U bespaart tijd en geld DITJES en DATJES. Binnenland Adm. van „Be Zeeuw" Goes Landbouw Rechtszaken Maatregelen voor de Kustverdediging PRANSCHE JODENWETTEN IN KONING PETER NAAR CANADA? Verdediging van Ned.-lndltt. Ontbinding opbouwdienst. Aanstelling bij de politie. Eigen-vervoerdersorganisatie opgericht. Verordening afgekondigd van Rijkscommissaris. VOORBEREIDING. JS. (IXN.R.), De commissaria- ger voor Joodache aangelegenhe- verklaard, dat thans aeatï«a Joden wet ten in voorbereiding «IJn, die binnenkort het gaheele complex Joodache vraagstukken in Frankrijk tot oplossing rullen brengen. In het gisteren verschenen Verorde- j ningenblad komt voor een verordening van den Rijkscommissaris, houdende buitengewone maatregelen voor de kust verdediging. Hieraan ontleenen wij het volgende: De eerste afdeeling bepaalt het gebied waarvoor de verbodsbepalingen gelden als volgt: Artikel 1. (1) Het gebied, waarvoor de verbods bepalingen in deze verordening gelden, omvat de Nederlandsche Waddeneilan den, de Waddenzee, het IJsselmeer, als mede het in het tweede lid omschreven kustgebied. (2) Het kustgebied wordt begrensd door een lijn, welke loopt van Nieuwe Schans langs den weg over Finster- wolde, Oostwolde, Termunten naar Ap- pingedam; van Appingedam langs de spoorbaan tot Sauwerd; van Sauwerd langs den weg over Winsum, Men- singeweweer, Oldenhove, Noordhorn, Grijpskerk, Visvliet, Kollum, Oudwolde naar Dokkum, van Dokkum langs de spoorbaan over Stiens, Leeuwarden naar Franeker; van Franeker langs de tram baan tot Arum; van Arum langs den weg over Grauwekat, Bolsward, Sneek, naar Akkrum; van Akkrum langs de spoorbaan over Meppel, Zwolle, Harder wijk, Amersfoort, Hilversum, Bussum tot waar deze het Merwedekanaal kruist vandaar langs het Merwedekanaal tot de Oranjesluizen; van de Oranjesluizen langs den weg naar Buiksloot en van 't Noordhollandsch kanaal tot Purme- rend, van Purmerend langs het kanaal tot Oosthuizen; van Oosthuizen langs de spoorbaan over Hoorn, Obdam naar Schagen; van Schagen langs den weg Over Schagerbrug tot het Noord-Hol- landsch Kanaalverder langs het Noord- Hollandsch Kanaal tot Alkmaar; van Alkmaar langs den weg over Uitgeest, Beverwijk, Velzen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Voor schoten verder over Leidschendam, Veenweg, Vlieland, Berkel, Bergschen- hoek, Oudeverlaat, Nieuwerkerk, Schin kel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendrecht naar Dordrecht; van Dor drecht langs de spoorbaan tot Breda; van Breda langs den weg over Ulvenhout naar het ZnidentotinderichtingMeer- le tot de Belgische grens en vervolgens .langs de Neder- landsch-Belgische grens tot aan zee. Tot het kustgebied behooren ook de bovengenoemde gedeelten van kanalen. Artikel 2. 1. Vaartuigen mogen het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, niet bevaren, noch daarbinnen op het water of op het land liggen. 2. Het bepaalde in het eerste lid is op vaartuigen, welke gebruikt worden bq de uitoefening van een bedrijf, hier onder begrepen een landbouwbedrijf, als mede op woonschepen zonder eigen be weegkracht, niet van toepassing. Artikeel 3. 1. Het overschrijden van de zeegrens is ook bij de uitoefening van een be drijf niet geoorloofd. 2. De zeegrens loopt langs de Neder landsche grens in den Dollart tot aan het meest Noordelijke punt van het eiland Rottumeroog, verder langs de buitenste kunstlijn van de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land tot aan de Belgische grens. In het gebied van de mondingen van den Ryn en de Schelde gelden voor de wateren de volgende grenzen: In het Brielsche Gat de van het Noor den naaf het Zuiden loopende lijn van het eiland Beer naar Oostvoorne. In het Goereesche Gat de lijn: Zwar te Hoek (Westpunt van het eiland Voor- ne) naar den vuurtoren Westhoofd (Goeree). In het Brouwershavensche gat de lijn: vuurtoren Westhoofd (Goeree) recht wijzend 230 gr. (in de richting van den vuurtoren verklikker) tot den meridi aan 3 gr, 47 min. Oost, van daar langs dien meridiaan. Op de Oosterschelde de lijn: Toren van Burg op Schouwen naar het rich tingsbaken Veersche Gat (Hoek van den Haak). Op de Westerschelde lijn: vuurtoren Westkapelle rechtswijzend 310 gr., ver volgens op twee zeemijlen afstand in Zuid-Zuid-Westelijke Zuidelijke en Zuid- Oostelke richting langs de kust in de richting naar het havenlicht Breskens. (Van Breskens uit rechtszwijzend 315 graden.) Artikel 4. Komen in het gebied, waarvoor de OTTAWA (S.P.T.). De Canadeesche regeering deelt mede, dat aan koning Peter van Joegoslavië toestemming is verleend, zich tn Canada te vestigen. Of de koning hiervan gebruik aal ma ken, la nog niet bekend. j verbodsbepalingen gelden of op zee voor de Nederlandsche kust varende vaar tuigen, welke de Duitsche oorlogsvlag voeren, in zicht dan dient elk ander varend vaartuig onverwijld zoover mo gelijk naar den uitersten rand van het vaarwater te worden gestuurd of op zee terstond uit te wijken. Artikel 5. (1) De bevelhebber der Duitsche ma rine in Nederland of de door hem daar toe aangewezen instanties kunnen in bepaalde gevallen 1) van het bepaalde in het eerste lid van artikel 2 en in artikel 3 dispensa tie verleenen. 2) De werking van het bepaalde in het tweede lid van artikel 2 wat betreft plaats of tijd beperken. (2) Maatregelen, als bedoeld in het eerste lid, kunnen ook als algemeen gel dend worden getroffen. Zij dienen door middel van de pers, den radio-omroep, door aanplakking of op andere ter plaat se gebruikelijke wyze te worden afge kondigd. Strafbepalingx. Artikel 6. (1) Wanneer degene, die aan boord de leiding heeft, diens plaatsvervanger, de roerganger of de loods het vaartuig door zijn schuld in strijd met het be paalde in art. 4 bestuurt, wordt deze gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken en met geldboete van ten hoogste 5000 R.M. of met een dezer straffen. (2) Bij herhaling kan den in het eer ste lid genoemden personen het bevaren van het gebied, waarvoor de verbods bepalingen gelden, of van de zee geheel of ten deele voor den tijd van ten hoog ste een jaar worden verboden. Artikel 7. (1) Hij, die in strijd met het bepaal de in de artikelen 2 of 3 een vaartuig naar het gebied, waarvoor de verbods bepalingen gelden, of over de zeegrens brengt, het daar houdt of gebruikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren, in ernstige geval len met tuchthuisstraf van ten minste een jaar en van ten hoogste vijf jaren. (2) Hij, die in strijd handelt met een maatregel, krachtens artikel 5 getrof fen, of met een verbod uitgevaardigd krachtens het tweede lid van artikel 6, wordt gestraft met de in het eerste lid vermelde straffen. Artikel ,8. (1) Vaartuigen, welke in strijd met het bepaalde in de artikelen 2 of 3 of met een maatregel, krachtens artikel 5 getroffen, in het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, op het water of op het land liggen of in dit gebied varen, kunnen worden verbeurd ver klaard. (2) Zulks geldt eveneens ten aanzien van vaartuigen, welke zich bij het in werking treden dezer verordening in het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, bevinden en welke ingevolge het bepaalde in deze verordening daaruit dienen te worden verwijderd, wanneer zulks niet binnen veertien dagen na het in werking treden dezer verordening is geschied. A r t i k e 1 9. Andere strafrechtelijke bepalingen blijven onverminderd bestaan, voor zoo ver zij niet met bovenstaande bepalin gen in strijd zijn. Buitenboordmotoren. De tweede afdeeling bevat bijzondere bepalingen betreffende buitenboord motoren, n.l. als volgt: Artikel 10. (1) Het onder zich hebben van buiten boordmotoren behoeft de toestemming van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (commissa ris-generaal voor de openbare veilig heid). (2) Onder buitenboordmotor wordt hierbij verstaan een draagbare, volledige inrichting, bestaande uit een motor, een aandrijfas en een scheepsschroef, welke in haar geheel aangebracht aan den buitenkant van een vaartuig, geschikt is om dit voort te stuwen. Artikel 11. Het verzoek om toestemming dient binnen veertien dagen nadat de veror dening in werking is getreden schrifte- lyk bij den districtscommandant der Rijkspolitie, in de gemeenten Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage bij de hoofdcommissarissen van politie te worden ingediend. In geval van afwijzing van zijn ver zoek is men gehouden den motor binnen veertien dagen na ontvangst van de be treffende mededeeling bij den burge meester van de gemeente zijner inwo ning, in de gemeenten Amsterdam, Rot terdam of Den Haag, bij den hoofdcom missaris van politie in te leveren. De invoer van buitenboordmotoren in het belette Nederlandsche gebied be hoeft de toeetemmlng van den eeoretorle- genereel ven het departement van han del, nijverheid en echeepvaart. Degene, die handelt in strtfd met deze verordening wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste ses maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gul den of met een van deze straffen. Wanneer deze verordening in werking zal treden, vervallen de verordening nr 59 van 1940 houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Rijnmondingen en de verordening nr 121 van 1940, houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Schelde- en Rijnmondingen. waarbij Mn vergunning is verleend, daartegen schriftelijk beroep instellen bij den secretaris-generaal van het de partement van waterstaat. Dit besluit is in werking getreden met terugwerkende kraoht tot 23 Mei 1941. REGEERING WEN8GHT INVOERING VAN DIENSTPLICHT VOOR INHEEMSCHE BEVOLKING. (D.N.B.). Volgens een Domei-bericht heeft de regeering van Nederlandsch- Indië ter versterking van de landsver dediging in den Volksraad een voorstel ingediend om den dienstplicht voor de inheemsche bevolking in te voeren, daar het systeem van vrijwillige aanmelding onvoldoende is. In het blad van den Christeltjken Bak- kersbond las ik een sympathiek verzoek. Er werd door de werknemersorgani saties opt'aangedrongen, Indien het fi nancieel mogelijk Is, aan de arbeiders, die men ln dienst heeft, met Pinksteren een extraatje, een gratificatie of iets dergelijks te geven, in verband met de hooge kosten van het levensonderhoud. Het Dagel. Bestuur van genoemden Bond besloot niet alleen dit verzoek door te geven, maar het ook van harte aan te bevelen. Vooral werd gewezen op de arbeiders, die een groot gezin hebben te onderhouden. Op mijn beurt wil ik niet alleen mee helpen, om dit verzoek aan de bakkers patroons onder de lezers door te geven, en het hartelijk aan te bevelen, maar ook, om er bekendheid aan te geven aan andere werkgevers buiten den kring van de bakkers. Laten patroons en arbeiders met el kander meeleven, vooral op onze Christelijke feestdagen. TABAKSSURROGATEN THANS DISTRI BUTIEGOED. Bij beschikking van den Secretaris- Generaal van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is wijzi ging gebracht in de Tabaks- en Tabaks productenbeschikking 1940 nr 1. Daar bij worden tabakssurrogaten tot distri- butiegoed aangewezen. Voorts is van deze gelegenheid ge bruik gemaakt in de beschikking een koppelverbod op te nemen, terwijl in een nieuw artikel 10 uitbreiding is gegeven aan de verplichting tot het doen van op gaven tot hen, die niet by het Rijksbu reau voor Tabak en Tabakproducten zijn ingeschreven. Bovendien wordt in een nieuw artikel bepaald, dat inzage in of afschrift van bescheiden moet worden verstrekt, wanneer het Rijksbureau dit noodig oordeelt. WINTERHULP. Nieuwe giften. Bij de Winterhulp Nederland zijn in de periode van 12 tot en met 17 Mei weer een aantal giften binnen gekomen. N.V. de Centrale Arbeidersverzeke ring en Depositobank, 'sGravenhage f 5000N.V. Kon. Lederfabriek „Neder land", Oisterwijk f3000; N.V. Tricotage te Weert f 1000A. J. M. G., Rotterdam f 1000; N.V. Asselbergs IJzerindustrie en Handel-Mij, Bergen op Zoom f1000; N.V. Holland, Bergen op Zoom f 250N. V. v.h. Wed. C. J. Becht en Zn., Ber gen op Zoom f 100A. K., Bergen op Zoom f 100N.V. Regenkleedingfabriek „Brabant" Tilburg f100; Wollendeken- fabriek Aabe, Tilburg f 500Wollenstof- fenfabriek Swagemakers-Caesar, Til burg f 500N.V. Wollenstoffenfabriek v.h. F. N. Swagemakers en Zoon N.V., Tilburg f 250; Totaal f 22.783,54. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de INVENTARISATIE VOEDSELVOOR ZIENING. Voor MeiJuni 1941. Blijkens het Inventarisatiebesiuit Voed selvoorziening MeiJuni 1941, beide van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij en opgenomen in de St.ct. van 26 dezer, is ieder, wien tusschen 26 Mei en 8 Juni 1941 een beschrijvingsbiljet voor een te houden inventarisatie van landbouw wordt uitgereikt, verplicht dit formulier in te vullen of te doen invul len en te onderteekenen. Deze biljetten moeten, voor zover zij niet onmiddellijk na de invulling en onderteekening zijn ingenomen, ditmaal voor 15 Juni worden ingeleverd bij de provinciale landbouw crisis-organisatie, welke ze hééft uitge reikt. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Faillissement. Ter terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is failliet ver klaard Jacobus de Jager, klein-landbou- wer, wonende te Driewegen, Smidsweg. Rechter-Commissaris Mr B. V. A. Röling. Curator Mr M. Vlaming, advocaat te Goes. BOETEN VOOR KOOPERS VAN VLEESCH ZONDER BON. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam heeft een boete opgelegd aan den aardappelhandelaar O. te Lim- men, die van heimelijke slachting af komstig vleesch zonder bon en tegen te hoogen prijs had verkocht. Hij stelde echter ook een vervolging in tegen de koopers, die voor het meerendeel tot goedgesitueerde inwoners van Bussum behooren. Mevr. van H. kreeg een boete van f i50, mevr. B. C. moet f 100 betalen, evenals mevr. R. en mevr. B. Mevr. G. kreeg f200 boete, de heer D. F. f150. Het, vleesch dat zij hadden gekocht werd ver beurd verklaard. Het gisteren verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris, waarin wordt be paald, dat de Nederlandsche Opbouw dienst wordt ontbonden. De afwikkeling der aangelegenheden van den Nederlandschen Opbouwdienst geschiedt door het hoofd van het af wikkelingsbureau van den Nederland schen Opbouwdienst; deze wordt door den secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken benoemd en ontslagen. De secretaris-generaal van voornoemd departement vaardigt de voor de uit voering van deze verordening noodza kelijke rechtsvoorschriften uit, welke worden afgekondigd in de Nederland sche Staatscourant. Deze verordening is in werking ge treden. De waarnemend inspecteur-generaal der Nederlandsche politie maakt be kend, dat thans weer aanstellingen bij de Nederlandsche politie zoowel in de officiersrangen als in de verschillende lagere rangen kunnen plaats vinden. Deze aanstelling geschiedt voor de ge- heele politie uitsluitend op de volgende wijze De opleiding vindt allereerst plaats in een opleidingsbataljon der mare chaussee. Na afloop van deze eerste op leiding in dit bataljon gaat men over naar enkele gesloten eenheden en ver volgens, naar mate van geschiktheid en behoefte, naar den meer gespecialiseer- den politiedienst bij de marechaussee, bij de gemeentepolitie of bij de toekom stige rijkspolitie. Promotie geschiedt af hankelijk van de beschikbare plaatsen en in overeenstemming met de dienaan gaande geldende voorschriften. De aanstelling geschiedt voorloopig op proef voor den tijd van een jaar. Bij gebleken ongeschiktheid, bij ernstige vergrijpen tegen de discipline en indien valsche mededeelingen omtrent den eigen persoon waren verstrekt, kan te allen tijde op staanden voet ontslag worden verleend. Te allen tijde kunnen ook onderoffi cieren (manschappen) tot de officiers loopbaan worden toegelaten in haar di verse geledingen, na het afleggen van de daartoe vereischte examens, op grond van bijzondere prestaties en zeer groote leiderscapaciteiten indien daar naast voldoende algemeene ontwikke ling aanwezig is. Bij de keuze van deze adspidant-offi- cieren wordt een strenge selectie toege past. Wanneer er onder onze lezers zijn die omtrent een en ander meer willen weten dan kunnen zij zich voor wat de prov. Zeeland betreft wenden tot den com mandant der 2de divisie marechaussee, Raamweg 1b te 's-Gravenhage. Het verordeningenblad no. 23 bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, houdende oprichting van een organi satie, welke den naam „Eigen-Vervoer ders Organisatie (E.V.O." draagt. Artikel 1 luidt als volgt: (1.) Ten behoeve van een eenvormige samenvatting van diegenen, die goede ren in eigen vervoer langs den weg ver voeren, wordt een organisatie opgericht, welke den naam „Eigen-Vervoerders Or ganisaties (E.V.O.)" draagt, rechtsper soonlijkheid bezit en welker zetel te 's-Gravenhage is gevestigd. (2.) De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat geeft voor schriften omtrent de samenstelling en bevoegdheden van de organen der in het eerste lid genoemde organisatie en neemt de daarmee samenhangende noodzakelijke maatregelen. Degene, aan wien een vervoervergun- ning van den inspecteur-generaal ver leend is, wordt daarmede lid van de Eigen-Vervoerders Organisatie met alle daaruit voortvloeiende rechten en ver plichtingen. De rijksinspecteur van het verkeer be- slist over het al dan niet verleenen van een vergunning, gehoord in commissie, welke voor zijn district, onder goedkeu ring van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat is sa mengesteld uit leden, aangewezen door de E. V. O., aangevuld met een door hem aan te wijzen deskundige op het gebied van het beroepsgoederenvervoer langs den weg. De E. V. O. kan binnen één maand na dagteekening van een beschikking van den rijksinspecteur van het verkeer, EEN BURGEMEESTER WAARSCHUWT De burgemeester van Velsen heeft een waarschuwend woord tot de bevolking gericht, waarin hij er op wijst, dat den laatsten tijd wellicht in toenemende mate politieke tegenstellingen door sommige personen op betreurenswaar dige en scherp af te keuren wijze tot uiting worden gebracht. Het uitroepen van scheldwoorden tegenover politieke tegenstanders, doch ook bepaalde hin derlijke en prikkelende gedragingen op den openbaren weg leiden tot onnoodige verscherpingen. Tegen personen, die zich hieraan schuldig maken, zal de po litie streng optreden. Daar ook de jeugd zich méérmalen hieraan schuldig maakt en dikwijls het wegdek ontsiert met woorden van kren- kenden aard, doet de burgemeester een ernstig beroep op onderwijzers en leera ren, om den kinderen op het onwaar dige hiervan te wijzen en voorts op alle ingezetenen, om mede te werken, dat orde en rust gehandhaafd blijven. COMMISSIE VOOR HERZIENING VAN DE DRANKWET OPGEHEVEN. Naar het maandblad „De Wijn" meldt, is bü beschikking van den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken de commissie tot herzie ning van de drankwet opgeheven. Deze commissie, naar haar voorzitter de com- missie-Scholtens genoemd, had tot taak te onderzoeken welke wijzigingen moe ten worden aangebracht in de Drank wet en tevens deze wijzigingen voor te bereiden. BOND VAN MEISJESVER. OP GEREF. GRONDSLAG IN NEDERLAND. De 23e bondsdag van den Bond van Meisjesvereen. qp Geref. grondslag in Nederland zal Woensdag 4 Juni a.s. in de Westerkerk te Utrecht worden ge houden. Aangezien de presidente, mej. M. Parmentier van Oegstgeest, nog niet geheel hersteld is, zal de bondsdag wor den gepresideerd door de vice-presi- dente, Mej. M. Jonkhoff van Gronin gen. De morgenvergadering is gèheel gewijd aan de behandeling van huis houdelijke zaken. In de middagvergade ring zal ds B. A. Bos, Geref. predikant te Assen, refereeren over: „De beteeke- nis van Gods Woord voor nu" en ds C. Veenhof, idem te Utrecht, een opwek kende rede houden getiteld: „Rust èn strijd". Aan den bondsdag gaat Dinsdagavond 3 Juni in Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, een wijdingsure vooraf onder leiding van den heer Ad. Kuiper van Utrecht, die een toespraak houden zal getiteld: „Uit den mensch of uit God?" DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Geen extra-rantsoenen voor zieken en bij bevallingen. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in over leg met de hoofdinspectie van de volks gezondheid en het rijkskolenbureau be paald is, dat voor zieken en bevallingen tot nader aankondiging in geen enkel geval meer extra-rantsoenen vaste brandstoffen rullen worden beschikbaar gesteld.' DE BUMA EN DE MUZ1EK- VERGUNNiNGEN. Het Bureau voor muziekauteursrecht heeft aan de burgemeesters gevraagd om 'in de toekomst het verleenen van muziekvergunningen (voor vergunnings- en verlofslokaliteiten op grond van de drankwet en voor het overige op grond van de plaatselijke politieverordeningen) afhankelijk te willen stellen van de voor waarde, dat de aanvragers moeten kun nen aantoonen, dat zij de toestemming der muziekauteurs, die in het algemeen door de BUMA worden afgegeven, heb ben verkregen. Blijkens den inhoud van dit verzoek hebben reeds vele burge meesters tot het stellen van een derge lijke voorwaarde besloten. Weer andere burgemeesters hebben echter bezwaar gemaakt tegen het stel len van bedoelde voorwaarde. NED. CHR. AANNEMERS- EN JBOUW- VAKPATROONSBOND. De vergadering van dezen Bond zal worden gehouden op Donderdag 17 Juli a.s. vermoedelijk te Zwolle. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.N.P. meldt: In het afgeloopqn weekeinde vonden slechts eenige aan vallen van de Britsehe luchtmacht op ons land plaats. Schade werd nagenoeg niet aangericht; slechts in een plaats kregen een paar woonhuizen wat glas schade.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2