Geestelijke-goederen. ad. IENS Dagblad voor de Provincie Zeeland bh „Utftlllmim AANBOD amma EERSTE BLAD Buitenland Juiste verdeeling van levertraan. houten PIANO, merk Petrof. \MENS, Maandag zware aanvallen op Engeland. Het Duitsche weermachtberlcht. De verwoestingen te Londen. Wederopbouw en werkverschaffing in België. Nog een Engelsche duikboot tot zinken gebracht. Staten van Zee- cend, dat vanaf ciale Griffie van jaar worden ge ler eerste zitting aie Staten van jen betaling van r post 1,05. r^s aangeboden: RA GOES. INK, Oostsingel voor direct MEISJE Aanmelden tus- I ST ARTBONTE KOE, wijzing verzocht rTSE, Westhoek, nten Kortgene, t, Wissenkerke worden Adver» raementen aan» ej. Wed. G. DE enkerke. voor Boek- jor Handelt- 7 December ecember '40 LD 3- 12.50 per Mn Jaar lid ien, betalen s gratli ver» loten verent- n en aan het i 25918) ;ht mededeeling laatselijken dis- ■engt aan de be- l bonnen van de als in overeen- rastgestelde ge- het ingeleverde .et toereikend is ■olgende aan de te reiken kaar berekening zal tiging aan een erstrekt, aan de 50 pet. meer het gezinshoofd hunne normale in welk geval tot de halve tgereikt. er 1940. n. AVRO-uitz. gram. 10.00 u. 10.30 voor de :est. 11.00 wen- omroepork. 12 ;ta-ork. 12.45 u. iroon en soliste, noodig". 2.10 u. 55 Pianovoordr. kwartet. 4.00 u. lescu's ork. 5.15 VRO-Amus.-ork. Jeugduitz. 6.45 jen van den dag userie „De geest ANP, sluiting. NCRV-uitz. 5 ber. Engelsch. P. 8.10 Schriftl. op gr. pl. 8.45 sch. 9.45 Spaar- 5 ber. Engelsch. uitsch. 12.45 be- 1 en gram. 2.00 piano en gram. gelsch. 3.45 Ce- 0 ber. Duitsch. sr. ANP. 5.30 R ders uit de 15e lyck. 6.00 gram. gram. 7.00 Vra- .15 ber. 7.30 be- eportage of mu- litsch. 8.15 ber. Engelsch. 8.45 0 nieuws- en ec. DINSDAG 8 OCTOBER 1940 55e JAARGANG - No. 7 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van bet blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O V, Lange (jiststroat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA oannrineatsprijs 12.60 oer kmstMi Weekabonnementen voor Mlddeümrg (ioes en V liggingen f 0.20 Losse nommer»|cen$ Advertentie» M ««of per ragej Ingezonden mededrelingeg ({sj ge£ fgg®! Kleine Adverientiën Dinsdags «B VrIJ&HA 10-75 bij vooruitbetaling Advert ent lën onder letter Öl gSbüi 10 cent extrg Dit nummer bestaat uit twee bladen. In de rubriek „Van eigen bodem" in „De Standaard" maakte de heer Cnossen enkele zeer juiste opmerkingen. „Wie sommige Nederlandsche dag bladen in onze dagen onder oogen krijgt, moet wel een beeld van een ge- duldigen en wijzen leermeester voor oogen houden om niet in bittere en felle woorden uit te vallen. Waar is de ge paste fierheid en karakterhoogheid, die ook een verslagen volk, dat voor over macht boog, siert? Men coquetteert met phrazen en leu zen, zonder ook maar eenigszins de be grippen in hun historisch verband te verstaan. Zij zijn Duitsch gezind, nu Duitschland won, zooals ze Fransch ge zind zouden zijn geweest als de geal lieerden succes hadden gehad; ze doen poeslief tegen de N.S.B., hoewel ze er vóór 10 Mei op scholden; ze spreken van groote tijden en trachten intusschen van de omstandigheden te profiteeren. Wij zullen niet zeggen, hoe we in ons hart dit soort Nederlanders betitelen. Prof. Brugmans- constateert van de omwenteling van 1795, dat deze niet elders, maar in Nederland zelf is voor bereid en tot stand gekomen. Hiertoe schijnt ook thans de voedingsbodem be werkt te moeten worden. Zij die het waarachtig Nederlandsch belang voor staan, mogen nu op de bres staan in volle realiteit de werkelijkheid aanvaar dend, doch bereid om de geestelijke goederen te verdedigen. Het feit, dat Duitschland de hege monie op het vasteland van Europa uitoefent, wordt verstaan en het feit dat er in Europa heel wat zal veranderen, wordt begrepen. Het Nederlandsche volk zal zijn aandeel moeten leveren en tot loyale samenwerking bereid zijn, doch het blijft aanspraak maken op die geestelijke rijkdommen, die ook door den Rijkscommissaris dr Seys Inquart hoogelijk gewaardeerd werden." Zoo is het. Wij hebben rekening te houden met den feitelijken toestand. Het zou dwaas heid zijn daarvoor de oogen te sluiten. Maar wij doen dit als Nederlan ders. Niet als degenen, die er op uit zijn, onze nationale eer en waardigheid over boord te werpen, door in alles zooveel mogelijk onze Oostersche buren na te apen. Niet door vrijwillig onze volksvrijhe den en met name onze geestelijke vrij heid ten offer te brengen. Wij mogen dit zeggen en het is in deze dagen ook noodig dit te zeggen. Terecht merkt de heer Cnossen in bo venaangehaald artikel nog op: „Zij, die door hun Bijbel, dat is Gods Woord, geleerd worden de Overheid te gehoorzamen, ook de bezettende Over heid, zijn geen saboteurs; doch als zij hun plicht aanvaarden, voortvloeiende uit de werkelijkheid van vandaag, dan beteekent dit voor hen geen geestelijke gelijkschakeling." Het D. N. B. meldde gisteravond uit Berlijn: Sinds de vroege morgenuren gaan de Duitsche aanvallen op Londen en steden van Zuidoost- en Midden-Engeland on onderbroken voort. In de groote bocht van de Theems zijn industrie-installaties met bommen van zwaar kaliber bestookt. Dichte rooknevels en een brandlucht hangen boven de stad. Op andere plaatsen zijn fabrieks-in- stallaties, stations en spoorwegemplace menten getroffen en ten deele door vol treffers vernield. Op een vliegveld wer den treffers op gebouwen geplaatst. Nadat eenige dagen lang betrekkelijke rust had geheerscht, aldus meldde giste ren United Press uit Londen, zijn - de Duitsche luchtaanvallen Zaterdag weer buitengewoon in sterkte toegenomen. In eskaders van 50 tot eenige honderden vliegtuigen vlogen dè Duitschers den ge- heelen dag de Engelsche Zuidoostkust over en ook in den nacht moesten de En- gelsche afweerkanonnen bijna ononder broken in actie blijven. HEVIG AFWEERVUUR. De bommenwerpers trachtten Londen van het Zuidoosten te naderen, maar zjj stuitten op een ongewoon sterk afweer- vuur, welke een deel der aanvallers tot den terugtocht dwong. Aan anderen ge lukte het de versperring te doorbreken en bommen te werpen boven de Londen- sche binnenstad. Eenmaal werden drie Duitsche toestellen in de zoeklichten waargenomen. Dadelijk werden zjj onder zwaar vuur genomen. Alle waarnemer» zjjn het erover eens, dat zoowel de aanval als de afweer tot 1 de krachtigsten behooren, die Londen tot ducver heeft meegemaakt. Urenlang kwamen de afweerkanonnen In het ge heel niet tot zwjjgen. Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Op 6 October en in den nacht van 6 op 7 October zijn, in weerwil van de zeer moeilijke weersomstandigheden, Londen en andere doelen in Zuid-Engeland we derom met succes aangevallen. In Lon den deed zich een ontploffing voor in een groote gasfabriek, waarna een hevige brand uitbrak. De Duitsche luchtmacht slaagde er verder in een waterleidings installatie ernstig tp beschadigen. Afzon derlijk vliegende toestellen hebben aan vallen gedaan op verscheidene wapenfa brieken in Zuid-Engeland en vernietigden ketelhuizen, montagehallen, machines, 1 afgewerkte producten en voorraden. Herhaaldelijk zijn stations en spoorweg emplacementen door bommen van zwaar kaliber getroffen. Tengevolge van bom- treffers op eenige vliegvelden zijn ver scheidene hangars ingestort. Talrijke vliegtuigen werden door bom- treffers en machinegeweervuur op den grond vernield. De gevolgen van aanval len op verschillende troepenkampen ten Zuiden van Londen waren nog geruimen tijd waar te nemen. Men heeft talrijke rechtstreeksche treffers op barakken en onderkomens kunnen constateeren. In de Theemshaven en Port Victoria ontston den door bomontploffingen nieuwe bran den. Andere aanvallen waren gericht op Kopenhagen heeft zich aangepast aan de verduisteringsvoorschriften. De por tiers van verschillende gebouwen zijn in lichtgevende uniformen gekleed en be wijzen hiermede het publiek goede diensten. (Fotot Weltbild.) havenwerken aan de Zuid- en Zuidoost kust van Engeland. Wegens de weersomstandigheden heb ben zich Zondag geen luchtgevechten ontwikkeld. Het D. N. B. meldt uit Genéve: „Over enkele weken zal het zinloos zijn, dat Duitsche vliegers nog langer Londen bombardeeren, wanneer tot zoo lang de Duitsche aanvallen even inten sief worden voortgezet als het geval was tijdens de laatste dagen van mijn ver blijf ia Londen. De verwoesting van Lon den zal dan in de geschiedenis worden opgeteekend als de ondergang van Car thago" zoo verklaarde een neutrale diplomaat, die op 23 September uit Lon den is vertrokken en die thans in Genéve is aangekomen. Er bestaat in Londen en omgeving geen industriewijk meer, die niet geleden heeft onder de Duitsche bomaanvallen. Geen verstandig mensch kan meer spre ken van een normale voortzetting van het voor Groot-Britannië zoo beslissen de Londensche economische leven. De desorganisatie van het Londensche verkeersleven is reeds volkomen. Hoe dapper de Londenaars zich tot dusver ook gehouden hebben, toch kan hun moreel, gezien de slechte voorberei ding van Londen op het groote Duitsche luchtoffensief, niet op peil gehouden worden. Alleen zij, die een enkele maal een nacht hebben doorgebracht op een der Londensche ondergrondsche stations kunnen met eenig recht een oordeel uit spreken over de zenuwproef die de Lon denaars sedert weken dagelijks moeten afleggen. Bovengenoemde diplomaat, heeft twee maal moeten vluchten in een onder- grondsch station. Nooit zal hij" de paniek stemming vergeten, die hy beleefde op Waterloo Station, toen eenige seconden lang de electrische stroom door 't dreu nen der in de nabijheid inslaande bom men verbroken werd. De tweede maal bevond h(J zich in den ondergrondschen tunnel van Piccadilly Circus, toen plotseling uit den tunnel der spoorlijn een dikke rookwolk te voor schijn kwam. Tengevolge van het licht zinnige geroep „gas", was onder de op eengepakte menigte een vreeselijke pa niek ontstaan. Wat hij daarbij beleefde behoort tot de verschrikkelijkste indruk ken van zijn leven. Evenals vele anderen heeft hij er de voorkeur aan gegeven, de hel onder de open lucht te beleven Ban ooit weer zich te begeven in de hel van Piccadilly Circus. Van de aangerichte schade kunnen de Londenaars zelf zich volstrekt geen denkbeeld vormen, zoo bevestigt de neu trale diplomaat verder. De het meest ge troffen industrie- en havenwijken zijn afgezet. Men kan alleen nog in de City komen wanneer men kan aantoonen, dat men in dat deel der stad woont of iets te doen heeft. „Sedert 20 September kan de ge wone sterveling noch aan de St Pauls- kathedraal, noch aan de Bank van En geland een bezoek brengen", zoo ver klaart de diplomaat woordelijk. De voorsteden van Londen zijn door de Duitsche luchtaanvallen onbereikbare streken geworden. Omgekeerd kunnen de meeste bewoners der voorsteden niet meer naar Londen rijden. Het spoornet moet zwaar geleden heb ben. Wie niet dringend zijn huis uit moet doet al sedert weken geen stap meer naar buiten. De Londenaar weet van den omvang der schade evenveel en even wei nig als de buitenwereld. De resultaten, thans reeds door den dienst voor werkverschaffing in België bereikt, laten zich als zeer bemoedigend aanzien. Van 600.000 einde Mei is het aantal werkloozen voor het geheele land op ongeveer 400.000 gevallen. In de week van 16 tot 21 September werd een ver mindering met bijna 20.000 geboekt. Het zwaarst beproefd blijven nog al tijd de metaalindustrie met op 21 Sep tember 49.544 werkloozen, de textielin dustrie met 49.948, de bouwnijverheid met 34.060, de houtindustrie met 20.734 de transportindustrie met 16.772, de kleedingindustrie met 17.885, enz. Aan de gemeenten werden program ma's voor de uitvoering van openbare werken gevraagd. Ongeveer 1100 zulke programma's kwamen reeds in het bezit van den commissaris-generaal. Voor 700 zijn reeds subsidies verstrekt, een totaal bedrag vertegenwoordigend van bijna 80 millioen francs. De naweeën van den oorlog worden in sommige streken heel wat sterker ge voeld dan in andere. In de provincie Lu xemburg bijvoorbeeld telt men niet meer dan 2000 werkloozen. In de provincie BESCHIKKING OP KOMST. Naar wij vernemen is binnenkort een beschikking te verwachten, die ten doel Jieeft de levertraan op de juiste wijze te vordeelen. De voorraadpositie van levertraan is van dien aard, dat het niet-medisch ge bruik, zooals tot nog toe veel voor kwam, niet meer verantwoord is. De toe passing zal beperkt moeten worden tot het inderdaad noodzakelijke. Daartoe zal het in het vervolg de medicus zijn, die beoordeelt of het gebruik van lever traan noodig is. In veel huishoudingen met kleine kin deren zal dus voortaan bet levertraan- gebruik niet meer mogelijk zijn. Onge rust behoeven de ouders zich niet te maken, daar het product immers be schikbaar komt voor de kleintjes, die er volgens den huisarts behoefte aan hebben. Slechts zullen de ouders niet zelf meer mogen uitmaken, of zjj den kinderen levertraan zullen gever.. Als zuiver preventief geneesmiddel komt de levertraan niet meer in aanmerking. Al leen dan, wanneer de medicus vaststelt, dat dit geneesmiddel den jongen pa tiënt zal behoeden voor rachitis, of wan neer een kind daaraan lijdend is, komt men voor levering van dit vitaminen A.- en D.-bezittende product in aanmerking. Het zal duidelijk zjjn, dat er thans ook een eind komt aan het levertraan- gebruik door volwassenen, die meenen daardoor beter bestand te zjjn tegen he vige koude. Zoo is het in de provincie Groningen b.v. nog al eens de gewoonte bjj de landbouwende bevolking tijdens guur weer levertraan te drinken om zich extra te versterken. West-Vlaanderen, tegelijkertijd land bouw- en industriegebied, komen 110.000 inwoners, op een totale bevolking van 970.000, voor steunverleening in aan merking. Bovendien heeft deze provincie heel wat oorlogsschade geleden. Men kan echter aannemen, dat de zichtbare oorlogsschade, door de West- Vlaamsche bevolking geleden, tegen '42 geheel hersteld zal zijn. Tjjdens een rondreis van de pers door de provincies Henegouwen en Namen, heeft de chef van de oeconomische af- deeling der Oberfeldkommandantur te Charleroi een uiteenzetting gegeven, waaraan het volgende ontleend is: Indien men bedenkt, dat een groot aantal bruggen vernield was, dat be langrijke verbindingswegen door zware ontploffingen gestagneerd waren, en dat het overgroote deel van het Belgische spoorwegmateriaal naar Frankrijk was meegenomen, kan men zich een denk beeld vormen hoe moeilijk de toestand was voor de industriebedrjjven en hoe ernstig de bevolking door hongersnood bedreigd werd. De meeste boerderijen stonden leeg; het vee liep onverzorgd op het land rond, niemand, die er zich om bekommerde. Voor deze vraagstukken kwam de Duitsche overheid te staan, bij den aan vang van haar taak in België. De electriciteitsbedrijven lagen stil en de leidingen waren beschadigd. De mijn ondernemingen in Henegouwen stonden gedeeltelijk onder water. Het feit, dat België niet gewoon was voorraden levensmiddelen op te slaan, waardoorde aanwezige hoe veelheden meel, vet, enz. ten hoogste voor een normaal verbruik van een achttal 1 weken toereikend waren, heeft bjj de voedselvoorziening der be volking een belangrijke rol gespeeld. Wanneer wjj den huidigen toestand daarmede vergelijken, constateeren wjj, dat de productie van steenkool weer on geveer het peil van vredestijd benadert, De voorziening van gas, electriciteit en water is op enkele uitzonderingen na weer normaal. De Belgische spoorwegen hebben voor het grootste deel het be drijf hervat. De buurtspoorwegen en de tramlijnen zjjn weer volledig in gebruik. Op het land ziet men overal, dat de land bouw en de productie weer hun norma len gang gaan. Het aantal werkloozen in de provincies Henegouwen en Namen is met ongeveer 50.000 reeds kleiner dan voor den lOen Mei. Uit Henegouwen hebben zich 7000 arbeidera aangemeld om in Duitschland te werken. In zjjn weermachtsbericht no. 122 maakt het Italiaansche hoofdkwartier 't volgende bekend: Dezelfde flottielje waarvan melding gemaakt is in weermachtsbericht no 121 heeft een andere vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. In Oost-Afrika was bedrijvigheid van De uitwerking vim het bombardement Engelsche vliegers te Haarlem. ■oh

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1