Een woord aan onze lezers. Be verzending van ons blad. Christelijk Dagblad voor Zeeland MEI 1940-MEI 1941. EERSTE BLAD Wat de legerberichten melden. DAGKALENDER. Binnenland MAANDAG 12 MEI 1941 55e JAARGANG - No. 10 Wapenfabrieken en vliegvelden In Engeland De, strijd In de lucht. Engeland verloor In April 106 schepen. In Abessinlö zijn nog drie fronten. Alle insignes en uniformen op de scholen verboden. Inlevering van granen, zaden, peulvruchten vódr 1 Juli. Bureaux Lange Vorstctraat 70, Goes Postrekening 44458 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, F A N O Y, Lange üiststraait 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANQE te Goes. Abonnementsprijs f2.73 per kwartaaf Weekabonnementen voor Middelburg Goes en/plaatsen, waar een agent is aan gesteld f021. Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige adverteirtiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentóën onder ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Dat vandaag groote blijdschap ons hart vervult, zullen onze lezers wel ver staan. „De Zeeuw" verschijnt vanaf heden weer. De band tusschen ons en onze abonné's kan weer worden hersteld. Na 10 October 1940 gaat nu weer een num mer van ons blad naar stad en dorp, naar duizenden gezinnen, waar reeds een reeks van jaren „De Zeeuw" in huis kwam. Het personeel van blad en drukkerij kan nu zjjn arbeid wederom voortzetten. Onze dank gaat bovenal uit tot God, Die. de gebeden heeft willen verhoeren, die tot Hem zjjn opgezonden om den ar beid der Christelijke per» ia Zeeland weer voortgang te doen, hebben, Ook aan de autoriteiten, die het verschijnen van ons blad weer mogelijk hebben gemaakt, betuigen wij daarvoor onze erkentelijk heid. Wij vertrouwen, ja, wij zijn er zeker van, dat onze lezers in onze blijdschap en dankbaarheid zullen deelen. Er is in Zee land een groot aantal gezinnen, waar dagelijks ons blad door ouders en kinde ren werd gelezen, waar een innige band was ontstaan tusschen lezers en redactie. Dat die band niet was doorgesneden, weten wij, maar dat hij vanaf heden weer dagelijks kan worden gevoeld, verheugt ons. In Gods kracht en met de hulp van onzen trouwen lezerskring hopen wij de moeilijkheden te boven te komen. Als men ons steunt met zijn abonnemen ten en advertenties, dan kunnen niet al leen moeilijkheden worden overwonnen, maar kunnen wij zelfs wellicht nog ide alen, die wij en misschien ook onze le zers hebben, verwezenlijken. Door een dracht en toewijding kan veel worden bereikt. Als algemeen Christelijk dagblad willen wij gaarne geven, wat ouderen en jongeren vragen. Heb ben onze lezers een'of anderen wensch, willen zij graag in ons blad geregeld of bij voorkomende gelegenheden over iets worden ingelicht, laten zij ons schrijven. Indien het mogelijk is, zal aan hun ver langen gaarne worden voldaan. Wij kunnen nu reeds mededeelen, dat wij aan een aantal predikanten, uit ver schillende kerken hebben verzocht, een korte meditatie te willen schrijven voor ons Zondagsblad. Nog enkele andere plannen hebben wij ons gedacht, waarvan te zijner tijd me- dedeeling zal worden gedaan indien ze uitvoerbaar blijken te zijn. Graag zouden wij zien, dat ons blad weer de huisvriend werd, die eiken dag in het gezin hartelijk welkom is. Zoo gaan wij de toekomst tegemoet. Gaarne willen wij in de moeilijke tijden die wij beleven opbouwend werken. Volksvoorlichting is nu meer dan ooit een heel moeilijk en verantwoordelijk werk en dagelijks zal ons gebed tot God dienen op te gaan om wijsheid en kracht. Wjj vertrouwen, dat ook onze lezers in hun gebed den arbeid der Christelijke pers niet zullen vergeten. Mogen wij de moeilijkheden uit den weg gaan? Neen! Christenen moeten lichtdragers zijn, en in het waar achtig belang van land en volk meewer ken met Inspanning van alle krach ten aan de behartiging van de vele belangen, die er ook nu zijn. Wij mogen ons daaraan niet onttrekken. Een Christen kent immers de Bron van de ware kracht? Hij huppelt niet lichtvaardig over de zorgen heen, maar hij weet, dat hij ze niet alléén heeft te dragen. Ook nu moet het uitkomen, dat de Christen die bij de Schrift leeft, de beste burger ls. Wij mogen het leven niet negatief aanvaarden, maar hebben allen een roe ping te vervullen. God en onzen naaste hebben wij te dienen en tegen het egoïsme te strijden. De groote algemeene belangen moeten wij voortdurend voor oogen hebben. Ook bjj onzen persarbeid, waaraan ongetwij feld fouten en gebreken zullen kleven. Maar van onze lezers vragen wij har telijke, krachtige medewerking. Maakt den arbeid der Christelijke pers in ons gewest, dat wij allen zoo hartelijk liefhebben, verder mogelijk. Steunt ons men vergeve ons voor ditmaal het preeken voor eigen parochie met Uw abonnement en met Uw advertenties en beveelt ook by Uw vrienden en kennis sen ons blad aan. Voor Uw steun zeggen wij U bij voor bant recht hartelijk dank. Wij moeten, rekening houdende met de beperkte verke»rsmiddelen ona blad vroeg ter perse leggen, willen onze abon- né's zooveel mogelijk 's avonds de krant nog ontvangen. Berichten en advertenties kunnen dan ook niet later dan elf uur v. m. worden aangenomen, willen ze nog in het nummer van dienzelfden dag wor den opgenomen. Groote advertenties, verslagen enz. dienen als regel per eerste post 's morgen® in ons bezit te zUn. Onze adverteerders, correspondenten en agen ten zullen wel zoo vriendelijk zijn, hier mede rekening tb houden? aangevallen - Bommen op Berlijn en ÜVSannbelm, Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend. Het luchtwapen heeft in het zeegebied rondom Engeland twee koopvaardijsche pen met tezamen 3000 ton tot zinken gebracht, en drie andere schepen bescha digd, waaronder een groot vrachtschip zoo ernstig, dat dit vaartuig als verlo ren beschouwd moet worden. Gevechts vliegtuigen bombardeerden ten Zuiden van Portsmouth een Britschen torpedo- bootjaren, welke in brand geraakte. Des nachts bombardeerden gevechts vliegtuigen met goede uitwerking wa penfabrieken en vliegvelden in de Mid lands en in Zuid-Engeland, alsmede ha venwerken aan de Schotsche Oostkust en in West- en Zuid-Oost-Engeland. Hier bij gelukte het een vijandelijk vliegtuig neer te schieten. In Noord-Afrika verliepen plaatselijke gevechtshandelingen bij Tobroek en Sol- loem met goed succes voor de Duitsch- Italiaansche troepen. Bij het eiland Mal ta vernietigden Duitsche duikbommen werpers een Britschen onderzeeër. De vijand liet des nachts op verschei dene plaatsen in Zuid-West-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Vooral in Mannheim ontstond schade in woon wijken en werden branden veroorzaakt in fabrieken, welke echter snel gebluscht konden worden. Afzonderlijke vliegtui gen deden een aanval op het centrum van de rijkshoofdstad. Onder de burgerbe volking werden eenige slachtoffers ge maakt aan dooden en gewonden. Nacht jagers en luchtdoelartillerie schoten vijf, marine-artillerie twee Britsche vliegtui gen omlaag. In zijn weermachtsbericht no. 339 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Ten Zuiden van Malta hebben Duit sche vliegtuigen een aanval gedaan op schepen van den vijand. Een duikboot werd tot zinken gebracht en een torpe doboot beschadigd. In Noord-Afrika waren Italiaansch- Duitsche afdeelingen aan het front van Solloem met gepantserde strijdkrachten op succesrijke wijze in actie. Aan het front van Tobroek was bedrijvigheid van de artillerie. De vijand ondernam een luchtaanval op Derna. In de Aegeïsche Zee hebben wij de eilanden Andros, Tynos en Ternia van de groep der Cycladen bezet. In Oost-Afrika Boden onze troepen hardnekkig verzet tegenover den toene- menden druk van den* vijand. In den nacht van 7 op 8 Mei werd een aanva1 van Indische detachementen in den sec tor van Aladji afgeslagen. Een vliegtuig van het type GÏoster werd te Aladji door ons luchtdoelgeschut neergehaald. Het D. N. B. meldt: Op de vliegvelden bij Lincoln, Cam bridge en St Eval werden hangars en onderkomens getroffen en in brand ge schoten. Op verscheidene andere vlieg velden werden startbanen en andere in richtingen beschadigd. Er ontstonden een groote en verscheidene kleine bran den in een metaalfabriek bij Blough. In de aluminiumfabriek Warrington en de wapenfabriek te Nottingham werden vol treffers op hallen en werkplaatsen ge plaatst. Duitsche verkenners hebben, naar D. N. B. verder meldt, geconstateerd, dat de aanvallen op Britsche wapenfabrie ken en vliegvelden in de Midlands groote j branden veroorzaakt hebben, die nog aanhouden. De aanvallen van de Duitsche lucht macht op de havens van Engeland heb ben, naar aan het D. N. B. gemeld wordt volgens Britsche bronnen zeer groote schade teweeggebracht en een ingrijpen den terugslag op de geheele oorlogssitu atie gehad. Omstreeks 20 vliegvelden in Zuid- en midden-Engeland zijn volgens de defini tieveberichten, naar het D. N. B. van welingelichte zijde verneemt, in den af- geloopen nacht door Duitsche bommen werpers goeddeels met succes aangeval len. Brisant- en brandbommen richtten over het algemeen aanzienlijke verwoes tingen aan. Op verscheidene vliegvelden brandden hangars en kwartieren af. Ook talrijke technische installaties van de grondorganisatie werden vernietigd. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Vijandelijke vluchten waren in den nacht van 9 op 10 Mei gericht op Noord- West- en Zuid-West Duitschland. De aan vallen golden in hoofdzaak Zuid-West Duitschland, waar verscheidene vliegtui gen een groote stad met brisant- en met brandbommen bestookten. Over de ver oorzaakte schade zijn nog geen defini tieve berichten beschikbaar. Wel kan als zeker worden aangenomen, dat er ver liezen onder de burgerbevolking ont staan zijn. Van de tot Noord-Duitseh- land doordringende vliegtuigen bereikten eenige ook de rijkshoofdstad. Hier wer den bommen geworpen op een dichtbe volkte woonwijk. Er ontstond geen mili taire schade. Wel werden woonhuizen verwoest en werden verscheidene bur gers gedood en gewond. De R.A.F. heeft bij de aanvallen van dien nacht op Duitsch rijksgebied zes vliegtuigen verloren. Daarvan werden er volgens D.N.B. vier door luchtdoel geschut en nachtjagers neergeschoten en twee door luchtdoelgeschut van de marine. Volgens de voorloopige gegevens zijn als gevolg van den Britschen luchtaan val op Hamburg in den nacht van Don derdag op Vrijdag onder de burgerbe volking en in een arbeidskamp 94 men- schen gedood. Verwacht moet worden, dat het aantal slachtoffers nog grooter wordt; 35 personen worden nog ver mist. Het Britsche ministerie van Inlich tingen heeft bekend gemaakt, dat de totale scheepsverllezen in April 106 schepen van bjj elkaar 488.124 ton heb ben bedragen. Van de verloren gegane schepen waren 60 (293,089 ton) Engel- sche, 43 schepen (189,473) geallieerde en drie (5582) neutrale. De cijfers over April zjjn de hoogste, die van officieele Engelsche zijde ooit als verliezen van een maand zijn gepubliceerd. In de Londensche bladen wijst men er echter op, dat daarin ook de verliezen tijdens den Griekschen veldtocht alBmede Grieksche en Zuidslavische schepen zijn verrekend, zoodat ze voor den Atlanti- schen Oceaan misschien een lichte ver betering aangeven. BERICHTEN VAN HET IRAK8CHE OPPERBEVEL. Het Irakeche opperbevel meldt: Hevige vijandelijke luchtbombarde menten zonder ophouden hebben de Iraksche troepen, die het vliegveld Hab- baniyah belegeren genoodzaakt, zich op betere stellingen terug te trekken. Op 7 Mei hebben bij Habbaniayah felle ge vechten gewoed, waarbij de vijand zware verliezen leed. De Iraksche artillerie be schoot met succes de Engelsche stel lingen, doch ook de Iraksche verliezen zijn zwaar. Naar uit Bagdad verluidt heeft de Iraksche regeering den petroleumtoe- voer naar Haifa thans volkomen afge sloten. In deze dagen komen de herinnerin gen aan de gebeurtenissen, die in de periode van 10 tot 17 Mei 1940 Leb ben plaats gehad, bij ieder weer boven. We doorleven als het ware weer van dag tot dag en van uur tot uur het leed, de angst, de spanning en het ver driet, toen geleden en doorstaan en nog, rouwt ons hart over wat toen ge beurd is. Velen zijn in Mei 1940 in droefheid gedompeld. Zij zullen het in deze dagen moeilijk hebben. Dit korte woord van /herdenking bedoelt allerminst bij hen weer wonden open te rijten, maar wel willen wij in teere piëteit eeren de zo nen van het vaderland, die in de oor- logswcek in den strijd zijn gevallen of later aan hun verwondingen zijn bezwe ken. Waarlijk troosten kunnen wij, men- schen, onze bedroefde raedemenschen niet. Dat kan alleen een genadig en barmhartig God hen, die met hun ver driet tot Hem gaan. Maar ons mee-ieven, ons mee-voelen willen wij wsl tooaen. Wij eeren onze gevallen mannen en jongens, die hun leven gaven voor ons geliefde vader land. Een stille, waardige herdenking moet het zy'n. Éij rouw past geen demonstra tie of iets, wat tot ordeverstoring kan leiden. Ook geen bitterheid. Er rusten in den Nederlandschen bodem ook andere dan Nederlandsche soldaten. Evenals hier zijn er in Duitsch land en Frankrijk, dezer dagen weduwen en weezen, vaders, moeders en verloof den die met hun gedachten vertoeven bij een oorlogsgraf, dat hier in Mei is gedolven. Ook aan hen denken wij. Vergeten doen wij evenmin onze me ideburgers, die als slachtoffers der oor logshandelingen vielen of in de oorlogs- week of daarna hun have en goed, waar bij zooveel was, waaraan zij gehecht waren, geheel of gedeeltelijk teloor za gen gaan. Ook naar de oorlogsinvaliden gaan onze gedachten met deernis uit. Maar wij kunnen en mogen niet al leen achteruit zien. De blik moet voor uit. Laten wij in voortdurend vertrou wen op God onzen plicht betrachten, krachtig meewerken aan den wederop bouw, waardig ons gedragen tegenover de bezettende macht en trouw arbeiden op de plaats, die wij innemen met de belijdenis in het hart: „Mijn schild ende betrouwen Zyt Gij, o God, mijn Heer". De Iraksche minister van oorlog heeft op weg van Bagdad naar Ankara een interview verleend, waarin hij volgens A.N.P. zeide, dat de militaire positie gunstig is en herhaalde, dat Irak geen compromis zal sluiten, doch zijn recht verlangt. VICTOR EMMANUEL BRENGT BEZOEK AAN ALBANIë. (Stefani.) Zaterdag heeft koning-kei zer Victor .Emanuel III voor het eerst een bezoek gebracht aan Albanië, het geen groote geestdrift teweeg gebracht heeft b^j de geheele bevolking, die uiting heeft gegeven aan haar vreugde over de weldaden, die haar land ten deel gevallen zijn van de zjjde van de Italiaansche regeering sedert de ver- eeniging van Albanië en Italië. ROME. (D. N. B.) Over het verloop van den strijd in Abessinië wordt in politieke kringen de volgende uiteen zetting gegeven: De Italianen strijden in drie afzon- deriyke groepen. De eerste groep vecht onder per soonlek bevel van den onderkoning, den hertog van Aosta, in het gebied van Amba Alagl, op ongeveer 400 kilo meter van Addis Abeba. Dit is de be langrijkste sector, waar hevig gevoch ten wordt; de Italianen öndernemen er aanvallen, de Engelschen tegenaanval len. De tweede groep staat in de omge ving van het Tanameer bj Gondar. De derde groep opereert onder bevel van generaal Gazzera in het gebied van Djimma en Galla in het Zuidwesten van Abessinië. Hier bevindt zich het uitgestrekte gebied van groote meren en onbetreden oerwouden. Tot dusverre zijn de Engelschen hier nog niet ver der opgerukt. Voorts bevinden zich hier en daar nog centra van Italiaanschen tegen stand. MAANDAG 12 MEI 1941. God is ons een toevlucht en sterkte, Hy is krachtigiyk bevonden een hulp in benauwdheden. Daarom zullen wy niet vreezen, al veranderde de aarde hare plaats, en al werden de bergen verzet in het hart van de zeeën. Ps. 46 2 en 3. Zon. op onder 5.50 21.24 Maan. op onder 22.57 7.06 18 Mei: Laatste kwartier. 2 Juni: Eerste kwartier. OOK IN BELGIE EEN TEXTIEL- KAART. Met ingang van 31 Mei wordt in Bel gië een textiel- of kleedingkaart inge steld voor vier verschillende categorie- en van belanghebbenden: personen ouder dan 15 jaar, kinderen van 3 tot 15 jaar, kinderen van 1 tot 3 jaar en jonggebore nen van minder dan een jaar. Voor de eerste twee categorieën zei het aantal punten 160 bedragen, voor de derde categorie 80 en voor de vierde 150. Voorts worden aan iedere kaart bonnen toegevoegd voor naai- en stopgaren, sok ken en kousen. De kaarten zullen telkens om de drie maanden moeten worden ver nieuwd. DE EMIR VAN TRANSJORDANIë DOOR ZIJN ZOON GEWOND. Het Zwitsersche Telegraafagentschap (S. P. T.) meldt uit Amman: Emir Abdoella van Transjordanië, is na een hoogloopende oneenigheid met zijn oudsten zoon, Talah, door dezen met een revolverschot gewond. Nadere bij zonderheden over de verwonding van den emir zijn niet bekend. Het conflict schijnt ontstaan te zijn dat het feit, dat emir Abdoella in een oproep het Arabische volk aangespoord heeft de wapens tegen Rasjid Ali op te nemen. Zijn zoon, die bekend staat als een zeer fel Arabische nationalist, had hierdoor met zijn vader reeds eenige ma len ernstige meeningsverschillen. De secretaris-generaal van opvoeding; wetenschap en cultuurbescherming heeft nadat hij reeds vroeger had te kennen gegeven, dat het dragen van insignes of andere onderscheidingsteekenen in de school of in de onmiddellijke nabijheid van de school door leden van het onder wijzend personeel en leerlingen niet mocht worden toegelaten, thans nader bepaald, dat dit verbod ook geldt voor niet-politieke insignes en alle soorten van uniformen of deelen van uniformen. Het verbod geldt niet voor Duitsche kinderen, ook wanneer zij Nederlandsche scholen bezoeken en evenmin voor Duit sche insignes en voor insignes van col lecten, die door den Rykscommissaris zyn goedgekeurd. Het dragen van Nederlandsche orde- teekenen door leden van het personeel die daartoe zyn gerechtigd, is eveneens geoorloofd. IN VOORRAAD HEBBEN VAN DEZE PRODUCTEN NA DIEN DATUM WORDT GESTRAFT. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd brengt onder de aandacht van alle landbouwers, dat het In het voornemen ligt maatregelen te treffen, volgens welke het verboden Is om na 1 Juli a.s. nog granen, zaden en peulvruchten, hetzij gedorscht, hetzij on- gedorsoht In voorraad te hebben op de bedrijven of elders. Dit verbod geldt voor alle granen met inbegrip van boekweit, voor peulvruch ten, voor koolzaad, karwyzaad, kanarie zaad, geel mosterdzaad en ïynzaad, en voor alle producten, waarvan één of meer der bovengenoemde een bestand deel uitmaken met uitzondering van mengvoer, dat op regelmatige wyze door den landbouwer is betrokken. Men dient er dus rekening mede te houden, dat het in voorraad hebben van bovengenoemde producten na 1 Juli a.s. zal worden gestraft, terwyi dan tevens tot in bezit neming dezer producten zon der eenige formaliteit zal worden over gegaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1