Uit de Legerberichten Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD De Chr. Metaalbewerkers- bond bestaat veertig jaar. DAGKALENDER. DONDERDAG 15 MEI 1941 55e JAARGANG - No. 13 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. D® Zeeuwseh® boer Schepen tot zinken gebracht. Havens gebombardeerd. Bijzonderheden uit aanteekeningen van Hess. Duitschland verklaart de Roode Zee tot operatie gebied. Bureaux Lange Voratatraat 70, Oom Postrekening 444SB r* Telefoon 2418 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155, Dkecteur-HoofdredacteurA. DE LANGE te Goes. Abonnementsprijs Ï2.J3 per kwartaal Weekabonnementen voer Middelburg Goes en plaatsen, waar een agent is aas?* gesteld f 0.21. Losse nummers 6 cent FamlUebofiehteit 33 oeftt per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeoBngen rtO cent per regel Kleine Advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter cï motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Morgen (Vrijdag 16 Mei) jubileert weer een Christelijke vakorganisatie. Op dien dag hoopt de Chr. Metaal- bewerkersbond zyn veertigjarig bestaan te vieren. Leefden we niet in oorlogstijd, dan zou ongetwijfeld deze dag een feestdag zijn voor hoofdbestuur en afdeelingen. Toch zou het ondankbaar zijn nu geen uiting te geven aan de gevoelens van dankbaarheid, die zeer zeker bij velen leven. Al moet uiterlijk feestbetoon achterwege blijven, het zal toch feest in de harten zijn. Feest in de harten van allen, die dé groote waardij van hun vakorganisatie voor hun sociale positie hebben leeren kennen en verstaan en haar daarom hartelijk liefhebben. Hun bond, waarin zij zien het insti tuut, dat zich in dienst heeft gesteld van het recht op het gebied van hun arbeid en hun arbeidsbelooning. En van welk instituut zij de overtuiging hebben, dat het zich bij het zoeken en het be vorderen van dat recht laat leiden door de beginselen, die hun grondslag vinden in de eeuwige waarheden van de Heilige Schrift. De leden zullen den God van hun leven danken dat Hij hen bij de vastig heden van de in Zijn Woord wortelende beginselen heeft bewaard, zoo schrijft „De Metaalbewerker" in een in dank baren toon gesteld artikel. Groot is het voorrecht veertig jaar lang naar den eisch van het Evangelie werkzaam te mogen zijn tot verbetering van de sociale positie van een groote groep arbeiders. Aan het einde dezer veertigjarige periode te roemen in eigen kracht of in eigen vrijheid, past niet. Wel om met den .apostel Paulus te belijden: Hulpe van God verkregen heb bende staan wij tot op dezen dag. Wat waren de arbeidsvoorwaarden van de metaalbewerkers, wat was heel hun sociale toestand in 1901 nog bitter slecht. De loonen, ook die van de metaal bewerkers, waren schrikkelijk laag, de werktijden schandalig lang. Over de rechten der arbeiders werd nog maar heel weinig gesproken ze hadden hun plicht te dpen en daarmee uit. Als we dan aan het vergelijken gaan met wat we nu hebben en wat we nu zyn, wat is dat verschil in gunstigen zin, dan ongelooflijk groot. Wat moeten we dan dankbaar zijn, aldus genoemd orgaan, voor den groo- ten zegen, dien God schenken wilde op het werk van de vakbeweging, waar aan onze organisatie nu veertig jaren lang beeft deelgenomen. Vertrouwend op Gods macht, biddend om Zijn hulp gaan wij verder. Dankbaar en vol goeden moed. en de productieslag. MEN WACHT OP REGEN EN GOED VOORJAARSWEER. Nu de blauwe luchten hebben plaats gemaakt voor een licht grauw wolken dek zal menig onzer gedacht hebben, dat de lang verwachte regen nu eindelijk komen zou. Een wensch, die velen in onze provin cie en natuurlijk ook daarbuiten koesteren, zou dan in vervuiling zjjn ge gaan. Maar op het moment, dat wy dit schrij ven, is nog weinig regen gevallen. Onze landbouwers zullen in den laat- sten tijd 's morgens bij 't ontwaken met spanning naar den hemel hebben opge zien, doch telkens moesten zij ontdekken, dat de voor het land zoo noodige regen op zich liet wachten. De droogte en de koude oefenen groo- ten invloed uit; vooral het vlas krijgt van de koude te lijden. Hoewel het ge vaar voor thrips in 't algemeen nog niet dreigt, zijn hier en daar toch al thrips geconstateerd, hetgeen b|j het droge weer géén bevreemding zal wekken. Daar het nog niet in hevige mate optreedt, behoeft er gelukkig nog niet van schade aan het gewas gesproken te worden. Het zijn nu hoofdzakelijk de aardvlooien, welke het gewas afbreuk kunnen doen, maar de z.g.n. „kwade koppen" zijn nog niet ge constateerd. De omstandigheden bren gen mede, dat de bestrijdingsmiddelen óeperkt zijn, maar een goed regentje kan heel wat opruimen. Ook voor de aardappelen zou de re gen goed zijn. In onze provincie wordt 1520 pet. meer aardappelen verbouwd dan voorheen, waarvoor voornamelijk de grovere soorten in aanmerking kwamen. De nachtvorst van de laatste dagen heeft op sommige plaatsen voor de aard appelen het gevaar van afvriezen mede gebracht, maar ook dit heeft nog geen kwaadaardige gevolgen. De gewassen in de geïnundeerde Krui- ningsche polders vallen niet tegen, hoe wel natuurlijk met het oog op de tos komst nog weinig te zeggen valt. Het zout is er veelal uit, maar daarmede heeft men de structuur van den grond niet onmiddellijk in handen. Voor deze weder goed op dreef is, zullen wel eenige jaren verloopen zijn. By het telen van de gewassen is hiermede terdege rekening gehouden. Alleen die gewassen, welke thans van de bodemgesteldheid het min ste last hebben, zijn uitgezet. Alle Zeeuwsche boeren werken zoo mede, om de productie tot het uiterste op te voeren, hetgeen zooals altijd, maar vooral nu, het algemeen belang ten goe de komt. De beschikbare grond wordt produc tief gemaakt, teneinde aan de vraag voor de consumptie te kunnen voldoen. De wil van den Zeeuwschen boer om aan den productieslag mee te werken, is niet ver flauwd en onder alle omstandigheden wil hij zich gaarne stellen in dienst van de gemeenschap. Eén ding heeft hij echter niet in han den en dat is de natuur. De weersgesteldheid speelt hem ook weieens parten, maar daarbij wordt hij niet mistroostig, want hij weet, dat God op Zijn tijd den wasdom zal geven. BERLIJN, 14 Mei (D.N.B.) Het Op perbevel der Weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft in den afge- loopen nacht in het zeegebied ten Oosten van Sunderland drie koopvaardij schepen, metende tezamen 14000 bruto- register ton tot zinken gebracht en ver scheidene belangrijke, havens in Midden- en Zuid-Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika is een door pantserwagens gesteunde Britsche aan val op een deel eener Italiaansche af- deeling mislukt. Daarbij werden zes vij andelijke pantserwagens vernietigd. An dere gevechten leverden den Duitsch- Italiaansehen troepen plaatselijke suc cessen op. In het gebied van S o 11 o e m drongen verkenningstroepen van het Duitsche Afrikacorps ver naar het Oos ten en Zuid-Oosten door. Op het eiland Malta deden Duitsche formatie^weder aanvallen op het vlieg veld Lucca. De aanval had een goede uitwerking. De vijand bombardeerde gisteravond met zwakke strijdkrachten het eiland Helgoland. Er ontstond geen mili taire schade. Alleen woonhuizen werden vernield. Verscheidene burgera werden gedood of gewond. Luchtdoelartillerie schoot twee der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Boven het ge bied van het Duitsche Ryk vonden van nacht geen gevechtshandelingen plaats. Het D.N.B. meldt nader: Bi) Solloem drongen Duitsch-Italiaan- sche strijdkrachten in den vroegen och tend van Maandag uit hun basis 70 km. diep over de Egyptische grens voorwaarts. De vijand ontweek beslis sende gevechtshandelingen door ijlings terug te trekken. In zijn weermachtsbericht no. 343 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Formaties van het Duitsche luchtwa pen hebben op Malta de vlootbasis la Valetta aangevallen en een vliegveld, waarbij branden werden veroorzaakt en een vliegtuig op den beganen grond werd vernield. Tijdens een gevecht tegen vij andelijke jachtvliegtuigen werden twee Hurricans neergehaald. In Cyrenaica probeerde de vijand van uit Tobroek met steun van pantser wagens een hevigen aanval te onderne men, welke door onze troepen op dap pere wijze werd afgeslagen. Wij bmehtsn den vijand aanzienlijke verliezen toe aan manschappen en parit» gsrwapng, maakten gevangenen en be» machtigden machinegeweren. Tjdena op treden aan het front van Solloem, waar van melding gemaakt is in het weer machtsbericht van gisteren, werden er krijgsgevangenen gemaakt en pantser wagens alsmede zes kanonnen buitge maakt. Een vijandelijke luchtaanval op Beng- hasi veroorzaakte onaanzienlijke mate- rieele schade aan woonhuizen. Onder de burgerbevolking werden eenige perso nen gewond. In het Oostelijke bekken van de M i d - dellandsche Zee overvielen on ze vliegtuigen een vijandelijk convooi. Een schip van groote tonnage werd ge troffen. Een van onze luchtformaties overviel de vlootbasis Alexandrië en trof militaire doelen in de haven. In Oost-Af rika: activiteit van de artillerie in den sector Amba-Aladji, waar een nieuwe vijandelijke aanval af geslagen werd. ROND DE MIDDELLANDSCHE ZEE. (D, N, B.), Ook Dinsdag zijn de ge vechtshandelingen van 't Duitsche corps in Afrika levendig ondersteund door de Duitsche gevechtsvliegtuigen in het ge bied ten Zuiden van S o 11 o e m. Er wer den met succes talrijke bommen gewor pen op vijandelijke troepenconcentraties en vrachtautocolonnes. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisterochtend het vliegveld Lucca met succes aangevallen. TWEE NOORSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. (D. N. B.). Twee in Britschen dienst varende Noorsche vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 6800 br.r.t., zijn door Duitsche zeestrijdkrachten in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. Volgens berichten uit Amerikaansche marinekringen hadden deze schepen, die onderweg waren van Amerika naar En geland, oorlogsmaterieel aan boord. GEHEIME VERGADERING VAN HET LAGERHUIS. (D. N. B.). Volgens een bericht van den Britschen berichtendienst heeft het Lagerhuis gisteren een geheime verga dering gehouden ter bespreking van de vraagstukken der economische oorlogs voering. (A. N. P.). Rudolf Hess heeft, naar uit ingewijde kringen wordt vernomen, toen hjj naar Engeland vertrok, tamelijk uit- voerigé aanteekeningen achtergelaten. Hieruit blijkt, dat hij zich in staat achtte op eigen initiatief een compro- mis-vrede tusschen Duitschland en En geland tot stand te brengen, als het hem zou gelukken „de waarheid in Engeland te brengen". De drijfveer van zijn optreden, dat in zijn volstrekte miskenning van de wer kelijke mogelijkheden en in de wijze van uitvoering slechts kan worden verklaard door de aanwezigheid van waanvoorstel lingen, schijnt in de eerste plaats haar oorsprong te vinden in algemeen mensch- lievend gevoel, waarvoor hij als gevolg van ztfn zwaar lichamelijk lijden bijzon der toegankelijk was. Rudolf Hess was weliswaar uiteraard niet ingewijd in de plannen van de opper ste militaire leiding van het rijk, waar mee, naar men weet, slechts een zeer kleine kring van personen bekend is, maar anderzijds wist hij genoeg om de overtuiging te koesteren, dat uitvechten van den Duitsch-Engelschen oorlog tot de uiterste consequentie, welken steun Engeland ook nog moge krijgen, niet slechts moet eindigen met een nederlaag, maar zelfs met de vernietiging van En geland. Hij wist, dat Engeland niet alleen bij de taxatie van de militaire, maar ook van de binnenlandsche en economische situatie in Duitschland van onjuiste pre missen uitgaat. Uit zijn papieren blijkt onmiskenbaar, dat volgens hem de voortzetting van den oorlog door Engeland slechts mogelijk is door bedrog jegens het Engelsche pu bliek van de zijde van Churchill en zijn kliek, hetgeen naar hij schrijft het eenige is, wat een beletsel is voor den vrede op de wereld, waaruit vreeselijke gevolgen voor de menschen op het Brit sche eiland moeten voortvloeien. Hess gelooft nu, naar hij opmerkt, dat het mogelijk zou zijn Engeland te over tuigen van het waanzinnige van de hou ding van zijn huidige leidende figuren, wanneer het hem zou gelukken, andere Engelsche persoonlijkheden omtrent de ware situatie in te lichten. Hiervoor kwam, volgen» hem, lord Hamilton in aanmerking, dien hij biyba&r van de Olympiade te Berlin in 1936 kende. In derdaad is hjj, toen stfn benzine op was, in de nabijheid van Hamilton» landgoed met een parachute uit zijn vliegtuig ge sprongen. Blijkbaar rekende hij er op, dat jHamilton en zijn kring in Engeland voldoenden invloed bezaten. Hess was van meening, dat een be spreking met Churchill doelloos was, want hy heeft uitdrukkelijk opgemerkt, dat hij in geen geval met den Engelschen premier zelf wilde spreken. Naar voorts uit zijn aanteekeningen blijkt, was hij vast overtuigd van het succes van zijn missie. Hi) rekende er op binnen omstreeks twee dagen weer terug te zijn, ja, hij geloofde zelfs, dat men in Engeland de noodige benzine voor zijn terugreis tot zyn beschikking zou stel len. Hij heeft niemand, ook zijn familie niet, die hij spoedig hoopte terug te zien, van zijn voornemen verwittigd. BELANGSTELLING TE BERLIJN VOOR WEERKLANK IN DE INTERNATIONALE PERS. Het A. N. P. verneemt voorts van wel ingelichte zijde te Berlijn, dal. men daar in politieke kringen niet zonder belang stelling den weerklank consateert, dien de kwestie-Rudolf Hess in de internatio nale pers heeft gevonden. Men wijst daarbij op de terughoudend heid van de geheele Europeesche pers, die in den loop van de laatste jaren, maar vooral bij het verloop van de laat ste ontmoetingen op oorlogsterrein ge leerd heeft, illusies van realiteiten te on derscheiden. Men houdt het te Berlijn echter voor geenszins verwonderlijk, dat dat deel van de pers, welker redactiebureaux ver ver wijderd liggen van de Europeesche reali teiten, aan deze aangelegenheid nieuwe illusies verbindt. Uit buitenlandsch-politiek oogpunt is in de geheele aangelegenheid, aldus merkte men in de -Wilhelmstrasse op, slechts interessant de poging van enkele landen, het geval-Hess voor een tenden tieuze propaganda te gebruiken. Het ligt volkomen op den weg van de tot nog tpe gevolgde Britsche illusie campagne en van de propaganda in de Ver. Staten, aldus werd van Duitsche zijde verklaard, wanneer men in de An gelsaksische wereld probeert de dalende stemming van het volk met het geval- ,Hess te stimuleeren, zonder er acht op te slaan, hoe de toestand in werkelijk heid is. Men denkt in beide Angelsaksische sta ten blijkbaar niet aan de ontnuchtering, die het volk moet ondergaan, wanneer het op zekeren dag zelf ziet, wat illusie en wat werkelijkheid is. CHURCHILL ZEGT LAGERHUIS EEN VERKLARING TOE. (A. N. P.). De Britsche draadlooze dienst publiceert het volgende bericht over de Lagerhuisvergadering van gis teren: „Naar aanleiding van een aantal vra gen heeft de minister-president in het Lagerhuis de verzekering gegeven, dat in de naaste toekomst een verdere ver klaring over de zaak-Hess zal worden afgelegd. Een der afgevaardigden ver zocht Churchill er voor zorg te dragen, dat de minister van voorlichting, Duff Cooper, de berichten over de vlucht van Hess op handige wijze en met fantasie zou behandelen". (D. N. B.). Officieel wordt te Berlyn bekend gemaakt: Na de ontwikkeling van den oorlog in het Oosten der Middellandsche Zee moe ten in de toekomst ook gevechtshande lingen der Duitsche strijdkrachten op de Roode Zee worden verwacht. Ieder schip dat dit, daarmede tot operatiegebied ge worden zeegebied bevaart, stelt zich bloot aan vernietiging door mijnen en andere oorlogsmiddelen. De Duitsche regeering waarschuwt dringend voor het bevaren van het in ge vaar gebrachte gebied, dat als volgt is begrensd: Het Noordelijke deel van de Roode Zee met inbegrip van de Golf van Suez en de Golf van Abaka tot aan den Noordelij ken keerkring. Uitgezonderd blijven de territoriale wateren van Saoedie-Arabië. AMERIKAANSCHE BEROERING OVER DrT BESLUIT. De Berlynsche avondbladen, aldus S. P. T., publiceeren zonder commentaar de mededeeling, dat de ryksregeering een gedeelte van de Roode Zee tot operatie gebied heeft verklaard. Deze nieuwe maatregel staat in het brandpunt der politieke belangstelling. Vooral in A m e- rikaansche kringen te Berljjn heeft IHWHIHI IHI III I— I lH»miHHm»M>'iMiHiWI ll'»!lllii IW'i TH'WW Hl DONDERDAG 19 MEI 1941. Ik riep met mijne stem tot den Heere, en H(j verhoorde m|j van den berg zijner heiligheid, Pb. 35. Zon. op onder 5.45 9.28 18 Mei: Laatste kwartier. 26 Mei: Nieuwe Maan. 2 Juni: Eerste kwartier. Maan. op onder 9.19 het geval groote beroering gewekt, o m- dat men van oordeel is, dat de Amerikaansche sche pen ondanks deze waar schuwing het verkeer in deze zone zullen biyven voortzetten. In de Wilhelmstrasse is deze Duitsche maatregel „een teeken van het verant woordelijkheidsgevoel van Duitschland" genoemd. Niet alleen is Suez gebombar- deerd en zijn reeds verscheidene schepen in het Suez-kanaal vernietigd, zoo zege men, maar er zyn in de Roode Zee ook mynen gelegd, zoodat inderdaad van een gevarenzone in denzelfden zin gesproken kan worden, als in den Atlantischen Oceaan. Voorts sprak men de verwachting uit, dat de Amerikaansche regeering waar schijnlijk minder gunstig op dezen maat regel zal reageeren. DE POLITIEKE SITUATIE. (S.P.T.) „Wanneer men rustig over de politieke situatie nadenkt," zoo heeft gistermiddag een gezaghebbende per soonlijkheid tegenover den S.P.T.-corres- pondent te Berlyn verklaard, „ziet men vele mogelijkheden." De economische onderhandelingen met Rusland zijn afgesloten. Uit een ver klaring van bevoegde zijde blijkt, dat het doel van deze onderhandelingen is ge weest om het vroegere economische ver drag met Rusland op de oude basis in practijk te brengen. Verdere berichten uit Rusland over de besprekingen tusschen de ryksregeering en het Kremlin zijn vrij vaag, en hier kan in de naaste toekomst moeilijk van groo te beslissingen gesproken worden. Sinds zijn terugkeer in T u r k ij e heeft de Duitsche ambassadeur von Papen een levendige activiteit aan den dag gelegd. Vermeldenswaard is in dit verband een artikel in het blad „Ulus", waarin nog maals wordt verklaard dat de Turksche regeering er' niet aan denkt van haar neutrale houding af te wijken. Dat in de Wilhelmstrasse de aandacht op dit arti kel is gevestigd, schijnt er op te duiden, dat momenteel van Engelsche zyde ster ke druk op Turkije wordt geoefend. De indruk in de Wilhelmstrasse was gister middag overigens, dat in de laatste da gen geen belangrijke veranderingen in den toestand te Turkije zijn ingetreden. Meer dan andere landen staat echter Frankrijk in het middelpunt der belang stelling. Het feit, dat Hitier admiraal Darlan heeft ontvangen, wijst er op, dat waar schijnlijk reeds groote beslissingen zijn gevallen. Dit vermoeden wordt overigens ook door de Fransche pers uitgesproken. FRANSCHE MINISTERRAAD KEURT DARLAN's VERKLARING GOED. D. N. B. meldt uit Vichy: Officieel wordt medegedeeld: De mi nisterraad is gistermorgen om 11 uur onder voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeengekomen. De ministerraad heeft een verklaring van admiraal Dar lan aangehoord en haar eenparig goed gekeurd. Het resultaat van deze beraad slagingen zal binnenkort blijken. De ontmoeting tusschen Hitier en ad- miraai Darlan vindt in de Parysche avondpers een levendigen en instemmen- den weerklank. „Paris Soir" verklaart, dat geheel Frankrijk achter zijn chef moet staan. Het schijnt thans zoo te zijn, schrijft het blad, dat het accoord slechts een begin is geweest. Ofschoon men nog niets met nauwkeurigheid weet, kan ge zegd worden, dat Hitier aan Frankrijk een nieuwe kans heeft gegeven en dat men de besprekingen van Montoire kan voortzetten. BENZINE-VOORRADEN IN DUITSCH LAND VOOR ONBEPERKTEN TIJD VOLDOENDE. (D.N.B.) Volgens een te Genève ont vangen bericht heeft het American Pe troleum Institute een rapport het licht doen zien omtrent een ingesteld onder zoek over de voorraden motorbrandstof in Duitschland, welk onderzoek, naar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1