Zij, die geen hoop meer hebben. Uit de Legerberichten. Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD Het persoonsbewijs. Harde slagen aan de Britsche scheepvaart. Het Garnizoen Amba-Aladji geeft zich over. DAGKALENDER. DINSDAG 20 MEI 1941 55e JAARGANG - No. 17 De Strijd wordt gestaakt te Amba-AladJI. De Fransch-Duitsche besprekingen. Britsche aanval op Rajak In Syrië. De toestand in het Verre Oosten. Bureaux Lange Vor»t»traat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Gtotstraat 34 en Noordweg 155. Directeur-HoofdredacteurA. DB LANGE te Goe*. Abonnementsprijs f2.73 per kwr-rtss! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen, vaar een agent b aan gesteld f 0-21. Losse nummers 6 cent FanrfHeberichten 33 oont per regel Overige sdvertentlSn 30 een* per regel Ingezonden medcdeoüngen 39 cent per regel Klein© Advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentcën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een dezer dagen lazen wij, dat te Salem in den staat Oregon een actie in het leven is geroepen, die veel van zich doet spreken. Alle pessimisten uit die streek hebben zich daar n.l. v„r- eenigd in een club. In de zaal, waar de leider, een zekere mjjnheer Christian Orling, zyn redevoe ring hield, waren groote spandoeken aangebracht met opschriften als: „Er komen kwade lijden en er ls geen hoop meer". Kr is, zoo sprak hy, maar één mid del om zich voor teleurstelling te vrij waren, n.l. ze vóór te zjjn en noch van menschen, noch van gebeurtenissen, hoe dan ook, eenig heil te verwachten. Met andere woorden dus, verwacht het ergste, dan valt het altijd mee. „Wanneer wij ons zoo ging mijn heer Orling verder voorbereiden op duisternis en er komt s c li em e- ri n g, doet zjj ons aan als lie h t." Voor deze beweging van pessimisten bestaat veel belangstelling. De club geeft een zeer luxueus tijdschrift uit, dat den naam draagt van „Dark Future". Op den diep-z w a r t e n omslag daar van staat een witte treurwilg afgebeeld. Wij hebben zoo het vermoeden, dat dit verhaal op onze lezers weinig indruk zal maken. Amerika immers heeft den naam, dat daar niets zoo dwaas kan zijn of het vindt altijd aanhang. Althans voor een oogenblik. Zoodra het nieuwe er af is, worden leiders en aanhangers weer ver geten. Als uiting van mentaliteit is deze club van pessimisten echter teekenend voor den toestand, waarin een groot deel van het menschdom verkeert. Want niet alleen Amerika kent zijn pessimis ten, ook elders zijn er honderdduizen den die kwade tijden verwachten en alle hoop op een betere toekomst hebben la ten varen. Toch mag een christen zóó niet rede neeren. Wie, zooals de burgemeester van Mid delburg het Zaterdag nog in het open baar uitsprak, belijdt, dat God regeert, heeft een houvast in het leven, ook in de grootste moeilijkheden. Wie leeft bij Gods Woord, wandelt niet in zwart pessimisme. Hij weet de bron van de ware kracht en draagt de moeilijkheden niet alléén. Voor hem is niet de treurwilg met den diep-zwarten achtergrond het symbool, maar het Kruis van Christus is zy'n hoop. Welk nut het heeft. De vraag wordt wel eens gesteld: wat nut heeft het persoonsbewijs, dat alle Nederlanders boven de vijftien jaar bin nen afzienbaren tijd in hun bezit zullen hebben In de eerste plaats, zoo moet het ant woord op deze vraag luiden, hebben po litie en justitie daar nut van. Het komt wel eens voor, dat menschen die op de bon moeten, een valschen naam opgeven. Nu zal het eerste bevel van den bekeu- renden agent wezen: laat uw persoons bewijs zien! Jonge menschen bezoeken wel eens gelegenheden, die voor hen ver boden zijn, bioscopen bijvoorbeeld die een film draaien welke niet toegankelijk is voor personen beneden de achttien jaar. Het persoonsbewijs zal de bewerin gen van zestien of zeventienjarigen, dat ze reeds achttien zijn, kunnen loochen- straffen. Dus zou dit persoonsbewijs alleen nut tig wezen wanneer men met de politie in aanraking komt of dingen doet die tot de verbodens behooren? Zoo is het niet. Stal ge krijgt een ongeluk op straat, zoo dat opname in een der ziekenhuizen noo- dig is. De eerste vraag luidt dan: wie is deze man, hoe heet deze vrouw, opdat de familie gewaarschuwd kan worden. Lang niet alle menschen dragen een kaartje met naam en adres in hun zak. Het persoonsbewijs, dat men geregeld by zich heeft te dragen, geeft dadelijk ant woord op de in deze omstandigheden wel zeer belangrijke vraag. Hetzelfde geldt bij massa-ongevallen en bij rampen. Het zoeken naar de namen en de adressen van de slachtoffers geeft veel minder moeite. Bij het innen van postwissels, geld van de spaarbankboekjes, chèques enz. zal het tot de onmogelijkheden gaan behoo ren, dat onbevoegden de bedragen, die afgehaald worden opstrijken. Ook by het huren van allerlei artikelen als fietsen, stofzuigers, kleeren, enz. zal de controle door het persoonsbewijs heel wat ver eenvoudigd worden. Menschen die met allerlei verhalen aan de deur komen en het dan soms met naam en woonplaats niet zoo nauw nemen, kunnen naar hun persoonsbewijs gevraagd worden en dus zal men voor heel wat grootere of klei nere oplichteryen bewaard biyven. Zoo gaat er van het persoonsbewy's allerlei nut uit en het zal zaak wezen dat we het geregeld by ons dragen, trou wens dit is voorschrift, en dat we er heel zuinig op zyn. Want verlies kan tot allerlei onaan genaamheden aanleiding geven. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 55 cent bij vooruitbetaling. BERLIJN. (D. N. B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt be kend. Het Duitsche luchtwapen heeft giste ren en vandaag harde slagen toegebracht aan de Britsche zeestrydkrachten en de koopvaardyscheepvaart in het zeegebied rondom Engeland en in de Middelland- sche Zee. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het kanaal van St George twee koop- vaardyschepen met tezamen 12.000 brt., wierpen een koopvaardijschip, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd konvooi, in brand en beschadigden drie groote vrachtschepen op ernstige wyze. In het Noordeiyk deel van den Atlanti- schen Oceaan vernietigden de gevechts vliegtuigen een tankboot van 10.000 brt. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers beschadigden in de wa teren by Kreta een kruiser, alsmede twee torpedobootjagers door voltreffers en brachten twee kleine koopvaardysche- pen tot zinken. Bovendien werden zes groote koopvaardyschepen en een tank schip zoo zeer getroffen, dat nieuwe ver liezen aan scheepsruimte als zeker kun nen worden beschouwd. Duitsche gevechtsvliegtuigen vernie tigden op vliegvelden van het eiland Kre ta zeven Britsche vliegtuigen op den be- ganen grond en schoten een Britsch ge vechtsvliegtuig van het type Hurrican in een luchtgevecht omlaag. In Noord-Afrika brachten ver kenners van het Duitsche Afrikacorps in den sector van Tobroek by een plaat selijken aanval een aantal krijgsgevan genen binnen. De vyand liet met vrij zwakke strgd- krachten een aantal brisant- en brand bommen vallen op plaatsen van het N.- West-Duitsche kustgebied. De aangerich te schade is onaanzieniyk. ENGELSCHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gistermorgen ten zuidwesten van Wey mouth een Britsche duikboot vernietigd. De aanval was voor de Engelschen een volkomen verrassing. Voor de boot bon duiken, troffen twee zware bommen het achterschip. Na zware ontploffingen richtte zich de boeg rechtstandig naar boven. Onmiddeliyk daarop zonk het vaartuig. DE ZAAK-HESS (D. N. B.) De door de bui- tenlandsche bladen ver spreide beweringen, vol gens welke in Duitschland politieke arrestaties op groote schaal zouden plaats vinden in verband met de kwestie Rudolf Hess, werden van bevoeg de Duitsche zpe catego risch tegengesproken. ENGELSCHE HAVEN GEBOM BARDEERD. Naar het D.N.B. verneemt, is gister nacht een haven aan de Britsche" Zuid kust met succes gebombardeerd. In op slagplaatsen braken branden uit. Zes Messerschmitts stuitten gistermid dag by een aanval op de Engelsche Zuid- Oostkust op 12 Spitfires. Tydens het luchtgevecht werden vier vyandeiyke ja gers zonder eigen verliezen neergescho ten. ENGELSCHE BOMMEN OP SLEES WIJ K-HOLSTEIN. (D. N. B.) In den nacht van Zondag op Maandag zyn, zooals gisteren reeds gemeld, vrij zwakke krachten van de Royal Airforce naar Noord-Duitschland gevlogen. Nader wordt gemeld, dat de Britsche vliegtuigen naar Noord-Duitschland en Denemarken zyn gevlogen. In Sleeswyk- Holstein werden in de buurt van een stad eenige bommen neergeworpen, waardoor geen schade werd aangericht. Verschei dene vliegtuigen, die door de Duitsche luchtdoelartillerie vroegtydig tot omkee- ren werden gedwongen, wierpen op de terugvlucht op het Noordwest-Duitsche kustgebied een aantal brisantbommen lukraak op het platteland. Hierdoor werd alleen schade aan den grond toe gebracht en een boerdery vernield. An dere materieele schade werd niet aange richt. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn geen personen oin hat le ven gekomen. In zyn weermachtsbericht nr 348 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noor d-A f r i k a Eenige aanvals- pogingen van den vyand aan het front van Tobroek werden, zoodra zij be gonnen waren, veredeld. In de Egeische zee vlogen vliegtuigen van den vyand bo ven het eiland R h o d o s en wierpen eenige bommen zonder schade aan te richten. Oost-Afrika: Na op bpa bovenmenscheiyke wyze weerstand geboden te heb ben, heeft het garnizoen van Amba-Aladji, aange zien het geen levensmid delen en geen water meer had, en niet meer instaat was de gewonden te ver plegen, bevel gekregen den strgd te staken. De vijand heeft de dapperheid van onze soldaten naar waarde weten te waardee- ren en hun de eer der wapens gelaten. De officieren mochten hun revolvers be houden. Voorts heeft de vyand besloten, dat ons garnizoen, dat de verschansing van Amba Aladji verlaat, zal defileeren voor' de Engelsche afdeelingen, die de militaire eerbewijzen zullen brengen. De hertog van Aosta deelt in het lot van zqn troepen. Het verzet wordt voortge zet in het gebied van Djimma en dat van Gondar. LAATSTE BERICHT VAN HERTOG VAN AOSTA AAN DEN DUCE. Het laatste bericht, dat de Hertog van Aosta uit Amba Aladsji heeft gezon den, luidt: „Duee, doordat de talryke gewonden niet meer behooriyk konden worden verpleegd en de toestand voortdurend ernstiger werd, zoodat nog slechts kor ten tyd en ten koste van zeer zware verliezen tegenstand kon worden gebo den, heb ik mq genoodzaakt gezien, de voorwaarden voor een eervolle overgave te vragen. Myn verzoek is ingewilligd. In dit droeve uur word ik gesterkt door de overtuiging, dat ik alles heb gedaan wat maar eenigszlns mogeiyk was. Ik leg het bevel neer, terwyi ik u, Duce, dank zeg, die my gedurende een jaar van zwaren stry'd steeds den steun van uw goedkeuring en uw vertrouwen hebt gegeven. De oorlog is niet geëin digd. Wy zullen weldra terugkeeren in dit land, dat opnieuw, voor de grootheid van ons vaderland, in Itaiiaansch bloed is gedrenkt." De Duce heeft geantwoord: „Ja, Hoogheid, gy en uw soldaten hebt heldhaftig gestreden en meer tegen stand geboden dan van menschen kon worden verwacht. Het Italiaansche volk heeft u gevolgd, het bewondert u en deelt uw vertrou wen in de toekomst." (D.N.B.). Officieel wordt medege deeld: De Duitsch-Fransche onderhan delingen biyven gunstig verloopen. Een plan voor het terugvoeren naar het vaderland van een zekere categorie krijgsgevangenen wordt op het oogen blik nog bestudeerd. Het eerste resul taat is, dat alle onderofficieren, korpo raals en soldaten, die als frontstrijders aan den vorigen wereldoorlog hebben deelgenomen, naar huis terugkeeren. Het agentschap Ofi (Havas) meldt nog: Men kan het aantal gevangenen, die op de in het communiqué genoemde wijze het eerst zullen worden ontslagen, globaal ramen op 100.000 man, misschien iets meer. In geval van overiyden of ernstige ziekte, zullen visa voor het passeeren van de demarcatieiyn binnenkort ook worden uitgereikt aan de naaste bloed verwanten, zoo ook in geval van huwe- ïyk en geboorte. De uitvoeringsbepalin gen voor deze faciliteiten zullen binnen kort worden gepubliceerd. Naar het A.N.P. van welingelichte zyde verneemt, wordt het vermoeden, door een deel der internationale pers uitgesproken, dat Parys tot de niet-be- zette zóne zou gaan behooren, van Duit sche zyde niet bevestigd. Ook is er niets van bekend, dat de nieuwe overeenkom sten de wapenstilstandsvoorwaarden zouden doen vervallen, OFFICIEEL COMMUNIQUE OMTRENT FRANKRIJK8 POLITIEK VERSCHIJNT HEDEN. (S. P. T.) Gistermiddag Is in de Wil- helmstrasse officieel verklaard, dat een officieel communiqué omtrent het nieu we Fransch-Duitsohe accoord Dinsdag wordt verwacht. De politiek die Frankryk in de toe komst zal volgen, zal in deze officieele mededeeling duideiyk worden aange geven. Ofschoon talryke geruchten de ronde doen over de toekomstige positie van Laval, staat tot nu toe niets vast om trent den vertrouwde der Duitsche auto riteiten. De onderhandelingen die tot dusver tusschen Fransche en Duitsche instan ties werden gevoerd, zijn in een zeer vriendschappelijke atmosfeer verloopen, en reeds nu kan men aannemen, dat van beide zijden aanzieniyke concessies zqn gedaan. FRANSCH PROTEST TE WASHINGTON. Officieel wordt te Vichy medegedeeld, dat de Fransche ambassadeur te Was hington, Henri Haye, by de Amerikaan- sche regeering heeft geprotesteerd tegen de beslaglegging op Fransche schepen in Amerikaansche havens. VOORLOOPIG GEEN AFBREKEN DER BETREKKINGEN VEREEN. STATEN—FRANKRIJK. (United Press.) Men verwacht te Was hington, dat ingeval van een afbreken der betrekkingen tusschen de Ver. Sta ten en Frankryk, Washington misschien de De Gaulle-beweging als de officieele vertegenwoordiging van Frankrijk zou erkennnen. In regeeringskringen ge looft men echter, dat het voorloopig niet tot een afbreken der betrekkin gen zal komen. (D. N. B.) Naar uit Beiroet wordt ge meld, hebben gistermiddag vq'f Engel sche bommenwerpers het Syrische vlieg veld Rajak gebombardeerd. Er zy'n geen slachtoffers gevallen, ook is er geen schade aan gebouwen aangericht. Door het hevige vuur van het Fran sche afweergeschut werden de Engel schen tot den terugtocht gedwongen. Drie Engelsche vliegtuigen hebben, naar Stefani uit Beiroet meldt, over Da mascus gevlogen en de burgerbevolking met machinegeweren beschoten. Er zyn echter geen slachtoffers. By het bombardement van een Syrisch vliegveld zyn er by de Fransche solda ten en de burgerbevolking slachtoffers gevallen. „IN SYRIë GEWELD MET GEWELD TE KEEREN". Generaal Dentz, de Fransche hooge- commissaris in Syrië, heeft een radio rede gehouden tot de Franschen in Syrië en Libanon. Hy verwees, aldus D. N. B., naar het beroep van maarschalk Pétaln tot orde en vrede en zeide, dat op het zelfde oogenblik Engelsche vliegers on verwachts Syrische vliegvelden hebben aangevallen. Na den overval op Mers-el- Kebir en op Dakar heeft Engeland op nieuw Fransch bloed vergoten. Al koes tert Frankrijk geen aanvalsbedoelingen jegens Engeland, tegen eiken aanval zal toch verzet geboden worden. Syrië en Libanon zy'n nauw met Frankrijk ver bonden. Ten slotte verklaarde generaal Dentz, de opdracht ontvangen te hebben den Levant te bewaren en in de lucht te verdedigen. Deze opdracht zal zonder DINSDAG 20 MEI 1941. O Heere, onze Heere! hoe heerlijk is uw naam op de gansche aarde! Gy, die uwe majesteit gesteld hebt boven de hemelen. Ps. 8 2. Zon. op onder 5.38 21.36 26 Mei: Nieuwe Maan. 2 Juni: Eerste kwartier. Maan, op onder 3.32 15.35 mankeeren worden uitgevoerd. Als ant woord op den oproep van maarschalk Pétain, is het Levantleger bereid, tegen geweld geweld te gebruiken, HAVEN VAN DEN PIRAEUS WORDT VRIJGEMAAKT VAN WRAKKEN. (D.N.B.) In den Piraeus zyn talryico Duitsche en Grleksche duikers aan het werk om de reusachtige hoeveelheden scheepswrakstukken te bergen. Deze vondsten bevestigen hoe zwaar de Duit sche bommen de Britsche transportvloot hebben getroffen. Zoo zyn van een mu- nitietransportschip van 10.000 b.r.t., nog slechts enkele onherkenbaar vernielde deelen van den romp gevonden. De ge weldige ontploffing van dit drijvende munitiedepót heeft nog drie andere schepen vernield. IN HET GEHEELE VROEGERE ZUID-SLAVIë HEERSCHT RUST. United Press meldt uit Boedapest: De vroegere vertegenwoordiger van United Press in Belgrado, Léon Kay, is hier in gezelschap van den Ameri- kaanschen gezant Blis Lane en verschil lende andere Noord- en Zuid-Amerikaan- sche diplomaten aangekomen en bericht dat voor zoover hij heeft kunnen vast stellen, in het geheele gebied van het vroegere Zuid-Slavië rust heerscht. „Op mijn reis van de Adriatische kust niet ver van de Albaneesche grens, door het door de Italianen en Duitsche bezette gebied naar Belgrado, welke ik in twee weken maakte, zag ik noch eenigen tegenstand tegen de bezettingstroepen, noch hoorde ik daarvan. Indien nog Ser vische troepen in de bergen ontkomen zouden zijn, deden ze dit hoofdzakelijk om zich te verbergen en niet om van daaruit tegenstand te bieden. Toen ik Belgrado Vrijdag verliet was de stad bezig snel weer zijn normaal leven te hernemen. De openbare diensten zullen weer beginnen, zoodra de reparaties verricht zijn. Een ernstig gebrek aan levensmiddelen heerscht er niet, met uitzondering van brood en meel". Terwijl op het oogenblik de belang stelling in Japan vooral uitgaat naar de Middellandsche Zee, biy'ft men in zake den Pacific waakzaam. Het vertrek van den Amerikaanschen gezant, Johnson, uit Tsjoengking, aldus de „Kölnische Ztg.", en de aankomst van den nieuwen gezant, Gauss, te Hong kong, gaven aanleiding tot nieuwe be richten over een vyfmogendheden-con- ferentie, waaraan vertegenwoordigers zouden deelnemen van Australië, N e- derlandsch-Indië, de Philippy- nen, Birma en China en over de aan komst van Chineesche troepen in Birma. De toestand in den Pacific wordt wel licht het best op deze wyze gekenschetst, dat Japan zieh bezighoudt met de ge dachte aan een vergeiyk met Amerika, doch intern zelf zoo sceptisch is, dat het uiterst waakzaam blyft en alle nood- zakeiyke voorbereidingen treft. De Amerikaansche marine maakt toe bereidselen tot zeer groote vlootmanoeu- vres in de buurt van Hawaii. zy brengt een groot aantal nieuwe zware bommenwerpers naar Honololoe, versterkt voortdurend met troepen en vliegtuigen de garnizoenen ter verdedi ging der Philippynen en houdt zich ern stig bezig met de gedachte aan een over nemen van Singapore en vrymaken van de Britsche vlooteenheden. Aan beide zyden is men bezig den po- litleken toestand te verkennen. Intusschen gaan de Japansche pogin gen, om tot een handelsovereenkomst met Nederlandsch-lndië te komen, te Batavia verder. Maar er schijnt een zekere ontevredenheid te bestaan over de Nederlandsche houding, gelijk in de Japansche pers tot uiting komt. Daarin wijst men er telkens weer op, dat blijkbaar van Nederlandschen kant de onderhandelingen, die reeds meer dan een jaar duren, bewust worden ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1