DE ZiEOW Binnenland Ons nieuwe Feuilleton. DERDE BLAD AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor MIDDELBURG De dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen op de Zeeuwsche lijn Ds P. J. Molenaar over de Christelijke Pers. Het werk van de Chr. Vakorganisatie. Een goede maatregel. Onze abonnementsprijs Uit de Provincie SAFE-LOKETTEN Op 5 Mei j,l. is.de dienstregeling op de Zeeuwuche lijn als volgt geworden: - (Alleen op werkdagen,) Zeil imcichtiq? VAN MAANDAG 12 MEI 1941. In de 's- Gravenhaagsche Kerkbode", het officieel orgaan der Haagsche Ned. Herv. Gemeente, verscheen een artikelen reeks van Ds P. J, Molenaar „Deugden en Ondeugden". In het no. van 25 Jan. gaat 't over: „Onze Vorming naar den geest" en we lezen daarin het volgend merkwaardig citaat: „Gelijk de lucht die wij inademen, en het voedsel dat wij tot ons nemen, den groei en de ontwikkeling van ons li chaam bewerken en wijzigen, zonder dat wij juist kunnen aantoonen, hoe dat ge schiedt, en welk aandeel het een en an der aan dien groei en die entwikkeling, heeft, zóó is het ook met onze vorming en ontwikkeling naar den geest". „Plaats en omgeving en de levenswijze, die daaruit voortvloeien, hebben een sterken invloed op het lichamelijk leven zelf, maar daardoor óók op het karakter De geestelijke atmosfeer waarin wij le ven, en ademen, de verschillende zaken, waarmede wij van jongs af, naar den geest worden gevoed en gelaafd, maken ons die wij zijn, zonder dat wij vaak zelf juist altijd kunnen onderscheiden welk aandeel, welken invloed deze of gene ervaring of lectuur of prediking, deze of gene ons door anderen medegedeelde ge dachte, die wij zelf weer verwerken, op onze geestelijke vorming heeft gehad". Onze geest wordt ook gevoed, van der jeugd af aan evenals ons lichaam en on beschrijfelijk is de invloed die van dat geestesvoedsel uitgaat". „Het dagblad dat w y da- gelijks lezen kan ons tot ontevreden menschen ma ken, maar het kan ons óók dagelijks verwijzen naar de wegen en daden God s". De Christelijke vakbeweging heeft zich in Nederland in de oorlogsmaanden heel goed gehouden. Wel zijn er een drie duizend leden afgevoerd, maar dit zijn slechts voor een klein deel waarlijk „be dankjes" geweest. Het overgroote deel waren de voorzichtigen-in-betalen. Waar schijnlijk komt een groot deel van hen weer terug, getuige de stijgende leden- cijfers. Het ledenverloop is in Zeeland het kleinst geweest, waardoor de Zeeu wen hun spreekwoordelijke vasthoudend heid ook in dezen weer hebben getoond. Ook wat den arbeid betreft, is er een niet onbelangrijke vooruitgang te constateeren. Vooral daar waar het over leg tusschen werkgevers- en werk nemersorganisaties nog veel te wen- schen overliet, n.l. in de land- en tuin bouwbedrijven. Het Centraal-Secretariaat, reeds vóór den oorlog opgericht, werd een actieve Commissie, die zeer veel omvattend en goed werk verricht. Deze nauwe samenwerking leidde op haar beurt weer tot een nauwer contact tusschen de landelijke organen als zoo danig, waardoor de vergaderingen van de drie Centrale Landbouworganisaties, ook door de drie Landarbeidersbonden worden bijgewoond. Dit heeft ongetwijfeld den gemeen schapszin tusschen werkgever en werk nemer zeer bevorderd. Een van de zichtbare bewijzen daarvan is zeker o.m. ook, dat dit voor jaar voor het eerst, voor onze heele provincie één collectieve arbeidsover eenkomst tot stand Is ge komen. En dat hieraan, ook voor het eerst, de Z.L.M. als zoodanig deelneemt. Verschillende voormannen van de Landbouworganisaties hebben voorheen plaatselijk en eilandsgewijze, hun beste krachten aan het overleg tusschen land bouwers en arbeiders gegeven, zoodat dit ook een bekroning is van hun werk, evengoed als van het werk van de Vak beweging. Dat ook het College van Rijksbemid delaars deze Provinciale overeenkomst ongewijzigd heeft goedgekeurd, zal béide partijen zeer bevredigen. Wat de werkloosheid betreft, die is de zen winter aanzienlijk geringer geweest. Dat de ontslagverordening ook voor het landbouwbedrijf zoo weinig moeilijkhe den en zoo goede resultaten heeft ge bracht, bewijst de doeltreffendheid van dezen maatregel. Zoodat alles bij elkaar er nog veel re den tot dank is, waar Gods machtige hand ons veel liet, ons bewaarde en tot zegen stelde, en ook hiermee Koning Da vids woorden bevestigd en ten voorbeeld gesteld zijn: „Ten dage als ik zal vree zen, zal ik op U betrouwen". Goes. A. VINGERLING. BONDSDAG NED, BOND VAN JONGE- LINGSVEREENIGINGEN OP GEREF. GRONDSLAG. De jaarlijksche bondsdag van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag zal ditmaal met He melvaartsdag a.s. te Amersfoort wor den gehouden en geheel het karakter van een huishoudelijke jaarvergadering dragen. De vergadering is slechts toegankelijk voor de afgevaardigden der aangesloten vereenigingen, benevens voor een be perkt aantal vereenigingsleden uit den naasten omtrek van Amersfoort. Aan de orde komt o.m. de verkiezing I van een lid van het bondsbestuur in de vacature van den heer P. v. Nes Czn. te 's Gravenhage, die herkiesbaar is en naast wie gecandideerd is Ds B. Hol- werda, Geref. predikant te Amersfoort. Voorts de verkiezing van een raadsman, in de vacatur© van Ds P. Ch. v. d. Vliet, Geref. predikant te Utrecht, naast wien eandldaat is gesteld door het bondsbe stuur Ds P. N. Kruyswijk, Geref, pre dikant te Hilversum en door 17 aange sloten vereenigingen, w.o. 8 Rotterdam- scha vereenigingen, prof. dr K. Schilder te Kampen. Na afdoening der huishoudelijke za ken zal ds M. B. v. 't Veer, Geref. pre dikant te Amsterdam-Centrum, een op wekkende slotrede houden. NED. JONGELINGSVERBOND. De 88e Bondsdag. Naar wij vernemen zal de 88e bonds dag van het Ned. Jongelingsverbond op Woensdag 21 Mei a.s. te Utrecht in de Nieuwe Kerk worden gehouden. In ver band met de huidige tijdsomstandighe- den zal de bondsdag dit jaar een sober karakter dragen, slechts een middag hl- plaats van sooals andere jaren, twee da gen duren, terwijl de sectievergaderin gen vervallen. De bondsdag zal 's mid dags om half twee aanvangen en om 5 uur eindigen. Behalve de bondsrede van den voorzitter, Dr G. P. v. Itterzon, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage, komen slechts huishoudelijke zaken aan de orde. BOND VAN MEISJESVEREENI- GINGEN OP GEREF. GRONDSLAG. Het Bondsbestuur van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grond slag in Nederland heeft besloten om op Woensdag 4 Juni a.s. de jaarlijksche bondsdag te Utrecht te houden, zij het dan ook op beperkter schaal dan vroe ger. De bondsdag zal slechts toeganke lijk zijn voor één afgevaardigde van elke aangesloten vereeniging en op een zoo danig tijdstip worden gehouden, dat de afgevaardigden op één dag uit en thuis kunnen zijn. Na afdoening der huishou delijke zaken zal Ds B. A. Bos, Geref. predikant te Assen, een referaat houden en Ds C. Veenhof, idem te Utrecht, een opwekkend slotwoord spreken. Voor hen, die 's avonds tevoren ko men wordt een wijdingsure gehouden, waarin zal voorgaan de heer Ad. Kui per van Utrecht. WEESINRICHTING NEERBOSCH. De Oud-weezendag van de Stichting Neerbosch te Neerbosch zal ook dit jaar weer op Hemelvaartsdag a.s. worden ge houden. De reünisten zullen 's morgens om 10 uur bij hun aankomst aan de „Witte Poort" door het fanfarecorps worden begroet. Om half elf wordt ge meenschappelijk koffie gedronken in de dependance der boerderij naast het Voet balterrein. De gemeenschappelijke kof fietafel om 12 uur zal worden opgeluis terd door Neerbosch' Band „Entre- Nous". Om half twee zal een gedenksteen die de herinnering aan den persoon en het werk van den oud-predikant-direc- teur, wijlen Ds J. Schrijver, levendig houdt, in het plantsoen worden onthuld en overgedragen. Om 2 uur vangt een muziekuitvoering aan op het van 't Lin- denhoutplein, waarna om half vier een bijeenkomst in de kapel aanvangt onder leiding van Ds H. Kluin, predikant-direc teur van Neerbosch. Hier zal de heer K. Wessels, voorzitter van de Centrale Com missie van Neerbosch' Oud-weezen-ver- eenigingen een toespraak houden, de kleuters van de stichting een zangpro gramma uitvoeren en Ds Kluin een slot woord spreken. GEEN STREMMING IN DE VOEDSEL VOORZIENING. Elke gemeente op 25 K.M. van een dislocatieplaats. Om stremming in de voorziening van ons land met levensmiddelen te voor komen, zijn z.g. dislocatieplaatsen van den Levensmiddelenvoorzieningsdienst ingericht. Er waren al 61 plaatsen vastgesteld. Dat is thans opgevoerd tot 66. Daarmede is bereikt, dat thans iedere gemeente gelegen is binnen een cirkel met een straal van 25 km, waarvan een dislocatieplaats het middelpunt is. Aanvankelijk was aan dislocatieplaat sen de eisch gesteld, dat z\j aan water moesten liggen, maar die eisch was niet vol te houden. OUD-MINISTER Mr M. SLINGENBERG OVERLEDEN. Vrijdag is te Haarlem, zestig jaar oud, plotseling overleden, Mr M. Slingenberg, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, oud-minister van Sociale Za ken en notaris. D. WIJNKOOP OVERLEDEN. Te Amsterdam is in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer D. Wijn koop. De heer Wijnkoop heeft tijdens zijn leven deel uitgemaakt van den gemeen teraad van Amsterdam, van de Pro vinciale Staten van Noord Holland en van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. NEDERLANDSCH VRACHTSCHIP OP NORTH ATLANTIC GETORPEDEERD. Vijf-en-dertig koppen moeten omgekomen zijn. Uit Nieuw York: Marinekringen hier ter stede deelen mede, dat het Neder- landsche vrachtschip „Saleier" (6563 br.t.), op weg van Engeland naar Nieuw York, op den Noord-Atlanti- schen Oceaan is getorpedeerd. Vijf-en-dertig opvarenden moeten omgekomen zijn. '•Avond* geen flatten bulten. Ten einde het toenemende aantal rij wieldiefstallen gedurende de duisternis tegen te gaan en mede ter bestrijding van het gevaar, dat op den openbaren weg geplaatste rijwielen tijdens de duis ternis opleveren, is de Algemeeno Poli tieverordening te Amsterdam aange vuld met een bepaling, op grond waar van het plaatsen of onbeheerd in stil stand hebben van rijwielen op twee wielen op of aan openbare wegen ge durende den tijd, gelegen tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang, wordt verboden. Sedert 1 Januari J.I. wordt de omzetbelasting ook geheven van dagbladen. Bij bindend besluit van de Nederlandsche Dagbladpers zijn wij (evenals alle andere bladen) verplicht den abonnementsprijs met het bedrag van de omzet- S belasting te verhoogen. De prijs wordt nu: per kwartaalƒ2,73 I per week„0,21 Dit geldt dus niet voor de abonné's, bij wie nog over het vierde kwartaal 1940 (October tot en met December) wordt gedispo- neerd. Wij beginnen in dit nummer met de plaatsing van een nieuw, boeiend feuil leton, dat, naar wij vertrouwen, in den smaak onzer lezers en lezeressen zal val len. Voor hen die zich dezer dagen als nieuw abonné opgeven, zullen wij een aantal exemplaren van dit nummer van ons blad reserveeren. CHR. BAKKERSBOND GEWEST ZEELAND. Dezer dagen vergaderde te Middel burg het Gewest Zeeland van den Christelijken Bakkerspatroonsbond in Nederland. De vergadering was goed bezocht. De voorzitter herdacht in zijn openings woord degenen, die in den oorlog voor het Vaderland zyn gevallen. Tevens de vele collega's, die door de oorlogshande lingen zwaar zijn getroffen. In het jaar, dat voorbij ging, zijn twee onzer leden ons door den dood ontvallen, n.l. de heeren Wattez en Maartense. De Heere tjrooste de nagelaten betrekkingen in hun leed. Op de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester volgde een breede gedachtenwisseling over distri butiemaatregelen en de nieuwe omzet belasting. Pogingen zullen worden aan gewend om in geheel de Provincie te komen tot een uniformen broodprijs. In de toekomst zal getracht worden door propaganda de collega's, die krachtens hun beginsel, bij den bond behooren, daartoe te bewegen. VELDWACHTERS IN UNIFORM MOGEN NIET ROOKEN. De waarnemende commissaris der Provincie Zeeland heeft aan de burge meesters medegedeeld, dat in de Instruc tie voor de bezoldigde gemeenteveld wachters nader is bepaald, dat het hen verboden is te rooken of rookgerei in de hand te hebben gedurende dienstver richtingen op straat of in gebouwen en lokaliteiten als theaters, bioscopen e.d.: in dienstvertrekken der politie, welke openstaan voor het publiek; in uniform op straat binnen de bebouwde kommen; in dienstauto's, met dien verstande, dat bij nachtelijke ritten daartoe door den oudste toestemming kan worden ver leend; in uniform gekleed, als bestuur der eener (ook particuliere) automobiel; in uniform gekleed in openbare midde len van vervoer, met uitzondering van de spoorwegen en by het geven en ont vangen van lessen en opleiding. Gevestigd te AMSTERDAM. KapitaalSS.C10.00C.- Reeerve 31.BOO.OU0,— COUPONS - EFFECTEN - ASSURANTIE CREDIETEN - DEPOSITO Vertrek Vlieslngen 7.30, Middelburg 7.42, Arnemuiden 7,48, Goes 8.10, Ka- Aankomst Roosendaal B.29, Rotterdam D.P. 11.28, Den Haag H.S. 11.55, Am sterdam 12.49. (Alleen op werkdagen.) Vertrek Vlissingen 10.30, Middelburg 10.42, Arnemuiden 10.48, Goes 11.10, Kapelle-Biezelinge 11.19, Kruiningen- Yerseke 11.32, Krabbendijke 11.42, Ril- land-Bath 11.50, Bergen op Zoom 12.15. Aankomst Roosendaal 12.29, Rotter dam D.P, 14.28, Den Haag H.S. 14.55, Amsterdam 15.49. Vertrek Vlissingen 13.30, Middelburg 13.42, Arnemuiden 13.48, Goes 14.10, Ka pelle-Biezelinge 14.19, Krainingen-Yerse- ke 14.32, Krabbendylte 14,42, Rilland- Bath 14.50, Bergen op Zoom 15.15. Aankomst Roosendaal 15.29, Rotter dam D.P. 17.28, Den Haag H.S. 17.55, Amsterdam 18.49. (Alleen op werkdagen.) Vertrek Vlissingen 16.30, Middelburg 16.42, Arnemuiden 16.48, Goes 17.10, Kapelle-Biezelinge 17.19, Kruiningen- Yerseke 17.32, Krabbendijke 17.42, Ril- land-Bath 17.50, Bergen op Zoom 18.15. Aankomst Roosendaal 18.29, Rotter dam D.P. 20.28, Den Haag H.S. 20.55, Amsterdam 21.49. Vertrek Vlissingen 18.30, Middelburg 18.42, Arnemuiden 18.48, Goes 19.10, Ka pelle-Biezelinge 19.19, Kruiningen-Yer- seke 19.32, Krabbendijke 19.42, Ril- land-Bath 19.50, Bergen op Zoom 20.15. Aankomst Roosendaal 20.29, Rotter dam D.P. 22.11, Den Haag H.S. 22.38, Amsterdam 23.31. Vertrek Vlissingen 21.30, Middelburg 21.42, Arnemuiden 21.48, Goes 22.06. Vertrek Goes 6.22, Arnemuiden 6.45, Middelburg 6.59. Aankomst Vlissingen 7.10. (Alleen op werkdagen.) Vertrek Rotterdam D.P. 4.55, Roosen daal 6.55, Bergen op Zoom 7.14, Rilland- Bath 7.35, Krabbendijke 7.42, Kruinin- gen-Yerseke 7.53, Kapelle-Biezelinge 8.05, Goes 8.16, Arnemuiden 8.31, Mid delburg 8.42. Aankomst Vlissingen 8.50. (Alleen op werkdagen.) Vertrek Amsterdam 6.45, Den Haag H.S. 7.39, Rotterdam D.P. 8.05, (van Rotterdam af iederen dag), Roosendaal 9.55, Bergen op Zoom 10.14, Rilland-Bath 10.35, Krabbendijke 10.42, Kruiningen- Yerseke 10.53, Kapelle-Biezelinge 11.05, Goes 11.16, Arnemuiden 11.31, Middel- 1 burg 11,42, aankomst Vlissingen 11.50. Vertrek Amsterdam 0.45, Den Haag H.S. 10.88, Rotterdam D.P. 11,05, Roo sendaal 12.55, Hergen op Zoom 13.14, Rilland-Bath 13.35, Krabbendijke 13.42, Kruiningen-Yerseke 13.53, Kapelle-Bie zelinge 14,05, Goes 14.16, Arnemuiden 14.31, Middelburg 14,42, Vlissingen 14.50 Vertrek Amsterdam 12.45, Den Haag H.S. 13.39, Rotterdam 14.05, Roosendaal 15,55, Bergen op Zoom 16.14, Rilland- Bath 16.35, Krabbendijke 16.42, Krui ningen-Yerseke 16.53, Kapelle-Biezelin ge 17.05, Goes 17.16, Arnemuiden 17.31, Middelburg 17.42, Vlissingen 17.50. Vertrek Amsterdam 15.45, Den Haag H.S. 16.39, Rotterdam D.P. 17.05, Roo sendaal 19.00, Bergen op Zoom 19.19, Rilland-Bath 19.40, Krabbendijke 19.47, Kruiningen-Yerseke 19.58, Kap^lle-Bls- zelinge 20.10, Goes 20.21, Arnemuider, 20,36, Middelburg 20.48, aankomst Vlis singen 20.56. GOES—HOEDEKENSKERKE. Vertrek Goes 5.20, 's-Gravenpolder 's-Heer Abtskerke 5.29, aankomst Hoe- dekenskerke 5.45. Vertrek Goes 8.20, 's-Gravenpolder 's-Heer Abtskerke 8.29, aankomst Hoe- dekenskerke 8.45. Vertrek Goes 11.20, 's-Gravenpölder 's-Heer Abtskerke 11.29, aankomst Hoe- dekenskerke. 11.45. Vertrek Goes 14.20, 's-Gravenpolder 's-Heer Abtskerke 14.29, aankomst Hoe- dekenskerke 14.45. Vertrek Goes 17.20, 's-Gravenpolder 's-Heer Abtskerke 17.29, aankomst Hoe- dekenskerke 17.45. Vertrek Hoedekenskerke 7.40, 's-Gra venpolder's-Heer Abtskerke 7.56, aan komst Goes 8.05. Vertrek Hoedekenskerke 10.40, 's-Gra- venpolder-'s-Heer Abtskerke 10.56, aan komst Goes 11.05. Vertrek Hoedekenskerke 13.40, 's-Gra- venpolder-'s-Heer Abtskerke 13.56, aan komst Goes 14.05. Vertrek Hoedekenskerke 16.40, 's-Gra- venpolder-'s-Heer Abtskerke 16.56, aan komst Goes 17.05. Vertrek Hoedekenskerke 19.50, 's-Gra- venpolder-'s-Heer Abtskerke 20.06, aan komst Goes 20.15. De treinen welke te 8.20 en 14.20 var. Goes en te 10.40 en 16.40 van Hoede kenskerke vertrekken, rijden alleen op werkdagen en ook op Hemelvaartsdag en Pinkstermaandag. Alle treinen stoppen te Nisse en Kwa- dendamme alleen op tijdig verzoek. VERANDERINGEN VAN BELAS TINGKANTOREN. De secretaris-generaal van het Depar tement van Financiën heeft besloten: op te heffen het kantoor der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Hansweert. In te stellen een kantoor der invoer rechten en accynzen te Hansweert, om vattende de gemeenten Kruiningen, Krabbendijke, Waarde, Rilland-Bath en Ierseke, welk kantoor gerangschikt wordt in de 5e klasse. De gemeenten Kruiningen, Krabben dijke, Waarde, Rilland-Bath en Ierseke voor de directe belastingen te voegen bij het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Goes, terwijl de aanslagre geling van de personeele belasting en alle daaraan verbonden werkzaamheden betreffende bovengenoemde gemeenten overgebracht worden naar de inspectie der directe belastingen te Goes. HANDEL IN "MOSSELEN. Met ingang van Zaterdag j.l. is de mosselhandel gesloten. Het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen te Ber gen op Zoom zal na 14 Mei a.s. geen vervoervergunningen voor versche mos selen meer afgeven. SCHERPER BESTRIJDING VAN DEN SMOKKELHANDEL. Naar het rijksbureau voor de voedsel voorziening mededeelt, wordt tot scher per bestrijding van den smokkelhandel in het Zuiden des lands, een regeling overwogen, krachtens welke het vervoer in een grensstrook van eenige kilome ters, dus aanmerkelijk breeder dan de thans geldende, aan beperkingen zou worden onderworpen. Komt deze regeling tot stand, dan zal in de pro TWjri/icuidLt'S ZarLUA^ta&Cett&rv flTaker^en houden U kalm. Buisje 75cb vincie Zeeland deze grens strook wellicht geheel Z e e u w s c h - V 1 a a n d er e n om vatten. BENOEMINGEN. Tot ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem is by besluit van den secretaris-generaal van het de partement van justitie benoemd Mr B. J. Besier, thans ambtenaar van 't open baar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Middelburg. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming is aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Goes tydelyk benoemd tot leeraar Mr A. J. G. E. E. Mes, wonende te M i d- d e 1 b u r g. HOUDEN VAN VARKENS. Vele menschen in West Zeeuwsch- Vlaanderen ontvingen van 't dagelyksch bestuur der Landbouw-Crisis-Organisa- tie voor Zeeland bericht, dat zy voortaan geen varken meer mogen houden. Hierdoor werd de bevolking van West Zeeuwsch Vlaanderen zeer gedupeerd, aangezien speciaal de minst draagkrach- tigen in deze streek een varken houden om de wintermaanden, waarin de ver diensten miniem zyn, door te komen. Naar aanleiding van het bovenstaan de heeft het bestuur van de vereeniging van burgemeesters, secretarissen en ont vangers in het voormalig 4e district van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 9