland schen Arbeidsdienst, als zijnde daartoe onwaardig, is uitgesloten: 1) Hij, die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is veroordeeld tot een gevangenisstraf van meer dan zes maanden. 2) Hij, die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is ontzet van een der in artikel 28 van het Wetboek van Strafrecht genoemde rechten, tijdens den duur dier bezetting. Artikel 6. (1) Joden worden tot den Nederland- Bchen Arbeidsdienst niet toegelaten. (2) Jood is een ieder, die uit ten min ste drie naar ras vol-joodsche groot ouders stamt. (3) Als Jood wordt ook beschouwd hij die uit twee vol-joodsche grootouders stamt èn (1) hetzij zei* op den negenden Mei 1040 tot de Joodsch kerkelijke gemeente schap heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen. (2) Hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dien datum met een Jood in het huwelijk treedt. (3) Een groot ouder wordt zonder meer als vol-joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerkelijke gemeenschap heeft behoord. Artikel 7. Personen, die lichamelijk ongeschikt zijn voor het vervullen van den dienst en van wie kan worden verwacht, dat ten aanzien van hun persoon het opvoedkun dig doel, dat den Nederlandschen Ar beidsdienst is gesteld, niet kan worden bereikt, worden voor het vervullen van den dienst niet aangenomen. Artikel 8. (1) In geval van twijfel omtrent de vraag, ten aanzien van welke personen zich een der gevallen, als bedoeld in de artikelen 5 tot en met 7, voordoet, be slist de commandant van den Nederland schen Arbeidsdienst volgens richtlijnen, welke de secretaris-generaal van het de partement van Algemeene Zaken geeft. (2) De betrokkene heeft het recht, in beroep te komen bij den secretaris-gene raal van het departement van Algemee ne Zaken. Artikel 9. (1) De dienstbetrekking van de leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst is van publiekrechtelijken aard. (2) On der leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst worden begrepen: 1. het be- roepspersoneel. 2. degenen, die hun dienstplicht in den Arbeidsdienst ver vullen; 3. de vrijwilligers bij den Ar beidsdienst met inbegrip van hen, die vrijwillig een verlengden diensttijd door maken. (3) Voor het verrichten van be paalden dienst kunnen personen in dienst worden genomen op privaatrechtelijke arbeidsovereenkomst. Zoodanige perso nen worden niet als leden van den Ne derlandschen Arbeidsdienst beschouwd. Artikel 10. 1) Alle leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst genieten in geval van ziekte of ongeval vrije geneeskundige be handeling, verpleging en verzorging. Omtrent de sociale en verdere verzor ging van gewezen leden van den Neder landschen Arbeidsdienst of van hun na gelaten betrekkingen worden, voor zoo ver noodig,nadere voorschriften gege ven. 2) Alle leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn onderworpen aan een voor hen allen gelijk tuchtreglement. niet. Bij nader inzien, zul je dat moeten begrijpen. Neen, dat begrijp ik niet, Tuininga. Waarom ben ik minder dan een boer? Sjaan denkt er niet zoo over. Ik heb haar het hoofd niet op hol gebracht. Wjj houden... Je kunt je praatjes verder vóór je houden. Ik weiger. Afgeloopen. Sjaan zal een boer trouwen. Stand bij stand. Ik heb haar'allen omgang met jou ver boden en zij heeft beloofd, mij te zul len gehoorzamen... Dat is niet precies juist gezegd, wil Klaas den boer in de rede vallen, maar hij slikt zijn woorden juist op tijd in: misschien zou Sjaan er door in ongelegenheid worden gebracht. Ik vertrouw, dat je als man van eer en als iemand Van jouw opvoeding want de kerk heeft daarmee iets te maken, geloof ik, geen enkele poging meer zal doen, Sjaan te bereiken. Hoe eerder dit gevalletje dood is, hoe liever het mij is. Het zou mij spijten, als ik het moest doen, want het brood wil ik je niet uit den mond nemen, maar als ik bemerk, dat aan mijn wensch niet wordt voldaan, ben je hier op de boer derij voor het laatst geweest. Ik hoop, dat je mij begrepen hebt. Klaas heeft geweldige moeite zich in Artikel 11. De leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst, met uitzondering van het beroepspersoneel, genieten vrije inwo ning, kost en dienstkleeding. Zij hebben aanspraak op kostwinnersvergoeding volgens nader vast te stellen regelen. Artikel 12. (1) Het beroepspersoneel geniet be zoldiging. (2) Tot het beroepspersoneel van den Nederlandschen Arbeidsdienst kan niet behooren hij, die, hetzij zelf uit ten min ste één vol-Joodschen grootouder Btamt, hetzij met een persoon is gehuwd, die uit ten minste één vol-Joodschen grootouder stamt. Het vierde lid van art. 6 is van toe passing. (3) Het beroepspersoneel kan vrije in woning, kost en dienstkleeding genieten. (4) De gezinsleden van het beroeps personeel kunnen in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundige behandeling verpleging en verzorging genieten. Artikel 13. De secretaris-generaal van het De partement van Algemeene Zaken vaar digt, zoo noodig in overeenstemming met den secretaris-generaal van het desbe treffende departement, de ter uitvoe ring en aanvulling van dit besluit nood zakelijke voorschriften uit. Artikel 14. De secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken kan gedu rende den tijd, waarin de Nederlandsche Arbeidsdienst zich nog ln een stadium van opbouw bevindt, uitsluitend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrijwillig voor den Arbeidsdienst aan melden. Artikel 15. (1) Deze verordening treedt in wer king op den dag der afkondiging met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1041. (2) Zij wordt aangehaald als „Ar beidsdienstverordening". Toelichting. Met betrekking tot de nu officieele grondvesting van den Nederlandschen Arbeidsdienst wordt van bevoegde zijde er de aandacht op gevestigd, dat deze dienst steunt op het principe van vrij willigheid. Thans beschikt de Arbeids dienst reeds over 4500 man, onderge bracht in 24 afdeelingen, waarvan er vijftien geheel volledig zfln (200 man) de andere negen afdeelingen zijn nog in vorming. Voor den Arbeidsdienst zijn ingesteld vier staven, welke zetel zullen hebben te 's Gravenhage, 's Hertogenbosch, Apeldoorn en Groningen. Het ligt in het voornemen den Ar beidsdienst begin Juni met nog zeven afdeelingen uit te breiden, om vervol gens daaraan in midden Augustus weer vijftien afdeelingen toe te voegen en in September andermaal twintig afdeelin gen. Het plan is de Jaarlijksche sterkte van dezen dienst op 50.000 man te brengen, gegroepeerd in 150 afdeelingen. Uit het aantal aanmeldingen bljjkt, dat er zeer veel belangstelling is voor dezen dienst. Evenwel wordt nog aan de inrichting van onderkomens gewerkt en dat is oorzaak, dat nog niet op alle aan vragen voor toetreding kon worden be schikt. Doch naar gelang de huisvestin gen voor dezen dienst gereed komen, zullen degenen, die om opneming in de zen dienst hebben verzocht, nader over hun eventueele toelating vernemen. 27 MEI 1941. 's Morgens tot 5 u. 27. 's Avonds van 9 u. 48. Kloetinge. Loop der bevolking over de maand April 1941. Ingekomen: Neeltje Kole, zonder beroep van Goes, naar Wil- helminalaan A 5; Jacobus Jobse, land arbeider, van 'sH. Arendskerke naar te houden. Hjj vindt Tuininga, dien hjj anders graag l(jden mag, 'een| (blaas kaak" nu. Die boer staat hem eenvou dig te beleedigen en behandelt hem nog minder dan een kwajongen. Toch be- heerscht hij zich. Hij zegt alleen met verstikte stem: Tuininga, terwille van Sjaan zal ik me inhouden. Met je op vatting ga ik niet accoord. Ik ben niets minder dan een boer, al fiets ik met een mand met boodschappen door den polder. Dat is eerlijke arbeid. Méér heb ik niet te zeggen. Alleen nog dit: Sjaan heeft gezegd, dat zij u voorloopig zal gehoorzamen, in de hoop, dat u tot an dere gedachten komt. Ik hoop, dat ook. Want u moet niet vergeten, dat Sjaan en ik het volkomen met elkaar eens zijn. Dat is ook een factor van betee- kenis. Onder dit kalme spreken, waarbij Klaas den boer open en vrij in de vlam mende oogen ziet, windt Tuininga zich op. Verdwijn!, barst hij los. Ik laat me niet beleedigen in mijn eigen huis. Je behoeft je hier niet meer te vertoo- nen. Er zijn meer kruideniers op de wereld. En dan kruideniers, die niet de oogen opslaan naar een boerendochter. Klaas wendt zich om. Hij w i 1 geen harde woorden zeggen. Nooit zal de boer ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID 02 03 t/m. 25 (28) Mei t/m. 1 (4) Juni iy2 kg. iy2 kg. 8 t/m. 15 Juni 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of y2 rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. Boter of margarine 16 18 17 t/m. 25 (28) Mei t/m. 11 (14) Juni 26 Mei t/m. 11 Juni Boterkaart: 250 gr. boter; Vetkaart: 250 gr. boter of margarine. Als boven óf 200 gr. sla olie. 18 (Extra rantsoen) 24 (Extra Rantsoen) 20 21 t/m. 24 (28) Mei t/m. 22 Juni t/m. 24 (28) Mei 24 Mei tot en met 7 (11) Juni 100 gram roggebrood o 1 100 gram ander brood oi 1 rantsoen gebak, of 70 gram bloem of meel. 200 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood of 2 rant soenen gebak of 140 gr. meel of bloem. Eieren 06 87 t/m. 25 (28) Mei t/m. 1 (4) Juni een ei. Gort of gortmout of 2fi t/m. 15 Juni 250 gram Havermout, havervlok ken, gort of grutten... 24 t/m. 15 Juni 250 gram 65, 75 66, 76 t/m. 1 Juni t/m. 1 (15) Juni 100 gram. Thee of koffiMUXTOgMt 30 34 tot en met 25 Mei t/m. 22 Juni 250 gr. kofflesurrogaat of 40 gr. thee. Macaroni of vermicelli 26 t/m. 15 Juni 100 gram. M&izena, griesmtel, pud dingpoeder, sago, aardappelmeel, stijf- 27 t/m. 15 Juni 100 gram. 18 t/m. 1 Juni 1% liter. 33 t/m. 1 (4) Juni 500 gram. Periode 10 t/m. 15 Juni Voor de keuken 2 liter. Rijst (-emeel, gries, -ebloem) of grutten» 21 boter- en vetkaart 32 tot en met 25 Mei t/m. 15 Juni 250 gram. Scheerzeep .xx.y.. K (textiel) t/m. 31 Aug. 50 gr. scheerzeep, tube of pot. 31 t/m. 8 Juni 1 kilogram. Vleesch 10 t/m. 30 Mei (4 Juni) 50 gr. vleesch of rant soen vleeschwaren of rantsoen verduurzaamd gevogelte. Vleeschwaren 16 t/m. 80 Mei (4 Juni) y2 rantsoen vleeschwaren. 29 tot en met 31 Mei 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huish.zeep of 150 gr zachte zeep pf 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder. K bruine textielkaart A (alle tex- tielkaarten) Zomer japon. Badcostuum of zwem broek. Kapelsche weg D 89; Cornelis Hoebeke, arbeider van Kapelle naar Nieuwstr. A 108; Dingeman de Klerk, fotograaf, van Sneek naar Marktveld A 71; Marinus de Jager en gezin, landarbeider van 's H. Arendskerke naar 's Gravenp.weg C 64. Vertrokken: Dingena Josephina Ja cobs van Molenweg C 68 naar 's Graven hage, Aerssensstr. 11; Marinus P. Rin- gelberg en gezin, van Nieuwstr. A 91 naar Goes, Grenadierstr. 11. Hansweert. Zondagavond ontstond er in het café alhier tusschen eenige per sonen twist. Deze liep zeer hoog, totdat op een gegeven oogenblik van een zeke ren T. de polsslagader doorgesneden later kunnen beweren, dat hij beleedigd is, al zegt hij dat nu wel. Van beleedi- ging is geen sprake. Ik hoop, dat u eenmaal spijt zult krijgen van uw woorden. Tuininga, zegt hij alleen. En hij verdwijnt. Noch Sjaan noch de boerin ziet hij meer. Hij fietst weg. Met een bezwaard hart. Sjaan lijkt hem verder weg dan ooit. Zjj moge hem dan trouw blijven, de boer verzet zich met kracht. En de boerin? Haar houding lijkt ook wel afwijzend. Tegen die bel den zal Sjaan niet óp kunnen. Tuininga is in zijn hart verbaasd over de kalmte, waarmee die Bakker het ge val heeft opgenomen. Hij moet erken nen, dat die jongen zich behoorlijk ge dragen heeft, behoorlijker dan hij. Re den, om hem van het erf te jagen, had hij niet. En nog veel minder, om hem te verbieden, niet meer met zijn warep te komen. Maar per saldo is dat toch het beste. Dan ziet hij Sjaan niet meer. Die twee moeten, elkaar zoo gauw mogelijk vergeten. En dan zal hij haar eens polsen, mettertijd, over Albert van Zanten. Als Sjaan haar gezond verstand gebruikt, en dat hééft zij toch moet ze inzien, dat Bakker geen partij voor haar is en Van Zanten wel. Ik heb Bakker verboden, op de werd. Een Duitsche militair heeft den arm afgebonden. De spoedig te hulp geroepen geneesheer achtte overbren ging naar een ziekenhuis te Goes nood zakelijk. lerseke. Voorstellen voor den Gemeenteraad. B. en W. stellen voor op het verzoek van het betrokken personeel van de openbare lagere scho len om restitutie van de gemaakte kos ten voor het volgen van een applicatie cursus voor de lichamelijke oefening, gunstig te beschikken en hiervoor een bedrag van f 30,uit te trekken. Aangezien blijkens de accountants rapporten de laatste jaren op diverse boerderij te komen, zegt hij, als hij met zijn vrouw en Sjaan alleen is. Het moet eens en voorgoed uit zijn. Dit is mijn laatste woord in deze vervelende zaak. En nu geen gemor meer. 'k Heb het land aan zure gezichten en aan herrie. Er was geen enkele reden, om Klaas Bakker te verbieden, hier te ko men. Maar het is gebeurd. We leggen ons er bij neer, Peter. Ik zal nu de boodschappen elke week döor Lambert laten halen, zegt de boerin, eenvoudig weg. Dat is jouw zaak. Het gaat mij er niet om, die menschen het brood uit den mond te stooten. Die twee mogen elkaar niet meer zien, dat is alles. Zonder een woord te zeggen, heeft Sjaan het vertrek verlaten. Die maatregel baat niet, Peter. Die twee hebben elkaar trouw beloofd. Daar aan kunnen jij noch ik iets veranderen. We zullen dat dan wel eens zien, zegt Tuininga. Hij zal het inderdaad zien. Maar heel andérs dan hij vermoedt en aan vankelijk wil. (Wordt ve.volgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5