De Z.L.M. en de Zeeuwsche Landbouw Uitreiking Persoonsbewijzen. De Nederlandsche Middenstands centrale opgericht. WEEK-ABONNEMENTEN Belastingen, die ons te wachten staan. door Ir J. VERSTEEG, wnd. Secretaris Z.L. M. Er is insuline genoeg. Aansluiting bij een Middenstandsbond plicht. Een eenvoudige waarheid. Aan het verzoek van de redactie van „De Zeeuw" om in dit nummer een be drage te leveren over hetgeen de Z.L.M. in het belang van den Zeeuwschen Landbouw heeft verricht gedurende de periode, waarin het blad niet ia ver schenen, hebben wij gaarne voldaan. Uiteraard kan een dergelijk over zicht, gezien de talrijke bemoeiingen, welke de landbouworganisaties by de huidige maatregelen op het gebied der voedselvoorziening hebben, slechts be knopt zyn. Memoreeren we allereerst de oprich ting van het Pachtbureau voor Zee land, dat by Min. beschikking van 30 Augustus 1940 werd erkend. Het Pacht bureau, een instelling van groote be- teekenis voor den landbouw, was van af de oprichting overstelpt met werk zaamheden door het groote aantal con tracten dat moest worden onderzocht en goedgekeurd. Dit groote aantal is mede veroorzaakt door het feit, dat per 1 November 1940 op tal van loopende contracten de Pachtwet van toepassing werd. Met betrekking tot de voorgenomen standaardisatie van consumptiemelk op een vetgehalte van 2.5 pet. heeft het Dagelyksch Bestuur der Z.L.M. zich ge wend tot den Secretaris-Generaal van Landbouw met het verzoek ontheffing van de algemeen gestelde standaardisa tie voor de provincie Zeeland te verlee- nen, daar de omstandigheden voor Zee land de mogelijkheid eener doeltreffen de uitvoering vrijwel verhinderen (wei nig fabrieken en moeilijk vervoer). Tot heden is de standaardisatie van consumptiemelk alleen voor een 5-tal gemeenten op Walcheren en de gemeen te Axel verplichtend gesteld. Alhoewel de Z.L.M. zich ten doel heeft gesteld een opvoering van de landbouwproductie zooveel mogelijk te bevorderen, heeft zij niettemin de uit breiding van de vlasteelt in onze pro vincie ten sterkste ontraden, gezien de bijzonder slechte resultaten met den vlasverbouw in de laatste jaren ver-, kregen, temeer waar doeltreffende be strijdingsmiddelen tegen het optreden van thrips („kwade koppen") niet vol doende aanwezig zijn. De verplichte aflevering van rundvee en de paardenvordering hebben diep ingegrepen in het Zeeuwsche bedrijfs leven. Dank zij de goede voorbereiding van de paardenvordering is deze zon der al te groote benadeeling voor de bedrijven afgeloopen, al zullen er onge twijfeld individueele gevallen zijn, waar bij ernstige benadeeling is voorgeko men. Het Dagelijksch Bestuur heeft een oproep tot de landbouwers in Zeeland gericht waarbij werd verzocht in voor kómende gevallen aan gedupeerde be- drijfsgenooten de helpende hand te bie den bij het gereedmaken van het land. De verplichte veelevering brengt voor de veehouders ernstige moeilijkheden mede, daar de bedrijven door een te geringe veebezetting dreigen te worden ontwricht, terwijl er voldoende afval producten van het bouwland aanwezig zijn om deze tot waarde te brengen. Het Dagelijksch Bestuur der Z.L.M. heeft herhaalde malen op de ernstige gevolgen van eqn te ver doorgaande in krimping van den veestapel voor de Zeeuwsche bedrijven gewezen. Het Dagelijksch Bestuur heeft tot de Veehouderij Centrale het verzoek gericht als plaats voor de aflevering van vee op Walcheren Middelburg aan te wijzen, dat meer centraal gelegen is dan Vlissingen. Tot heden is dit ver zoek niet ingewilligd, Aangedrongen is op het in grootere hoeveelheid beschikbaar stellen van pe troleum en benzine voor oogstwerkzaam- heden en voor de bewerking van het j land. Toegezegd is dat voor zoover de j beschixoare voorraad het toeliet met de belangen van land- en tuinbouw zal worden rekening gehouden. Ook de kunstmestvoorziening en het beschikbaar stellen van bestrydingsmid- deien hebben de volle aandacht van het Dagelyksch Bestuur. In het byzonder is gewezen op de noodzakelijkheid van voldoende stikstof voor de hakvruch- tenverbouw, welke in Zeeland een zoo groot deel van de bebouwde opper vlakte uitmaakt. Reeds voor den uitzaai der winterge wassen is bij de bevoegde instanties aangedrongen op een spoedige bekend making van de richtprijzen, opdat de boer bij het gereedmaken van zijn zaai- plan, hiermede zou kunnen rekening houden. Hierbij werd er de nadruk op gelegd, dat de bedryfsonkosten zeer aanzienlijk zyn gestegen. De omstandigheid, dat op het tyd- stip van den uitzaai van wintertarwe de tarwerichtprijs niet bekend was, heeft o.i. de tarwe-uitzaai eenigermate on gunstig beïnvloed. In samenwerking met de andere landbouworganisaties is aan de Zuivel- centrale verzocht de uitgereikte karn- vergunningen in Zeeland zooveel moge lijk te handhaven, in het bijzonder voor veehouders met één koe, voor veehou ders die ver van de routes der ophaal diensten wonen, en voor de uitsluitend consumptiemelkers. Voorts is gevraagd om toe te staan, dat de veehouders, die aan de fabrieken moeten leveren, de melk ontroomen en dus uitsluitend room kunnen afleveren en dat strenge voorschriften aan de fabrieken gegeven worden betreffende het terugleveren van ondermelk en controle wordt uitge oefend op de uitbetalingsprijzen. Het Dagelijksch Bestuur heeft bij de bevoegde instanties aangedrongen op het betrachten van spoed met de plan nen, t.a.v. het Inundatiegebied Kruinin- gen en op een spoedige en afdoende re geling en afwikkeling der schadever goedingen. Op 30 April j.l. is op een vergade ring van landeigenaren in genoemd ge bied een plan tot ruilverkaveling van ca. 1500 H.A. met overgroote meerder heid van stemmen aangenomen. Wat de meer interne aangelegenhe den van de Maatschappij betreft kan worden medegedeeld, dat de Z.L.M. daadwerkelijke medewerking heeft ver leend aan de totstandkoming van een collectief arbeidscontract voor de ge- heele provincie Zeeland, terwijl even eens werd medegewerkt aan de oprich ting van de Zeeuwsche federatie van tuinbouwvereenigingen. In de gewestelijke commissie-Zeeland van de Commissie Posthuma voor de productieslag 1941 heeft namens de Z.L.M. zitting de heer A. I. Leenhouts te Retranchement, vice-voorzitter der Z.L.M. Op de algemeene vergadering der Z.L.M. gehouden op 4 December 1940 te Goes, welke zich in een druk bezoek mocht verheugen, hield de heer Ir Chr. v. Steen, Hoofdinspecteur der Wierin- germeerdirectie te Alkmaar een leer rijke causerie over „de Noord-Oostpol der in wording". Dezer dagen zal in alle gemeenten wel met de uitreiking van de persoonsbewy- zen een aanvang gemaakt kunnen wor den. Alleen de afgifte van één bewijs (ver der aanvullen, foto opplakken, legesze gel vasthechten, nemen van vingeraf druk, enz.) vordert ongeveer een kwar tier wanneer we hierbij nog rekenen het voordien schrijven ervan, dan zal ieder kunnen begrijpen dat elk persoon zal moeten meewerken om de uitreiking zoo vlot mogelijk te doen plaats vinden en dit kan en moet wanneer een ieder komt op den dag en p r e c i e s op het uur zoo als op de te ontvangen uitnoodiging zal zyn vermeld. Laat tevoren uw foto controleeren op de secretarie, aangezien de daaraan ge stelde eischen zeer streng moeten wor den toegepast. Vooral de personen wier geslachts naam met een A begint, dienen onver wijld te zorgen voor een goede foto. Ieder die in een der bevolkingsregis ters van het bezette Nederlandsche ge bied is ingeschreven en die den leeftijd van 15 jaar heeft overschreden, is ver plicht een geldig Persoonsbewijs te bezit ten en dit ten allen tyde bij zich te dra gen. De geldigheidsduur van elk uitgereikt persoonsbewijs is 5 jaar. Moet men, wanneer men een paspoort bezit, ook een persoonsbewijs bezitten? Ook zij, die wegens ziekte of ouderdom nimmer of zelden op straat komen? Ja. Ieder boven de 15 jaar moet een persoonsbewijs bezitten en dit te allen tyde by zich dragen. De uitreiking. De persoonsbewijzen moeten in alpha- betische volgorde worden uitgereikt. Ge huwde vrouwen en weduwen komen aan de beurt volgens hun meisjesnaam. Begonnen wordt dus met de letter A en zoo vervolgens. Ieder krijgt tijdig tevoren een uitnoo diging toegezonden om het bewijs te ko men afhalen. Daarin staat vermeld waar dit moet geschieden, op welken dag en welk uur. Natuurlijk zal met een gegrond be zwaar dat tijdig kenbaar is gemaakt, tegen het verschijnen op een bepaald uur rekening gehouden kunnen worden, doch slechts onafwendbare bezwaren zullen aanleiding kunnen zijn om een eenmaal verzonden oproeping uit te stellen. Ieder opgeroepene moet meebrengen: 1. De oproeping (uitnoodi ging). Deze kaart moet schoon, ongeschon den, niet gekreukt of gevouwen zijn. 2. De distributiestam kaart en indien men dit bezit ook het identiteitsbewijs. 3. Twee portretten. Het beste is drie foto's by zich te heb ben voor het geval er eens een in het on- gereede geraakt. 4. Het geldig bewijs van inschrijving van de ar beidsbeurs indien men als werk loos staat ingeschreven. 5. In sommige gemeenten zullen in verband met de te betalen kosten of uit reiking nog andere stukken gevraagd worden, doch deze zijn dan wel vermeld. 6. Voorts zullen nog personen met een ?g. „beschermd beroep" hun diploma, akte van aanstel ling, e.d. moeten meebrengen. Een beschermd beroep hebben: advo caat, apotheker, apothekers-assistent, arts, baker, beëedigd vertaler, candidaat notaris, dierenarts, ingenieur, makelaar, notaris, predikant, priester, procureur, tandarts, kraamverzorgster, tandheel kundige, verpleegster, verpleger, vroed vrouw en voorts een ieder, die in over heidsdienst is in elke functie, alle ran gen en onder alle benamingen. Een ambtenaar of arbeider van de Spoorwegen, van eenig crisisbureau, gas bedrijf, waterleidingbedrijf e.d. zal zijn akte van aanstelling e.d. moeten meebrengen. De kosten. De kosten zyn verschillend; onvermo- genden betalen niets, minvermogenden f 0.50, en anderen f 1. Voor deze categorieën zijn niet in alle gemeenten de grenzen gelijk vastgesteld. Vele gemeenten hebben het zoodanig geregeld dat iemand die van een vet- kaart houder is, niets moet betalen. Wie houder is van een boterkaart en tevens van een textielbijslagkaart betaalt f 0.50. Ieder ander moet f 1,betalen. Eenige gemeenten hebben echter een andere regeling. De vingerafdruk. Deze handeling, waarover velen zich zorgen maken, is echter heel eenvoudig wanneer men maar zorgt voor schoone handen (in ieder geval absoluut voor een goed gereinigden rechter-wijsvinger) De ambtenaar die daarbij helpt is daarin geoefend. Men behoeft zelf niets te doen. De ambtenaar legt uw vinger even op een glasplaat, die met een dun laagje speciale inkt is bestreken en maakt daarvan een drietal afdrukken. Het is niet noodig zelf eenigen druk daarbij uit te oefenen. Het is 't beste de hand zoo los mogelijk te houden. Bijzondere kenmerken. Een ieder zal gevraagd worden of men kenmerken heeft. In de eerste plaats zul len dié vermeld worden, welke duidelijk waarneembaar zijn. I De onveranderlijke kenmer ken, b.v. groote litteekens, moedervlek- ken, litteekens buikoperatie, verminkin gen, litteekens beenbreuk, verschrompe- S lingen, verkrommingen, ontbrekende li- chaamsdeelen, afwijkende kleur van bei- i de oogen, e.d. moeten er dus op vermeld worden, en dienen dus, voor zoover niet direct zichtbaar, toch te worden opgege- j ven. Veranderlijke kenmerken I zooals wratten, tatoueeringen, sproeten, stotteren enz. behoeven niet vermeld te worden op het bewijs, doch worden er desgewenscht wel op geschreven. Teekenen voor ontvangst. Het verkregen bewijs moet de recht hebbende ook direct teekenen, evenals j een bewijs van ontvangst. Dit mag slechts geschieden met inkt die daarvoor is goedgekeurd en daar voor beschikbaar gesteld wordt. Niemand zal dus zijn vulpen (inkt) kunnen gebruiken. Het tevoren b.v. thuis invullen of teekenen van de oproeping is verbo den en dient men dus na te laten. De verplichting om te verschijnen. Wanneer men niet verschijnt, heeft dit tot gevolg dat geen persoonsbe wijs wordt uitgereikt, zoodat ieder, die verzuimt zich na ontvangen uit noodiging precies op tijd te melden, zich blootstelt aan strafvervolging we gens het niet in bezit hebben van een persoonsbewijs. Op de werkgevers rust de verplich ting hun werknemers de gelegenheid te geven het persoonsbewijs af te halen, zonder inhouding van loon. T.z.t. zullen wij nog berichten wat men moet doen bij verlies, verhuizing enz. Moch iemand nog vragen willen stel len (nu of later), dan kunnen deze bij de Redactie worden ingezonden, waarna deze in ons blad zullen worden beant woord. OOK AAN VITAMINE A EN D IS GEEN GEBREK. Er loopen geruchten, dat er niet meer genoeg insuline zou zijn voor onze sui kerzieken en niet genoeg vitamine A en D voor onze kinderen. Het Vad. heeft zich met de N.V. Or- ganon te Oss in verbinding gesteld en juist met die, omdat het gerucht wil, dat de firma wordt verplaatst naar Duitsch- land en haar productie hier moet staken en de directie heeft ons gemachtigd mede te deelen: De insulinepositie is uitstekend en een regelmatige voorziening in de behoefte kan worden gegarandeerd. Het vitami- nepraeparaat wordt in grooter hoeveel heid vervaardigd en omgezet, dan ooit te voren en de grondstoffenpositie daar voor is uitstekend. En ten slotte: de fa briek wordt noch overgeplaatst, noch ge sloten en draait op volle toeren. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. De Redactie van dit blad verzocht me voor dit nummer een artikeltje te schry- ven over wat er op middenstandsgebied de laatste maanden gebeurd is. Natuuriyk wil ik gaarne aan dit ver zoek voldoen. Temeer, omdat de Redac tie van dit blad altijd een open oog ge had heeft voor de middenstandsbelan- gen. Steeds heb ik met genoegen de ar tikelen, die onder dit opschrift ver schenen, gelezen. De meest belangrijke gebeurtenis voor den middenstand in de afgeloopen maanden is wel de oprichting van de Nederlandsche Middenstandscentrale ge weest. Reeds jaren geleden kwamen de drie Nederlandsche Middenstandsbonden tot samenwerking in de Commissie van Overleg. Deze Commissie heeft belangrijke aangelegenheden behandeld. Zoo is, mee als resultaat van het werken van deze commissie te noemen de Vestigingswet Kleinbedrijf, die er weer toe geleid heeft, dat er een be tere organisatie van handels- en vak onderwijs voor den middenstand tot stand kwam. Naast, en dikwijls geheel los van de middenstandsbonden, leefden de vak organisaties. Veel contact bestond er niet. Het behoeft geen betoog, dat, in de gewijzigde omstandigheden waaronder we nu leven, in dezen toestand hoog- noodig verandering moest komen. Meer concentratie was noodzakelijk. Om dit te bereiken hebben de drie Nederlandsche Middenstandsbonden de Nederlandsche Middenstands Centrale (N.M.C.) opgericht. Deze is bevoegd, onder verantwoorde lijkheid van alle samenstellende deelen, zelfstandig en uitsluitend handelend op te treden t.a.v. de sociaal-politieke en sociaal-economische aangelegenheden. Daarom hebben de middenstandsbon den hun bevoegdheden tot beslissen en handelen in deze aangelegenheden volle dig aan dit centrale orgaan overgedra gen. Hoewel dus de N. M. C. zelfstandig handelt, kan ze toch geen beslissing nemen anders dan met algemeene stemmen. Ieder bestuur brengt één stem uit. Hierdoor is gewaarborgd, dat er geen beslissingen genomen kunnen worden, die indruischen tegen de levens- en we reldbeschouwingen van een der bonden. Het Dagelijksch Bestuur van de N.M.C. bestaat uit de heeren C. Burger te Amsterdam, B. Meilink te Zwolle en D. Swagerman te 's Gravenhage. De N.M.B. zetelt te 's Gravenhage, Mauritskade 33. Aan dit Bureau zijn vier secretaris sen en een administrateur verbonden. Het is als volgt samengesteld: Afdeeling algemeene zaken, secreta ris mr F. J. H. Bachg. Juridische afdeeling, secretaris Mr J. van Andel. Economische afdeeling, secretaris Drs H. L. Jansen. Afdeeling sociale zaken, secretaris mr J. Ekker. Afdeeling administratie de heer A. Visser, administrateur. De aanverwante vakgroepen in de N.M.C. werken samen in een viertal ka mers, ieder onder leiding van een secre taris. Kamer van ambacht en kleinnijver- heid, mr J. Ekker le en Drs H. L. Jan sen 2e secretaris. Kamer voor detailhandel, Drs H. L. Jansen le en mr J. Ekker 2e secretaris. Kamer voor dienstverleening en ver keer, secretaris mr J. van Andel. Kamer grossierderij, secretaris de heer F. L. van der Leeuw. In en door deze Kamers worden de meer algemeene belangen der gelijk soortige- en aanverwante bedrijfstakken binnen het geheel van de N.M.C. be hartigd en bevorderd, met samenbun deling van alle krachten, waarover de middenstandsbeweging beschikt. Via deze Kamers is ook het vakele ment in het algemeen vertegenwoordigd in de leiding van de Nederlandsche Middenstands Centrale. In het dagblad „De Rotterdammer" van 5 October 1.1. lezen we, naar aan leiding van de oprichting van de N.M.C. de volgende driestar: „De mededeeling welke ons van offi- cieele zijde verstrekt werd omtrent de concentratie in den middenstand, geeft ons aanleiding de volgende opmerkin gen te maken: Hier is nu een concentratie tot stand gekomen in echt Nederlandschen zin. Hier is nu sprake van saambundeling van alle beschikbare krachten, van sa menwerking van alle instanties, welke op één levensterrein werkzaam zijn, met behoud van de zelfstandigheid van de onderscheidene groepen. De situatie is nu zóó geworden, dat a.h.w. de bestuursbevoegdheid is over gedragen aan de Middenstandscentrale, welke wordt samengesteld uit de drie middenstandsbonden. Deze drie stands- organisaties werken op deze wijze zeer nauw me; elkander samen en bestrijken zoo het geheele gebied, door hun cen trale. Welnu, wat op deze wijze verkregen werd, kan worden nagevolgd op ander terrein. Waar een wil is, daar is een weg. We hebben altyd gestreden tegen noode- looze verdeeldheid, maar we voerden ook altijd het pleit voor noodzakelijke gedeeldheid. Wanneer de onderscheiden levensrichtingen steeds bekroning van de samenstellende deelen vinden in een toporganisatie, doch daarbij de organi saties als samenstellende deelen eigen verantwoordelijkheid en zelfstandigheid behouden, dan is het voor de regeeren- de autoriteiten mogelijk om ^lirect con tact te hebben met ééne instantie, welke 't geheele complex omvat, terwijl dan in die instantie de verschillende stroomin gen zich kunnen doen hooren en de zienswijze daarover kunnen kenbaar maken. Het is wel zeer merkwaardig, dat de middenstand, die wel van alle standen in ons land het meeste gedeeld was, en waarin zoo velerlei groepen zijn saam- gebracht, de eerste is, welke kan komen met dit gelukkige resultaat. Als dit nu mogelijk is by een stand, waarin ondernemers en winkeliers zijn, en die dan nog weer gesplitst in zeer vele bedrijfsgroepen, dan moet het zeker mo gelijk zijn op andere terreinen, waar de variëteit lang zoo groot niet is." Gelet op dezen gang van zaken, is de vraag gewettigd, of het nu niet hoog tijd geworden is, dat de middenstands-, de winkeliersvereenigingen en de vak organisaties, die nu nog alleen en op zichzelf staan, zich aansluiten bij een 1 der drie middenstandsbonden. Nu parasiteeren ze nog op het werk van anderenen ze missen allen in- i vloed. I Deze tijd vraagt, neen eischt concen tratie. Daarom dient iedere middenstander zich aan te sluiten bij een der drie bon den. Bij welke? Voor een Christenmiddenstander is deze vraag gemakkelijk te beantwoor den. Voor hem is de Christelijke Mid denstandsbond de aangewezen plaats. Het adres van dezen Bond isDe Ruyterstraat 74, 's Gravenhage. Christenmiddenstanders, parasiteer niet langer, maar sluit U aan. Versterk onze gelederenHelp mee om onze plaats (Uw plaats) in te nemen en an derzijds te behouden.' Concentratie'van alle krachten! Ook de Uwe! P. I. HAMMING, Lid v. h. Bestuur v. d. Chr. Middenstandsbond. Vlissingen. In een rede te Maastricht heeft com missaris-generaal Dr Fischböck gespro ken over de belastingen in de Neder landsche volkshuishouding tijdens den oorlogstoestand. Hij herinnerde daarbij aan woorden van den Duitschen minis ter van Financiën, onlangs te Weenen gesproken. Wanneer Nederland naar verhouding even zwaar belast was als het Duitsche volk, zou hier ongeveer 2,3 milliard gulden aan belasting opgebracht moeten worden, terwijl de belastingop brengst over 1940 slechts 900 millioen gulden bedroeg. Dr Fischböck meende nu, dat, wanneer Duitschland een derge lijke last kan dragen, dit ook voor Ne derland mogelijk moet zijn. In het „Nationale Dagblad" gewaagt Mr Dr H. G. von Brucken Fock van de eerstdaags te verwachten algemeene in komstenbelasting, welke de loonbelas ting aanvult. Zooals de loonbelasting het looninkomen bij de bron belast, zal een kapitaalopbrengstbelasting het ka pitaalinkomen bij de bron belasten met vermoedelijk 15 pet. Genieters van loon- en kapitaalinkomsten van samen meer dan 4000, zullen afzonderlijk in de in komstenbelasting worden aangeslagen. Verder schrijft de heer Von Brucken Fock over een verhooging van de winst belasting van 30 tot 40 pet., waaraan nog toe te voegen een superdividendbe lasting. Ook zouden naamlooze vennoot schappen aan een vermogensheffing on derworpen worden, waarbij tevens de doode hand weer betrokken wordt. Ten slotte vermeldt de schrijver nog belas tingplannen ten aanzien van de reserves en de tantièmes van N.V.'s. De heer Von Brucken Fock merkt op, dat er voor de gehuwden met groote ge zinnen en niet meer dan middelbare in komens en vermogens veeleer van belas tingverlichting dan van verzwaring spra ke zal zijn. Voor wie werkelijk in dezen tijd zijn vaderland wil dienen, is er een een voudige waarheid, die altijd, maar nu in het bijzonder, geldt: hard werken, sober leven en den naaste liefhebben als zichzelf. Dat is oude Christelijke levensregel, die altijd nieuw blijft. Dat is de grond wet van de hoogste maatschappelijke samenleving. Wie het wel meent met zijn land en volk, brenge dit in prak tijk. (Standaard.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 6