DE ZEEDW WELKE BONNEN DEZE WEEK? TWEEDE BLAD Binnenland LEVENSGANG Geref. Jeugd-middag. FEUILLETON Het ontslaan van tijdelijk personeel. Uit de Provincie 26 Mei 1941 Dagblad „DE ZEEUW" VAN MAANDAG 26 MEI 1941. Nr 21. VIERDUIZEND JONGEREN TE KATWIJK BIJEEN. Op den Hemelvaartsdag is te Katwijk aan Zee in de beide Ned. Herv. Kerk gebouwen een Jeugdlanddag gehouden, welke georganiseerd was door den Ring en Kring Rijnsburg en Omstreken" van den Ned. Bond van J.V. op G.G. en den Bond van Geref. Meisjesver. in Neder land. In deze drukbezochte samenkomsten traden als sprekers op D r H. C o 1 ij n en Dr A. de Bondt, Geref. pred. te 's-GravenhageWest. Dr Colijn, wien bij zijn binnentreden de zegenbede uit Ps. 134 werd toegezon gen, begon zijn rede met te herinneren aan een boekje van Dr Kuyper, „Drie kleine vossen", waarmee gedoeld werd op drie gevaren in ons geestelijk leven, intellectualisme, mysticisme en practi- cisme. Deze drie zijn nog niet uitge storven. Aan den anderen kant moeten we ook niet overdrijven naar het tegen deel, want ook als er bij ons de goede verhouding is tusschen verstand, gevoel en practischen zin, dan bestaat er ge vaar voor een vierde „vos", het gevaar van de werktuigelijkheid in ons leven, die gevaarlijker is dan de drie anderen, omdat hij vaak slecht is te onderschei den. Spr. vergeleek deze sleur in het kerke lijk leven met de wet van de traagheid in de techniek; zooals een vliegwiel na het stoppen van den motor geleidelijk aan langzamer gaat loopen en ten laat ste stil staat, zoo gaat het ook met het uitwendige geloofsleven. Het alleen op gewoonte berustende kerkelijk leven gaat op den duur stil staan. Deze vier de „vos" is dan ook van veel belang voor ons persoonlijk geloofsleven en juist in dezen tijd moeten we ons terdege af vragen, welke de drijfveer is van ons denken, voelen en handelen. Kennis van de Belijdenis is dringend noodig, maar dan een kennis, welke een essentiëel bestanddeel is van ons leven. Vooral bij wat Dr Colijn noemde, de studeerende jeugd, ontbreekt 't daaraan tegenwoordig wel eens. Bij alles moeten we bedenken, dat a 1 onze werken vruch ten der dankbaarheid moeten zijn. Op de vraag of het gevaar van de sleur in ons geestelijk leven nu werke lijk zoo groot is, moet volgens spr. een bevestigend antwoord worden gegeven. Werktuiglijkheid is vrucht van opper vlakkigheid en oppervlakkigheid komt meestal voort uit gemakzucht. „Beproeft alle dingen en behoudt het goede", maar dan een echt beproeven, d.w.z. kennis verzamelen en dan eerst den maatstaf aanleggen bij ons zelf. Het gevaar van oppervlakkigheid is binnen onze poqrten binnengedrongen en dit moeten wij bestrijden. Daarom moeten wij ons allereerst oefenen voor dezen geestelijken strijd, in gehoorzaam heid aan Christus. En dan niet in eigen kracht, maar dan moeten wij met den Psalmist komen tot de belijdenis: „De Heer is mij tot hulp en sterkte", enz. Met het citeeren van dit psalmvers be sloot Dr Colijn zijn rede. Vervolgens hield Dr de Bondt een rede over: „Geloofsblgdschap en ge loofszekerheid". Willen we weten, aldus spr., wat ge loofsblijdschap en geloofszekerheid is, dan moeten we eerst nagaan wat de Schrift ons over het geloof leert. Ge- looven Is God als God zien in al Zijn deugden. Gelooven is zich verbonden weten aan dien God, toevlucht nemen tot dien God en leven uit Zijn Beloften. Dit geloof geeft blijdschap en is blijd schap. Als 't geloof in aanschouwen overgaat, is er een ingaan in de vreug de des Heeren en gelooven is reeds hier in die vreugde leven. Geloof en geloofs zekerheid is één. Het geloof is in zich zelf zekerheid. De grond van ons geloof ligt in de Heilige Schrift. Daarom moet de Schrift in de jeugd reeds nauwgezet worden onderzocht. Het doet van de jeugdver- eenigingen is het doen kennen en be lijden van de beginselen, die God ons in Zijn Woord heeft gegeven. Deze ken nis is geloofskennis en zg geeft blijd schap en zekerheid. door J. VAN DEN BOSCH. 12) _o_ .,,D® PÜ1 treft intusschen toch doel. want Tuininga zwijgt eenige momenten, ais in gedachten verzonken. ZT zou het n°S kunnen dragen, zegt hij dan kalmer, als het een arme oerenzoon was. Dat geld laat ik rusten. Maar een kruidenier! Iemand, die heele dagen met zoo'n fiets door den pol der rijdt! Wat bezielt Sjaan in vredes naam ^aat ons er nu eens rustig op gaan slapen, Peter. Morgenochtend denk Je er iets anders over. Het is te onver wachts gekomen, 'k Had er met je over wiiien spreken. Jammer, driewerf jam- Sfif' ]e het nu net van buitenaf gehoord hebt. Ik denk er morgen nog net zoo over n zal dat Sjaan zeggen ook. Ik verbied naar den verderen omgang met dat loo^en<3SCh' H®t is te gek, om alleen te iaan> de vrouw van een dorps- de ™™!- 'k haar °uw zien van een groot zakenman MET INGANG VAN 1 JULI ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN TOEGESTAAN. De directeur-generaal vim den arbeid heeft met ingang van 1 Juni aan leiders van industrie- en handelsbedrijven, als mede van landbouwbedrijven, met uit zondering van akkerbouw- en veehoude rijbedrijven, verguning verleend tot het ontslaan van werknemers, die bij hen in tjjdelijken dienst zijn, onder wie worden •verstaan werknemers, die op niet meer dan 110 dagen in de zes onmiddellijk aan den datum van het ontslag vooraf gaande maanden bij hen werkzaam zijn geweest. Voorts is met ingang van genoemden datum verguning verleend aan leiders van landbouw-, industrie- en handelsbe drijven, om werknemers, die door of ten gevolge van hun bemiddeling een andere, ten minste gelijkwaardige dienstbetrek king kunnen verkrijgen, te ontslaan, on der voorwaarde, dat zg den ontslagene, indien de nieuwe dienstbetrekking ein digt op andere wijze dan door ontslag op vorzoek van den werknemer of door ont slag op grond van het bepaalde in artikel 1639 p. van het burgerlijk wetboek, on middellijk op de oude arbeidsvoorwaar den herplaatsen, ingeval het ontslag uit de nieuwe dienstbetrekking plaats vindt binnen drie maanden, of zoo het be treft werknemers met vier of meer jaren vrijwel onafgebroken dienst binnen het aantal maanden, gelijk aan het aan tal dienstjaren in de oude dienstbetrek king, na de aanvaarding der nieuwe dienstbetrekking. BOUW VAN GEMEENTEHUIZEN. Behoud van belangrijke oude gebouwen. De secretaris-generaal van binnenland- sche zaken heeft het volgende aan Ged. Staten der onderscheidene provinciën ge schreven: Naar mij gebleken is, worden ook thans nog vrij veelvuldig plannen ontworpen door gemeentebesturen tot stichting van een nieuw gemeentehuis. Het heeft daar bij mijn aandacht getrokken, dat, ter wijl meestal deze plannen algeheelen nieuwbouw betreffen, toch ook niet zel den de gelegenheid bestaat om een be staand gebouw, zoo noodig na verbou wing, tot het huis der gemeente te be stemmen. Ik acht dit laatste van groot belang, omdat daarin een middel ligt om deze gebouwen voor ondergang te behoe den en een plaats in het gemeenteleven te geven, welke hun architectonische en niet zelden ook historische beteekenis waardig is. Ik ben mij bewust, dat ge bouwen als welke ik op het oog heb, niet altijd even geschikt zijn voor de huisves ting van de administratieve diensten, doch de practijk heeft wel bewezen, dat door inwendige verbouwing, dan wel door aanbouw in den trant van net bestaande, in de stad! Boerenbloed trouwt met boerenbloed, afgeloopen. Moeder Dirkje oordeelt het verstandig, er het zwijgen toe te doen. De meening van haar man verbaast haar niets. En als Sjaan morgen den wind van voren krijgt, zal die er ook niet verrast door zijn. Er kon wel eens een onaangename tijd aanbreken op „Zandhoeve". Den volgenden morgen heeft ze nog net gelegenheid, Sjaan met enkele woor den op de hoogte te brengen, eer de boer present ls. Dus weet Sjaan, als vader haar alleen roept, het is direct na het ontbijt, wat haar te wachten staat. Uit het vertrek, waar die twee praten, ko men geen harde geluiden naar buiten. De boer dreigt niet. En Sjaan blijft kalm, als vader woorden uit, die beleedigend zijn voor Klaas, Tuininga bezigt dezelf de argumenten, als den vorigen avond tegenover de boerin. We hebben mekaar dus goed be grepen, zegt hij tenslotte. Die verhou ding moet verbroken worden. Ik ver trouw, dat jullie mekaar niet meer zult spreken. En als hg hier komt, vertoon je je voortaan niet meer. Ik zal een oogje in het zeil houden. Wat ben je van plan Om voorloopig te doen, wat u zegt, vader. In de hoop, dat u tot andere ge dachten komt. Ik verander niet meer van meening. Ik heb Klaas mijn woord ge geven en dat zal ik houden. redelijke oplossingen verkregen kunnen worden. Ik zal het op prijs stellen indien u bij de beoordeeling van plannen, welke U mochten worden voorgelegd, aan het vo renstaande de noodige aandacht zoudt willen schenken. DR GOEDEWAAGEN NAAR LIMBURG. De secretaris-generaal van volksvoor lichting en kunsten, dr T. Goedewaagen, zal Woensdag 28 dezer een bezoek bren gen aan de provincie Limburg, waar hij o.m. de kunstnijverheidsschool zal be zichtigen. Voorts zal er een bijeenkomst worden gehouden van personen of vereenigin- gen, die op de gebieden van kunst en cultuur werkzaam zijn, op welke bijeen komst dr Goedewaagen zjjn plannen zal uiteenzetten. WETHOUDERS VAN ZAANDAM NEMEN ONTSLAG. Na het ontslag verleend aan de wet houders J. F. Kamphuys en H. L. Hal- lie, hebben thans ook de beide andere wethouders L. Kelder en R. Plooyer hun ontslagaanvrage ingediend. De regee- ringscommissaris, die voorloopig de functies zal waarnemen, heeft dit ont slag per 1 Juni verleend. MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS „ZUID- EN NOORD-BEVELAND" Zaterdagmiddag vergaderde het be stuur van bovengenoemd fonds met ver tegenwoordigers der deelgenooten in de „Prins van Oranje" te Goes onder voor zitterschap van den heer Mr J. A. A. Fransen van de Putte. Aanwezig wa ren 31 vertegenwoordigers, alsmede 5 doctoren. Aan het jaarverslag van den Secreta ris, dokter Griep, van Heinkenszand, ontleenen we het volgende: Niettegenstaande 1940 een fel bewo gen jaar, ook voor ons fonds was, bleek de loop der zaken uitstekend te zijn ge weest. Alles heeft boven verwachting goed gefunctioneerd, dank zij den admi nistrateur en de diverse boden. Den le den uit de gemeenten, welke tijdens den oorlog waren geëvacueerd, was 14 dagen premie kwijtgescholden. Verder waren verschillende maatregelen getroffen ten opzichte van die leden, welke gemobili seerd waren. Met het Ziekenfonds „Walcheren" was een regeling tot stand gekomen met 'toog op die leden van laatstgenoemd fonds, die thans op Z. en N.-Beveland verblijven. In het aantal deelnemers-huisartsen kwam verandering in dien zin, dat de artsen D. Metselaar te Kamperland en I. D. Fransen van de Putte te Baarland werden ingeschreven, terwijl arts J. Nieuwenhuijse van 's Gravenpolder zijn practijk overdroeg aan arts I. J. Ris- seeuw aldaar. In de medewerkende specialisten kwam geen verandering, evenmin als in de medewerkende tandartsen, apothe kers en verloskundigen. In de November-vergadering werden 3 nieuwe vertegenwoordigers van deel genooten met hunne plaatsvervangers gekozen, zoodat nu de leden ter alge- meene vergadering vertegenwoordigd worden door 31 fondsleden. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1940 16.403 (31 Dec. 1939 14.340). Een toe name aldus ten opzichte van 't vorige jaar van 2.063 (v.j. 1089), in 1940 14.4, in 1939 8.2 In 1940 werden voor specialistische hulp afgegeven 2025 (v.j. 1962) maand- kaarten voor bezoek aan een specialist of voor consult aan huis; 186 leden (v.j. 185) werden ter observatie in een zie kenhuis opgenomen en (of) aldaar be handeld. Voorts werden in de ziekenhuizen voor rekening van het fonds verricht 148 (v.j. eveneens 148) groote- en 245 (v.j. 205) kleinere operaties en werden 279. (v.j. 303) personen behandeld met rönt- Het Ig'kt Tuininga toe, dat hg terrein verliest. Door de zekerheid in het op treden van Sjaan. Maar het doet hem toch deugd, dat zij belooft, hem voor loopig te zullen gehoorzamen. Misschien sljjt het dan wel. Hij zal bovendien dien Bakker, als hij hier komt, eens even on der handen nemen...... Wat verbeeldt dat jongmensch zich wel, om naar een, als Sjaan om te kijken! Sjaan vindt de gelegenheid Klaas een briefje te schrijven, waarin zjj kortelings uiteen zet, wat zich heeft afgespeeld op de boerderij. Nu moet hfl niet trachten haar te spreken te krijgen. Als hij Don derdags komt, zal zij zich niet vertoo- nen. Op bevel van vader. Hij zal nader van haar hooren. Want zij is van hém. Ze hebben mekaar trouw beloofd. Dat is een heilige gelofte. Wanneer vader hem Donderdagmiddag spreekt, zij ver wacht dat, laat hg zich dam niet boos maken, als vader zich soms mocht ver geten. Zij heeft wel een stille hoop, dat het op den duur in orde komt. „De jouwe, de jouwe alleen", eindigt zij. Lambert, je moet vanmiddag zeker nog naar Westvoort? Ja, zegt de knecht. Dat dacht ik wel. Dan moet je een brief meenemen en dien bezorgen bij Gertjan Bakker, je weet wel. Neen, boodschappen behoef je niet mee terug te brengen. Het is voor de. volgende ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID 02 03 t/m. 25 (28) Mei t/m. 1 (4) Juni 1% kg. 1% kg. 8 t/m. 15 Juni 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem Boter of margarine 16 18 17 t/m. 25 (28) Mei t/m. 11 (14) Juni 28 Mei t/m. 11 Juni Boterkaart: 250 gr. boter; Vetkaart: 250 gr. boter of margarine. Als boven óf 200 gr. sla olie. 18 (Extra rantsoen) 24 (Extra Rantsoen) 20 21 t/m. 24 (28) Mei t/m. 22 Juni t/m. 24 (28) Mei 24 Mei tot en met 7 (11) Juni 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak, of 70 gram bloem of meel. 200 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood of 2 rant soenen gebak of 140 gr. meel of bloem 96 87 t/m. 25 (28) Mei t/m 1 (4) Juni een ei. Gort of gortmout of 25 t/m. 15 Juni 250 gram Havermout, havervlok ken, gort of grutten... 24 t/m. 15 Juni 250 gram 65, 75 66, 78 l/m. 1 Juni t/m. 1 (15) Juni 100 gram. Thee of koffiesurrogaat 30 34 tot en met 25 Mei t/m. 22 Juni 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. Macaroni of vermicelli 26 t/m. 15 Juni 100 gram. Maïzena, griesmeel, pud dingpoeder, sago, aardappelmeel, stijf- 27 t/m. 15 Juni 100 gram. 18 t/m. 1 Juni 1% liter. 33 t/m. 1 (4) Juni 500 gram. Periode 10 t/m. 15 Juni Voor de keuken 2 liter. Rijst (-emeel, gries, -ebloem) of gruttenr 21 boter- en vetkaart 32 tot en met 25 Mei t/m. 15 Juni 250 gram. K (textiel) t/m. 31 Aug. 50 gr. .scheerzeep, tube of pot. 31 t/m. 8 Juni 1 kilogram. 16 t/m. 30 Mei (4 Juni) 50 gr. vleesch of rant soen vleeschwaren of rantsoen verduurzaamd gevogelte. 16 t/m. 30 Mei (4 Juni) rantsoen vleeschwaren. 29 tot en met 31 Mei 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huish.zeep of 150 gr zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder. K bruine textielkaart A (alle tex- tielkaarten) Zomer japon. Badcostuum of zwem broek. genstralen of hoogtezon. Er werd 482 (v.j. 401) maal verlos kundige hulp verleend voor rekening van het fonds. Door apothekers te Goes werden in 1940 afgeleverd 19.233 (v.j. 17.373) re cepten. Verder werden verstrekt 801 (v.j. 779) brillen, 104 (v.j. 103) buikbanden en 31 (v.j. 33) breukbanden. Er kwamen 54 verzoeken binnen om restitutie van door de leden te dezer zake betaalde kosten, ten bedrage van f 435,43. week. Die worden dan wel meegebracht. Kan ik er op rekenen? Het komt in orde, zegt de knecht. En 's avonds, als hg in den winkel helpt, het is 's Zaterdagavonds altgd druk, ontvangt Klaas den brief, dien hij quasi onverschillig in ontvangst neemt. Maar als hjj even gelegenheid heeft, zondert hg zich af en leest zgn vonnis Sjaan heeft gelijk gehad en vader en moeder hebben gelgk gehad: de boer wint het van den mensch. Als hg maar boer was, dan zat hg morgen op „Zand hoeve", als verloofde van Sjaan. Maar nunu is hg een eerzaam kruideniertje. Een boerendochter is te goed voor hem. Met bitterheid in het hart verricht hij zgn werk dien verderen avond. Hij spreekt met niemand over den brief van Sjaan. „De jouwe, de jouwe alleen" dat is nog zgn troost. In de kerk van Nedervoort kan hij haar niet zien zitten. Ze zitten in el- kaars verlengde. Als regel is zg, met haar moeder en haar broer Flip, het eerst uit de kerk. Dat is den volgenden dag ook het geval. Maar hg bespeurt, hoe zg treuzelt, om de gelegenheid te hebben, hem te zien. Zij glimlacht. Die lach doet hem goed. Die zegt: Heb ver trouwen in mg, ik vergeet je niet. Uit het voor dit doel gereserveerde be drag konden deze kosten ten volle wor den betaald. Het betrof de levering van een lederen steuncorset, een heupcorset, twee rechthouders, een anusbandage, 24 elastieken kousen alsmede 50 der kos ten van 25 poliklinische foto's of bestra lingen. Per 1 Jan. 1940 werd door nieuwe le den de inschrijving voor tandheelkun dige hulp verplichtend gesteld, terwijl de premie voor deze hulp voor alle leden werd teruggebracht van 2 cent op 1 cent per week. Maar in zgn hart is het toch niet licht. IV. ANNEXATIE. Het. is met lood in de schoenen, dat Klaas den volgenden Donderdag zijn route gaat aanvangen. Hij heeft rustig overwogen, wat hg zeggen zal, als Tui ninga hem apart neemt, om hem over Sjaan te spreken. Hij neemt zich voor, geen enkel onheusch woord te uiten, al zal hi) flink van zich afspreken. Hij be hoeft zich toch niet te laten beleedigen De boerin geeft hem koffie in de keuken en koopt de waren. Zjj is vrien delijk, als altjjd, maar rept niet van Sjaan, die zich niet vertoont. Dat pijnt Klaas. Zij kon toch wei een enkel woordje zeggen, vooral, omdat zij, naar Sjaan hem heeft verteld, aan hun zijde staat. Maar moeder Dirkje doet, alsof er niets is voorgevallen. Klaas weet niet, dat zij dat ongaarne doet. Het is op ver zoek van Sjaan, die er klaarblijkelijk een bedoeling mee heeft. Klaas heeft niet den moed, naar Sjaan te vragen. Hij begrijpt het gedrag van de boerin niet. Zou die door haar man zijn over gehaald? (Wordt vervolgd.;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5