Baas in eigen huis. Verduistering van autolampen. DONDERDAG 10 OCTOBER 1940 55c JAARGANG - No. 9 D3qb 13d voor do Provincie ee13nd bi,c.otrsciuifiaoücscfisi De besprekingen op den Brenner. Willkle bepleit snellen steun aan Engeland. De toestand In het verre Oosten. Buitenland Het Duitsche weermachtbericht. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, does Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA tper Kwartaal Weekabonnementen voor MlddeBwrf Goes en Vlisslngen f 0.2Q Losse aoomefil ioQt AdvertantW» £«t fegsj |&gos«tiden msdodeeiingea M «eert g«s< gfgg Kleine AdvsrtentlEn Dinsdags M Vrfl<U^ f 0.71 Ml vooruitbetaling AdvertentiEn onder letter öl pfófö 10 cent extn B I,— ga» IC «AUJ u „Het Volksblad", voorheen orgaan van de S. D. A. P., thans onder nationaal- socialistische leiding, bevat enkele merk waardige uitspraken over de plaats en de taak van de pers. „De pers zoo heet het o.m. be trekt alle gebieden der menschelyke samenleving binnen haar werkingssfeer, zy beweegt zich op economisch, op reli gieus terrein en, vóór alles, wil zy waarlijk een volkspers zijn, maakt zij de sociale zorgen van het geheele volk tot de hare. Zy omvat dus veel meer dan alleen het cutureele leven. En op dit gansche gebied draagt zij niet alleen de scheppende waarden uit tot het volk. Zij is ook de spiegel van wat in het volk leeft en werkt daar door bevruchtend op hen, die de dra gers der volkscultuur zijn. Het is door deze wisselwerking op alle gebieden der samenleving, doelbewust geleid en gericht, dat de pers een vor mende kracht kan zijn voor het geheel der volksgemeenschap, van de simpelste dingen tot de hoogste organisatievorm, de staatkundige omlijning. In het kort gezegd: haar functie is een politieke. Het woord politiek in den goeden en ruims ten zin genomen. Uit dit alles volgt zonneklaar, dat we zen en taak van de pers een andere is, t dan van de andere onderdeelen van de cultuurorganisatie welke de Ned. Cul tuurkring bezig is tot ontwikkeling te brengen. En daaruit volgt dan verder, dat de pers naar eigen wetten moet leven, dat ook haar organisatie een an dere moet zijn en moet zijn aangepast aan haar bijzondere taak. Hetgeen ook wordt aangetoond door het feit, dat geen ander cultuurdeel uit zichzelf een zoo uitgebreid en verfynd apparaat heeft opgebouwd als juist de pers". En verder: „De rijkheid van het Nederlandsche cultuurleven eischt vooral ten aan zien van de pers een zooveel mogelijk gedifferentieerde behandeling, ook en juist in het belang van het geheele Euro- peesche cultuurgebied". Na verder nog te hebben uitgeweid over de cultuurordening, besluit het blad: „De pers blijve baas in eigen huis. Levend naar eigen wetten, aangepast naar haar eigen aard. De handen vrij, om met den inzet van haar geheele wezen, haar geheele fijn ontwikkelde apparaat, haar voorlichten de en vormende taak ten bate van het geheele volk te kunnen vervullen". Dat is ook ons ideaal. De pers baas in eigen huis, een vrye pers, levend naar eigen wetten, in staat om op elk gebied voorlichting te geven aan het volk, en voorts ook om een niet- officieele tolk te zijn tusschen volk en overheid. Op een schip van ongeveer 20.000 br. t. werden verscheidene treffers geplaatst. Het transportschip stopte en bleef lig gen. Nachtelijke aanvallen van den vijand op Duitschland en de bezette gebieden leverden den Britschen bommenwerpers als gevolg van het sterke afweergeschut van onze luchtdoelartillerie bijzonder groote verliezen op. Door vijandelijke bommen in eenige steden van Noord- en Noordwest-Duitschland werden verschei dene huizen beschadigd en eenige bur gers gedood. Aanvalspogingen van den vyand op industrie- en spoorwegcom plexen bleven zonder uitwerking. De vijand heeft 16 vliegtuigen verlo ren. Drie eigen toestellen keerden niet terug. HET DUITSCHE FRONTBERICHT De vergeldingsoorlog van het Duitsche luchtwapen tegen het Britsche eiland gaat met stijgende heftigheid voort. Londen is sedert 33 dagen en nachten vrywel niet tot rust gekomen. Het is opnieuw gelukt, door het bom bardeeren van Engelsche steden, haven installaties en fabrieken, het productie vermogen van den tegenstander ernstig te belemmeren. De graafschappen heb ben het het ergst gehad en naar Reuter toegeeft, is hier een regen van bommen gevallen. Vooral de havenstad Ramsgate is zwaar geteisterd, evenals Folkestone. Beide steden bezitten gasfabrieken en benzine-opslagplaatsen. Zij zijn ook van beteekenis voor den Engelschen scheeps bouw. Ook de systematische vernieling van Engelsche vliegvelden vond voortgang. United Press meldt uit Londen: De Duitsche luchtaanvallen in den nacht van Dinsdag op Woensdag behoo- ren wederom tot de hevigste van den ge- heelen oorlog. Vooral in het begin van den nacht, toen de maan hoog aan den hemel stond, cirkelden voortdurend Duit sche bommenwerpers boven Londen en lieten hun bommen vallen. Zoeklichten en afweerbatterijen waren zonder onderbre king in actie. Ooggetuigen melden, dat op verschei dene plaatsen bommen van zwaar kali ber geworpen zijn. BRITSCHE LUCHTAANVAL AFGESLAGEN. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Een sterke afdeeling, bestaande uit 31 Britsche vliegtuigen, trachtte Dinsdag avond laat over de Noordzee en de Ka naalhavens Duitschland binnen te drin gen. Door beweeglijken afweer, n.l. lucht doelgeschut en nachtjagers, kon de Duitsche luchtmacht den vijand reeds te middernacht aan de kust en aan de grens van het Roergebied tot den terug keer dwingen. Men kan aannemen, dat eenige Brit sche bommenwerpers zoo ernstig be schadigd zijn, dat zij hun basis niet meer konden bereiken. United Press meldt uit Berlijn: Gezaghebbende kringen verklaarden over de samenkomst van Hitler en Mus solini op den Brenner: „Duitschland spreekt zoolang niet meer over den vrede tot de vrede door de zege verkregen is. Deze twee woor den zijn voor ons onbreekbaar met elk ander verbonden." Verder werd verklaard, dat Hitier en Mussolini alle vraagstukken besproken hebben, die de volledige nederlaag van Engeland betreffen. Men liet zich er echter niet over uit in welken vorm het resultaat van de besprekingen op den Brenner tot uitdrukking zou komen. Willkie, de republikeinsche candidaat voor het Amerikaansche presidentschap, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat hy voorstander is van een versnelde bewapening. De Vereenigde Staten, aldus Willkie, zijn op het oogenblik in elk geval onvol doende voorbereid, zoodat succesrijken tegenstand van Engeland ook voor de Vereenigde Staten van de grootste be teekenis is. Men moet Engeland door de versnelde vervaardi ging van tanks, vliegtui gen en munitie he lp en.Ech ter zullen de Vereenigde Staten in ieder geval bui ten den oorlog moeten bljj- v e n, want alleen op die wijze is een doeltreffende hulp voor Engeland mo gelijk en is er gelegenheid ons zelf voor te bereiden. (D.N.B.) Het D. N. B. meldt uit New-York: De heropening van den weg door Bir ma vormt het meest besproken buiten- Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een hulpkruiser rapporteert als voor- loopig resultaat van zyn succesrijke oor logvoering tegen schepen der koopvaar- dy in overzeesche wateren het tot zinken brengen van 52.000 b.r.t. vyandelyke koopvaardij-scheepsruimte. De vergeldingsaanvallen van het lucht wapen op Londen en andere belangryke plaatsen van het Britsche eiland werden in den loop van Dinsdag en gisternacht zonder onderbreking voortgezet. Bijzon der doeltreffend waren aanvallen op tal rijke steden, havens en fabrieken, spoor wegcomplexen en vliegvelden in Zuid- Engeland. Op zeven vliegvelden van het Britsche luchtwapen gelukte het om door voltreffers van middel- tot het zwaarste kaliber hangars en schuilplaatsen te ver nielen en talryke vliegtuigen deels in duikvlucht met machinegeweervuur op den beganen grond te vernietigen. Ande re aanvalsdoelen waren troepenkampen, industrie-ondernemingen en bedrijven der bevoorrading in Zuid-Engeland. Bomtreffers veroorzaakten op verschei dene plaatsen zware branden. Ook aan de Westkust troffen bommen van zwaar ka liber haven- en industrie-complexen. Voor de Schotsche kust deed een ver kenningsvliegtuig een aanval met ver scheidene bommen op een Britsch koop vaardijschip. Het schip geraakte in brand en bleef in zinkenden toestand liggen. Ten Noordwesten van Ierland, ruim 200 km van de Schotsche kust verwijderd, deed een gevechtsvliegtuig in duikvlucht een vermetelen aanval op een krachtig beschermd konvooi met vijf groote, ge heel bezette troepen-transportschepen. Mijnen aan de Noorsche kust. Een oorlogsmonster, dat ty'dens de jongste stormen was losgeslagen, wordt op de rotsen zorgvuldig gedemonteerd. (Foto Weltbild) MAG IN SOMMIGE GEVALLEN OOK MET PAPIER OF VERF GEBEUREN. Onlangs is bekend gemaakt, dat de af scherming van de koplampen van motor rijtuigen moet geschieden met afscherm- kappen en dat beplakken met papier of beschilderen niet was toegestaan. Naar aanleiding van deze bekendmaking heeft de A. N. W. B. er de aandacht van de autoriteiten op gevestigd, dat bj ver schillende typen auto's, waar de lampen in de carrosserie of in de spatschermen zjn „weggewerkt", het aanbrengen van afschermkappen niet mogelijk is. Thans kan worden medegedeeld, dat de betrokken autoriteiten in die gevallen dat de verlichting door middel van af schermkappen technisch niet mogelijk is goed vinden, dat papier of verf wordt gebruikt, onder voorwaarde, dat bij be schadiging van papier of verf die be schadiging terstond wordt hersteld. landsche politieke vraagstuk in politie ke kringen te New-York. Men geeft als zyn meening te kennen, dat de Vereen. Staten Tsjiang Kai-sjek moe ten helpen en Japan moeten hinderen, zonder daardoor rechtstreeks in een oorlog met Japan te geraken. Aan Amerikaansche zyde hoort men de meening verkondigen, dat Japan niet in staat is elders oorlog te voeren, zoo lang Tsjiang-Kai-sjek nog verzet biedt. Men hoopt dus, zoo verklaart men, door Tsjiang Kai-sjek te steunen, tevens En geland te helpen en de belangen van de Vereen. Staten by het betrekken van grondstoffen uit Nederlandse h- I n d i Men wyst er op, dat de Engelsche am bassadeur en de Australische gezant weer bj minister Huil zijn geweest, dat in het departement van buitenlandsche zaken uitvoerige besprekingen gevoerd zyn met den marinestaf en dat de com mandant van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan teruggeroepen is om besprekingen te voeren. Men acht het daarom niet uitgesloten, dat verscheidene eenheden van de Ame rikaansche vloot naar Singapore en Australië zullen varen. Ten aanzien van de mededeeling van Churchill betreffende de heropening van den Birmaweg heeft staatssecretaris Huil verklaard, dat de regeering der Ver eenigde Staten zich van den aanvang heeft uitgesproken tegen de sluiting van dezen weg, zoodat niemand in twy- fel kan verkeeren omtrent het stand punt der Vereenigde Staten. ROOSEVELT BERAADSLAAGT. President Roosevelt heeft gisteren in den loop van den dag besprekingen ge voerd met den opperbevelhebber van de Amerikaansche vloot, Richardson, den minister van oorlog, Stimson en den vroegeren vlootcommandant en huidigen gouverneur van Portorico, admiraal Leahy. Op de vraag wat hy met den comman dant van de Stille Oceaanvloot, admiraal Richardson en met den vroegeren chef van den admiralen staf thans gouver neur van Portorico admiraal Leahy, besproken heeft, antwoordde Roosevelt: Wy hebben kaarten-materiaal bestu deerd. HULL ONTVANGT DEN JAPANSCHEN AMBASSADEUR. De Amerikaansche Staatssecretaris Huil heeft gisteren een langdurige be spreking gevoerd met den Japanschen ambassadeur. Hij weigerde bijzonderhe den bekend te maken omtrent het be sprokene en bepaalde zich tot de opmer king, dat men den algemeenen toestand in het Verre Oosten had besproken. VREUGDE IN CHINA. Te Tsjoengking heerscht groote op getogenheid over de heropening van den Birmaweg, terwyl ook het bericht, dat de regeering der Vereen. Staten den Amerikaanschen burgers heeft aangera den uit het Verre Oosten te vertrekken, voldoening heeft gewekt. Te Sjanghai ontvangen berichten wijzen er op, dat de te Tsjoegking verschijnende bladen een Britsch-Amerikaansch offensief te gen Japan verwachten. Voor de eerste maal heeft de Chinee- sche generaal Tsjiang Kai-sjek, in het openbaar commentaar geleverd op het driemogendhedenverdrag. Dit geschied de in een boodschap aan de gewapende macht en de burgers, welke gepubli ceerd werd naar aanleiding van den Chi- neeschen Nationalen dag van 10 Octo ber. Hy legde er den nadruk op, dat China nooit de nieuwe orde in Oost- Azië of een nieuwe orde in een grooter Oost-Azië zou erkennen. Tsjiang Kai- sjek legde er den nadruk op, dat China's territoriale integriteit hersteld moet worden alvorens China de wapens zou neerleggen. Naar de meening van den generalissimus zal China succes heb ben en daarom moet China den stryd voortzetten, onverschillig hoe de inter nationale toestand zich ontwikkelt. DE INDRUK IN JAPAN. De Japan Times schryft over de her opening van den Birmaweg o.m. het vol gende: Men kan zich nauwelyks voor stellen, dat deze groote internationale weg geopend wordt met eenigerlei ern stige hoop op versterking van het zwak ke Tsjoengking. De eenige conclusie is, dat de stap wordt genomen door de Britsche regeering als protest tegen het Japansche plan voor een nieuwe orde. Evenzeer is het duidelijk, dat dit pro test ingediend wordt als eerste uitdruk king van hetgeen thans aan het kris- talliseeren is in de raadkamers van Lon den en Washington, Het is byna voor de band liggend, dat deze politiek omgezet zal worden in oeconomischen druk op dit land in den eenen of anderen vorm. Het kan wellicht alleen noodig zijn om ,er op te wijzen, dat de Amerikaansche en Britsche pogingen om oeconomischen druk uit te oefenen op Japan nooit suc ces hebben gehad en nooit wijziging ge bracht hebben in de Japansche funda- menteele politiek van den opbouw eener nieuwe orde. Ook is het niet waarschyn- lyk, dat dit thans het geval zijn zal. GEEN TERUGTREKKEN DER TROEPEN UIT SJANGHAI. In de persconferentie van gisteren heeft president Roosevelt ontkennend geantwoord op de vraag, of de oproep aan de Amerikaansche burgers om uit de gevarenzone in het Verre Oosten te vertrekken, opgevat moest worden als een inleiding tot de terugtrekking van de Amerikaansche troepen uit Sjanghai. Roosevelt verklaarde, dat de regeering niet voornemens was deze troepen te rug te trekken. GEEN AMERIKAANSCHE TARWE NAAR DOOR JAPAN GECONTRO LEERDE HAVENS. De Amerikaansche regeering heeft een uitvoerverbod afgekondigd voor de tarwe-contingenten die voor door Japan gecontroleerde havens in het Verre Oos ten bestemd waren en waarvoor de re geering den exporteurs uitvoersubsidie Verleent. Ofschoon van officieele zijde verklaard wordt, dat deze maatregel niet als embargo beschouwd kan wor den, is men volgens Associated Press algemeen van oordeel, dat het de bedoe ling is Japan voor nieuwe moeilijkheden te plaatsen. Sedert 1 Januari 1940 heeft Japan van de in deze categorie vallende tarwe 10 millioen schepel ingevoerd. Het uitvoerverbod geldt niet voor de Philippynen. (D.N.B.) CANADA VERBIEDT UITVOER VAN KOPER. (D.N.B.) Uit Ottawa wordt gemeld, dat Canada een verbod voor den uitvoer van koper naar niet-Britsche landen heeft uitgevaardigd. Uitgezonderd zijn de Vereenigde Staten, voor zoover daar koper noodig is voor het uitvoeren van Engelsche oorlogsorders. Ofschoon in deze verordening Japan met geen woord wordt genoemd, be staat er in welingelichte kringen al daar geen twyfel, dat het uitvoerverbod hoofdzakelijk tegen Japan is gericht. Mm g| 'iPIPIf* i mY/w&ss y/txVAVA i <,j >8888 Netten drogen in Enkhuizen. Een typisch doorkykje bij de haven, waar thans dagelijks groote drukte heerscht. (Foto Pax-Holland)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1