Mijnhardtjes Andere, dan echte thee. Uit de Provincie Zons op- en ondergang. /Qy %r Nooit zou de Midza Reputatie Ook voor vergaderingen met een zuiver godsdienstig karakter vergunning noodig. EN TOCH ZEER DRINKBAAR. BOSCH BESSEN BLAD, KERSENBLAD, BRAMENBLAD EN NOTENBLAD. Het instituut voor onderzoek op het gebied van groenten en fruit te Wage- ningen heeft getracht thee te bereiden uit andere gewassen dan die, welke de echte thee leveren. Bovendien was het vooropgestelde doel om kruiden te ne men, die in gedroogden en afgetrokken toestand een kleur zouden bezitten, die overeen kwam met thee en waarvan het aftreksel eveneens in kleur zou overeen stemmen. Bij het zoeken naar een geschikt sur rogaat werd rekening gehouden met de vroeger verkregen ervaring met thee soorten in andere landen dan het onze. Na verschillende mengsels te hebben samengesteld en geproefd, meenen wij thans, aldus het instituut, de twee vol gende recepten te moeten aanraden: le. 3 deelen boschbessenblad (Vaccini- um myrtillus), 1 deel geroosterd bosch bessenblad, 1 deel kersenblad (Prunus avium of Pr. cerasus), plus een zeer kleine hoeveelheid notenblad (Juglans regia). 2e. 3 deelen boschbessenblad, 1 deel bramenblad of andere Rubus soorten, 1 deel kersenblad en een weinig notenblad. Indien men het aftreksel een herinne ring wil geven van bloementhee, kan men aan het zetsel een zeer kleine hoeveel heid versche of gedroogde bloemen toe voegen van Jasminum sambac (melati) of van Ulmaria palustris, de bekende moerasspireae. Melati zal hier wel moei lijk te krijgen zijn. Het hoofdbestanddeel van beide thee mengsels is dus het boschbessenblad, dat in onze bosschen in groote hoeveelheden te krijgen is. Zelfs zou men dit blad uitsluitend kun nen gebruiken, doch het aftreksel is dan te licht en het bevat te weinig samen trekkende stoffen. Om de kleur te ver beteren, voegden wij aan het groene boschbessenblad geroosterd blad toe, waardoor het aftreksel bruiner wordt. Het krijgt dan echter ook een iet of wat branderigen smaak, die evenwel niet onaangenaam is. De toevoeging van het bramenblad gaf een verbetering in kleur. De hoeveelheid mag echter niet te groot zijn, daar het zetsel dan te zuur zou worden. Kersen en notenblad worden in hoofdzaak toegevoegd om den smaak van het boschbessenblad te ondersteu nen. Op het laboratorium bereidden wij een zekere hoeveelheid, die wij verkrijgbaar stellen aan de Centrale Verkoopafdeeling van het instituut tegen f 0.35 per 60 gr. Het ligt niet op den weg van het insti tuut om als theefabriek te fungeeren; de verkoop geschiedt enkel om het publiek in de gelegenheid te stellen met het pro duct kennis te maken. Het zetten kan op gelyke wijze plaats vinden als voor thee gebruikelijk is. Wel licht verdient het aanbeveling om het op een theelichtje een kwartier te laten trekken. Het treksel kan desnoods ook zonder suiker en melk gedronken wor den. Toevoeging van een weinig thee bladeren kan geschieden, daar de «mank van Vaccinium-thee harmonieert met dien van de echte thee. 11 OCTOBER 1940. Op 7 uur 57 min. Onder 6 uur 56 min. GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAUX Te T e r n e u z e n zal een gewestelijk arbeidsbureau worden gevestigd, waar mee, zooals men weet, een eersten stap op den weg naar de algemeene reorga nisatie op het gebied der arbeidsbemid deling en verdere sociale zorg zal wor den gezet. Te Hulst zal een bijkantoor van dit arbeidsbureau komen, waar onder eenige in den Oosthoek van Zeeuwsch Vlaanderen gelegen gemeen ten zullen ressorteeren voor wat de „Fijn-lager. Koraaandedeur". Het was een vernuftig Amsterdamsch caféhouder die deze woordspeling op de bekende Duitsche borden als reclame voor zijn zaak gebruikte. L(FniQ Ess-Holland), werkloozenzorg en de arbeidsbemidde ling betreft. Voor Walcheren, Noord- en Zuid-Be veland en Schouwen-Duiveland komt een gewestelijk bureau te Middelburg. Het bureau, waarbij 3050 ambtenaren te werk zullen worden gesteld, zal voorloo- pig worden ondergebracht in het gebouw van de gemeentelijke arbeidsbeurs. Het ligt echter in de bedoeling zoo spoedig mogelijk een nieuw kantoor te bouwen. Verwacht wordt, dat een bijkantoor te Vlissingen zal komen voor deze gemeen te en Ritthem. Middelburg zal het ove rige Walcheren omvatten, met wellicht Noord-Beveland. De mogelijkheid bestaat dat ook Domburg een bijkantoor krijgt. In Zuid-Beveland komen bijkantoren te Goes en vermoedelijk te Kruiningen en in Zierikzee zal een bijkantoor voor Schouwen en Duiveland worden geves tigd. HET BEZOEK VAN IR LOUWES AAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vrjjdag en Zaterdag j.L bracht de heer Ir Louwes, directeur-generaal voor de Voedselvoorziening, in gezelschap van den Zeeuwschen voedselcommissaris, Ir Dorst, het hoofd van den crisiscontrole dienst en den secretaris van het Rijks bureau voor de voedselvoorziening het aangekondigde bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Na de boerderij van den landbouwer Scheele te Boschkapelle bezichtigd te hebben, bezocht het gezelschap verschil lende burgemeesters in de streek, om zich in verband met de regeling van de voedselvoorziening op de hoogte te stel len van eventueele bijzondere moeilijk heden. Klachten waren er vrijwel niet. Ten aanzien van de vleeschdistributie, die hier meer moeilijkheden dan elders opleverde, werd medegedeeld, dat met den aanvoer van slachtvee tijdelijk zal bijgesprongen worden uit overig Neder land, wanneer er in de eerstvolgende weken uit de streek zelf nog geen vol doende aanvoer van rundvee en varkens komt. Men mag ervan verzekerd zijn, dat ook in Zeeuwsch-Vlaanderen afdoende maat regelen worden getroffen om den aan voer van slachtvee voortaan voldoende te doen zijn. De laatste dagen had het in die streek de aandacht getrokken, dat wederom smokkelarij naar België plaats vond. De smokkelarij betrof aardappelmeel, ca cao en kaas. Afdoende maatregelen zul len getroffen worden om aan deze smok kelarij voor goed een einde te maken. Zaterdag jl.l bracht het gezelschap een bezoek aan West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, waarbij o.m. de boerderij van de Dobbelaere te IJzendijke bezichtigd werd BOMMEN OP RITTHEM EN BRESKENS. Dinsdagavond rond 9 uur klonk boven Vlissingen en wijde omgeving weer het zware geronk van een Engelsch vlieg tuig, dat met enkele lichtkogels een groot gedeelte van het eiland verlichtte. Het afweergeschut trad in werking en even later gaven de alarmsirenes het sein „luchtgevaar", hetgeen tot tegen elf uur heeft geduurd. Tusschen het lawaai van het geschut door kon eenige malen duidelijk het ex- plodeeren yan bommen worden waar genomen. In Vlissingen is geen enkele van deze projectielen neergekomen. Wel zijn er twee op bouwland bij den Boomdijk aan den Zuidwatering te Ritthem gevallen. Hier werden twee tamelijk groote trech ters in den grond geslagen, terwijl scher ven van bommen door de muren van om liggende schuren heendrongen. Een stuk kwam zelfs by het op betrekkelyk verren afstand gelegen gemeentehuis terecht-. Ook liepen eenige huizen nog lichte scha de op in den vorm van gebroken ruiten en verschoven dakpannen. Verder kreeg Breskens nog een onge- wenscht bezoek. Een bom viel op een stuk bouwland aan den Langeweg zon der schade aan te richten. Voorts moe ten er naby Nieuwesluis nog twee in het water zyn geworpen. (P. Z. C.) DE PRIJZEN VAN EIEREN, BOTER EN KAAS. Zooals wjj reeds meldden, wordt in verschillende streken van Zeeland de prysvoorschriften omtrent eieren, boter en vleesch niet nagekomen. Het volgen de wordt daarom nogmaals met nadruk onder de aandacht van handelaren en publiek gebracht. Eieren. De pryzen van verkoop van eieren aan verbruikers zal ten hoog ste mogen bedragen: 7.5 cent per stuk voor versche eieren, wegende 55 gram of meer. 6.5 cent per stuk voor versche eieren, wegende minder dan 55 gram. 5 cent per stuk voor kalkeieren. Deze regeling is ingegaan op 2 Sep tember 1940. Onder1 geenl voorwaarde Is verkoop ten gent een hoogeren prijs toegestaan. Boter. Bepaald is, dat de prijs voor den verkoop van boter aan verbruikers niet hooger mag zy'n dan f 1.85 per kg, dus f 0.92% per pond. Deze maximum prijs geldt voor alle soorten boter, dus niet alleen voor koelhuisboter, maar óók voor versche boter. Ook deze maximumprijs mag onder geert voorwendsel worden overschreden, ook niet met een beroep op everrtueele transportkosten. Vleesch. Overschryding van de masdmurapryzeu,; vermeld oj> de van ge meentewege goedgekeurde prysiysten, die in elke slagerswinkel moeten zyn op gehangen, is in geenerlei vorm toegela ten. De prys mag slechts berekend worden over de hoeveelheid werkelijk afgeleverd vleesch, derhalve niet byv. 4 ons leveren en voor 5 ons laten betalen. Voor even tueel bygeleverde beenen of zeenen mo gen geen vleeschpryzen berekend wor den; zy mogen slechts worden verkocht tegen daarvoor redeiyke pryzen, die uiteraard liggen beneden de vleeschpry zen. Aan de politie Is opgedragen op de na leving der prljsvoorschrifteny in het bij zonder t.a,v. eieren, boter en vleesch, streng toe te zien. DE IDENTITEITSBEWIJZEN. Wij wyzen er nog eens op, dat men sedert 1 October j.l. zy'n identiteitsbe wijs, of zijn geldig gemaakte stamkaart, of dito bewijs van Nederlanderschap steeds by zich moet hebben, als men de deur uitgaat. MIDDELBURG. MELK AAN DE SCHOOLKINDEREN. Maandag a.s. zal weder begonnen wor den met het verstrekken van een kwart liter melk aan de kinderen van de open bare scholen A, B en C, de Centrale Zevende-klasse-school, de Rijksleer- school en de R.K. school, voor zoover een medisch advies dit niet afraadt en de ouders geen principiëel bezwaar hebben. De kosten zijn hoogstens 14 cent, doch minder gegoeden kunnen ook met 10 of 4 cent volstaan en rekening wordt ge houden met het aantal kinderen uit één gezin, dat een der genoemde scholen bezoekt. HET RUILEN VAN KLEEDING- STUKKEN. Totaal zijn in drie dagen 168 kleeding- stukken ingeleverd, voor het verkrijgen van een bewijs, dat men een winter mantel of een winterjas mag koopen. Velen moesten echter worden terug gezonden, omdat zij met kleedingstuk- ken kwamen, die niet aan de eischen voldeden of wel dachten ook zonder iets in te leveren, wel een bewijs te kunnen bekomen. DE BRANDSTOFFENKAARTEN. Niettegenstaande voor de tweede maal gelegenheid gegeven wordt brandstof- fenkaarten in ontvangst te nemen, blij ven er nog velen nalatig zich daarvoor te melden. Onder hen, die wel komen zyn er verschillende, die denken tegen de betrokken ambtenaren hun ontevre denheid te moeten uiten op vaak weinig parlementaire wyze, niet begrijpende, dat die ambtenaren ook slechts doen, wat in den Haag is voorgeschreven. OPENBARE MEISJESSCHOOL. De lessen voor de le klas dezer school beginnen Zaterdagmorgen in de Han delsschool aan den Dam. GOES. KWAJONGENSSTREEK. Een dame ontving dezer dagen een brief, waarin haar aangemaand werd een bedrag van f 100 op een aangege ven tijdstip en op een bepaalde plaats te deponeeren. Wat haar te wachten stond als zy het niet deed, was voorgesteld door een doodskop en twee gekruiste doodsbeen deren. Later bleek aan de politie, dat het een „complot" was van twee knapen, van tien en twaalf jaar, dat door een derde ver raden werd. Zuid- en Noord-Beveland. zo'n goede hebben verworven als er geen IN HET OOG LOPENDE VOORDELEN werden geboden. Alleen de wekelijkse Goese premie-uitkeringen geven al een bijzonder voordeel. Spaart dus Midzabonnen! Administrateur van de veiling. Het bestuur der Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland" benoemde tot tydelyk administrateur dhr J. C. Cornelissen, thans boekhouder by de veiling. Van Dirk en Flip. Woensdagmiddag zyn Dirk en Flip oorzaak geworden dat de anders zoo ge- moedelijk bedryvige Westhavendyk het tooneel werd van een heftige bewogen heid. De jongens klommen op een pas- seerende wagen, geladen met bieten, wierpen er eenige van op straat, mis schien met de bedoeling deze later voor een ot ander doel te gebruiken. Juist toen zy weer op den beganen grond wa ren beland, passeerde een politie-agent, welke met de bedoeling hem te grypen, tegen Dirk aanreed. Dit laatste was voor een kinderlievend schipper oorzaak, dat hy resoluut z'n pootige figuur in 't spel bracht, om deze „mishandeling" te wre ken. Met groote woorden en gebaren trachtte hy dit onrecht den agent aan het verstand te brengen. Deze bleek van ander inzicht en het verschil liep zoo hoog, dat beiden zich naar het politiebu reau begavenDe schipper om den agent „aan te klagen", de agent om den schip per tot rede te brengen. Dirk en Flip hadden zich intusschen reeds lang verwijderd. WINTERKLEEDING. Ook hier is gisteren door velen ge bruik gemaakt van de gelegenheid om tegen inlevering van een gedragen klee- dingstuk een bon voor een nieuwe win terjas of wintermantel te bekomen. De animo was zóó groot, dat sommigen meer dan een uur in de rij moesten staan eer ze aan de beurt kwamen. Men werd echter vlot geholpen. Ook vanmiddag en morgenmiddag is er nog gelegenheid om zich op deze wyze van winterkleeding te voorzien. ZUID-BEVELAND. Kapelle. Loop der bevolking over de maand September 1940. Ingekomen: Ka. H. W. de Jager van Hilversum n. Kapelle, A 366; Ca. Sonke, van 's-Heer Arendskerke n. Biezelinge, D 28; Wa. Beeke, van Schore n. Bieze linge, D 152; Ny. Verhagen, van Mid delburg n. Kapelle, A 133; W. J. Bie- rens, van Dordrecht n. Biezelinge, D 220 N. Wisse, van Schore n. Kapelle, A 96; J. L. Wiskerke, van Deventer n. Ka pelle, A 333; M. Baijens, van O.- en W.- Souburg n. Biezelinge, D 15. Vertrokken: E. A. Scheele, van Bie zelinge n. Valburg; Da. Landman, van Kapelle n. Goes; Jvr. A. van Foreest, van Kapelle n. Wageningen; J. R. Pries ter, van Kapelle n. Wissenkerke; Ca. Gyzel, van Biezelinge n. Amersfoort; Ca. van Pienbroek, van Biezelinge n. Oostkapelle. Ovezande. Wegens het ontbreken van een behoorlijke woning heeft burgemees ter van Eikhuizen, sedert zijn benoeming alhier met zijn gezin te Goes gewoond. De nieuwe ambtswoning is inmiddels gereed gekomen en thans heeft de bur gemeester die betrokken. Ellewoutsdijk. Tot schoonmaakster der openbare lagere school alhier is be noemd mej. C. Jeremiasse-Schouwenaar. Yerseke. De eerste zending oesters naar Duitschland is weggegaan. De eer ste 20.000 zijn naar Berlijn verzonden. Naar de betrokken afnemers in Duitschland meenen, zullen veel oesters gevraagd worden. WALCHEREN. St. Laurens. Maandagavond had in 't gemeentelijk vergaderlokaal de jaarver gadering plaats van de vereen. „Schaak- en damclub St. Laurens". De voorzitter memoreerde, dat de tijdsomstandigheden oorzaak waren ge weest van het gedurende geruimen tijd onderbreken der speelavonden; hij sprak de hoop uit, dat het komende speelsei zoen weer gelegenheid zal bieden voor een rustige beoefening van het schaak- en damspel. De rekening van den pen ningmeester werd goedgekeurd, even als de begrooting voor 1940-'41. Besproken werd het programma voor het a.s. Maandag 14 Oct. begin nende speelseizoen. Zoowel de schakers als de dammers zullen een onderlinge competitie spelen; van krachtmetingen met zustervereenigingen zal wel niet kunnen komen, gelet op de vele bezwa ren, die daaraan zijn verbonden. Het be stuur werd uitgenoodigd, zoo mogelijk in den loop van den winter andere at tracties te organiseeren, b.v. een simul- taanavond of een gongwedstrijd. De se cretaris, de heer B. Verburg, werd her kozen. Domburg. Vrydagavond om half acht zal de Raad bijeenkomen. Agenda: Voorstel inzake subsidie autobusrege ling voor werklieden aan de My „De Schelde". Wachtgeldregeling officieren ter koop- vaardy. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan dhr J. de Jonge als hoofd der O. L. school en als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Ontheffing van betaling van waterlei- dinggelden in verband met de bijzondere tydsomstandigheden. Principe-besluit tot het bouwen van enkele woningen voor nieuw te station- neeren rijksveldwachters. Bestrating Zuiderstraat. Verzoek tot machtiging rooien van iepzieke boomen. Rekening vleeschkeuringadienst Oost kapelle. Gevonden mud aardappelen. In lichtingen by den gemeenteveldwachter. (Belangeloos bericht.) Westkapelle. Gemeenteraad. Maandagavond vergaderde de Raad vol tallig. Na opening door den voorzitter legde de heer L. Minderhoud Lz. (op de ge combineerde A.R.C.H.-Iyst opvolger van wijlen den heer J. Polderman) de vereischte eeden af. Mede namens wethouders en overige raadsleden wenschte de voorzitter den heer Minderhoud geluk met zyn benoe ming, waarvoor de heer Minderhoud dank bracht, I Het waarn. hoofd van het departement van justitie heeft een aanschryving ge richt tot de procureurs-generaal, fungee- rend directeuren van politie, en de hoofd commissarissen en commissarissen van politie, waarin hy mededeelt, van de zy- de van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie by den rykscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied nader bericht te hebben ontvangen, dat de ruime interpretatie van het be grip „vergaderingen met een zuiver godsdienstig karakter", voorkomende in paragraaf 2, alinea 4, van de verorde ning no. 24/1940, niet kan worden aan vaard. Derhalve zal in den vervolge ook van het voornemen tot het houden van clas- sicale-, provinciale-, algemeene en syno dale vergaderingen van erkende kerkge nootschappen uiteraard zeven dagen, vóórdat de vergadering gehouden zal worden, kennis moeten worden gegeven aan den bevoegden procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, tenzy aan de vergadering niet meer dan twin tig personen deelnemen. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine Van het polderbestuur was bericht binnengekomen, dat voor de bestrating van den Ouden Zandweg een subsidie zou worden verleend ten bedrage van f 2836.70. Van de Vereen, van Leeraren en On derwijzers in de Lichamelijke Oefening was een request binnengekomen. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. Van A. Louwerse, gemeente-werkman, was een verzoek ingekomen, om hem een vergoeding voor het gebruik vau zijn eigen rijwiel toe te staan. Besloten werd een vergoeding van f 20 per jaar te verleenen. De gemeente-rekening 1939 en de re kening van het Burg. Armbestuur over 1939 werden goedgekeurd. De gemeente-begrooting 1941 werd aangeboden in inkomsten en uitgaven ten bedrage van f 88.476.35, en de kapi- taaldienst ten bedrage van f 26516.93. De voorgestelde wijziging van de ver ordening regelende de verdeeling der werkzaamheden der ambtenaren van den Burgerl. Stand werd aangenomen. Hetzelfde geschiedde met een verzoek van J. Verhulst en anderen tot onttrek king aan het openbaar verkeer van het voetpad „door den belling", loopende van den Noordweg tot den Ouden Zand weg. Ook een verzoek van P. Huijbreg- sen, gemeente-ontvanger, tot wijziging van zyn pensioensgrondslag, werd inge willigd. Daar van de ter zake bevoegde hoo- gere instantie nog geen goedkeuring van de voordracht was ontvangen, werd het agendapunt: „Benoeming leeraren aan de avondschool voor nijverheidsonder wijs, cursus 1940-1941" aangehouden. Besloten werd, in de politieverorde ning een artikel op te nemen, waarby het verboden wordt, na zonsondergang fietsen en dergelijke tegen hekken enz. te plaatsen. De voorz. deelde daarna mede, dat van gemeentewege de boomen, lantaarnpa len, en dergelijke van een witten bar d zullen worden voorzien, terwijl ook de straten op soortgelyke wyze gemarkeerd zullen worden. Tenslotte deelde de voorzitter nog een en ander mede aangaande de regeling der schooltijden. Voorgesteld wordt: 's morgens van half tien tot twaalf uur en 's middags van één uur tot half vier. Mocht echter de zomertyd gedurende den geheelen winter worden gehand haafd en daardoor blyken, dat deze re geling niet is vol te houden, dan zal te zyner tyd teruggekeerd kunnen worden Kostbare lading in dagen van steen- kolenschaarschte en nabijen winter, l (Foto Pax-Holland)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2