DE ZEEDW 1 11 TWEEDE BLAD LEVENSGANG Uinrprovincie WELKE BONNEN DEZE WEEK? Stilte, die aan den belastingstorm voorafgaat. FEUILLETON De Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". 19 Mei 1941 Dagblad „DE ZEEUW" VAN DINSDAG 20 MEI 1941. Nr 17. OVER EEN OF TWEE WEKEN NIEUWE BELASTINGEN. In het domein van de jacht op belas tinggelden is het rustig geworden. Niet alleen is in den aanvang van de maand Mei, het bekende gele couvert met aan gifteformulieren voor inkomsten- en vermogensbelasting uitgebleven, maar ook de verordeningenbladen brengen geen nieuws. Werden wij eenigen tijd ge leden overstroomd met nieuwe fiscale voorschriften, als die van de loonbelas ting, de omzetbelasting, de waardever meerderingsbelasting, de winstbelasting e.a., thans is die storm kennelijk ge luwd. Er heerscht even rust op fiscaal gebied, maar het is een rust die aan he vige stormen pleegt vooraf te gaan. Nog hoogstens één of twee weken van afwach ten en, zoo weet de Chr. Bouwvakpa troon te melden, wjj zullen worden ver blijd met talrijke en diepingrijpende nieuwe belastingwetten. Vast staat, dat in de toekomst het belastingjaar zal sa menvallen met het kalenderjaar. Het is nu haast Juni en voor dat de aangifte biljetten goed en wel in zee zijn en daar op een aanslag is gevolgd is zeker de eerste helft van het jaar verstreken. Be denkt men daarbij nu nog dat velen die hun aanslag over het vorige jaar laat ontvingen, deze nog niet geheel hebben afbetaald, dan is het duidelijk dat on- telbaren in het tweede halfjaar van 1941 onder een ongekend hooge belas tingdruk zullen zuchten. Genoemd blad schrijft verder: Wij voor ons hebben op grond van de in omloop zijnde geruchten, den in druk, dat van een jaarinkomen van 'f 10.000,in een gezin, bestaande uit man, vrouw, zonder kinderen, aan in komstenbelasting circa 3.500.zal moeten worden opgebracht. (Zooais reeds gemeld, zal de regeling voor de lagere inkomens en vooral voor de kinderrijke gezinnen gunstiger zijn.) Behalve de hoogte van de nieuwe in komstenbelasting, doen zich nog andere interessante vragen voor en de belang rijkste daarvan is wel deze: „Hoe zal het inkomen worden belast dat in het kalenderjaar 1940 werd ver diend?" Men moet zich namelijk reali- seeren dat de nieuwe wet op de inkom stenbelasting niet meer zooals de vo rige, zal berusten op het z.g.n. bronnen- stelsel, maar dat daarvoor thans het reeële stelsel in de plaats zal treden. Wat beteekent dit nu eigenlijk? De oude, dat is dus de thans nog bestaan de wet, ging uit van het principe, dat de inkomstenbelasting vooruit wordt betaald. Consequenterwijze zou men dus tel kens per 1 Mei het in het volgende be lastingjaar te verwachten inkomen heb-, ben moeten aangeven, maar omdat die schatting voor.velen practisch onmoge lijk was, werd algemeen als basis voor het inkomen in het komende belas tingjaar, aangenomen het bedrag dat in het vorige kalenderjaar in werkelijk heid was verdiend. De z.g. bronnentheorie maakte de wet op de inkomstenbelasting uiterst gecom pliceerd en bovendien lag daarin een aanleiding voor onredelijke heffing. Af gezien daarvan bood het stelsel vele mo gelijkheden om in wezen verschuldigde belasting te ontgaan. Het is daarom toe te juichen, dat men door J. VAN DEN BOSCH. 8) III. TWEE GELIEVEN. Moet je nog wég? Moeder vraagt het met verbazing. En Gertjan kijkt er ook van op. Klaas gaat niet vaak weg 's avonds. Behalve Vrij dags, als hy een kennis in Nedervoort bezoekt. Dan is hij 's middags om drie, vier uür al thuisgekomen en gaat een uur of zeven, half acht naar het dorp. Maar nu, hij is over zevenen thuisge komen en natuurlijk niet monter meer, na zoo'n langen dag van sjouwen. Ik wou vanavond naar Nedervoort in plaats van morgenavond, zegt hij. Jongen, het is al half negen. 'k Weet het, moeder, maar Hij zwijgt plotseling, maakt den zin niet af. Wat héb je, Klaas, vraagt zij. Opeens het moet eenmaal gezegd worden. Waarom zal hij op Sjaan wach ten? Ze behoeven niets af te spreken. Eri het is toch een volkomen eerlijke zaak? Er is nu een prachtige gelegenheid. Ze zitten met z'n drietjes bij elkaar, Adria- in de nieuwe wet met deze heele bron- nengeschiedenis 'gaat breken en daar voor in de plaats het „reëele stelsel" aarvaard. Men spreek^ van het reëele stelsel omdat voortaan zullen worden belast alle inkomsten in een bepaald jaar werkelijk genoten, geheel afgezien van de vraag of de bron nog bestaat of niet. Intusschen leidt deze stelselverande ring tot enkele moeilijke consequenties, want in plaats van een belasting die vooruit wordt geheven, krijgen wij dus nu een belasting achteraf. Het belastingjaar 19401941 is al voorbij; het eindigde op 30 April 1941 en over die periode hebben wij de belas ting al betaald. Wel gaven wij als ba sis op het inkomen over 1939, maar dat was slechts een schattingsmethode. Hoe men de zaak ook draait of keert, de oude wet hief de belasting vooruit en dus heeft iedereen die zijn aanslag 19401941 heeft voldaan, tot 1 Mei 1941 met den fiscus afgerekend. Juist omdat dit zoo is, gaat het niet aan om nu er een nieuwe wet komt, het jaar 1940 nog maar weer eens te gaan be lasten. Principieel zou het' dan ook de eenlge oplossing zijn dat men als de nieuwe wet in werking is, het jaar 1940 als ba sis voor de berekening van den aanslag geheel uitschakelt en meteen gaat be lasten het inkomen in 1941 verkregen. Dat zou natuurlijk pas na afloop van het jaar 1941 kunnen geschieden en om dat de schatkist geld noodig heeft, zou men zich tot zoolang moeten behelpen met voorloopige aanslagen, die zouden moeten worden gecorrigeerd, zoodra de cijferB over 1941 definitief bekend wa ren. Zoo zou het moeten, maar men zal het toch anders doen, omdat de hier- voren gegeven eenig juiste methode de schatkist te veel geld zou kosten. Wat toch is het geval? 1940 was een jaar waarin velen groote winsten, of althans schijnwinsten hebben gemaakt. Het jaar 1941 kenmerkt zich door materiaalge brek en daardoor in het algemeen tot kleine winsten. Zou nu de wetgever het jaar 1940 als basis voor de heffing van inkomstenbelasting doen vervallen en dus nu meteen belasting heffen over 1941, dan zou dit, waar eenmaal het totale inkomen in 1940 veel hooger was dan het in 1941 zal zijn, voor de schat kist een groot nadeel beteekenen. Om dat men onder de huidige omstandighe den zulke tegenvallers niet kan gebrui ken, mag voor zeker worden aangeno men, dat men het met de principieele kant van de zaak op een accoordje zal gooien. DE DUITSCHE GAATJESMUNTEN ONGELDIG. Inlevering tot het eind van deze maand mogelijk. In aansluiting op de mededeeling van 12 Mei betreffende de Duitsche gaatjes- munten dient er met nadruk op te wor den gewezen, dat met ingang van 15 de zer de Reichskreditkassen munten van 10 en 5 Reichspfennig, als wettig betaal middel uit den omloop zijn genomen. Abusievelijk is melding gemaakt van Reichskreditkassenmunten van 10 en 15 reichtspfennig. Voorts wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat de munten tot einde Mei 1941 door de Reichskredit- kasse Amsterdam als door de Nederland- sche band en hare filialen, in betaling worden aangenomen of gewisseld. na is op bezoek in het dorp. Het zou wel eens kunnen gebeu ren, dat u er een dochter bij krijgt, moeder, zegt Klaas resoluut. Een schoon dochter dan natuurlijk. Hij lacht om de mededeeling. Het is een min of meer verlegen lachje. Gertjan en zijn vrouw kijken er van óp. Ze moeten deze mededeeling eerst even verwerken en vorschend zien ze Klaas aan: méént die dat of hoe zit het? Maar natuurlek méént-ie het. Het is toch eigenlijk ook niets bijzonders voor een jongen van vijf en twintig? Tja, eigenlijk zit het zóó, dat zij iets der gelijks bijna niet meer hadden ver wacht. En nu Wel, jongen, dat doet ons genoegen, zegt Gertjan. Als het nu maar een doch ter is, die met ons kan opschieten, maar bovenal één, die voor jou een goede is. Een goede winkeliersvrouw. En een van ons geloof, Klaas. Kennen we haar. Zeg op, jongen. Je bent nu toch aan het klappen. Saan Tuininga van de „Zandhoeve" antwoordt Klaas kortweg. Die Langgerekt is de vraag van vader. Hij kijkt moeder aan, die even weifelt. Ze kennen Saan heel goed natuurlijk, Gertjan vooral. Die heeft haar zien op groeien, al die jaren. Hoeveel van die kleine zakjes pepermuntjes zou dat aar dige ding van hem gehad hebben? Hebt li er iets op tegen? vraagt GROOTE STIJGING IN DEN OMZET. De veilingsvereeniging Zuid-Beveland houdt 27 Mei a.s. haar algemeene ver gadering te Goes. Uit het jaarverslag blijkt, dat 1940 een record-jaar is geworden wat de omzet betreft. Deze steeg n.l. van f 1.381.261 in 1939 tot f 1.942.653 in 1940. Gedurende de 37 jaar d^t de veiling bestaat, werd dit resultaat alleen overtroffen in 1917 toen op f 4000 na de twee milloen be- .reikt was. De appels droegen in 1940 het meest tot dezen uitslag bijde omzet daarvan bedroeg f 833.571 (6.313.360 kg) Voorts werden geveild ruim drie milli- oen kg peren tegen een bedrag van f 330.723byna twee millioen kg pit- en steenvruchten f 1.356.825, klein fruit 202.294 gulden; warmoezerijgewassen f 44.384; ruim 6 millioen eieren S 323.924 gld. en afwijkende producten en diversen tot een bedrag van ruim f 12.000. Het jaar 1940 was een goed fruitjaar. Merkbaar was dat in de woelige dagen van Mei de bespuiting achterwege was gebleven, waardoor de vroege soorten appelen en peren veel schurft vertoon den. Overige ziekten kwamen niet in sterke mate voor. De hoeveelheid appelen bleef 4 mill, kg achter bi) vorig jaar; peren waren er daarentegen een half mill, kg meer. De oogst aan pruimen was overvloedig; die van kersen slecht, 't Klein fruit gaf be vredigende opbrengsten. Van de voorge nomen maatregelen om tot aanduiding der verschillende kwaliteiten van fruit te komen, n.l. het Invoeren van een C.B. merk en reglementair vastgestelde la bels is voorshands niets gekomen. Wél werd nog uitvoering gegeven aan een voorstel der elite-commissie om voor verschillende soorten een bepaald ge wicht, dat een veilingklst mag inhou den, vast te stellen, terwijl by éénmalige verpakking aan elke krat een label moet gehecht zyn, waarop het gewicht is aan gegeven. De vaste prijzen. De gewijzigde toestanden in ons land brachten ook voor de veilingen vele veranderingen mede. Vele producten werden tegen vastgestelde prijzen afge nomen, voor andere producten werden weer maximumprijzen gesteld. Met de vaste prijzen ging het eigenlijke wezen der veiling, n.l. de prijszetting, verloren. Bij de max.-prijzen werden vele pro ducten boven den prijs afgemijnd, zoo dat tot de verdeeling der producten moest worden overgegaan en wel naar verhouding van hetgeen de koopers in 1939 hadden afgenomen. Met October kwam ook een verande ring in de sorteering, der meeste soorten appels. De ver doorgevoerde sorteering veranderde in een sorteering van drie kwaliteiten, n.l. A, B en kroet. De exten sieve bedrijven kwamen hier voordeeli- ger mee uit dan de intensieve. Via de prov. commissie uit de Veilin gen in Zeeland werd by het Centraal bureau der veilingen ook een voorstel over sorteering en prijzenregeling inge diend. Het Vervoer. Hoewel het by den aanvang van het seizoen zich liet aanzien, dat het ver voer der producten met vele moeilijkhe den zou gepaard gaan, is dit toch nog tameiyk goed verloopen. Bij den aanvang waren voldoende vrachtauto's aanwezig en de producten kruisbessen, roode bes sen en pruimen konden alle per auto naar de conservenfabrieken worden vervoerd. Toen de spoorwegen weer voor het ver voer werden opengesteld, werd dagelijks voor de veiling een z.g. konvooitrein ingelascht. Daar momenteel het aantal auto's be perkt is, is reeds tijdig met de spoorwe gen overleg gepleegd en werden verschil lende wenschen naar voren gebracht. Zoo is voor Z.-Beveland gevraagd om eiken dag op ieder station ook van Klaas. Byna klinkt zyn toon vy'andig: zouden vader en moeder nu ook bezwaren gaan maken? Daarover heeft hy geen mo ment gedacht. Is de boer al niet vol doende Ik zou zeggen, begint Gertjan, langzaam sprekend, dat je het zelf we ten moet. Je bent oud en wy's genoeg. Maar als je my nou vraagt, wat ik er van denk, 'ja, dat is niet zoo gemakke- ïyk, wel, moeder? Sjaan is een heel lief meisje, zegt moeder Maaike. Om die opmerking zou Klaas, als het niet te gek stond, zyn moeder wel in- stantelyk om den hals willen vallen. Daar heb je geiyk in, vrouw. Een aardig, vrooiyk ding. Eén, die haar moe der heeft gevolgd. Het deed me deugd toen zy beiydenis aflegde. Dat is voor zoo een, zoo gezegd nog van méér be- teekenis dan-van een, die in een geheel geloovig gezin is grootgebracht. Dat is dus in orde. Ik had niet anders verwacht van je, maar wil er toch mijn blijdschap over uitspreken, dat je een geloovig meisje hebt gekozen. Maare, Klaas, jon gen, er komt méér kijken. Het stands verschil, Klaas. Een boerendochter met een kruidenier! Klopt dat wel? Zal zij een goede vrouw voor de zaak zijn, die je straks krijgt? Een beste, zegt Klaas enthousiast. We hebben er al lang en breed over gesproken. Ik heb haar precies gezegd, ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID 01 02 t/m. 18 (21) Mei t/m. 25 (28) Mei IVz kg. iy2 kg. 8 t/m. 15 Juni 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of y2 rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. Boter of margarine 15 16 17 tot en met 25 Mei t/m. 25 (28) Mei 26 Mei t/m. 11 Juni Boterkaart: 250 gr. boter; Vetkaart: 250vgr. boter of margarine. Als boven óf 200 gr. sla olie. 19 18 (Extra rantsoen) 20 t/m. 17 (21) Mei t/m. 24 (28) Mei t/m. 24 (28) Mei 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak, of 70 gram bloem of meel. 86 96 t/m. 18 (21) Mei t/m. 25 (28) Mei een ei, Gort of gortmout of 25 t/m. 15 Juni 250 gram Havermout, havervlok ken, gort of grutten... 24 t/m. 15 Juni 250 gram 05, 75 00, 70 t/m. 1 Juni t/m. 1 (15) Juni 100 gram. V Thee of koffiesurrogaat 30 tot en met 25 Mei 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee, Macaroni of vermicelli 20 t/m. 15 Juni 100 gram. Maïzena, griesmeel, pud dingpoeder, sago, aardappelmeel, stijf- 27 t/m. 15 Juni 100 gram. 17 t/m. 25 Mei 1% liter. 33 t/m. 1 (4) Juni 500 gram. Periode 10 t/m. 15 Juni Voor de keuken 2 liter. Rijst (-emeel, gries, -ebloem) of grutten- 21 boter- en vetkaart 32 tot en met 25 Mei t/m. 15 Juni 250 gram. K (textiel) t/m. 31 Aug. 50 gr. scheerzeep, tube of pot. 31 t/m. 8 Juni 1 kilogram. .15 t/m. 22 (24) Mei 50 gr. vleesch of rant soen vleeschwaren of V2 rantsoen verduurzaamd gevogelte. 15 t/m. 22 (24) Mei rantsoen vleeschwaren. 29 tot en met 31 Mei 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huish.zeep of 150 gr zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder. den locaaltrein een of meer wagons te plaatsen voor het inladen van fruit. Het pakstation. Toen met October de sorteering ver anderde, kwam ook voor het pakstation wijziging in de werkmethode en de be- drijvigheid. Vele partyen kwamen nog in het pakstation, doch de sorteering verliep vlugger. In den loop van het seizoen bleek het pakstation te klein en werd een gedeelte der emballage-loods tijdelijk voor het sorteeren van fruit in gebruik genomen. Het Koelhuis. Van het koelhuis is veel gebruik ge maakt, vooral door den handel. Reeds bij het begin van het seizoen was het halve koelhuis besproken. Eén cel is, on danks de moeiiy'ke omstandigheden, voor gasbewaring ingericht, speciaal voor de Bramley Seedlings. Op 14 September hoe de zaken staan. Ze vindt alles goed. We zijn het eens met elkaar vader. Ik geloof, dat ik den goeden weg be wandel en kan u verzekeren, dat ik niet zonder gebed dezen stap heb ge daan. Ik geloof je, jorgen. Het doet me goed, dat te hooren. Het is best mogelijk, dat de Heere je deze vrouw toeschikt. Je bent er van overtuigd? Ik neem het aan. Maar zal dit een goede keuze biyken te zyn? Sjaantje is het royaal want Tuininga is flink bemidde'd, Ze krygt het vast minder, als ze met jou trouwt. Ik hoop, dat je haar dat gezegd hebt Dat is gebeurd, vader. Ik wil eer- ïyk bekennen, dat ik eerst niet durfde, juist daarom. Maarnou ja, ik merk te, dat Sjaan van my hield en toen heb ik de stoute schoenen aangetrokken. We zyn het eens. Wat zeg je er van moeder? Je zwygt zoo. Ja, wat zal ik er van zeggen, Gert jan? Klaas weet toch wel, wat-io doet, zou ik meenen. En als ze het nu met mekaar eens zijn. Ik zit eigenlijk het meest aan Tuininga te denken. Heb je al met den boer gepraat, Klaas? Neen, moeder, 'k Wou er eerst thuis over praten. Dat is goed. Maar 'kweet niet, of Tuininga, zóó ken ik hem niet, maar je weet hoe de boeren zijn. Hij zal wel net zoo wezen. Wat zegt Sjaan er van? was zij gereed en op 29 September werd zij gesloten met 'n inhoud van 94.000 kg. Over het algemeen is het bewaren van het fruit goed verloopen. In een cel kwam door te lage temperatuur, bederf j voor. Het ontvangen koelloon heeft f24.000 bedragen, het voordeelig saldo bedraagt f2251 niettegenstaande f5600 is afge schreven. Eierveiling. De eierenveiling tenslotte is zeer toe genomen. De omzet steeg van f 170.000 tot f 323.000. Overgegaan is tot het aan- koopen van een nieuwe eier-sorteerma- chine. De rayons Middelburg, Neuzen, Hulst en Breskens gingen voor Goes verloren, doch daar alle eieren op de Bevelanden nü te Goes komen, steeg de omzet toch. De aanvoeren beliepen de laatste weken ongeveer 125.000 stuks. Met het meisje heb je er toch wel over gesproken Sjaan denkt, dat haar vader wel bezwaar maken zal. Omdat ik geen boer ben, moet Klaas bekennen. Precies wat ik dacht, zegt moeder Maaike. Ze is oud betrekkelyk. Ze weet wel iets van het leven af. Ze weet ook, dat menig huwelyk niet is doorgegaan, juist déarom. Aan Tuininga had ik nog niet zoo gedacht, merkt Gertjan bedachtzaam op. Hy is geen kwaaie kerel. Ik ken hem en zyn vrouw al jaren. Maar 't is best mo- geiyk, dat dè,t er ook nog bykomt. Wat zegt Sjaan daarvan, Klaas? Dat ze my wil hebben en geen ander, antwoordt Klaas triomfeerend. Dat is mooi gezegd, maar kan zy dat volhouden? Als d'r vader nu geen toestemming geeft, jongen Ik hoop toch niet, dat het gaan moet tegen den zin van den boer. Als je zóó getrouwd moet zyn. De boerin weet er ook van méé te praten, zou ik'zeggen. Dat is toch heel wat anders, oppert Klaas. Daar zit het verschil van geloof tusschen. Weet ik wel jongen. Het is niet precies gelijk. Maar het staat dan toch zoo, dat er al heibel is vóór het huwe lijk gesloten is. En Sjaan weet toch ook wel, dat er een vijfde gebod bestaat, 'k Weet niet, jongen, 'k weet niet, of we blij moeten zyn met je mededeeling of niet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5