AKKERTJES DE ZEEUW van Woensdag 21 Mei 1941 - Tweede blad. HEMELVAART Binnenland LEVENSGANG Uit de Provincie Glorieus is Hij ons voorgegaan; Deed al Uw heemlen openstaan, De weg is vrij gegeven; Met Hem, Dien god'lijken Piloot, Is er een doortocht door den dood Naar U in 't eeuwig leven. O God, bereid me daaglijks voor Om, laatst' en zwaarste branding door, Bij U te mogen landen; Zeilree te liggen voor de reis, De koers gericht naar 't Paradijs, En 't stuur in Zijne handen. Nu al Uw heemlen openstaan, Maak mij bereid om heen te gaan, Van dag tot dag U nader, Tot zich mijn heimwee heeft vervuld Als 't laatst geheim mij wordt onthuld En 'k bij U thuis ben, Vader. Nu al Uw heemlen openstaan, Heer, wakker het verlangen aan De zeilen los te vouwen, Gereed voor d' allerlaatste reis Als Gij mij roept naar 't Paradijs Uw heerlijkheid te schouwen. Geef mij blijmoedig heen te gaan, Als wijd Uw heemlen openstaan, Verlangend uit te varen Om U te zien, zooals Gij zijt, Als G' Uw verborgen heerlijkheid Aan mij zult openbaren. Jeugdherbergen onder nieuwe leiding. FEUILLETON Sjaan antwoordt, dat zij er precies VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. Rheumatische pijnen WALCHEREN. DIEFSTAL VAN TARWE, KOFFIE EN Uit „Het Komend Koninkrijk" A. Wapenaar. By besluit van den Rijkscommissaris is onlangs de heer G. A. van Dieren te Amsterdam 'tot gemachtigde voor het jeugdherbergwezen benoemd met op dracht, dit te ordenen, en waar het noo- dig blijkt te heroriënteeren. Een medewerker van het A.N.P. heeft een onderhoud met den benoemde gehad. Aan het verslag daarvan ontleenen wij het volgende: Zooals in de jeugdherbergen, aldus de heer v. D., meer op hetgeen ons samen bindt dan op hetgeen ons scheidt, wordt gelet, zoo zal ook na den oorlog de ver broedering tusschen de volken van Euro pa mede in de jeugdherbergen tot stand komen; meer dan ooit tevoren zullen de grenzen voor de jeugd openstaan, en naar mijn overtuiging zal juist van de jeugd een sterke drang naar de Euro- peesche eenwording uitgaan. In de jeugdherbergen zullen in Eujropa de kunstmatige tegenstellingen en vooroor- deelen als sneeuw voor de zon weg smelten. De eerste jeugdherbergen werden in ons land opgericht in 1928 door jonge ren uit de toenmalige jeugdbeweging, die zeer sterk op Duitschland gericht was. In Duitschland toch was het jeugd herbergwezen reeds tot een factor van beteekenis gegroeid. Op een vraag, of het aantal jeugd herbergen in ons land nog kan worden vergroot, antwoordde de ondervraagde door J. VAN DEN BOSCH. bevestigend, er aan toe voegend, dat men op het oogenblik moeite doet om eenige nieuwe in te richten of de voor andere doeleinden in gebruik genomen jeugdherbergen weer voor de trekkers vrij te krijgen. Ten slotte vertelde de heer v. D. nog, dat er nog tal van streken in ons land zyn, waar een dringende behoefte aan een jeugdherberg is, zoodat hier dus nog een prachtig terrein braak ligt voor het initiatief van vele vrienden van de jeugd, die zelfs reeds boven den „trek- kers"-leeftijd zyn. Op 23 en 24 Mei zal er overal een straatcollecte voor de jeugdherbergen worden gehouden. DE AFNEMING VAN DE WERKLOOSHEID. In een dezer dagen in het raadhuis van Groningen gehouden vergadering van de werkgroep sociaal beheer Groningen heeft de leider van den buitendienst Gro ningen, Regierungsrat Klein, een rede gehouden, waarin hij een terugblik wierp op de thans welhaast éénjarige werk zaamheid van genoemden dienst. Blijkens het verslag in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden constateerde hij, dat sedert Juni 1940, toen hier te lande 500.000 werkloozen stonden ingeschre ven, 240.000 arbeidskrachten weer in Nederland te werk konden worden ge steld en ongeveer 120.000 in Duitschland. Van de 120.000 arbeiders, in Duitsch land werkzaam, komen er meer dan 39.000 uit de vier genoemde provinciën. Het zyn in hoofdzaak vakarbeiders. Voorts zyn voor de eerste maal thans uit het district Groningen Nederland- sche boerenzoons als plaatsvervangende 9) Gertjan schudt bedachtzaam het hoofd. Klaas bespeurt ook, dat zjjn moeder die anders weieens in de bres springt voor Adriana of hem, ver van enthousiast is. Misschien zien we allemaal beren op den weg, zegt hij, hoewel zelf niet overtuigd. Tuininga mag mij gaarne lij den. Als je er met boodschappen komt, vanzelf. Maar ook als schoonzoon? Een klein kruideniertje en een flinke boer! 'k Moet het nog zien, Klaas. Sjaan zal het wel het beste weten en die zegt het toch ook. Als ik jou was, zou ik er heel weinig verwachting van hebben. Mis schien valt het mee. Ik hoop, dat je voor teleurstelling bewaard zal blijven, maar ik vrees Het gesprek sterft uit. Je kunt toch niet altijd hetzelfde zeggen? En Klaas is met Sjaan al een eind op stap. Ze zijn het al met mekaar eens. Nou. dan moet-ie verder ook zijn eigen boontjes maar doppen. En het met den boer uitvechten. Dat zal hem niet meevallen. Klaas zelf vreest ook. Sjaan heeft hem er al op voorbereid. En nu komen va der en moeder, zonder dat zjj van iets weten met dezelfde bedenking aandra gen. Dat kan wat wordenMaar komaan, het kan ook meevallen. Klaas herkrygt zijn zelfvertrouwen en vol goe den moed peddelt hij op zijn mooie fiets de transportfiets berijdt hij al leen, als hij zijn werk doet naar Nedervoort, waar hij veel te vroeg in de buurt van het lokaal is, waar de zangvereeniging repetitie houdt. Het wachten verveelt. Maar, dat moet gezegd, nauwelijks laat de klok van de Hervormde kerk tien slagen hooren, half tien, of Sjaan komt aangereden. Hij is onmiddellijk langszij en samen verlaten zij het dorp, om dan een dwarsweg in te slaan, waar zij afstappen en ver der loopen, dicht bij elkaar. Twee ge lieven. Twee, die het oprecht met el kaar meenen. Die samen het leven dur ven ingaan. Het duurt niet lang, of Klaas het is een karaktertrek van hem- hij is voortvarend, als hij eenmaal een besluit genomen heeft en hij wil dan doorzetten ook vertelt, dat hij zijn vader en moeder heeft ingelicht. Zóó moet het niet blijven, Sjaan. Het is een eerlijke zaak. We moeten met elkaar voor den dag komen. bedrijfsleiders in den Duitschen land bouw werkzaam gesteld. Verder zijn in het Rijk uit dit district 250 chauffeurs, die eerst een cursus hebben gevolgd, aan werk geholpen. Men is in het dis- trict bezig met herscholing, om zooveel mogelijk vakarbeiders op te leiden. Geconstateerd werd, dat de vier noor delijke provinciën thans practisch geen werkloozen meer hebben. Ring Walcheren Ned. Jongel. Verbond. Tot voorzitter van den Ring Walche ren van het Ned. Jong. Verbond is geko zen Ds H. Bartlema, Ned. Herv. predi kant te Rithem, in de plaats van dhr J. Schipper, hoofd eener Chr. school te 't Zand, gem. Koudekerke, die als zoo danig had bedankt. Het Nollebosoh opengesteld. Morgen wordt het Nollebosch weder om voor het publiek opengesteld. Het bosch zal op werkdagen des middags en op Zon- en Feestdagen ook 'b mor gens geopend zijn. GEMEENTERAAD. In de Raadsvergadering van Vrijdag a.s., des namiddags twee uur, komt nog aan de orde een verzoek van het R.K. Kerkbestuur om beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den verbouw van het gymnastieklokaal der R.K. Jon gensschool. Uit de toelichting blijkt, dat tengevol ge van de veranderde omstandigheden in het gymnastiekonderwijs het noodig wordt geoordeeld het gymnastieklokaal zoodanig in te richten, dat klassen van andere scholen, die eveneens van het lo kaal gebruik zullen maken, er het noo- dige gerief vinden en de zaal kunnen gebruiken, zonder aan het onderwijs in de klassen der Jongensschool stoornis te geven. De voorgestelde veranderingen be staan in: a. het aanleggen van een aparten in ging; 2e. het bouwen van een kleedlo kaal met closet en waterplaats, zoomede een bergplaats voor toestellen en 3e. het verlengen van de vloeroppervlakte. Dit lokaal is ter voorziening in de noodige lokaliteiten voor het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening aan de openbare en bijzondere scholen in deze gemeente absoluut noodig. De aangevraagde veranderingen blij ven binnen de gestelde normen, zoodat bij het verleenen van de gevraagde me dewerking de normale eischen aan het geven van dit onderwijs te stellen, niet worden overschreden. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verleenen. Oudelande. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergaderde Vrijdagavond. Afwezig de heer C. Douw, die met ver nietiging van het betreffende raads besluit en het besluit van Ged. Staten, alsnog als lid van den raad is toegela ten. Als eerste punt op de agenda stond de beëediging van den heer C. Douw. Van den heer Douw werd Vrijdagmiddag bericht ontvangen, dat hij tot heden nim mer een officiëel antwoord heeft ont vangen omtrent zijn beroepsschrift of hoofd Luchtbeschermingsdienst ver- eenigbaar is met het raadslidmaatschap. Daarom zou hij niet ter raadsvergade ring verschijnen. De voorzitter zei, dat "AKKERTJES" werken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken. helpen direct 1 zoo over denkt. Al lang. Maar hij moest eerst spreken. Hij weet, dat haar moe der op de hoogte is. Haar vader nog niet, tenminste niet, dat zij wéét. Hij kan van de „buitenwacht" iets vernomen hebben, maar dat gelooft zij toch niet. Hoe moet het nu? Ja, het is een moei lijk geval. In gewone omstandigheden zou de oplossing voor de hand liggen: Klaas gaat naar den boer toe en deelt hem mee, dat hij de hand van zijn dochter begeert. Het is zoo eenvoudig, als wat. Dat weet hij ook. En Sjaan eveneens. Maar in dit geval? Als je zoo plotseling komt binnen vallen en je verzoek doet, wijst vader je de deur, weet Sjaan met zekerheid. Hjj heeft niets tegen je. Ik weet, dat hij jou een flinke vent vindt, maar je bent geen boer, afgeloopen. Daarom moet het zóó niet. 'kZal er eens met moeder over praten, hoe het beste is. En dan spreken ze af: Sjaan zal schrij ven, als zij of moeder met vader heb ben gepraat. Heeft hij vóór Donderdag nog geen antwoord, dan is er nog geen gelegenheid geweest, tot praten.'t Juiste moment moet worden afgewacht. Klaas moet er heusch niet zoo gemakkelijk over denken, want vader zal vermoede lijk geen toestemming geven, in elk ge val niet direct. Misschien verbiedt hij voorloopig verderen omgang. Klaas moet dan weten, dat zij niet veranderd is; zij blijft aan hem denken en eenmaal is volgens de Prov. Griffie de heer Douw J alsnog een afschrift van de beschikking zal ontvangen. Aan dén heer J. Mol Mz. werd eer vol ontslag verleend als agent der ar beidsbemiddeling. De verordening om de slagerswinkels op Dinsdagmidag te sluiten werd inge trokken. Tot gemeente-opzichter werd benoemd de heer S. A. de Regt, water bouwkundig ambtenaar bij het water schap Ellewoutsdjjk. Wolphaartsdijk, Woensdagavond werd in de Herv. Kleuterschool alhier een sa menkomst gehouden van jonge lidmaten, waarin Ds G. W. Korevaar sprak over doel en beteekenis van de Federatie van Hervormde Jongeren. Resultaat was, dat 29 lidmaten zich als lid van de Federatie opgaven. Er kan hier nu een afdeeling worden gevormd. Het bestuur zal in een volgende verga dering worden gekozen. THEE TE N. EN ST. JOOSLAND. Twee verdachten gearresteerd. De Centrale crisiscontroledienst had er de lucht van gekregen, aldus het „Dagbl. v. Z.,", dat te N.- en St.-Joos- land een diefstal had plaats gehad van tarwe ten nadeele van een bakker al daar. Te N.- en St. Joosland zelf was dit algemeen bekend geworden, maar de bakker deed geen aangifte bij de politie, omdat hij de tarwe frauduleus beko men had. De hoofdcontroleur van den C.C.C., de heer Rouw, trok daarom met zijn assis tent er op af en na lang verhoor gaf de bakker eindelijk toe dat men van hem twaalf mud tarwe had gestolen en bovendien een baalzak met koffie en thee, welke hij wel in zjjn bezit mocht hebben. Tarwe, koffie en thee had hij opgeslagen in een door hem gehuurde garage. De puzzle was nuwaar zit het gesto- lene. De volksmond noemde iemand als de dader, maar de heer Rouw volgde een ander, zij dan zeer vaag spoor. Zoo kwam hij bij den kleinlandbouwer K. te recht en een huiszoeking bracht daar tarwe aan het licht, die onder hooi en stroo in de schuur was verborgen. Wat later vond men op den zolder van de wo ning zoowaar ook een zak vol thee en koffie. Diefstal van de tarwe gaf K. niet toe en vanwaar de thee en koffie kwam, wist hij in 't geheel niet. Toen tot in beslagname zou worden overgegaan, be toonde K. zich niet van zijn gemakke lijkste zijde waardoor de hulp moest worden ingeroepen van de marechaus see. Daar de diefstal nog niet was bewe zen, zette de C.C.C. een nieuw onder zoek op touw en kreeg al spoedig eenige draden in handen. Het kwam uit, dat iemand in den nacht van den diefstal de luchtwacht van N.- en St. Joosland er toe had kunnen bewegen om op 'n be paald uur binnen te blijven. Er zou z.g. clandestien een varkentje worden ge slacht en dat karwei kon geen vreemde blikken verdragen. Degene, die hier be middelend was opgetreden had den vol genden dag 'n tientje gekregen van een broer van den landbouwer K. Deze broer beweerde dat de thee en koffie afkom stig waren van KL, die in het dorp voor den dief werd gehouden. Het gevolg was, dat de gebroeders als mede KI. in hechtenis werden genomen. Nieuwe feiten, die later aan het licht kwamen, maakten echter duidelijk, dat KL onschuldig beticht was, waarop hij onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. De bakker, die zijn tarwe kwijt is, wil niet zeggen van wien hij die gekocht heeft. Het onderzoek daarnaar duurt voort en heeft reeds eenig resultaat ge had. Ook de luchtwacht, die zich van haar plicht liet afbrengen, zal gestraft wor den. Domburg. Bpa verdronken. Maandagavond is de drie-jarige Piet M. bijna verdronken in een sloot gelegen bq de Zuiveringsinstallatie. Zijn twee jaar ouder zusje kwam ont- vader misschien te vermurwen. Maar het zal moeite kosten. Het is anders dan anders, als ze bjj elkaar zjjn. Ze willen van het onderwerp afstappen en onbekommerd verder gaan, maar het lukt niet. Omdat beiden voe len van de houding van den boer hangt zooveel af. En zoo is er, hoewel beiden dat niet willen, een druk tusschen hen. -Ik krijg gauw bericht, als je je vader hebt gesproken? vraagt hij nog, als zij, niet heel ver van „Zandhoeve" afscheid nemen. Sjaan belooft het nogmaals. Maar dat kan best een week duren. Zij zal zien. En, als het eerder is en het antwoord is niet gunstig, wat doet Klaas volgende week Donderdag dan? Natuurlijk gewoon komen, zegt hij. Wat zal ik anders? Misschien, dat je vader Ja, dan blijft vader vast thuis, om met jou te praten. Jongen, ik wou, dat vader Zy leunt tegen hem aan. Hoe fijn zou het zijn, als vader geen enkele tegen werping maken zouZij heeft Klaas toch lief?! Wat doet. het er nu toe, dat die geen boer is! Met hartstocht kust Klaar haar. Je laat my niet in den steek, hé? vraagt hij. We kunnen, als het moet, ook zonder je vader. Maar liever niet. Neen liever niet. Kom, laat me nu gaan, jongen. Wie weet, valt het mee. hutst de moeder mededeelen dat haar broertje in het water lag, waarop mede met behulp der omwonenden het jonge tje dat op dat moment juist boven kwam, gegrepen werd. Een persoon die juist voorby kwam paste direct kunstmatige ademhaling toe, met als resultaat dat het jongetje na eenigen tyd weer by kwam. Dokter en verpleegster verleenden verder medische hulp. Gevonden voorwerpen: Blauw kin dersokje, te bevragen by de gemeente veldwachter. Zeildoeken taschje met fleschje, te bevragen by L. Roelse, Schuitvlotstraat C 21. Arnemuiden. Een tragisch sterf- geval. Maandagavond had het 8-jarig zoontje van het ouderpaar A. Martyn de Nooyer de ouderiyke woning ver laten en was des avonds laat daarin nog niet teruggekeerd. De ouders en grootouders verkeerden hierover in groo- te ongerustheid. Men toog op onderzoek naar het vermiste knaapje, den gehee- len nacht door, doch zonder resultaat. Dinsdagmorgen heeft men het Ujkje van het vermiste knaapje opgehaald uit het kanaal in de nabijheid van de scheepswerf. De deelneming met de zoo diep getrof fen ouders is algemeen. Oostkapelle. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Op een verzoek van den Slagershond om een verplichte winkelsluiting op Donderdagmiddag werd afwyzend be schikt, aangezien men hiervan de nood- zakelykheid niet inzag. B. en W. hebben een plan in overwe ging genomen om te komen tot herzie ning van de huisnummering. Het tegen woordige systeem van huisnummering heeft vele bezwaren, zoodat B. en W. voornemens zyn over te gaan tot aparte nummering van de straten en wegen. Daartoe zullen aan de straten en wegen naambordjes aangebracht worden. B. en W. vragen daartoe het benoo- digde crediet. Z.h.st. besloten. De rekening van den Vleeschkeurings- dienst 1940 werd voorloopig vastgesteld met een nadeelig saldo van f 560,41, waarvan voor rekening dezer gemeente een bedrag van f 105,73. De voorzitter zegt, dat B. en W. be sprekingen voeren met de kringgemeen ten over de verdere regeling. Hy zal te zyner tyd hierover nadere mededeeling aan den Raad doen. De algemeene politieverordening werd gewyzigd ten opzichte van sneeuwrui men en muziek op straat. Aan den heer Joh. Dekker werd per 1 Mei 1941 eervol ontslag verleend als agent der Arbeidsbemiddeling. Ingeko men is bericht van ontheffing van de wandluizenbeschikking. Als lid van de Commissie van toezicht op het L.O. werd herbenoemd de heer F. Annot. De voorz. deelt mede, dat de overeen komst met den vuilnisophaler J. de Kam is afgeloopen. B. en W. stellen voor om dit weder voor drie jaar aan te beste den, aangezien de heer de Kam hiervoor niet meer in aanmerking wil komen, met een proeftijd van 1 jaar. Aldus besloten. De voorz. zegt dat het nog niet mo- gelyk is geweest om een verlof A te ves tigen in het Vereenigingslokaal. Ge tracht zal worden het Verlof op naam van een bepaald persoon te krygen. By de rondvraag vraagt de heer van Liere of er geen maatregelen genomen kunnen worden in verband met de vo- gelschade. De voorzitter deelt mede dat het al leen mogelijk is dat jachtopzieners wel ke tevens onbezoldigd Rijksveldwachter zyn, hun geweer ter beschikking krygen. Zy kunnen echter geen vergunning kry gen om er mee te schieten. De voorz. zal echter de betrokken autoriteiten nog eens met een en ander in kennis stellen. Dhr Louwerse vraagt wat er moet gebeuren met de steenen welke aan de dorpsstraat by de hofstede van dhr H. de Kam liggen. De voorz. zegt dat hy er reeds met het Provinciaal bestuur over gesproken heeft, doch dat deze steenen Ik zal myn best doen. Geen twee seconden later staat Klaas te staren naar een wegylend meisje, dat vlug op de boerdery toefietst. En dan, met een zucht, keert hy zich om en gaat naar huis. Nu moet hy maar geduldig wachten. Dat is een moeilyke opgave, want veel geduld bezit Klaas niet. Meer er zit niet anders op. Hy zal moeten wachten, tot Sjaan een- briefje schryft. En als dat luidt, dat haar vader pertinent wei- grt, wat dan? Kan, mag zy dat gebod negeeren? Je kunt heel gemakkelyk luisteren, 's Zondags in de kerk, als de tien geboden voorgelezen worden luistert hij altijd wel? maar als je voor zoo'n geval komt te staan, voel je er pas goed de zwaarte van. Sjaan weet even goed, als hy, dat zij niet zeggen mag, zonder meer: 'k stoor mij niet aan myn vader en ga myn gangDat zal haar moeder ook niet goed vinden. Maar dan wordt hij toch weer opge wekter: Sjaan is vaders lieveling, mis schien weet zy hem gunstig te stemmen. En de boerin is hem zeer genegen. Heeft Sjaan hem niet gezegd, dat die een verbintenis tusschen hen zeer zou toe juichen? En hij weet, dat de boerin grooten invloed op den boer heeft. Hy heeft dus twee machtige bondgenooten. Misschien valt het nog mee (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5