Uit de Legerberichten. Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD HEMELVAART. Bon 16 voor vieesch. DAGKALENDER. Binnenland WOENSDAG 21 MEI 1941 55e JAARGANG - No. 18 Houd onze taal zuiver. Nieuwe successen ter zee - Britten verdreven uit stellingen te Gondar. Groote beslissingen van Roosevelt verwacht. IJsland verklaart zich onafhankelijk. Weer Britsche bommen op Syrisch gebied. Bureaux Lange Voratatraat 70, doe» Postrekening 44433 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: A. DB LANGE te Goes. Abonnementsprijs f2J3 per kwartaal Weekabonnementen voer Middelburg Goes en plaatsen, waar een agent fe aan gesteld f021. Losse nummers 6 cent Familieberichten 38 eetrt per rege! Overige advertentie» 30 cent per tegel Ingezonden mcdctfccHngen 00 cent per regs! Kleine Advcrteroiiën i 0.55 bij vooruitbetaling Advcrtentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MORGEN (HEMELVAARTSDAG) ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJ- NEN. Morgen hopen wy weer het feest van Jezus' hemelvaart te vieren. Opzettelijk schrijven wy het zóó. Wij weten wel, dat er velen zyn, die het woord „Hemelvaartsdag" gebruiken, zonder dat dit voor hen inhoud heeft. Zij ineasseeren dankbaar dezen vrijen dag hij behoort immers volgens den kalender tot de Christelijke feestdagen? en willen dien graag zoo vroolijk en onbezorgd, voorzoover dat in dezen oor logstijd mogelijk is, doorbrengen. Maar dat wij op dezen dag gedachtenis vieren van het ten hemel varen van onzen Hei land en Zaligmaker, dat ontgaat hun. Toch dient dit by ons voorop te staan, Christus hebben wy te eeren en te aan bidden, Hem, Die het Zijn apostelen nog gezegd heeft, vóór Hij van hen scheidde„Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". De apostelen zullen het moment wel nooit vergeten hebben, toen Jezus ten hemel voer. Zijn laatste werk was een liefdewerk. Hy zegende de elven. Zijn liefdehanden waren zegenend over hen uitgebreid. Maar voor ons, die zoovele eeuwen later leven, geldt toch óók dat woord uit den Hebreërbrief„Wy zien Jezus, met eer en heerlijkheid gekroond". Dat is g e 1 o o f s taal. Met ons licha melijk oog kunnen wy Hem niet zien. Maar toch, Hy is onze Jezus. Ons leven hier op aarde is in den wortel één met Zijn leven, in de hemelsche heerlijk heid. Het is, zooals de oude kerk het uitdrukte: „Hy is niet zonder ons in den hemel en wjj zjjn niet zonder Hem op de aarde". Deze rtjke, heerlijke waarheid zijn wij ons te weinig bewust. Dat zy op Hemel vaartsdag diep op ons inwerke. Het zal ons bemoedigen en sterken in den strijd des levens, die heel zwaar zyn kan. Dat wil niet zeggen, dat die stryd dan ophoudt. Maar wel, dat wij het heel zeker weten, dat wij Chris tus' stryd mogen meestrijden. En dan zijn wy ook zeker van de overwinning. Want Hij heeft overwonnen. Hij is met eer en heerlijkheid gekroond. Daarom geen moedeloosheid of angst. Als wy Christus' strijd voeren, doen wij dat ook met wapenen, die Zijn goed keuring kunnen hebben. Dan zoeken wij in dien stryd niet onze eer, onzen roem. Het gaat dan voor ons om Christus' glorie. Zoo willen wij morgen Hemelvaarts feest vieren. VERVANG DE VREEMDE WOORDEN DOOR NEDERLANDSCHE. Wij lezen in „Het Kompas": Onlangs kwam my onder de oogen een Nederlandsche hypotheekacte. Let wel: een stuk dus, bevattend het overeenge- komene tusschen twee Nederlandsche partyen, waarby voorts optraden een Nederlandsche notaris en twee Neder landsche getuigen. Naar aanleiding van dit stuk vraag ik my nu afWaarom werd die hypotheek- acte gepasseerd en niet verleden voor een notaris, die resideerde en geen standplaats had? Zou degene, die geld heeft uitgeleend één van de comparanten was dat wellicht in het onzekere verkeeren over de mo gelijkheid van uitoefening zyner rechten, indien hy schuldeischer en niet credi teur werd genoemd En de geldleener, zou hy zich misschien van zyn plicht tot teruggave der geschoten penningen ont heven achten, als hy werd aangeduid met „schuldenaar", nu hy debi teur geheeten geacht wordt zich die verplichting wel bewust te zyn? De acte bevatte voorts verschillende conditiën (voorwaarden), onder meer, dat by expiratie van de lee ning deze met wederzijds goedvinden zou kunnen worden gecontinueerd, er moest dan door een taxateur een taxatierapport worden uitge bracht. Zou een schattingsverslag van een werkelyk deskundige niet toereikend zyn om op grond daarvan de leening te verlengenDe assurantie wasvoor- treffelyk geregeld, zelfs by e x p 1 o s i e zou de assuradeur in de schade contribueeren; over de verzeke ring van het onderpand echter geen woord, laat staan over de mogelijkheid van een bijdrage door den verzekeraar in ontploffingsschade.. Tenslotte zou er slechts één rechter competent zyn een bindende d e c i s i e te geven, mocht het tusschen partyen tot een proce dure komen. Is er één Nederlander, die de woorden veriyden, standplaats hebben, schuld eischer, afloop, verlenging, schatting en al de andere aangehaalde (beter: ge citeerde) niet kent, maar hun verta ling in eenige vreemde taal wel Maar waarom dan dit alles Sleur? Neen, want een nuchter mensch verzet zich tegen elke noodelooze sleur. Gemakzucht? Neen, want het blyft toch altyd moeilyker een vreemde taal te lee- ren, dan die van het eigen land en geen nuchter mensch zal de ingewikkelde weg kiezen, als de eenvoudige tot hetzelfde doel voert. Een soort zucht om gewich tig te doen? Neen, want een nuchter mensch is wars daarvan. En daarom: gy, nuchtere Nederlan ders, die geld wilt leenen onder verband van Uw onroerende goederen, bedenkt, dat art. 29 van de wet op het Notaris ambt u toestaat de acte te veriyden in de taal, die de partyen verkiezen (mits de notaris dezelve versta)kiest gy Uw moedertaal, doet dit dan voor honderd procent! Het opperbevel van de Duitscbe weer macht maakt bekend: Een onderzeeër, onder commando van luitenant ter zee le klasse Lehmann- Willenbrack bracht uit verscheidene con- vooien een aantal Britsche tankschepen, van tezamen 33.000 brt. tot zinken. Duitsche Stuka's bombardeerden sche pen indeSoedabaaien vliegvelden op het eilatnd Kreta. Zy wierpen een kruiser van de Yorkklasse in brand, ver nielden zes jachtvliegtuigen van het type Hurricane, die op den grond stonden en stelden zes stuks luchtafweergeschut buiten gevecht. In het zeegebied rondom Engeland vernielden gevechtsvliegtuigen ten Zuid westen van Weymouth een Engelschen onderzeeër en beschadigden in Milford Haven een groot vrachtschip zwaar. By aanvallen op de Engelsche Zuid kust schoten Duitsche jagers in lucht gevechten zes Britsche jachtvliegtuigen en een gevechtsvliegtuig neer. In den afgeloopen nacht vielen de ge vechtsvliegtuigen haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland aan. In Noord-Afrika wederzljdsche activi teit van verkenningstroepen. De vyand is overdag noch des nachts boven het Duitsche ryksgebied versche nen. D. N. B. meldt uit Beriyn: By de vernietiging van een Engelsch tankconvooi en het tot zinken brengen van 33.000 brt. aan tankschepen, zijn de laatste twee dagen in totaal 43.000 brt. vyandeiyke tankschepen tot zinken ge bracht. 13.000 brt. werden door brand volkomen vernietigd en moeten als vol komen verloren worden beschouwd. 11.000 brt. werden door uitwerking van bommen zwaar beschadigd. Het to tale verlies aan Engelsche tankschepen bedraagt dientengevolge krachtens de op 19 en 20 Mei ontvangen berichten 67000 brt. Het Italiaansche weermachtsbericht, nr. 349 luidt als volgt: Noord-Afrika: Aan het front van To- broek hebben wy kleine vyandelyke acties afgeslagen, waarbij gevangenen werden gemaakt. Onze luchtformaties hebben Mersa Matroeh en To- broek gebombardeerd, waardoor groo- te branden zijn ontstaan. De vijand heeft een luchtaanval ondernomen op Beng hazi. Oost-Afrika: In den sector van Gondar is de vyand door onze ener gieke tegenacties uit de stellingen ver dreven, waarin hy zich op 17 en 18 Mei had weten te nestelen. De aan den vy and toegebrachte verliezen zyn aanzien- lyk. Onze verliezen zyn eveneens groot. 1 DE DUITSCHE AANVALLEN OP BRITSCHE TANKBOOTEN. In aanvulling op het weermachtsbe richt verneemt het D. N. B.: In tegenstelling tot den wereldoorlog is tegenwoordig: le. de geheele Engel sche oorlogsvloot en een groot deel van de koopvaardyvloot van olie-stookinstal- laties voorzien; 2e. het olleverbruik van het luchtwapen een veelvoud van dat ty- dens den wereldoorlog; 3e. als gevolg van de motoriseering en de groote be hoeften van het pantserwapen heeft de voorziening van het leger eveneens on vergelijkelijk veel grootere hoeveelhe den van deze brandstof noodig dan 25 jaar geleden; 4e. het olieverbruik van de industrie is aanzienlijk toegenomen. In dit licht biykt de geheele betee- kenis der successen van het Duitsche luchtwapen en de duikbooten, die de laatste dagen ten nadeele van de Engel sche olievoorziening zijn bereikt. Na de tankbooten, waarvan gisteren was gemeld, dat zy tot zinken gebracht en vernietigd waren, maakt het weer- machtbericht van heden een nieuw tref fend succes van de Duitsche duikbooten bekend in de vernietiiging van een con- vooi tankbooten en het tot zinken bren gen van 33.000 brt. DUITSCHE JAGERS BOVEN ENGELAND. Het D, N. B. meldt uit Beriyn: Gevechtsvliegtuigen van het Duitsche luchtwapen hebben gisteren uitgestrekte vluchten ondernomen ter verkenning bo ven Zuid- en Oost-Engeland. Duitscbe jagers deden in verscheidene groepen aanvallen op Zuid-Engeland zonder met den vyand in aanraking te komen. Her- haaldelyk werden Engelsche jagers ge signaleerd, doch zy onttrokken zich aan een gevecht. 1.3 MILLIOEN KRIJGSGEVANGENEN IN DUITSCHLAND. (D. N. B.) Uit een artikel van Ober- reglerungsrat Dr Stothfang In het tyd- schrift Deutsche Verwaltung biykt, dat thans 1.3 millioen krijgsgevangenen in het Duitsche economische leven werk zaam zyn. AANVAL VAN STUKA'S OP MALTA. (D. N. B.) Duitsche "Sluka's hebben Dinsdagavond een geslaagden aanval ge daan op de haven La Valetta op Malta. Haveninstallaties, luchtdoelstellingen en zoeklichten werden goed gebombardeerd. FRANKRIJK ZAL DE HARDHEID DER BLOKKADE VOELEN. Oordeel van de „Sunday Timesf'. (A. N. P.) De „Sunday Times" be spreekt den toestand welke ontstaan is door het pact dat de regeering van Vi chy met Hitier heeft gesloten en schryft, dat er over de rechtstreeksche gevolgen der Duitsch-Fransche samenwerking geen twijfel kan bestaan. Frankryk zal voor de eerste maal de vollehard heid der blokkade gaan gevoelen. Het zal geen by- zondere hulpzendingen meer'van Engeland of Amerika krygen. Geen schip zal er meer naar Marseille varen. De han del tusschen Frankryk en zyn koloniën zal, voorzoo ver mogeiyk is, door En geland worden afgesneden. S. P. T. meldt uit Vichy: De Fransche handelsvloot beschikte op 2 Maart 1941 over 1.516.647 ton scheepsruimte. De Engelschen hebben vóór dien datum 508.700 ton in beslag genomen. Sedert 3 Maart 1941 hebben zy nog 19 schepen, te zamen metende 90.000 ton kunnen be machtigen, waardoor het aantal Fran sche schepen in Engelsche handen tot 190 is gestegen. WORDT DE NOODTOESTAND AFGEKONDIGD? (D. N. B.) In congreskringen te Was hington verluidt, dat president Roose velt de afkondiging van den „nationalien noodtoestand" voorbereidt, waardoor zijn volmachten, vooral op militair gebied, aanzienlijk zouden worden uitgebreid. In Washington verwacht men, dat de Fransche bezittingen op het Westelyke halfrond door Amerika zullen worden overgenomen, en dat de Vereenigde Sta ten aan een eventueele poging zullen deelnemen, Dakar te bezetten. Het is mogelyk, meldt de correspondent verder, dat Londen wegens gebrek aan oorlogs schepen voor deze onderneming den Ver eenigde Staten zal verzoeken, Engeland met hun vloot by de uitvoering van de De secretaris-generaal van hef depar tement van landbouw en visschery maakt bekend, dat onderstaande bonnen van de vleeschkaart recht geven op de daarby vermelde rantsoenen vieesch en vleeschwaren. Bon „16 vieesch" van de vleeschkaart: Per twee bonnen 100 gram vieesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwaren. Bon „16 worst vleeschwaren" van de vleeschkaart Per twee bonnen een rantsoen vleesch waren. Verbruiksperiode23 Mei tot en met 30 Mei a.s. Kooptyd: 23 Mei tot en met 4 Juni a.s. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-, rund-, kalfs-, paarden- en scha- penvleesch en voor gerookte worstsoor ten; 100 gram voor gekookte worstsoor ten, rolpens en knakworst; 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood; 150 gram voor bloedworst, of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. krygsverrichtingen te helpen. In breede kringen te Washington is men ervan overtuigd, dat Roosevelt aan den vooravond van groote beslissingen staat. (United Press.) De republikeinsche afgevaardigde Case heeft by het Huis van Afgevaardigden een voorstel inge diend, om het departement van buiten- landsche zaken te machtigen de Fransche bezittingen op het Westelyke halfrond over te nemen en de kosten te bestryden uit het 2 milliard dollar bedragende sta bilisatiefonds. Onder de Fransche bezittingen die hiervoor in aanmerking komen wordt in het voorstel speciaal Fransch Guyana genoemd. Huil verklaarde, dat het vraagstuk van de levensmiddelenvoorziening van Fransch Martinique op het oogenblik wordt overwogen. Geiyk bekend, wordt Martinique se dert de capitulatie van Frankryk door de Vereenigde Staten van levensmiddelen voorzien. Naar United Press voorts uit Was hington meldt, heeft Hamilton Fish be weerd, dat hy heeft vernomen, dat Roo sevelt voor de volgende week Woensdag den vollen „noodtoestand" zal procla- meeren en dat hy een boodschap aan het congres over verhoogde hulp aan Enge land overweegt. VERDEDIGINGSMAATREGELEN OP MARTINIQUE. (S. P. T.) Uit Fort de France zyn te New York berichten binnen gekomen, volgens welke het eiland Martinique in aller haast door de Fransche strijdkrach ten in staat van verdediging wordt ge bracht. De vestingwerken worden aan- zienlijk uitgebreid. In militaire kringen op Martinique verklaarde men, dat men vastbesloten was Fort de France, waar zich de goud reserves van de Bank van Frankryk be vinden, in geval van oorlog tot het uiter ste te verdedigen en indien het noodig zou zyn, de vesting op te blazen. GEEN BEMIDDELING VAN WASHINGTON. WASHINGTON. (A.N.P.) Op de gis teren gehouden persconferentie heeft een correspondent de vraag gesteld of de minister van buitenlandsche zaken iets zou kunnen mededeelen over de be richten uit Vichy, volgens welke de Pa- ry'sche pers melding maakt van een be middeling van Amerika in den Euro- peeschen oorlog. De minister antwoord de, dat hy hierover geen enkele inlich ting had. (D. N. B.) Berlingske Tidende ver neemt via Stockholm uit Reykjavik, dat het IJslandsche Alting zou hebben be sloten het unieverdrag met Denemar ken niet te verlengen. Uit Deensche politieke kringen ver luidt hieromtrent, dat een dergelijk be sluit in stryd zou zyn met de bepalingen van het verdrag van 1918. De IJslandsche gezant te Kopenha gen, Svein Björnsson, die genoemd wordt als candidaat voor den post van IJslandsch staatshoofd, bevindt zich op het oogenblik niet in Denemarken. Stockholms Tidningen meldt, dat Fin- sen, de IJslandsche zaakgelastigde te Stockholm verklaard heeft, dat de nieu we toestand het IJslandsche Alting heeft WOENSDAG 31 MEI. Jezus' hemelvaart. Op een lichte wolkenwagen Wordt de Heer van d' aard gedragen, Vaart Hy op naar 's hemels troon. Alles moet zich voor Hem buigen, Alle tong Zyn lof getuigen, En Hem eeren als Gods Zoon! Vorsten, machten, krachten, tronen, Zy, die 't hemelryk bewonen, Eeren Jezus' heerlijkheid. Alle macht is Hem gegeven; Al wat leeft en nog zal leven Is tot Zynen dienst bereid. Geeft, o zondaars, Hem uw harte Klaagt, o kranken, Hem uw smarte; Zegt, o armen, Hem uw nood. Want Hy stierf om u het leven, Rijkdom, vrede, vreugd te geven, Eeuwig leven na den dood. Zon. op onder 5.36 21.37 26 Mei: Nieuwe Maan. 2 Juni: Eerste kwartier. Maan. op onder 3.58 16.39 genoopt tot het besluit IJsland tot een onafhankelijken staat te verklaren en de unie met Denemarken op te heffen. De Deensche regeering neemt een af wachtende houding aan. (D.N.B.) Twee Engelsche vliegtuigen hebben Maandagmiddag opnieuw Pal myra gebombardeerd, waardoor eenige ïnaterieele schade werd veroorzaakt. Er zyn geen slachtoffers gevallen. United Press meldt uit Jeruzalem, dat reizigers die daar uit Beiroet aankwa men, vertelden, dat Engelschen en Ame rikanen in alleryl Syrië verlaten, zoo snel de verkeersmiddelen hun dat ver oorloven. (S. P. T.) Generaal Bergeret, de Fran sche staatssecretaris voor luchtvaart, is te Beiroet aangekomen. In Aleppo zyn Maandag, naar de S. P. T. meldt, luchtbeschermingsoefeningen gehouden. Talrijke Engelsche en Amerikaansche Staatsburgers zullen Woensdag Syrië en den Libanon verlaten. Maandag hebben Britsche vliegers, volgens het D.N.B., pamfletten uitge worpen, die in het Arabisch waren ge steld, boven Aleppo, Damascus, Der-es- Sor en Hassetsje. (A.N.P.) In Turksche politieke krin gen is de aankondiging van Eden over een aanstaande militaire actie tegen Sy rië met de grootste belangstelling ont vangen. Uit het standpunt, dat de bla den innemen blijkt, dat men te Ankara ermede rekent, dat zoowel Frankrijk als de spilmogendheden tegenmaatregelen zullen nemen voor het geval van een Engelschen aanval op Syrië DUITSCHERS EN ITALIANEN TE NEW YORK IN ARREST. (S.P.T.) In den loop van Zaterdag zyn in New York in totaal 204 Duit- schers en Italianen gearresteerd. De United Press meldt, dat van de ty- dens het weekend gearresteerde vreem delingen er ongeveer 200 in hechtenis zyn gehouden. Hieronder bevinden zich o.a. 65 Italianen, 33 Duitschers, 14 Grie ken, 8 Joegoslaven, 7 Nederlan ders, 5 Portugeezen, 2 Spanjaarden en 2 Engelschen. GEVOLMACHTIGDE VOOR VOLKSCULTUUR. By het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming is aangesteld als gevolmachtigde voor volkscultuur ir H. J. van Houten te 's Gravenhage. DE JEUGDKAARTEN DER SPOORWEGEN Naar wij vernemen is het de directie van de Nederlandsche Spoorwegen mo gelyk gebleken, de leeftydsgrens voor jeugdkaarten de vroegere z.g. jonge- liedenkaarten met één jaar te verhoo- gen. Deze kaarten zijn thans n.l. ver- krygbaar voor personen jonger dan 20 jaar in plaats van jonger dan 19 jaar. Bovendien kan de geldigheid nu op el- ken willekeurigen dag ingaan, dus niet meer zooals vroeger slechts op den eer sten of den zestienden der maand.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1