De Middensiand in onzen tijd. UIT DE LEGERBERICHTEN De verzending van ons Rudolf Hess vermist. Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD Binnenland DAGKALENDER, DINSDAG 13 MEI 1941 55e JAARGANG - No. 11 Rijkspostminister in ons land. Vergeldfngsaanval op Londen. Parlementsgebouw getroffen. Aanval op Bremen en Hamburg. Bedrijvigheid in de zóne van Solloem. Bureaux Lange Vorstatraat 70, Goes Postrekening 44488 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraait 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes. AbonnamantspHj! *173 pw kwartwl Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen, waar een agent is aan gesteld f 0.21. Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentlHn 30 cent per regel Ingezonden mededcoHngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën 10JS5 bij vooruitbetaling Advertentiën onder totter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dat In Middelburg de middenstand den moed niet verloren beeft, is dezen zomer wel gebleken by het oprichten van de noodwinkels. Het bleek ook uit andere feiten. Ver schillende zaken waren primitief gehuis vest in bestaande winkels, soms twee of drie in één pand, maar langzamerhand s hebben zij een ruimere behuizing ge zocht, meer permanent, in afwachting van den herbouw. Een enkele zaak, die tijdelijk verdween, kwam weer terug. De herbouw staat natuurlijk in het midden der belangstelling., De schade regeling is niet geheel naar wensch. Toch blykt, dat door geval voor geval gron dig te bespreken, er vaak een bevredi gende oplossing kan gevonden worden. Steeds meer plannen krijgen definitieven vorm. Het eerste zakenpand in de Sint .Tangstraat is zelfs in aanbouw. Ook in andere plaatsen van Zeeland deden gedupeerde zakenlieden de erva ring op, dat de vertegenwoordigers van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw niet star vasthouden aan een ontworpen plan, als blijkt, dat ook de gedupeerde tot een schikking bereid is, mits natuurlijk de groote lijnen be houden blijven. Al betreft het niet direct den handel- drijvenden middenstand, het valt op, dat de beschadigde panden in Middelburg doorgaans zoo snel hersteld worden. Huizen met gebroken ruiten en de pannen schots en scheef op het dak, maandenlang, vindt men nog wel in en kele andere plaatsen. In de hoofdstad is men er echter rap bij, om alles weer wa ter- en winddicht te maken. Dit betreft toch meest huizen, bewoond door mid denstanders, of het eigendom van mid denstanders, al zyn het dan niet direct zakenlieden. Het spreekt vanzelf, dat in deze tijden ook de winkeliers het moeilijk hebben. De distributie- en belastingmaatregelen brengen uitgebreide administratieve be slommeringen mede. Het aanvullen van de winkelvoorraden enz. gaat met meer moeilijkheden ge paard dan voorheen. De noodbeurzen te Bergen op Zoom bewijzen in deze goede diensten. Zeeland kan zoodoende bij blij ven ten opzichte van nouveauté's. De ver beterde dienstregelingen van den trein en de bootdienst op de Westerschelde zullen meer zakenlieden dan voorheen in staat stellen van een volgende noodbeurs te profiteeren. Een geluk is ook, dat de kooplust van het publiek in den loop van het jaar ge stegen is. Ook de koopkracht is grooter door de sterk verminderde werkloosheid. Het is te hopen dat de handeldreven- de middenstand uit de moeilijkheden van den laatsten tijd en den voorafgaanden crisistijd zal leeren, zooals een vooraan staand man onlangs opmerkte, dat hy niet alles onderschikt maakt aan geld- verdienen, maar dat hij zijn eigen belan gen ondergeschikt maakt aan die der ge meenschap. Dan pas zal hij de hem toekomende plaats in de samenleving op waardige wijze innemen. KASAARDAPPELEN OOK OP DEN BON. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende met betrekking tot de distributie van aardappelen bekend: Aangezien is gebleken, dat in eenige gemeenten kas aardappelen zonder bon worden verkocht, wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle voor consumptie geschikte aardappelen onder de bepa lingen van de aardappeldistributie val len. Ook kasaardappelen mogen dus slechts tegen afgifte van de voor het koopen van aardappelen aangewezen bonnen worden gekocht. DE „ORANJE" ALS HOSPITAAL SCHIP INGERICHT. S. P. T. meldt uit Canberra: De regee ring heeft bekend gemaakt, dat het Ne- derlandsche motormailschip „Oranje", van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" aan de Australische marine is overgedragen om te worden gebruikt als hospitaalschip voor het terugbrengen van Nieuw-Zeelandsche en Australische troepen uit den Levant. Het motorpassagiersschip „Oranje" meet 20.017 ton bruto en werd in 1938 by de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amster dam gebouwd. Te 's-Gravenhage vergaderde in den Dierentuin de Duitsche Dienstpost in Nederland. De vergadering had een bij zonder cachet. Ter eere van de verlee ning van den titel „Nationaal-Socialis- tisch Modelbedrijf", verbonden met het overhandigen van het gouden eerevaan del, was de Duitsche Rijkspostminister Dr Ohnesorge overgekomen. Voorts wa ren ter vergadering o.a. aanwezig de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart, de leider van het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P., Oberdienstleider Schmidt, de commissaris-generaal minis ter dr H. Fischböck, de vertegenwoordi ger van den bevelhebber der weermacht in Nederland generaal-majoor Schwabe- dissen en tal van andere'autoriteiten. Rijksminister dr Ohnesorge hield een warm toegejuichte rede, waarin hij de positie van Duitschland en de idealen van den Führer voor den opbouw van een nieuw Europa schetste. De toekomst brengt onoverziene groo te problemen; een Europeesch postver keer moet op nieuwen grondslag worden voorbereid om zijn juiste plaats in het wereldverkeer te bepalen. De Rijkscommissaris Rijksminister Seys Inquart beantwoordde de rede van Rijksminister dr Ohnesorge. De Rijks commissaris dankte den Rijkspostminis ter voor zijn klare en levendige uiteen zetting en begroette in hem voorts den grooten vakman en een der eerste mede- werkers van den Führer, die een werk tot stand gebracht heeft, dat in dezen igrooten tijd haar degelijkheid reeds rijk bewezen heeft. Vervolgens sprak de Rijkscommissaris de vergaderde man nen en vrouwen der dienstpost in Ne derland toe. Derde spreker was de leider van de sectie voor energie, verkeer en bestuur van het Deutsch Arbeitsfront, Reich- samtleider Koerner. Laatste spreker was de commissaris- generaal Oberdienstleiter Fr Schmidt, die een hartelijk woord van dank sprak. SLAOLIE OP BON 17 VAN BOTER- OF VETKAART. Van 26 Mei t/m 11 Juni is bon 17 van de boterkaart geldig voor 250 gram boter of 200 gram slaolie of raapolie en op bon 17 van de vetkaart 250 gram boter of 250 gram slaolie of raapolie. A. BROEN. Onder belangstelling uit tal van krin gen, met name uit de Chr. sociale be weging, heeft de heer A. Broen te En schedé, oud-propagandist van den Chr. Nat. Werkmansbond 10 Mei j.l. zijn 70sten verjaardag mogen vieren. DE HANDEL IN SLACHTSCHAPEN EN -RUNDEREN. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat de secretaris-generaal van landbouw en vis scherij twee besluiten heeft uitgevaar digd, waarin beperkende regelen zyn ge steld ten aanzien van den handel in voor de slacht geschikte schapen en runderen. Het verhandelen en afleveren van alle voor de slacht geschikte schapen en run deren, welke van een zoodanige kwali teit zijn, dat zy by classificatie zouden worden ingedeeld in een van de klassen AA, A of B, is verboden. De slachtscha pen en AA, A en B runderen mogen al leen verhandeld en afgeleverd worden aan de door de Ned. Veehouderij Cen trale erkende marktveehandelaren ter levering aan de Ned. Veehoudery Cen trale met gebruikmaking van de daar voor bestemde opgavekaarten. In uitzonderingsgevallen bestaat de gelegenheid ontheffing te verkrijgen van de in bedoeld besluit gestelde verbods bepalingen. Men wende zich daartoe tot den provincialen voedselcommissaris of tot de Ned. Veehouderij Centrale. De aandacht van de belanghebbenden wordt er nog op gevestigd, dat niet al leen het te koop aanbieden en verkoopen van de slachtschapen en van de slacht- runderen van de klassen AA, A en B verboden en dientengevolge strafbaar is. Bond van Chr. Geref. Jongelings- vereenigingen. De Jaarlljksche Bondsdag. De jaarlijksche bondsdag van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereeni- gingen in Nederland zal op Woensdag 6 Aug. a.s. te Utrecht, onder leiding van Prof. L. H. v. d. Meiden van Apeldoorn gehouden worden. Als referenten zullen optreden de Chr. Geref. predikanten Ds I. de Bruyne van Deventer en Ds J. M. Visser van Midwolde (Old.), die verle den jaar als referenten zouden zijn op getreden, indien de bondsdag toen van wege de bijzonder tijdsomstandigheden niet had moeten vervallen. van Luca, op een torpedo-opslagplaats en op de staatswerf van de haven La Va- letta. Er ontstonden groote branden en hevige ontploffingen. De vyand wierp dienzelfden nacht met sterke krachten bommen, voornamelijk op Hamburg en Bremen. In industriebedrijven is de materieele scha de gering. Overigens ontstond veel scha de in woonwijken. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en afweergeschut schoten zeven der aanvallende vliegtuigen neer. Gedurende het tijdvak van 9 tot 11 Mei verloor de vijand in totaal 36 vliegtui gen. Gedurende hetzelfde tijdvak gingen 18 eigen toestellen verloren. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Het Britsche luchtwapen heeft in de laatste nachten opnieuw en systematisch woonwijken van Duitsche steden, o.m. ook de rijkshoofdstad, gebombardeerd. Ter vergelding hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag sterke strijdkrach ten van het Duitsche luchtwapen een grooten aanval op Londen uitgevoerd. In opeenvolgende golven werd de Brit sche hoofdstad bij goed zicht op den grond met brisantbommen van elk kali ber en met tienduizenden brandbommen bestookt. Groote branden gaven groote effecten te zien. Een vlammenzee ten Noordwesten van de bocht van de Theems was nog op een afstand van 100 km te zien. Andere formaties gevechtsvliegtuigen vernielden met voltreffers van bommen groote deelen van een fabriek voor lichte metalen en motoren, benevens een twee de bewapeningsf abriek in het Zuiden van het eiland en bestookten met succes ha veninstallaties aan de monding van de Theems, in Plymouth en aan de Zuidoost kust. Boven Engelsch gebied werden 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duikbooten hebben by operaties in het Noorden van den Atlantischen Oceaan 29.800 b. r. t. scheepsruimte der vyande- lijke koopvaardij tot zinken gebracht. Bovendien werd een Britsche duikboot- val door torpedotreffers zwaar bescha digd. In het zeegebied zondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen een in con- vooi varend koopvaardijschip van 5000 b. r. t. tot zinken en beschadigden zeven an dere groote schepen zwaar. In Noor d-A f r i k a hebben troepen van het Duitsche Afrikaansche corps voor T o b r o e k drie stukken zwaar luchtafweergeschut buit gemaakt bene vens verder oorlogstuig. Overigens ble ven de gevechtshandelingen in dit gebied beperkt tot wederzydsche bedrijvigheid der artillerie. In geslaagde gevechten by S o 11 o e m werden drie Britsche pant serwagens vernield, verscheidene stuk ken geschut en pantserwagens buitge maakt en een aantal krygsgevaangenen mee teruggebracht. De vijand heeft in den nacht van Za terdag op Zondag met vrij sterke strijd krachten hoofdzakelijk de stad Ham burg aangevallen. Door het neerwer pen van brisant- en brandbommen ont stonden talrijke branden en verwoestin gen, bijna alleen in woonwijken. De eco- nomiseh-militaire schade is niet belang rijk. De burgerbevolking leed verliezen i aan dooden en gewonden. Eenige vlieg tuigen drongen door tot in de omgeving van de rijkshoofdstad. Nachtja gers schoten acht van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. TALRIJKE VLIEGVELDEN BESTOOKT. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen deed in den nacht van Zondag op Maandag met succes aan vallen op talrijke vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland. In hangars, onderko mens, technische werken en benzine-op- slagplaatsen ontstonden zware branden. Op vele vliegvelden werden bomtreffers geplaatst tusschen op den grond staande zware gevechtsvliegtuigen. Bij verdere luchtaanvallen op industri- eele doelen in de kustgebieden van Zuid en Midden-Engeland ontstonden in een voor den oorlog van belang zijnde fa briek te Middlesborough alsmede in de dokken van Pambroke groote branden. Gevechtsvliegtuigen hebben in het zee gebied van het St George-kanaal van twee door oorlogsschepen beveiligde con- vooien twee koopvaardijschepen van sa men 16.000 brt. en een tankboot van 8000 brt. vernietigd. Bovendien werden drie groote koopvaardijschepen door de bommen zwaar beschadigd. By een aanval op de Britsche zuidkust hebben Duitsche jagers 5 Britsche jacht vliegtuigen neergeschoten. In Noord-Afrika wederzydsche artilleriebedrijvigheid. Duitsche Stuka's hebben in den nacht van 10 op 11 Mei voltreffers met bommen van het zwaar ste kaliber geplaatst op drie eenheden van een Britsche vlootafdeeling voor Benghasi en deze tot den terugtocht ge dwongen. Op het eiland Malta plaatsten Duit sche gevechtsvliegersformaties bomtref fers op de gebouwen op de vliegterreinen ZITTINGSZAAL ENGELSCHE LAGERHUIS VERWOEST. Bij den Duitschen luchtaanval op Lon den in den nacht van Zaterdag op Zon dag werden o.a. ook de parlementsgebou wen beschadigd. Dit zittingszaal van het Lagerhuis moet zwaar hebben geleden, zoodat zij geheel nieuw moet worden opgebouwd. Reuter meldt omtrent de vernieling van het parlementsgebouw: „Het is te vreezen, dat het Lagerhuis voor zyn her bouw niet meer kan worden gebruikt". United Press meldt nader: De explo sieve bommen en brandbommen, die het Britsche parlementsgebouw hebben ge troffen, hebben de zittingszaal van het Lagerhuis volkomen verwoest. Zy is in een puinhoop herschapen, slechts enkele muren staan nog overeind. Naar wordt gemeld zou ook de Westminster Abbey zijn getroffen. De Britsche berichtendienst meldt, volgens het D.N.B., dat wegens de ver nieling van het parlementsgebouw, moest worden omgezien naar een nieuwe vergaderzaal voor het Lagerhuis. De wandelgang bestaat niet meer, de vergaderzaal ligt in puin, de plaatsen voor de afgevaardigden, de diplomaten loges, de publieke tribunes zyn geheel vernield. Op de plaats van het zoo beroemde gebouw vindt men thans, aldus besluit de Britsche berichtendienst, een puin hoop van meer dan 50 voet hoogte. Het werd gebouwd in de jaren 1840 1850. Het parlementsgebouw werd, voor zjjn tijd, zeer modern en hecht gecon strueerd. De vloeren rusten op ijzeren balken, het dak is eveneens geheel van ijzer en de fundeering bestaat uit een vier meter dikke laag beton. Talrijke fresco's versieren de wanden en door het geheele gebouw verspreid staan ongeveer 500 beelden. Een aantal van deze beelden zouden volgens be richten uit Londen, zwaar zijn bescha digd. DE ENGELSCHE LUCHTAAN VALLEN OP DUITSCHLAND. Vijandelijke strijdkrachten hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag vluchten gemaakt naar Duitach gebied en Hamburg aangevallen met brisant- en brandbommen, welke hoofdzakelijk op woonwijken neerkwamen. In het ste delijk gebied ontstonden verliezen aan menschenlevens en materieele schade. Bovendien hebben eenige Britsche vlieg tuigen getracht door te dringen tot de rijkshoofdstad. Slechts enkele bereikten de omgeving van Berlijn. Geen enkel toestel slaagde er in tot het centrum door te dringen. In den nacht van 11 op 12 Mei heeft het Britsche luchtwapen in verschei dene golven kustplaatsen in Noord- Duitschland aangevallen. Te Hamburg en Bremen, zoo meldt D.N.B. verder, werden, evenals bij de twee vorige aanvallen te Bremen, voor al de woonwijken in de binnenstad be stookt. Het groote stedelijke ziekenhuis, welks operatiezaal reeds getroffen was, is opnieuw door bommen beschadigd, evenals het St.Joseph-ziekenhuis. Op het havengebied werden slechts weinig bri santbommen geworpen. Hier geraakten eenige loodsen in brand. Dank zij de voorbeeldige discipline zijn de verliezen onder de burgerbevolking gering. Te Altona brak in een brouwerij een felle brand uit, die echter spoedig ge- bluscht kon worden. Schade aan voor de oorlogvoering be langrijke objecten werd niet aangericht. Zes personen, o.w. drie kinderen, wer den gedood, verscheiden anderen ge wond. DINSDAG 13 Mei 1941. De HEERE der heirscharen is met ons; de God van Jakob is ons een hoog Vertrek. Ps. 46 8. Zon. op onder 5.48 9.25 Maan. op onder 0.02 7.58 18 Mei: Laatste kwartier. 2 Juni: Eerste kwartier. Wij moeten, rekening houdende met de beperkte verkeersmiddelen ons blad vroeg ter perse leggen, willen onze abon- né's zooveel mogelijk 'a avonds de krant nog ontvangen. Berichten en advertenties kunnen dan ook niet later dan elf uur v. m. worden aangenomen, wille» z® nog in het nummer var: dienzelfden dag -wor den opgenomen. Groote advertenties, verslagen enz. dienen als regel per eerste post 's morgens in ons bezit te zijn. Onze adverteerders, correspondenten en agen ten zullen wel zoo vriendelijk zijn, hier mede rekening te houden? OPGESTEGEN VOOR EEN VLUCHT, WAARVAN HIJ NIET TERUG KEERDE. BERLIJN. (D.N.B.) Officieel wordt door de N.S.D.A.P. medegedeeld: Partijgenoot Hess, wien op grond van een sinds jaren zich ontwikkelende ziek te, door den Führer ten strengste was verboden om een vliegtuig te besturen, heeft zich in stryd met dit bevel den laatsten tyd weer in het bezit van een vliegtuig gesteld. Zaterdag 10 Mei, tegen 18 uur, is partijgenoot Hess in Augsburg weer op gestegen voor een vlucht, waarvan hij tot op heden niet is teruggekeerd. Uit een achtergelaten schrijven blykt een geschoktheid van geest, welke doet vreezen, dat partijgenoot Hess het slacht offer van waandenkbeelden is geworden. De Führer heeft terstond bevel ge geven, dat de adjudanten van party- genoot Hess, die alleen kennis droegen van deze vliegtochten en die deze in stryd met het hun bekende verbod van den Führer niet verhinderd, resp. ter stond gerapporteerd hebben, moeten worden gearresteerd. Onder deze omstandigheden moet dus helaas de N.S.D.A.P. verwachten, dat partygenoot Hess op zijn vlucht ergens neergestort, resp. verongelukt is. Het Italiaansche Weermachtsbericht no. 340 luidt als volgt: Onze bombardementseenheden hebben herhaalde malen een vijandelijke vloot- formatie aangevallen in het Westen van de Middellandsche Zee en twee kruisers ernstig getroffen. Een vijandelijk toe stel werd neergeschoten. In Noord-Afrika gaat de bedrijvig heid van de ItallaanschDuitsche een heden in de zóne van Solloem met suc ces voort. Op de Aegaeische Zee zijn Ita liaansche detachementen ontscheept op de eilanden Zea, Syphnos, Syra en Mi- cono, waarmede de bezetting van den archipel der Cycladen is voltooid. In Oost-Afrika aanzienlijke ac tiviteit van artillerie in den sector van Amba Alagi. Vyandelyke vliegtuigen hebben een aanval gedaan op het vliegveld van Catania. Gemeld wordt, dat eenige schade is aangericht en eenige slacht offers zijn gevallen. Het Italiaansche opperbevel meldt later: In Noord-Afrika activiteit van de artillerie in het gebied van Tobroek. In den nacht van 10 op 11 Mei hebben vijandelijke vlooteenheden een poging gedaan Benghazi te bombardeeren. Onze kustbatteryen grepen terstond in en dwongen tezamen met onze bommen werpers den vyand tot den aftocht. Drie eenheden werden door bommen van zwaar kaliber midscheeps getroffen. In Oost-Af rika heeft de vyand in den sector van Amba-Alagi met ster ke strijdkrachten aanvallen gedaan, wel ke echter overal gemakkelijk werden afgeslagen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1