De Werkverruiming in Zeeiand. DE STRIJD OM KRETA. Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLA Nog meer troepen daarheen gevoerd. Het vergaan van de Hood. De luchtstrijd boven Engeland DAGKALENDER. DINSDAG 27 MEI 1941 55e JAARGANG - No. 22 Hoe de Grieksche Koning vluchtte. Ondergang van de „Hood" maakte In Engeland diepen Indruk. Men wacht met groote spanning op de rede van Roosevelt. Bureaux Lange Vor»t»tr»#t 70, Qoea Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Qbtstraait 34 en Noordweg 155. Directeur-HoofdredacteurA. DB LANGE te Geea. Abonnementsprijs f2,73 per kwertse! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen, waar een agent is aan gesteld i 0.21. Losse nummers 6 cent FamiSefcerichter, 33 cent per regel Overige adverientiër, 30 cent per regel ingezonden n<cuedecüngeït uö cent per regei Kleine Advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentüén onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Toekomstplannen. Buiten dit alles staat er nog heel wat op het programma. De ruilverkaveling in de polders Kruiningen en N. Olzende, waartoe pas besloten werd, bevat een loonpost van f420.000, zoodat er gedu rende de werkbare weken van 3V2 j. een 200 man werk zullen vinden en waar- by de getroffenen uit de geïnundeerde gebieden bij voorkeur geplaatst zullen worden. Een belangrijk object in O o s t - Zeeuwsch-Vlaanderen vormt de ruilverkaveling van den Ser-Paulua- poider in de gemeente Vogelwaarde. ïn deze streek, waar nog een beduidende werkloosheid is, aal dit werk zeer wel ken zijn. Het Departement van Sociale Zaken zegde aan de Centrale Cultuur technische Commissie reeds 85 van de loononkosten toe. Het gaat over 6650 manweken. Voorts zijn in studie de ruilverkave ling van den Vier Bannenpolder in Duiveland en van den Yersek- schen Moer in Zuid-Beveland. Het gemeentebestuur van Ovezan- d e kreeg dezer dagen toezegging van subsidie voor de verbetering van enkele wegvakken. Deze objecten worden ge deeltelijk gefinancierd door het Werk fonds, terwijl het Dep. v. Sociale Zaken 100 van de loonkosten toezegde. De omvang is 60 weken werk voor 50 man. Tevens wordt de verbetering van den afvoer van het water van den Poel polder en die van het riool- en fabrieks water te Sas van Gent voorbereid. Hier toe zijn omvangrijke besprekingen noö- dig met de belanghebbenden en de aan grenzende polders, die gedeeltelijk in België liggen. Dit werk wordt op ruim f125.000 begroot. Ook dit zou voor de arbeiders in deze streek van groot be lang zijn. Kamper» of inkwartiering? De verschillende werken liggen over heel de provincie verspreid. Ook in de zen schuilt er een moeilijkheid in de geografische gesteldheid van onze pro vincie. Een juiste verdeeling der ar beidskrachten wordt belemmerd, zoo niet onmogelijk gemaakt, door de lastige verbindingen. Het oprichten van werkkampen zou aan deze moeilijkheid tegemoet kunnen komen. Maar dit is zeer duur en door de materialenpositie op het oogenblik zeer bezwaarlijk. Een werk, waar een dergelijk werkkamp een 7 8 jaar zou kunnen blijven staan, is in onze provin cie wel niet te'vinden en verplaatsen is niet aan te bevelen met het oog op de duurzaamheid van het kamp. Gelukkig is er een andere mogelijkheid gevonden, van zeer recenten datum. Men kan nu overgaan tot inkwartiering der arbei ders in de omgeving van het werk. Dit in analogie met het vroegere inkwartie ren van militairen. Hoewel dit in onze omgeving tot nu toe nog geen toepas sing heeft gevonden, zal er bij grootere werken op den duur wel toepassing aan gegeven worden, Verbeteringen. Binnenkort is te verwachten, dat de loonregeling van de Werkverruiming zal aangepast worden aan de nieuwe loonen in het landbouwbedrijf. Nog meer dan vroeger zal de Arbeidsbemiddeling (het nieuwe Rijksarbeidsbureau) er voor moeten zorgen, dat de arbeiders door deze gunstige loonvoorwaarden niet in de Werkverruiming blijven arbeiden. Zij moeten naar bet vrije boerenbedrijf, als dit hen roept. Zelfs onder de tegenwoor dige loonen in de Werkverruiming komt dit voor, doch dit is toch niet de bedoe ling van dit instituut. Ten slotte wordt er naar gestreefd, .de huidige werken tot „vrij werk" te ma ken. Het is nu bezwaarlijk, als men in de Werkverruiming gewerkt heeft, in aanmerking te komen voor Overheids hulp inzake de steunregeling. Vele be perkende bepalingen zijn reeds opgehe ven. Nu worden er pogingen gedaan, de laatste beperkingen te doen verdwijnen. De Werkverruiming verschaft niet al leen aan velen arbeid, zij zorgt er voor, dat de voedselpositie verbetert, dat de landerijen meer rendabel worden door egalisatie, enz. of door verbeterde afwa tering, en dat de polders beter be schermd worden tegen onzen erfvijand, het water. Zij verricht belangrijk werk voor onze volkshuishouding. DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: In den strijd om Kreta^ heeft het lucht- wapen, zoóals in een extra-bericht is me degedeeld, buitengewone successen op de Britsche Middéllandsche Zeevloot be haald. De Duitsche luchtstrijdkrachten! alleen hebben, volgens een samenvatting van de tot dusver verstrekte berichten, sinds den 20sten Mei zeven vijandelijke krui sers of luchtdoel kruisers en acht torpe- dobootjagers alsmedz een duikboot en vijf motortorpedobooten tot zinken ge bracht. Door bomtreffers werden verder een slagschip, alsmede verscheidene kruisers en torpedobootjagers zwaar be schadigd. Italiaansche zee- en luchtstrijdkrach ten hebben in dezelfde periode vier vij andelijke kruisers tot zinkén gebracht en verscheidene andere eenheden bescha digd. Hierdoor heeft de Engelsche heer schappij in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee door de schitteren de samenwerking van de zee- en lucht strijdkrachten der spilmogendheden een zwaar verlies geleden. Op het eiland Kreta ontwikkelt de strijd zich van de aldaar optredende for maties van het luchtwapen en van het leger onder voortdurenden aanvoer van versterkingen verder met succes. Forma ties van het Duitsche luchtwapen heb ben ook gisteren doeltreffend in de ge vechten op den grond ingegrepen. Ze wierpen Britsche steunpunten en munitie-opslagplaatsen in brand, vernie tigden twee vrij groote koopvaardijsche pen en schoten in luchtgevechten drie Britsche 'gevechtsvliegtuigen en drie jachtvliegtuigen neer. Drie andere vijan delijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Op hei eiland vernietigden Duitsche jachtvliegtuigen door beschieting met de boordwapens vier op den grond gepar keerde jachtvliegtuigen en beschadigden zes andere zwaar. InNoord-Af rika geringe ac tiviteit der artillerie voor T o b r o e k. In 't Zeegebied rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen twee vracht schepen van tezamen 2000 ton tot zin ken gebracht en twee groote koopvaar dijschepen zwaar beschadigd. Bij aanvallen van Duitsche jachtvlieg tuigen op de Engelsche Zuid kust en by pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden en de Duitsche Bocht binnen te vliegen werden in luchtgevechten drie Britsche jacht vliegtuigen en drie gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Bovendien schoot een pa trouillevliegtuig drie en de marine-arti- lerie twee Britsche gevechtsvliegtuigen neer. De vijand heeft overdag noch 's nachts boven het Duitsche rijksgebied gevlogen. ROME (Stefani.) In zijn weermachts- bericht nr 355 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika hebben wij tijdens een verkenningsactie aan het front van Tobroek automatische wapens en anti- tankgeschut buit gemaakt. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben in duik vlucht vijandelijke schepen in de haven van Tobroek gebombardeerd. Vier sche pen, met tezamen 11.000 ton, werden tot zinken gebracht. Formaties Italiaansche vliegtuigen bestookten verscheidene ma len militaire doelen op het eiland Kreta met bommen en machinegeweervuur. In Oost-Afrika hebben onze troepen aan den linkeroever van de rivier.Omo succesvolle gevechten volgehouden. DE VLOOTOPERATIES. OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. BERLIJN. (D.N.B.) Naar de Lon- densche Berichtendienst meldt, zijn er over de vlootoperaties in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan nog geen verdere berichten in Engeland ont vangen. ENGELSCH PATROUILLEVAARTUIG GEZONKEN. BERLIJN. (D.N.B.) De Britsche Ad miraliteit deelt mede, dat het patrouille vaartuig „Viva II" gezonken is. De „Viva II" was een motorjacht, dat we gens zijn snelheid vooral voor bewaking en als bescherming van koopvaardijsche pen in Britsche kustwateren gebruikt werd. Met den ondergang van dit motor? jacht heeft de Engelsche marine in de laatste drie weken 8 patrouilleschepen verloren, die alle tot zinken zijn ge bracht. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN OP KRETA VERNIELD. BERLIJN. (D.N.B.) Op een vliegveld van het eiland Kreta zijn gisteren drie Britsche vliegtuigen door Duitsohe ja gers met de boordwapens in brand ge schoten. LUCHTGEVECHTEN BOVEN KRETA. BERLIJN. (D.N.B". Een kleine groep Britsche vliegtuigen heeft gisteren ge tracht, naar aan het D.N.B. wordt ge meld, een door Duitsche troepen bezet vliegveld op Kreta aan te vallen._ Deze groep werd echter door Duitsche jagers bijna geheel vernietigd. Zes Britsche vliegtuigen werden tijdens luchtgevech ten, die hierbij ontstonden, neergescho ten. De Duitsche formaties leden geen verliezen. DE BRITSCHE STELLINGEN OP KRETA DOORBROKEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben de Duitsche strijdkrachten op Kreta een krachtigen aanval onder nomen en de Britsche stellingen door broken, nadat die hevig door de lucht macht gebombardeerd waren. De aanvalsacties van Duitsche troepen op Kreta worden doeltreffend gesteund door nieuw aangekomen gevechtsafdee- lingen. Op verscheidene plaatsen zijn de laatste dagen nieuwe eenheden geland, die zich reeds vereenigd hebben en in ge sloten formaties optreden tegen de Brit sche haarden van tegenstand. Op stra tegisch belangrijke punten hebben de voorhoedetroepen van de parachutisten den weg voor den opmarsch vrijgemaakt, zoodat de landingstroepen zich strijdend een weg konden banen van het westelijk deel van het eiland naar het overige ge bied. Naar United Press uit Londen meldt, bouwen de Britsche troepen nieuwe stel lingen op Cyprus, daar zij deze nood zakelijk achten, als Kreta door de Duit- schers ingenomen mocht worden. (D.N.B.) De militair-politieke me dewerker van het D.N.B. schrijft over den slag om Kreta: Daar het Duitsche opperbevel een be richt publiceert over den strijd om Kre ta en daarin verklaart, dat de wateren ten Noorden van het eiland gezuiverd zijn van den vijand, kan men aannemen, dat van Duitsche zijde de kwestie van den aanvoer bevredigend is opgelost, zoodat niet meer verwacht kan worden, dat de verovering op aanzienlijke tegen slagen zal stuiten. Daarmede is een mi litaire prestatie volbracht, die uniek is in de oorlogsgeschiedenis. De verdedi gers van Kreta hadden alle voordeelen, die natuur en militaire kracht konden verschaffen. Desondanks hadden de Duitschers succes. United Press meldt uit Caïro, dat Duitsche Heinkelbommenwerpers Zater dag van twee uur 's middags tot acht uur 's avonds een ononderbroken, systema- tischen luchtaanval op de Kretensische steden Kanea, Heraklion en Rethymnon hebben ondernomen. HET SUEZ-KANAAL AANGEVALLEN Naar Reuter uit Cairo meldt, zijn vol gens een officieel Egyptisch bericht van Vrijdag op Zaterdag luchtaanvallen ge daan en bommen uitgeworpen in de buurt van het Suez-kanaal. (D.N.B.) De Londensche berichten dienst meldt, dat twee Britsche officie ren, die den Griekschen koning op zijn vlucht van Kreta naar Egypte hebben vergezeld, hebben medegedeeld, hoe heele zwermen Duitsche valscherm jagers in de onmiddellijke omgeving van de verblijfplaats van koning George ge land zijn. De koning vluchtte hierop in het gebergte. In het nachtleger van een hert heeft hij toen overnacht. Den vol genden dag is hij te voet naar de kust gegaan waar hij zich, nadat de leden van het Britsche gezantschap zich by hem hadden gevoegd, heeft ingescheept. In een proclamatie aan de bevolking van Kreta heeft de koning medegedeeld dat hy „het eiland moest verlaten om de oorlogshandelingen niet te hinderen." (S. P. T.) Het bericht van den onder gang van de „Hood" by de jongste ma ritieme operaties voor Groenland heeft in Engeland diepen indruk gemaakt. Voor het gebouw der Admiraliteit stonden honderden Londenaars, die zwy- gend op nadere byzonderheden omtrent het lot van de opvarenden wachtten. Tot twee keer toe werd hun door een klerk van de Admiraliteit medegedeeld, dat er nog geen nadere berichten over de red ding van de bemanning van den grooten slagkruiser bekend waren, behalve de reeds gedane mededeeling, dat waar- schyniyk selchts een gering aantal der opvarenden is gered, Het overgroote deel der alachtoffera, zoo werd er aan toege voegd, heaft ten gevolge van de hevige ontploffing door het in de lucht vliegen van de munitiemagazynen zeer waar- schyniyk een snellen dood gevonden. In Britsche politieke kringen is men van meening, dat de zeeslag moet wor den beschouwd ais een schakel in den slag om den Atlantischen Oceaan. Enge land, zoo betoogt men, moet een prijs be talen voor zyn heerschappy ter zee. In deze kringen wordt voorts verklaard, dat het feit, dat de strijd zich afspeelt in de wateren voor Groenland, in de Vereenig- de Staten niet onopgemerkt zal zijn ge bleven. Over het verloop der operaties sinds den ondergang van de „Hood" was he denmorgen te Londen alleen bekend, dat de actie voortduurt en dat de Engelsche vlooteenheden nieuw contact zoeken met het Duitsche smaldeel. De marinemedewerker van de „New York Times", Hanson Baldwin, noemt het Britsche verlies een slag, niet alleen voor de Britsche marine, doch indirect ook voor de Vereenigde Staten. De uit werking hiervan, aldus Baldwin, is psy- hologisch niet te onderschatten. De „New York Herald Tribune" vraagt zich af, hoe het mogelyk is geweest, dat een granaat in de munitiekamer van den slagkruiser kon doordringen. Het blad komt hierbij tot de conclusie, dat dit moet zijn vergemakkelijkt, doordat de „Hood" een verouderd systeem van pant sering had, dat blijkbaar niet voldoende bestand is geweest tegen de uitwerking van het geschut van het zeer moderne slagschip „Bismarck". (D. N. B.) De Londensche „Times" schryft over het verlies van de „Hood" o.a. het volgende: De vernietiging van den slagkruiser is een ernstig ongeluk. Het verlies scheurt een niet te loochenen gat in En- gelands gevechtslinies, die vooral sedert het uitvallen van Frankrijk tot aan de uiterste grens harer rekbaarheid om den aardbol gespannen had moeten worden. Niet minder beklagenswaardig is het verlies van meer dan 1300 van de beste officieren en matrozen der vloot. (D. N. B.) Door den ondergang van de „Hood" heeft Engeland thans in to taal twee slagschepen verloren. Tydens dezen oorlog zyn er in Engeland twee slagschepen in dienst gesteld. Vyf ande re bevinden zich in aanbouw. S.P.T. meldt uit Washington: Geheel Amerika wacht met de groot ste spanning op de radiorede, die presi dent Roosevelt vandaag zal houden. Over den inhoud worden in politieke kringen de meest uiteenloopende veron derstellingen geuit. Vry algemeen ver wacht men, dat de president den toe stand van „full national emergency" zal afkondigen, intrekking van de neutrali- teitswet zal eischen en zal afkondigen, dat de transporten van oorlogsmateriaal van de Ver. Staten naar Engeland in convooi zullen geschieden. Tegenover al deze vermoedens staat slechts één offi- cieele uitlating, die van Stephen Early, den secretaris van Roosevelt, die aan de pers verklaarde: „de rede van Roosevelt den vyandei der democratie i ii binnen- en buitenland niet goed zal b e v a 11 e n." Een officieuze enquête, ingesteld on der de leden van de Senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken, heeft een meerderheid van 13 tegen 10 stemmen opgeleverd ten gunste van wijziging der neutraliteitswet. DINSDAG 27 MEI. En de Heere zal een hoog vertrek zyn voor den verdrukte, een hoog vertrek in tyden van benauwdheid. En die Uwen Naam kennen, zullen op U vertrouwen, omdat Gy, HEERE! niet hebt verlaten, die U zoeken. Psalm 910 en 11. Zon. op onder 5.28 21.46 Maan. op onder 6.48 22.40 2 Juni: Eerste kwartier. 9 Juni: Volle maan. BERLIJN. (S.P.T.) Politieke kringen te Beriyn noemen den ondergang van den Britschen slagkruiser „Hood" een „koude duche voor Roosevelt" en men spreekt de verwachting uit, dat zulke feiten hun invloed zullen doen galden cp de openbare meening in de Ver eenigde Staten. Ongetwijfeld zullen Iioo- sevelts tegenstanders het verlies van de „Hood" uitbuiten, maar toch heeft men te Beriyn niet veel hoop op den invloed der isolationisten in de Vereenigde Sta ten. Er valt een wijziging in de Duitsche houding tegenover de Vereenigde Sta ten te constateeren en deze wijziging be staat vooral in een dreigender toon van de Duitsche pers. Terwijl tot nu toe voortdurend een beroep op het gezond verstand van het Amerikaansehe volk is gedaan, begint thans langzamerhand J de overtuiging post te vatten, dat de Vereenigde Staten den oorlog niet wil len vermijden. Men begint nu te zeggen „Als Amerika wil komen, laat het dan maar komen." De aanmerkeiyke verscherping van den toon der bladen tegenover de regee ring van Roosevelt, uit zich vooral in artikelen, waarin dagelijks in scherpe bewoordingen de uitlatingen van Ameri kaansehe staatslieden worden beant woord. Het belangrijks is hierbij wel het bericht van Zaterdag geweest, waarin over de Joodsche afstamming van pre sident Roosevelt wordt gespróken en waarin wordt gezegd, dat er verschei dene Joden onder zyn voorouders en die van zqn vrouw bevinden. Dat de „Völki- sche Beobachter" aan dit bericht een belangrijke plaats heeft ingeruimd, be- wijst, dat de vijandige stemming en de verbittering in Duitschland tegen den Amerikaanschen president toenemen. VER. STATEN HEBBEN NU TWAALF TROEPENTRANSPORTSCHEPEN IN DIENST. Amerikaansehe troepen te Singapore? (D.N.B.). Het ministerie van oorlog heeft, volgens „Associated Press", het passagiersschip „Si Boney" (6938 b.r.t.) gekocht, dat tot dusver voor de „Ame rican Export Lines" den dienst tus- schen New-York en Lissabon onder hield. Het schip zal dienst doen als t troepentransportschip. Het aantal troe pentransportschepen bedraagt thans twaalf. Het D.N.B. meldt uit Tokio, dat daar berichten uit Thaische bron zyn ont vangen, volgens welke eenige bataljons Amerikaansehe troepen uit Sjanghai, Peking en Tientsin te Singapore zouden zyn aangekomen. GEEN DUITSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. (A.N.P.) Wy vernemen van welinge lichte zyde uit Beriyn: Gisteren is in de Wilhelmstrasse het bericht van het Finsche dagblad „Hel- sinkin SaDomat" over Duitsch-Sowjet- Russische onderhandelingen en over een z.g. Duitsche bezetting van de Oekraine als- volkomen onzinnig gekenschetst. Van Duitsche zyde weeö men in dit verband ook op het Moskousche blad „Prawda", dat den inhoud van dit be richt eveneens reeds scherp van de hand heeft géwezen. CHURCHILL OVER EEN INVALSPOGING. Schweizer Press Tel. meldt uit Lon den: Chrurchill heeft in een boodschap aan alle mannen en vrouwen van Groot- Britannië de plichten geformuleerd, welke by een vyandelyke invalspoging op de burgerbevolking zullen rusten. Deze boodschap wordt binnen enkele dagen gepubliceerd in den vorm van een vlugschrift, dat in een oplaag van ruim 14.000.000 exemplaren over het geheele land zal worden verspreid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1