Uit de Legerberichten. Christelijk Dagblad voor Zeeland DE RUILVERKAVELING IN ZEELAND NIEUWE BONNEN. VRIJDAG 16 MEI 1941 55e JAARGANG - No. 14 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - EERSTE BLAD. Eet? plan, dat drs© a vier Jaar zal vragen. Hitler zal geen rede over het geval-Hess houden. Aanvallen op de Britsche scheepvaart. Malta en Kreta gebombardeerd. De „man in the street" begrypt even- DAGKALEN DER, De Duitsch-Fransche besprekingen, Bureaux Lange Vorststraat 70, doe* Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, Lange Qiststraait 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANQE te does. Abonnementsprijs f2.73 psr kwartaal Weekabonnementen voer Middelburg Goes en plaatsen, waar een agent is aar- gesteld f 0.21. Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent. per regel Ingezonden mededseHngeis 60 eenper regel Kleine Adverteroüëra f 0-55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent eextra Bij contract belangrijke korting Geruimen tijd scheen het, dat het met de ruilverkaveling in Zeeland niet vlot ten wilde. Wel las men van belangrijke verbeteringen, die elders hiermede tot stand kwamen. Ook werden over dit on derwerp in vergaderingen van Zeeuw- sche landbouworganisaties wel lezingen gehouden, maar, al werd aangetoond, dat ruilverkaveling in bepaalde streken van ons gewest werkelijk noodzakelijk was, er gebeurde langen tijd weinig of niets. Eindelijk werd in den Pauluspolder het eerste ruilverkavelingsobject ter hand genomen. Op 30 April j.l. besloten inge landen van de Kruininger- en Nieuw Olzendepolders eveneens hiertoe over te gaan, terwijl verwacht wordt dat nog aan het eind van het jaar gestemd kan worden over ruilverkaveling in de Ier- seksche Moeit Voorts bevinden zich de plannen tot ruilverkaveling In net water schap de Vier Bannen op Schouwen, ter grootte van 2491 ha, eveneens in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Over het tweede plan (Kruiningen- en Nieuw Olzendepolder) willen wij hier en kele opmerkingen maken. Eerst was het de bedoeling hierin ook den Molenpolder, die 43 ha groot is, te betrekken, maar met het oog op den wa terafvoer van den Olzendepolder heeft men hiervan afgezien. Nu het gebleken is, dat de capaciteit van het nieuwe gemaal in den Kruinin- genpolder niet voldoende is om ook het water uit den Nieuw-Olzendepolder in voldoende mate af te voeren, zal een op lossing worden gezocht door den water afvoer te doen plaats vinden door een nog te maken duiker, welke aansluit op de waterlossing in het waterschap de Breede Watering bewesten Ierseke. Hier over moet nog overleg worden gepleegd met voornoemd waterschap en het col lege van Gedeputeerde Staten. Er was vóór deze ruilverkaveling een zeer groote meerderheid. Van de 476 stemgerechtigden stemden slechts 35 tegen. De 35 tegenstemmers waren eigenaars van 66 ha 37 a 58 ca grond, terwijl de beide polders samen 1544 ha 76 a 61 ca groot zijn. Hoewel het mogelijk is, dat sommigen vóór hebben gestemd, omdat zij van oor deel waren, dat er bij verwerping een verp lichte ruilverkaveling zou ko men, is toch het resultaat van deze stemming verheugend. Wij spreken daarover onomwonden onze blijdschap uit. Tal van autoriteiten hebben zich be ijverd om deze zaak uitstekend voor te bereiden en te propageeren. Er moest een zeker vooroordeel en wantrouwen worden weggenomen. In het bijzonder willen wij dank bren gen aan de heeren Ir F. P. Mesu, Direc teur van den Cultuurtechnischen Dienst, Ir J. D. Dorst, Provinciaal Voedselcom- missaris voor Zeeland, Mr P. Dieleman, waarnemend Commissaris der Provincie, het college van Gedep. Staten en andere heeren en colleges. Over Ijs van één nacht zijn de belang hebbenden niet gegaan, want reeds vo- rigen zomer is hierover een drukbezoch te vergadering gehouden, die uren duur de. Eenige weken geleden volgde een tweede en ook op 30 April in de stern- vergadering, werd nog ruimschoots ge legenheid gegeven om met vragen en be zwaren voor den dag te komen. Ook op andere plaatsen en bij andere gelegenhe den hebben belanghebbenden zich op ds hoogte kunnen stellen. De vele moeite van de autoriteiten is dan nu met een verblijdend resultaat beloond. Nu moeten wij hierbij opmerken, dat de ruilverkaveling in de polders Krui ningen en Nieuw Olzende geen gewone ls. Men wil hier twee vliegen in één klap slaan. Er moet inundatie-schade worden hersteld, die in de oorlogsdagen van Mei 1940 is ontstaan en men wil door ruil verkaveling komen tot betere wegen, kavels en ont- en uitwatering. Bij een normale ruilverkaveling kan het voorkomen (wat niet onbillijk is), dat een grondeigenaar, als alles afge werkt en getaxeerd is, een zeker bedrag moet betalen, indien blijkt, dat de struc tuur en dus de waarde van zyn grond door de uitgevoerde werken is verbeterd, De wetgever heeft natuurlijk er voor wil len waken, dat iemand er door de ruil verkaveling beter op zou worden. Het bleek in de vergadering van 30 April, dat er ingelanden waren, die bang waren voor deze bepaling. Zij beschouw den dit als een achterdeurtje, waardoor kon worden uitgedragen, wat door de voordeur naar binnen was gebracht. De autoriteiten hebben echter aange toond, dat deze ruilverkaveling een an dere is dan de normale. Het gaat hier om een gebied, dat geinundeerd is geweest, waarvoor door den Staat schadevergoe ding móot worden gegeven. Het is dus ruilverkaveling èn herstel van schade. Van een meerwaarde zal in deze pol ders in het algemeen wel geen sprake zijn. De meeste perceelen zullen na de ruilverkaveling in 1943 zeker niet beter zijn dan in 1939. Het is zelfs te verwach ten, dat bij de eindtaxatie blijken zal, dat er eerder van waardevermindering van den grond dan van waardevermeer dering sprake zal zijn, gezien de gevol gen van de inundatie, zoodat er wellicht termen bestaan voor een zekere schade vergoeding. Na deze geruststellende verklaring was zoo goed als alle tegenstand gebro ken. Zooals gezegd, was er een groote meerderheid vóór uitvoering van het plan. Binnenkort zal nu wel een plaatselijke commissie door Gedep. Staten worden benoemd, die dan nog allerlei problemen en vragen zal hebben op te lossen. De uitvoering der werkzaamheden zal volgens de opgestelde plannen omstreeks 34 jaar duren, wanneer althans de on zekere tijdsomstandigheden geen vertra ging meebrengen. Het ligt in de bedoeling, dat de gedu peerde grondgebruikers en arbeiders zoo veel mogelijk als vrije arbeiders by de ruilverkaveling 'zullen worden tewerk gesteld. Het zou trouwens ook onbïliyk zyn, indien het anders ware. Wel zal het volgens den Cultuurtech nischen dienst noodig zyn ook personen van elders aan te nemen. Voor hen zal een kamp worden ingericht. Wy spreken hierby echter de hoop uit, dat tot het aannemen van werkkrachten van elders alleen dètn zal worden over gegaan, als biykt, dat de streek zelf er niet voldoende kan leveren. De bewoners van beide polders zyn reeds zóó zwaar getroffen, dat zy by de tewerkstelling zeker recht op voorkeur hebben. Er zal eerst worden begonnen met de wegen en waterloopen waarover geen verschil bestaat. Zoodra de plaatseiyke commissie weer gereed is met een onder deel, wordt verder gsgaan. De perceelen die bezaaid of bepoot zyn (met het overgroote deel is dit het ge val) biyven intact tot na het binnenha len van den oogst. Wy besluiten onze opmerking met 'n hartelyken gelukwensch aan het adres van de ingelanden van deze polders. Zy hebben naar onze meening een verstan dig besluit genomen en zoowel hun eigen als het algemeen belang gediend. Moge dit groote werk ongehinderd kunnen worden uitgevoerd. Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakt bekend: Een duikboot heeft in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan een krachtig beschermden Britschen hulp kruiser van 20.000 br. r. t. tot zinken gebracht. By aanvallen op de Britsche ravital- leeringsscheepvaart bracht het lucht- wapen overdag en in den afgeloopen nacht drie koopvaardijschepen van te zamen 11.000 br.r.t. tot zinken en be schadigde twee andere groote vracht schepen door bommen op ernstige wijze. Gevechtsvliegtuigen overvielen giste ren overdag verschillende militaire doe len in Groot-Brittannië op succesvolle wyze. Op een vliegveld werden daarbij verscheidene vier-motorige vliegtuigen op den beganen grond zwaar beschadigd. In Noord-Afrika aanhoudende levendige bedrijvigheid van artillerie en afdeelingen verkenners voor Tobroek. Hier en in de omgeving van S o 11 o e m werden nog twee Britsche pantser wagens vernield, verscheidene stukken geschut bemachtigd en krijgsgevangenen binnengebracht. Lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen ondersteunden den stryd van het Duitsche Afrikacorps door doeltreffende aanvallen op Britsche infanterie en colonnes voertuigen in het gebied van Solloem. In het gebied van de Middelland- s c h e Zee bombardeerden formaties van het Duitsche luchtwapen overdag en des nachts militaire inrichtingen van de eilanden Malta en Kreta met goe de uitwerking. By aanvallen van lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen op twee vliegvelden van het eiland Kretha wer den 15 vyandelyke vliegtuigen op den beganen grond vernietigd. In luchtge vechten boven het eiland schoten Duit sche jagers nog acht vliegtuigen omlaag. Er vonden geen vluchten van den vyand naar het Duitsche Ryk plaats. In den tyd van 1214 Mei verloor de vyand tezamen 31 vHegtuigen. Daarvan werden er 13 in luchtgevechten en drie door luchtdoelartillerie omlaag gehaald. De rest werd op den beganen grond vernield. Drie eigen toestellen gingen verloren. Legerbericht 344 van de Italiaansche Weermacht luidt als volgt: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de luchtbases op Malta aan gevallen. Tydens luchtgevechten wer den drie Britsche toestellen neerge haald. In Noord-Afrika activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek en van verkenningsafdeelingen ten Oos ten van Solloem. Onze vliegtuigen onderworpen de haven en de inrichtingen van Tobroek aan voortdurende bombar dementen. Een schip geraakte in brand. Vijandelyke vliegtuigen bombardeer den D e r n a. In Oost-Afrika wordt de vijandelijke druk in alle sectoren voortgezet en vooral in den sector van Amba-Aladji, waar onze troepen tot het uiterste weer stand bieden. WELKE GEBOUWEN TE LONDEN WERDEN VERWOEST. (United Press.) Het is thans mogelyk mede te deelen, dat zich onder de gebou wen die bij de laatste Duitsche luchtaan vallen op Londen vernield zijn, de vol gende bevinden: St James Palace, Old Baily, verder Lambeth Palace, waar de aartsbisschop van Canterbury woont, het Londen Museum en Queens Hall. BERLIJNS STAATSOPERA WORDT HERBOUWD, (S. P. T.) De Berlijnsche Staatsopera, die door Engelsche bommen is vernield, zal weer in zijn geheel in den ouden vorm worden opgebouwd. In de lente van 1942 zal het gebouw weer klaar zyn. De her opening zal samenvallen met het tweede eeuwfeest van de opera, GIBRALTAR VERSTERKT. (S. P. T.) Ter versterking van de vesting van Gibraltar zyn wederom groo te contingenten van het leger, het lucht wapen en de vloot aangekomen. DE TOESTAND OP KRETA. (D. N. B.) Op het eiland Kreta zou, volgens verklaringen van de Grieksche vluchtelingen, die van dit eiland komen, volkomen anarchie heerschen zoo meldt Stefani uit Athene. De bevelheb ber der Grieksche troepen op Kreta, Papstersjin, is door rebelleerende ele menten aangevallen en vermoord. Een bisschop, die hem te hulp wilde komen, heeft verwondingen opgeloopen. AANVALLEN VAN DUITSCHE STUKA'S OP TOBROEK. (D. N. B.) De laatste dagen hebben Duitsche Stuka's, beschermd door Itali aansche jagers, weer geslaagde aanval len op belangrijke militaire objecten in het gebied van Tobroek gedaan. Troepenkampen, voertuigen, opslag plaatsen van munitie en brandstof ge raakten in brand, artilleliestellingen wer den met bommen bestookt. Een 'kleine Duitsche afdeeling slaagde er, in weer wil van het zeer hevige afweervuur in, een Britsche battery te vernielen. (A. N. P.) De Führer zal waarschyn- ïyk voorloopig niet in het openbaar over de dramatische vlucht van Rudolf Hess naar Schotland spreken, aldus is men te Beriyn van meening. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Vischery maakt bekend, dat de hieronder genoem de bonnen gedurende het daarop ver melde tydvak recht geven op het aange geven rantsoen. Brood. Bon „20" van de broodkaart, 100 gram brood per bon; verbruiksperiode18 tot en met 24 Meikooptyd 17tot en met 28 Mei. Bon „8" van de bloemkaart: 50 gram brood per bonverbruiksperiode19 Mei tot en met 15 Juni; kooptyd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Gebak. Bon „20" van de broodkaart één rant soen gebak per bon; verbruiksperiode: 18 tot en met 24 Mei; kooptyd: 17 tot en met 28 Mei. Bon „8" van de bloemkaart een half rantsoen gebak per bon; verbruiksperio de: 19 Mei tot en met 15 Juni; kooptyd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Tarwebloem. Bon „8" van de bloemkaart: 35 gr. tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfryzend bakmeel per bonverbruiksperiode19 Mei tot en met 15 Juni; kooptyd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Aardappelen. Bon „02" van de aardappeldistributie- bonkaart: iy2 kilogram aardappelen per bon; verbruiksperiode: 19 tot en met 25 Mei; kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. Melk. Bon „17" van de melkkaart: 1% liter melk per bon; verbruiksperiode: 19 tot en met 25 Mei; kooptyd: 17 tot en met 25 Mei. Eieren. Bon „96" van de „bonkaart algemeen" één ei per bon; verbruiksperiode19 tot en met 25 Mei; kooptyd: 17 tot en met 28 Mei. Rijst, enz. Bon „32" van de „bonkaart algemeen" 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel per bon; ver bruiksperiode: 19 Mei tot. en met 15 Juni; kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Kaas. Bon „66" en „76" van de „bonkaart algemeen"100 gram kaas per bonver bruiksperiode19 Mei tot en met 15 Juni; kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Boter. Bon „16" van de boterkaart en van de vetkaart: 250 gram boter per bon; ver bruiksperiode: 17 tot en met 25 Mei; kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. Op bon „16" van de vetkaart per 250 gram bo ter 15 cent reductie. EXTRA RANTSOEN PEUL VRUCHTEN. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend. Ter aanvulling van het aardappelrant soen wordt op bon „33" van de bonkaart algemeen een êxtra rantsoen van 500 gram peulvruchten beschikbaar gesteld. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 19 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 17 Mei tot en met Woensdag 4 Juni a.s. De gesprekken over den achtergrond van de affaire Hess zyn echter in Duit sche partykringen, op straat en onder de journalisten niet verstomd. Niemand betwyfelt, dat Hess uit idea listische overwegingen een idee-fixe ge kregen heeft en dat hy meende vrede tot stand te kunnen brengen door dit ten uitvoer te leggen, nadat volgens zyn overtuiging voortzetting van den oorlog voor Engeland zinneloos ls geworden. Men herinnert zich in het byzonder een passage uit een der laatste redevoeringen van Hess op 28 Februari j.l„ waarin hy zei, dat het Duitschlands wensch is, de tusschen de volken hangende vraagstuk ken op te lossen in den geest, waarin de jeugd der volken by sportieve wedstryden byeenkomt. Hy vervolgde toen: „Het is onze overtuiging, dat Engeland ook hier de rol speelt van dengene, die weliswaar het kwade wil, maar ten slotte het goede doet". Deze woorden, zoo meent men, doen ondubbelzinnig biyken, hoezeer Hess ver trouwde op den geest van de Engelsche sportieve „fairness", wanneer hy op po litiek gebied meende, dat het al voldoen de was, als men den Engelschen persoon- ïyk bewees, dat hun zaak is verloren om hen bereid te maken tot het sluiten van vrede. VRIJDAG 16 MEi 1941. Als ik roep, verhoor my, o God myner gerechtigheid! In benauwdheid hebt Gy my ruimte gemaakt; wees mij genadig en hoor myn gebed. Psalm 42. Zon. Maan. op onder op onder 5.43 9.30 1.40 11.9 18 Mei: Laatste kwartier. 26 Mei: Nieuwe Maan. 2 Juni: Eerste kwartier. wel niet, in hoeverre Hess meende by de Engelschen „fairness" te kunnen veron derstellen. Hy houdt de vlucht van dezen leider naar Engeland voor een gril die in het huidige stadium van den oorlog grenst aan waanzin. NOG GEEN OVEREENKOMST. (A. N. P.) In de kringen van de bui- tenlandsche journalisten te Berlijn blij ven de Fransch-Duitsche besprekingen in het middelpunt der belangstelling staan. In antwoord op een vraag werd in de Wilhelmstrasse verklaard, dat het vol strekt onjuist is van een Duitsch-Fran sche overeenkomst te spreken, daar deze besprekingen nog niet geëindigd zijn. S. P. T. meldt uit Berlijn Naar aanleiding van een vraag van een buitenlandsch journalist, of Duitsch- land het recht van vrijen doortocht heeft bedongen, wordt van bevoegde zijde ver klaard, dat hiervan niets bekend is. Vast staat echter, dat men te Berlijn de ge bieden om de Middellandsche Ze als een deel van Europa beschouwt. Een aandui ding in dezen zin is in de Wilhelmstrasse gegeven. Men kan veilig aannemen dat de „Neu- ordnung" ook op Noord-Afrika betrek king heeft. Dit onderwerp is ook bij de Fransch-Duitsche besprekingen te berde gebracht. (D. N. B.) In politieke kringen te Vichy vestigt men volgens het agent schap Ofi de aandacht op de buitenge woon groote beteekenis der beiprekin- king van den Führer met admiraal Dar- lan te Berchtesgaden, welke vier uren duurde. Het resultaat van dit overleg, zoo be toogt men, is zeer bemoedigend. Volgens United Press werd in goed in gelichte kringen te Vichy nog aange duid, dat de tusschen Hitier en Darlan bereikte overeenstemming reeds "binnen kort in de daad omgezet zal worden. Op deze conferentie, waaraan ook minister Von Ribbentrop heeft deelgenomen, is de basis, waarop de afsluitende bespre kingen gevoerd zullen worden, voorbe reid. Naar verluidt is deze voorbereiding voor Frankrijk bevredigend uitgevallen en zijn goede vooruitzichten op een poli tieke en economische samenwerking tus schen beide landen geschapen. REDE VAN PéTAIN OVER ALLE FRANSCHE ZENDERS. (D. N. B.) De chef van den Franschen staat, maarschalk, Pètain, heeft gister avond om 8 uur voor alle Fransc.he zen ders een toespraak gericht tot het Fran- sche volk. Hy zeide: „Gy hebt gehoord, dat admiraal Dar lan kortelings in Duitschland een ont moeting heeft gehad met rykskanselier Hitier. Ik heb deze ontmoeting principieel be groet. Zy stelt ons in staat, duidehjlt te zien op den weg naar de toekomst en de met de Duitsche regeering aangevangen bespreking voort te zetten. Wanneer het ons gelukt de aan den gang zynde onderhandelingen bij een straffe discipline van onze openbare mee ning tot een goed einde te brengen, zal Frankryk zyn nederlaag overwinnen en in de wereld kunnen standhouden met den rang van een Europeesche en koloni ale mogendheid". WASHINGTON ONGERUST OVER DE BESPREKINGEN. United Press meldt uit Washington: In politieke kringen alhier heerscht on miskenbare onrust over de bespreking van Hitler met Darlan. Onofficieel werd te kennen gegeven, dat Frankryk op krachtige Amerikaan- sche tegenmaatregelen zou moeten re kenen, indien het actief met Duitschland zou gaan samenwerken. Het departe ment van buitenlandsche zaken ver klaarde, dat het resultaat der Duitsch- Fransche besprekingen hier onbekend was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1