Hemelvaart en Advent. Christelijk Dagblad voor Zeeland ramma B EERSTE BLAD Binnenland Nieuwe regeling van den pachtprijs. Negen Engelsche koopvaarders door duikbooten tot zinken gebracht. De Britsche vloot lijdt zware verliezen. De duikboot van Günther Prien wordt vermist. DAGKALENDER, lest op de s t r U o- oterlologi- 1 d van den arnnd. ZATERDAG 24 MEI 1941 55c JAARGANG - No. 20 1 Artikelen moeten zijn geprijsd. Radiorede van admiraal Darlan over zijn onderhoud met Hitier. np d« «fmotuur en tna*tnnd «IhpMs ra» «elfs verkeerd e beter, By de ont- in den grond komt it nuttig werkt by idingetoffen. ier staknest of an- jsting wordt toege- idanige eigenschap eens van ,,d o o d e fanneer men op de eens nagaat hoe behandeling en be at in vele gevallen ontbreekt, estbewaring, waar opgevangen in een esloten, waterdich- snden inhoud, komt er provincie slechts icht de bedrijfsom- voor een belang- Men beschikt vaak niet altijd goed te alinrichting is niet al stroo. bedrijven betrek- ïd hebben, dat bo- r van de boerderij issing van gier niet bruikt de gier el- land en wel vooral 3 niet veraf liggen, icht zyn, dat meer id aan het gebruik d. Hoewel vroeger Zuid-Hollandsche aten zyn verkregen van Plath, waarbij /land direct wordt at zp door buizen schoffels voorko- toch niet tot het gaan. de mestvaalt laat er. Meestal is de zoodat het vocht loeren komen wei- 'ts stroomt de uit- mdat slechts spora- vaalt worden ge- eze gier wel in een le bemestingswaar- ewaard is zeer ge- vrijwel geheel ver uit den stal op de en blijft dan vaak n. Een doelmatige inke hoogte, waar- ins en kruiplanken wordt zelden aan- ii van de mest ge- voldoende mate. e omstandigheden, aan kunstmest, is meer aandacht te goéde behandeling ;oodat de verliezen )0 gering mogelijk ïr zal men steeds iden met de gun- .lmest op de struc- :e bacteriologische nd. Verwaarloozen talmest zal op ver mar de omstandig- iwoon gunstig zijn, teruitgang kunnen Mei 1941. 5 m. 6.45 Gram. of 0 Gram. 7.45 Och- Nieuwsber. 8.15 8.45 Gram. 9.15' 10 Gram. 10.00 Ern- pn.). 12.00 Ensem-'f 42 Almanak. 12.45 ber. 1.00 Rococo- „Kamerplanten die id kan kweeken", ten en solist, het ff f en pianosoli. 3.45 (voorber. door de 4.20 Viool, piano Nieuws-, econ.- en peling. 6.00 Gram. schipper. 6.30 Om- Vragen van den st, 7.45 Voor den vsber. 8.15 Spiegel et Concertgebouw- 5 Gram. 9.25 Dag- ar de Ghr. Radio chten (Engelsch). Engelsche berich- 1.5 m. 6.45 Gram. 0 Gram. 7.45 Och- Nieuwsber. 8.15 iing (voorber. door :omité). 10.20 Mei- 00 Ber. 12.15 Om- Niéuws- en econ. or de rijpere jeugd, i. orkest en solist, nd en landschap: Veluwe". 3.00 Rott. solist. 4.00 GramL 00 Bijbelvertellin- ïet Vrijz. Protest, iemble Bandi Ba- emengd koor „Pro 45 Reportage 7.00 latje. 7.75 Nieuws 7,30 Werkers ont- ieuws van de pla- >iegel van den dag e-prograinma. 10.00 Bureaux Lange Voratatraat 70, Goet Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Gist straat 34 en Noordweg 155. Directeur-HoofdredacteurA. DB LANGE te Goes. Abonnementsprijs f2,73 ppr kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen, waar een agent te aan gesteld i 0.21. Losse nummers 6 cent Familieberichten SS eent per regel Overige «dvftetrtlën 39 cent per regel Ingezonden tnededeeHngen 40 sent pc- Kleine Advertentiën f Ö.55 bij vooruitbstaling Advertentten onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij hebben Donderdag Hemelvaarts feest gevierd en als het goed met ons is, is de vreugde der discipelen over de hemelvaart van onzen Heiland ook onze vreugde. De discipelen keerden terug naar Je ruzalem met groote blijdschap. Ook wij moeten die blijdschap kennen en daar van iets aan onze omgeving doen uit stralen. Dan leven wij ook in Adventsverwach- ting. Immers de naar den hemel staren de Galileesche mannen ontvingen deze boodschap van de engelen: „Deze Jezus, die van U opgenomen is naar den he mel, zal op dezelfde wijze wederkomen, als gij Hem ten hemel hebt zien varen." Wonderlijkeen Adventsprediking op den Hemelvaartsdag. De ware adventsgedachte is: het ver wachten van Jezus Christus, die als rechter eenmaal zal oordeelen over le venden en dooden. Hij zal straffen die de zonde en de ongerechtigheid hebben gedaan, maar verlossen allen, die geloo- vig Christus hebben verwacht. Te midden van oorlog en ellende, in het donderen van de kanonnen en het vallen der bommen, hooren wij de voet stappen van den komenden Christus. Al les roept ons op om getrouw te zijn. Christus heeft Zijn volk een taak en roe ping in deze wereld gegeven, die wij tot aan het einde hebben te volbrengen. Wij hebben te prediken, dat er alleen heil is voor den individueelen mensch, en voor de volken, in het leven naar de geboden Gods. Op elk terrein van het leven moeten de geest van Christus en de beginselen van Zijn Evangelie tot openbaring wor den gebracht. Het vraagt van den christen te ijve ren voor de doorwerking van het Evan gelie. In de practijk van eiken dag wordt ons dus een taak op de schouders gelegd. Gemakkelijk is die niet. Overal waar het Evangelie wordt gebracht, wordt de tegenstand openbaar. Onze christelijke actie op elk ter rein hebben wij echter te voeren in het geloof. En in de wetenschap, dat de eindoverwinning is aan Jezus Christus. DE COLLECTE VOOR DE JEUGD HERBERGEN. De secretaris-generaal van opvoeding, wetenschappen en cultuurbescherming heeft goedgevonden, dat kinderen, wier ouders daartoe het schriftelijk verzoek indienen bij 't hoofd van de school, voor deelneming aan de collecte voor de Ne- derlandsche jeugdherbergen vry van de school kunnen krijgen. Het A. N. P. meldt: Voor de straatcollecte, welke ten bate van de jeugdherbergen gehouden wordt, hebben zich reeds een groot aantal col lectanten aangemeld. Het Beeft er dan ook alle schijn van, dat de collecte een ongekend succes zal hebben, vooral daar reeds velen, die zelf van de jeugdherber gen geen gebruik meer maken, zich uit sympathie voor het mooie doel beschik baar kwamen stellen. Ook van de zijde der autoriteiten, die volkomen het belang van een hecht jeugdherbergwezen in ons land inzien, werd de grootst mogelyke medewerking ondervonden. AARDAPPELBONNEN VOOR DE CENTRALE KEUKENS. Een nieuwe regeling. Voor de centrale keukens is ten aan zien van de aardappelbonnen met ingang van 3 Juni a.s. een nieuwe regeling vast gesteld. Volgens deze regeling zal men,, wan neer men aan een centrale keuken een bon voor ly, kg. aardappelen geeft, een wisselbon terugkrijgen, welke voor de volgende week zal gelden. Wat de aard appelbonnen betreft heeft men dus voortaan aan één bon genoeg om twee weken voedsel van de centrale keuken te betrekken. De hoeveelheid aardappe len, welke men in zyn porties ontvangt, vermindert hierdoor niet. Deze gunstige regeling is getroffen ter tegemoetkoming aan bezwaren van menschen, die betreurden, dat zij Zon dag, wanneer de centrale keuken niet werkt en zy hun eigen potje koken, geen aardappelen konden krijgen. Vermelding verdient voorts, dat se dert eenigen tyd, in verband met de vet- schaarschte, geen vet meer in het menu wordt verwerkt, maar boter. TWEEDE KAMER. Tot opvolger van Prof. Dr J. R. Slo- temaker de Bruïne is als lid van de Twee de Kamer benoemd verklaard Jhr Mr D. J. de Geer, minister van staat. Wegens het niet aannemen van de be noeming door Mevr. C. A. Weersma-van Duin is tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard: H. Ploeg Jr, wethou der te Utrecht. FINLAND, NEDERLAND EN BELGIE SLUITEN EEN HANDELSVERDRAG. (D. N. B.) Woensdag is te Helsinki door gezant Schnurre van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en den voor zitter van de commissie voor den buiten- landschen handel een goederenruilover eenkomst geteekend tusschen Finjland eenerzijds en België en Nederland anderzijds. NEDERLANDSCH BEZOEK AAN OSNABRÜCK. Het A. N. P. meldt: Op uitnoodiging van den gevolmach tigde van den Rijkscommissaris in de provincie Zeeland, kreisleiter M n - zer, maakt een Nederlandsche studie commissie een reis door het land van Osnabrück, teneinde het land en de per sonen en vooral de inrichtingen van de party en den staat te leeren kennen. Zij zal een week lang de gast zyn van de stad Osnabrück. Onder de gasten, die Maandagochtend onder leiding van den vroegeren Kreisabmann van het Duitsche Arbeidsfront, Kretschmar, alhier zyn aangekomen, bevinden zich burgemees ters, kunstenaars, schryvers, boeren, ar beiders en leeraren, onder wie ook Ne derlandsche nationaal-socialisten, die hier en in het overig^ deel van Duitsch- land thans gelegenheid krijgen het nieu we Duitschland te leeren kennen, zooals het is en om zichzelf een oordeel te vor men over Duitschland en zijn afweer- stryd, ver verwijderd van alle hatelyke vyandige propaganda. De officieele begroeting vond plaats in de vredeszaal der stad Osnabrück. Hier werden de gasten door den bouw- inspecteur, Kreisleiter Wehmeier en den eersten burgemeester Dr Gartner, na mens de partij en den staat verwelkomd. Eerste burgemeester Dr Gartner wees op de veelvuldige historische cultureele en wetenschappelyke banden, waarmede West-Duitschland met Nederland ver bonden is. In het bijzonder wees hij op de tentoonstelling van Nederlandsche grafiek, die op het oogenblik in Osna brück wordt gehouden, en diè getuigt van de waardeering, die de Nederland sche kunst in Duitschland geniet. De schrijver Ludwig Bate gaf vervol gens een kort overzicht over de geschie denis van den Nederlandsch-Spaanschen oorlog, die ook zijn invloed heeft gehad op het gebied van Osnabrück. SAMENVOEGING VAN KAMPEER- VEREENIGINGEN. Naar het A.N.P. verneemt, hebben be sprekingen, welke in de laatste twee maanden zyn gevoerd door den Ned. toeristenbond A.N.W.B. en de twee be langrijke kampeervereenigingen in ons land, de Nederlandsche toeristenkam- peerclub (N.T.K.C.) en de Algemeene Nederlandsche kampeervereeniging (A. N. K. V.) dezer dagen tot een bevredi gend resultaat geleid. De getroffen regeling komt op het volgende neer: De Algemeene Nederlandsche Kam peervereeniging, welke zich ten doel stelde de belangen van den kampeerder in het algemeen te behartigen, is opge nomen in de Nederlandsche toeristen- kampeerclub. De N.T.K.C. heeft zich nauw verbon den met den A.N.W.B. zy blyft bestaan als onafhankely'k lichaam, zich in het byzonder toeleggend op het gezamenlyk kampeeren in clubverband, haar leden zullen allen lid of kampeerlid worden van den A.N.W.B. D, A.N.W.B. zal de algemeene belan gen van den kampeerder behartigen. BESLUIT TREEDT HEDEN IN WERKING. De gemachtigde voor de prijzen ves tigt er uitdrukkelijk de aandacht op, dat met ingang van heden, Zaterdag 24 Mei, het prijzenaanduidingsbesluit in werking treedt. Dit beteekent, dat voor voedings- en genotmiddelen, textielwaren en leder waren de verplichting geldt, dat alle ar tikelen in de etalages en winkelruimten moeten zijn geprijsd. VERPLICHTINGEN EN RECHTEN NADER GEREGELD. De staatscourant van giBteren bevat het volgende besluit van de secretaris sen-generaal van landbouw en visschery en van justitie, houdende nadere rege len betreffende de wyze van verpachting en de lasten van den pachter. Artikel 1. 1. In een pachtovereen komst kan ale pachtprijs slechts bedon gen worden een uitsluitend naar tijd ruimte bepaald en niet van den prijs van producten of andere factoren af hankelijk gesteld bedrag in Nederlandsch geld; met toestemming van het pacht bureau kan evenwel in bijzondere geval len de pachtprijs op andere wijze wor den bepaald, leder beding, in strijd met het vorenstaande, ia nietig. 2. Is vóór de inwerkingtreding van dit besluit een pachtpry'B op andere wy ze bedongen, dan volgens het eerste lid geoorloofd is, zoo is de verpachter ver plicht en de pachter bevoegd de pacht overeenkomst binnen twee maanden na de inwerkingtreding van dit besluit by het Pachtbureau in té zenden. 3. Het pachtbureau stelt den pacht- prys opnieuw vast met inachtneming van den in hét eerste lid gestelden regel; het berekent als pachtprys den pry's, welke in 1939 voor gronden, welke in aard en ligging met het gepachte over eenstemt, als normaal kon worden be schouwd. De aldus vastgestelde pachtprys treedt, te rekenen van den dag van de inwerkingtreding van dit besluit, in de plaats van den overeengekomen pacht prys. Het pachtbureau kan in byzondere gevallen op het in dit lid bepaalde uit zonderingen toelaten. 4. Indien de verpachter niet binnen den gestelden termyn aan de in het twee de lid genoemde verplichting heeft vol daan, terwyi de pachter van zyn be voegdheid tot Inzending geen gebruik heeft gemaakt, zoo is de pachter, te re kenen van den dag der inwerkingtreding van dit besluit af, niet gehouden den pachtprys te betalen, terwyi hy ook overigens tot geen enkele vergoeding gehouden is. Dit gevolg treedt niet in, als het niet- nakomen der verplichting te wyten is aan een omstandigheid, welke den ver pachter niet kan worden toegerekend en deze, nadat de omstandigheid heeft op gehouden te bestaan, onverwyid alsnog i aan zyn verplichting voldoet. 5. Indien ingevolge het vierde lid geen pachtprys is verschuldigd, kan de ver pachter het pachtbureau verzoeken een lagen pachtprys vast te stellen. Te reke nen van den dag van vaststelling is deze door den pachter verschuldigd. De vast stelling geschiedt niet, dan nadat de pachter is gehoord, althans behoorlyk is opgeroepen. Artikel 2. 1. Nietig is ieder beding in een pachtovereenkomst, ingevolge hetwelk de lasten, die den verpachter door publiekrechteiyke lichamen zyn op gelegd, geheel of ten deele ten laste van den pachter komen. 2. Een beding, als in het eerste lid bedoeld, gemaakt vóór de inwerkingtre ding van dit besluit, blyft van kracht ten beloope van ten hoogste de lasten, die gedurende het jaar 1940 wegens het verpachte ten laste van den pachter zijn gekomen. Artikel 3. Dit besluit treedt in werking op den dag van afkondiging. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Duikbooteni hebben uit eert voor Enge land bestemd konvooi negen vijandelijke koopvaartijschepert met een gezamenlij ken! inhoud van 70.900 br. t. tot zinken gebracht, waaronder drie tankschepen van resp. 8000, 10.000 en 13.000 br. t., alsmede een zwaar geladen munitieschip van 7000 br. t. Door duikbooten werd by afzonder- lyke operaties nog 18.000 br. t. tot zin ken gebracht. In het zeegebied ten Westen van Afrika hebben duikbooten 21.400 br. ton tot zinken gebracht. Hierdoor heeft het duikbootwapen in de laatste dagen in totaal 110.300 br. t. vyandeiyke han- delsscheepsruimte vernietigd. De onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Günther Prien staande duikboot is van zyn laatsten tocht naar d. en v.ij and niet terugge keerd. Aangenomen moet worden, dat deze boot ver loren is gegaan. Luitenant ter zee eerste klasse Gün ther Prien, de held van Scapa Flow, die door den Führer voor zyn schitterende verdiensten met het eikenlof behoorende tot het ridderkruis van het IJzeren Kruis was onderscheiden, en zyn dappere be manning zullen in de harten van alle Duitschers voortleven. Het luchtwapen heeft gisteren aan de in het Oostelyk deel van de Middelland- sche Zee opereerende Britsche zeestryd- krachten zeer zware verliezen toege bracht. By herhaalde dappere aanvallen heb ben gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers vyandelijke kruisers en torpedo- bootjagers tot zinken gebracht. Boven dien werden bomtreffers op een linie schip en op kleinere eenheden van een uiteengeslagen Britsche vlootformatie geplaatst. Boven het Britsche moederland en het zeegebied rondom Engeland heeft het luchtwapen ondanks de slechte weers omstandigheden overdag gewapende verkenningsvluchten gemaakt en een vy- andelijk koopvaardijschip van 5000 brt. vernietigd. In N oord-Af rika werden bij Tobroek plaatselijke, door pantserwa gens ondersteunde Britsche uitvalspogin- gen reeds in de kiem gesmoord. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeeren met goede uitwerking de ravitailleerings-in- stallaties van den vijand bij Tobroek. De vyand heeft geen vluchten boven het Duitsche rijksgebied gemaakt. In zyn weermachtsbericht nr 352 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 21 op 22 Mei hebben Italiaansche vliegtuigen een vliegveld op het eiland Malta gebombardeerd. In Noor d-A f r i k a bedry vigheid van verkenners. De vyand ondernam een luchtaanval öp Bengazi. In het Oosteiyke bekken van de M i d- dellandsdhe Zee hebben Itali aansche torpedomotorbooten in den nacht van 20 op 21 Mei twee kruisers getorpedeerd. De booten keerden behou den op de steunpunten terug. Op 21 Mei viel een formatie Italiaansche gevechts vliegtuigen een vyandelyke vlootforma tie aan en bracht een kruiser van 5000 ton tot zinken. In den nacht van 21 op 22 Mei viel een Italiaansche torpedoboot j die zes Engelsche kruisers en torpedo- bootjagers had ontmoet, ondanks het j vuur van den tegenstander den vyand aan en torpedeerde een kruiser. Het ge lukte de torpedoboot van den vyand los te komen. In Oost-Afrika zette de vyand by Sidamo zyn druk op de Italiaansche strydkrachten voort, die dapper verzet bieden. ENGELSCHE VLOOTVERLIEZEN. Ter aanvulling van het weermachts bericht wyst het D.N.B. op den zwaren slag, dien het verlies van vier kruisers voor de Engelsche vloot vormt, daar de kruisers door hun. snelheid vooral in de Middellandsche Zee voor allerlei doelein den zeer waardevol zy'n. Het is nog niet uitgemaakt, of zich onder deze vier krui sers ook enkele eenheden bevonden, die tevoren door zware beschadiging buiten gevecht gesteld waren. Zelfs als men aanneemt, dat de vier tot zinken ge brachte kruisers reeds den vorigen dag 1 beschadigd waren, zou het verlies van ZATERDAG 24 MEI 1941. Hjj drenkt de bergen uit Zyne opper zalen, de aarde wordt verzadigd van de vruoht Uwer werken. Hy doet het gras uitspruiten voor de beesten, en het kruid tot dienst des men schen, doende het brood uit de aarde voortkomen. Psalm 10413 en 14. ZONDAG 25 MEI 1941. Wat biydschap smaakt myn ziel, Wanneer ik voor U kniel In 'thuis dat gy U hebt gesticht! Hoe lief heb ik Uw woning, De tent, o Hemelkoning! Die G', U ter eer, hebt opgericht. Psalrn 208. Zon. op onder 5.31 21.44 Maar», op onder 5.35 20.47 26 MeiNieuwe maan. 2 Juni: Eerste kwartier. vier vernietigde en twee gedeeltelyk ver nielde kruisers de helft vormen van alle kruisers, die in het oostelyk deel van de Middellandsche Zee na dé versterking met Oost-Aziatische strydkrachten wa ren gestationneerd. LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND D.N.B. Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben, naar het D.N.B. verneemt, op 22 Mei Zuid- en Zuid-Oost-Engeland aangevallen. Eenige vliegtuigen drongen overdag tot Midden-Engeland door. BEROEP OP DE BEVOLKING OM PETAIN TE STEUNEN. (D.N.B.) De plaatsvervangende Fran- sche premier, admiraal Darlan, heeft gisteren voor de Fransche radio een rede gehouden, waarin hij verslag uit bracht over zyn besprekingen met den Führer. De rijkskanselier heeft mij niet aan gespoord, zoo verklaarde Darlan, tot uit levering van onze vloot, ledereen weet, en de Engelschen weten het beter dan wie ook, dat ik haar aan niemand zal uit leveren. De kanselier heeft geen koloniaal ge bied van mij geëischt. Hij heeft ook niet van mij verlangd, dat wij Engeland den oorlog verklaren. Waarom zou hy dat ook gedaan heb ben? Duitschland, dat alleen den oorlog is ingegaan, acht zich in staat hem al leen te beëindigen, tegen welke coalitie dan ook. By het onderhoud is er geen oogenblik sprake geweest van het opgeven van het Fransche souvereiniteitsrecht. Frankryk kiest volkomen vry den weg, waarop het zich begeeft. Heden en toekomst hangen van het' land zelf af. Het zal den vrede krygen, dign het zelf verwerft. Het zal in de Europeesche organisatie de plaats innemen, die het zich zelf bereidt. Herinnert u want zekere lieden schynen dit te vergeten dat Frank ryk de zwaarste nederlaag uit zyn ge schiedenis heeft geleden, dat drievyfde van het gebied in Europa is bezet en dat wy anderhalf millioen man aan gevan genen hebben verloren. Deze nederlaag is de schuld van onze fouten in het verleden. Van 1919 tot 1939 hebben ónze leiders en onze wetge vende vergaderingen de eene fout na de andere begaan en zich laten meesleepen tot de verdediging van belangen, die niet de onze waren. Zy hebben ons tot de be schermers van de kleine Europeesche volken gemaakt, zonder dat wy in staat waren de voor de vervulling van deze taak onmisbare wapenen te smeden. Zy hebben het land slechts van een defen sief leger voorzien. Ofschoon onze lei ders het niet verstonden den oorlog gees- telyk en stoffelyk voor te bereiden, heb ben zy toch den oorlog verklaard. Wy hebben hem verloren door de schuld en nalatigheid dergenen, die ons daarin hadden meegesleept. Na een onbeschryfelyke catastrofe is de maarschalk geroepen het lot des lands in handen te nemen en hy verzocht om een eervollen wapenstilstand. In Juni 1940 had de overwinnaar den wapenstilstand kunnen weigeren, Frank-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1