De distributie van vaste brandstoffen Dagblad voor de Provincie Zeeland By coairiel BëlSSgtSCi KSfllBI WOENSDAG 9 OCTOBER 1940 55e JAARGANG - No. 8 Geen angstpolitiek. Represaille tegen lndië. Besprekingen te Batavia. Binnenland Twee liter petroleum voor één maand. Zeepbon bij waschgoed thans verplicht. Opgave niet-commercieele vereenlglngen. Kolenbon voor kleine boeren Invoer In Ned.-Indië. Vllegdlenst tusschen Ned.-lndlö en Phillppljnen. Bijzonderheden over de uitvoering. Welke bonnen in October gelden. Buitenland Het Duitsche weermachtberlcht. Een rede van Churchill in het Lagerhuis. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstatraat 7 0, Goes Postrekening 4445S Telefoon ,2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. X FANOY, Lange Giststroat 34 en Noorthveg 15S. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA A&eaatmsctecrM* sw temefisa Wesksboaseinenten voor MIJdeSmra Goea en VHasingen t 0.20 Loaae noumtfil eest Advertenties M eest pee regel Ingessndes radsdeelingea 69 eest Ufiti PtBehic AdvertentKn Dlnsdage yrildflpa f 0.71 bij voornttbetattng Advertenties onder fetter 01 PStfë IQ cent txtn Verschillende bladen, o.a. „De Ne derlands r", die zich aanvankelijk tegenover de Nederlandsche Unie stelden, gaven den laatsten tijd, nadat de Unie op verschillende punten bevredigende verklaringen had gege ven, van meer toenadering blijk. De „Haagsche Post" die na 10 Mei als gedragslijn heeft aangenomen: wij kunnen zóó, maar we kunnen óók wel anders spreekt in verband hiermee van een plotselinge ommezwaai, inge geven door een panischen angst voor de politieke mogelijkheden waarover zoo hardnekkige geruchten liepen. De „Nederlander" heeft op die dwaze beschuldiging een juist en waar dig antwoord gegeven, dat wij hier la ten volgen: „De Haagsche Post slaat met deze ver onderstelling de plank geheel en al mis. Als zij eens de moeite nam bij het drie manschap van de Nederlandsche Unie te gaan informeeren, zou> zij dat ook van dien kant kunnen vernemen. Nadat wij aanvankelijk een welwillen de houding' tegenover de Nederlandsche Unie hadden ingenomen, zijn wij daar op na het bekende incident van de twee ijzers in het vuur in ons artikel van 13 Augustus in zooverre terugge komen, dat wjj een nadere uiteenzetting van de bedoelingen van de Nederland sche Unie noodzakelijk oordeelden. Dat artikel was bedoeld als de inzet van een nadere gedachtenwisseling tusschen de Nederlandsche Unie en ons, op dezelfde wijze als van die zijde sedertdien ook met andere groepen heeft plaats gehad. Dit heeft geleid tot nader contact, ter- wille waarvan wij tot Zaterdag voor een week over de Nederlandsche Unie heb ben gezwegen. Dit contact is tot stand gekomen het is met de stukken ge makkelijk aan te toonen lang vóór de geruchten over het overnemen van de macht door de N.S.B, begonnen te loo- pen en deze geruchten hebben het con tact in plaats van bevorderd, vertraagd, omdat toen de aandacht van de mannen der Nederlandsche Unie door andere za ken in beslag werd genomen. Wanneer er over onze verhouding tot de Nederlandsche Unie wat mede te deelen valt, zullen wij zelf het tijdstip daarvoor bepalen. Ten einde de in dezen tijd welig voortwoekerende legendevor ming tegen te gaan meenden wij het bovenstaande toch aan het adres van de Haagsche Post te moeten opmerken. En wij zouden er nog twee dingen aan willen toevoegen. In de eerste plaats dit: als er van toenadering tot de Nederlandsche Unie sprake zal zijn, dan zal dat zijn op den grondslag van een nauwkeurige afbake ning van het terrein, dat men, wil men op onze medewerking kunnen rekenen, zal hebben te eerbiedigen. Opdat men goed wete wat men aan ons heeft, zul len wij de fundamenteele overtuigingen welke wij zeker gesteld willen zien, dui delijk omschrijven, waarmede tegelijker tijd wordt vastgelegd hoe lang men op onze medewerking kan rekenen. Dat is, dunkt ons, niet de houding van den- gene, die door panischen angst bevan gen is en die de Nederlandsche Unie ziet als een laatste schuilkelder en bolwerk tegen het gevaar. Wij erkennen gaarne, dat wij het als een gevaar voor ons volk zouden be schouwen, als de N. S. B. het voor het zeggen kreeg en wij meenen, dat wij daarin niet alleen staan. Omdat wij het zoo zien, mogen, wij een dergelijk bewind niet wenschen. Maar wij kunnen ons geen beter middel voorstellen om ons volk zich bewust te doen blijven van het eigene van ons volkskarakter. Zeker, 't zou gaan ten koste van dingen, die ons lief zijn. Daarom mogen wij het niet zoeken, maar als het over ons moet komen en wij zijn er ons van bewust, dat niet wij, noch de Nederlandsche Unie dit hebben uit te maken dan hebben wij het te aanvaarden, in het vertrouwen, dat ook de offers, die dan zullen moeten worden gebracht, vruchten zullen dragen en het volkskarakter zullen stalen. En in de tweede plaats zij ons de op merking veroorloofd, dat de „Haagsche Post" goed zou doen, zich te herinneren, dat zij als het gaat om panischen angst en plotselinge ommezwaaien boter op 't hoofd heeft. Wij behoeven dat niet nader uit te werken. Het is niet een van de minst bedenke lijke uitingen van het kapitalistische stelsel, dat de geestelijke en politieke voorlichting door middel van de pers in vele gevallen, naar de ervaring leert, van karakter verandert, wanneer dit om eco nomische redenen wenschelijk schijnt. Wij houden het voor eer- en karakter voller, om liever onder te gaan, dan daaraan mee te doen." NIEUWE ARRESTATIES. Als represaille tegen de behandeling van Duitschers in Ned.-Indië zjjn de Duitsche autoriteiten hier te lande j.l. Maandag begonnen met de gevangenne ming van een honderdtal personen, voor aanstaande figuren uit vroegere parle mentaire, economische en society-krin- gen, die op grond van hun positie of van hun relaties met Ned.-Indië geacht kun nen worden voor lndië een begrip te ver tegenwoordigen. Indien deze maatregel opnieuw blijkt in Ned.-Indië geen effect te sorteeren, zal eventueel na een week verder worden gegaan met arrestaties. Onder de aangehoudenen bevinden zich geen vrouwen en zoo is b.v. de doch ter van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië die in Den Haag vertoeft, on gemoeid gelaten, in tegenstelling met de houding der Ned.-Indische autoriteiten, die wel vrouwen en kinderen hebben ge ïnterneerd. Na vijf maanden geduld te hebben ge oefend en tevergeefs getracht te hebben langs diplomatieken weg met den gou verneur-generaal van Ned.-Indië in con tact te komen, is men van Duitsche zijde tot deze nadere maatregelen overgegaan om op deze wijze te trachten, aan de on waardig geachte behandeling der Duit sche geinterneerden een eind te maken. De behandeling van de Nederlandsche geïnterneerden is met die van de Duit sche niet te vergelijken. Eerstgenoemde genieten, naar een onpartijdig persoon heeft vastgesteld, een uitstekende be handeling; zij kunnen, zij het met eenige vertraging, post ontvangen enz., terwijl men voor de Duitsche geïnterneerden, wier gezondheidstoestand zulks vereischt zelfs blijkbaar niets ter tegemoetkoming wil- doen, dat zij in een voor him gestel geschikt klimaat worden geïnterneerd. Vierde week der onderhandelingen met Japan begonnen. Domei meldt uit Batavia: Men verwacht, dat de resultaten van de besprekingen tusschen Neder- landsch-Indië en Japan, welke de vierde week ingaan, deze week een concreter vorm zullen aannemen. Door het overlijden van generaal-ma- joor Isjimoto hebben slechts twee be sprekingen plaats gehad tusschen den Japanschen consul-generaal Saito en het hoofd van de afdeeling handel van het departement van economische zaken van Hooghstraten, n.l. Dinsdag en Zater dag. De leider der Japansche delegatie, Ko- bajasji, minister van handel en nijver heid, bracht het weekeinde door te Soe- kaboemi, doch in weerwil van zijn af wezigheid zullen de onderhandelingen, naar men gelooft, worden voortgezet. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 9 October a.s. tot en met Zondag 10 November a.s. de met „p e - r i o d e A" gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huis houden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van twee liter petro leum. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat met ingang van heden zoowel de wasscherijen als het publiek en instel lingen verplicht zijn voor iedere 8 kg droog waschgoed, welke gewasschen moet worden, de geldige zeepbon in ont vangst te nemen c.q. af te geven. Deze maatregel moest genomen wor den om aan ongewenschte concurrentie van de wasscherijen onderling, met be trekking tot het al dan niet in ontvangst nemen van bonnen van het publiek, een einde te maken. Voorts wordt er op gewezen, dat het noodzakelijk is, dat alle wasscherijen bij het Rijksbureau voor chemische produc ten (sectie zeep) Laan Copes van Cat- tenburch 16 te 's Gravenhage worden ingeschreven. Wasscherijen, welke nog niet zijn in geschreven, dienen zich onverwijld schriftelijk tot het bovengenoemde rijksbureau te wenden. TermUrs tot 15 October verlengd. De termijn, binnen welke niet-com- mercieele vereenigingen en -stichtingen haar opgaven, welke bij in onlangs ver schenen verordening zijn verlangd, kun nen indienen, is verlengd tot 15 October. De voor de opgave benoodigde formulie ren moeten aanstonds worden aange vraagd b|j de procureurs-generaal die op dracht hebben ontvangen, ook op mon delinge aanvragen de formulieren uit te reiken. Den vereenigingen, waaromtrent twij fel bestaat, of aanmelding noodig is, wordt aangeraden in ieder geval de aan melding te verrichten. Indien dit ten on rechte geschied is, zal haar dit door den procureur-generaal worden bericht. In een circulaire aan de gemeentebe sturen deelen de waarnemende secre taris-generaal van het departement van Sociale Zaken en de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vissckery, waarnemende hoofden dier departementen, mede, dat zy om ge- lijke redenen als die, welke tot de ter zake voor de in zorg zjjnde werkloozen getroffen regeling hebben geleid, ter men hebben kunnen vinden om goed te keuren, dat aan de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers, die in groep B zijn gerangschikt, onder dezelfde voor waarden als bij bovenbedoelde regeling gelden, een kolenbon wordt verstrekt ter waarde van f5.75. Indien de kleine boeren en tuinbou wers reeds in het bezit zijn van de hun toegestane hoeveelheid brandstoffen, kunnen z(j niet meer voor bovenbedoel den bon in aanmerking komen. Certificaat van oorsprong noodig. Naar de „Deutsche Bergwerks-Zei- tung" meldt, heeft de Directeur van Eco nomische Zaken in Nederlandsch-Indië bepaald, dat in de toekomst als regel by den invoer van goederen een certificaat van oorsprong overgelegd zal moeten worden. Tot het afgegeven van deze cer tificaten zjjn bevoegd de door de regee ring van het invoerland genoemde of de door de Nederlandsche regeering nog nader aan te wijzen organen. Volgens een telegram uit Tokio zfln de onderhandelingen tusschen de re geeringen van Ned.-lndië en de Philip- pijnen over de instelling van een regel- matigen vliegdienst tusschen Batavia en Manilla via Borneo met succes be kroond, zoo meldt het „Vad." De politieke ontwikkeling van de laatste maanden maakt deze luchtlijn ook voor Amerika en de Philippijnen van groot belang, daar hierdoor te za- men met den Clipperdienst een lucht net over den geheelen Pacific gescha pen is. Men verwacht, dat dezer dagen het eerste vliegtuig zal vertrekken. De dienst wordt door de K.N.I.L.M. gevlo gen. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van handel, nijver heid en scheepv. maakt bekend, dat van daag een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van vaste brandstof fen, zoodat te beginnen met heden uit sluitend tegen afgifte van daartoe aan te wyzen bonnen vaste brandstoffen kunnen worden betrokken. Zooals in de dagbladen reeds is be kend gemaakt, werd gedurende de perio de van 30 September tot en met 8 Octo ber de verkoop en aflevering aan ver bruikers stopgezet, ten einde den handel de mogelijkheid te verschaffen voorra den te vormen. Aangezien van de brandstoffenkaarten steeds de laagstgenummerde bonnen zijn verwijderd, zullen zij, die over geen of een geringen voorraad beschikken, in de eerste plaats in de gelegenheid zijn de noodige brandstoffen te betrekken, waar door een zoo rechtvaardig mogelijke ver deeling van den voorraad va3te brand stoffen wordt gewaarborgd. Eerst daarna komen zij aan de beurt, die bij den aanvang van de distributie reeds over een voorraad beschikten. Met nadruk wordt allen verbruikers aange raden him brandstoffen zooveel mogelijk van hun gewonen leverancier te betrek ken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voorloopig voor kookdoeleinden geen extra rantsoenen vaste brandstoffen be schikbaar kunneni worden gesteld. Het aantal bonnen, dat aan de ver bruikers van de groepen B, C en D is uitgereikt, is door de brandstoffencom- missie vastgesteld. Hierbij is o.a. reke ning gehouden met de te verwarmen ruimte en met het vroegere verbruik. Behalve zjj, die op 25 of meer eenheden per distributieperiode aanspraak kun nen maken, ontvangen al deze verbrui kers bonnenkaarten voor het geheele stookselzoen, terwijl aan degenen, met een toegewezen verbruik van 25 of meer eenheden toewijzingen per distributiepe riode door de distributiediensten zullen worden verstrekt. Van deze kaarten is eveneens een aan de hand van den voorraad per 29 Sep tember vastgesteld aantal bonnen inge houden. Voor de groep E, „k 1 e i n i n d u - s t r i e", wordt maandelijks door. de brandstoffencommissie de toegestane hoeveelheid vastgesteld. Verbruikers, die vaste brandstoffen verstoken voor de voortbeweging van vaartuigen, welke in de rivier- en binnenvaart en de sleep- vaart worden gebruikt, en voor de voort beweging en aandrijving van zandzui gers, drjjvend baggermaterieel en drij vend overslag-, h|jsch- en heimateriëel, dienen echter een vergunning voor het koopen van de noodige brandstoffen niet aan te vragen bij de Brandstoffencom missie, maar big het secretariaat of het agentschap van een Bevrachtingscom missie. Tert aanzien van de bevoorrading van handelaren kan nog worden medegedeeld', dat hieromtrent zeer binnenkort esn na dere publicatie zal volgen. Gedurende de maand October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstof fen haarden, kachels", alsmede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie centrale verwarming", en voorts de met „brand stoffen, één eenheid, le periode" ge merkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid turf, als boven aange geven. Met nadruk wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 00 gemerkte bonnen in den loop van het stookselzoen alsnog zullen worden aangewezen voor het koopen van steen kolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus om hierop thans turf of later andere brandstoffen te betrek ken. De met „auto-anthraciet" gemerkte bonnen geven uitsluitend recht op het koopen van 1 hl (maximaal 75 kg) an- thracietnootjes IV of V. Op weg naar vijandelijk gebied. Commandant en bemanning van een Duitschen onderzeeër zijn aangetreden by het vertrek van de boot uit een der Fransche havens aan den Atlanti- schen oceaan. (Foto Weltbild) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben gisteren by him vergeldingsaan- vallen op Londen talrijke bomtreffers van zwaar kaliber op spoorwegcomplexen ten Westen van de bocht in de Theems alsmede op de Commercial- en de West- India havens geplaatst. In Zuid-Engeland werden wapenfabrie ken en voor de oorlogvoering belangrijke doelen krachtig gebombardeerd. Ook tij dens den geheelen nacht bestookten ge vechtsvliegtuigen zonder ophouden ver- keerswerken, ondernemingen der be voorrading en andere doelen in de Brit- sche hoofdstad met bommen van midden- en zwaar kaliber. Talrijke branden in het stadsgebied waren het gevolg. Tijdens nachtelijke aanvallen op Man chester, Liverpool en Edinburg kon bij zonder zware schade als gevolg van brand worden waargenomen. Men ging voort met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Gisternacht vlogen Britsche vliegtui gen via verscheidene plaatsen naar Duitschland. Het voornaamste doel van hun aanval was Berlijn. Door afweer- maatregelen gelukte het de meeste toe stellen te verdrijven, hoewel een deel de Rijkshoofdstad bereikte. Bommen vielen weer op verscheidene ziekenhuizen, ver der op woonhuizen, opslagplaatsen en spoorlijnen en richtten op eenige plaatsen materieele schade aan. Onder de bevol king zijn talrijke dooden en gewonden te betreuren. Twee Britsche vliegtuigen werden tijdens hun vlucht naar de Rijks hoofdstad door luchtdoelartillerie neer geschoten. In totaal verloor de vjjand Maandag 32 vliegtuigen. 13 eigen toestellen wor den vermist. EEN HEL VAN BOMMEN. Een hel van bommen van alle kalibers op Londen, zoo noemt de Londensche correspondent van United Press de Duit sche vergeldingsaanvallen van Maandag. In ten minste 13 wijken van Londen en vier voorsteden was het oplaaien van brand waar te nemen. De Duitsche aan valsgolven werden gevolgd door hevige luchtgevechten, die zich bijna over ge heel Engeland uitstrekten. Meer dan tien uur lang, aldus wordt in andere Ameri- kaansche berichten gezegd, duurden Maandag de Duitsche aanvallen op Zuid- Engeland voort. Van Engelsche zijde beweert men, dat het den Duitschen vliegtuigen Maandag „slechts bij twee keer luchtalarm" ge lukt is tot boven de hoofdstad door te dringen. In ieder geval wordt toegege ven, dat de Duitsche vliegers op verschei dene stadsdeelen van groot-Londen bom men hebben kunnen werpen. De voor naamste aanval was echter, aldus be weert Reuter, tegen het Zuid-Engelsche kustgebied, vooral tegen het graaf schap Kent, gericht. Reuter meldt verder, dat Londen in den nacht van Maandag op Dinsdag het langste luchtalarm heeft gehad. Als een ware hagel zijn de brandbom men boven het middelste gedeelte van Londen uitgestrooid. Het spervuur van de Londensche luchtdoelartillerie is ge durende den geheelen nacht buitenge woon hevig geweest. Sinds gistermorgen 8 uur ronkten bij na onafgebroken de motoren van forma ties Duitsche bommenwerpers boven de Britsche hoofdstad, zoo meldt D. N. B. Haast zonder ophouden trilde Londen van de zware ontploffingen der bommen. Waarschijnlijk is het luchtalarm gis teren in den loop van den dag nauwelijks onderbroken. Belangrijke haven- en ra- vitailleeringsinstallaties zijn door de ver woesting getroffen. Een groote gasfabriek viel aan een aanval ten offer. Maar ook over de Zuid oostkust loeide de aanvalsorkaan van het Duitsche luchtwapen. Het D. N. B. meldt: Churchill heeft gisteren in het Lager huis o.a. gesproken over het incident van Dakar. Hij verklaarde dat door een aan tal vergissingen, die op het oogenblik worden bestudeerd, bij een officieele en quête, noch de eerste Lord der admira liteit, noch het oorlogskabinet er van in kennis waren gesteld, dat Fransche oor logsschepen de Straat van Gibraltar na derden. Het was derhalve te laat ge weest om ze te verhinderen door deze Straat heen te varen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1